Een jaar voor Mebo-duikers Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland onder nieuwe leiding Partijen Brits rantenconflict tiader tot elkaar Canada sluit raketbases Nieuw seizoen, eigen studio Ccidóe Sou/tont Bomaanslag NSDAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT Nadat Sophia Loren naast Mercello Mastroianni druk probeerde de „Vrouw van de priester" te worden, mag ze zich nu dan in het nonnen kleed steken. Sophia maakt op [het ogenblik als non opnamen voor de film „Hot Autumn" in het Spaanse Walaga. Haar tegenspeler is de Italiaanse acteur Adriano Calentano. DEN HAAG De Haagse rechtbank veroordeelde vanmorgen de drie duikers, betrokken bij de geberteunissen op 15 mei aan boord van het zendschip Mebo 2 waarbij een ontploffing werd veroorzaakt en brand ontstond, ieder overeenkomstig de eis van de officier van justitie tot een jaar gevangenis met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Prins Claus op studiedag Pax Christi (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de studiecon ferentie van Pax Christi, die op zaterdag 2 oktober in het Utrechtse Congrescentrum zal worden gehouden, zal ook Prins Claus aanwezig zijn. De minister van defensie H. J. de Koster heeft ook toegezegd de studiedag bij te zullen wonen. De minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzor zal vertegenwoordigd zijn door zijn staatssecretaris drs. Th. E. Westerterp. Drs. Schmelzer zelf bezoekt dan de Nederlandse Antillen. bNl onze correspondent) INDEN Ofschoon vanmor gen nog geen nationale kran ten zijn verschenen, is er toch leen lichtpunt in het Britse jpersconflict. De zes vakbonden, die erin betrokken zijn, heb ben gisteren na tien uur be sprekingen onder leiding van Vic Feather, secretaris-gene raal van de centrale van vak verenigingen, een aantal voor stellen goedgekeurd en daar door een einde gemaakt aan de meningsverschillen. Qp verzoek van de vakbondslei ders zou Feather deze voor- i feilen vanmiddag toelichten t,4ens een bijeenkomst van dt| nationale vereniging van dyblad-uitgevers. Iedereen l&opt, dat op die manier een ompromis bereikt zal worden n dat de persen van Fleet- treet vanacht weer zullen raaien. Zowel de uitgevers als ;e vakbonden zijn erop ge- irand om de dagbladbedrij- en zo spoedig mogelijk weer op gang te krijgen. Feather en de vakbondslei- irs vergaderden om een ge- leenschappelijke basis te vin- len, waarop nieuwe onderhan- ilingen kunnen worden aan loopt met de dagbladuit- rs. De krantendirecteuren 'amen ook bijeen. Zij beslo- :n hun drastische maatregel zaterdagavond, waardoor leetstreet lamgelegd werd, liet in te trekken, ik aan eenheid tussen de vakbonden was de voor- aamste aanleiding tot het hui conflict. De nationale gra- e vereniging eiste een lonsverhoging van 7,5 procent. >e overige vakbonden hadden orige week een aanbod van e dagbladuitgevers aanvaard at neerkwam op een verho- ing van 4,5 procent, ststreet wachtte gisteravond e uitslag van verdere onder- andelingen met grote be- orgdheid af. In de omgeving an de krantenbedrijven hing en onwezenlijke stemming. Weeëntwintigduizend perso- eelsleden hadden er gister- lorgen ontslag gekregen. Vol- ens de directies was deze op- egging een gevolg van con- toactbreuk, waaraan vijfdui- end leden van de nationale tafische vereniging zich vo- ge week schuldig hadden ge laakt. !en de eigen brandweerman en, nachtwakers en journalis- h werden niet ontslagen. De dacteuren wisten vandaag et wat aan te vangen. In de eeste gevallen probeerden zij 00 