Nieuwe bepalingen voor pornografie en abortus lilj Meer wijkagenten waterkanonnen en Kabinet bouwt 50%duurder bedrijisleven Voor defensie 55 mi oen meer I CRIMINALITEIT NEEMT TOE Dwangbevel 1 1 f 1 Beperking van uitstel dienst in studie Ziekenfondspremi j voor bejaarden ga' 15 procent omhoc l Belastingaanslag in één keer betalen DEN HAAG Minister mr. A. A. M. van Act (Justitie) zal het komende regering** jaar veel aandacht besteden aan de straf wetgeving. Dit blijkt nit de justitiebegro ting voor 1972. De minister zegt dat her ziening van een aantal paragrafen van het wetboek van strafrecht over misdrij ven en overtredingen dringend gewenst Wijziging van de pornografiebepaling. Zodra de commissie voor de zedelij kheidswetge- vlng klaar is met haar rapport kan daar over een wetsontwerp worden verwacht. Een herziening van de abortuswetgeving. Een wetsontwerp tot wijziging van de huidige bepalingen is in voorbereiding. Een dergelijk wetsontwerp moet een rui mere mogelijkheid scheppen voor de abor tus provocatus. Een herziening van het strafstelsel. Er zal een uitbreiding moeten komen van het systeem van geldboetes. De strafbaarheid van rechtspersonen, zoals naamloze vennootschappen en verenigin- „Voor een deel van dit programma kunnen het komende zittingsjaar nog slechts voor bereidingen worden getroffen", aldus de minister. de rechtsbijstand aan vreemdelingen, spe ciaal met het oog op de gastarbeiders, alsmede wetsontwerpen met betrekking tot de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en de tegemoetkoming aan slachtoffers van misdrijven. Er is verder een plan om speciaal opgeleide burgerambtenaren als recherche-assisten ten toe te voegen aan de recherchetroepen van de rijkspolitie. Hun taak zal zijn om onder leiding van de betrokken groeps commandanten toezicht te houden op de naleving van enkele bijzondere wetten. Zoals de vreemdelingenwet, de opiumwet en de vuurwapen wet. Volgens de minister van Justitie neemt de criminaliteit toe. In 1970 vonden 25.886 mis drijven meer plaats dan in 1969. Deze sterke toename is voor de bewindsman aan leiding voortdurend bedacht te zijn op het heffen van maatregelen ter opsporing en voorkoming van misdrijven. De toename in de criminaliteit ligt in het bijzonder in de sfeer van inbraken en roofovervallen. Het aantal druggebruikers, onder wie vele verslaafden, dat onder de hoede kwam van medische consultatiebureaus, neemt eveneens sterk toe. Eind 1970 wei-den 950 gebruikers behandeld. In 1970 werden bijna 600 gratieverzoeken ingediend. Het aantal verzoeken dat werd afgewezen bedroeg 71 procent. Gebleken is dat het aantal gratieverzoeken nog steeds stijgt. Voor de kinderbescherming is voor het be grotingsjaar 1972 een bedrag van 308 miljoen gulden uitgetrokken. 243 miljoen daarvan zal worden besteed voor het ver- Minister Van Agt onderzoekt of er een aanvulling van de strafwet nodig Is in verband met het kraken van huizen. In de toelichting op de begroting omschrijft de heer Van Agt het kraken van huizen als het „onrechtmatig in bezit nemen van leegstaande panden". De bewindsman deelt mee dat het huidige toelatingsbeleid voor vreemdelingen on verkort van kracht blijft. „In elk afzon derlijk geval zullen de beleidsgevolgen worden afgewogen tegen de menselijke aspecten ervan". Bij het hanteren van het toelatingsbeleid van vreemdelingen stuit men steeds meer op frauduleuze handelin gen met paspoorten, verblijfsvergunningen en toelatingsstempels. In de regel wordt met deze knoeierijen beoogd zichzelf of anderen soms tegen aanzienlijke bedra gen op onrechtmatige wijze toegang tot ons land te verschaffen, zo meent de minis ter. Gebleken is dat in de periode van 1 juni Den Haag Het vaste bedrag. Controle aan de grens op vreemdelingen met of zonder geldige papieren vraagt steeds IZJAAR RIJKSUITGAVEN 1970 tot 1 juni 1971 464 vreemdelingen ons land asiel hebben gevraagd. Aan 302 van hen, alsmede aan dertig man, wier verzoeken op 1 juni van het vorig jaar nog in behandeling waren, werd een ver blijfsvergunning verleend. 63 verzoeken werden afgewezen. 