CRM staat voor grote bezuinigingen Hoger staangeld woonwagenkamp^ Somber commentaar op begroting LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 197T DEN HAAG, 21-9 (A.N.P.). Koningin Juliana heeft vanmiddag in de Ridderzaal te Den Haag, de nieuwe zitting van de Staten- Generaal geopend met het uit spreken van de troonrede. De letterlijke tekst van de troonrede luidt: Leden van de Staten-Generaal Vrede en veiligheid, rechtvaardige verdeling van welvaart, eerbiediging van de rechten van de mens en bescherming van het leefmilieu zijn vraagstukken, die dringend ons aller aandacht opeisen. Zij vormen een uitdaging die wij met verantwoorde lijkheid, toewijding en creativiteit moeten tegemoet treden. Wij weten ons hierbij gesterkt door het algeme ne verlangen naar een meer humane samenleving, waarin de solidariteit met de misdeelden groeit. Het stemt tot voldoening, dat onze betrekkingen met vele landen zich verstevigen en verdiepen. De rege ring denkt hierbij in het bijzonder aan Indonesië. De vriendschap en de gastvrijheid waarmede regering en volk van dat land mijn man en mij hebben ontvangen, zullen voor ons altijd een kostbare herinnering blij- Door de Verenigde Naties is een in ternationale strategie tot stand ge bracht voor de samenwerking met de ontwikkelingslanden. De regering aanvaardt de daarin neergelegde af spraken als richtsnoer voor haar be leid. Aan U wordt een nieuw vierja renplan voor de Nederlandse ontwik kelingssamenwerking voorgelegd. Voor de politieke ontspanning in de wereld acht de regering het onmis baar dat de Chinese Volksrepubliek gaat deelnemen aan het overleg in de Verenigde Naties. De regering hoopt dat de totstandko ming van het beginsel-akkoord over Berlijn zal worden gevolgd door ver dere maatregelen voor de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. De regering neemt deel aan het overleg in de NAVO aangaande de mogelijkheden voor een conferen tie over veiligheid en samenwerking in Europa. Het Noordatlantische bondgenootschap blijft de waarborg voor onze veiligheid en het uitgangs punt voor een doeltreffend ontspan- ningsbeleid. Daarom ook is het van belang dat de Nederlandse defensie-inspanning wordt gedragen door de overtuiging van ons volk. De regering hoopt dat het werk van de commissie van ci viele en militaire deskundigen, die dezer dagen wordt ingesteld, ook hiertoe zal kunnen bijdragen. In het komende zittingsjaar kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de niet-verspreiding van kernwapens. De uitbreiding van de Europese Ge meenschappen zal een nieuwe faze inluiden van de Europese integratie. Deze uitbreiding brengt grote verant woordelijkheden mee jegens de ove rige delen van de wereld en voor de verdere Europese eenwording. De re gering zal zich blijven inspannen voor de versterking van de positie van het Europese Parlement en de andere instellingen van de Gemeen schappen. De onzekerheid die is ontstaan in het internationale handels- en betalings systeem, geeft reden tot bezorgdheid. Veel van wat na de oorlog is opge bouwd, voor de wereldhandel en daarmee ook voor de Nederlandse economie, staat thans op het spel. In nauwe en gewaardeerde samenwer king met onze Benelux-partners spant de regering zich in om een zo spoedig mogelijk herstel van ordelij ke verhoudingen te helpen bevorde ren. Zij acht hierbij een eensgezind optreden van de lidstaten van de E.E.G. en de toetredende landen van zeer groot belang. Onze economie- heeft de laatste jaren eei. sterke expansie vertoond. Deze gp;t ook dit jaar gepaard met een aanzienlijke overbesteding en een krachtige stijging van lonen en prij zen. Thans begint zich enige ontspan ning op de arbeidsmarkt af .te teke nen die zich in 1972, bij een te verwachten vermindering van de economische groei, waarschijnlijk zal voortzetten. De overbesteding - tot uiting komend in tekorten op do lopende rekening van de betalingsbalans - houdt echter aan. De sterke prijs- en loonstijgin gen leggen een groot beslag