£cidóc(3oiiAcmt Vrijspraak voor kapitein Medina NOG DIT JAAR OPTREDEN TEGEN SMOGVORMING Leidsenhage geopend Dode vrouw uit Heemskerk blijkt te zijn gewurgd Gisteren 600 klachten V\ Salarissen van bewindslieden worden bevroren Erkenning protesten tegen huur verhoging Voorlopig akkoord met Malta Prinsesje in Noorwegen Hongerdood bedreigt 75 miljoen Pakistani pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heruer vertenties (exc. B-T-W.) f 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6.95, kwartaal 20.65. Jaar ƒ80.15. Per post DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND B2e jaargang, no. 18.499 J Vrouwengevangenis. Ned. II: 20.21 u. Cartouche, film. DONDERDAG 23 SEPTEMBER PLAATSELIJK EEN BUI n het luidt: Vrij veel bewolking met plaatse lijk een bui. Zwakke, later mat ge zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 12 rond 19 )RT MCPHERSON (DP A) Kapitein Ernest Medina, een van officieren die was aan- tklaagd voor het bloedbad van [y Lai (Song My), is door de jgsraad in Fort McPherson gesproken. Toen de uitspraak werd gedaan ging er eèn gejuich in de zaal op. Mina was aanvankelijk voor moord op 102 Zuidvietnamese burgers ten laste gelegd, maar He militaire rechter, Kenneth Howara. bracht 101 gevallen rerug tot doodslag. In de be- jchuldiging werd slechts één reval van moord gehandhaafd: het doodschieten van 1 vrouw. jury van 5 officieren had slechts een uur nodig om tot de con- lusie te komen: op geen van de mnten van de aanklacht schul- lig. In zijn requisitoir had open - aanklager, majoor Eckhardt iledina vergeleken met Pontius 'ilatus „die het bleod niet van ijn handen kon wassen". De Amerikaanse miljonair Turner, die Medina's verdediging finan cieel gesteund heeft, bood de kapitein onmiddellijk na diens vrijspraak een baan aan. Er staat nu nog één militair in verband met de My Lai-affaire terecht, namelijk kolonel Hen derson, die de affaire in de doofpot zou hebben gestopt. A 3e andere militairen, 25 in getal zijn vrijgesproken of zagen hun zaken geseponeerde Behalve lui tenant Calley, wiens levenslange straf tot 20 jaar teruggebracht (Van verslaggevers) LeiDSCHENDAM Met vier i schoten die vermoedelijk confetti de lucht in brachten i waarvan jiiemand een snip- i per heeft teruggezien, is van- morgen het 75 miljoen ver gende regionale winkelcen trum Leidsenhage geopend. Althans de eerste fase er van, toch indrukwekkend genoeg om enkele honderden genodigden op de been te brengen. lurgemeester E. J. M. Kolf schoten van Leidschendam nam de openingsplechtighe den voor zijn rekening. Hij knalde wat met onbestemde effecten, toen hij een levens grote schaar hanteerde waar mee zilveren deuren zich openden en de genodigden van het parkeerterrein de winkelstraten konden bin nenstappen. Aldus werd de weg vrijge- maakt voor een officiële ontvangst in de kantine van de Hema, het bedrijf dat al eerder en als eerste in dit centrum de poorten had ge opend. Gesproken werd on der anderen door dr. A. W. Luijckx, directeur van het ontwikkelingsbureau win kelcentra. Namens de onder nemers sprak slager De Kroes zijn waardering uit voor de snelle ontwikkeling die het centrum doormaakt. ZE LOPEN TE VEEL OP onze parlementaire redac- HAAG De toezegging premier Biesheuvel, dat de salarissen van minis- en staatssecretarissen on- de loep zullen worden ge- n, wordt in parlemen- - kringen aldus uitgelegd, die salarissen voortaan al- vaardevast zullen in en niet langer welvaarts- de regeringsverklaring van lige tijd geleden werd reeds n herbezinning op de hogere larissen aangekondigd. Uit !t antwoord op een vraag van Kamerlid Koekoek blijkt, dat die passage uit de rege- ringsvex-klaring niet slechts slaat op de inkomens van ho gere ambtenaren maar ook op die van de bewinslieden. De bewindslieden van vorige ka binetten waren reeds verbaasd over de uitwerking van een eerder besluit om hun salaris sen te laten „meelopen" met die van hun ambtenaren, die jaarlijks een loonsverhoging krijgen, gelijk aan die in het bedrijfsleven. De salarissen van de ministers zijn intussen opgeklommen tot 113.300 gulden per jaar (exclu sief 7300 gulden vakantiegeld) en die van de staatssecretaris sen tot 93.100 gulden (plus 6000 gulden vakantiegeld). Ten laste van de staat komen daarenboven nog kinderbijsla gen en sociale lasten. Het ka binet telt nu 16 ministers en 13 staatssecretarissen. Totaal „kost" het kabinet derhalve meer dan 3.25 miljoen gulden. Naarmate de salarisbedragen stijgen gaat een „loonronde" steeds meer betekenen. Een loonstijging van 9 procent be tekent voor een minister meer dan 10.000 