li MUITERS DODEN TWEE GIJZELAARS WEER SABOTAGE IN OIRSCHOT Rechter lief voor trimmer Geruchten over ao Tse- dood toeng Rijnmonders klagen over hoofdpijn Jongen ijdt drie meisjes I dood Politie bestormt hospitaal van gevangenis Sporttoto 62e jaargang, no. 18.498 •acht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug- Chef-redacteur: H. P- M Heruer nties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65. jaar ƒ80.15. Per post: irtaal 23,95, per jaar 94.55. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 WAT MEER BEWOLKING Ned. I: 20.40 uur Uit de wereld Ned. I: 20.40 uur Uit de wereld der insekten; 20.55 uur Heimelijke verhouding, film. Overwegend droog weer met tijde lijk wat meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimumtemp. onge- rond 22 graden. 9ngko 'NGKONG-TOKIO (Reuter- AP) Er doen weer ge ruchten de ronde dat de 77- jarige Chinese leider Mao Tse-toeng of overleden of ernstig ziek is. Tot dusverre kon geen enkele bevestiging deze geruchten verkre gen worden. De correspon dent in New York van het ifficiële persbureau Nieuw Dhina bestempelde ze als ik Japanse correspondenten melden uit China dat zo op iet eerste gezicht „niets bij zonders aan de hand schijnt le zijn". Wel is in Peking medegedeeld dat de traditio- lele oktoberparade dit jaar liet gehouden zal worden. Cr zal ook geen vuurwerk Peking zijn. Deels schijnen de geruchten "ook 'feebaseerd te zijn op de omstandigheid, dat de' Amerikaanse hart specialist, dr. Paul Dudley White, met enige andere Amerikaanse cardiologen een bezoek aan Peking brengt. De geruchten zijn in eerste aanleg afkomstig uit Hongkong en Parijs. De Franse radio zei Mao's dood of ernstige ziekte op te ma ken uit de jongste ofitwik- kelingen in de Chinese Volks republiek. De Franse radio zei ook over berichten uit Hongkong te beschikken dat in China al het militaire en burgerlijl^e luchtverkeer was stopgezet; een teken van ernstige binnenlandse ontwikkelingen. Voorts zou het centrale comité van de afgestoken worden. In Chinese communistische ilaats daarvan zullen er partij in vergadering bijeen neringen in de parken van zijn. Onder invloed leneesmiddelen WINGEN (ANP) Drie Mes van twaalf jaar zijn hen in het plaatsje Deur- jen in de Overijsselse ge- hte Weerselo bij een ver- fsongeluk om het leven ge ien. Zij werden aangereden f een 18-jarige automobilist Hengelo, die na een inhaal- loeuvre van de weg raakte de meisjes op het fietspad kte. logeman was nadat hij in I woonplaats Hengelo een tijding had veroorzaakt, grote snelheid in de rich- i van Deurningen gereden, •was niet in het bezit van rijbewijs. ptie houdt rekening met de plijkheid dat de bestuurder F invloed was van genees- lelen. Tegenover de politie de man bekend lsd-pa- te zijn. die een ontwen- pkuur ondergaat. Daartoe hij dagelijks drie pillen t het flesje i het )RD.f>ding were, veroorzaakt, is hdag door K. gekocht. Hij niet in het bezit van een ■kenbewijs, had geen rij- en was niet verzekerd, hij het dodelijk ongeluk ïingen veroorzaakte, zat de tweede keer van zijn achter het stuur. Arrestatie in moordzaak AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse moordbrigade heeft opnieuw een jongeman, dc elf de gearresteerd, die evenals de tien die vorige week werden aangehouden, wordt verdacht van diefstallen, inbraken en berovingen. De recherche stuit te bij haar onderzoek naar de doodsoorzaak van de 63-jarige fabrieksarbeider C. V. op het tiental. Het deerlijk verminkte en geheel ontklede lijk van de fabrieks arbeider werd 10 september uit de Houtmankade opgehaald. De jongelui opereerden ook in de buurt waar het slachtoffer werd gevonden. Een van de veronderstellingen is, dat de fabrieksarbeider het slachtoffer zou zijn geworden van een „uit de hand gelopen" beroving. