i „DE KUIP" AAT OPEN „We zijn te laat ingelicht" Actiecomité heft zich op Saartjes keuken in Leids museum nu ontluisterd WARMOND. De tijd dat jeugdige Warmon- ders met een vlot de Leede overstaken om in de Zwanburgpolder te gaan ravotten, is verleden tijd. De pol der is nu in beslag genomen door bull dozers, graafmachines en pijpleidingen. De bovengrond wordt af gegraven, waarna de zandexploitatiemaat- schappij Rijnland met het zuigen van het „gele goud" kan gaan beginnen. Zoals bekend is het de bedoeling dat er te zijner tijd in een deel van het plan-Zwan- burg woningbouw ge realiseerd wordt. De rest wordt plas. De goedkeuring laat ech ter nog op zich wach ten. Inmiddels zijn wel de werkzaam heden begonnen. De Warmonders merken weinig van de bedrij vigheid. Het enige wat zij zien, wanneer zij richting Zwan burgpolder kijken, is een horizon vullende aarden wal. Onze fotograaf Wim Croese is achter die wal een kijkje gaan nemen en dat leverde bijgaande foto's op. Foto 1) Over honderden meters liggen pijp leidingen gereed om eerdaags het zand te kunnen afvoeren. Op de achtergrond de Zwanburgmolen en 'n gedeelte van de War- mondse jachthaven. Foto 2) Stalen construc ties steken grillig af in het ruige polder landschap. Foto 3) Terwijl 'n mini- vrachtwagen ladingen zand stort zorgt een dragline ervoor dat het zand voor de kades op de juiste plaats komt. ■OORDWIJK Donderdag. 30 september wordt 't dorpshuis I „De Kuip" door burgemeester J. M. Bonnike geopend. I Een hartewens van velen gaat I dan in vervulling in het bij- zonder van het katholieke deel de Noordwijkse gemeen- I schap, dat voor zijn jeugd reeds jarenlang geen ander on- I derkomen had dan het bouw- I vallige Juvenaat. let dorpshuis dankt de naam aan het verlaagde middengedeelte, ter grootte van 16 bij 23 meter, in de parterre is aange bracht. Het ligt een meter la ger dan het grondvlak. Deze ruimte is bijzonder geschikt het houden van tentoon- Kinderen openden Vredesmarkt ^OETERWOUDE Ruim 50 kinderen van de Zoeterwoudse basisscholen hebben gisteren de e vredesmarkt in de Christus Dienaarkerk geopend. 21 ageveer een uur lang zijn zij bezig geweest met het maken van spandoeken, sandwichbor- 8 deb, teksten en affiches waar- klJ mee het - hele dorp zijn n£r Huis-aan-huis hebben zij op ie hun wijze het bericht verspreid 3018 dat de deuren van de Christus Dienaarkerk wijd open staan voor een ieder die deze week wil praten of geïnformeerd vorden over vrede. De C.D.- kerk is een week lang het Vre- ïmet descentrum van Zoeterwoude. Er is een vredesmarkt inge- beh richt waar behalve een aantal 'e P informatiestands ook een „Der fde Wereld Winkel" te vinden H.C.W. gaat Starako leiden DEN De samenwerking |*'tussen de Hollandse Contructie- (Werkplaatsen te Leiden en de 'Starako Constructiefabriek te )osterhout beide dochteron dernemingen van de Hollandse Constructie Groep N.V. wordt «ïntensiveerd. I het kader van dit beleid is ir k G. Gaillard, directeur van de pCW, benoemd tot directeur i Starako. Hij zal zijn func- van directeur van het Leid- bedrijf blijven uitoefenen Ptarako-directcur P. J. Bastia- teruggetreden en be noemd tot adviseur van die N.V. De algemeen bedrijfsleider het Brabantse bedrijf, de ^heer W. R. Idema is even stellingen, als dansvloer, rol- schaatsbaan, voor tafeltennis, en dergelijke. Rond deze „kuip" liggen vier middelgrote zalen en nog vier lokalen, waarin bestuursvergaderingen en der gelijke kunnen worden gehou den. Overdag zullen deze loka liteiten ter beschikking staan van de Noordwijkse bejaarden. Op de bovenverdieping zijn nog drie vergaderzalen en een to neelzaal. Ook de kelderruimten wordenn voor het gemee- schapswerk dienstbaar ge maakt. Programma Vredesweek Noordwijk NOORDWIJK „Vrede! Met alle geweld?". Deze slogan van de Oekumenlsche Vredesweek beheerst ook al degenen, die er voor openstaan in Noordwijk. Daar heeft dan de uiterst ac tieve werkgroep voor gezorgd, die in het kader van deze week een aantal „festiviteiten" heeft georganiseerd om het oog van de Noordwijkse bevolking te richten op de Derde Wereld, waar de tegenstelling met onze welvarende westerse wereld het meest gevoeld wordt. Pe Noordwijkse