51 aanvragers ver trokken zonder de beslissing af te wach ten. 5.320 vreemdelingen werden in 1970 ons land uitgezet. Een dikke 120.000 vreemdelingen werd aan de grens de toe gang tot ons land ontzegd. i rekening wordt gebracht DEN HAAG bij het betekenen van een dwangbevel voor belastingbe dragen van 50 gulden of meer, wordt verhoogd van 5 tot 7,50 gulden. Minister Nelissen van Financiën heeft hiertoe een wetsontwerp ingediend. Het brengt hem per jaar 3,5 mil joen gulden op. Jaarlijks wor den namelijk rond 2 miljoen dwangbevelen uitgereikt, waar van ongeveer 70 pet. betrekking heeft op een gevorderde som van 50 gulden of meer. Het kabinet houdendbeid van de overheid ten aanzien van direct ingrij pen in de loon- en prijsvor- DEN HAAG De Defensiebegro ting voor 1972 zal boven de gebruikelijke jaarlijkse groei met 6 procent nog extra met 55 miljoen gulden worden de landmacht 2188 en de lucht macht 1113 min. gulden. Over de afzonderlijke krijgsmachton derdelen deelt de minister on der meer het volgende mede: hoogd tot totaal 4634 miljoen Marine: medio en eind 1972 zul- (in 1971: 4205 miljoen). Deze extra-miljoenen zijn bedoeld om een begin te maken met het inlopen van de in de laatste jaren ontstane achterstanden op materieelgebied. Om een begin te kunnen maken met de in haal van ontstane achterstan den in de materiële sfeer zal de minister pogen een aan vaardbare verhouding te berei ken tussen de uitgaven voor Investering en exploitatie. Het onderzoek naar de taak van de Nederlandse defensie in NAVO-verband door een ci- viel-militaire commissie van deskundigen zal van de minis ter alle steun krijgen. De com missie moet voor de indiening van de volgende begroting ad vies uitbrengen en in het bij zonder aangeven, welk vast percentage van het bruto nati onaal produkt voortaan voor defensie zal worden uitgetrok- ken Na ontvangst van het ad- landmacht: veijlaaKing vies van de commissie komt minister De Koster met een duidelijk uitgewerkt beeld van het verdere beleid. Voor 1972 krijgt de marine 1135, len twee onderzeeboten „Zwaardvisklasse" aa worden toegevoegd, het aantal operatieve onderzee boten weer op de vereiste sterkte van zes stuks zal zijn gebracht. In 1974 en 1975 ko men er twee geleide wapenfre gatten in dienst De onderzeebootjagers van de Holland- en Frieslandklasse zullen door één type fregat worden vervangen. De eerste serie van vier zal in 1973 wor den aanbesteed. De bouw van een tweede bevoorradingsschip wordt eind 1972, begin 1973 aanbesteed. Momenteel is een marktonderzoek gaande voor de verwerving van een type helikopter, die de thans aanwe zige helikopters t.z.t moet ver vangen. Voor plaatsing van een wMradar bij VÜssinpen is de eer ste termijn van 400.000 gulden op de begroting uitgetrokken. Ontwikkeling 1,05 miljard, DEN HAAG Op de begroting voor 1972 is een bedrag van 1050 miljoen gulden voor Ont- Luchtmacht: de wikkelingshulp uitgetrokken. Dat is 80 miljoen meer dan de raming voor dit jaar bedroeg. In totaal is voor de nieuwe kabi netsperiode van 4 jaar voor ont wikkelingssamenwerking ruim ruim 5 miljard uitgetrokken voor 1972: 1050 miljoen; voor 1973; 1150 miljoen voor 1974: 1325 miljoen en voor 1975: 1525 miljoen. De Tweede Kamer zal een vierjarenprogramma voor de Nederlandse hulpverlening ontvangen. Binnen het bedrag van 1050 mil joen voor 1972 is voor de ont wikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen 228 mil joen beschikbaar. Boven het plafond van 1050 miljoen is nog 61 miljoen uitgetrokken voor betalingen op grond van verplichtingen aan Turkije en aan het Europees Ontwikke lingsfonds. paraat tankbataljon West-Duitsland zal naar zich nu laat aanzien begin 1973 kunnen worden gerealiseerd. Voorts zijn eerste besprekingen geopend om de meest essentiële voorraden aan bijvoorbeeld mu nitie en brandstoffen reeds in vredestijd in West-Duitsland gereed te leggen. De legering van twee brigades in Noord- oost-Nederland die mogelijk zou worden bij vestiging van een oefenterrein in de buurt van Ter Apel zou volgens de minister een duidelijke verbe tering van de reactiesnelheid betekenen. Over het tekort aan oefenmoge lijkheden zegt de minister, dat er zonder voldoende oefengele genheid in Nederland nimmer een aanvaardbaar oefenpeil zal worden bereikt. Incidentele oe fenmogelijkheden in het bui tenland kunnen dit probleem niet oplossen. Minister De Kos ter zal daarom in het komende parlementaire jaar voorstellen doen voor de oplossing van dit urgente probleem. Met de Bondsrepubliek zijn afsoraken gemaakt