MIDDELINK BLIJ MET AANVAL TSJECHEN Wim Ruska wordt in de watten gelegd Borsboom zag het „linkse gevaar" niet Keileners naar huis Ronde- cijfers Drum NOG GEEN UITSPRAAK IN GEDING TEGEN NBB MSTERDAM De Amsterdam se basketbalvereniging Flat Stars weigert het in de regle menten van de Nederlandse Basketbal Bond voorgeschreven percentage, dat zij van haar 1 sponsor ontving af te dragen aan de NBB. Als Fiat Stars niet voor de 24ste september betaalt (f700,—) legt de NBB baar een speelverbod op voor het eerste dames- en herenteam. J Dit laatste moet op 25 september zijn tweede wed strijd in de competitie spelen. lat Stars meent dat verplichting tot afdracht in strijd is met de reglementen en spande een kort geding tegen de NBB aan, dat gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft gediend. De president wordt gevraagd de NBB te verbieden een speelverbod op te leggen op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per wedstrijd. De president doet op dinsdag 29 september uitspraak. e raadsman van de NBB, mr. L. M. Schoorel, stelde dat het be sluit tot afdracht in de voorlo pig voor twee jaar geldende reglementen op democratische wijze tot stand is gekomen. Het meest gebruikelijke, zeker in sportkringen, was volgens hem geweest als Fiat Stars onder protest had betaald en daarna bij de commissie van beroep in beroep was gegaan. De advo caat van Fiat Stars zei dat de vereniging wel bereid is om, als het gevraagde verbod wordt verleend, de zaak aan de com missie van beroep voor te leg- gen. fGSTON Het voetbalelftal van de Verenigde Staten heeft voor een verrassing gezorgd adj door in de beslissingswedstrijd I voor groep B van het Olympi- sche kwalificatietoernooi E Salvador deelnemer aan he' wereldkampioenschap uit te schakelen. V V.S. hebben nu de tweede ionde bereikt, waarvoor zich rteds Mexico, Guatemala en Jamaica hebben geplaatst. ORANGE. Fedor den Hertog heeft er een directe concurrent bijgekregen in de persoon van de 25-jarige Tsjech Milos Hrazdira, maar vrezen doet hij hem niet. Want anders laat je een man, die in het klassement op 17 min- 40 sec. staat, niet ruim acht minuten terugpakken. Die kans kreeg de Tsjech in de vijfde etappe van Lodeve naar Orange, een zogenaamd vlakke rit over 185,5 km, die de tweede Tsjechische etappezege in twee dagen opleverde. Dat Hrazdira in deze voor amateurbegrippen vrij tamme rit maar liefst achten eenhal ve minuut van zijn achterstand wegwerkte, deerde het Nederlandse kamp niet. Integendeel. Joop Middelink was bepaald tevreden met dit resultaat, want: „Hoe meer er van voren zitten, hoe beter het is. Dan moeten die anderen ook werken, komt het niet alleen neer op de schouders van onze jongens". Hij bedoelde daarmee, dat nu ook de Tsjechen ten behoeve van Hrazdira belang hebben gekre gen bij het controleren van eventuele ontsnappingen. Daar om ook was Middelink niet te leurgesteld, dat de eerste plaats in het ploegenklassement naar de Spanjaarden overging: „Nu hebben die ook wat te verdcdi- Het is natuurlijk niet zo, dat men de Tsjech met opzet liet gaan. Hrazdira had, voordat hij ach ter de Westduitser Karlheinz Uster aanging, zeker wel tien keer geprobeerd om aan de aandacht van de Nederlanders, die elke ontsnapping contro leerden, maar Kuster voor laatste in het klassement hadden laten gaan, te ontko men. Elke keer weer was zijn demarrage beantwoord. Vaak door Jo van Pol. enkele