'RIJZEN BLIJVEN STIJGEN hallo, i Minder snelle groei van de bevolking Regering verwacht meer werklozen 1500 woningen meer in 1972 Zo komt geld binnen ...en zo geeft de staat het uit Somber vooruitzicht voor 1972 Benzine, risdrank, licht en wegen belasting duurder REGERING WIL duidelijke inkomenspolitiek de postgiro DAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT In miljoenen guldens"! incla.p eneiclwfc) Wegenbelasting opcenten op. 'ccjjns: De tijdelijke verla- i de suikeraceyns (f 4,50 kg. suiker) wordt weer e®n Jaar verlengd. Te ver ten is, dat die verlaging idelyk definitief wordt, om- het kader van de unifiea- 'n de accijnzen in de Bene- P het huidige niveau wordt HAAG De minister van inciën heeft tegelyk met miljoenennota bij de Twee- Kamer een aantal wetsont- pen ingediend, die zyn be- inginkomsten moeten ver- die het effect hebben, het leven in 1972 duidelijk rder wordt. De belangrijkste logingen zijn: frisdranken erkalve cent per liter, ben- 4,11 cent per liter, elektri- tien procent duurder. Te- jkertyd zijn er maatregelen offen betreffende suiker- ijns, omzetbelasting, assu- dasting en vermogens- ifting. tankenVoorgesteld wordt pande 1 april 1972 een ac- Ê»op alcoholvrije dranken in «UKren van ƒ14,50 per 100 fc.Suiten deze accijnsheffing Ha? dranken als koffie, thee, Iwademelk, vruchtensappen ergelijke. Per jaar kan deze heffing 100 miljoen op- n, in het komende jaar is pbrengst 65 miljoen. e: De benzine-accyns wordt, i budgettaire redenen, oogd met 4,11 cent (inclu- BTW) per liter, ingaande Dat levert op jaar- 130 miljoen op, in 1972 125 miljoen. Omdat de wiebeltax niet alleen verlengd maar ook ver stijgt de totale heffing de accyns en de wiebeltax e van 37,08 per 100 tot 40,69 of met 3,61 cent liter. Iclteit: De kosten van elek- eit zullen voortaan niet worden belast volgens het tarief van de omzetbelas- maar volgens het 14 %- Dat brengt per jaar 100 :n gulden extra op, in 1972 wel 93 miljoen. n fruit: De geldigheids- a de tijdelijke maatregel, bij over abonnementen op m nieuwsbladen geen tbelasting wordt geheven, iet drie jaar verlengd. Ci- n-uchten en tropisch fruit blijvend gerangschikt r het 4 -tarief. De tijde- maatregel, waarbij over en toneeluitvoeringen ra's, ballet, pantomimes, re- cabarets en circussen onder begrepen) 4 om- lasting wordt geheven, met drie jaar verlengd. rings-o.b.: De afbraak van effing van omzetbelasting ivestcringen zal in 1972 min er gaan dan in het vooruit- was gesteld. De heffing i 4,62 pet. in plaats van hans geldende 5,6 pet. In zal zij vervallen. Voor de skas betekent dit een voor- 3 van 420 miljoen in het ko- e jaar. ibelasting: De iting zal worden ver van 2 naar 4 Op jaar- betekent dit een hogere higst voor het rijk van 30 gulden, in 1972 van 25 ensbelasting: De bestaan- delijke verhoging van het van de vermogensbelas- (van 5 tot 6 pro mille) met twee jaar verlengd, brengt 50 miljoen per DEN HAAG. Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) wijst er in de toelichting op zijn begroting voor 1972 op, dat de gézinnen nog steeds kleiner worden. Doordat de huwelijksvruchtbaarheid nog steeds daalt, is de toeneming van de bevolking kleiner dan enige jaren geleden werd ver wacht. Voor 2000 komt men nu op een bèvolking van 17,1 miljoen inwoners. Het laatst berekende cijfer was 17,9 miljoen. Df gemiddelde huwelijksleeftijd stabiliseert zich nu rond de 20 jaar. Uit de statistieken blijkt dat er grotere tussenpozen voorkomen bij geboorten van kinderen. Per gezin komen steeds minder vierde, vijfde en volgende kinderen ter wereld. De vergrijzing van de bevolking gaat nog steeds door. In tien jaar nam het aantal mensen boven 65 jaar met elf procent toe. De gemiddelde levensduur bij mannen blijft dalen, terwijl die van_ vrouwen stijgt. Nu leven mannen gemiddeld 71 jaar. vrouwen 76,3 jaar. Het hogere sterftecijfer onder mannen is het gevolg van het groter aantal mannen dat bij verkeers ongelukken is betrokken. Ook sterven meer mannen aan hart- en vaatziekten. Het bevolkingsonderzoek zal volgens de minister hierop allereerst gericht moeten zijn. (Van onze parlementaire