Jean Paul Belmondo vermetele vrijbuiter 1 „Dagje ouder" naar de woensdagavond verhuisd Samenwerking Nederland en Vlaanderen Jeanne van Munster ivil groter publiek Openbaar Kunstbezit Teleac start met nog meer cursussen Hou het scherm in 't oog TV vanavond TV morgen Radio vanavond Radio morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 SEPTEMBER 197fX „Bejaarden zijn dankbare klanten. Ze praten graag en vinden het fijn dat er aandacht aan hen wordt besteed. De hele maatschappij denkt: ouwe mensen zijn lastig. Die gedachte beklemt mij". Aan het woord Jeanne van Munster, presentatrice van het televisiepro gramma ..Een dagje onder", dat al twee jaar lang op zaterdagmiddag wordt uitgezonden, maar nu in het nieuwe seizoen naar de woensdag- - avonds is verhuisd. De 37-jarige Jeanne ziet er uit als vijfentwintig en praat graag over haar programma waar zij met hard en ziel aan werkt. Ze is getrouwd, heeft twee schoolgaande kinderen en een musicerende echtgenoot die op het conservatorium in Utrecht les geeft. Voor wie het programma „Een dagje ouder" nooit heeft gezien omdat het op zaterdagmiddag op het scherm verscheen, krijgt nu de kans om Jeanne aan het werk te zien voor en met haar bejaarden. „Het werd tijd om uit dat gezellige hoekje te komen. Een heleboel mensen keken niet. Nu proberen we' het grotere publiek te trekken." Er komen dan ook, behalve de gymnastiek voor bejaarden, nijpen de problemen aan de orde. Er zul len in het nieuwe seizoen in de maandelijkse uitzendingen discus sies op touw worden gezet waarin ouderen en jongeren worden be trokken. De jongeren zijn dan maatschappelijk werkers of werk sters, artsen, kabouters, kleinkinde ren enz. De problemen zijn dan bijvoorbeeld het zelfstandig wonen van bejaarden. Jeanne van Munster is van mening: „Er moet meer burenhulp komen. De oudere mensen moeten niet zo vlug in een bejaardentehuis gaan wonen. Zo worden ze aan de maat schappij onttrokken". Het is volgens haar zeer verstandig dat ze zich zelfstandig moeten handhaven. Zo lang mogelijk al thans. Met burenhulp een overi gens uiterst dankbaar werk moet dat worden verwezenlijkt. Naast de discussies zal Huug Jans zijn kookkunst blijven vertonen. „Dui zenden brieven ontvangen we voor aanvragen van recepten. De reacties zijn ongelooflijk groot", vertelt Jeanne. Niet alleen over de recepten van Huug Jans zijn de bejaarden weet gierig; er komen ontelbare brieven binnen met vragen en reacties over de pensioenregeling en de tijdsbe steding van ouderen. Eén voorbeeld kan Jeanne van Munster zich her inneren van vorig jaar. „Simon Carmiggelt had in de uitzen ding een van zijn verhalen voorge lezen dat handelde over een bejaard echtpaar. De vrouw vond het zo vreselijk dat haar ega na zijn pen sionering de hele dag om haar heen drentelde dat zij hem twee kwart jes en een pakje brood in zijn hand drukte en hem toesnauwde: „Ga alsjeblieft weg en kom vanavond maar weer thuis". Het verhaal had verontwaardigde reacties uitgelokt. Velen namen het serieus op en schreven: „Dat loeder, dat kreng, ik ga altijd gezellig met m'n man boodschappen doen en ik vind het zalig hem nu om me heen te heb ben." men. Het gevoel van de kijkers thuis van „Jullie weten het zo goed daar op het scherm" zal dan ver vallen. Het weerwoord waar al tijd behoefte aan bestond zal daar dan voor in de plaats ko- Jeanne van Munster is voor één uur tje uitzending de hele maand in touw. Ze bezoekt bejaarden, oefent, filmt en maakt proefopnamen. Er komt heel wat voor