malen ook door Fedor den Hertog zelf. die gelukkig weinig last had van zijn zondag opgelopen blessures. Een keer moest het lukken en dat was na 70 km. Trudy Ruth tweemaal op eerste plaats BOEKAREST De Nederlandse atlete Trudy Ruth heeft bij de wedstrijden om de open Roe meense kampioenschappen de 100 en de 200 m. gewonnen. De Hilversumse maakte op de 100 m. een tijd van 11.5 sec., «en nieuw persoonlijk record. De tweede plaats was voor de Roemeense Marianna Goth >n 11.7 sec. sec. boven haar persoonlijk re cord. Nu bleef zij Marianna Goth viertiende seconde voor. Joke van de Stelt eindigde op de 800 m. als zevende in 2 min. 12 sec. De race werd met grote voorsprong gewonnen door Ile- ana Silai, met een tijd van 2.01,4. Het was in Boekarest bijzonder slecht weer. Het re gende voortdurend en de tem peratuur ging de 10 graden Celsius nauwelijks te boven. Toen viel de beslissing in deze etappe over geitenpaadjes en andere derderangs wegen door een onherbergzame streek. Heel mooi Daarvoor waren er enkele scher mutselingen geweest, waarvan die na acht kilometer wat Ne derland betreft de belangrijkste was. Toen namelijk kwam Matthieu Pustjens als eerste voor de Oostenrijker Stein- mayer over de voor de derde categorie meetellende Cote de Soumont en kwam daardoor samen met deze klimmer van nature op de eerst plaats in het bergklassement. „Als ik er maar iedere keer bij zit dan haal ik het misschien wel in het eindklassement en dat zou heel mooi zijn", zei Pustjens later. Hij bekende niet geweten te hebben op welke Oostenrij kers hij nu eigenlijk had moe ten letten. Het was dus een beetje puur geluk geweest dat hij Steinmayer niet liet ont snappen. Kleiner Er volgden enkele kleinere vluchtpogingen, waarbij Jo van Pol, Cees van Dongen en Fedor den Hertog zelf als bewakers meegingen. Ze liepen op niets uit, verstoorden zelfs nauwe lijks de na drie dagen hard koersen dik verdiende rust. Toen kwam de vlucht van Kuster, die alleen Hrazdira meekreeg. Fedor den Hertog had pech. Hij was zelf al twee keer achter de Tsjech aan ge gaan, zat even uit te blazen en werd volkomen verrast. Ook de ploegmaats reageerden te laat. Hrazdira, winnaar van de ron des van Tsjecho-Slowakije en Bohemen en dit jaar vierde in het eindklassement van de ron de van Engeland, kwam na drie kilometer bij Kuster en samen bouwden zij aan de winst. Een achtervolging van Hennie Kuiper, de Franse nati onaal Martin en de Zwitser Stocker leverde geen resultaat op terwijl na de ravitaillering in Sommieres (88 km) een solo van Kuipers eveneens mislukte. Hij kwam tot op 1.45 van de vluchters maar moest het toen opgeven. Intussen was de achterstand van het veld gegroeid tot bijna zes Hrazdira hoorde dit en achtte de tijd gekomen om de Westduitse „klit", die bijna geen kop kon doen, af te schudden. Hij koos daarvoor een scherpe bocht uit. Een paar forsere pedaalstoten waren vol doende om Kuster uit het wiel te rijden. Hrazdira ging alleen verder om tenslotte 8 minuten en tien seconden voor de hoofdmacht met Den Hertog te finishen. Achter hem werd Kuster, die twintig kilometer voor Orange nog zeven minuten voor lag op de hoofdmacht, tenslotte nog voorbijgefietst door een vijftal coureurs, van wie de Spanjaard Helamo in de straten van Orange ontsnapte en zo Jo van Pol de tweede plaats ontnam. Omdat ook de Spanjaard Mele- ro in het gezelschap was, vero verden de volgelingen van oud