Winnaar De Vleut schrok van bus Fedor magistraal in moordende rit Tour de 1'Avenir Buitenzorg was onverslaanbaar Janssen sterk in eindfaze Ook Pijnen veel in de aanval flok vlindert naar 1.04.7 •J Van Puffelen 3 breekt record g gewichtheffen Russische basketballers S doen niet mee in Europacup SPORTBIJLAGE MAANDAG 20 SEPTEMBER 1971 DEN HOORN. De bus chauffeur, die op de weg van Delft naar het Westland, langs de veiling in Den Hoorn bijna een personenauto de vaart inreed, zal nooit hebben En hoewel ,De Vleut" in een fauteuil naar de eindzege werd gedragen eerst door Jan Janssen en later door René Pij nen is de zege wel terecht gekomen bij misschien niet de sterkste, maar wel de slimste coureur van het veld. Hij was er bij in de 43e ronde, toen Jan Janssen demarreerde en ook toen met nog 32 ronden te rijden René Pijnen het peloton zijn hielen liet zien. In beide gevallen wilde Van der Vleu ten slechts sporadisch wat kop'- werk doen. Trouwens kon hij anders, want toen Jan Janssen was weggesprongen, en in en kele premiespurts toonde waar toe hij nog in staat is, kon Van der Vleuten het wiel van de enige Nederlandse tourwinnaar met moeite houden. Jan Janssen was er blij mee. Hij had gezegd voor de wedstrijd: „Ik rijd de stenen uit de hal", en hij had woord gehouden. Na een ronde voorsprong hield hij zich rustig in het peloton en stond toe dat René Pijnen zijn achterstand goed ging maken, waardoor De Vleut zich naar een tweede ronde voorsprong op het peloton liet slepen. Vuurwerk Het vuurwerk in deze onge twijfeld geslaagde wedstrijd kwam al heel snel. Na het startschot gingen Joop Zoete melk en Gerben Karstens in de I aanval, en kwamen na een ronde al met een voorsprong door. Karstens, die vrijdag avond vader was geworden van l een dochter, „vlamde" in de premiespurts als vanouds, al I kreeg hij van zijn streekgenoot Zoetemelk- alle lengte om uit te blinkén. Zoals in de afgelo pen twee jaar is gebleken, was het initiatief nemen van Zoete- melk ook nu niet bepaald zijn sterkste punt. Daarom zal hij uit het rijden van Jan Janssen nog veel lering kunnen trek ken. Niettemin verhoogde hij zijn voorsprong met Karstens tot 25 seconden. Het peloton had zich nauwelijks geroerd, al was er een aanval ingezet door de Luxemburger Johnny Schleck, maar hij kreeg te weinig steun. Ook Herman van Springel, die bij herhaling ach ter de vluchters wilde aangaan, kreeg nauwelijks enige hulp. De ommekeer kwam na 25 ron den. Onder aanvoering van Janssen, Pijnen en Schleck vermoed, dat zijn manoeuvre mede bepalend zou zijn voor de uitslag van de wielerronde van Den Hoorn voor beroeps- renners. In de personenwagen zat namelijk Jos van der werd de aanval ingezet en toen was het met de voorsprong van het tweetal snel gedaan. Zien derogen slonk het verschil en vooral door toedoen van de sterk rijdende Pijnen streek het hele peloton op Karstens en Zoetemelk neer. Pijnen had ei genlijk in Londen moeten rij den bij de zesdaagse. „Ik had van Roodenburg niets meer ge hoord en toen zei Charles Ruys dat ik naar Londen moest gaan. Totdat Roodenburg me enkele dagen geleden opbelde. En omdat ik hem mag, want wat die vent in zijn eentje doet is toch geweldig, ben ik hier aan de start gekomen", aldus het immer goedlachse zesdaag setalent. Een ander talent, al thans dat predikaat werd hem enkele jaren geleden gegeven, Leo