CHLORIDEGEHALTE IN BOEZEMWATEREN VAN RIJNLAND IS ERG ZORWEKKEND G.S. heeft Rijnland in de kou laten staan NIEUWE FILTERS HOUDEN LEIDSE LUCHT .SCHONER' Koudekerk vond nieuwe huurder voor „Rijnzicht" Bemaling had invloed op kwaliteit zeewater In kwestie Zwanburg Schorsing Veenstra door Redlok [97pONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De langdurige draagte heeft het chloridegehalte in Rijn lands boezemwateren tot een schrikbarend peil doen oplopen. Er is een lagere waterstand van de Rijn te verwachten, als gevolg waar van de zoutafvoer nog meer zal teruglopen. Nu al zijn watermonsters getrokken met een chloridegehalte van 250260 mg per liter. En niemand kan voorspellen, hoever de waterafvoer van de Rijn nog zal teruglopen. Daardoor dreigt e ennog kritischer situatie te ont staan dan in het droge najaar van 1969. F. Schokking lol hi 61 0 Brutaal (en lui) gebeuren dagelijks dingen die mond doen openvallen. Dingen, i mensen hun medemensen indoen maar die het politierap- >rt niet halen. Neem nou de die gistermorgen geen zin om te lopen: met een vrien- dijfc „pardon" baande hij zich weg tussen een aantal moe die om half twaalf voor de euterschool aan de Telderskade ichtten op hun kroost. De man i fiets van het hek stapte reed weg. Op hetzelfde oment kwam een van de dames ht eschoolplin. Ze wilde fiets pakkengrote con- trnatie. Het karretje was ver oenen. Een vader die op zijn nd wachtte, zette de achtervol- ng met de auto in. Hij slaagde in, de zwijntjesjager staande houden, verontschuldiging van man: „Ik had een fiets no- (f. Brandweer kwaad brand bij Biesterfeld N.V. zondagavond heeft een merk waardige nasleep gehad. Gis termorgen stond in het dagblad Hollands Midden een me iedeling ter grootte van een pagina waarin de geplaagde N.V. o.a. het volgende bekend makte: „Langs deze weg wil len wij vooral dankzeggen de leren Hakstege, Korver en l vrpstra en hun bijzonder lini imndweerkorps"Er is dus 15 Kijkbaar een instituut geweest de gennoemde heren niet niet voldoende bedankt heeft. Dat instituut was er in derdaad, het al vermelde dag- d voor Hollands Midden. De- krant had op de voorpagina Dj'maandagmorgen een tikkeltje negatief gedaan over de han delwijze van de Alpheuse brand weer. In het artikeltje stond dat de brandweer waar- ik schijnlijk door het feit dat Uhet zondagavond was laat aan- o: wezig was en bovendien nogal l. nerveus te werk ging. De di- so rectie van Biesterfeld was >on blijkbaar tot een andere con- clusie gekomen, vandaar de .20 nopal vinnige reactie. Het 55- spreekt voor zich dat de Al pheuse brandweer zich in zijn s) nopjes voelt met de opmerkin- >ldi jen van Bisterfeld. De heer 'Ta Korver, commandant van de Am brandweer, vertelde dat het z. bericht in het dagblad perti- nent niet juist was. Toch was a' nij er niet zo van geschrokken want: „Och, ik ben 62 jaar en 'n oud paard schrikt niet meer zo pauw. Maar zo'n stukje is na tuurlijk helemaal niet leuk. Men vergeet kennelijk dat het gaat om vrijwilligers, die zich in gevaar begeven. De brand bij Marbon koste 8 vrijwilli gers het leven, dat is toch levi geen flauwekulletje. Daar moet ass. men niet zo maar overheen -j7vel etappen". Zijn collega Terpstra hu reageerde op soortgelijke wijze. Hij vond de aantijging even era m'n °P z'in Plaats omdat de zie brandweer er volgens hem 'aalt juist wel razendsnel bij was. „Bovendien"zo zei ook hij, „zijn i het vrijwilligers waarvan som- scl mipen hun overhemd verspeeld j,ol hebben om maar eens iets te i ki noemen. Daarom is zo'n opmer- 16.03 king misplaatst". VERGEELD idsche Courant september 1921 De Kroon heeft haar goedkeuring gehecht aan het i' I, besluit van Ged. Staten, waar- i ri lij de vacantietoeslag aan het 8™ lemeentepersoneel niet werd loedgekeurd. De beslissing der uitsluitend gebaseerd fjr'j.' W financieele overwegingen. ,n Hillegom werden dezer dagen ds: aan de stoomtram een paar 12 eo lüaS,ens gehaakt der electri- 'sl iche. Hiermee werd proef gere- A: den. Eenige'leden der tramdi- "oec Ktie waren er in gezeten. mte Van elke boom