Russische oden vragen emigratie IKOU (AP) Meer dan 900 Ussische joden, die beweren ik uit naam van 3.000 gezins- flen te spreken, hebben in een >en brief aan de Russische lei en aan de Verenigde Naties toestemming voor emigra- naar Israël gevraagd. De 'titie, die gisteren in handen buitenlandse corresponden- in Moskou kwam, is ver- oedelijk de grootste gemeen- happelijke actie ooit onderno- in door Russische joden, die Sovjet Unie willen verlaten, de brief wordt een algemene rziening van het emigratie- leid gevraagd. Als basis voor beleid zou moeien gelden, „alle joden die willen emi- eren, de gelegenheid daarvoor kijgen, in overeenstemming de universele verklaring de mensenrechten en de idwet van de Sovjet Unie", normaal te werken. Er ver schenen wel een paar „spook- edities" van de „Evening Standard" en de „Evening News", de twee Londense avondkranten. Zij waren het werk van nijvere redacteuren en opmakers, die enkele proe ven trokken. De rotatiepersen werden echter niet op gang gebracht. De rechtbank heeft de beide direc teuren van Veronica, de 48-jarige Norbert J. en de 62-jarige Hen drik V. eveneens veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Door prins Bernhard geschonken boot misbruikt DJAKARTA (AFP) Een door prins Bernhard, in diens kwali teit van voorzitter van het We- reldnatuurfonds, aan Indonesië geschonken drietóns motorboot blijkt door de Indonesische douane te zijn misbruikt als toeristenvaartuig en is thans voor grote reparaties van Tandjong Priok naar de haven van Labocan Banten op West- Java gebracht. Het heeft zeven maanden geduurd vóór men erachter kwam waar de boot gebleven was. Volgens het hoofd van de Indone sische natuurbescherming, was de boot bestemd voor de controle van de zeldzame die ren waaronder de witte rhino ceros in het Oedioengkoelon- reservaat bij Banten als maar niet vrijgegeven door de douane van Tandong Priok. Het mysterie werd opgehelderd toen schout-bij-nacht Harjono Nimpoeno, directeur-generaal zeeverbindingen, onthulde dat douanebeambten hem hadden gebruikt om toeristen te ver voeren naar r'e duizend eilan den (Poelau Seriboe) ten noor den van Djakarta. Prins Bernhard heeft geld tóege zegd voor de reparatie, aldus Sinaga. Leger: ordehandhaving OTTAWA (Reuter) Canada gaat zijn twee kernraketbases opheffen en dc strijdkrachten gaan zich meer toeleggen op bescherming van de nationale soevereiniteit en handhaving van de openbare orde. Dit blijkt uit een defensiewetboek dat minister Donald MacDonald vandaag heeft gepubliceerd. De twee bases met 56 luchtverde digingsraketten van het type Bomarc die met kernkoppen zijn uitgerust liggen in North Bay (Ontario) en La Macaza (Quebec). Zij maken deel uit van NORAD (North American Air Defence Command), de luchtverdedigingsinstelling met de Verenigde Staten. Prins Bernhard toonde gis teren veel interesse voor het inwendige van een copieer- machine. De prins had eerder de nieuwe fabriek van Rank- erox in Venray geopend. DELFT. Dertien, door rük, pro vincie en gemeente(n) gesubsi dieerde symfonieorkesten bezit Nederland momenteel: aldus de officiële lezing. Het is in deze tyd van dreigende bezuinigingen zeker niet van belang ontbloot er de aandacht op te vestigen, dat dit getal niet juist is. Stee vast vergeet men er opzet, toeval? twee. Twee ensembles, waarvan het ene dient ter be geleiding van balletten, het tweede, gedomicilieerd te Delft cn geesteskind van de provincie Znid-Holland, speciaal gecreëerd is ter assistentie van koorconcer ten in dit gewest