HET ROMMELT IN DE BOUW Elke moeder weent onder dit kruis De Kennedy- Vrouwen Markten en veilingen XÏ^BOOAMM 1971 ■%ÏSDAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 len de tijd daar was, toen Rosemary Kennedy Lcneentwintig was, werd ze ondergebracht in ten prettige inrichting, de St. Coletta's school boor geestelijk gehandicapte kinderen in de an Jefferson in Wisconsin, waar ze Criendinnen heeft die onder dezelfde omstan digheden verkeren en waar goed voor haar bezorgd wordt. Die tijd komt, als het gezel schap van normale mensen, zelfs al zijn dat jiefhebbende broers en zusters, te verwarrend jvordt voor iemand die het toppunt van zijn bf haar ontwikkeling bereikt heeft. Maar haar [nvloed zou verder reiken. Haar familie maak- e dat haar leven anderen ten goede kwam. feine mensen, bangemensen, mensen die niet teker zijn van hun eigen waarde, van hun plaats in de gemeenschap, mensen die bang r de mening van anderen zouden de joorten van de inrichting eerder achter het jwakzinnige kind hebben laten dichtvallen, niet de Kennedy's. Zij vrezen niets en nie mand. Zij hoeven zich van het oordeel van jnderen niets aan te trekken. Zij hebben geen dkeuring nodig en vrezen geen afkeuring, doen wat ze wensen en willen. Ze maakten ikend welk kruis ze te dragen hadden, ze :hten anderen die een dergelijk kruis moes- :m torsen en later, in 1946, na de dood van kun oudste zoon, richtten ze de Joseph P. Kennedy Jr. Stichting op, een organisatie die tich het lot van achterlijke mensen aantrekt. te wijzigden het publieke standpunt dat tegen- Amerika's miljoenen geestelijk gehandi- lapten werd ingenomen, bter dit alles stond Rose Kennedy. Door te loen wat ze deed, door die eerste grote tra edie te aanvaarden zoals ze gedaan heeft, terkte ze haar eigen ziel en bereidde zich daarmee voor op andere tragedies die haar nog te wachten stonden. Wat voor moeder was Rose Kennedy in de jaren waarin haar kinderen opgroeiden? Ze was een goede echtgenote en haar man was het hoofd van het gezin. In de jaren twintig verliet Joseph P. Kennedy met zijn gezin zijn geboortestad Boston we gens de onverdraaglijke discriminatie jegens zowel katholieken als mensen van Ierse af komst. De vader leerde zijn woelige kinderen dat bet een voorrecht was een Kennedy te zijn, en dat voorrechten verplichtingen mee brengen. Ze droegen verantwoording tegen over elkaar, tegenover hun ouders, hun om geving, hun land, zelfs tegenover de wereld. Terwijl de vader de stuwende leider was, ver tegenwoordigde Rose, de moeder, het zacht aardige, behoudende element. Beide ouders waren veeleisend, hoewel op ver- - schillende wijze. De vader eiste dat ze op tijd aan tafel kwamen, de moeder zorgde er voor dat dat inderdaad gebeurde. Bovendien was zij het die ze elke zondag meenam naar de mis in de St.-Aidankerk, hoewel ze er zelf elke dag heenging voor haar eigen geestelijke ondersteuning. En als het gezin zondagsavonds aan tafel zat stelde ze vragen over de preek en de dienst. Ze was lerares zowel als moeder en van de vele lessen die ze gaf was mis schien wel de belangrijkste dat de kinderen respect dienden te hebben voor de man die het hoofd van het gezin wasj Thuis en in het openbaar maakte ze op elegante wijze duide lijk dat hij nummer een was en daardoor kreeg haar eigen persoonlijkheid meer glans. Was ze een huisvrouw? Niet in de gebruikelijke betekenis van het woord. Daar was ook geen noodzaak voor. Haar man was de financiële crisis van 1929 zonder veel verliezen te boven gekomen. In de campagne voor de presidents verkiezingen van 1932 was hij een van dege nen die de geldmiddelen voor Franklin D. Roosevelt bijeenbrachten. Hij werd eerste voorzitter van de Commissie voor