Voor beter onderwijs Dok meer zelf betalen lutorijden en itreinreizen eel duurder Glastuinbouw moet attent blijven SCHOOLGELD VOOR MIDDELBAAR ONDERWIJS NAAR DRAAGKRACHT Tal van gevaren bedreigen welzijn MINDER GELD PREMIE SPAREN Planbureau ziet hoge lonen en prijzen Werkende 16-jarigen één dag onderwijs 5DAG 21 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 onze parlementaire redactie) HAAG Minister Van n (Onderwijs) en zijn collega De Brauw (Wetenschap- I willen een nieuw onder- sbeleid. Daarbij moet vol- hen vooral tot uiting ko- j>, dat zij, die van beter erwijs profiteren, daaraan moeten meebetalen. Als olg daarvan gaan de colle- "felden omhoog (waarvoor een wetsontwerp inge- ind wordt), moet bij het voort- l'et onderwijs meer schoolgeld aald worden, terwijl „het 11 ;esloten is om in de toc- ist aan alle eisen te vol- n", aldus beide bewindslie- in hun begroting-1972. Al ^le maatregelen brengen een 10 iwe planning met zich mee, 'Armee de ministers nu reeds 'a onnen zijn. der geval moet, aldus de isters Van Veen en jhr. De uw de samenhang tussen de chillende onder wijsvernie- gen bevorderd worden, at echter onmogelijk in tijdsbestek aan alle eisen wensen voldaan kan wor- i± moet gekozen worden uit ^eiriteiten. Doel is een zo lVMjg mogelijk onderwijskundig dement te bereiken". wat het hoger onderwijs eft is de „belangstelling uit de lagere inkomensgroepen en uit de milieus met sociaal-cul turele achterstand teleurstel lend langzaam toegenomen", aldus minister De Brauw van Wetenschappen. „Voor de ze ventiger jaren zijn daarom nieuwe structuren en nieuwe gereedschappen nodig". Hij gaat in ieder geval de, wat hij noemt, onbeheerste uitgroei en scheefgroei aanpakken. Om te beginnen is eenheid tussen het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs noodzakelijk ter herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. De minister neemt daarom in gro te lijnen het ontwerp-Veringa over de studieduurbekorting De minister beraadt zich nog op de voorstellen van de commis- sie-Andriessen over de studiefi nanciering en studietoelagen van het hoger onderwijs. De verhoging van de examen-, in schrijf- en collegegelden hangt hiermee volgens de minister ten nauwste samen. In ieder geval moet de „inkomstenheve- ling naar de financieel sterke ren ingeperkt worden", stelt jhr. De Brauw in de begroting van O. en W. vast. Middelbaar onderwijs Minister Van Veen wil schoolgeld gaan heffen bij het gehele voortgezette onderwijs. Dit geldt ook voor leerlingen die nog leerplichtig zijn en daarom tot- nutoe van schoolgeld vrijge steld zijn. Tegelijk worden de schoolgelden die via de belas tinggelden geïnd moeten wor den verhoogd. Een nieuwe schoolgeldwet zal deze materie moeten regelen. Verkorting van de schoolweek bij het middelbaar onderwijs is volgens de bewindslieden even eens noodzakelijk vanwege de bezuinigingen. Vanaf augustus 1972 krijgen leerlingen van m.a.v.o, h.a.v.o., atheneum en gymnasium twee uren minder les. De schoolweek zal 30 uren en 50 minuten tellen. Voor het avondonderwijs worden de nieuwe schoolweken 13 lesuren bij v.w.o. en 12 bij m.a.v.o- h.a.v.o. Dit alles gebeurt niet om onder wijskundige, maar om finan ciële redenen. De bewindslie den willen meer ruimte schep pen voor nieuwe activiteiten. Basisschool De klassen bij het basisonder wijs worden volgend jaar niet kleiner, niet omdat er geen geld is, maar vanwege het te kort aan onderwijskrachten. De spanning tussen vraag en aanbod in deze sector zal na melijk volgens de bewindslie den niet afnemen. Ook eind 1972 zal het aanbod van onder wijzers „beduidend lager" zijn dan de vraag. Kleuterschool Bij het kleuteronderwijs kunnen Kleuterscholen: eindelijk kleinere klassen. de klassen iets kleiner worden. Per 1 augustus 1972 mogen in de kleuterklassen maximaal 37 kinderen zitten. LTS-EN Het lager technisch