AARLANDERVEEiN WIL PER SE AF VAN GORE BELT Leefbaarheid is in geding Inwoner van Voorschoten verongelukt Diamanten feest van missionaris L. v. cLBergh Molen- qemaa (28) ivlAAis DAG V^^NOQ3t)tt3NWm00 NI MNV1S Ö30NO N3i N33AU3QNT\«VV wvol AARLANDERVEEN. Aarlanderveen is boos. Het Alpheuse dorpsdeei voelt zich stielkinderlijk behandeld LC was er eventjes. Boven de Dorpsstraat hangt een enorm spandoek. Het opschrift: „Gaat Aarlanderveen ten onder aan stank en conlainergedonder?". Het is het enige symptoom van actie op het platteland, want verder maakt Aarlanderveen een vredige indruk. Sterker nog. het is een idyllisch prentje. In de Dorpsstraat, het Zuideinde en het Noordeinde en nog een paar aanpalende straten wonen maar 1500 mensen. In de verte tronen een paar molentjes en verder is er alleen maar ontzettend veel groen. R(jst de vraag: waar maakt men zich in dit oord druk om? Om het antwoord hoefden wc niet eens te vragen. Het volgende dialoogje tussen twee huisvrouwen vingen wij op in de Dorpsstraat. Het verduidelijkte tevens de kretologie op het doek. „Daar gaat weer zo'n ding", zei de cén. „En dan kom je hier voor de rust", zei de ander. ,.En voor de frisse luclit", vulde de eerste grimmig aan. Het sloeg allemaal op een blijmoedig voorbij ronkende vrachtwagen met-vuilnis. die een stukje verder, op het Zuideinde. een voormalig stukje weiland opdraaide en zijn vracht loste. Dit tafereel kan men in Aarlan derveen zo'n vijftig maal per dag aanschouwen. Daarom is men boos. Onder aanvoering van het comité „Aarlander veen Leeft", wordt liet ge meentebestuur van Alphen be stookt. Mevrouw Van Wijk. de secretaresse van het comité was best bereid iets te vertel len over de situatie in het ge plaagde dorpsdeei. „Ach," zei ze, „nu gaat het om die vuil nisbelt, maar eigenlijk zijn wij ontevreden over de manier waarop alle problemen van Aarlanderveen worden aange pakt". Een van die problemen is de woningbouw. Dit deel van Al phen aan den Rijn ligt in „Het Groene Hart" van de rand stad en daarom moet volgens het streekplan „Rijn en Gou we" het gebied aantrekkelijker gemaakt worden voor recrea tie en bovendien het agra rische karakter behouden. Burgerlijke stand ALKEMADE Geboren: Ronald, z. van W. S. van Heijningen en C. Verbeek. Ondertrouwd: H. J. Verhaar en P. M. Bouwmeester; A. M. van Veen en S. Toonen Gehuwd: H. A. van der Geest en H. C. van Leeuwen; J. T. Wit- teman en C. M. P. van der Veer: C. W. P. Kerkvliet en P. van Tol; H. J. van der Meer en J. A. M. van der Zwet. jaJjpPHEN A.D. RIJN Geboren Salvia Vreeken. Ingrid Toet, Johannes Jacobus van Rijn, Wilhelmina Maria Baks, Yvette Smittenaar, Dirk Blaauw, Bi- j^rnca Keijzer. Antoinette Jo- hanna Maria Brandt. Overlijden: Pieter Donker, (85). Huwelijken: Jasper G. van Rijn \C24) en Frederika W. Blijleven *<23). Josephus M. de Goede (25) 'en Grietje A. Lijfering (24). Huwelijksaangiften: Leendert van 'Roon (22) en Cornelia van Dol- Jfaer (16). Cornelis A. van 't ■AVout (25) en Maaike G. Gran- Tjia (19), Wilhelmus P. Kwint (21) en Elisabeth F. van Veen 120). VpORHOUT Geboren: Marti- jie Elisabeth Hélène, d.v P. J. Ir. van den Berg en M. C. L. ftvan der Slot. Etuwelijk: Bijker, J. M (25) en Van der Vlugt. J. P. M. (19). EE I DEN Geboren rMattheus Johannes z.v. J. J. Duwel en J. •JVL L. Kromhout, Sander Johan jC'asper z.v. P. H. Kes en M. peiger. Peter Cuno z.v. G. van •Lijk en J. M Petiet. Jansje franny d.R H. Schlagwein en J. ;yan Dam, Marian d.v. D. Hoe zee en C. A. Roge, Jacoba d.v. M. Wischmeijer en K. D. van tier Plas, Sigrid Birgitta d.v. H. Nilssen en P. I. H. Kuijven- jhoven. Roulina Elizabeth Maria JJ.v. M. van der Velden en R. E. jJV. Grijpink, Martijri Carlos z.v. L.