gulden (bruto). Deze geweldige ontwikkeling heeft men destijds niet voor zien. Het kabinet-Biesheuvel zou nu overwegen de stijging van de bewindslieden te be perken tot de stijging van de kosten van levensonderhoud. Wat er aan salarissen van hogere ambtenaren zal worden ge daan is nog niet duidelijk. Deze werden destijds extra verhoogd (de Toxopeusronde) onder meer omdat ze achter gebleven waren bij vergelijk bare situaties in het bedrijfs leven en men vreesde, dat de overheid daarvoor geen top figuren meer zou kunnen aan trekken. Met onverholen blijdschap springt kapitein Medina de trappen af van het gerechts gebouw, nadat een militaire krijgsraad hem onschuldig had bevonden aan de slach ting in het Zuidvietnamese dorp My Lai. Spanning in grensgebied Rusland-China TOKIO (Reuter) - Het Japanse persbureau Kyodo meldt uit Peking dat de Chinese leiders mogelijk besloten hebben het traditionele défilé op 1 oktober af te gelasten in verband met de spanning in het noordweste lijk deel van de grens tussen China en de Sowjet-Unle. De correspondent van Kyodo ln Peking, die goedingelichte krin gen citeerde, liet weten dat de spanning aan de grens in de afgelopen tijd is toegenomen. HEEMSKERK (ANP) De Heemskerkse huisvrouw J. R. D. (26 jaar) die dinsdagavond dood in de keuken van haar flat aan de Beethovenstraat in Heemskerk werd aangetroffen, is door wurging om het leven gekomen. Dit is komen vast te staan uit de sectie, die dr. Zel- denrust gisteren op het stoffe lijk overschot heeft verricht. De Italiaanse echtgenoot van het slachtoffer, de 31-jarige Mario R., die ingesloten is, wordt dooi de rijkspolitie van Heemskerk sterk verdacht, maar hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. Toen de verdachte met het sectie-rapport geconfronteerd werd stortte hij volledig in, waardoor verder verhoor on mogelijk werd. Het drama heeft zich dinsdag avond omstreeks tien uur af gespeeld in de flatwoning van het echtpaar. Terwijl de twee kinderen (anderhalf en vijf) sliepen, heeft Mario R. waar schijnlijk ruzie gekregen met zijn vrouw, zo wordt door de politie vermoed. Uit het sectierapport is in ieder geval gebleken dat aan de hoofdwond val of een iar voorwerp Ook had zij daarbij op. die door klap met een is veroorzakt. kneuzingen aan de armen en benen. Buren die omstreeks tien uuy door Mario werden gewaar schuwd troffen zijn vrouw le venloos in de keuken aan. Ma rio verklaarde toen tegenover de politie dat hij naar de tele visie had zitten kijken, terwijl zijn vrouw in keuken bezig was brood voor hem klaar te maken. Hij had wel wat geluid in de keuken gehoord, maar daar aanvankelijk geen acht op ge slagen. Toen hij later ging kij ken, trof hij zijn vrouw dood Deze verklaring, wordt thans ondergraven door het sectie rapport en getuigeverklarin- gen van de buren, die kort te voren geschreeuw en gegil hadden gehoord. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat het echtpaar wel vaker ruzie had. (Van c r verslaggevers) DEN HAAG De middenstanders in Den Haag, Rotterdam en Am sterdam, die bü de kantonrech ter hebben geprotesteerd tegen te grote huurverhogingen voor hun bedrijfspanden zullen voor lopig gerust kunnen zijn. Door de eerste beschikking van de Haagse kantonrechters zullen zij niet uit hun panden gezet wor den, als zjj weigeren akkoord te gaan met tè sterk verhoogde Er is een geleidelijke verhoging van de huren over een tijd van twee jaar toegekend. Daarna hopen de kantonrechters, dat er meer duidelijkheid zal zijn over de hoogte van de op de vrije markt tot stand gekomen huur prijzen voor bedrijfspanden. De prijzen zijn op 1 mei vrijgelaten DAF brengt traploze versnelling verslagge- (Van e vers) EINDHOVEN DAF heeft plannen om een uitvin ding van oud-directeur dr. Huub van Doorne te zijner tijd in Tilburg in produktie te brengen. De nieuwe DAF-vestiging zal in eerste aanzet aan minstens duizend man werk bieden. De uitvinding, die dr. Huub van Doorne (71) in zijn vrije tijd heeft gedaan, wordt omschreven als een wereldprimeur. Het gaat om de zogenaamde „traploze" versnelling" een volautomatische transmissie waarbij geen gebruik meer wordt ge maakt van de riemaan- drijving zoals bij de hui dige Daf-Variomatic het geval is. De nieuwe vin ding heeft volgens een DAF-woordvoerder veel toepassingsmogelij khe- den. Met name voor zwaardere motoren is de vinding van groot belang. Het zal nog wel even du ren vo9r auto's met een traploze versnelling op de weg zullen komen. DEN HAAG De regering streeft er naar om voor het einde van dit jaar de reeds door het parle ment goedgekeurde wet op de