het Beurs- wezen en als zodanig verklaarde hij, ironisch genoeg, juist die manipulaties met effecten voor onwettig, die hij gebruikt had om een fortuin op te bouwen. En tenslotte, in 1937 werd benoemd tot ambassadeur van de Ver enigde Staten aan het Engelse hof. AI spoedig brak de tijd aan dat hij een huis kon kopen zoals hij zich dat gedroomd had, niet minder dan een statig buitenverblijf. Hij vond het, een comfortabel huis van rode baksteen met veel badkamers, en hij nam een binnen huisarchitect in dienst. Wat Rose Kennedy dacht van kamers met kostbare stijlmeubelen, bekleed met prachtige zijden stoffen, en be zaaid met breekbare siervoorwerpen weet ik niet. Maar het is duidelijk dat ze wilde dat door Pearl S. Buck haar huis ook een thuis zou zijn. Ze kocht kleine stoeltjes voor de kinderen en de meubels hoezen maken van een gemakke lijk te onderhouden stof. Ze vormde een tegenwicht voor de vermetele, avontuurlijke man die de vader van haar kin deren was. Zijn onstuimigheid en jacht op succes vulde ze aan met haar kalme redelijk heid. Aan de els die hij zijn zoons stelde, dat een Kennedy iedere wedstrijd diende te win nen waaraan hij wenste mee te doen, voegde zij toe dat hij alleen maar zijn best hoefde te doen. Hoeveel ze ook van haar huis hield, Rose Kennedy was zeker geen huismus. Ze was zichzelf, een volslagen vrouw, zowel bin nenshuis als buitenshuis. In 1938 was ze een vrouw van de wereld, de vrouw van een am bassadeur. Joseph en Rose Kennedy getrouwd, ondanks tegenwerking van Honey Fitz, Roses vader. 1RECHT Het rommelt in de houw. Bij veel grote en kleine -annemers dreigen ontslagen en e sfeer onder de werknemers 'ordt er daardoor niet beter op. iet wordt allemaal niet zo open- Ijk gezegd, maar het fluisteren nordt er niet minder om. W de statistische cijfers liegen er »ok niet om. Zelden zijn er zo- •eel bouwvakkers werkloos ge feest als juist in de afgelopen taanden. Oorzaken? De bouw- atroons die we erover trachtten benaderen zwegen in alle ta- en. Eveneens de Raad van Be tuur Bouwnijverheid. Hun ant woorden kwamen erop neer eerst ;ns af te wachten wat 'nnsjesdag zal opleveren. Want iet kernprobleem ligt bij de iverheidsflnancioring, waarmee ninister Udink zijn gedachten jver bouwen en breken waar zal loeten maken. lister Udink ziet het allemaal et zo somber „In de komende :n jaar is er voldoende werk- legenheid in de bouwnijver- ud. We zullen tenminste tot ISO toe een hoog produktieni- moeten handhaven. Uit ogpunt van werkgelegenheid is Ie bouw een veilige bedrijfstak", tegt hij. i vice-voorzitter van de Neder landse Katholieke Bond van yVerknemers in de Bouwnijver heid, de heer J. M. Pot, denkt /■iets genuanceerder over het pro- /J bleem van de werkloosheid in de r bouw en alles wat daarmee sa menhangt. Hij staaft zijn denken pok met cijfers. Hij wilde, in te- ïenstelhng tot de werkgevers wel lijn visie geven. Ons gesprek met hem volgt hieronder. at de bouwproduktie betreft is iet nog steeds zo dat de over bid de grootste opdrachtgever Voor meer dan 50 °/o voor wo- ingbouw, wegenbouw en utili iitsbouw. Nu gaat de overheid p een gegeven moment conjunc- ïoutluurpolitiek bedrijven. Kijk, en iSan pakt ze niet die snoepfa- Lipriek, want daar heeft ze geen 'at op, nee, ze pakt de bouw in kuif." it draait toch allemaal weer om Nieiiet geld. Wat hebben we over terdyoor die bouwproduktie? Minis- Udink kan nu wel zeggen dat Boxèr nog voor lange tijd werk is, isabpaar dat is maar betrekkelijk, komt natuurlijk een ver- idigingspunt in die nieuwbouw. zullen we tijdig de krotop- ;iming ter hand moet nemen Jag jroor vervangende werkgelegen- ""nqieid. .daar zie ik nog niet zoveel van ierdjmdanks de prachtige nota's