prof Mendiburu de eerste plaats in het ploegenklasse ment. Nederland treurde niet. Men had er een bondgenoot in de strijd tegen Regis Ovion en de Zwitser Thalmann bijgekre gen De Nederlander Jo van Pol komt in gezelschap van de Zwitser Hubschmid (rechts) en de Fransman Martin (links) over de finish in Orange. Van Pol eiste hierdoor de derde plaats in de etappe voor zich op, waarmee hij de beste renner uit de ploeg van Joop Middelink werd. Zeer weinig uitvallers op Man MAN Op het eiland Man is gisteren de internationale mo- torzesdaagse van start gegaan. Driehonderd renners nemen hieraan deel. De eerste dag kenmerkte zich door slechts weinig (20) uitvallers bij wie een Nederlander: Jaap Lanting, die met een gebroken spaak en een ontwricht remsysteem de strijd moest staken. Er werd op de eerste dag volgens het B-schema gereden, waar door het percentage uitvallers beperkt bleef. Het harde en droge terrein en vooral het links rijden in de verschillende dorpen stelde de rijders dik wijls voor grote problemen. Het Nederlandse Vaas en Trophyteam handhaafde zich gemakkelijk en kan de tweede dag ongeschonden de strijd voortzetten. Op de tweede dag wordt hetzelfde parkoers gere den, alleen in omgekeerde volg orde en volgens het A-sche— ORANGE De Limburger Wim Kelleners, die zondag in de zware etappe van Mende naar Lodeve was gevallen en ter observatie in een ziekenhuis werd opgenomen, mocht giste ren naar huis. Kelleners, die lelijke vleeswonden aan zijn rechterbeen en -heup had op gelopen, was hinkend aan de start van de vijfde etappe ver schenen. Hij was door ploegarts Rozijn uit het ziekenhuis, waar men zondag alleen een dienst doende zuster had, gehaald. Deze onderzocht de Limburger en constateerde geen ernstige verwondingen. Kelleners zag zijn kameraden met lede ogen vertrekken. „Het is zo jammer. Ik reed zo goed. Maar tot twee keer toe ben ik over anderen gevallen. Daar kun je niets aan Geen titel voor Stöve LOUISVILLE Betty Stoeve heeft gisteren tijdens het inter nationale tennistoernooi van Louisville de finale damesdub belspel niet tot winst kunnen brengen. Met haar partner Kerry Melville (Aus) verloor de Rotterdamse van Fran?oise Durr (Fra) en Judy Dalton (Aus): 6—2 4—6 3—6. pTRECHT. Wim Ruska, de wereldkampioen in het 1 zwaargewicht, wordt in de X] Nederlandse sportwereld naar voren geschoven als a de olympische deelnemer van de toekomst. De angst voor geldgebrek viel van hem af, toen de leiders van het Nederlands Olympisch Comité onlangs bij de offi ciële huldiging van Ruska in Voorburg duidelijk maakten voor hem een uit zonderingspositie in te nemen. In ieder geval tot München 1972 kan hij een leventje leiden als een luis op een zeer hoofd. Bram Leeuwenhoek, chef d'equipe van de olympische ploeg, zei letterlijk: „Voor hem bestaan er geen pro blemen. Wat hij nodig heeft, krijgt-ie. Dat geldt trouwens voor alle echte kanshebbers op een olym pische medaille". lünchen 1972 zal daarom voor Ruska een heel wat attractiever tussenstation worden dan vier jaar geleden „Mexico". Toen de erkenning voor de top sporter nog lang niet zo groot u. Goed, dat deelnemen aan wedstrijden was natuurlijk wel aardig, maar als men het in zijn hoofd durfde te halen om over onkostenvergoedingen, loonder ving en dat soort zaken te spre ken, nam de bereidheid veelal af. Deze situatie is veranderd. Gesteund door het progressieve beleid van de Budobond