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN Om vijf uur gistermiddag had de centrale meld- en regelka- mer voor Rijnmond in Vlaardingen een record aantal telefonische klachten geboekt: 450. De aard van de klachten was anders dan in de voorafgaande dagen. Toen meldden de Rijnmon- ders vooral uit Vlaardin gen hinder van prikke lende lucht. Gisteren betrof het grootste aantal hoofd pijn en misselijkheid. Volgens dr. E. Wolfs, directeur van de G.G. en G.D. in Vlaardingen, betekende dit niet een verergering van de situatie. „Die is net als de voorafgaande dagen", zegt hij „en zeker niet zo erg als op die beruchte 12 en 13 oktober van vorig jaar". Dat de smog-toestand in Rijn mond nu al weer enkele dagen voortduurt, duidelijk onder invloed van het mooie weer, hoeft er volgens dr. Wolfs ook niet toe te leiden dat weer zo'n ernstige situ- De berichten dat de astma- en bronchitispatiënten geadvi seerd zou zijn het Rijn mondgebied voor een paar dagen te verlaten, zijn vol gens dr. Wolfs onjuist. Intussen blijft alarmfase drie van kracht. „Dat betekent", aldus voorlichtingsman Schilder van Rijnmond, „dat wij erop rekenen, dat de industrie probeert haar uit stoot vrij te houden van be paalde smogvormende com ponenten. Ongeveer 700 van de in totaal 1200 werknemers van de werf- en machinefabriek Gusto in Schiedam hebben gistermiddag het werk van af drie uur, tot aan de af loop van de werktijd neer gelegd bij wijze van protest tegen de smog-vorming in het Rijnmondgebied, waar door ook op de bedrijven langs de Waterweg bijzon der onaangename werkom standigheden ontstonden. correspondent L. Kleijn) PARIJS Een muiterij in de gevange nis van Clairvaix die gisterochtend om acht uur begon is vanmorgen geëindigd in een drama. Twee ge vangenen, een veroordeeld tot le venslang en de ander tot twintig jaar, waarvan hij er nog vijftien moest uitzitten hadden om een me disch onderzoek in het hospitaal van de gevangenis gevraagd, maar nau welijks waren zij binnen of zij over meesterden met eigen gemaakte messen een bewaker van 25 en een verpleegster van 36 jaar. Beiden ge trouwd en ieder twee kinderen. Van morgen om vier uur werden met ex plosieven de deuren van het hospi taal opengebroken. De twee gewon de muiters konden worden gear resteerd, maar tevoren hadden zij de bewaker en de verpleegster de keel afgesneden. De verpleegster leefde nog toen een dokter binnen kwam maar hij slaagde er niet in het bloed te stuiten en de verpleeg ster in het leven te houden. De gehele dinsdag is met de twee muiters, Bontemps en Buffet, twee gevaarlijke misdadigers, onderhandeld over vrijlating van de beide gijzelaars, die op een stoej in het hospitaal waren vastgebonden. Zij eisten ve'lige aftocht in twee snelle auto's voor-zien van radio, drie revol vers, een mitrailleur, 250 kogels en tienduizend franc. Minister Pleven van justitie was bereid over de muiterij de spons te halen maar hij weigerde de twee muiters te laten vertrek ken met wapens. Daar liepen alle onderha ide.ingcn op vast. In de loop van dinsdag kwam de politie tot de overtuiging dat de bewaker al was vermoord Men probeerde hem aan de telefoon te krijgen maar dat lukte niet. In dc nacht van dinsdag op woensdag volgde een laatste ultimatum aan de twee muiters- zij zouden vrijgele.de krijgen en de gevangenis ongehinderd kun nen verlaten maar zonder wapens en zij moesten de beide gijzelaars achtenaten. Toen ook dat werd geweigerd werd de beslissing genomen de deuren van het hospitaal open te" breken. Men boerde om 4 uur vanmorgen een doffe knal. Een paar seconden later waren de agenten het ho-ip.taal binnen, maar de bewaker was dond cn de verpleegster was stervende. Medische hulp voor haar kon niet meer baten. Korte tiid later reden twee auto' van de gen darmerie de biunenp i its van - gevangenis uit. In de ene zat de vrouw \an de bewak G leunend op de si houder van li »a: vad- In de Iweede .1? se-, «nnvad -i van de verpleegster die sn:- kend zei: „Zij held e-, m n schoondochter vc no-.-id' Dc gevangenis van C*om iu is niet bijzon It streng. D. gevangenen hebben radio in ie c. Kcr. en mogen kranten ie.er Aangeno men wo-dt dat 1e gevangenis- opstand in Att cn hen op het idee heeft gebracht. SITTARD Dat de rechterlijke macht respect kan opbrengen voor mensen van middelbare leeftijd, die in hun vrije tijd trimmen om hun lichaamsconditie op peil te ouden, bleek gisteren tijdens de zitting van de kantonrechter te Sittard. Terecht stond de Sittardenaar J. H„ die er een goede gewoonte van maakt om op de vroege zondagochtend fietstochten te ondernemen door het Zuidlimburgse heuvelland. Tijdens een van die tochten was de fietser zodanig op het wegdek geconcentreerd, dat hij een ver keerslicht negeerde. De bemanning van een politieauto was dat echter niet ontgaan en de