die het verleden hierover geschre- n zijn. Minister Schut slaagde niet in om aan zijn bouwpro- [ramma te voldoen, maar nu kan linister Udink wel hoog van de -en blazen met zijn programma, moet nog zien dat hij het wél faalt." bouw drijft nu eenmaal voor t grootste gedeelte op de over- eid. Dat korte-termijnpolitieke jedoe, zo van: jongens nu in- 'ens de rem erop, de auto in ene stilzetten, jongens daar taan we en nu kan er ons voor- •pig niets gebeuren de beta- ngsbalans loopt lekker en ga zo ïaar door - dat brengt de moei- Tfkheden. Maar de overheid ver beet, dat je dan niet ineens weer JNIVERSITAIR NIEUWS .iGENINGEN (ANP) Aan dc "yanclbouwhogeschool te Wagenin- k"". zijn gesl. voor het kand. ex. nbouwplantenteelt: A. West- s Nootdorp. Jbouw (technlschn-ec. richt.) G I. Honselersdtjk. _ens Den Haag. 7u'v<^^'n8,• T PPtseh Cultuurtechniek :M. J. L. A. tans Den Haag. ng.J Sonneveld Naald- intechnologie: M. Struis hensmiddeelentechnologie (chem. iplol. richting): J. F. M. Jeunink e zijn gesl.: Aid. Elektro- ck Dipt bac. techn. we- (BTW): J. M. L. van Kuy- en Haag. em. techn. dipl. bacc. techn sch. (btw): J. W. M. Rouwe- n Haag. it. dipl. (ir.) A. Koning Delft. J. M. Pot, vice-voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid. gas kunt geven om de auto met hetzelfde toerental te laten draaien." Is het juist dat de werkloosheid in de bouw juist bij het hoge perso neel zo schrikbarend toeneemt en dat er nog meer ontslagen dreigen „Ja. Ik zal u de laatste werkloos heidscijfers van de Bedrijfsver eniging Bouwnijverheid eens noemen, dan kunt u zelf oorde len. Het is de stand van 3 sep tember van dit jaar, recenter kan h,et al niet. 2282 bouwvak kers waren vorig jaar 3 sep tember werkloos, nu zijn het er 4981. Dat is meer dan het dub- bele. Hetzelfde verschijnsel heeft zich over de maand augustus voorgedaan. Waren er in 1970 over die maand 1783 werkloze bouwvakkers, in augustus 1971 waren het er 4262". De oorzaak van de werkloosheid in de bouwnijverheid moet dus duidelijk naar Uw mening ge zocht worden in het bouwbeleid van de regering? (ADVERTENTIE) NEDERLANDS CONGRESGEBOUW Prins Willem Alexanderzaal Slechts één voorstelling ENSEMBLE SENEGAL AFRIKAANSE FOLKLORE 45 DANSERS/MUSICI TRADITIONELE DANSEN EXOTISCH, MYSTERIEUS EN AUTHENTIEK, EEN „FÉERIE AFRICAINE" WOENSDAG 22 SEPT. 20.15 UUR „Iri hoofdzaak zeker bij het bouw beleid. Het is zo dat veel parti culiere objecten worden afge remd. De rijksoverheid voert een bepaald vergunningenbeleid in het westen van het land om de spanning op de arbeidsmarkt de kop in te drukken, maar dat heeft natuurijk consequenties. Temeer ook omdat er niet tegen over staat dat in het noorden, oosten en zuiden van het land bouwproduktie tot stand komt door diezelfde overheid. Als het nu zo was dat men zei: we gaan nu eens niet in Den Haag een administratiekantoor neerzetten ten behoeve van een rijksdienst, maar in Groningen, dan zou het anders zijn. Wat er nu aan ver plaatsingen van rijksdiensten ge beurt zet geen zoden aan de dijk". Waf is de oplossing? Het vergun ningenbeleid veranderen? „Op korte termijn zie ik geen op lossing. Als we echter een ge zonde bouwproduktie verkrijgen, waarbij het werknemersbestand constant blijft, dan zal er een po litiek op lange termijn gevoerd moeten worden en niet een poli tiek van een regering die het vier jaar uithoudt met opvolgers die aan het beleid weer een an dere zwengel geven." „We zullen ons ook op lange ter mijn moeten aivtagen waar we nu precies behoefte aan hebben. Minister Udink kan dan wel mooi praten, maar in wezen wordt de behoefte niet door Udink be paald. Er zijn anderen die dat met ons bepalen. We zullen nog veel meer dan in het verleden