onderwijs komt voor bepaalde problemen te staan. Bepaald is namelijk, dat de klassen van de l.t.s. iets groter moeten worden. In het schooljaar 1972-1973 moeten er 20 leerlingen per klas zijn, daarna 21 leerlingen. Dit komt door de uitbreiding van de l;t.s. naar vier jaren, waardoor 70 miljoen gulden meer not^ig is en meer leraren algemene vak ken aangetrokken moeten wor den, terwijl op deze leraren ook al een extra beroep gedaan moet. worden in verband met onderwijsmaatregelen voor wer kende jongeren. Middenschool Minister Van Veen wil de mid denschool als mogelijke toe komstige ontwikkeling van de onderwijsintegratie aan 11 tot 15-jarigen aanvaarden. Studie en experiment zijn voor deze integratie de aangewezen mid delen, meent hij. Maar de in voering van een middenschool noemt hij een complex vraag stuk. De belangrijkste voor waarde is namelijk een docen tenkorps, dat op de invoering van de middenschool voorbe- DEN HAAG Er wordt minder gebruik gemaakt van de spaar regelingen, waarbij de overheid een premie verstrekt, dan in het verleden werd aangeno men. Om die reden heeft mi nister Boersma voor de pre mieverstrekking voor 1972 rond 15 miljoen minder uitgetrokken dan dit jaar is gebeurd. Andere „voordeeltjes" voor de minister van Sociale Zaken zijn een lagere raming van ruim 20 miljoen voor de bijsla gen krachtens de kinderbijslag wet voor kleine zelfstandigen, zulks op grond van de beschik bare gegevens en het wegval len van de bijdrage aan het Europees Sociaal Fonds als ge volg van een wijziging in de financiële relatie tussen Neder land en de E.E.G. Niettemin heeft minister Boersma volgend jaar 315 miljoen gul den meer nodig, waardoor zijn budget op bijna 2'/a miljard zit. Het grootste deel van de stij ging (197 miljoen) komt door verhogingen van lonen en sala rissen; voorts wordt meer bij gedragen aan de ziekenfonds verzekering voor bejaarden en de vrijwillige ziekenfondsver zekering (62 miljoen), moet een vermogentekort in het invalidi- teits- en ouderdomsfonds wor den gedekt (9,6 miljoen meer), is meer geld nodig voor com- pletaire sociale voorzieningen (58 miljoen) wegens toenemen de werkloosheid, alsmede voor aanvullende werkgelegenheid en bevordering, van arbeidsmo biliteit. Verwacht wordt, dat gemiddeld 20.000 personen voor een werk loosheidsuitkering in aanmer king komen. DEN HAAG De instelling van een apart ministerie voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne komt voort uit 't besef dat 't be houd van een gezond leefmi lieu van wezenlijke betekenis is voor de toekomst van ons land. Hoe langer hoe meer wordt beseft dat de technologi sche hoog ontwikkelde maat schappij bedreigingen voor het welzijn meebrengt. Aldus mi nister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) in de toe lichting op zijn begroting voor volgend jaar. Bijzondere aandacht is geboden voor de coördinatie van de mi lieuhygiëne. Een slagvaardig be leid is dringend nodig. Een ef ficiënte samenwerking van landelijke en lagere overheden en een intensief overleg tussen overheid en maatschappelijke groeperingen moet worden ge stimuleerd. Dr. Stuyt acht het wenselijk dat er meer bundeling komt bij verenigingen, stichtingen en actiegroepen die zich met een gezond leefmilieu bezighouden. Versnippering van krachten en geld dient te worden tegenge gaan. De minister is nu bezig richtlijnen te ontwerpen voor het beleid van de regering pp het terrein van de milieuhygië- Hij vraagt grote aandacht voor het voorkomen van ziekten. Gezondheidsvoorlichting- en - opvoeding zijn hiervoor van waarde, alsmede de opsporing van ziekten en oorzaken daar van. In voorbereiding is een preventieplan, in het kader waarvan het bevolkingsonder zoek op het vroegtijdig opspo ren van ziekten zal worden versneld. De begroting van volksgezondheid en milieuhygiëne raamt de uit gaven in 1972 op ruim 420 