Bredase Koepel ngeschiktals gevangenis Amsterdamse politie rolt bende vervalsers op Werkbezoek Beatrix en Claus aan Z.-Holland Britse kranten komen weer uit jaar voor miljoenen- weixdelaar Ons land bijna overspoeld met valse AH- en Sparzegels Sluiting van Staten pure formaliteit [DERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT KAMERCOMMISSIE: verslaggevers) DA De Koepel is vol- akt ongeschikt als gevan- lis, zeker voor langgestraf Alleen voor kort gestraf is het verblijf er misschien een beetje dragelijk. Dat gisteren de voorzitter van vaste Kamercommissie voor stitie, de VVD-er mr. l urtsen, na het bezoek va De Koepel. Ie andere belangrijke he ldingen van de commissie: grieven van de gedetineer- ten aanzien van het be- van de directie en het ge- igeniswezen, zijn zeker niet der grond, heerst een zeer ernstige inning tussen de gedetineer- en het personeel van de 'angenis. directie doet er „binnen de ir ten dienste staande jjkheden echt wel het een ander aan om het leefkli- at binnen de muren van De zo goed mogelijk te in zijn". het gesprek eind deze and met staatssecretaris Grosheide van Justitie zal de commissie een groot aantal verbeteringen van de situatie in De Koepel aanbevelen. IERDAM (ANP) tegen de jarige Goudse aannemer C. heeft de officier van justitie de rechtbank in Amsterdam jaar gevangenisstraf met c van het voorarrest geë- alsmede ter beschikking- ïng van de regering, \ve- is het doen plegen van vals- d in geschrifte. partij ichte had in april dit jaar getracht e honderd miljoen in België rukte waardezegels van het ïnsmiddelenconcern A. en O. omloop te brengen. Op de an de levering van de partij van tien miljoen arzegels. met een geschatte van 1,2 miljoen gulden, :d verdachte aangehouden. ^S-voorstel över China afgestemd YORK (AFP-Reuter) De hebben de eerste kracht- !f over de vertegenwoordi- van China in de VN ver- !n toen de agendacommissie ensdagavond eigerde de ïerikaanse ontwerpresolutie r deze kwestie samen te gen met een eerder door lanië ingediende ontwerp- Jlutie. Amerikaanse ambassadeur rge Bush had voorgesteld resoluties samen te voe- deze nieuwe resolutie te telen als „de kwestie-Chi- Het Amerikaanse voorstel maar negen stemmen, ilf delegaties stemden te- waaronder die van de jet-Unie, Frankrijk en En- nd. De agendacommissie ïl wel aan de door de VS liende ontwerpresolutie „de vertegenwoordiging China in de VN" als punt :e nemen op de agenda van algemene vergadering. De de stemming hiero- elf voor, negen tegen 'ieronthoudingen. ecrhng van school na uitdelen condooms !CHT (ANP) De 26-jarige 'd Luik uit Utrecht mag rlopig niet de gemeentelijke avo aan het Janskerk- de Domstad bezoeken, dat hij tijdens een Ieswisse- aan zijn klasgenoten con- ws heeft uitgedeeld. 'ngeman, hield vorige week iderdag na overleg met de r Nederlands een spreek- t over geboortebeperking, maakte echter geen mei van zijn voornemen con us uit te delen om „te laten welke middelen er zoal lan in.de strijd tegen over ling". ■ertelden AMSTERDAM Op het Amsterdamse hoofdbureau van politie zitten momenteel de 25-jarige etaleur Horst Rakoff en de 30-jarige koop man Richard Büttner, beiden afkomstig uit Duitsland, opgesloten. Ze hebben bekend dat ze op 30 december van het vorige jaar de 39-jarige BerlUnse zakenvrouw Ingrid Schmidt, die op mysterieuze manier uit haar vakantiehotel op Malaga verdwenen was, te hebben beroofd en vermoord, waarna ze het Ijjk in brand staken. Maar de Amsterdamse rechercheurs die deze twee geharde misdadigers wisten te ontmaskeren, kwamen in het kader van het onderzoek, waarvoor ze duizenden kilometers moesten reizen, ook een ingewik keld complot op het spoor. Ze ontdekten dat een bende van geraf. fineerde vervalsers, die hun hoofdkwartier hadden in Andorra, op het punt stond ons land te overspoelen met waardeloze, maar niet van echte te ondèrscheiden, Albert Heün- en Sparzegels. „Als het was doorgegaan, zouden we