op de ruimte die voor de totale groei van de rijksuitgaven beschikbaar is. Daarenboven zullen de belastingont vangsten in verhouding minder toe- Deze vooruitzichten vervullen de re gering met zorg. Zij acht het noodza kelijk dat zo snel mogelijk weer evei wicht wordt bereikt tussen mid delen en bestedingen. De regering wil haar beleid daarop richten, waarbij zij de belangen van kwetsbare groe pen van de bevolking en van structu reel zwakke gebieden in het oog zal houden. Zij hoopt dat het nog deze week aanvangende brede overleg met het bedrijfsleven een bijdrage zal le veren tot dit beleid. Op een aantal terreinen zal het be- investeringsheffing op nieuwe be drijfsgebouwen in het Westen. Voor de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf zal een integratiebe leid worden gevoerd dat zich niet zal beperken tot de financiële en sociale sector, maar zich ook zal uitstrekken tot het terrein van de ruimtelijke ordening. Ter begeleiding van de snelle en In grijpende structurele veranderingen in de land- en tuinbouw worden de middelen voor ontwikkeling en sane ring versterkt. Na de te verwachten beslissingen over het agrarische structu 'rbeleid binnen de E.E.G zal de testing U hierover een nota toezenden. Ook zullen U voorstellen tot herziening van de Pachtwet bereiken. De hoge prioriteit die de regering geeft aan de volkshuisvesting blijkt uit haar streven volgend jaar 132.000 woningen in aanbouw te doen nemen. Een regeling ter verbetering van ver ouderde woonbuurten is binnenkort te verwachten. Hierin zal een gewij zigde benadering van de stadsver nieuwing tot uiting komen. Over het geheel van vraagstukken betreffende de volkshuisvesting zal U in het komende zittingsjaar een be leidsnota worden aangeboden. De regering bereidt een regeling voor leid worden gewijzigd om de stijging van uitgaven te beperken en de in komsten te vergroten. Op deze wijze kan ook ruimte vrijkomen voor drin gende voorzieningen op andere ter reinen. Enige van de beleidsombui gingen zullen evenwel in 1972 nog geen gunstige invloed kunnen heb ben. Mede daarom wordt voor dat jaar als tijdelijke maatregel voorge steld de voorziene verlichting van de omzetbelasting op investeringsgoede ren te beperken. Om zelfstandige on dernemers ten dele tegemoet te ko men zal, eveneens voor het jaar 1972, de zelfstandigenaftrek worden ver- In de sfeer van de belastingen zal voorts een aantal blijvende verschui vingen tot stand moeten komen. Deze zijn nodig om de budgettaire gevol gen van enkele - ten dele reeds vaststaande - fiscale verlichtingen, zoals die voor de werkende gehuwde vrouw en de verlaging van invoer rechten, op te vangen door verhogin gen elders. Daartoe stelt de regering voor een verhoging van de benzine accijns, de omzetbelasting op elektri citeit en de assurantiebelasting, als mede de invoering van een accijns op frisdranken. Voorts zal de verhoging van de vermogensbelasting nog twee jaar gehandhaafd blijven. De regering acht het noodzakelijk de voortdurende overbesteding terug te dringen en tevens het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt te beper ken. Daartoe stelt zij voor de tijdelij ke verhoging van belastingen die in 1971 om conjuncturele redenen tot stand werd gebracht met ingang van 1 januari 1972 op het wettelijk toe gestane maximum te brengen. Met het voorgenomen beleid beoogt de regering de spanning in onze eco nomie te verminderen en de inflatie geleidelijk af te remmen. Om te komen tot een verdere uitwer king van de taak die de regering zich heeft gesteld op het terrein van de sociale verzekeringen, zal aan de So ciaal-Economische Raad een nadere adviesaanvrage worden voorge legd. De opstelling van een integraal struc tuurplan voor het Noorden van het land is ter hand genomen. Een nota zal worden uitgebracht over de pers pectieven voor Zuid-Limburg. Voorts hoopt de regering het komen de parlementaire jaar voorstellen te doen tot invoering van een selectieve waarin de bevoegdheden van de cen