te geven en voor jeugdconcerten. Laten we hierop onmiddellijk volgen, dat dit orkest tot op heden financiële steun van het rijk mist: wat zijn weerslag vindt in een tot dusverre te bescheiden bezetting, die het onmógelijk maakt met „eigen volk" het ganje koorrepertoire te beheersen. Gevolg hiervan? Dat men incidenteel krachten bij moet huren: wat de kwaliteit van het gebodene bepaald nooit ten goede kon komen, bovendien veel geld kost Momenteel beschikt men daar, te Delft, over 6 eerste, 6 tweede violen, 3 alten, 3 celli, 2 contra bassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 kla rinetten, 2 fagotten, 2 hoorns, 2 trompetten en 2 pauken. Per 1 januari 1972 trekt men 1 trom bone en 1 slagwerker aan, waar door de getalsterkte dan op 37 komt. Men ziet het: de Achilles hiel wordt gevormd door de zwakke strijkers en het koper. Sinds 1 mei jl. wordt het orkest geleid door Hans van den Hom- bergh (47), uiterst bekwaam mu sicus en vakman; de groeistuip- jes van het ensemble lijken voorbij: hij kan zijn mensen brengen in die sector van het muziekleven, waar ze nodig zijn en thuis behoren. Die overtuiging schonk hij ons, toen we onlangs te Delft op een zonnige ochtend een „mini- concert" mochten bijwonen, waar hij zijn potentiële en reële afnemers liet horen wat hij waard was en welke artistieke intenties hij wenst te realiseren. Muziek uit alle tijden werd daar de talrijke luisteraars en „inte ressenten" geboden, muziek, waar strijkers en blazers afzon derlijk, strijkers en blazers in gemeenschap, lieten horen wat ze waard waren: van Brahms, Martini, Bach, Vóndor, Ketting (Otto), Stravinsky, Beethoven. Zulks ter kennismaking met de representanten van de verschil- lepde koren uit „land en ge west". Hoevelen dat er waren? Dat zouden we niet exact kun nen zeggen, maar in het afge lopen seizoen heeft het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland niet minder dan z e v e n t i g vocale ensembles begeleid. We menen dat het de hoogste tijd is op deze vorm van muzikale activiteit de nadruk te vestigen. Is in de Raad van de Kunst wel eens ooit het probleem koor begeleiding aan de orde gesteld? Is men zich daar be wust wat koormuziek, door ama teurs gebracht, voor een gezond cultureel leven in Nederland betekent? Dat men daar nog nooit, maar dan ook nog nooit aan gedacht heeft, blijkt wel uit het feit, dat men tot op de dag van heden verzuimde één of meer representanten uit de korenwereld, georganiseerd in de Federatie van Zangersbonden, aan te trekkenDie zouden een boekje kunnen opendoen! We gaan nu bezuinigen. Maar ook doorlichten om te bekijken of de overheidsgelden op de goede plaats terecht komen. We mogen verwachten dat bij de beraad slagingen, die er ongetwijfeld gaan komen, van het probleem „korenassistentie" een apart hoofdstuk wordt gemaakt. Zulks om een gezond geestelijk milieu te scheppen. Minister van Defensie MacDonald baseert zjjn besluit tot ophef fing van de basis op de over tuiging dat het gevaar van een Sovjet-Russische aanval met bemande kernbommenwerpers aan het verdwijnen is. Hij geeft toe dat defensiefunctio narissen niet gelukkig zijn met zijn besluit. De Verenigde Sta ten hadden oorspronkelijk het plan 24 Bomarc-eskaders in de V.S. te installeren, maar zij hebben er nu maar vijf cpera- Tegen het eind van de jaren vijf tig stemde Canada in met de installatie van 56 raketten en begin 1963 stak er een poli tieke storm op toen de conser vatieve premier John Diefen- baker kernkoppen voor de ra ketten niet wilde