van wetenschappelijk materiaal ge bruik moeten maken om te ach terhalen wat er precies aan de hand is." „Kijk, we kunnen heel lang om de hete brij heendraaien, maar het komt in feite neer op de vraag wat wij als Nederl. volk voor de bouwproduktie over hebben. Ik heb het al eerder gezegd, het gaat om het geld en laat Udink nou eens zorgen dat het geld er komt, dan zitten we niet meer met een werkloosheidsprobleem. Dan hoeft het hoger personeel niet bang te zijn voor ontslag. „Minister Udink wil de bouw gaan doorlichten. Prachtig, maar de structuur van de bouwnijverheid is allang doorgelicht en dat ge beurt nog regelmatig door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Dat is een onaf hankelijk wetenschappelijk insti tuut. Ja, ik begrijp best dat het politiek gezien nooit zo gezellig is om je daarmee bezig te hou den, want dan moet je de conse quenties van bepaalde nota's ook accepteren". Mogen we verwachten dat, afgaand op wat minister-president Bies heuvel in zijn regeringsverkla ring heelt gezegd dat er meer gelden beschikbaar worden ge steld voor de woningbouw, daar- „Minister Udink houdt wel degelijk een grote slag om de arm. Daar is-ie politiek heel sterk in. Na tuurlijk kunnen er meer gelden beschikbaar worden gesteld, zegt hij, als de inflatie maar be streden kan worden, maar hoe dat moet gebeuren zegt hij niet. Natuurlijk heeft de bouwnijver heid in de toekomst nog een enorme taak, ook al zijn de prog noses van vroeger jaren volko men fout gebleken, maar dan hebben we vakbekwame mensen nodig en juist die stappen bij dit halfslachtige beleid uit de bouw. De bouwvakker wordt meer en meer bouwmonteur, maar er is nog geen industriële bouwer in staat gebleken goedkoper te bou wen dan op de traditionele wij-_ „We hoeven ons echt geen i wen te maken over te weinig werk voor onze mensen, maar ik houd er wel rekening mee dat het aantal bouwvakarbeiders vermindert, zowel door toene mende mechanisatie als door re geringscapriolen zoals de bouw produktie verminderen, v door het arbeldsbestand afneemt en dan meteen weer vol gas te gaan geven. Je mag dan niet ver wachten dat er genoeg mensen zijn. Gevolg: weer spanning op de arbeidsmarkt, weer verhoging van de bouwkosten, enzovoorts, enzovoorts." „Nogmaals, alles is op te lossen met een goed structuurbeleid. Kijk eens, ik ben ook geen doc torandus in de economie zoals minister Udink, maar ik heb wel bedrijfsorganisatie gestudeerd. In de bouwnijverheid beschik ken we over een grote hoeveel heid wetenschappelijk materiaal. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid in Amsterdam heeft nogal wat nota's de reld ingestuurd en zo heel politieke verhalen naar fabeltjes- land verwezen. Van morgen nog kwam in de vergadering van de commissie werkgelegenheid var het N.K.V. aan de orde de vrij stelling van militaire dienst vooi jonge bouwvakarbeiders. Het werd nief met zoveel woorden gezegd, maar dat schijnt weer op een bepaald niveau naar ren te komen. Toen heb ik zegd; ik kan u bij deze wel mei delen, als dit gespeeld gaat w den dan ga ik er even hard te gen in als ik al eerder gedaan heb. Want ik begrijp niet hoe men tot een dergelijke besluit vorming kan komen. Ik vind het een levensgevaarlijke zaak. Je gaat uit 't oogpunt van arbeids marktpolitiek wel te verstaan ik laat dus even in 't midden hoe je denkt over de dienstplicht, dat is een andere zaak je gaat zo een zuigkracht uitoefenen naar een bedrijfstak waar voor de mensen gewoon geen emplooi is. Hieruit blijkt dus hoe gevaar lijk het is gemakkelijke oplossin gen te zoeken voor problemen die niet zo simpel liggen." „Neem nou wat zo'n minister Udink zegt: „Jongens, zorg dat je erbij komt bij de bouw, er