voor een regelmatige uitwisseling van kleine eenhe den tussen het Nederlandse en het eerste Duitse legerkorps. In 1972 worden de laatste tankba- tallons uitgerust met de eerste Leopardtank. Er moet nog een keuze worden gemaakt over wanensystemen voor de anti- tankverdpdiging en voor de luchtafweer. DEN HAAG Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) vindt dal de politie bU de handhaving van gezag en orde gebruik moei maken van gcwcldmiddelen, die zo weinig mogelijk letsel of schade toebrengen. In dit ver band zal het aantal water kanonnen worden uitgebreid Dit blijkt uit een toelichting op de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken voor 1972. De minister is van mening dat door de opkomst van he' verkeer het accent van he' politiewerk op straat te veel or dat verkeer is komen te liggen Hij wil dat het verschoven even wicht in de politietaak weei Verder is een wetsontwerp tot stelling van het ambt van t budsman in voorbereiding, komt VERWACHTING VOOR 1972 1970 doorge voerde beperkingen in de vre- desparaatheid zullen zo mo- geljk in 1972 teniet worden ge daan. De F 104 G squadrons ko men weer op de oorspronke lijke sterkte. Daarna komt de reactivering aan de orde van de geleide wapen-squadrons, die aan de vredesparaatheid onttrokken zijn. Wegens verou dering van de F 104 G Star- fighter moet omstreeks 1977 een begin worden gemaakt met de vervanging in de operatio nele squadrons. Naar verwach ting zal in 1972 definitief een keuze worden gedaan voor een vervangend vliegtuigtype. In 1972 begint men met de bouw van vliegtuigshelters op de Ne derlandse vliegbases. De geïnte greerde vliegeropleiding met België zal niet worden ver lengd, maar vanaf september in Canada gebeuren. De goederehuilvoer yzalQ.S slijgen. De qoedereninwer zal 57. stijgen. wordt hersteld. Gedacht wordt aan het aanstellen van wijkagen ten, die het contact tussen bur gerij o politie moeten ver- Minister Geertsema deelt in zijn begroting mee, dat de Kiesraad in de loop van dit zittingsjaar advies uit zal brengen aan Bin nenlandse Zaken over een aan tal wijzigingen in de kieswet. Zo zal worden bezien of het moge lijk is de oproepingskaart te vervangen dooi een kiezerslegi- timatiekaart, zodat de kiezer zijn stem uit kan brengen op elk gewenst stembureau van een be paald kiesgebied. De bewinds man deelt mee dat als het par lement de grondwetsherziening tot verlaging van het kiesrecht in 2e lezing zal hebben aan genomen, een verlaging van het actief kiesrecht tot 18 jaar niet* meer in de weg staat. Spoedig zal een regeringscommis saris benoemd worden, die een algehele grondwetsherziening moet voorbereiden. Hij hoopt dat de le lezing van deze grond wetsherziening nog in deze kabi netsperiode kan worden voltooid. Op korte termijn zal aan het parlement een nota betreffende deze materie worden aangeboden. Rond april volgend jaar moet een concept-structuurschets gereed zijn voor de bestuurlijke (her)- indeling. Het concept moet die nen als leidraad voor de gewest vorming. De conclusies zouden, aldus mr. Geertsema, wel eens een herziening van het aantal provincies kunnen betekenen. De minister wil binnenkort ook komen met een verplichte rege ling voor het horen van de ge- Voor alle voorlopige aanslagen meenteraden bij burgemeesters- die in het tijdvak waarover de loon- en prijsstijgingen binnen aanvaardbare grenzen zal we ten te brengen. Daarbij past een zo groot mogelijke terug- DEN HAAG Het tekort van dit jaar aan dienstplichtigen van ongeveer 10.000 man moet worden gecompenseerd door een vooruitgreep op de lichting 1972. Daardoor zal ook Irt 1972 bij gelijkblijvende behoefte een vooruitgreep moeten worden gedaan op de lichting 1973. Mogelijk wordt het verlenen van uitstel beperkt. Volgens minister De Koster (De fensie) vinden bepaalde dienst plichtigen het aantrekkelijk om in het jaar voor hun eigenlijke lichtingsjaar reeds in dienst te gaan. Voor anderen echter zou de maatregel nadelig kunnen wer ken en daarom wordt de „voor uitgreep" aan zekere beperkin gen gebonden. Er zijn ook praktisch-organisatorische be zwaren tegen een te grote vooruitgreep. Daarom is het volgens minister De Koster no dig de komende jaren geen maatregelen te treffen, die lei den tot een belangrijke ver mindering van het aantal opkomst beschikbare