die last veroor- z„ i taakte, werd aanteekening ge- naakt. Alles wijst erop. dat de to< 'toomtram weldra tot het ver ba leden zal beheren, om plaats te «aken voor een electrische lei- ,00 Jus. n.A.K. te Leiden heeft zonder Üoht gereden. De verbalisanten )e Waren in burger, waarom hij oo niet voldoende de ernst van de •00n] 'edreiging heeft geschat. Eisch 3 13.0! gulden of drie dagen. J. H. T., a. I Oarkensmester te Leiden, heeft 'wSj Si politie-agent voor 'n stuk on- Ij5j Selufc" gescholden. oo Eisch 1 gulden of een dag. termalen bereiken ons klachten iND Van postabonnees over het niet oer. bezorpen van de Zaterdagsche lal *~0UTarit °P Zondag. We hebben Beil gewend tot het postkantoor 10 ®lhier (Leiden), waar men ons ber mededeelde, dat 's Zondags wel en, tegelijk dagbladen bezorgd Woeten worden... bel Ki Technici van de provinciale wa terstaat van de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land en van Rijkswaterstaat zijn gisteren bijeen geweest om zich te beraden op mogelijkhe den om de Hoogheemraad schappen van Rijnland, Delf land en Schieland van zo zui ver mogelijk water te voor- Bodegraven. Het laatste is van het grootste belang omdat daardoor water ingelaten zou kunnen worden vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal. Het IJsselmeer betekent nog een aanzienlijke zoetwatervoor raad. Maar het Amsterdam-Rijnka naal ligt daar als een barrière De enige doorvoer voor de drie Hoogheemraadschappen vindt plaats via het Groot Water schap van Woerden maar de hoeveelheid, 9 m3 per seconde, is verre van toereikend. Aan voer van water uit zuidelijke richting is, door de vervuiling van Lek en Nieuwe Maas nauwelijks meer mogelijk. De drie Hoogheemraadschappen hebben deze penibele situatie al enkele jaren bij het ministe rie van Waterstaat onder de aandacht gebracht. In ant woord daarop heeft drs. Bak ker, de gewezen minister, het graven van twee aanvoerkana len geëntameerd: één van Wad- dinxveen naar Voorburg en één van Maarssen-Breukelen naar De technische besprekingen van gisteren waren erop gericht, een aanvoerweg te vinden voor water uit het IJsselmeer, wan neer aanvoer van water uit het zuiden geheel onmogelijk wordt in dat verband wordt gedacht aan schutsluizen in het Amsterdam- Rijnkanaal aan de Amsterdamse kant. Zwemwater verbeterd LEIDEN Het uitslaan van Rijnland'S" water in de avonda ren door het gemaal te Kat wijk, blijkt duidelijk van gun stige invloed geweest te zijn op de kwaliteit van het zwemwa ter voor de stranden van Kat wijk en Noordwijk. Door de regelmaat waarmee het gemaal in werking werd ge steld, was bovendien wat niet voorzien was een gun stige invloed merkbaar op de waterkwaliteit van de boezem. Een factor die buiten de in vloed van het Hoogheemraad schap lag maar die een goede invloed op de kwaliteit van het zeewater gehad heeft, was de wind die voornamelijk uit oos telijke -richtingen kwam. Het Hoogheemraadschap van Rijn land is voornemens, het bema lingspatroon, dat zulke goede resultaten had, in de toekomst Mej. G. Jansen veertig jaar bij onderwijs VOORSCHOTEN Mejuffrouw G. Jansen was op 1 augustus veertig jaar onderwijzeres en ter gelegenheid hiervan was er in „De Werf' een receptie In drommen kwamen ze, de leer lingen, ond-leerlingen, vrienden en bekenden, twee wethouders, het hoofd yan de afdeling on derwijs en nog enige ambtena- Veertig jaar onderwijzeres, veer tig jaar werkzaam bij dezelfde school, De Gevers Deynoot- school in de Schoolstraat, dat behoeft geen prestatie te zijn, volgens het schoolhoofd, maar wel is het een prestatie om veertig jaar lang enthousiast, begrijpend en modern te blij- Als onderwijzeres van de her vormde school ging haar be langstelling tot ver buiten de schoolmuren Als diaken van de hervormde gemeente van Voorschoten en Veur verricht zij nog steeds belangrijk werk, evenals haar bemoeienis met het bejaardencentrum „Ade- geest" De Stichting Prot- Christelijk onderwijs gaf haar gisteravond een gouden horlo ge KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ds. J. Th. W. Quak. her