Duyndam, deed het heel wat minder. In de beslissende slagen was hij niet te zien. en hoewel hij eenmaal achter Jansen en Van der Vleuten aanwilde. gaf hij zijn poging al Vleuten, die in zijn sappigste en pittigste Helmonds naar de gezondheid van de bus chauffeur informeerde en hem tegelijkertijd enkele koosnaampjes toefluisterde. Jos van der Vleuten kwam geladen aan de start met de volle overtuiging de lui in de veiling iets te lat enzien. erg snel op. Neen, het enthou siasme gold ditmaal Jan Jans sen en Wout van der Berg. Voor de aanvang had de Wate- ringer al verklaard: „Het par cours is erg snel, maar ik ga me vandaag in de prijzen rij den. Ik zal ze eens wat laten zien". Uiteraard kwam hij op het beslissende moment niet in het spektakel voor, hoewel hij het tempo van het peloton goed kon bijbenen. Ontsnapping Een ronde nadat Zoetemelk en Karstens waren ingelopen, zet te Jan Janssen de beslissende ontsnapping in. Van der Vleuten greep het wiel van de Putte- naar en kon zo wieltjesplak- kend met Janssen een ronde uitlopen. Intussen waren ook Rosiers vol onder de pleis ters Nederlands stayerskam pioen Cees Stam, Van Springel, Koel en weer Karstens uit het peloton ontsnapt. Karstens en Van Springel joegen het tempo hoog op en het kon niet uitblij ven of ook zij zouden een ron de voorsprong nemen. Uit dit vijftal moest Cees Stam wegens materiaalpech terugvallen. Inmiddels was René Pijnen weg gesprongen en opnieuw was Jos van der Vleuten erbij en weer deed hij weinig kopwerk. De enige die hem nog had had kunnen belagen was Janssen geweest, maar die bewaarde zijn krachten voor het slot. Toen Van der Vleuten al als winnaar over de streep was gegaan, moesten zeven man gaan vechten om de tweede plaats. De demarrage van Janssen, die hij in de laatste ronde inzette, was formidabel. Koel, Rosiers, Karstens, Pijnen. Stam en Van Springel, toch geen kleine jongens, leken stil te staan en in de laatste ronde 800 meter nam Janssen een voorsprong van veertig meter en werd aldus tweede. Voor de derde plaats klasseerde zich Gerard Koel, voor Gerben Jos van de Vleuten gaat juichend over de meet in de Ronde van Den Hoorn. Karstens, René Pijnen, Herman van Springel, Roger Rosiers Cees Stam. Negende werd Ge orge Pintens en tiende Tino Tabak. De logische consequentie van succes is dat ook het volgend jaar een ronde in Den Hoorn wordt gehouden, al is het dan te hopen dat Leif Mortensen Joaguim Augustinho er dan ook zullen rijden, want kwamen ze in het hele stuk BART HOOGDUIN. i TOKIO De Japanse vlinder slagzwemster heeft zondag in Akibayama bij Tokio het Ja panse record op de 100 meter vlinderslag aanzienlijk scherper gesteld tot 1.04,7. Het oude re cord stond met 1.05,3 reeds op haar naam. Met deze tijd is de Japanse op de wereldranglijst van dit jaar naar de derde plaats geklommen achter de Hongaarse Andrea Gyarmati met 1.04,5 en de Amerikaanse Sarah Wylie met 1.04.6. 