dienst plichtigen. Thans wordt jaar lijks aan meer dan 20.000 dienstplichtigen uitstel van eerste oefening verleend, in hoofdzaak om studieredenen. Het ministerie gaat na of het niet nodig is het steeds stijgen de aantal gevallen van uitstel te gaan beperken. Met bij die gevallen waarin h uitstel van 4, 5 jaar of gaat. ver de bezoldiging van dienst plichtigen kunnen volgens de minister thans geen nieuwe ge zichtspunten worden geopend, spoedig een ontwerp-herziening Nog dit laar krijgt de Tweede decoratiestelsel en is een betere Kamer een nota over de her regeling op komst voor hulp- ziening van het militair tucht- ver'.ening bij ongevallen en recht, waaraan de regering rampen. hoge prioriteit wil geven. van oordeel dat een regelmatig overleg met het bedrijfsleven nodig is om de strijd tegen de inflatie te kunnen vo de toelichting op de rijksbegro ting 1972 schrijft minister Ne lissen (Financiën) van de strijd tegen de inflatie de Jjeste re sultaten te mogen verwachten door het bedrijfsleven bet ver trouwen te schenken dat dit de Minister Nelissen wijst erop dat De huidige inflatie en de overbe- steding bepalen in belangrijke mate het financieel-economi- sche beleid. Herstel van het economisch evenwicht is mede van belang voor een aanvaard bare verdeling van de wei- het kabinet er bij zijn beleid rekening mee zal houden dat bepaalde, overigens wenselijke, maatregelen de loon-prijsspi- raal weer zouden kunnen ver sterken. Wanneer het kabinet prijsverhogende maatregelen toch nodig acht, zal zijn keuze mede worden bepaald door de noodzaak van een krachtige bestrijding der inflatie. De verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven voor de lonen en prijzen weegt volgens de mi nister zwaarder nu de loon- wensen gemakkelijk in botsing kunnen komen met verlangens ten aanzien van collectieve voorzieningen. De hierdoor ont stane spanningen uiten zich door versterking van het proces van afwenteling der lasten, die moeten worden opgelegd om de collectieve voorzieningen te Voorts is kunnen financieren. Alleen door terughoudendheid van alle betrokkenen kan aan deze hoogst ongewenste ontwikke ling een einde worden ge maakt. Zeggenscli" v werkneme groter DEN HAAG Minister I heeft aangekondigd, te streven naar verdere van de medezeggensch de werknemers ir mingen. De bewindsma Sociale <£aken denkt van de bevoegdheden li> ondernemingsraden ring van een beroepsre de ondernemingsraad kennelijk onredelijke gen van de ondernel ding. wetsontw voorbereiding, dat de I mingen gaat verplichte^ jaarverslagen te wat ter verwezenlijking I democratisering is verfiflP benoemingen. Bij benoemingen DEN HAAG Belastingaansla gen. die worden vastgesteld na het tijdva waarover de belas ting wordt geheven, moeten na 31 december 1971 in één keer worden betaald en niet meer in vijf termijnen, zoals tot dusver mogelijk was. De betaling moet straks uiterlijk geschieden aan het einde van de tweede kalen dermaand, volgende op die van de dagtekening van het aan slagbiljet. L feite is er dan dus een krediettermijn van twee maanden. ven. Voor de premie-aanslagen en in mindere mate ook voor de aanslagen in de ver mogensbelasting zal de maatregel echter slechts een beperkt gevolg hebben: een zeer belangrijk deel van de premies wordt betaald op voor lopige aanslagen waarvan de dagtekening ligt in het tijdvak waarover de premie wordt ge- belasting wordt geheven, wor den vastgesteld, blijven de tot dusver gebruikelijke termijnen van invordering tenminste 5 bestaan. De nieuwe maatregel geldt ook voor de Invordering van pre mies ingevolge de volksverze keringswetten, die door middel DEN HAAG. De premie aanslag worden gehe- bejaarden zal het komende, jaar 15 iekenfondsverzeker? n omhoog gaan. D< stUffing zou nog aanzienlUker zUn geweest, als minister (Sociale Zaken) in zUn begroting niet twee büzonderc i tot dekking van de kosten had getroffen. HU heeft de bü de rUkskas aan deze ziekenfondsverzekering met bijna 2' verhoogd en hU hevelt eenzelfde extra-bijdrage over uit de kas van de verplichte verzekering. Ook voor de minder drij p tige vrRwillig verzekerden, die in aanmerking komen 1 reductie op de premie, ligt een overeenkomstige beperktoj J stijging van de zogenaamde bodempremie in

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12