vormde predikant in Koude kerk aan den Rijn, zal begin januari 1972 Koudekerk gaan verlaten. Dominee Quak, die sinds 1965 in Koudekerk staat, heeft het beroep aangenomen dat hij ontving van de her- Het sluisje in Bodegraven: negen kubieke meter water per seconde (schonre kan het niet) passeren hier ten behoeve van de hoogheem raadschappen Rijnland, Schieland en Delfland. DIJKGRAAF SCHOKKING: LEIDEN. „Het is een bij zonder onaangename zaak, dat G.S. het Hoogheem raadschap van Rijnland gewoon in de kou hebben laten staan". Dat zei dijk graaf mr. F. Schokking gistermorgen toen in de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap de zandwinning in de Zwan- burgerpolder ter sprake kwam. Gebruikelijk is, dat G.S. vergun ning tot ontgronding verlenen na advies ingewonnen te heb ben van het hoogheemraad schap. „Zandwinning wordt nooit als een goede zaak ver welkomd omdat ze de verzil- ting in de hand kan werken", aldus de dijkgraaf, die betoog de dat in het advies aan de provincie doorgaans enkele voorwaarden worden gesteld, die zijn afgestemd op de plaat selijke situatie. Gewoonlijk houdt de provincie zich deze adviezen. Inzake de plan nen voor de Zwanburgerpolder adviseerde Rijnland afwijzend, overwegend dat „iedere Rijn landse medewerking aan w ken, die ongunstig zullen of zullen kunnen werken op de in terne Rijnlandse chloride-ion situatie uit den boze is, met name nu de externe positie i Rijnland op dit punt uiterst precair is en alle middelen en wegen worden aangegrepen om op dit punt bij de hogere over heden verbetering in de situa tie te verkrijgen". G.S. verleen den evenwel ontheffing met voorbijgaan aan Rijnlands be zwaren. Ze meenden dat „on voldoende concrete technische argumenten zijn aan te voe om tegen de beslissing in zet te komen". LEIDEN De vuilverbrandings installatie van Leiden moet uit gerust worden met twee electros- tatische stofvangers. De deelne mers aan de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden e.o. zien zich geplaatst voor een stijging van de prijs voor aangevoerd huisvuil met f 7,- per ton in het eerste jaar. Het college van beheer is even wel van mening, dat de overheid niet kan en mag achterblijven met te voldoen aan de eisen, wel ke in het kader van de Wet op de Luchtverontreininging aan de in- dustriëen worden gesteld. Toen de verbrandingsinstallatie werd gebouwd, lag ze aan de rand van de stad. Er was geen enkel bezwaar tegen die plaats omdat bij de overheersende zuid westenwind, gepaard aan de hoogte van de schoorsteen (80 meter) te verwachten was dat de rook over de polders zou uitwaai en. Daarmee werd voldaan aan de aanbevelingen inzake de be perking van vlieg-a^ hinder. Sinds de ingebruiknemeing is de omgevende bebouwing zondanig gegroeid dat de Leidse Meren- weijk (5.800 woningen) en ook de bewoners van Oegstgeest-Noord overlast kunnen onvervinden van de rook. De oorspronkelijke rook- vangers voldoen niet aan de eisen van de „Wet op de Luchtveront reiniging". De montage van elektrostatische filters totale kosten f 1.880.000 zal hierin een belangrijke verbe tering brengen. A. MEIMA ING.: Alkemade is bevoorrecht om leefmilieu ROELOFARENDSVEEN „De gemeente Alkemade is bevoor recht omdat het leefmilieu nog gunstig is". Dit zei de heer Mei- ma ing. gisteravond op de eerste avond van het nieuwe seizoen van de afd. Alkemadc van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. „Er wordt steeds somberder ge dacht over het voortbestaan van de mensen, velen zien de dag des (milieu) oordeels nabij Wij rr ten er voor zorgen dat we niet met z'n allen in de woestijn te recht komen. De leden van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de hebben een belangrijke taak in het „groen" houden van milieu. Met elkaar kunnen wc aan werken dat Alkemade oase blijft, in de woestijn die de randstad dreigt te worden". Tot zover de heer Meima gisteravond in Roelofarendsveen. Marseille koploper S Voor de eerste Franse voetbal zijn volgende wedstrijder pnt.; 2. Bennes 12 pn l 6 Nlmes. St. Etieni nrls St.