chaotische toestanden heb ben kunnen beleven", aldus in specteur Sietsma, die een be langrijk aandeel had in het onderzoek. „Het zou een ramp zijn geworden", voegde hoofd inspecteur Toorenaar, chef bij zondere zaken van de Amster damse politie, er opgelucht aan Daarna,ast bleek het internationa le misdadigerssyndicaat een uitgebreide handel te drijven in eveneens valse Nederlandse en Duitse kentekenbewijzen en een ware vloot van gestolen, verduisterde en naar Andorra gesmokkelde auto's uit Neder land en Duitsland. In verband daarmee zijn inmid dels ook aangehouden de koop man Richard E. (29), de bar- Deze zakenvrouw, Ingrid. Schmidt, werd vorig jaar in Spanje vermoord. Vervolgens werd haar lijk verbrand. Deze gebeurtenis was een schakel in de doof de Amsterdamse politie opgeloste zwendelzaak. keeper Cor P. (29), diens broer Rudi (22), sloper van beroep, de garagehouder H. J. F., de koop man Stanley E., allen uit Am sterdam, de 35jarige direc teur Peter N., uit Amersfoort, maar bovenal de 25-jarige nachtclubeigenaar A. Pons uit Andorra, die het meesterbrein achter de nog juist op tijd ont dekte zegeltjeszwendel bleek te zijn. Het gelukkigst is de politie on dertussen met de arrestaties van de moordenaars Rakoff en Büttner „We hebben maanden tegen dit tweetal aan moeten beuken, voor ze bekenden", zei inspecteur Sietsma gisteren. De ontrafeling van het internatio nale complot de intrige van een spannende misdaadroman waardig begon heel klein en onschuldig in Amersfoort. Op 4 mei zag een burger uit Amers foort toevallig, dat de bestuur der van een Mercedes met een Nederlands kentekenbewijs overstapte in een Duitse auto van hetzelfde merk en met de bestuurder daarvan wegreed. Omdat hij de zaak niet ver trouwde, noteerde hij de num mers en waarschuwde hij de politie van zijn woonplaats De Nederlandse auto bleek in Am sterdam gestolen te zijn aanleiding om de Duitse Mer cedes op te sporen en aan te houden. In de wagen troffen de rechercheurs Horst Rakoff en Büttner naan. Hun bagage bleek twintig valse Nederlandse kentekenbewijzen te bevatten, 176 Duitse kente kenbewijzen, 20 Duitse eigen domsbewijzen, ruim 20 Hol landse en Duitse valse paspoor ten en evenveel Duitse groene verzekeringskaarten. Tevens mers en waarschuwde de verzekeringskaarten. Tevens vond de politie vervalsingsmate riaal zoals stempels, radeerappa- raten voor het wegwissen van na men en dergelijke. Ook lagen in de auto enkele niet vervalste, ge deeltelijk gevulde spaarboekjes van de Spar en Albert Heijn. Daarmee was het eerste spoor in de richting van het fantastische vervalsingscomplot ontdekt. Maar de politie trof in de auto van het tweetal ook nog iets anders aan, namelijk twee kof portefeuille. Zij zouden later de sleutel blijken te zijn tot de oplossing van de moord, op de vrouw, wier half verkoolde resten begin van dit jaar door de Spaanse politie werden ge vonden. Rakoff en Büttner zwegen tijdens de moeizame verhoren als het graf maar zij hadden een adresboekje en foto's die de recherche geleidelijk op het spoor zette van de andere hier boven opgesomde bendeleden. Al gauw bleek, dat het ging om een uitgebreide handel in ontvreemde auto's, die met be hulp van vervalste rijbewijzen werden verhuurd in allerlei Europese steden en die vervol gens met eveneens vervalste kentekenbewijzen in Spanje weer werden verkocht. Tijdens het onderzoek viel het de politie op, dat alle betrokkenen in maart 14 dagen in Andorra waren geweest en dat zij ook later regelmatig die dwergstaat hadden bezocht. Men kreeg bij zondere belangstelling voor de mysterieuze nachtclubcigenaar Angelo Pons aldaar. En meer in het bijzonder voor de sleutel van een bankkluis, die hij in zijn bezit had. De kluis bleek twee grote koffers te bevatten, vol blanco Neder landse postcheques, cliché's van Spar- en Albert Heijnzegels en een grote hoeveelheid uitste kend geslaagde proefdrukken van die zegels. Angelo Pons