week werd jl. zaterdag door ing. Bonnike met een officieel tintje geopend. De rest van de activiteiten zondag leidden de hervormde dr. J. G. B. Jansen en de ka tholieke kapelaan G. J. War merdam een oecumenische vredesdienst wordt hoofdza kelijk beheerst door de verto ning van enkele meer en min der aangrijpende films, die al of niet gevolgd worden door een discussie. Vanavond zijn dat in Royal de korte zwart witte „Associaties" en de lange „Mensen van Noord-Vietnam" in kleur. Morgenmiddag krij gen de kinderen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen wellicht door de films Het Spel en Teken voor de Vrede de inspiratie om daarna een spel te spelen, waarin vre de tot alle geweld wordt ver kregen. De Oekumenische Vredesweek zal vrijdagavond in de hal van de nieuwe Wilhelmina-school haar cl'max bereiken als een film met onder andere de massale samenzang op een grote vre desbeweging onder leiding van Pcte Seeger de grote voor vechter van de vrede ten voorbeeld zal staan voor een discussie over de zin en onzin van de demonstratie. Een fo rum van vertegenwoordigers van politie, politieke partijen zai jje week for- Moonrock Express doet Leiden aan LEIDEN Op haar toernee door Europa en Azië bezoekt de rij dende tentoonstelling „Man on the Moon", ingericht in de „Moonrock Express", van 1 tot en met 3 oktober ook Leiden. e tentoonstellingstrein dankt haar naam aan het feit dat ze een originele maansteen ver voert. Deze steen werd door de astronauten Aldrin en Arm strong tijdens de eerste wande ling op de maan in juli 1969 opgeraapt en naar de aarde gebracht. De drie wagens, waarin een schat aan wetens waardigheden en bezienswaar digheden op het gebied van de ruimtevaart zijn bijeenge bracht, zullen gestationeerd worden op spoor tien van het centraal station te Leiden. Per ron 10 bevindt zich tussen de sporen twee en drie (het eerste perron) aan de „Haarlemse" kant. VAKBONDEN OVER ONTSLAGEN BIJ VAN RHIJN: De Mooij komt in raad van Rijnsburg RIJNSBURG De Rijnsburgse geeemteraad zal donderdag avond de volgende punten voor geschoteld krijgen: Het onderzoeken v. d. geloofsbrie- van v.d. heer De Mcolj, de op volger van de afscheid nemen de Van der Meij nieuwe leden in de woningadvies commissie benoemen, de woning van de heer W. van Egmond in de Brouwerstraat te kopen voor een bedrag van f22.00,-; Het noodgebouw Frederiksoord te verhuren aan de Judovereni ging „Rijnsburg"; de huur zal 1000 gulden per jaar bedragen, het gebouw zal 2 namiddagen gebruikt worden. de verhuurovereenkomst van het sportpark met Rijnsburgse Boys met een jaar te verlen gen; de financiële administratie te mo derniseren door de aankoop van een boekhoudmachine, kos te 24.500 gulden; een krediet van 5.762 gulden be schikbaar te stellen voor de vervanging van de centrale verwarming van de chr. lagere tuinbouwschool voor de uitbreiding van de gara ge gemeentewerken 24.000 gul den uit te trekken; de woning van de gemeentesecretaris If""' nr een slaapkamer bij: KATWIJK Op het ontslag dat de veertig werknemers bij Van Rhijn, afgelopen vrijdag aan gezegd kregen, valt niets meer af te dingen. Het enige wat de heer Van den Berg, bestuurder van de Ned. Chr. Bond, giste- avond tijdens de bijeenkomst van de Ned. Chr. Bond, gister bouwbedrijf opperde was dat de ontslagen mensen stuk voor stuk protest zouden moeten aantekenen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De vakbondsbestuurder zei ver der: „Het is weer het oude liedje geweest. Wij zijn te laat ingelicht. Vorige week dinsdag kregen we bericht dat tig weg bij Van Rhijn. Het bedrijf wilde zich niet aan de opzegtermijn houden omdat zij geen krediet meer had. Daar zijn we over gaan praten vorige week vrij dag met het resultaat dat onze eis is ingewilligd. De opzegter mijnen zullen aangehouden worden. Verder hebben we niets kunnen doen. We weten ook nog niets van het lot dat de andere werknemers boven het hoofd hangt. Nu zijn de mensen ontslagen die niet op bouwbedrijven werken. Het gaat om tekenaars, technici en mensen uit de constructiewerk plaats. Deze laatste tak is nota bene een van de weinige afde lingen die nog winst maakte. De motivering om de werk plaats dan