2Ug' ïiaif DORDRECHT Tijdens interna- ïnitj tionale wedstrijden gewichthef- (Val fen in Dordrecht heeft de Delf- (B? tenaar Frans v. Puffelen zater dagavond 't Nederlands record drukken in de middenzwaarge- yes- wichtklasse gebracht op 131,5 zi kilogram. Van Puffelen is lid ee' van de vereniging Sandow. Het bf' oude record stond sinds 10 juli egel van dit jaar met 131 kg. op 3do;J naam van Dirk van 't Riet uit Ixieïl Leiden. -~1 Essen De drievoudige winnaar vn de Europa Cup voor basket- balkampioenen Moskou, zal dit jaar vertek laten gaan in het toernooi om de Europa Cup. Ook in het toernooi bekerwin- naars zal Rusland niet verte- vat Als argument wordt aangevoerd rijd Rusland zich volkomen zijn. l-J Argument wordt aangevoerd dat Rusland zich volkomen on- gestoord wil voorbereiden op >rd'. het Olympische basketbaltoer- nooi in 1972 in München. LODèVE. Een magistrale solo in de etappe van Albi naar Mende heeft Fedor den Hertog het felbegeerde leidersmaillot van de Ronde van de Toekomst opgeleverd. Met een winst van elf minuten en negenenveertig seconden streek de kopman van de Nederlandse ploeg zaterdag in het zonovergoten Mende, een klein plaatsje te midden van de ruige Cevennes, neer. Nog geen vierentwintig uur later echter, na een dramatische rit over ook uit de Tour de France bekende cols als de Perjuret, de Col du Minier en een vlak voor Lodève gelegen vervaarlijk bergje, dat niet eens een naam heeft, was Den Hertog de helft van die winst weer kwijt. Maar toch bleef hij ruimschoots leider: 5-54 voor op de Zwitser Thalmann, 6.26 op de Franse troef Ovion en 6.33 op de Tsjech Hava, die in de door verschrikkelijke regenbuien ge teisterde etappe van gisteren 't meeste geluk hadden. Die gele trui van Den Hertog was tenslotte voor de Nederlandse ploeg een pleister op de wonde voor de uitschakeling van Wim Kelleners. Deze Limburger was één der velen, die in de vierde etappe ten val kwamen. Keile ners echter werd in de ambu lance gedragen en ter observatie in het ziekenhuis van Lodève opgenomen. De Ronde van de Toekomst had een roerig weekeinde achter de rug. Eerst die geweldige solo van Den Hertog en vervolgens die ontstellende en huivering wekkende rit over de in kille nevels gehulde toppen van de Cevennen. De gevolgen waren moordend. Zaterdag stapten acht renners in de brokkenwa- gen, zondag verdwenen er op- Ongelooflijk Hoogtepunt van dit weekeinde was voor de Nederlanders zon der enige twijfel de magistrale solo van Den Hertog. Het was ongelooflijk zoals de Ermelo'er in die rit van Albi naar Mende de herig tegenstribbelende top mannen van de Europese ama- teurwereld vernederde tot arm zalige figuranten. Joop Mldde- link had vóór die etappe, die volgens het papieren schema niet al te moellyk moest zyn, een plan uitgedacht, dat Neder land op alle fronten in eerste linie zou moeten brengen. DEN HAAG Sprintend met al zijn formidabele macht heeft Henri Buitenzorg gisteren het Neder lands kampioenschap veroverd. Lang was hij met Eland samen een meter of tien, twaalf voor de meute, maar in de laatste bocht nam Wagenaar het heft in handen. Wegspruitend van Eland kreeg hij nog even een korte galoppade. Dit was nu slechts een kwestie van een paar meter, hij verloor er nauwelijks iets mee. Eland, gehinderd door een klein ge zwel tussen de voorbenen, had geen antwoord. Hij zakte com pleet weg. Gunnar Dear pakte tegen het slot best aan en klopte Felix nog voor de twee de plaats. Achter vervolgens nog Flamingo Six en Florrissant werd Eland ontmoedigd zes de. De St. Leger was een machtig spannende zaak met na de 2900 meter een fotofinish tussen Poly Trek en Comarla waarbij de laatste de winnaar bleek te zijn. De internationale ren met ama- trices in het zadel was voor Atlas, kundig gereden door de Frangaise Leurson. In de Produktendraverij