Qeid&aQoimvnt HELE WEEK EINDE BIJ HERHALING SMOGALARM Steekpartijen in Enschede en Nuth Mysterie rond schilderijen diefstal nog onopgehelderd Schoenmaker weer redder Feijenoord Brezjnev zal Bonn bezoeken Ook klachten uit Den Haag Veertig man ontslagen bij Van Rhijn Niet echt Vragen over noodzaak aanleg haven Rijnpoort ZIJN HET WEL MEESTERWERKEN? jJ. jaargang, no. 1K.496 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengiacht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 2224-1 Giro 103003 Bank Advertenties (exc. B.T.W.) f 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten be? per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. iging telet. 22244 <18 Ned. I: 20.45 uur Doek Green, film; 21.30 uur De Urker Zangers. Ned. II: 20.21 uur De sombere rivier: 21.20 uur Serge Reggiani. In Achter het Nieuws vanavond een reportage over Angola, een interview vmet de heer Neder- horst en een filmpje over de veemarkt in Purmerend. (Ned. II, 21.50 uur) lNDAG 20 SEPTEMBER 1971 PLAATSELIJK MIST De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en mini mum temperaturen van ongeveer 12 vlak aaun zee tot omstreeks 5 hier en daar in het binnenland. Morgen vrij zonnig omstreeks 20 Weinig wind. KATWIJK Het aannemersbe drijf Van Rhijn te Katwijk, dat enkele maanden geleden een fusie aanging met de bouw onderneming Noorlander te Lei derdorp, heeft vrijdag 40 per soneelsleden ontslagen. De ontslagen vielen voornamelijk in de sector staf- en kantoor personeel en onder de werkers in de constructiewerkplaats. Er iB bij Van Rhijn nu nog 120 man personeel werkzaam. De oorzaak van deze ingrijpende maatregel is de sterke terug gang van het aantal orders. Vanavond om half acht organi seert de bouwvakarbeidersbond in het Jeugdhuis aan de Voor straat te Katwijk een bijeen komst, waarin zo veel mogelijk alle facetten van deze kwestie met de gedupeerden besproken worden. Ticee baby 's binnen paar reken CATANIA (P) Na haar beval ling van een dochter vertelde de dokter Concetta Chiarenza in Catania (Sicilië) dat zij er rekening mee moest houden dat over een paar weken een tweede bevalling zou volgen. et was voor het eerst dat zi hoorde dat zij een tweeling .droeg. De dokter besefte dit pas nadat Maria, die 3,5 kg woog, vrijdag was geboren. Moeder en dochter maken het goed. Mevrouw Chiarenza en haar echtgenoot hadden al jaren op een dochter gehoopt. Zij heb ben reeds een zoon. Dat er zulk een grote tussenruimte bestaat bij de geboorte van een twee ling komt zelden voor. Parachutist na bosting omgekomen PARIJS (DPA) Een 24-jarige parachutist. Jean-Pierre Lou- vet, is gisteren in Straatsburg doodgevallen nadat hij in vrije val tegen een andere sport- springer was opgebotst. De twee parachutisten waren na elkaar uit een vliegtuig ge sprongen en raakten elkaar even later. Louvet heeft daar bij vermoedelijk het bewustzijn verloren. Hij opende zijn para chute niet. Hij viel van 3000 meter hoogte. De andere kon een van zijn twee parachutes open krijgen en liep slechts een lichte beenblessure op. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanmorgen on streeks half 11 is ten noorden van de vuurtoren op Texel Nederlandse Starfighter ve gelukt, de 31-jarige le luitenant E. Scholten uit Veghel. heeft het toestel met de schietstoel verlaten. Hij werd opgepikt door een Noorse tankboot. Een helikopter van de M.L.O. heeft hem van het schip gehaald. De gestolen schilderijen die worden toegeschreven aan Rembrdhdt, Paulus Polter Hobbema en Jan Steen, zijn zeker niet door deze mees ters geschilderd en dus be paald geen miljoenen waard aldus de documentatie- assistent W. L. van de Wa tering van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie. Hij kwam van morgen tot deze bevinding na het bestuderen van de foto's van de gestolen doe ken, waarmee de politie bij het rijksbureau op bezoek Is De industrie in het Rijnmondgebied eï« DEN HAAG heeft zich het afgelopen weekeinde zo op het eerste gezich^weinig gelegen laten liggen aan het smogalarm van het