redectie) DEN HAAG Minister Langman (Economische Zaken) is pessimistisch over het verloop van de prijzen in 1972. Evenals dit jaar zullen volgend jaar de prijzen met rond zeven procent stijgen. Tegenover dit sombere vooruitzicht staat, dat het netto-inkomen van de gemiddelde werknemer iets meer zal stijgen dan dit jaar. Verwacht wordt namelijk dat de loonstijgingen volgend jaar zo hoog zullen zijn, dat met aftrek van de prijsstijgingen de werknemer er gemiddeld De sterke inflatie houdt aan. Naast de hoge loon- en prijsstijgingen wordt de gespannen Nederlandse economie gekenmerkt door een voortdurende omvangrijke overbesteding. Aan de toeneming van de particuliere consumptie komt nog geen eind. Ook volgend jaar zullen de Nederlanders vermoedelijk 4.5 procent meer uilgeven. Daar staat tegenover dat de investeringen in bedrijven zich ongunstig ontwikkelen. Op de lange termijn kan dit nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. De produktie van de bedrijven vertoont een verminderde groei. Zij zal volgend jaar duidelijk ten achter blijven bij de groei in de afgelopen jaren. Over het verdere verloop van de economische toestand in ons land bestaat een groot aantal onzekerheden. De ontwikkeling in het buitenland, waar de inflatie ook groot blijft, is daarvoor sterk bepalend. Van groot belang voor het evenwichtiger maken van de Nederlandse economie is de bedwinging van de binnenlandse inflatie. Matiging van lonen én prijzen kan belangrijk bijdragen tot een evenwichtiger ontwikkeling, aldus het Centraal Planbureau. Minister Langman voegt daaraan in de toelichting op z'n begroting toe dat werkgevers en werknemers aan de inflatiebestrijding zullen meewerken door lonen en prijzen te drukken. Lukt dit niet dan blijft de vrees bestaan, dat ook na 1972 de arbeidskosten in het bedrijfsleven sterk toenemen. Moeilijk valt nog te voorspellen wat hiervan de gevolgen voor het bedrijfsleven zullen zijn (bedrijfssluitingen, sanering, verslechtering internationale concurrentiepositie). De minister van Economische Zaken noemt de sterke toeneming van de arbeidskosten buitengewoon verontrustend. Stijgt de loonsom in bedrijven dit jaar met veertien en volgend jaar met dertieneneenhalf de arbeidsproduktiviteit neemt minder toe, in 1972 drie procent tegen vijf procent in 1971. De verhoging van de arbeidskosten stuwt de prijzen van de particuliere consumptie omhoog. Ook de sterke verhoging van de invoerprijzen in 1971 (vijf procent), de verhoging van de omzetbelasting en de huurverhoging dragen ertoe bij, dat de particuliere prijzen in het lopende en komende jaar met zeven procent omhoog gaan Gélet op de vele onzekerheden blijkt beoordeling van de econo mische vooruitzichten uiterst moeilijk. Wel is duidelijk dat de afremming van de inflatie veel minder gunstig verloopt dan was gehoopt. Voorlopig is nauwelijks te verwachten, dat het tempo van de inflatie sterk zal ver minderen. Dat geldt zowel voor het internationale als 't binnen landse inflatiebeeld. De economisch zwakkeren zijn van deze ontwikkeling vooral de dupe, aldus minister Langman. De anderen hebben zich tegen de nare gevolgen ingede':;. Meei en meer blijkt dat de „buten en lasten" van de inflatie co': op andere, wijze onevenwichtig ;:iin verdeeld. De overheid vc -d co': extra-gevoel'g door de 'r'"n'"e getroffen, waardoor zij dreg'. vier procent in welvaart op vooruitgaat. Dit valt te lezen in de toelichting van de minister op zijn begroting en in de macro-economische verkenning van het Centraal Planbureau. De economische situatie blijft volgend jaar onevenwichtig. De loon- en prijsstijgingen blijven sterk. De arbeidsmarkt zal wat minder spanning vertonen. In het lopende jaar zal het gemiddelde werkloosheidspeil oplopen tot vijfenzestigduizend. Volgend jaar zullen naar verwachting tachtigduizend werkzoekenden ingeschreven staan. achter te raken. Ook binnen het bedrijfsleven doet zich dit proces voor. De normale dynamiek van het economische leven dreigt ernstig te worden verstoord, aldus de minister. Gelet op de afnemende spanning op de arbeidsmarkt is het sta dium van de