miljoen, een stijging van rond 80 miljoen in vergelijking met de begroting van het lopende jaar. Hiervan is 31 miljoen het gevolg van loon- en prijsmaat regelen. Verder zijn hogere uitgaven geraamd voor de be strijding van de luchtvervui ling, het wetenschappelijk on derzoek en de subsidies (9 mil joen) voor instellingen ten be hoeve van de maatschappelijke gezondheidszorg. Het Centraal Planbureau heeft de economische verwachtingen voor 1972 in het volgende staatje verwerkt: stijging loonsom werknemers 13,5 percent toeneming particuliere consumptie 4,5 percent groei goederenuitvoer 8,5 percent groei goedereninvoer 5 percent stijging particulier prijspeil 7 percent groei arbeidsproduktiviteit 3 percent stijging reëel vrij beschikbaar inkomen 4 percent uitbreiding investeringen woningbouw 1 percent werkloosheid 80.000 man belastingdruk 29,7 percent sociale premiedruk 18 percent Worden deze cijfers met die van het lopende jaar vergeleken, dan valt nauwelijks wijziging in de hoge loon- en prijsstijgingen waar te nemen. De invoerprijzen zullen iets minder stijgen, voor 1972 even veel als de uitvoerprijzen. De overheidsinvesteringen nemen sterk af. Dit geldt ook voor de investeringen in bedrijven. Zowel de uitvoer als de invoer neemt iets minder toe. De arbeidspro duktiviteit vermindert. Desondanks wordt verwacht dat de welvaarts positie van de werknemers iets meer zal toenemen dan in het lopen- Het tekort op de betalingsbalans zal iets kunnen verminderen. De voorraadvorming in het bedrijfsleven neemt iets toe. De besparingen geven een vermindering van een percent te zien. De druk van belastingen en sociale, premies tezamen bedraagt 48,1 percent van het netto nationale inkomen tegen marktprijzen, een drukverzwargin van 1,6 percent in vergelijking met 1971. DEN HAAG. Vanaf augustus volgend jaar moeten ook de 16-jarige werkende jongeren een dag per week naar school of vormingsinstituut. Dat betekent dat de 15-jarige werkende jon geren. die dit schooljaar onder de nieuw ingevoerde „partiële leerplicht" vallen, daar ook vol gend jaar onder blijven vallen. De vormingsinstituten en leer lingstelsels zullen daardoor voor deze groep een tweejarig pro gramma kunnen afwerken. Door de nieuwe maatregel zal het aantal jongeren dat onderwijs geniet met ongeveer 56.000 wor den uitgebreid. Om toch in het kader van het zuinige beleid de groei van het aantal vormings leiders beperkt te kunnen hou den. zal het aantal directe vor mingsuren per leider enigszins worden uitgebreid. Over uitbrei ding van de groepsgrootte bij het vormingswerk wordt niet gerept. Op de onderwijsbegroting is twee miljoen gulden gereserveerd voor extra-kosten van projecten van samenwerking tussen vor mingswerk en beroepsbegelei dend onderwijs in zogenaamde streekcentra. Bij de stuurgroep streekcentra, die deze projecten gaat begeleiden in samenwerking met enige wetenschappelijke in stituten, zijn dertig projecten voor streekcentra aangemeld. Matiging van rijksbouw met 400 miljoen DEN HAAG De Rijksgebou wendienst moet volgend jaar sterk bezuinigen. Ondanks de grote sty ging van de bouwkos ten zullen de uitgaven vrjjwel op hetzelfde niveau van 1971 worden gehandhaafd. Hierdoor zal een bclangryk deel van het programma voor 1971 en waar schijnlijk het hele program voor 1972 moeten worden opgescho ven tot na dat jaar. Hierdoor kon voor 163 miljoen gulden worden bezuinigd. Het opschorten van een groot aan tal projecten houdt in, dat voor een lange tijd niet zal kunnen worden voldaan aan de bouw- wensen van ministeries, rijks diensten enz. Het totale pakket van werken en aankopen, dat in 1971 en 1972 moet worden opgeschort, be draagt rond 400 miljoen. In 1973 zal moeten worden afgè- wogen wat het eerst moet wor den uitgevoerd. Bedrijven betalen voor gastarbeider DEN HAAG De regering heeft besloten de sociaal-culturele be geleiding