toch op te ruimen was dat men in de toekomst ook hier geen voordelige resul taten van verwachtte". Oorza ken van deze trieste ontwikke ling waren volgens de heer Van den Berg de te snelle groei van het bedrijf, de kei harde houding van de bank „In mei werd bekend gemaakt dat Van Rhijn voor 40 miljoen orders had, toch wilde de bank getn krediet van een miljoen geven") en de bezuinigingen van de regering die de bouw in de gesubsidieerde sector be perkt. Wat de werkgelegenheid voor de nu ontslagen mensen betreft zag men het ook som- HA7.ERSVVOLDE Het comité dat zich tijdens de vergudeHng van zondag 5 september bij de leden van de voetbalvereniging St. Bernardus aandiende als uit de impasse te helpen ha len', slaakt de aciiviteitcn. hiervan is gelegen in het feit. dat alle acties thans gevoerd dienen te worden via één ka naal: het bestuur. Mede omdat sommige activiteiten, die het al heeft ontplooid, bij ader a een bespreking tussen de le den van het actiecomité en voorzitter Jacques Slraver is besloten van alle plannen die goed zijn „gevallen" is besloten tót stopzetting van de activitei ten. Ook het dragen van de rouwbanden door de eerste-elf- talspelers behoort, mede ge zien de minder prettige ont- Hoor enkelen, tot het Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Marie- José, dochter van P. F. Bosman en E. M. Zwetsloot, Martinus Theodorus, zoon van J. H. Arts en C. A. W. Kerk vliet; Steven Paul, zoon van O. G. W. Tieleman en N. C. Goe- wie; Alexandra Maria Helena, dochter van J. Galjaard en M. W. T. van Loon; Cornelis Jo hannes Andries, zoon van C. J. Distelvelt en A. H. J. M. M. Stouten; Martinus Johannes, zoon van H. J. J. N. Hermans en H. G. Fransen; Karin Nel. dochter van S. Groeneveld en N. van der Perk. 'Verleden: K. Offerman. man. 66 jaar; R W. J. van den Berg, zoon. 8 dagen; R. E. M. van der Velden, do 'Her, 4 dagen. Gehuwd: D. Taat en S. Piena; A Westdorp en I. A. de Jong; J. Krijgsman en A. H. B. Kop: O. E. Kloosterman en Y. J. T. van Vliet; R. L. Eggermont en H. H Veen; J. L. A. de Groot en LEIDEN De oud-Hollandse keuken van het stedelijk mu seum De Lakenhal, waarin televisiekijkend Nederland Saartje ten aanschouwe van Bromsnor en Swiebertje vele kopjes koffie voorschotelde, is momenteel één stuk ontluiste ring. Dat vinden heel veel mensen erg, aldus conservator mejuffrouw drs. I. Moerman. „Iedere dag komen er wel be- die naar onze 18de- •se keuken vragen en :er moeten wij dan egens restauratie ge- zoekers, 19de ecu steeds zeggen: sloten". „Die belangstelling voor de keu ken heeft waarschijnlijk niets met Saartje en Swiebertje te maken, want er zijn geloof ik niet veel mensen, die weten, dat alle keukenscènes hier zijn opgenomen. Maar de mensen vinden het gewoon leuk, zo'n oude keukon te bezichtigen, 't Is voor ons mr«enm echt een trekpleister en zo b^kekpn is het natuurlijk jtimmei dat die keuken al een jaar dicht is en zal. moeten blijven Dat la wer velend". „Toch kwam het ons aan de an dere kant goed uit, dat de te gels door zwamvormlng los stijl. Onbegrijpelijk gewoon, dat ze dat in de vorige eeuw allemaal zo hebben samenge voegd. Er zitten bijvoorbeeld zestiende-eeuwse tegels naast negentiende-eeuwse. Zoiets ir riteert mij vreselijk. Net als een kopje, dat op een verkeerd schoteltje staat". En dus zijn nu al een jaar lang de museumtechnici B. Bootsma en P. J Hoogteyling met mon- nikengeduld bezig de oude te gels zo gaaf mogelijk van de muren te halen in het diffuse schijnsel van een lichtbak. Een buitenstaander zal het moeilijk kunnen geloven maar soml doet zo'n technicus een heH dag over één tegeltje! Het museum is nu bezig oud< witte tegels aan te kopen om van de betegeling van de keu- ken een verantwoord geheel M maken. Het mooie achttiende' eeuwse tegeltableau wordt ge- handhanfd. Aangezien achtef de tegels de eeuwenoude mu" ren van het museum ook tal van gebreken blijken te verto nen, zal het zeker nog wel eea jaar duren voordat het publiek het domein van Saartje Bromsnor ,en Swiebertje weei zal kunnen bewonderen. OoB de tegelkenner komt dan ech ter aan zijn trekken en dat vnor mehirfrouw Moerman eef

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5