Neder land één van de eerste orga nisaties in Nederland, die be grijpt dat de maatschappelijke begeleiding van de topsporter in P~~W ons land op een bedroevend laag pitje staat werd Wim Ruska „een rijk leventje" in het voor uitzicht gesteld. Tot de Olym piade althans. De kracht van de Budobond is echter, dat zij daar mee niet tevreden is. Een olym pische medaillewinnaar, of het ekeij nu goud, zilver of brons is, dat doet er niet toe, mag, als hij lijn propagandistisch aandeel voor de bond achter de rug heeft, niet in de kou komen te staan. Of anders gezegd: Nu al moet de nazorg van de top sporter veilig gesteld worden. Het is belangrijk voor de ge- do| moedsrust van de meestal licht gevoelige crack om zekerheid te kweken over wat er vooral die eerste jaren na die topprestatie Wim Ruska krijgt van de Budobond Nederland alle gelegenheid zich t Spelen van volgend jaar in München. De Amsterdammer heeft nu vast inkomen verschaft. met hem gaat gebeuren. Moet hij dan als een jongetje van achttien aan het opbouwen van een carrière beginnen. Of is er URENLANG een organisatie of instantie, die Jarenlang, tót aan Mexico 1968 hem een eindje op weg helpt, toe, is er gedacht: Wie een olym pische plak wint komt wel er gens aan de slag. Vergeet het maar. De deelnemers kunnen daarover urenlang vertellen. Daarom zegt Wim Luiten, secre taris sporttechnische zaken van de Budobond, die al eerder zijn erkentelijkheid voor de mede werking van het NOC en het NSF en nog meer instanties dui delijk had onderstreept, recht toe recht aan: „Hoe mooi het allemaal ook lijkt, naar mijn mening staat de maatschappe lijke begeleiding van de top judoka, maar vooral van de top sporter in zijn algemeenheid, nog helemaal in de kinderschoe nen. Want laten we eerlijk zijn: wij doen er nog iets aan, maar bij andere bonden ligt het an- GESLOTEN DEUR gesprek, dat Budobond- voorzitter Methorst met de lei ders van de Nederlandse Sport federatie had, werd het onder werp van de „nazorg" ook be handeld. Niet als verzoek, maar als eis. De begeleiding van de topsporter moet zich minstens tot enkele seizoenen na het hoogtepunt uitstrekken. Dan kan voorkomen worden, wat de bok ser Rudi Lubbers heeft Toen hij zich in he olympische jaar voorbereidde op Mexico, werden hem koeien met gouden horer.s beloofd, toen puntje bij paaltje kwam trof-ie overal een gesloten deur. De kans dat Ruska hetzelfde kan overkomen moet klein worden geacht. Op initiatief van de Am sterdamse wethouder Verhey heeft hij een baan gekregen aangenomen bij de stichting Ons Huis, waardoor veel onge mak van hem afviel. Hij krijgt een salaris en weet ook waar hij sociaal aan toe is. Zelfs als hij straks, in februari, naar Japan reist om zich daar te gaan bereiden op de Olympische Spelen wordt zijn maandelijks inkomen bijgeschreven op zijn giroreke ning. Wim Luiten: „Het dus zo: wanneer hij wil trainen kan hij het doen". BEWONDERING Het model staan van Wim Ruska wordt in de hand gewerkt door de bewondering van de Budo bond Nederland. Iedereen is het erover eens, dat hij niet de impulsieve, inconsequente sportman van vroeger is. D< keuze van zijn woorden in ge sprekken, die voor hem belang rijk zijn, is nu beter en geven minder aanleiding tot misver standen. Het feit, dat zijn per soonlijkheid langzaam maa zeker de herinnering aan Anton Geesink als de grootste Neder landse judoka in de vergetelheid stopt, is daarop