openbaar lichaam Rijnmond. Vanaf vrijdagmiddag heeft herhaaldelijk alarmfase 3 gegolden, de op een na hoogste alarmfase, die geldt zodra meldingen binnenkomen van prikke lende lucht. Sinds gisteravond elf uur geldt ook vanmorgen nog wederom fase 3. Eij alarmfaze 3 wordt een aantal fabrieken verzocht hun uitworp vau stikstof oxide en onverza digde koolwaterstoffen te sta ken. Bij Rijnmond gaat men nu na lioe het komt, dat herhaal delijk alarmfaze 3 moest wor den uitgevaardigd. Heeft de in dustrie niet gereageerd, zo nee, waarom niet, zo ja. waarom dan loch steeds weer alarmfaze 3. De uitslag van dit onderzoek zal men eerst tegen het einde van deze week weten. Een woordvoerder van Rijnmond wees er onder meer op, dat ook het verkeer een rol speelt bij smogvorming. Hoe groot die rol is. is wetenschappelijk nog niet vastgesteld. De klachten bestreken dit week einde de hele noordoever van Rijnmond. Er kwamen meldin gen uit Vlaardingen, Schiedam. Rotterdam-west, -centrum en -noord, Schiebroek, Overscr.. Ommoord en zelfs enkele uit Den Haag en Wassen-Hoe wel de centrale meld- en regel- kamer vaii Rijnmond daarvan geen melding maakte, kwamen ons ook klachten uit het West- land ter ore. Het hele weekeinde heeft Rijn mond ongeveer 400 klachten ontvangen, hetgeen uitzonderlijk hoog wordt genoemd. 135 klachten binnen gekomen In het Rijnmondgebied wordt met smart gewacht op een lek ker windje, dat met de vuile lucht ook de neus-, keel-, oor enen hoofdpijnklachten zal weg nemen. De weersverwachting geeft nog geen kijk op een spoe dige verbetering in de atmosfe rische omstandigheden in het Rijnmondgebiedè Deze blijven kans bieden aan smog-verming (Van onze sportredacteur) DEN HAAG Opnieuw heeft Lex Schoenmaker z'n grote waarde voor Feijen oord bewezen. De aanwinst van de Rotterdammers, die al enige malen voor de Sta- dionrlub als „redder in de nood" optrad, was gisteren de scherprechter voor MVV. Tot ver in de tweede helft konden de Maastrich tenaren zich nog met de hoop vleien uit de Kuip 'n doelpuntloos gelijkspel te kunnen wegslepen, maar Schoenmaker verbrijzelde deze illusies met twee tref fers in een minuut. Het be tekende dat Feijenoord na de zesde ronde nog steeds ongeslagen aan de kop van de erediivsie gaat. Achtereenvolgens Sparta en Ajax maakten beide even eens geen fout. Vitesse en NAC bleken geen partij en verloren met zeer ruime cijfers. De gisteren gespeel de wedstrijden leverden overigens meer grote uit- slagen'op. PSV spande wat dat betreft de kroon. De Eindhovenaren, die 'n zeer teleurstellende competitie start hadden, lijken lang zamerhand over hun diep tepunt heen. Met niet min der dan 70 werden de Bosschenaren op het ver schil tussen eerste en ere divisie gewezen. Runner- Up NEC behaalde 'n zwaar bevochte zege op Volendam en ziet zich terug op een verrassende vierde plaats. Ook op wielergebied deden zich enkele spectaculaire ontwikkelingen voor. In de Ronde van de Toekomst pleegde Fedor den Hertog den opzienbarende coup. die hem na twee teleurstel lende dagen met een riante voorsprong in de leiders trui bracht. De eigenzinni ge Den Hertog bewees hier weer eens te meer dat hij over mysterieuze krachten beschikt, waartegen de con currentie soms totaal niets kan stellen. In Den Hoorn werd een knecht de grote triomfator. Jos van der Vleuten trok zich van het hele internationale gezel schap dat zich rond de vei linghal in Poeldijk had ver- verzameld niets aan en ze gevierde met maar liefst een ronde voorsprong op Jan Janssen en Gerard Koel. Een opzienbarende wending nam de amateurvoetbal wedstrijd tussen Rooden- burg en RVC in de eerste klasse. Enkele minuten vóór het einde ontstond er grote herrie rond een afge keurde Leidse treffer. De scheidsrechter voelde zich bedreigd, nadat hij de aan voerder van Roodenburg naar de kleedkamer had ge stuurd en staakte de wed strijd. Meer nieuws over dit en an dere sportevenementen uit het afgelopen weekeinde vindt u op de pagina's van onze Xvekelijkse bijlage SPORTTRIBUNE. In deze charmante moeder