hebben. Zijn minister van Defensie en twee anderen namen ontslag en Les ter Pearsons liberale partij die had beloofd de kernkoppen te zullen accepteren won de verk'ezingen. De enige kernwapens die Canada nog zal overhouden zijn de luchtdoelraketten, waarmee de 48 CF-101 „Voodoo"-opder- scheppingsjagers in New Brunswick, Quebec en Brits Columbia zijn uitgerust. Een batterij „Honest John"-kern- raketten voor oppervlaktedoe len, welke in Europa was ge stationeerd, is al opgeueven en twee eskaders FC-104 jagers zullen eind van hef jaar hun taak als tactische kerneenhe den beëindigen. Gewapende politie hebben de gevangenis om singeld, terwijl de. brandweer probeert de in brand gestoken matrassen in de cellen te blussen. Opstand in gevangenis New Orleans NEW ORLEANS, Louisana (AP) Zwaar gewapende politicmannen hebben het terrein rondom de gevangenis, waar ruim duizend personen in hechtenis zitten, af gezet nadat in het complex wan ordelijkheden waren uitgebroken Het is niet bekend of dc gevan genen gijzelaars hebben gemaakt In de gevangenis van New Orleans zijn de afgelopen maanden rel len uitgebroken omdat de gevan genen genoeg hebben van de huns inziens onmenselijke toe standen. Degevangenis van New Orleans is sinds lang een doelwit van kritiek. Het complex is over bevolkt en sterk verouderd. Een nieuwe gevangenis is in aan bouw maar zal pas over 1 jaar gereed zijn. NEW YORK AP) In de in gang van de VN-missie vanó Kongo (Kinsjasa) in New York is een bom ontploft, waardoor drie voorbijgangers werden ge- De ongeveer 25 personeelsleden van de missie konden het kan toor dat boven een aantal leer- staande winkels is gelegen, veilig via een andere uitgang .Toneelgroep Haags Jeugdtheater: (Va onze kunstredactie) DEN HAAG In het zo goed als nieuw verbouwde Diligentia zal de Toneelgroep Haags Jeugd theater ook het komende win terseizoen weer zaterdagmid- dagvoorstclüngen geven. Op 23 oktober zal de eerste to- neeluitvoerin plaatsvinden. Er wordt dan een door Jaques Delmonte nieuw geschreven sprookje opgevoerd „Assepoes ter". het de lgemene leider jeugdtheater is weer in handen van Jaques Delmonte die zijn sporen op het gebied van jeugdtoneel in de loop van de jaren wel heeft verdiend. Ondanks het feit dat geen subsi die is toegewezen, heeft de to neelgroep een permanent thea ter gestart in de Schouwburg ..De Kring" in Roosendaal. Een eigen studio hebben de jon gelui ook sinds kort betrokken: het pand in de Haagse Populier straat 101 dat ze momenteel hard bezig zijn op te knappen. Dezer dagen zal aan hel ge meentebestuur van Den Haag een éénmalige subsidie worden aangevraagd. De Vriendenkring Haags Jeugd theater zal binnenkort een ac tie gaan voeren om het leden aantal aanzienlijk te ver- Voor fraude van 3 miljoen bij Yerkade 3V2 jaar cel DEN BOSCH (ANP) De 47- jarige administrateur H. L. uit Nieuwkuijk (N.B.) is gisteren door het Gerechtshof in Den Bosch, in overeenstemming met de eis, veroordeeld tot drie en een half jaar gevange nisstraf met aftrek van voor arrest. Hij wordt ervan verdacht in tien jaar rond drie miljoen gulden te hebben verduisterd van zijn werkgeefster, de N.V. Verkide. De Rechtbank in Den Bosch had hem veroordeeld tot drie jaar gevangenis met aftrek. L. is van plan tegen het arrest van het Hof in cassatie te gaan. meerderen. De kosten bedragen tien gulden per jaar. Jongelui tot 24 jaar kunnen in het nieu we seizoen avondlessen nemen, o.l.v. Jacques Delmonte om zich in het toneelspel te bekwamen. Neerstorten vliegtuig was menselijke fout (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het vorig jaar 30 augustus neerstorten van een vliegtuig op het eiland de Haringvreter in het Veerse Meer is volgens de fungeren de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ir. C. Falkenhagen. te wijten ge weest aan een menselijke fout van de piloot. Deze moet, toen het vliegtuig in een mistbank terechtkwam, een steile rechterbocht ge maakt hebben (om zicht op de grond te houden) en daarbij even de macht over „het stuur" kwijt geraakt zijn. De heer Falkenhagen kwam tot die conclusie, nadat de Raad voor de Luchtvaart gistermid dag voor de tweede maal ge tuigen en deskundigen had ge hoord. Ook na de eerste behan deling was de heer Falkenha gen al tot die conclusie geko men. De raad vond toen ech ter, dat een aantal aspecten van het ongeluk een nader on derzoek vergden. De raad heeft zijn uitspraak bepaald op 18 oktober. Egyptische troepen zijn paraat CAIRO (Reu(er) De Egyptische strijdkrachten langs het gehele front aan het Suezkanaal zijn in de hoogste staat van paraat heid gebracht om meteen te kunnen terugslaan mocht een Israëlische stelling het vuur op hen openen, zo meldt het blad Al Achbar. Minister van oor log, generaal Mohamed Ahmed Sadek, heeft dit gelast met het oog op de jongste incidenten. Uitdaging met 3 aspecten IIIER punten welke samen één uitdaging vormen, stelt het kabinet- Biesheuvel in de troonrede—1971 voorop; feitelijk is het éér. uitdaging met drie bijzondere aspecten. Want het lijkt ons juisl om de rechten van de mens centraal te stellen; van die rechten zijn de rechtvaardiger verdeling van welvaart, het beschermer van het leefmilieu en het werken voor vrede-veiligheid bijdrager, tot naleving. Ook zonder een minister Luns komt in de troonrede tot uitdrukking dat hot werk voor internationale vrede en veiligheid niet verricht kan worden zonder de zorg voor het hemd aan de zorg de rok gepaard te laten gaan. Men zal overigens in de „buiten-nationale' paragraaf de mogelijkheid lezen, dat na het akkoord over Berlijn de N.A.V.O. duidelijker op internationale ontspanning gericht moei worden; ten tweede dat onze ontwikkelingshulp nauwer binnen het kader van de internationale strategie der V.N. gebracht wordt, Een nieuw 4-jarenplan voor de ontwikkelingssamenwerking móel verduidelijken. Betere verdeling IJ het tweede aspect, de rechtvaardiger verdeling van welvaart. stuit het kabinet op een soortgelijke moeilijkheid als die welke het kabinet- Cals-Vondeling noopte zijn eerste jaar in goede voornemens te blijven steken. Deze regering gaat pogen ruimte vrij te maken om Voorzieningen te treffen die of direct of indirect een meer sociale samenleving mogelijk maken. Door de gevol gen van de inflatie wordt het in 1972 een bescheiden begin en dat bepaald niet, nadat de drie confessionele partijen deze zomer vooi Drees jr. en Geertsema gezwicht zijn. Dat de arbeidsmarkt eindelijk minder gespannen is, betekent maai een half winstpunt, zolang de overbesteding aanhoudt. In zulk6 omstandigheden kan <le ruimte op de arbeidsmarkt wel eens zo groot worden, dat de kwetsbare groepen waarvoor het kabinet belooft extra aandacht op te brengen, omvangrijker worden. De regering heeft terzake vooral oog op regionale behoeften, bij het mislukken van de nieuwe aanval op de inflatie vrezen we ook andere behoeften. Dan zijner veel drastischer middelen nodig om een betere welvaartsverdeling door te voeren dan die welke nu in het uitzicht worden gesteld. Maar voorlopig heeft mr. Biesheuvel c.s. gelijk, als