mede vloed. Wim Ruska, de onzekere bestaat niet meer. Hij is nu vast beraden en doordacht. „Daar komt bij", besluit Wim Luiten, „dat Wim Ruska veel vrienden heeff. De topjudoka' kernploeg kunnen erg goed met hem opschieten. Zij gunnen hem HANS DE BRUYN OPENING BOKSSEIZOEN ROTTERDAM. Op de openingsavond van het boksseizoen werd de hele doos met mogelijkheden opengetrokken om het publiek in het goed bezette „Odeon" te Rotterdam aan zijn trekken te komen. De amaterus waren de medewerkers tegen hun wil die figureerden in een partij met k.o., een opgave, een wonderlijk eind van een duel, goede, zeer goede en uitstekende partijen en het gebruikelijke lachsucces. Promotor Theo Huizenaar zat dus wel in de goede hoek met zijn redelijke programma, dat alle ingrediënten bleek te bevatten om tot een openingssucces te worden. Hij had voor zijn eerste partij een beroep gedaan op de nieu welingen Samsim, de Haagse vereniging Hoogenband, en Olipits uit Vlissingen, die er, voor hun klasse, een prima partij van maakten. Samsim bezit een sterke linkse hoek, die hij echter te zeer „achtero- Verboden ver" stoot en in de slagwisse ling gaat hij onvervaard mee, daarbij zijn dekking verwaar lozend. Hij was echter wel zo veel beter dan de Vlissinger, die minder correct stootte, om winnaar te worden. Opvallend op deze eerste avond in het seizoen was de goede conditie van de pugilisten. De niwueling Huber (zwaarge wicht van Straatman. Den Haag) vermorste nogal wat lucht door zijn missers. Hij kan stoten maar doet het „automa tisch", waardoor hij ook stoot overig» tegen Van Lent (v. Brienen) niet ruineus want hij kon daarvan geen profijt trekken. In de tweede ronde gaf de Utrechter op na getroffen te zijn door een korte linkse hoek, gevolgd door een felle serie. Nog sneller was de partij beëin digd tussen zwaarwelter Eric Walcott (Huizenaar) en Rutze (Van Brienen). De eerste gongslag had net geklonken toen Walcott een (verboden) stoot in de nek plaatste. Rutze zakte op een knie en Walcott stootte nogmaals. Hij werd ge diskwalificeerd terwijl Rutze in zijn hoek stond, huilend pijn. Waarschijnlijk had hij een kaak gebroken door de foutieve stoot. hij geen kans op het raak vlak heeft. Dat deed zijn te genstander, Van Wetten uit Gemert, met wat geraffineer der waardoor hij meer scoorde en winnaar werd. Van welk belang een zuivere, correcte stoot is, toonde nieuweling zwaarwelter Allewijn (Hoogen band) tegen de Rotterdammer Van Schie. De scheidsrechter moest beide boksers manen tot grotere activiteit. Alewijn nam meteen het initiatief en met een korte linkse hoek pal op de kin bezorgde hij Van Schie een k.o. Aanwinst In de C-klasse viel het klasse- werk op van de Utrechtse lichtgewicht Van Ark (school Van Brienen) die tegen de Vlissinger Van Bakel impo neerde met strakke stoten, vooral van rechts, en het intel ligent ontwijken van aanvallen. Van Ark werd, onder stevig applaus, niet alleen winnaar maar verwierf zeer terecht ook de stijlprijs. Een jeugdige bok ser, die met goede begeleiding en dat kan rustig aan Van Brienen worden overgelaten kan uitgroeien tot een aan winst in de vaderlandse pugi- listiek. Vier partijen in de A-klasse ver meldde het programma. Zo wa ren niet alle van het hoogste niveau. Ze waren niet alle van het hoogste niveau. Welterge- wicht Gerard Bok (Huizenaar. Rotterdam) bokst te rommelig en maakt te veel overtredin gen. Hij heeft