kijken. Ze zit trouwens al lang in het vak: na haar M.O. Frans wilde ze graag aan de slag en solliciteerde bij de radio als omroepster. Ze liep stage maar werd afgekeurd om haar kin derlijke stem ze was toen 27 jaar. Ze bleef volhouden en kreeg de presentatie van het vrouwenpro gramma „Op de koffie". Na zeven jaar vroeg Bertie Gaarkeuken, re gisseuse bij de VARA, of zij het programma „Een dagje ouder" op zich wilde nemen. „Ik zat er niet om te springen maar dacht, ik zal het maar proberen" en van radio- werd Jeanne televisiepre sentatrice. Ze zou nu niet anders meer willen. „De rol van bejaarden in de samenleving is erg belangrijk. Ik zou graag nog jaren met het programma wilden doorgaan, want er is nog zoveel onbesproken. Maar dat is iets wat de VARA beslist." Op woensdagavond 13 oktober begint Jeanne van Munster haar nieuwe seizoen; en wel met een probleem voor de nog niet bejaarde mensen: „de voorbereiding op de pensione ring", een periode waar het gros van de mensen als een berg tegen opziet. DIES BETHLEHEM uit dat gezellige hoekje". Bernadette Devlin, 't katholieke parlementslid voor Midden-Ulster, en de militante protestantse dominee Jan Paisley tegenover elkaar in het Britse televisieprogramma „Face to Face". Beiden hadden in het Lagerhuis de debatten over Noord-Ierland bijgewoond. EERSEL In het Brabantse Eersel werd gisteren de wieg geplaatst van een nieuw kunstzinnig jong. dat is geboren uit het besluit van Open baar Kunstbezit Vlaanderen en Nederland om vanaf 1972 samen te werken voor een gemeen schappelijke uitgave. Besprekingen met de Duitse bondsrepubliek heb ben nog niet tot een tastbaar resultaat geleid. Getracht wordt ook dit land bij deze organisatie tot democratisering van het kunstbezit te be trekken. Tevens werd van de jaarlijkse boekenreeks „Vlaams en Nederlands kunstbezit" het nieuwe deel „Afrikaanse kunst", samengesteld door dr. Adriaan Claerhout uit Antwerpen, gepresen teerd. Tot nu toe gaven Openbaar Kunstbezit Nederland en Vlaanderen hun eigen platenalbum uit over de kunst in eigen gebied. Nederland doet dit nu vijftien jaar voor 100.000 abonnees, Vlaanderen' negen jaar voor 40.000 abonnees. Behalve het grensverruimende effect hebben ook economi sche motieven een rol gespeeld voor de nieuwe samenwerking. Vlaanderen brengt het aantal van 28 reproducties nu op 40. Voor 1972 betreft de samenwerking het radiopro gramma, verzorgd door BRT en NOS. Dat bete kent dat de luisteraars straks kunnen kiezen uit de Nederlandse en Belgische uitzendtijd. Coördi natie van tv-programma's bleek een zaak van langere adem, maar de meeste Vlamingen kun nen Bussum ontvangen. Het boek „Afrikaanse kunst", dat Openbaar Kunstbezit voor 12 gulden beschikbaar gaat stellen, bevat zestien kleurenreproducties en 25 zwart-wit afbeeldingen. De museumkaart, die abonnees wordt aangeboden, zal in het komende jaar meer faciliteiten bie den, o.a. kortingen bij aankoop van catalogi en periodiek museumjournaal. Ook werd de nieuwe voorzitter van Openbaar Kunstbezit voorgesteld, de heer Th. Oltheten, directeur van de 'staatsdrukkerij. Verder werd het bestaan aangekondigd van een studiegroep, die de mogelijkheden van video-recording voor kunst-indicatie onderzoekt. Voor het komende jaar liggen de uitzendingen op de zondagmiddag weer vast. (Vano e radio- en tv-redactie) Teleac heeft besloten de cursus Elementaire Economie, die on langs van start is gegaan, van af 2 oktober opnieuw te gaan uitzenden. De cursus, bestaande uit 15 tele- visielessen