-G. J. A. van Harteveld en J. iT. M. Volgering, Wouter Jaco- jfcus Maria z.v. P. A. M. Pont en M. A. Straathof, Edwin z.v. J. Pison en F. H. Claus. Överleden: G. Kuijt, man 52 jr, C. Montanus. wed. v. A. J. Mingels. 70 jrn L. E. Lamens. ^iochter 3 mnd, H. Slingerland, jnan 66 jr., M. A. Seegers, man 58 jr. Cehuwd: W. A. F. Sondermefjer en P. E. M. Berendsen, H. J. A. M. Randsdorp en M. T. R. 43iegstraaten, J. H. Zirkzee en K. J. Reijken, J. W. van 't Hoofd en P. J. van der Hoogt, A. J. T. van Nlekerken en C. M. van Oort, A. T. Groenendijk en A. M. Slingerland. Weinig uitbreiding van het woningbestand derhalve. Het comité is daar ontevreden over. Mevr. Van Wijk. „We verlangen hier geen grote uit breidingen met bungalows, vil lawijken en zo, maar het dorp moet wel in stand gehouden worden. De planologen kun nen toch niet de bedoeling hebben dat in de groene zone vervallen dorpen ontstaan0 Op het ogenbik ligt bij G S. een plan voor 36 woningen. Als die huizen gebouwd worden betekent dat nou niet zozeer een uitbreiding maar meer een verdichting van de dorpskern. En hetis echt nodig dat er hier meer gebouwd gaat wor den want Aarlanderveen is aan het ontvolken. Een hele boel jonge mensen kunnen hier geen huis krijgen en moe ten het dorp verlaten. Ook veel oudere mensen vinden hier geen onderdak meer. Als je het aantal mensen dat Aar landerveen verlaat omrekent naar Alphense verhoudingen kom je op ongeveer 1000 per jaar. Je begrijpt wel dat dat voor de leefbaarheid funest is." Die leefbaarheid is het motto waarmee het comité schermt. .Aarlanderveen Leeft' wil een schakel zijn tussen de mensen en het gemeentebe stuur. Eens in het jaar belegt men een vergadering waarop de grieven naar voren ge bracht kunnen worden. Dat gebeurt waarschijnlijk in 'Het Oude Rechtshuys", een aima bel etablissement dat vaak de deuren potdicht moet houden voor. de aanwaaiende geuren van de belt. Toen wij er wa ren stonden de poorten open, het stonk ook niet in Aarlan derveen Mevr. Van Wijk: „Dat zal wel aan de windrichting liggen. Bovendien hebben ze er de laatste dagen nogal wat zand opgegooid, zodat het min der is als eerst. Maar daar gaat het niet om. dat ding moet helemaal weg. Waarom moe ten juist wij de vuilnisbelt van Alphen hebben?' geen antwoord krijgen. Zater dag hebben 100 inwoners van het dorpje een bewaarschrift ingediend bij het gemeentebe stuur, dat via wethouder Duyn toezegde de zaak te zullen be kijken. Men kan zich afvra gen waarom Aarlanderveen zich niet politiek organiseert. Mevr. Van Wijk: „Dat is persé niet de bedoeling. In het gun stigste geval zouden we twee zetels in de raad halen. En wat dan nog? Het enige mid del wat tegenwoordig nog vruchten schijnt af te werpen is actie voeren. En dat zullen we blijven doen zolang het no dig is". En daarmee weet het gemeentebestuur van Alphen ook weer waar het aan toe is. Niekjan van Kesteren. Duitse blazers verdienstelijk in Kijnsburg Hel het Blazerskorps uit Geis- weid-Hiittental, met wel ke plaats in het Rijn land. Rijnsburg speciale vrienschapsbanden onder houdt, zaterdagavond in de Grote Kerk, droeg het karater van een iveek- end-vesper, zoals dat in Duitsland