is voorlopig voor de eerste tien jaar werk ge noeg. Het is zo dat het werkne mersbestand in de bouwnijver heid fluctueert, dus op- en af loopt, met de bouwproduktie. Duidelijke voorbeelden zijn de jaren 1967 en 1968." „Maar die bouwvakarbeiders die werkloos werden doordat de bouwproduktie afnam gaan in andere bedrijfstakken werk zoe ken. Als ze dat gevonden heb- gaan ze heus niet zo gauw weer in de bouw terug als daar naar genoegen van de overheid weer werk ingepompt wordt. En daar mee is het paard achter de wagen gespannen, want die exbouwvak- kers passen er wel voor om weer in zo'n onzekere situatie te ko men verkeren". „Het is eigenlijk steeds weer het zelfde liedje, sla een vakblad op van x-jaren geleden en je kunt precies hetzelfde lezen. Al met al blijft het een immens pro bleem. Ik ben van oordeel dat we in dit kleine landje van ons geen arbeidsmarktpolitiek kun nen bedrijven. Dat moeten we op Europees niveau doen, in Brus sel. Als we nu denken als Euro pese landen onafhankelijk van elkaar maatregelen te kunnen treffen en zo de Europese Ge meenschap een dienst te bewij zen, dan hebben we het toch wel goed mis, dacht ik." „Neem nu die duizenden bouwvak arbeiders die in München werken aan de gebouwen voor de Olym pische Spelen. Die zaak loopt vol gend jaar af. De bouwvakkers, en daar zitten een heleboel Neder landse pendelaars bij, komen werk loos terug en dat vindt zijn weer slag in een klein landje als het onze. Dan zit ledereen te klagen en te steunen dat die vloedgolf op ons afkomt, maar dat probleem is in ons land niet op te lossen." „Van een werkelijke arbeidsmarkt politiek is in de zes EEG-landen geen sprake, al mag lan elke in gezetene van die landen vrijelijk in een ander land gaan werken. We hoeven niet te denken aan een oplossing zoals pendel op lange afstand, mijn bezwaar is dat men zich niets aantrekt van het effekt dat heel grote projekten er gens in Europa, die duizenden bouwvakkers vereisen, hebben op de arbeidsmarkt in de omringende landen." „Ik garandeer U dat we, als we het geld ervoor gehad hadden, rustig de Olympische Spelen voor Nederland geclaimd hadden. Dan hadden we ondanks alle wo.iingnood zonder gewetensbezwaar een stadion gebouwd, want het schijnt tot onze stand te behoren om zoiets te doen". GERARD CRONÊ 22—29, postelein 30—85, spi nazie 48—84, spruiten A 95—108, spruiten B 99—109, prei 17—41, to maten A 550—810, tomaten B 530— 560, tomaten C 410—430, tomaten CC 330—350, uien picklers 8—20, winter peen 17, witlof 137—302 per 100 kg; meloenen 50—75, bloemkool A 31— 118, knolselderij 5—38, komkommers A 15—42, sla A 7—25, per 100 stuks; (ln guldens per IOC van 51-52 gram 9,50 am 12,15-12.40; 61-61 PRIJZEN (in guldens p 3i70-3|80.' ZEN (ln guldens): slachtrunderen per kg extra kwal. 5,35-6,00, le kwal. 4,70-5,20, 2e kwal. 4,15-4,40, 3e kwal. 3,95-4,10; varkens per kg lev. gew le kwal. 2,52 2,54, 2e kwal. 2,49-2,52, 3e kwal. 2,39-2,49; stieren per kg alle kwal. 4,90-5,80; worst koeien per kg 4,00-4,20; slachtzeu- gen per kg 1,90-1,95; zware varkens per _kg 2,25-2,40. MARKTOVER- sr, handel en zeugen lager, enkele prima', VEEMARKT AMSTERDAM 20 esl. gew.): runderen 4,10-6,00 ns 3,05-3,08. HANDEL: runde- alm, flauw; varkens kalm. UTRECHT, 21 SEPT. - AANVOER: 528 dieren handel stug. PRIJZEN (in gulden) per stuk, tenzij anders vermeld)' luxe paarden 1650-2150; werkpaar den 1400-1775; oude paarden 1200 3-Jarlge paarden 1100-1450; 2- per kg gesl. A. Verschuyl op proefschrift „De ziekte van Crohn (Enteritis regio- nails)". Prom. prof. dr. J. F. Nu- Suske en Wiske Het brom mende brons Lucky Luke In de schaduw der boor torens Tom en Marian

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15