bekende, dat hij wachtte op een seintje van de in Neder land vastzittende Rakoff en Büttner om de zegels in omloop te kunnen brengen. Daarmee was de oprolling van het ver valsingscomplot een feit. De Berlijnse rechercheur Schinz was inmiddels na de berichten, die de Amsterdamse politie had verspreid, od het idee gekomen dat de twee gearresteerde Duitsers wel eens iets te ma ken konden hebben met de verdwijning van Ingrid Schmidt in Spanje. Het onder zoek in die richting leverde een plotselinge stroom van aanwijzingen op. Rakoff en Büttner te hebben gezien. Begin januari werd voorts ten name van Ingrid Schmidt een bedrag van 7.000 gulden opgenomen bij de Am- ro-bank in Amsterdam. Haar paspoort was in het bezit van Büttner. Hij had echter de foto verwisseld, zodat hij het geld Verdere nasporingen leerden, dat Rakoff en Büttner in januari met de auto van de Duitse zakenvrouw in Amsterdam wa ren aangekomen en dat zij om zich een alibi te verschaffen bij een garage in Amsterdam-oost eeen reparatiebon voor haar auto hadden weten los te krij gen, die gedateerd was op 28 december van het vorige jaar Later verkochten zij deze auto weer met behulp van het ver valste paspoort van Ingrid Schmidt. Toen de twee misdadigers gecon fronteerd werden met dit be wijsmateriaal, gingen zij tens lotte door de knieën. Twee oud-gedienden, eigenaar Potter, 77 jaar oud en zijn koe van 26 jaar. Aangezien koeien over het algemeen niet ouder worden dan dertien jaar, mag rustig aangenomen worden, dat dit Nederlands oudste koe is. Het vergrijsde zwart-bonte dier is nog goed gezond en geeft vier liter melk per dag. 5, 6 EN 7 OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Beatrix en Prins Claus zullen op dins dag 5 oktober beginnen aan hun driedaagse werkbezoek aan de provincie Zuid Holland. Hoofdzakelijk zal het prinse lijk paar zich nader oriënteren in het Westland, de Alblasser- waard, de Hoeksche Waard en op Goeree Overfiakkee. Op 5 oktober zal het werkbezoek starten in het Provinciehuis in Den Haag, waar een ontvangst plaatsvindt door het Senioren convent der Provinciale Sta ten. Daarop aansluitend zal men naar Naaldwijk rijden om voorgelicht te worden over de positie van de tuinbouw. Via Delft en Dordrecht zal men 's avonds in Middelharnis de eerste dag afsluiten. Woensdag 6 oktober wordt het streekcentrum te Mijnsheeren- land bezocht. Vervolgens gaat het naar de tuinbouwschool in Diezelfde middag brengt het paar een bezoek aan een fabriek van schokbrekers in Oud Beij- erland. Na het bezichtigen van het streekmuseum te Heinoord vertrekt men naar Strijen en Numansdorp. Donderdag 7 oktober begint met een bezoek aan het stadhuis in Ameide. Dan volgen blik sembezoeken .aan Asperen, Meerkerk en Leerdam. In Hoornaar wordt een fokvee- dag bijgewoond. In Groot-Am- mers is een bezoek gepland skolonie. Na een korte causerie in het ad ministratiekantoor van Bos en Kalis in Papendrecht, maakt men zich op om naar het raad huis van Sliedrecht te gaan. Met vuurwerk zal hier een einde worden gemaakt aan het werkbezoek. Er waren gisteren toch nog zonzoekers, die 't Zandvoortse strand bezochten. Echt zwem- weer was het niet, maar dat mocht niet beletten, dat de strandstoelen redelijk bezet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweede Kamer voorzitter Van Thiel heeft gis teren aan het begin van het nieuwe parlementaire werkjaar gezegd dat de sluiting van de zitting der Staten-Generaal 's zaterdags voor prinsjesdag een „pure formaliteit" is ge worden. „De hele plechtigheid duurt slechts een minuut". De vraag is al opgeworpen of er geen verandering in de traditi onele sluiting moet worden ge bracht. Mr. Van Thiel zei te hopen dat de Eerste Kamer hieraan aandacht zal besteden, als binnenkort het wetsontwerp tot vervroeging van prinsjesdag zal worden behandeld. Omvangrijke Zwendel in Indonesië DJAKARTA (Antara) Het hoofd van de Indonesische poli tie, generaal Hoegeng