evenwel een enorm reservoir met lucht waardoor zijn „slooptechniek" ook succes had tegen Van de Rijdt (Gemert). die voor de li miet zou zijn uitgeschakeld als Bok zuiverder zou kunnen sto- Linkse gevaar Zo'n zuivere stoot bezit midden gewicht Van de Driessche (Huizenaar). Helaas alleen van links. Hij gebruikt die stoot ook slechts eenmaal en maakt er nimmer de inleiding voor een serie. De Utrechter Borsboom, die reeds meermalen tegenover Van de Driessche heeft gestaan, had het „linkse gevaar" weer niet door werd royaal verliezer. Van de Driei-sche's stalgenoot. de half- zwaargewicht Harry Boogaerts, bedient zich daarentegen wel steeds van razende series heeft weer het nadeel dat hij niet achteruit kan boksen. Hij loopt slechts hulpeloos terug heeft geen verweer. Dat v Nieuwelinge t)—Van Haperen (V esllst; licht weiter Ster zwaargewicht Postuma (f Den Haag) w.o.p. Kroon lijn, Den Haag); C-kla? RONDE VAN DE TOEKOMST ie uitslag van de vijfde etappe van Lodeve naar Orange 185.5 kllo- metei 1. Hrazdira (TsJ) 4.59.55. 2. Huelamo (Spa) 5.06.49. 3. van Pol (Ned) 5.07.03. 4. Hubsehmld (Zwl) z.t5 Martin (Fra) z.t fi. Melero (Spa) z.t. 7 Kuster (Wdl) 5.07.56. Mai (Wdl) (Oost) (TsJ) 5.01 10. Plazi sen (Ned) i (Spa) 11. Aigueparses i SU va (Spa) (Zwl) 20.04.21 :uiper (Ned) 20.19.30 33. PUNTEN. 3. Ovion (Fra) 34 punten, :n. 3. Ovion va (Tsj) 40 pun- Hrazdira (TsJ.) Hertog (Ned) 37 ALGEMEEN PLOECENKLASSE- MENT 1 Spanje 59.53.47, 2. Neder land 59.54.04. 3 Frankrijk 59.54.25. 5. Tsjeehn-SlowaklJe 59.56.33, 5. Zwlt- HERMAN VAN BERGEM ISTANBOEL Irak is een stap dichter gekomen bij kwalifica tie voor het Olympisch voetbal toernooi. Het won de beslis singswedstrijd in Istanboel te gen Libanon met 21. Irak speelt nu tegen Noord-Korea voor een plaats in het Olympi sche voetbaltoernooi. Korjak krijgt het zwaar op Duindigt WASSENAAR Korjak. een van de grote afwezigen in de Pro- duktendraverij van zondag, komt morgenmiddag op Duin digt uit in een overigens vrij onbetekenend nummer voor tweejarigen. En toch. al is hij waarschijnlijk op het ogenblik wel een van de beste drie in de jaargang, hier krijgt hij het waarschijnlijk nog helemaal niet zo makkelijk. Er is namelijk een uitgesproken tendens ten goede in de kilo metertijden die de tweejarigen zo gemiddeld gaan lopen. En dan is een voorgift van veertig meter, zoals Korjak die nu heeft te doen, veel. Met name Karola van Altena en Karla van de Lente kunnen zich zeer sterk verdedigen. Om half twee is de eerste start. Het programma met onze favo rieten: Kastanjeprijs (2100 m„ met trio): Jonathan - Jan Hollandia - Johny Again. Herfstprijs (1500 m.): Korjak - Karina van Zoika - Karla van de Lente. Beukenprijs (2000 m., autostart, met trio): Ino Buitenzorg - Ivonne O - Idle Way. Tonkaprijs (ren, 2100 m.): Legal Issue - Tamara - Touch Toes. Essenprijs (2000 m., autostart, met trio): Ibis Buitenzorg - Intrepi- de - Harrovo. Platanenprijs (2120 m.): Entry Volann - Cornet Volann - Er- onica W. Chivasprijs (ren, 2000 m.): Cowal- di - Chapur - Jolly Joker. Lindenprijs (2000 m.. autostart, met trio): Hein van Polsbroek - Ivanovna Heather - Glitterin Eikenprijs (214b m.): Jacco Bui tenzorg - Jensen - Jeannine (ADVERTENTIE) in* drU- ZEVEN P/\KJES C>RUtA XNATÜURL/JK' DA'S 2ft), PRO MS. KM t>E Hi STATen- GENERAAL EEN SJEKKIE/ ROLLEN. héle beste halve zware.© V./

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13