veelal gebrui kelijk is. Het 30 leden tellende korps. meest jonge mensen, heeft een repertoire dat r.n.l. be staat uit religieuze mu ziek. en werkt mee aan kerkdiensten een exwn- gelisatie ter plaatse. Van het koor. dat een zeer goede reputatie geniet, werden tot op heden vier grammofoonplaten ge maakt. Ook wercl reeds enkele malen in Zwitser land opgetreden. Het programma van zaterdag avond bestond, op enke le uitzonderingen na, uit nummers van de Engelse revival-componist Erik Boll en werden ingeleid met meditatieve overw- gingen, in de geest z-an ..Youth for Christ". Bij de liederen „Wir wissen von Jesus" en ..Wag es mit Jesus", was er éên- pella zang. verdienstelijk gebracht. evenals de zuiver gespeelde liederen. Vooral indruk maakten het graag gehoorde mo tet „Jesu meine Freude en „The Holy Ctiy" van Adams. Het geheel was een goede weergave, van intensief gehouden repe- titels (2 maal per week). Na de sluiting door de plaatselijke predikant ds. Wisse, gaf het korps nog een toegift, die door het redelijk opgekomen pu bliek op hoge prijs werd gesteld De komst van het korps was vooraf ge- gaan door concerten in Geisweid gegeven in 1968 en 1969. door Aad.Ha senoot, bas-bariotn en Dirk Schoneveld. orga nist, beiden uit Rijns- zith van zijn vuile vracht ontboet. Een van de vijftig per-dag Hillegom vierde uitbundig feest HILLEGOM Het vijfdaagse najaarsfeest in Hillegom is vrijdagavond ingezet met een klaverjastoernooi in restau rant „Flora". Niet minder dan honderd klaverjassers namen er aan deel. Veel belangstelling ook bij de puzzlerit Daar verschenen precies honderd wagens aan de start. Eveneens druk was het bij het tonknuppelen, het hen gelen in de Ringvaart, de zwemwedstrijden in zwembad „De Vosse" en het Lunapark op het parkeerterrein Jonk heer Mockkade. Honderden belangstellenden trokken ook de kinderspelen, de straatte kenwedstrijd. de rijvaardig- heidswedstrijd, de zeepkisten race en het volleybaltournooi in sporthal „Treslong". In Lisse stijgt de spanning LISSE Het lijkt ogenschijn lijk rustig in Lise maar er wordt koortsachtig gewerkt aan de voorbereidingen voor de eerste wedstrijd van de zes kampploeg op zaterdag 9 ok tober. Het legioen vertrek op die dag om 18.00 uur vanaf het Vier kant. Voor het echter zo ver is heeft de Zeskamporganisatie nog het een en ander georgani seerd. Allereerst op 25 septem ber zal tijdens een rondvaart in het Zeskampschip in de Ringvaart de Zeskamp-yell klinken. Op maandag 27 sep tember zal een Zeskampstand op de jaarmarkt in de Kanaal straat staan. Kaarten voor de Ahoy-hal zijn voor acht gulden verkrijgbaar bij het VW-kan- toor Vierkant, café Juffermans, in De Engel en drogisterij Breetveld in de Poelpolder. VOORSCHOTEN De 25-jarige L. Versteeg uit Voorschoten, bestuurder van een motor, is gistermorgen op de provincia le weg in Schagen om het le ven gekomen toen een van de andere kant komende perso nenauto met hem in botsing kwam. De op de duo zittende mevrouw Versteeg raakte ernstig gewond. p ALPHEN AANDEN RIJN Pa ter Lconardus van den Bergh, beter bekend als de blinde pa ter, viert donderdag in het Alphense St.