echte ontspanning dichter genaderd. Dit maant tot voorzichtigheid. De groeiende investeringen in de laatste jaren hebben belangrijk tot de sterke stijging van de pro duktie bijgedragen. Tegelijk hebben zij de overbesteding en de inflatie mede bevorderd. Onder deze omstandigheden dient voor de toekomst met twee mogelijkheden rekening te wor den gehouden. Enerzijds is dit een ontwikkeling waarbij de verslechterde be drijfsomstandigheden leiden tot onaanvaardbaar lage investe ringen en anderzijds een be wuste beperking van de inves- teringsgroei. In het eerste geval staat een stagnatie van de eco nomische groei met voortgaande inflatie voor de deur. Een der gelijke ontwikkeling dient te worden voorkomen. Een bewuste beperking van de in vesteringen wordt wel bepleit, omdat groei van de investe ringen bijdraagt tot de over besteding en overspanning van de arbeidsmarkt. Deze zaak is bij de Sociaal-Economische Raad in studie. Gezocht moet onder andere worden naar arbeids besparende investeringen. Een vergunningenstelsel verdient slechts onder bepaalde omstan digheden aanbeveling. In verband met de bevolkings dichtheid noemt minister Lang- men het wcnse'ijk dat de toe- ncming van het aantal buiten landse arbeidskrachten wordt aiteremd. DEN HAAG Minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken wil ln de thans begonnen kabinets periode een begin maken met liet opstellen van een sociaal budget als een bijdrage om te komen tot een goede sociale programmering. In zyn begro ting kondigt hy voorts aan, grote aandacht te zullen beste den aan het invoeren van een inkomenspolitiek. De kosten van de sociale verzekeringen wil hy enigszins terugdrukken, omdat hy ook de styging van de premiedruk wil beperken. Voortdurend hamert minister Boersma in zijn begrotingstoe lichting op de noodzaak van goed overleg met de sociale partners (werkgevers en werk nemers) als hij spreekt over verdere ontwikkeling van het beleid op sociaal terrein. Dat geldt vooral ook bij het opstel len van een sociale programme ring, omdat nu eenmaal niet al les tegelijk kan worden verwe zenlijkt. In overleg moet wor den bepaald wat essentieel is en wat prioriteit moet krijgen bij de realisering. Aan econo mische aspecten kan daarbij niet worden voorbijgegaan. Hij wijst erop, dat het opstellen van een sociaal budget, waar mee hij wil beginnen, iets an ders is dan een overheidsbegro ting. Het gaat daarbij <>m het verschaffen van een totaal overzicht van middelen en be stedingen op het gehele terrein van de sociale voorzieningen, teneinde een beter Inzicht in de stand van zaken op een be paald gebied te verkrijgen en het maken van afspraken of het nemen van beslissingen te ver gemakkelijken. Breed oyerleg met het bedrijfs leven is ook nodig, zegt de mi nister, om een overheidsinstru- mentarium te krijgen ter be heersing van de conjunctuur. Een gedetailleerd ingrijpen in lonen en prijzen wil de regering niet, wel de mogelijkheid voor algemene maatregelen in deze sectoren. Het voeren van een inkomenspoli tiek vindt drs. Boersma niet ge makkelijk, maar is voor de wel vaart van de bevolking wel zeer belangrijk. Het gehele sociaal- economische beleid kan daartoe een bijdrage leveren. Naast het geen hierop meer direct is ge richt, spelen ook maatregelen op velerlei terrein een rol: so ciale zekerheid, belastingen, on derwijs e.d. Met smart wacht hij op een advies van de Sociaal- Economische Raad op dit ge bied. De minister en zijn staatssecreta ris willen een aantal belangrijke verbeteringen tot stand bren gen in de sociale verzekeringen, met name voor gehandicapten en bejaarden. In concreto zijn dat de punten, die al in het re geerakkoord werden vermeld: optrekking van de AOW/A WW tot het netto-minimumloon, ho gere uitkeringen voor de z.g. oud-invaliden, instelling van een volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid (vooral van belang voor zelfstandigen en vroegtijdig gehandicapten), aan vullende pensioenvoorziening voor werknemers. De stijging van de premiedruk zal ln deze kabinetsperiode volgens minister Boersma beperkt moe ten worden tot om en