trale overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening worden ver sterkt. Daarnaast zal zij op korte termijn voorstellen doen om de mogelijkhe den tot inspraak voor de burgers op dit terrein te verruimen. De regering acht een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid een on misbaar element in een gezonde pla nologische ontwikkeling. Met het oog daarop staat zij een krachtig beleid voor ter bevordering van een goed en verantwoord openbaar vervoer. De instelling van een algemeen ver- keersfonds zal hiertoe een belangrij ke bijdrage kunnen leveren. Daarop vooruitlopend zal de regering voor stellen met ingang van 1 januari 1972 de werking van het rijkswegen fonds enigszins te verbreden door naast de aanleg ook het onderhoud van rijkswegen in dit fonds op te nemen. Daartoe zal een verhoging van de opcenten op de motorrijtui genbelasting worden voorgesteld. Met voortvarendheid zullen de be staande wetten op het terrein van de milieuhygiëne worden uitgewerkt en zal nieuwe wetgeving, waaronder een herziening van de Hinderwet, worden voorbereid. Op korte termijn zal U een nota worden voorgelegd over de opstelling van een urgentieplan tegen milieu vervuiling. Ter bescherming van ons leefmilieu acht de regering onder andere maat regelen tegen de verontreiniging van onze rivieren en de Noordzee noodza kelijk. Zij zal de totstandkoming van bindende internationale overeenkom sten bevorderen. Voor het voeren van een goed en evenwichtig onderwijsbeleid acht de regering een programmering over een aantal jaren van maatregelen en van de daarvoor beschikbare midde len, onmisbaar. Zij zal voor het kleu teronderwijs de leerlingenschaal ver der verlagen en voor het basisonder wijs de aanstelling van boventallige onderwijzers enigszins verrui- De nieuwe lerarenopleiding wordt verder uitgebreid. De experimenten met de schoolbegeleidingsdiensten vinden voortgang. Met ingang van 1 augustus 1972 zal voor de 16-jarigen die geen volledig dagonderwijs volgen, leerplicht van een dag per week worden ingevoerd. Voorts zullen U in het nieuwe zit tingsjaar voorstellen bereiken met betrekking tot een schoolgeldhcffing voor het gehele voortgezet onderwijs. Het wetsontwerp herstructurering we tenschappelijk onderwijs wordt in het kader van een nadere regeling van de samenhang van wetenschap pelijk onderwijs en hoger beroepson derwijs in grote lijnen gehand haafd. Over de verbetering van de program mering voor het post-secundaire on derwijs hoopt de regering op korte termijn met U in overleg te treden. In afwachting van de totstandkoming vai deze structurele maatregelen zal bij een aantal studierichtingen bij instellingen van wetenschappelijk on derwijs overschrijding van de huidige capaciteitsgrenzen niet zijn te ver mijden. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding, die een tijdelijke beperking van de toelating van stu denten mogelijk maken. De regering is van mening dat een hogere financiële bijdrage mag wor den gevraagd van degenen die profijt hebben van het volgen van weten schappelijk onderwijs. Voorstellen hiertoe zullen U worden aangeboden. Deze zullen het streven van de rege ring om de kansen voor alle burgers tot het volgen van dit onderwijs mo gelijk te maken, niet in de weg staan. De regering hecht veel belang aan het ontwikkelen van een samenhan gend wetenschapsbeleid, waardoor wetenschap en techniek meer dan thans zullen kunnen bijdragen tot de vernieuwing van de samenleving. Een wetsontwerp zal worden inge diend om de financiering mogelijk te maken van maatschappelijke en cul turele voorzieningen voor personen met een andere nationaliteit en een eigen culturele achtergrond die in ons land werken. De regering is van mening dat de aan deze voorzienin gen verbonden kosten ten laste moe- ten komen van de ondernemingen waarin deze personen werkzaam zijn. Het beleid ten behoeve van de be jaarden zal worden gevoerd op basis van de Ingediende nota. De voortzetting van het maatschappe lijk en