trimmer werd op de bon geslingerd. Voor deze verkeersovertreding vroeg de officier van justitie een geld boete van twee tientjes. Mr. H. Engelen maakte er echter twee rijks daalders van, omdat hij respect had voor de trimgeest van de Sit tardenaar. „Trimmen is gezond voor mensen van uw en mijn leeftijd", aldus de rechter. Een der arbeiders die bezig zijn met het afwerken van het Eisenhowertheater in het John F. Kennedycentrum in Wash ington trekt zich van het be zoek van koning Olav van Noorwegen niets aan. H\j ge bruikt zijn lunchpauze om een tukje te doen. (ADVERTENTIE) Een goed aquarium behoeft niet duur te zijn. 50 x 30 x 30 cm bijv. SLECHTS 28,50. FAMA alles voor huisdieren breestraAt 3 leiden telefoon 33311 Ontslag hoofd Indonesische politi ie DJAKARTA (AFP). Het hoofd van de Indonesische politie, generaal Hoegeng Iman Santoso, cn zjjn plaatsvervanger, generaal Teoekoe Abdoel Asiz, zün door president Soeharto ontslagen, aldus is in Djakarta vernomen. Het ontslag van generaal Hoegeng, die om zijn onkreukbaarheid bekend stond, is volgens waar nemers belangrijk in verband met de geruchten over gevallen van corruptie, waaraan hoogge- plaatsten in de Indonesische hoofdstad zich schuldig gemaakt zouden hebben. De generaal had een geval van fraude onthuld, waarbij zonen van leidende figu ren in Djakarta betrokken zou den zijn. Watersnood in Spanje BARCELONA (AFP) In de Spaanse provincies Barcelona en Gerona hebben overstromin gen tenminste twaalf mensen levens geëist. Tussen Figueras en Gerona zijn alle verbindin gen verbroken. De weg Gero- na-Barcelona staat onder wa ter. Er is aanzienlijke schade aangericht. Uit Martorell moes ten 400 mensen worden geëva cueerd. In Sadabell werden 180 leerlingen met bootjes uit hun school gehaald. (Van i onzer verslaggevers) OIRSCHOT In de legerplaats Oirschot heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag het derde geval van sabo tage in nog geen vijf weken tijd voorgedaan. Er was dit keer geen schade. Twee dienstplichtige militairen wisten te voorkomen, dat de vijftien legertrucks, die op een par keerterrein btf de Majoor De Ruyter van Stcveninck-ka- zerne stonden, door brand werden vernield. Om ongeveer half twaalf ontdek te een soldaat een brandende lap bij de opening van een benzinetank van één van de vijftien drie-tons vrachtwa gens. Hij sloeg onmiddellijk alarm. Met assistentie van een korporaal, die op zijn geroep was toegesneld, wist hij het vuur tijdig te doven. De twee militairen zullen voor hun op treden worden beloond. Volgens de Leger Voorlichtings Dienst waren waarschijnlijk alle vijftien wagens in brand gevlogen, wanneer de brand stoftank van de truck, waarbij de brandende lap gevonden werd, was geëxplodeerd. De schade zou dan tenminste an derhalve ton hebben bedra gen. Zaterdag 21 augustus brandde een loods van het 13de Ver- kennings Squadron te Oir schot uit. Behalve de loods gin gen veel p.s.u.'s persoonlijke uitrustingen), kostbaar verbin dingsmateriaal en een aantal tankboordwapens verloren. De schade bedroeg toen ruim drie miljoen gulden. De oorzaak van deze brand is niet bekend, maar bij defensie twijfelt men er allang niet meer aan dat er sabotage in het spel was. In de nacht van vrijdag 3 op za terdag 4 september volgde een brand in een loods met onder meer tien tanks van de mili taire rij- en tractieschool in Oirschot. Ook deze brand bleek te zijn gesticht. Drie militairen sleepten de brandende wagens echter uit de loods. (ADVERTENTIE) 40 Dames 97 Heren kunnen nog deelnemen aan onze gezellige danslessen. Klub Bo ven de 23. Voor dc Gehuwden 4 klubs. Welkom evert castelein Verpleegsters wel in dienst DEN HAAG (ANP) Minister de Koster (Defensie) is niet van plan vrijstelling van militaire dienst voor verplegers en zie kenverzorgers in overweging te nemen. Hij heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden van der Spek en Wiebenga van de PSP. De minister merkt op dat degenen die een opleiding voor deze beroepen volgen steeds op verzoek uitstel kun nen krijgen om hun opleiding te voltooien. en zeven zijn le prijs: 1 melding: 2de prijs: 33 meldingen; 3de prüs: 454 mel dingen. Toto no. 7: 1ste orijs: 55 meldingen: 2de prüs: 1170 mel dingen; 3de prijs 10200 meldin-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1