is bedoeld voor de belangstellende krantenlezer. Verder begint op 10 oktober de cursus Studeren, een serie van acht uitzendingen, bestemd voor aanstaande studenten in het wetenschappelijk onderwijs en hun ouders. In de eerste aflevering vraagstukken van verantwoorde studiekeuze, stu dentenstop, het leven van een student enz. Teleac gaat deze derde serie van de cursus Studeren ook schrif telijk begeleiden. Na afloop van de reeks wordt aan alle belangstellenden na storting of overmaking van f 3,50,- een tekst toegezonden. Op 10 oktober begint de cursus „Het kan verkeren", waarin getracht wordt inzicht te geven in alle aspecten van het ver- keersgebeuren. Deze cursus wil een bijdrage zijn in de strijd tegen de verkeersonveilig heid.. Tweeling zenders voor radio binnenkort gereed DEN HAAG Aan het einde van het jaar behoeft geen re servezender meer voor Hilver sum 3 te worden gebruikt. Om dat dan de bestelde nieuwe tweelingzenders klaar zullen Van deze zenders doet één dienst en is de ander gereed om bij uitvallen van de dienstdoende zender de taak van deze over te nemen. Op het ogenblik blijft één van de reservezenders van 10 kw„ die bij het uitval len van een hoofdzender (Hil versum 1 of 2) paraat is om bij te springen, nog het gehele jaar in dienst als de midden golfzender van Hilversum 3. Eén van de reservezenders is dus thans aan zijn bestemming onttrokken, en dit noemde de Nederlandse omroepzender- maatschappij N ozema NV in een tussentijdse informatie, verwerpelijk. Zodra de nieuwe zenders gereed zijn om de taak voor Hilver sum 3 over te nemen, zullen de bestaande reservezenders voor Hilversum 1 en 2 worden ver huisd naar het nucleair che misch onderkomen te Lopik, dat bouwkundig gereed is. Dit complex dient om tijdens bui tengewone omstandigheden de klankradio-voorziening van Nederland zoveel mogelijk te waarborgen. De antennevoor ziening voor dit doel kwam ge reed. Het terrein Paardenveld te IJs- selstein, dat nu nog de beide hulpzenders voor Hilversum 1 en 2 herbergt, zal dan overbo dig worden. Jean-Paul Belmondo gentleman-boef Cartouche. Eerste prijs voor Toonder Op het filmfestival te Cork, Ierland, heeft de door Toonder studio's Neder- horst den Berg in op dracht van C. en A. ge produceerde tv-commer- cial trouwringen. een eerste prijs behaald. In juni verwierf deze com mercial een zilveren leeuw op het filmfestival te Cannes. Nieuwe directeur Scala Milaan Massimo Bogianckino, de man die het festival in Spoleto heeft georgani seerd, is benoemd tot ar tistiek directeur van La Scala in Milaan, het be langrijkste operagezel schap in Italië. Bogianc kino, 49, geboren in Ro me, zal in januari in functie treden. Hij volgt Luciano Chailly op die met pensioen gaat. Verzet tegen stalinisme Nicolas Braban, lid van het centraal comité van de Roemeense communisti sche partij, heeft gezegd, dat hij zijn ontslag heeft ingediend als redacteur van het belangrijkste Roemeense literaire tijd schrift om te protesteren tegen een nieuwe golf van cultureel stalinisme in zijn land. Braban is redacteur van het tijd schrift „Literair Roeme nië". Het ontslag van Braban is de eerste openlijke rebellie tegen de nieuwe straffe cultu rele- en onderwijspoli tiek, die ten doel heeft de ideologische discipline van de Roemenen te ver beteren. NVSH mag voorlopig blijven uitzenden DEN HAAG De NVSH mag voorlopig radio- en televisieuit- zendingen blijven verzorgen. De vice-voorzitter van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, heeft