zal menigeen de Amerikaanse filmster Natalie Wood her kennen. Gisteren was zij met haar geeuwendedochter Natasha even op het Londense vliegveld op doorreis van Sardinië naar Los Angeles. DEN HAAG (ANP) Is de aan leg van een Rijnpoorthavcn tussen Maassluis en Hoek van Holland bestemd voor de overslag van containers nog wel nodig? Dit vraagt het Eer- ste-Kamerlid Verburg (PvdA) aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het Kamerlid stelt de vraag in antwoord op een uitlating van de directeur van het Rotter damse containeroverslagbedrijf ECT, de heer F. Swarttouw. Deze stelt dat er geen Rijn- poorthaven nodig is, doordat de statistieken over het stukgoed- transport volgens verouderde criteria worden opgesteld en daardoor te optimistisch te zijn. De nieuwe in Tunis gekozen „Miss Europa", de 18-jarige Turkse studente Filiz VtiroL BONN (AFP-Reuter) De Westduitsc bondskanselier Willy Brandt, inmiddels van zijn reis naar de Sovjet-Unie teruggekeerd, heeft de Russische partyleider Leonid Brezjnev uitgenodigd voor een bezoek aan de Bondsrepubliek: „Op een tydstip dat het hem (Brezjnev) ge legen komt". Brezjnev heelt de uitnodiging aanvaard. Een datum is evenwel nog niet vastgesteld. Willy Brandt (rechts) de Zwarte Zee. Na zijn terugkomst van de Krim, zaterdag, zei Brandt, dat hij een „openhartige uitwisseling van meningen met de eerste man in de Sovjet-Unie had gehad". Hij stipte vier punten in de resul taten van het beraad aan: de wederzijdse ministers van Bui- i de betrekkingen tussen bei de landen verder te verbeteren. Het verdrag van Moskou moet van kracht worden en zal tege lijk met het verdrag van War schau geratificeerd moeten worden. Het viermogendheden- akkoord over Berlijn vormt een goede basis voor verdere prak tische vooruitgang in de weder zijdse betrekkingen en tenslotte is het vraagstuk van een weder zijdse en evenwichtige troepen vermindering besproken. gesprekken tussen Brandt en Brezjnev. Oppositieleider Bar- zel zei de berichten over de re sultaten van het beraad „even onvoorzichtig" te vinden „als de gehele reis van Brandt". (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het mysterie rond de schilderöendiefstal aan een flat aan de Van Alkgmadclaan is nog altyd even duister. De Haagse politie is in het weekend nog geen stap verder gekomen met het onderzoek. Het wachten is op mevrouw F. Steunenbrink Van Delft, de 73-jarige eigenaresse van de schilderüen die vanuit Oostenrük op weg is naar Nederland. Intrigerende vra gen over de herkomst van de vier meesterwerken, een Rembrandt, een Jan Steen, een Hobbema en een Pau lus Potter, tussen drie onbekende schilderüen zal zij als enige kunnen beantwoorden. Haar schaarse familie leden in Den Haag weten van niets of verwijzen naar mevrouw Steunenbrink als enige zegsvrouw. Deskundigen zijn nog niet overtuigd van de echtheid varn de schilderijen. Dr. A. B. de Vries (tot vorig jaar directeur van het Mauritshuis) plaatst een heleboel vraagtekens bij de benaming „meesters". „In de 25 jaar dat ik directeur van het Mauritshuis ben geweest, heb ik noch van mevrouw Steunenbrink noch van haar schilderijen ooit gehoord. Mijn ervaring is ook dat men bijzonder behoedzaam moet zijn met de kwalificatie moeten zien; de echte kan natuurlijk niet nu ze gesto len zijn, wellicht is er iets uit op te maken. Of prof. W. Vogelzang en J. Gratema, die de schilderijen van Rembrandt en Hobbema in 1936 „echt" verklaard heb ben. Prof. Vogelzang was een befaamd hoogleraar in de kunstgeschiedenis, ik heb nog les van hem gehad En de heer Gratema, die directeur was van het Frans Halsmuseum wist er ook veel van. Toch blijf ik zeer voorzichtig in mijn oordeel" Dr. De Vries: „Het komt vrijwel niet meer voor dat onbekende Rembrandts opduiken. De meeste zijn gere gistreerd. Of het nu gestolen zelfportret bekend is bij het rijksbureau van Kunsthistorische Documentatie? (Dr. De Vries is tot 1954 directeur geweest van dit bureau) „Dat durf ik zo niet te zeggen. Er zijn honderd duizenden foto's opgeslagen. Een