van de in Nederland verblijvende gastarbeiders met ingang van 1972 te financieren uit een daartoe aan de werk gevers op te leggen heffing. De sterk stijgende uitgaven voor deze activiteit worden aldus gedekt door een overeenkomsti ge middel cnopbrengst. Voor wat belreft de in ons land verblijvende rijksgenoten (Surl- namers, Antillianen) van over zee wordt de sociale begeleiding met ingang van komend jaar onder de ontwikkelingssamen werking gebracht. AAG Met ingang van 1 mri 1972 moet de motorrij- jnbelasting aanzienlijk om- L De verhoging kan varië- gulden tot 67 gul- li afhankelijk van het ge- Voor auto's tot 600 kilo- 12 gulden meer bc- worden. Voor auto's tot kilogram 42 gulden, tot )i| kilogram 53 gulden en tot kilogram 67 gulden meer. 's het gevolg van de verho- 1 van de opcenten op de rrijtuigenbelasting met 60. tantal opcenten dat nu be- worden bedraagt Dit blijkt uit de wijziging rijkswegenfonds die Drees (Verkeer en rstaat) en minister Nelis- (Financiën) binnenkort zul- particuliere hang gezien moeten worden en dat de hogere uitgaven voor het openbaar vervoer gepaard moe ten gaan met de temporisering van uitgaven in andere sectoren, met name de wegenbouw. Per 1 januari 1973 komt er een alge meen verkeersfonds om deze samenhang te benadrukken. Dit verkeersfonds zal een aanzien lijk ruimere werkingssfeer heb ben dan het rijkswegenfonds. Bij dit fonds zullen niet alleen de uitgaven voor wegen, maar ook voor het openbaar vervoer wor den betrokken, ten einde tot een meer geïntegreerd beleid op het gebied van verkeer te komen. zullen vrijgesteld iijvan het betalen van op- I- Zij behoeven ook da tot betaalde 174 opcenten e betalen. Dat bete en aanzienlijke ver- de motorrijtuigen- r Drees schrijft in de toe- [°g op zijn begroting dat Vanaf januari 1972 zal het exploi tatieverlies op het personenver voer van de Nederlandse Spoor wegen volledig door het rijk worden gedragen. Aan een ta riefsverhoging bij de Spoorwe gen valt daardoor in 't komende jaar niet te ontkomen. Tot 1 januari 1975 zal het rijk staatsgaranties verlenen op kre dieten om bepaalde investeringen in de zeescheepvaart te stimu- Integratie particulier en open baar vervoer wordt nood zakelijk. Een verkeersfonds is daarom nodig. Het luchtvervoer, zo vindt minister Drees, vereist als gevolg van de sterke groei voorzieningen voor de infrastructuur. De problemen spitsen zich toe op de vraag of Schiphol met een vijfde baan dient te worden uitgebreid en op de vraag waar de tweede nationale luchthaven gevestigd dient te worden. Met spoed wordt thans gewerkt aan de be slissing over de plaats van de tweede nationale luchthaven. Een belangrijke plaats heeft minis ter Drees toegekend aan de be strijding van de waterverontrei niging. Het bedrag dat voor 1972 wordt uitgetrokken voor bijdra gen in de kosten van zuiverings- technische maatregelen wordt opgetrokken van 22 miljoen in 1971 naar 28 miljoen in 1972. Algemeen geldt, zo verduidelijkt de heer Drees in de toelichting op de begroting, dat het prin cipe van de vervuiler die betaalt, gehanteerd mo t worden. Voor de lozing van afvalwater in rijkswateren moeten heffingen worden betaald. Uit de zo be schikbaar gekomen fondsen zul len uitkeringen worden verleend voor het tot stand brengen van zuiveringstechnische maatrege len. In de jaren 1971 tot en met 1973 zullen uit deze heffingen bijdragen worden verleend tot een totaal van circa 95 miljoen gulden. Wat de PTT betreft, merkt minis ter Drees in zijn begroting op: „Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een wetsont werp in te dienen tot wijziging van de rechtspositie van de PTT, waarmee wordt beoogd de moge lijkheden van kapitaalvoorzie ningen te verruimen en een grotere slagvaardigheid van het te voeren beleid te bevorderen. Pensioenplicht DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend. waarin