met klem actie tegen de spiraalbeweging van lonen en prijzen gevraagd wordt. Dit is niet alleen een economisch, maar ook een sociaal belang aan het worden. Hart en verstand I1HAT de regering presteren gaat ter bescherming van het leefmi lieu hangt af van de economische mogelijkheden. Gelukkig blijkt dat het kabinet ook los hiervan met meer voortvarendheid aan de slag gaat dan zijn voorganger. Er is meer perspectief voor de woningbouw, een taak die voor de meeste burgers alles met het leefklimaat te maken heeft; er komen initiatieven om bij de ruimtelijke ordening de burger minder de rol van lijdend voorwerp te laten spelen, en hem meer inspraak te geven; er komt actie tegen de milieuvervuiling, waarbij te hopen valt dat de afstand tussen nota en wet heel klein zal blijven. Alleen wanneer Nederland stevig in eigen schoenen staat, maakt het kans bij het bevorderen van internationale afspraken. Blijkt in deze plannen de aanzet tot een krachtiger beleid, wat de onderwijswetgeving en het cultuurbeleid betreft, is de eerste conclusie er een van: „Daar decrescendo". Geen onverwacht nieuws; de pijn kan in de praktijk verzacht worden, wanneer inder daad het kleuter- en basisonderwijs voldoende ruimte krijgt, bij liet voortgezet onderwijs een periode van rust gelegenheid biedt tot evaluatie en bij het wetenschappelijke onderwijs eindelijk een betere structuur doorgevoerd gaat worden. Het aantal aan te melden studenten kan niet langer een factor met de waarde van een axioma zijn bij het onderwijs van de hoogste categorie. Perspectief fJVER twee belangrijke zaken tenslotte de algehele grondwet herziening en de band met de West wil het kabinet nog nadenken. Dat laat zich voorstellen; het grote voordeel van dit kabinet is, dat op beide terreinen de minister-president geen vreemde in Jeruzalem is. Vreemdeling noch profeet; trouwens wat ons in deze troonrede ook opviel, is het feit dat na de warmbloedige passage in het begin, de daar vervatte probleemstelling heel nuchter wordt uigewerkt Het ka" het samenstellen van dit beleidprogramma warm 5eretS llten gaan"1331" Ver8Umd heeft daarbij *een moment Minister Nelissens realiteit meer duidelijk dan opwekkend FR is een tfld geweest, dat de minister van Financiën zijn rijksbegro ting beëindigde met een lijvige slotbeschouwing. Zo niet mr. Ne lissen op Prinsjesdag 1971. Hij maakt met zijn nawoord precies één kantje Staatsdrukkerij vol, waarin alleen de aankondiging, dat h|j meer aandacht gaat besteden aan méérjaarramlngen belangrijk is. Verder schijnt mr. Nelissen gedacht te hebben: fraaie betogen van m(jn voorgangers op deze plaats ten spijt, zit Ik voor de noodzaak een nota aan te bieden met veel tegenvallers en weinig licht. Iet is ook een twijfelachtig genoegen te moeten meedelen, dat de voorganger een rekening achterliet met een netto-tekort van 3400 miljoen, terwijl de eigen nota, ondanks alle tegenstoom, toch een saldo van 2.3 miljard onder nul belooft. Nu verdient minister Nelis- - sen een compliment voor de manier waarop hij probeert het totaal- tekort van ruim 5M: miljard te dekken: geen extra beroep op de open kapitaalmarkt, zodat woningbouw en gemeenten bij hun finan ciering niet voor een hopeloze taak komen te staan, Maar om het tekort over 1072 tot 2.3 miljard beperkt te houden en toch niet alle krenten uit het brood te halen, heeft hij nogal Ingewikkeld moeten manoeuvreren; soms zelfs omslachtig met de „broekzak-vestzak"- QMDAT de baten van het voorgenomen versoberingsbeleid (vast- v gelegd ln het