Iman Santoso, heeft verklaard, dat een aantal regeringsfunctiona rissen zijn betrokken bij de onlangs ontdekte vervalsing van bankdocumenten, waarbij 1.2 miljard roepias (12 miljoen gulden) in de zakken der zwendelaars zi n verdwenen. Generaal Hoegeng is inmiddels door Soeharto ontslagen, even als zijn plaatsvervanger, gene raal Teoekoe Abdoel Aziz agence france presse dinsdag gemeld. Hoegeng heeft verkl aard, dat er geen leden van de krijgsmacht of het politiekorps bij de zwendel betrokken zijn geweest. Hij ontkende, dat hij van zijn functie zou zijn onthe ven wegens het ontdekken van de zwendel of wegens de door hem uitgevaardigde verorde ning, dat alle motorrijders een helm moeten dragen. De Russische partijleider Leonid Brezjnev brengt mo menteel een bezoek aan Joego slavië, waar hij onder meer besprekingen voert met pre sident Tito. In een rede, die Tito aan het officiële diner hield, noemde hij het beginsel van niet-inmenging de basis voor duurzame betrekkingen tussen de beide landen. In zijn antwoord noemde Brezjnev de „zogenaamde leer van de be perkte souvereiniteit" van de socialistische landen (Brezj- nevdoctrine) „een in imloop gebrachte fabel". „Wij moeten geen tijd verdoen om deze lasterlijke verzinsels te weer leggen", aldus Brezjnev. Op de foto toast Brezjnev (mid den) met president Tito. Linies: mevrouw Titn. Statuut en referendum ^ÜK wanneer niet alles waar is, wat Suriname's „sterke man" Lachmon beweert over het verzet van zijn volk tegen plannen om de Koninkrijksbanden te verbreken, dan nog mag geconclu deerd worden, dat Nederlandse parlementariërs meer heil zien in volledige onafhankelijkheid voor Suriname en de Antillen dan hun collega s in de West. heer Lachmon speelt niet met vuur bij zijn stelling dat in Suri name over een eventueel plan voor onafhankelijkheid door de gehele bevolking moet worden beslist; dus via een referendum. Minderheden in Paramaribo dringen weliswaar fel op de onafhan kelijkheid aan, maar grote groepen Surinamers moeten niets van die actie hebben. Zij vrezen scherpe conflicten tussen de verschil lende rassen en economische hulpeloosheid voor de zwakkeren, zodra Nederland niet meer door Koninkrijksverplichtingen gebon den, is. En geef nu maar eens garanties, dat zulke bange voorgevoe lens ongegrond zijn! Weinig interesse Jl/lAAR wanneer de heer Lachmon het spel over de band van een referendum wil spelen, dan zal zijn voorbeeld in Nederland weinig animo tot navolging wekken. Onze indruk is, dat in Nederland bij zonder weinig animo voor het Koninkrijks-vraagstuk bestaat, voor de parlementariërs ligt hier een stuk politiek met principiële kanten; voor sommige burgers staat al in de lengte en breedte vast, lat alles wat we voor Suriname en de Antillen doen, veel geld kost; voor andere kleine groepen is het ontbinden van Koninkrijk en Statuut slechts onderdeel van een veel groter eactie. Maar voor de massa kan een regering, die hun actieve belangstelling begeert, beter een referendum houden over de accijns op cola of over de huurverhoging. In Nederland gaat de interesse naar andere zaken dan Suriname's toekomstige status uit, Commissiewerk 1700RL0PIG zal de wijziging van het Koninkrijksstatuut dan ook wel commissie-werk blijveh. Of juister gezegd: worden. Immers ook de rondborstige taal van de Nederlandse parlementaire missie zal in Willemstad en Paramaribo vooral uitgesproken zijn om de drieledige commissie aan het werk te zetten, die conform een in 1970 gedane uitspraak de toekomstige verhouding van de drie lan den bestuderen moet. In elk geval weet men in Den Haag, dat in Suriname slechts een kleine minderheid staat te trappelen om de vrijheid te krijgen welke sommige Nederlandse politici de West zo graag geven. „Op dringen" corrigeert de heer Lachmon dan zelfs. Onderzoek naar het lek gevraagd ClNDS in april geruchten de ronde begonnen te doen, dat het be- grotingstekort over 1971 aanzienlijk hoger