de fiscale be geleiding van verplichte deel neming in een bedrijfs- of be roepspensioenregeling wordt geregeld. Het voorstel houdt in. dat ingaande 1 januari 1972 bij zulk een verplichte deelneming de verplichte premiebetaling ten laste van de winst komt en de daarmee verband houdende pensioenaanspraken niet in aanmerking worden genomen bij de winstberekening. Hiermede wil de regering een parallel trekken met de voor loontrekkenden geldende rege ling, die erop is gericht in de belastingheffing pas te doen plaatsvinden als pensioenbedra gen worden uitgekeerd. Dit wordt bij loontrekkenden be reikt door de verplichte bijdra gen ingevolge een pensioenre geling in mindering te brengen op het loon en de aanspraken, die berusten op een pensioen regeling niet tot het loon te rekenen. „Groene ruimte" DEN HAAG De bescherming van de centrale open ruimte tussen de beide vleugels van de randstad en de Brabantse ste- denrlj is één van de hoofdlijnen van het nationaal ruimtelijke beleid. Dat schrijft minister Udink Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) in een toelichting op zijn begroting voor 1972. De minister deelt mee, dat de stadsvernieuwing versneld ter hand zal worden genomen. Voor stadsreconstructies en sane ringsplannen zal 240 miljoen gulden worden uitgetrokken. Voor verbetering van woningen en woonbuurten staat 45 mil joen op de begroting. DEN HAAG De toekomst van de glastuin bouw is niet zonder meer gunstig. De export van kasgroenten stagneert, de Westeuropese markt vertoont lichte verzandingsverschljn- selen. Voor de harde concurrentiestrijd heeft Nederland met zyn krachtige tuin bouwcentra. geconcentreerd afzetapparaat en eerste aanzet tot verticale integratie evenwel volgens min. Lardinois sterke troe ven in handen. Het verlangen van de Balkan- landen (Roemenië, Bulgarye) naar harde valuta is echter een onzekerhcidslactor. Wel verwacht ir. Lardinois een positieve impuls voor de afzet wanneer Engeland e.a. by de E.E.G. komen. By de omschakeling van groente- op bloementeelt, vooral in het Zuidhollandse glasdistrict, moet ervoor ge waakt worden dat de produluicslyging niet gaat vooruitlopen op de toename van de De boeren hebben een uitgesproken slecht jaar achter de rug. Het totale landbouw inkomen daalde in het oogstjaar 1970-'71 met liefst vijftien procent. Voor vrijwel alle bedrijfstypen de een meer, de ander minder daalde het arbeidsinkomen per ondernemer. Minister Lardinois (Landbouw) becijfert dit in de toelichting op zijn begro ting voor volgend jaar. Overigens is de minister niet pessimistisch. Onder meer door de bijstelling van de E.E.G. landbouwprijzen zullen de op brengsten in het lopende oogstjaar „aan merkelijk gunstiger'' wordui. Overig/ris hadden de agrariërs twee iets vettere jaren achter do rug, toen het zeer magere oogst jaar *70—'71 begon. Recien van de matige inkomensontwikkeling is de sterke kosten stijging die onvoldoende door stijging van produktiviteit en produktievolume kon wor den opgevangen. De schommelingen in het totale landbouw inkomen worden vooral veroorzaakt door sterke prijsschommelingen bij produkten die niet sterk onder invloed van het Europese marktbeheersingsbeleid staan, en dus een overwegend vrije prijsvorming hebben, zo als consumptieaardappelen, varkensvlees en eieren. Juist deze drie produkten maak ten het afgelopen oogstjaar lage tot zeer lage (eieren)-prijzen. Maar het lopende oogstjaar belooft con beter evenwicht tus sen vraag en aanbod. Ook de toekomst van de zuivelmarkt ziet er weer rooskleurig uit. Komend jaar zal in de E.E.G. als geheel de melkproduktie weer iets afnemen, terwijl de zuivelconsumptle ver der zal stijgen. Alleen in Nederland als enige E.E.G.-land steeg in 1970 de melk produktie en daalde het hoofdelijk verbruik van melk en melkprodukten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11