cultureel welzijnsbeleid zal samengaan met een nadere bezinning, op de onderlinge samenhang van de activiteiten en op de vraag wat bin nen dat geheel prioriteit zal moeten hebben. Het vraagstuk van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer in verband met de registratie van per soonsgegevens zal op zo kort mogelij ke termijn tot een oplossing worden gebracht. In het komende zittingsjaar worden wetsontwerpen voorbereid over de vermogensstraffen, de maatregel van terbeschikkingstelling van de rege ring en de strafbaarheid van de rechtspersoon. Over het beleid aangaande de alge hele herziening van de grondwet is een nota voor U in voorberei ding. Omtrent de staatkundige verhoudin gen met Suriname en met de Neder landse Antillen bereidt ook Neder land zich voor op de overeengekomen studie in Koninkrijksverband. Leden van de Staten-Generaal, In het komende jaar staat U een zware taak te wachten. Ons land kampt met financiële en economische problemen. Om deze het hoofd te bieden moeten wij ons beperkingen opleggen, die als pijnlijk zullen wor den ervaren. Deze beperkingen zijn onmisbaar voor het herstel van onze economie. Dit is een voorwaarde om te kunnen voortwerken aan de duur zame verbetering van onze maat schappij en aan onze bijdrage voor lie oplossing van internationale vraagstukken. In dat perspectief zul len regering en Staten-Generaal ln goed overleg het wenselijke moeten afwegen tegen het mogelijke. Met de bede dat God U de wijsheid en de kracht zal geven om Uw veel omvattende taak te volbrengen, ver klaar ik deze zitting van cje Staten- Generaal geopend." Aldus de letterlijke tekst van de Troonrede. DEN HAAG Het staangeld voor woonwagens op goed ge outilleerde kampen zal in fazen worden verhoogd, zo staat in de CRM-begroting. Staatssecre taris mevrouw Van Vccnendaal vindt dat de staangelden op zich al aan de lage kant wa ren, maar bovendien wil ze door hogere gelden voorkomen dat woonwagenbewoners die eigenlijk wel ln een vast huls willen gaan wonen, daartoe niet overgaan vanwege het te grote verschil tussen huishuur en het wonen op een kamp. Volgens de laatste telling staan 366 van de ongeveer 6000 woonwagengezinnen voor een woning ingeschreven. Mevrouw Van Veenendaal verwacht dat dit getal zal stijgen bij hogere staangelden. Omdat de integra tie van de woonwagenbevol king in de Nederlandse samen leving moet worden bevorderd moet de groep woonwagenbe woners niet worden gesïo- leerd. De nieuw te bouwen woonwagen centra zullen kleiner zijn dan de recent gebouwde. Vijf nog in aanbouw zijnde kampen krijgen volgend jaar subsidie. Minister Engels is bezorgd over de integratie van culturele minderheden als woonwagen bewoners. Surinamers, Antillia- nen, Molukkers en buitenlandse werknemers. Het proces van opneming verloopt niet bevre digend, vindt hij. Het aantal Molukkers bedraagt nu onge veer 27.000. De minister ver wacht dat het geboortecijfer bij deze groep, sinds de komst naar Nederland in 1951, rela tief zeer hoog, binnen niet al te lange tijd zal overeenkomen met de gemiddelde groei van de Nederlandse bevolking. en Kijk- luistergeld omhoog in 1973 (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Vanaf 1973 worden de kijk- en luistergelden met een nog nader te bepalen bedrag verhoogd. Minister Engels (CRM' zal hiertoe in het lopende par lementaire Jaar een wetswijzi ging indienen. De omroepgeld- verhoging was overigens al aan gekondigd, toen 3 Jaar geleden ln het parlement de huidige wei op de omroepbijdragen werd behandeld. De eerstvolgende verhoging na 1973 zal echter 3 i 4 Jaar uitblijven, omdat de PTT de wijziging administratief niet sneller kan verwerken. De werldomroep zal ook volgend jaar uit de kijk- en luistergel den betaald moeten worden. Tegen zijn eigen wens in ziet minister Engels geen mogelijk heid hiervoor de algemene mid delen aan te spereken, uitgaan de van de filosofie dat de wereldomroep vooral een functie heetf ten behoeve van de „Nederland-promotion" in het