nam Ka rin meteen de leiding en nie mand kon de Limburgse crack meer benaderen. Zij won in handen van haar eigenaar J. Hendrikx ver voor Koentje Dartel en Kaptein Sister B na dat Kinley's Spfeed het op het eind liet zitten na lang tweede geweest te zijn. Nootdorp gaat met zijn prijzen schema als een volwaardige A- baan mee in het streven om hoog. Voor de draverijen van morgenavond zijn er van de tien koersen vier met een eer ste prijs van duizend gulden en de rest heeft een hoger dotatie. Dit stimuleert uiteraard de pi keurs, trainers en eigenaren ook bij him inschrijven. Woudstra is ditmaal niet zelf aanwezig, maar een paar dra vers van zijn entrainement zijn er wel, nu onder leiding van Woudstra's assistent Hauber. Enige winst zit er wel in met Hompy van Hiddum, Ineke Ha nover en misschien ook Happy First. Wolgaprijs (2000 m. autostart, eerste afd.): Jack K - Jacky Pluto - Jack. Taagprijs (2000 m. autostart, met trio): Hompy van Hiddum - Hannie Gregor - Hino Contes- Rhoneprijs (2400 m. voor ama teurs) Fair Play-Furie-Gracia Trickson. Hilversumprijs (2000 m. eerste afd. autostart, met trio): Fer nanda D-Fabiola Kitty-Don Faune. Arnoprijs (2000 m. autostart): Ida de Mercelle-Junibes B-His Areta. Loireprijs (2000 m. autostart, met trio): Ineke Hanover-Hyacint- Ixion Mars. Outsider: Friscoli- ne Mac. Hilversumprijs (tweede afd.): He lene Hanover-Happy First Evelyn Hollandia. Tiberprijs (2000 trio): Jungfrau-Ivo Jumper. Het was de bedoeling met twee of drie man het heft in handen te nemen en die opzet leek te slagen toen er na 70 km. een groep van zeven man ontstond met Den Hertog en Schür en kort daarna ook Van Dongen. Toen nog reageerde het véld fel. Nauwelijks hadden de concur renten van Fedor het gat weer gedicht of hij sprong alleen weg. Het was een waagstuk, want volgens het schema res teerden er nog bjjna 120 km. Maar Fedor heeft wel eerder dergelijke huzarenstukjes uitge haald. Toen hij na 97 km. daar van me canicien Jan Spenkelink zijn etenszakje aanpakte, zei Den Hertog: ,.Het is nog te vroeg, hè?". Spenkelink, één van de weinige mensen, die volledig het vertrouwen van Den Hertog hebben, zei echter, dat hij maar door moest rijden. „Dat heb ik dan ook gedaan". Zijn winst was daar nog gering. Op 1.05 streed de Franse kampioen Podesta (die was Fedor eerder tot op dertig seconden genaderd, maar kon de beslissende sprong niet maken), op 3.25 kwamen de Duitser Kraft, de Franse regio- Fedor den Hertog gaat als eerst etappe van de Rond naai Nogues en de Zwitser Thalmann en op 4.05 het pelo ton, dat streng werd gecontro leerd door de overige Nederlan- De triomf tenslotte was volledig. Met een voorsprong van 11 min. en 49 seconden legde Fedor de laatste meters van deze moor dende rit af. Fedor genoot vol op van zijn glorie. In een fon kelnieuwe gele trui kon hij bij na niet ophouden met het para deren langs de Mendenaars, die ondanks de nederlaag van hun I landgenoten, gul met hun bijval waren. Bij de wagen van Mid- delink ging Fedor op zijn hoofd i staan (joga), bleef vijf minu ten in die ongemakkelijke hou ding, kwam toen overeind en verklaarde: ,,Zo, nu ben ik fit voor de dopingcontrole Zielig De Nederlandse ploegmaats wa ren intussen ook gearriveerd en genoten mee van de zege van hun leider. Dank zjj het goede rijden van Pustjens en Van Pol bleek al spoedig, dat Nederland