de ten uitvoerlegging ge schorst van de beschikking van ex-minister Klompé (CRM), waarbij aan de NVSH per 1 oktober zendtijd werd ontzegd. De NVSH houdt haar zendtijd totdat de kroon heeft beslist over het verzoek t^an deze ver eniging om alsnog zendtijd toe gewezen te krijgen. Volgens dr. Beel zou het ontne men van zendtijd per 1 oktober onevenredig nadeel voor de NVSH met zich brengen in verhouding tot het belang van de omroep bij onmiddellijke ten uitvoerlegging van de be schikking. De zendtijd die de NVSH tot nu toe had, stamt nog uit van de tijd van voor de huidige om roepwet. Toen deze wet in mei 1969 in werking trad, hield de NVSH haar vroegere zendtijd totdat zou zijn beslist over haar verzoek om zendtijd krachtens de huidige wet. Dat verzoek heeft minister Klompé op 4 juni van dit jaar afgewe zen. Zij vond niet dat de uit zendingen van de NVSH voor zien in behoeften die niet vol doende door andere program ma's van zendgemachtigden worden gedekt. Ieder land heeft wel zijn eigen legendarisch geworden strui krover, die de rijken beroofde en de buit verdeelde onder de armen. De Franse Robin Hood was de zeventiende-eeuwse Cartouche, een volksjongen, die op een gegeven moment de rijkste man van Frankrijk was zonder een sou op zak te heb ben. In Philippe de Broca's zwierige verfilming van het korte maar heftige leven van deze Franse volksheld speelt Jean-Paul Belmondo met veel bravour de rol van Cartouche en redt daarmee dit kleurige prentenboek van de grauwe middelmaat. Want het is duide lijk, dat De Broca, meester in het schetsen van luchtige en avontuurlijke hedendaagse si tuaties als regisseur een beet e verdrinkt in de veelheid van details en grote moeite heeft zijn hoofdfiguren niet te laten ondergaan in de bonte ta bleaus. Zelfs een toch wel opvallende yerschijning als Claudia Cardi- nale, die de rol speelt van Car touches trouwè geliefde, de zi geunerin Vénus, heeft moeite zich staande te houden in dit fleurige kijkspel. Als de voor Cartouche onbereikbare Isabel- le de Ferrusac, de vrouw van de politieprefect, heeft Odile Versois, tweelingzuster van de actrice Marina Vlady met hetzelfde euvel te kampen. Karakterspelers als Jess Hahn, Jean Rochefort, Marcel Dalio en Noël Roquevert hebben daar minder last van. De Broca's „Cartouche" werd echter niet meer dan een aantrekkelijk kijkspel, waarin de dramati sche handeling te veel wordt opgeslokt door de bonte beel- (Nederland 11, 20.21 uur). Miljardennota Camp us Voor de laatste keer Campus. Vanavond muzikale hoogtepun ten uit de vijf Campusuitzen dingen van deze zomer. Met muziek van Slade, Jack Bruce, Canned Heat en Rory Callagher. Ned. I, 19.05 uur. Quick, quick slow De filmer Jan van Vuure vroeg jonge toeristen naar hun be weegredenen om naar Amster dam te komen. De film concen treert zich vooral rond en op de Dam, inclusief een gedeelte van de rellen die zich daar afspeelden. Ned. I 20.21 uur. Achter de linies Een film die speelt in de gebie den van Mozambique, waar de vrijheidsbeweging Frelimo tracht de Portugezen verder te rug te dringen en de bevolking te helpen. Ned. I, 21.45 uur. Vrouwen gevangenis Ter gelegenheid van de nationale week van de reclassering, een BBC-reportage over het leven van 350 vrouwen in de Engelse strafgevangenis Holloway. Ned. I, 22.15 uur. In plaats van Festival i vanavond aandacht miljardennota. Ned. I, 20.40 uur. Van gewestt tot gewest Een reportage van Thijs Zijda over het streekcentrum De Meenthe in Steenwijk, dat op 11 september