uitvallen zou dan minister Witteveen sussend veronderstelde, zijn oppositie-leiders in de weer geweest om daarover nader nieuws te krijgen. Den Uyl c.s. hadden dit nieuws graag vóór de Kamerverkiezingen gehad, omdat ze dan het mislukken van Witteveen's anti-inflatie-politiek aan de stem bus hadden kunnen gebruiken.. Momenteel tellen tactische bedoe lingen minder zwaar, omdat in een objectieve bui zelfs het deel van de Kamer dat tegen de regering Biesheuvel is, moet erkennen dat in de gegeven situatie geen expansief kabinetsbeleid beloofd kan worden. Ook een kabinet van het „progressief akkoord" had dit niet gekund. Er is dan ook geen enkele aanleiding om verwonderd te kijken, nu drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo Kamervoorzitter Van Thiel ge vraagd hebben een 'parlementair onderzoek te laten instellen naar het forse lek in de lopende begroting. Maar momenteel interesseert de vragenstellers minder de oorzaken van het lek zelf. Ze nemen aan dat daarover bij de algemene beschouwingen minister Nelissen vrijwillig of daartoe verplicht nader nieuws zal geven. Neen, de bijzondere Kamercommissie die aan het werk moet gaan, dient belast te worden met een onderzoek naar het hoe en waarom van de veel te optimistische inlichtingen, welke het kabinet De Jong in zijn laatste levensdagen parlement en burgerij over de econo mische en budgettaire ontwikkeling gegeven heeft. Mr. Van Thiel moet nu met het Kamer-presidium nagaan of en hoe er aan het verzoek van dë oppositie tegemoet gekomen kan worden. Het komt ons voor, dat hij de aanleiding tot dit verzoek redelijk zal moeten noemen en dat het ook alleszins de moeite waard is om na te gaan hoe voor de toekomst voor snellere en betere inlichtingen over de begrotingsontwikkeling gezorgd zal kunnen worden. In feite staat trouwens minister Nelissen niet als eerste voor een onverwacht groot gat; sedert 1960 bleek na elke kabinetswisseling dat de afgetreden bewindslieden veel te optimistisch gedacht en gesproken hadden; inclusief de heer Witteveen na zijn eerste ter mijn en de hem opvolgende heer Vondeling. Wel benieuwt ons nog, wat de vragenstellers precies bedoelen met hun opmerking „daarbij zal aan het feitelijk functioneren van de ministeriële verantwoordelijkheid niet voorbij kunnen worden ge gaan." Wordt hier ook gedacht aan verantwoordelijkheid voor ministers die, onvoldoende ingelicht, de inboedel van voorgangers overnemen? (Van correspondent) LONDEN De crisis in Fleet- street is gisteravond opgelost na langdurige besprekingen tussen de dagbladuitgevers en vertegenwoordigers van de vakbonden. Men verwacht, dat vandaag de twee Londense avondkranten weer zullen verschijnen. De nationale kranten kunnen morgenoch tend pas opnieuw uitkomen. Fleetstreet werd zaterdagavond lamgelegd door de dagblad-di recteuren, die zich verzetten tegen moedwillige werkonder brekingen, veroorzaakt door opmakers en andere leden van de nationale grafische vereni ging. Deze vakbond eiste een loonsverhoging van 7,5 pro cent, terwijl de overige vijf vakverenigingen tevreden wa ren met 4,5 procent. Maandagavond besloten de zes vakbonden eensgezind een compromisvoorstel te doen. De besprekingen met de dag bladuitgevers leidden gister avond om tien over negen tot een akkoord. De uitgevers en de vakbonden zijn het eens weer kranten te drukken in Londen en Man chester. Alle ontslagen wor den ingetrokken. Leden van de nationale grafische vereniging kunnen weer aan het werk. Beide partijen zullen de on derhandelingen over loons verhogingen onmiddellijk her vatten. DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft zijn presidium als volgt samengesteld: Mr. F. van Thiel (KVP), voorzitter; dr. ir. A. Vondeling (PvdA), eerste vi- ce-voorzittcr; Th. Joeken (VVD), tweede vice-voorzitter; B. Roolvink (AR), mej. mr. A. Goudsmit (D'66) en drs. A. Ti- lanus (CHU).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13