buitenland. Engels had als Kamerlid indertijd zelf een amendement ingediend in de Tweede Kamer om vanaf 1972 de wereldomroep uit de alge mene middelen tê laten betalen. De financiële moe'üjkheden van het rijk hebben hem nu anders doen besluiten. Voor „Hilversum" is dit et stelling. Inclusief kost de wereldomroep jaar 24 miljoen guldei gens wilde minister Er zeggen of het de bedo de regering blijft stadium wel de were uit de gewone on,roep p'r te halen. Evenals zijn voorgangster Klompé heeft ook gels kritiek op de bestuurders, omdat zij houden aan de begrot ,t r el cl lijnen van CRM steeds niet met een mtes] plan op tafel zijn gekon volgend Jaar wordt 1„ ln het omroepbedrijf j] van 40 miljoen, te dekk reserves. Zonder verho |W de omroepgelden zou in n tekort 61 miljoen bedra on. Over de regionale radii een heet hangijzer dat minister Klompé niet to J®* lossing heeft kunnen wenst Engels zich nog beraden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het overleg orgaan van de drie vak centrales is van oordeel dat de begroting-1972 niet voldoende voorrang geeft aan de woningbouw, die door de vakcentrales in een actieprogramma als groot ste prioriteit is genoemd. Daarom zal met name voor de uitbreiding van de ge subsidieerde woningbouw meer geld beschikbaar moeten komen dan de rege ring heeft voorgesteld, al dus de vakcentrales in een commentaar op de begro ting. Iet is volgens de vakcentrales noodzakelijk, de heersende in flatie en het tekort op de beta lingsbalans terug te drukken. Het overlegorgaan erkent dat toepassing van het profijtbe ginsel niet op alle gebieden moet worden verworpen, wel Indien daardoor de inkomens verdeling ten nadele van lage re inkomensgroepen zou wor den gewijzigd. )e centrale ondernemersverbon den in het midden- en kleinbe drijf hebben met grote zorg kennis genomen van het trieste beeld dat de miljoenennota en de daarbij gevoegde makro- economische verkenning te zien geeft. Zij constateren verder dat de loontrekkenden opnieuw geen bijdrage leveren aan de onvermijdelijke stijging van de collectieve bestedingen. Daar door wordt een onaanvaardba re last op de zelfstandigen ge legd en wordt een meer recht- De Stichting Weg is van mening, dat verder uitstel van de wegen aanleg binnen afzienbare tijd fatale gevolgen zal hebben voor het verkeer en de verkeersvei ligheid. Bovendien ontstaan er bij uitstel van de geplande werken verliezen van tiental len miljoenen guldens, die voor een deel op de wegenbouwers en toeleveranciers worden af gewenteld. Het Financieel Dagblad komt tot de conclusie, dat de begroting teleurstellend is omdat ze niet adequaat is aan de kwalen van Het Friesch Dagblad constateert, dat deze puur zakelijke troon rede om een zakelijk antwoord vraagt van de zijde van het parlement, zowel van de rege ring als van de oppositie. Volgens De Waarheid staan de plannen van de regering in het teken van de sociale afbraak. Het kabinet-Biesheuvel wak kert als een blaasbalg de be staande inflatie verder aan. Met een loonsverhoging van negen tot tien procent wordt in het gunstigste geval achter de prijsstijgingen aangesjokt. Daarom is het vplgens De Waarheid tijd over de hele li nie een forse loonsverhoging af te dwingen. Volgens de Haagsche Courant ge ven wij met z'n ?"en structu reel te veel uit. De regering had daarom iets in de orde van grootte van een miljard gulden meer moeten bezuinigen dan zij deed. Zij had daarmee de ernst van de situatie onder streept, waardoor het haar mo gelijk was geworden met meer klem aan te dringen op mati ging in de loon- en prijspoli tiek. Onder de kop „Geen radikale in greep" schrijft „De Gelderlan der": het regeringsprogramma maakt geen geweldige indruk. Het grijpt niet radikaal in de ruïneuse erfenis die de liberaal Witteveen dit kabinet heeft na gelaten. Er is wel een miljard bezuinigd, maar dit zet nauwe lijks zoden aan de dijk. De vraag is wel of de oppositie een beter alternatief heeft. Volgens Trouw zit er mede ten gevolge van de erfenis