werd geopend. Verder een impressie van de ope ning van het theaterseizoen in Hengelo, een reportage over Het Spclderholt, het instituut voor Pluimvee-onderzoek in Beekbergen en over het Flevo- hof. Ned. II, 19.10 uur. Extra-beloning voor kelners op zondagen UTRECHT (ANP) De vakbon den in het horecabedrijf heb ben bij het afsluiten van de nieuwe CAO voor deze bedrijf stak een doorbraak bereikt. Na jarenlang ijveren kregen ze het fiat van de werkgevers voor een extra beloning voor het werken op zondagen christelijke feestdagen. Tot toe stelden de werkgevers zich steeds op het standpunt, dat werken op zondag onverbreke- li k is verbonden aan de be drijfstak en daarom ook niet extra betaald kan worden. In het horecabedrijf werken onge veer 45.000 personen. NEDERLAND I NOS: 11.35 uur: Het hart maakt een kof 14.00 uur: Noord-Amerika 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: Campus 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Quick, quick, slow 20.40 uur: Festival in Mexico, documentaire 21.35 uur: Achter de linies, filmverslag 22.15 uur: VPRO in 1971/1972 IKOR: 22.35 uur: Vrouwengevangenis reportage 23.20 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 i 18.55 i 19.05 uu 19.10 uu 19.50 i 20.00 i ur: Pip en Zi iur: Journaal Den Haag vandaag Van gewest tot gew< lur: Toeristische tips :ur: Journaal NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal KRO: 19.05 uur: Piste 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Brandpunt 21.10 uur: Bonanza 22.00 uur: Charles Aznavour EO: NEDERLAND II ff" NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal i.05 uur: Te. visie AVRO: 19.30 uur: Modemakers 20.00 uur: Journaal 1.21 uur: Zorgenkinderen, documentaire 21.10 uur: ABC-show 21.50 uur: Voor de vuist weg 23.00 uur: Journaal HILVERSUM I SPuz muz^muz. S soïïf°f koren en ork. 21.50 (S) Kerkoiihee conc.: mod.muz. 22.20 Avondofaer denking. 22.30 Nws. 22.38 Den licht pl.progr. 23.55-24.00 17leg :n brief. 19.30 Nw. :k veraf en dichtbij, ihet Bijbel. 19.50 M« 10.50 Ynske, hoon fcjjj Beroemde soloconc. 23.55- BELGIë 324 m (Nederlands) Uitz. vd solda 18.28 Paardesportuitsl. 18.30 1 keerstips. 18.45 Sport. 18.55 Ta 19.00 Nws. en act. 19.40 Ami mentsmuz. 20.00 Operettemuz. ber Joodse godsd. uitz. 22.00 Nw Jazz en chanson. 23.00 Nws Klass. rauz. 23.40-23.45 Nws. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7 11 Het lev< 0ee woord. 7.16 (S) Badinerle: klass-fme. semiklass. muz. (7.30 Nws; 7.31 Act.; 8.00-8.10 Nws). 8.25 Over1*' ging. 8.30 Nws. 8.32 v.d. hufteap E OI /.d. 11.55 Med. 12.00 (S) Van tv twee: gev. progr. (12.22 Wij land; 12.26 Med. t.b.v. lauu- tuinb.; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.05 Raden maar...). 14.05 Scl mip radio. 14.30 (S) Musiesta: j,eK| muz.progr. TROS: 14.55 (S) Co. a la carte: verz.progr. van k^oei en mod. muz. 16.00 Nws. 16 Disco Drive In: de showbt op de korrel genomen. 17.00 Sportkompas (Sport)nws, i V.d. kier inen. (11.01 (9.35 s.) 1 i en plano: oude en en. 11.55 Beursber. NOS: op de wereld: populair P u,a0( ontwikkelingshulp. 12.40 ork. 11.50 Recht en fl je. 13.00 Nws. VARA: Bert. 13.25 Ned. componisten ^itecti werk. 13.50 (S) Omroep nf. uit binnen- e.. 16.00 VPRO-Vrijdag :J nak ?eteleff"reakUes'.C UC.00 ?!n9 Show. NCRV: uz. bij de koffie. (11.00 %dr Show arlement. Stok I Nw 15.! len lp' .00 Top-30. (17. GIE 324 m NEDERLAND muz. 12.55 Buitenl. 5»Cou: iodansc Topradio OP/! park P Celu, Eisc) bezo

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2