-Josepbpension zijn diamanten priesterfeest. De jubilerende oud-missionaris van Mill Hill. (85) geniet in Alphen en ver daarbuiten een grote bekendheid want sinds hij zich in 1955. nadat hij het licht in zijn beide ogen had verloren, in Alphen vestigde heeft zijn tijd bepaald niet h» fc ledigheid doorgebracht. In de afgelopen jaren heeft pater Van den Bergh een enorme reeks van spreekbeurten en causerieën gehouden over Se- I i rawak, hel gebied in Borneo waar hij 35 jaar missioneer- j de. Onder de moeilijkste omstandig heden heeft hij daar gewerkt, in een tijd, dat Dajaks het nog als het hoogste ideaal zagen om zoveel mogelijk koppen te snellen. Hij was daar ook ma nusje van alles, want naast het werk van de zielzorger was hij geneesheer, dentist, apotheker, landbouwvoorlichter, onderwij zer. ïn zijn Borneose jaren werd pater Van Bergh ook een waar polyglot, want een groot aantal inheemse talen en Chi nees sprak hij vloeiend. In to tal kwam hij slechts tweemaal op vakantie in Nederland. De tijd waarin de Japanners baas waren op Borneo liever vergeten, maar c hem met de beste wil wereld niet, want door de ont beringen, de slechte behande ling en de lijfstafen werd zijn gezondheid zwaar ondermijnd. In die tijd ligt ook de oorzaak van zijn blindheid. Twee ope raties onderging hij, maar de snelle achteruitgang was niet te stuiten. Pater Van den Bergh is een man met vele hobby's: het schrijven van korte verhalen, het geven van lessen in de Engelse taal en eigenlijk wel op de eerste plaats het verzamelen van postzegels. Naar schatting 50.000 postzegels uit 400 landen is hij rijk. Met behulp van een ziende ordent hij enkele malen per jaar deze kapitale verza meling. Het jubileum wordt donderdag eerst kerkelijk gevierd met een eucharistieviering in de ka pel van het pension, 's Middags wordt er bovendien een open# bare receptie gehouden van 14.30 tot 15.30 in de recreatie- wn hij r at lukt VOORSCHOTEN. Pastoraal wetker Matthaeus Oomens is gisteren door Rotterdams bisschop dr. A. J. Simonis diaken gewijd. Door de handoplegging heeft diaken Oomens de bevoegdheid gekregen om het Evangelie te verkondigen, te dopen en huwelijken te bevestigen. In een boeiende homilie kwam mgr. Simonis tot een kernachtige verdediging van het celibaat, terwijl hij ook inging op het thema van de Vredesweek. Na de wijding, waarbij de pastoors J. de Munk en J. Blonk assisteerden, werd een drukke receptie gehouden in het Bondsgebouw. Voor de plechtigheid bespeelde mgr. Simonis enige tijd het orgel in de Laurentiuskerk. Voor dit orgel werd een subsidieverzoek ingediend bij het bisdom. LEIDEN Een oplettende bewo ner aan het Lammenschans- plein hoorde in de nacht van zaterdag op zondag voortdu rend een auto starten. De be woner kon echter door de zwa re mist niet zien wie het was. Hij belde de politie. De „star- ter"bleek een kelner uit Ha- zersw'oude te zijn, die zijn aan wezigheid in de auto niet kon verklaren. Hij bleek de auto in Hazerswoude te hebben gesto- LEIDEN Een 30-jarige Alphe- naar sloeg driemaal over de kop en reed door het schrikhek aan het Lammenschansplein heen. Hij liep een hoofd- en borstletsel op en kneusde zijn rechterknie. De Alphenaar kwam richting Den Haag en wilde naar Zoeterwoude rijden. Vermoedelijk heeft de zware mist hem parten gespeeld. LEIDEN Een Warmonder liep op de Willem de Zwijgerlaan snij wonden in het gezicht op. Hij reed tegen de achterkant van een personenauto, die voorsorteerde om de Marnix- straat in te rijden. Zijn duo passagier werd met een sche- delbasisfractuur naar het Aca demisch ziekenhuis gebracht. LEIDEN. Burgemeester Vis had vanmorgen om negen uur reeds een gast-van-verre op officieel bezoek: de 21-jarige hindoe Rajendra Prasad Shukla uit