luchtverontreini ging in werking te hebben. Dan zal de overheid aanzienlijk meer machtsmiddelen hebben om die verontreiniging te bestrijden. Dat er iets aan gedaan moet worden bewijst het groot aantal klachten deze week over de smogvorming in het Rijnmondgebied en omgeving. Gisteren kwam het recordaantal van ruim 600 klachten binnen. Het prikkelende element in de lucht boven het Rijnmondgebied is vandaag minder dan woens dag. Gisteren bevatte de lucht 80 a 90 „prik", voor de rest was het stank. De verhouding tussen stank en „prik" is vandaag ha'f om half. Dat de lucht minder prikkelend is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er meer wind is komen op zetten. Omdat de wind uit het zuiden waait, zijn er vanmorgen in hoofdzaak klachten van de noordelijke oever van de Maas bij Rijnmond binnengekomen. Ook vanuit Den Haag en omstre ken zijn enkele telefoontjes ont vangen. Het totaal aantal klach ten, dat vanmorgen is ontvangen, is groter dan gisteren. Vanaf 8.00 uur tot omstreeks 11.00 uur had Rijnmond al 280 meldingen van hinder geregistreerd. Bü de alarmcentrale van de poli tie in Den Haag is vanmorgen een ongekend groot aantal klach ten binnengekomen over lucht verontreiniging. In enkele uren werden dertig klachten ge noteerd, overwegend van bewo ners van de wüken Morgen stond en Moerwük, aan de zuid kant van de stad. De meeste van de klagende Hagenaars gaven op dat zü een olielucht roken. Ook in Wassenaar en Voorburg zün klachten by de politie bin nengekomen. In Delft waren tot vanmiddag nog geen klachten ontvangen. Minister Stuyt van Volksgezond heid heeft gezegd, dat momen teel de een of andere vorm van evacuatie niet noodzakelijk is. De gemeente Maassluis zal een be zwaarschrift indienen bij B. en W. van Rozenburg tegen het in werking stellen en houden van de ethyleenfabriek van Gulf Oil te Rozenburg. Aan de andere kant gaat Gulf Oil verbeteringen aanbrengen aan de fakkelschoorsteen. Momen teel ondervindt de bevolking in de omgeving o.a. Maassluis ernstige hinder van het fel uit stralende licht van de fakkel en het daarbij gepaard gaande ge luid. De metaalbond in Rotterdam heeft wel begrip voor de ongerustheid, die er bij de werknemers in het Rijnmondgebied leeft, maai zegt de bond. wij kunnen on mogelijk een actie steunen zoals die van de werknemers van Gusto, die dinsdag staakten in verband met de luchtverontrei niging. LONDEN (AFP-ANP) Groot- Brittannië en Malta hebben voorlopige overeenstemming bereikt over handhaving van de Britse militaire bases op het eiland. De regeringen van de twee landen zullen onmiddel lijk besprekingen beginnen over een definitief akkoord. In afwachting van de totstandko ming van de nieuwe defensiejaar overeenkomst zal Gröot-Brittan- nië zo spoedig mogelijk aan Malta tenminste 4,75 miljoen pond sterling overmaken de helft van het bedrag dat Lon den als pacht voor de basis had voorgesteld. Prinsjes op postzegel DEN MAAG De PTT heeft voor volgend jaar kinderpostzegels ontwor pen waarop de kinderen van prinses Beatrix en prins Claus staan af gebeld. OSLO (DPA) De Noorse prin ses Sonja, de vrouw van kroon prins Harald, heeft in Oslo het leven geschonken aan een dochter. Het is hun eerste kind. Het meisje kan volgens de hui dige grondwet geen troonop volgster worden, omdat er al leen sprake is van opvolging in de mannelijke lijn. Een grond wetswijziging 3cht men niet uitgesloten. Harald, zoon van koning Olav, trouwde in 1968 met Sonja Haraldsen, de doch ter van een zakenman. Beiden zijn 34 jaar. CARITAS: VATICAANSTAD (RTR) De r.k.-hulporganisatie Caritas In- ternationalis vreest dat 75 miljoen mensen in Pakistan door voedselgebrek zullen om komen als de Verenigde Naties niet onmiddellijk in actie ko- In een perscommuniqué noemt de organisatie de gelden die aan de VN-instellingen voor de hulpverlening aan Oost-Pakis- tan worden verstrekt „hoogst onvoldoende". Caritas oefent verder scherpe kritiek op het feit dat Oost-Pakistan niet op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Na ties is geplaatst. De nood in Pakistan kon men al maanden geleden zien aanko men. Naar mening van Caritas is het echter nog steeds niet te laat. Volgens de organisatie hebben alleen de Verenigde Naties de mogelijkheden om een ramp te voorkomen. Gevangenisopstand -i zijn aan de orde uan de dag. Gisteren brak in de gevangenis van Dallas een oproer uit, dat twee uur duurde. Een gevangenis functionaris laat 'n wapen zien, dat de oproerlingen gebruikten: in elkaar gedraaide kranten, waar scheermessen aan zijn bevestigd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1