-Germain elk 10 IN KOUDEKERK Raadsbesluit fluoridering onvindbaar KOUDEKERK De raad zal ko mende dinsdag discussiëren over fluoridering van het drink water. De vorige raad nam reeds een positief besluit over deze materie, maar dat besluit blijkt onvindbaar Bovendien had dï nieuwe raad te kennen gegeven op deze zaak terug te willen komen. Het huidige college van B. en W. is, zij het op genuanceerde gron den. tegen fluoridering van het drinkwater. B. en W. schrijven o.m.: „Als omstandigheid die wij in de eerste plaats noemen tegen fluoridering pleit kunnen de verplichting die bij fluoride- ring aan een al of niet grote groep van de bevolking wordt opgelegd dat water te gebrui ken ondanks het feit dat er hunnerzijds bezwaar tegen be staat. In de tweede plaats is fluoridering van het drinkwa ter niet de enige mogelijkheid. Het is namelijk mogelijk fluor toe te voegen aan andere con sumptiegoederen. Deze tweede methode biedt bovendien het voordeel dat een keuzemoge lijkheid wordt gecreëerd." Er dient naar de mening van B. en W. prioriteit te worden ge geven aan de waterontharding, een zaak die al lang de gemoc- dereu bezighoudt. De onderha vige kwestie is reeds door de commissie algemene zaken be handeld. De commissie kon evenwel niet tot een standpunt kome.n en besloot te adviseren deze zaak in open discussie in de raad aan de orde te stel len. WOUBRUGGE Het nieuwe kerkgebouw van de Christus- Koning"parochie in Woubrugge wordt zondag 31 oktober inge wijd door de bisschop van Rot terdam, dr. Simonis. Daarmee zal een einde komen aan het houden van kerkdiensten in het Oude Regthuys, zoals dat sinds 1957 gebeurde. Het plan voor een eigen kerk dateert al uit 1959, maar pas in '66 kwam het officiële plan gereed. Door de daarop volgende bouwstop werd de verwezenlijking van de kerk uitgesteld. En dat kwam eigenlijk nog goed uit want door de gewijzigde in zichten die men naderhand over het bouwen van kerken had verkregen veranderde men het plan en kwam een multifunctioneel gebouw tot stand waarin doordeweeks gymnastieklessen kunnen wor den gegeven. De bouwkosten werden oorspronkelijk geraamd op 4 ton. Men kwam tenslotte uit op een half miljoen. Om het verschil enigszins te over bruggen wordt in de komende weken een verloting georgani seerd. Het complex is op 23 oktober te bezichtigen. BRUGGE De FC Bruggespeler Wietze Veenstra, die in een be kerwedstrijd tegen derde klas- ser Herentals samen met Olie slager van het terrein was ge stuurd is tot 'n- schorsing van een duel veroordeeld. De scheids rechter was in zijn rapport niet mals geweest, maar het sportcomité bleek er een ande re mening op na te houden en kwam na verhoor van beide spelers tot bovengenoemde straf. Waarschijnlijk tot grote opluchting van de Nederlander, die beweerde nog nooit gestraft te zijn geweest. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Dinsdag 28 september a.s. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Het gemeentebestuur heeft weer een huurder voor het voormalige bejaardenhuis „Rijnzicht" gevonden. Nadat de Gercf. Kerk het in juni j.l. te elfder ure liet afweten, hebben B. cn W. nu volledige overeen stemming bereikt met het elek- tro-technisch installatiebureau A. Hogenes N.V. uit Koude kerk, dat van het pand maga zijnruimten wil maken. De huurprijs bedraagt f 100,- per week, terwijl de termijn van de overeenkomst 5 jaar be draagt, eventueel éénmaal te verlengen met nog eens 5 jaar. Voorts zijn in de overeenkomst een aantal voorwaarden opge nomen, die ervoor moeten wa ken dat het gebouw geen sto rend element voor de omgeving zal gaan vormen. De huurpen ningen en de rente zullen ln een te vormen bestemmingsre serve worden gestort, welke t.z.t. kan worden aangewend voor een doel in relatie met „Rijnzicht" zulks afhankelijk van de bestemming van het gebouw na de huurtermijn. De commissie Financiën kan zich met het voorstel verenigen. Grondtransacties t.b.v. reconstruc tie van de Dorpsstraat. B. en W. hebben met een aantal personen overeenstem ming bereikt over grondtrans acties in het kader van de constructie Dorpsstr., waarover wij in onze krant van zat. NLC- maandag) reeds berichtten. Mevr. T. Uithol-Ravensbergen, de heren J, Hol v.d. Bosch en D. de Jong zijn bereid „om niet" in totaal 39 m2. grond over te dragen. De heer J. van Leeuwei bereid hetzelfde te doen met 440 m2 grond. Verder kunnen B. en W. van de gebrs. C. J. J. P. Zuidwijk 120 m2. kopen voor f 1,- per m2., van de heer G. L. Elstgeest lVt m.2 f 50.