Lucknow in India. Deze is op een jaren- en wereldomvattende fietstocht, die op 15 augustus 1970 in Calcutta startte met het doel propaganda te maken voor de vredesfilosofieën van wijlen Mahalma Ghandi. In zijn logboek heeft de vredesfietser dan ook al een respectabel aantal handtekeningen van illustere personen, onder wie de burgemeesters van alle belangrijke steden. Rajendra Prasad Shukla studeerde in z'n land wiskunde en filosofie. Ook bekwaamde hij zich in yoga. Onderweg houdt hij lezingen, waarmee hij in ztfn bestaan voorziet. LEIDERDORP Ten zuiden van de Does aan de Ruigekade staat de Achthovense molen, een in 1893 gebouwde wipmolen, die weliswaar nog bedrijfvaardig is, maar het werk overlaat aan een dieselmotor. Met het plaatsen van de motor in 1960 is er een stalen vijzel geplaatst in plaats van het gesloten ijzeren scheprad buiten de molen waar mee vroeger het water werd opgevoerd. De Achthovense polder is nogal eens door brand geteisterd. Bekend is, dat de huidige molen een uit 1627 daterende wipmolen verving, die in 1892 door brand werd verwoest. De voor ganger van deze molen (gebouwd in 1541) verving weer een molen, die in 1540 de rode haan had horen kraaien. HAZERSWOUDE In de Derde Wereldstand op de Hazers- woudse Da Costasingel is za terdagmiddag voor 600 gulden aan produkten uit de Derde Wereld verkocht. Vele Hazers- woudse prominenten gaven van hun belangstelling blijk. Malraux wil in O.-Pakistan vechten PARIJS (AP) André Malraux ex-minister van Culturele Za ken onder De Gaulle heeft ge zegd dat hij zich als vrijwilli ger heeft aangemeld om naar Oost-Pakistan te gaan en zich daar onder Bengaals bevel te stellen. Hij zei dat hij binnen kort een formele verklaring over zijn plannen zou afleggea Malraux is 69 jaar oud. Markten en veilingen Tmo—ÏÏOT 7.70. B n 2 1.01—1.35, 6 II andijvie 30—36; -2.30. Aanvoer: 54.000 kg. waspeen. 3000 bloemko len. ROELOFARENDSVEEN. 18 septem ber. Bloemen Am. anjers sim rose 31—43, sim rood 26—43, sim wit 37—38, sim keefer 32—37. sim arthur 33—34. g. j. sim 24—35. alice 33—35, lee rève 42. carnaval 33—36. esperen- ce 30—35, jacky 38, lena 27—34, charmeur 36—50. tangerine 32—37, yellow dusty 41. princess ann BO SS, rozen gamette, carol 8—13, zorl- na, tawny gold, sonora, spanlsh sun. fa beige, evergold 12—18. bac cara 54—61. motrea 22. super star 32—41, nordia, rubinette, coral prin cess. prominent 15—23, sonia 32—36. esther ofarlm 42—45, carina 38—40. bellnda 26—32, lelies 32—2,95, nerine 1,15, chrysanten 2546 p. LISSE Zaterdagmiddag heeft drs. A. E. van der Woude af scheid genomen van de Gere formeerde kerk van Lisse we gens zijn vertrek naar Maas sluis. Een afscheidswoord werd o.a. gesproken door wethouder HAZERSWOUDE De Hazers- woudse kwUekerij Rosa Polyan- tha heeft weer prijzen in de wacht gesleept met enkele nieuwe rozensoorten. Het afge lopen weekeinde was een dele gatie uit Polen te gast op de kwekerij aan de Voorweg om de gebr. De Ruiter een gouden, een zilveren en twee bronzen medailles te overhandigen, die gewonnnen zij tijdens een wedstrijd in Polen. LEIDEN Roomburg heeft in de eerste wedstrijd om de Am sterdambeker een ruime 30- overwinning behaald tegen Ring Pass. Opvallend sterk speelde de Roomburg defensie. De doelpunten werden gescoord voor rust door Emmy Hoogen- boom en Els de Vrind. Na de hervatting was het nogmaals Emmy Hoogenboom die scoor de.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4