ding is wel zeker, mochten de vier schilderijen inderdaad van de vier Hollandse meesters zijn, dan zijn ze veel geld waard Een bedrag wil ik niet noemen. Maar het is wel zeer uren in flat Duinwyck aan de Van Alkemadelaan wis ten van de schilderijenrijkdom niets af. Mevrouw J. N. Reiziger, die vanf 1950 naaste buur Is van mevrouw Steunenbrink was hoogst verbaasd toen zij op de radio van de schilderijendiefstal hoorde „Ik.ben nooit in de flat van mevrouw Steunenbrink geweest. We groet ten wel als we elkaar in de lift of op de grang tegen kwamen, maar daar bleef"het bij. Bovendien, mevrouw Steunenbrink cn haar ongetrouwde dochter die bij haar inwoont zijn altijd weg. Of zij zitten in een fiat aan het Gardameer, dan weer gaan ze voor een paar dagen naar Londen. Veel thuis zijn ze dus niet. Wat ik me wel afvraag is, wanneer de inbraak gepleegd is. Dat moet haast heel vroeg in de ochtend geweest zijn. Want pas tegen vijf uur ga ik slapen en daarvoor heb ik niets gehoord. Inbreken in flat Duinwyck is niet zo moeilijk. Vroeger waren er dag en nacht sondes door het gebouw, maar nu komt er pas om half een 's nachts een portier en die blijft bij de poort zitten Overdag kan iedereen naar binnen. Je hoeft je maar te verbergen in de kelder en je kunt 's nachts rustig je slag slaan Nee de service van vroeger is er niet Directeur J. A van Wely van flat Duinwyck beaamt dat de nachtrondes afgelopen zijn. „Het is in de tegen woordige tijd niet meer mogelijk. De inbraak kan overi gens best overdag gebeurd zijn. We staan wel ver baasd hoor van dit staaltje van raffinement. Nee van het schilderijenbezit van mevrouw Steunenbrink wa.> op de hoogte" (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Tijdens een echte lijke ruzie heert een 38-jarige inwoner van Enschede zijn vrouw met een broodmes in de hand gestoken. Aanleiding tot de ruzie was de natte luier van het jongste kind van het echt paar <2'/ï). De man wond zich daar zo over op dat hij een mes greep cn er zijn vrouw mee te lijf ging. Intussen gealarmeerde politie mannen trachtten de man te kalmeren, maar ook zij werden bedreigd. Een van de agenten schoot toen de man in het bo venbeen, waarna hij overmees terd kon worden. De vrouw moest voor de steekwonden in een ziekenhuis behandeld wor den, NUTH Een vijftienjarige in woner van Nuth heeft zijn zes tienjarige plaatsgenoot gisteren tijdens de eucharistieviering met een dolk in de hartstreek gestoken. De ruzie ontstond tijdens de mis omdat het slachtoffer zich er gerde aan het feit dat de ande re jongen voortdurend zat te praten. Hij zei toen tegen de ander dat hij maar naar buiten moest gaan. waarna de vijf tienjarige hem uitdaagde mee te gaan. Dat geschiedde. Buiten gekomen trok de jongen de dolk en stak toe. Tot geluk van het slachtoffer schampte de dolk af op een rib. Onlusten in Reggio REGGIO CI CALABRIA (AFP) Na de begrafenis van een cafèbediende die vrijdagavond in Reggio di Calabria was doodgeschoten is het gisteren in die stad tot incidenten geko- mxn waarbij verscheidene mensen werden gewond, onder wie een politieman in burger Amerikaanse televisiemaat schappij CBS. Vijftien personen werden gearresteerd. LSD-pil kost f23.000 OLDENBURG (AFP) Een arbeider in Olden burg heeft zijn 23.000 gulden spaargeld ver brand na voor de eerste keer Isd te hebben ge bruikt. De 30-jarige man en zijn vrouw hadden dit bedrag in tien jaar bij elkaar gespaard om een weekendhuisje te ko pen. Om hun doel tc bereiken hadden zij afgezien van het aanschaffen van een auto, een televisietoestel, e.d. en gingen zij nooit met vakantie. Bovendien ging de vrouw werken. Toen hun droom werke lijkheid scheen le wor den, wilden zij dit vieren met hun vrienden. Toen nam de man voor het eerst een lsd-pil. Bij haar terugkeer bleek hij al het spaargeld te heb ben verbrand. Van de bankbiljetten restte nog slechts een hoopje as. laleisië) is getroffen door i van hei ge regens. Bewo •r nm hun spulletjes in veiligh»'

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1