naby drie procent van het netto nationaal Inkomen. Bestaande voorzienin gen moeten in dit verband wor den herzien: het invoeren van een beperkt eigen risico in de ziekenfondsverzekering, bevrie zing van de kinderbijslag voor het eerste en eventueel voor het tweede kind, vereenvoudiging en het tegengaan van oneigen lijk gebruik der bestaande voor zieningen, alsmede het voorko men van camulatie van uitke ringen en verstrekkingen. Wetsontwerpen zijn in voorberei ding om de uitkeringen der so ciale verzekeringen en het mi nimumloon voortaan slechts twee keer per jaar te doen ge schieden en om in verband hier mee de AOW/AWW-uitkeringen op 1 jan. a.s. met 1 extra te verhogen, omdat bejaarden en weduwen met die nieuwe aan pak onvoordelig uit zijn. Staatsloterij vaart wel bij tv DEN HAAG De verkoop van loten van de staatsloterij ver toont nog steeds een stijgende lijn. Schatkistminister Nclissen meent, dat deze stijging in be langrijke mate is beïnvloed door uitzendingen via de t.v. van de trekkingen. Men verkoopt thans per loterij óngeveer lV4 miljoen loten tegen 1,2 miljoen een jaar geleden. DEN HAAG Het woningbouw programma zal volgend jaar belangrijk hoger liggen dan dit jaar. Er kunnen 132.000 wonin gen worden gebouwd, waarvan 109.500 met rijkssubsidie. Uit gegaan wordt van 22.500 wo ningen in de ongesubsidieerde sector. Dit jaar omvatte het bouwprogramma in totaal 130.500 woningen. In 1972 zullen vergunningen wor den afgegeven voor 49.450 wo ningen en weiwoningen, waar van tenminste 6.000 bejaarden woningen. Bij de 60.050 parti- culiei-e gesubsidieerde wonin gen zullen er eveneens 6.000 voor bejaarden zijn. Het rijk stelt verder subsidies beschik baar ten behoeve van verzor gingstehuizen voor bejaarden tot een totaal van 5.000 bedden. Bij de verdeling van de rijks- steun voor de woningbouw, zullen de stedelijke gebieden in het westen van het land voor rang krijgen. Voor aanvullende huursubsidies wordt volgend jaar 61.6 mil joen beschikbaar gesteld. On geveer 85 percent van de sub sidies is in de periode van 1 juli 19701 juni 1971 ten goede gekomen aan huurders met een inkomen beneden 10.000 gulden per jaar. 1 i I Kostprysverhogende belastingen: Invoerrechten Omzetbelasting Byzondere verDruiksbelasting van personenauto's Benzineaccijns Olieaccijns Tabaksaccijns Alcoholaccyns Bieraccijns Wynaccijns Suikeraccijns Accijns van alcoholvrije dranken Rechten van zegel i. Rechten van registratie Belastingen van rechtsverkeer Motorrijtuigenbelasting 1. exclusief opcenten 2. opcenten ten behoeve van Rykswegenfonds Grondbelasting (rtjksopcenten) 2. Belastingen op inkomen, winst en v a. Inkomstenbelasting b. Loonbelasting c. Dividendbelasting d. Kansspelbelasting e. Vennootschapsbelasting f. Commissarissenbclasting g. Vermogensbelasting h. Successierechten 1. Personele belasting (riJksopcentcn) ADVERTENTIE de postgiro heeftal meer dan 2 miljoen rekeninghouders ■^oS Aandeel van het Gemeentefonds Aandeel van het Provinciefonds Aandeel van het Rykswegenfonds (1-0-2) Aandeel van de Europese Gemeenschappen In de invoerrechten Ten bate van de rijksbegroting Winsten en andere baten van bedrijven Rente Aandeel in de opbrengst van de omroepbijdragen en opbrengst radio- en televisiereclame Ontvangsten van de Dienst der domeinen Overige ontvangsten Totaal Gewone Dienst Buitengewone Dienst Ontvangen aflossingen en bij het Rijk belegde gelden Overige ontvangsten (incl. ontvangsten wegens af levering munt en bijdragen in de kosten van waterstaatswerken) Totaal Buitengewone Dienst Totaal Gehele Dienst 31428 34664 Exclusief de opbrengst van de wiebeltax. dab makkelijk! Algemeen bestuur Defensie Buitenlandse betrekkingen (cxci. ontwikkelings samenwerking Ontwikkelingssamenwerking Justitie en politie (incl. civiele verdediging) Verkeer en waterstaat Handel en nijverheid Landbouw en visserij Onderwijs en wetenschappen Cultuur en recreatie Sociale voorzieningen Volksgezondheid en milieuhygiëne 1011 1879 3797 Volkshuisvesting Nationale schuld Afschrijvingen ninderd met afschrijvingen) 2879 2377

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9