- per m2. en van de heer H. Wille 92 m2 a f 1.- per m2. Wijziging algemene politieveror dening. Ondanks herhaalde verzoeken van het gemeentebestuur aan de inwoners om alleen van ge meentewege beschikbaar ge stelde plastic huisvuilzakken te gebruiken, blijkt dat de ophaal dienst nog steeds zakken van mindere kwaliteit krijgt aan geboden. Om aan deze onge wenste situatie een einde te maken stellen B. en W. de Raad voor de politieverorde ning zodanig te wijzigen, dat het alleen nog toegestaan is plastic huisvuilzakken met de opdruk van de gemecntcnaam en het -wapen aan te bieden. Wie kent niet het fraaie lied van Sarie Marijs, de blonde deerne uit Wom- mels die op zekere dag door het ijs zakte en promp door een lijvige krokodil werd gebeten. Dat lied, hoe eenvoudig ook van constructie, heeft altijd een diepe in druk op mij gemaakt. Marie was het gewoon voor mij. Misschien is het wel omdat ik zelf ook eens aan de klap pende kaken van een krokodil ben ontsnapt toen ik op zesjarige leef tijd compleet met botte schaatsen pruttelend tot mijn nek de bagger in zakte. U mag best weten dat ik hem toen flink heb zitten knijpen daar beneden in die sloot. Ik weet nog goed wat mijn moeder zei toen ik met mijn modderboeltje de pas geboende keuken in stapte; „Trek maar snel uit joh. Droge kleren aan en direct onder de wol." Zo zijn moeders eenmaal, 's Avonds droomde ik van krokodillen en sindsdien bestaat er een onverbre- kelijke band tussen ons. Om die reden ben ik dan ook een trouwe bezoeker van Artis geworden. Als ik maar even de tijd heb wip ik naar binnen en steevast is dan mijn eer ste gang naar de kroko dillen. Er zitten er nu veertig in Artis. verdeeld over vier verblijven, want niet allemaal kunnen ze i met elkaar opschieten. De moeraskrokodil wil niet met de Nijlkrokodil in één bad. de breed- voorhoofdkrokodil uit de Kongo voelt zich niet op zijn gemak als de Missis- sipi-alligator in de buurt is en de spitssnuitkroko- dil uit Afrika kan de Cubakrokodil niet luch ten of zien. De heer De Graaf van Artis kent de krokodil van haver tot gort. Over dit gevaarlij ke dier vertelde hij mij de volgende bijzonderhe den. De meesten soorten komen voor in Zuid- Afrika. Daar worden ze ge vangen als ze nog jong zijn. Krokodillen kunnen erg oud worden. Het leeftijdrecord in Artis staat op naam van „oud oom". een alligatorwijfje dat op 6 december 1919 werd binnengebracht en nu nog steeds in Artis rondstapt. De lengte van de krokodil kan uitgroei en tot bijna zeven meter. Geen reuzenlengte, want vroeger schoten sommige exemplaren nog enkele meters door. Ondanks de geweldig vraatzuchtige blik en het regiment tan den en kiezen eet de kro kodil toch echt niet zo veel. Slechts twee maal per week worden ze gevoederd en dan bestaat hun kostje slechts uit een ahlve kilo vlees, vis en ratten. „Meer hebben die diertjes niet no dig" zegt de heer De Graaf. „Ze liggen hier maar te liggen want jacht maken hoeven ze niet. Daarom hebben ze ook niet zoveel voedsel nodig." Tot slot vroeg de heer De Graaf mij nog of ik in deze kolom een waarschuwing wilde op- in deze streek een kro kodil hebben of van plan zijn er een te kopen. „Een krokodil van dertig centimeter of meer moet het huis uit" zegt hij. „anders kunnen er wel eens rare dingen gebeu- Oh ja voordat ik het ver geet. Nu we toch met dieren bezig zijn wilde ik u er even opmerk zaam op maken dat ie dereen die denkt dat hij in het bezit is van bijzonder huisdier mij vanaf vandaag kan schrijven of bellen. Onze fotograaf komt dan e bij u langs en dan staat u de andere dag met dier in deze kolom.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3