regeerakkoord) in 1972 niet helemaal doorwerken, wordt de afbraak van omzetbelasting op investeringen vertraagd! Een tweede lek. veroorzaakt door belastingverminderende maatre gelen, dwong mr. Nelissen tot accijnsverhogingen. Weer andere gaten worden afgestopt met middeltjes die tevens goed van pas komen in de actie tegen de voortdurende epidemie van overbeste ding: een stukje inflatiecorrectie achterhouden en de wiebeltax op voeren tot 5 Al zijn sommige van die stopmaatregelen voor lopig uitsluitend voor het jaar 1972 bedoeld, ze stellen loodgie ter Nelissen in staat om zijn begroting een acceptabel aanzien te geven. Uit enkele door de minister gegeven concrete voorbeelden blflkt, dat door het broekzak-vestzak-werk met wiebeltax en inflatiecorrectie de meeste belastingbetalers netto een kleinigheid eraan verdienen. Maar belangrijker lijkt ons, wat er verder gebeuren gaat met de kosten van het levensonderhoud. Een groot winstpunt Is, dat de B.T.W. buiten de wiebeltax blijft vallen. Maar de verhoging van de omzetbelasting op elektriciteit en de weer aangekondigde huurver hoging k 6 betekenen toch een overheidsbijdrage tot verhoging van de kosten van het levensonderhoud. Ook de accijnsverhoging zal haar invloed op moeders huishoudboekje niet missen; niemand wordt gedwongen om cola te drinken, maar melk en koffie zijn verre van goedkoop en ln meer dan één gemeente ls het water een onsmake lijke drank. Daarom wordt het een kwestie van levensbelang voor het kabinet de klimpartij van het loon- en prijspeil in bedwang te houden. Ook de algemeen-economische situatie pleit hiervoor; wat het Centraal Planbureau en mr. Nelissen aan de horizon van 1972 zien. komt voorlopig neer op onverminderd inflatiegevaar. En bovendien be tekent de profijt-strategie, hoe gematigd in de begroting 1972 ook toegepast, een duurder worden van menig huishouden. Minister Nelissen komt trouwens ervoor uit, dat terzake de klok in 1973 harder zal gaan luiden. Dan wordt het zeker noodzaak orrf te voorkomen, dat voor lagere Inkomensgroepen ook de noodklok lulden gaat. ONS benieuwt, op welke punten de tegenhegrotlng van de oppositie tegen de cijferopstelling van minister Nelissen zal ingaan. Het kost weinig moeite om voor te stellen de directe belastingen ten laste van hogere inkomensgroepen op te voeren. Maar drs. Den LTyl en mr. Van Mierlo maken hun huiswerk met „de franse slag", als zij zich hiertoe zouden beperken. Duiken ze in de verschillende departementale hegrotlngen, dan wordt het spel boelender. Want ondanks afremmen krijgt Onderwijs nog ruim een miljard meer; Hulsvestine 400 miljoen en Sociale Zaken 450 miljoen; Cultuur en Defensie zullen in oktober wel de scherpste aanvalspunten in de tegenbegrotlng gaan worden. BIJ alles wringt dan tenslotte nog, dat automatlsch-toenemende lasten, zoals de salarissen van het overheids- en semi-overheidspersoneel, de ruimte voor nieuwe taken sterk beperken. Voor de overheid een argument te meer om vurig te hopen, dat ook zonder overheids dwang het hedriifsleven erin zal slagen de jaarlijkse bruto- 'oonstijgirg terug te brengen tot een economisch meer dragelijk peil. Wie In het kabinet bet middel vindt om een behoorlijke reële loons verbetering te verwezenlijken zonder inflatie aan te moedigen en dan tevens nog de welvaart eerlijker helpt verdelen, is een Nobel prijs waard. Over de zwaarte van dit probleem is de realiteit zoals mr. Nelissen haar schetst, meer duidelijk dan opwekkend.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7