van het vorige kabinet in deze miljoe nennota iets van het vechten met de rug tegen de muur. Deze miljoenennota staat zo zeer in het teken van het de fensief moeten opvangen van al ln gang gezette bezwarende ontwikkelingen, dat het kabi net niet of nauwelijks is toege komen aan een meer positief en meer offensief beleid. In een eerste reactie zei de waarnemend-voorzitter van de KVP-fractie mr. F. Andriessen, dat uit de begroting zijns in ziens de grote ernst van de regering blijkt om in de zorge lijke toestand van onze econo mie en van de overheidsfinan ciën verbetering te brengen. De instrumenten daartoe zijn ech ter beperkt. Meer dan ooit is het duidelijk dat slechts door middel van goed overleg met de sociale partners oplossingen bereikbaar zijn en dan nog slechts op lange termijn. Het begrotingstekort is onrustba rend en ook onverwacht groting van het tekort van de overheid over dit jaar, aldus PvdA-fractievoorzitter drs. Den Uyl, die een diepgaand aprlemen- tair onderzoek eiste naar het e- norme tekort. De financ. situatie is in hoge mate zorgwekkend. De Nederlandse economie ken merkt zich door inflatie, over besteding en de dreiging van werkloosheid. Het kabinet doet thans weer beloften over belas tingverlagingen in 1973, waar van nu reeds aantoonbaar is, dat ze niet zullen kunnen wor den nagekomen. De heer Den Uyl heeft bezwaar tegen de voorgestelde veelheid van ver hogingen van verbruiksbelas tingen en van tarieven van overheidsdiensten. Hij verzet zich tegen de beperkingen op het gebied van cultuur en wel zijn. De PvdA verzet zich niet tegen verzwaring van de belas tingdruk, maar wel tegen de eenzijdige manier waarop dit volgens haar gebeurt. De miljoenennota Is dit Jaar met gitzwarte inkt geschreven. De regering drukt ons keihard met de neus op de feiten. Aldus het commentaar v an VVD-fractie- voorzitter H. Wiegel. Zonne klaar is: 1. onze welvaart is in gevaar; 2. aan nieuwe taken kan nauwelijks worden go- dacht; 3. de mensen die zich niet kunnen verdedigen tegen de geldontwaarding dreigen nog verder in de knoei te ko men. We zullen er alleen maar uitkomen, ais we met z'n allen bereid zijn op te honden met het funeste „haasje-over" van lonen en prijzen. Het gezond mak.n van onze economie is de onmisbare vooorwaarde voor het verwezenlijken van de plannen die de regering in de troonrede uiteen zet. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft met grote be zorgdheid geconstateerd, dat blijkens de miljoenennota de maandelijkse financieringsga rantie van 100 miljoen voor nieuwe werken in feite niet meer inhoudt dan het bevrie zen van het gemeentelijk in- vesteringspeil op het niveau van 1969. Zij acht dat niveau ten enenmale ontoereikend voor het totstandbrengen van de (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het ministerie van Cultuur. Recreatie- en Maatschappelijk Werk moet het volgend jaar sterk bezuini gen. Minister Engels en de staatssecretarissen mevrouw Van Veenendaal en Vonhoff hebben slechts op enkele pun ten tot stopzetting van subsi dies besloten. Ondanks de „pas op de plaats", zoals minister Engels het noemt, stijgen de relevante uitgaven (dit is de totale uitgaven minos perso neelslasten) van de CRM-be groting. De CRM-begrotlnng voor 1972 komt hiermee op ruim 1,9 miljard. Wel stopgezet wordt de subsidie voor: de manifestatie muse- ment voor wat betreft 1972; de nationale federatie voor huis houdelijke en gezinsvoorlich ting, en de voorlichting en be geleiding van verhuizende jeugdige werknemers. Voor het overige hebben de fTRM-be- windslieden, „zoveel als in de gegeven financiële omstandig heden verantwoord was", ver meden ingrepen te doen die onherroepelijke beëindiging van activiteiten zouden beteke nen. Ze houden echter nog een aantal beleidsombuigingen in portefullle, maar willen pas tot beslissingen overgaan na gede gen overleg met betrokken in stellingen, adviescolleges en het parlement. Bejaarden De bejaardenzorg is buiten de bezuiniging gehouden. Het „vijfjarenplan" dat door de vo rige regering werd gelanceerd, zal onverkort wörden gehand haafd. Dit betekent onder meer dat volgend jaar 9000 extra bejaardenhelpsters en 300 leid sters worden aangetrokken, en in de twee daaropvolgende Ja- vele dringende voorzieningen in de gemeenten. De gemeen ten gaan een sombere toekomst tegemoet. De VNG heeft ten slotte met grote ?org geconsta teerd, dat de rijksbegroting 1971 er.orm zal worden over schreden. De landelijke actiegroep Vormings werk Werkende Jongeren zegt in een commentaar op de mil joenennota dat het vormings werk voor werkende jongcm minder door bezuiniging wordt getroffen dan andere vormen van onderwijs. De actiegroep heeft desondanks kritiek omdat het niet juist is dat de reeds lang geplande maatregelen voor 16-jarigen mede kunnen door gaan doordat ln andere onder wijssectoren wordt bezuinigd. Het Parool meent dat de inflatie al zover is doorgeziekt dat er geen aan de Kneuterdijk ge kweekt kruid meer tegen gewas, sen Is. Die kwaal is niet meer via de begrotlngspoiltlek het zelfde geldt voor de monetaire politiek onder controle te krijgen. Daarvoor zal het moeter komen van matiging aan hef loon- en pr|jsfront zelf. Hef kabinet-Blesheuvel heeft daar de werkgevers en werknemer? de door hen zo fel begeerde vrij heid gegeven. Men kan slecht? hopen dat zU bereid en in staaf z|Jn ook de bijbehorende ver antwoordelijkheid te dragen, al dus het Parool. ren nog meer. „Waarschijnlijk zal dit de grootste krachtsin spanning worden die ooit van de desbetreffende instellingen is gevraagd", aldus de begro tingstoelichting. Het aantal dienstencentra voor de beiaar den zal met 50 toenemen. Voor bejaardenzorg is 40 miljoen meer uitgetrokken dan voor het lopende jaar. Ook de orkestleden ontspringen de bezuinigingsdans. Hun voor genomen salarisverbetering en daarmee verbonden die van andere ultvoerdende kunste naars gaat gewoon door. Ook is met zelfs eeri geringe uitbrei ding de begrotingspost „Experi menten en kunstzinnige ver nieuwing" gehandhaafd. Voor de instellingen voor alge meen maatschappelijk werk blijft pesoneelsstop ook voor volgend jaar gehandhaafd, on danks aandringen uit deze kringen de stop tot eind dit jaar op te heffen. Ook het aan tal gezinsverzorgsters en ge zinshelpsters, anders dan nodig voor het vijfjarenplan bejaar denzorg, zal niet worden uitge breid. Eveneens in het kader van het profijtbeginsel zullen de toe gangsprijzen van voorzieningen voor openluchtrecreatie worden verhoogd. Het bedrag voor aankoop van recreatlegronden is met een miljoen verlangd tot 5 miljoen. De post aankoop na tuurterreinen is teruggebracht van 10,7 op 5.5 miljoen, zoals a' in de rege-ingsvrrklaring we d aangekondigd. Het meerjaren plan voor de openluchtcrc^tle, ontwikkeld door het vorig ka binet, wordt overgenomen, zij het met voorlopig een langza me start. De door oud-minister Klompe in portefeuille genomen hogere subsidie voor muzie gaat volgend jaar not Wel is subsidie gere voor nog enkele kam kcnssmbles meer. Mini gels heeft echter gemene subsidieregelii deze ensembles zoals steld door de Raad Kunst, nog niet beslist g Jeugdraden Er zullen geen nieuwe ke of provinciale jeugd! subsidie worden voordat is beslist O' denstructuur zoals in het memorandum 1 ding wetgeving lijk welzijn van 1 binet. Er wordt gew^. een voorontwerp baseerd op het en de reacties daarop. de gesubsidieerde jef zullen hun subsidie den. De CRM-bewindsIieden sitief tegen de jongere scentra voor enkele JAC's (zes hebben al i subsidie op de begrotiJ serveerd. Voor het ove» len nieuwe intiati» jeugd- en jongerenwerk in zeer beperkt subsidiering kunnen gebracht, terwijl het 1 werk zich zal moetei| Ef-n van de vormingsS van de drie vakcentij volgend jaar eer d;e krijgen. Welke moeten de vakcentrale^ ling uitmaken. tmHet subsidiëren dorpshuis snel worden verminder! voor in de plaats wijkcentra subsidie onder meer in Den Haf terdam en Amsterdam, f

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10