ook de eerste plaats in het ploe-_ genklassement had veroverd. Gisteren bleek na het optrekken van de kruitdumpen, dat be halve de gele trui van Fedor ook de gele petten als leiders in het ploegenklassement behouden waren gebleven. Want niemand had daarop meer gerekend, toen in de stromende regen in Lodève de zielige Intocht van de Neder landers plaats vond. Fedor den Hertog, die verrast was door een derde demarrage van- Ovion, maar terug had kunnen komen als hij niet in de afdaling van de Col de Minier was geval- I len, had ruim zes minuten van zijn winst van zaterdag prijs moeten geven. Fedor was niet j alleen gevallen, maar had ook tot tweemaal toe een lekke band gehad. Dat was overigens j geen opzienbarende zaak, want I er gingen op de spekgladde wegen tientallen banden kapot j en in de scherpe haarspeldboch ten gingen vele coureurs onder uit. Toen Den Hertog onderuit ging, was het gedaan met zijn durf. Hij werd voorzichtig en raakte achter. Uiteindelijk viel het nog mee. Zijn verlies was minder groot dan was gevreesd en met een weer op papier vlakke etappe naar Orange in het vooruitzicht, likte de Neder landse leeuw zijn wonden. Fedor stapte in de ploegleiderswagen en was weg H(j is een wat bi zarre figuur in het wielerwe- reldje, maar wel een zeer groot kampioen. De uitslagen van de derde etap pe: 1. Den Hertog (Ned) de 209 km In 5.54.24 (met tijdvergoeding 5.54.04), 2. Ovion (Fra.) 6.06.13 (met tljdv. 6.06.03). 3. Thalmann (Zwi.) z.t. (met tljdv. 6.06.08). 4. Nogues (Fra- Reg) z.t. 5. Richeux (Fra-Reg) z.t., 6. Malero (Spa) z.t. 7. Stocker (Zwl) z.t., 8. Hava (Tsj) 6.08.53, 9. Huelamo (Spa) 6.09.30. 10. Hubschmld(Zwi) z.t., 11. Kraft (Wdl) 6.09.41, 12. Ber- trond (Fra-Reg) 6.13.04, 13. Pustjens (Ned)6.13.18, 14. Hrazdlra (Tsj) 6.13.19, 15. Lechatelller (Fra) z.t., 16. Chabran (Rhone-Alpen) 6.13.20, 17. van Pol (Ned) 6.13.57, 18. Plaza (Spa) 6.14.09. 19. Podesta (Fra) 6.14.32, 20. Schmld (wi) 6.16.31, 21. Schur (Ncd) 6.16.35, 27. Kelleners 6.17.01. 41. Kui per z.t., 43. van Dongen 6.25.41. De volgende renners gaven op: So- bottka (Wdl), Smollk (Tsj). Obern- dorfer (Oost), Tlschler (Wdl). Cenar (Oost). Vlejo (Spa). Mntnus (Tsj) en Kretz(Oost). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Den Hertog (Ned) 9.23.30, 2. Malero (Spa) 9.34.08, 3. Richeux (Fra-Reg) 9.34.47. 4. Thalmann (Zwl) 9.35.47, 5. Nogues (Fra-Reg) 9.35.56, 6. Ovion (Fra) 9.36.07. 14. Pustjens (Ned) 9.43,39, 16. van Pol (Ned) 9.44.38. 20. Schur (Ned) 9.45.10, 24. Kelleners (Ned) 9.46.09, 26. Kuiper (Ned) 9.46.50. 44. van Dongen (Ned) 9.55.43. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Neder land 18.21.37, 2. Zwitserland 18.21.56, 3. Frankrijk Regionaal 18.29.21, ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Nederland 28.48.15, 2. Zwitserland 28.48.31, 3. Frankrijk Regionaal 28.55.24. PUNTENKLASSEMENT: 1 Hubschmld (Zwl) 47 punten 2. Den Hertog (Ned) 37, 3. Ovion (Fra) BERGKLASSEMENT: 1. Ovion (Fra) 11 punten, 2. Den Hertog (Ned) en Mltteregger (Oost) 10, 4. Pustjens (Ned) 8. De uitslag van de vierde etappe, over 178,5 km van Mende naar Lodeve, Is: 1. Hava (Tsj) 5 uur 8 min. en 9 sec. (met tijdvergoeding 5.07,40); 2. Thalmann (Zwl) z.t. (met tijd verg. 5.07,59); 3. Ovion (Fra) z.t. (met tijd verg. 5.08.04; 4. Aigucparses (Fra) z.t.; 5. Perez-Sollva (Spa) z.t.; 6. Mltteregger (Oostenr.) z.t.; 7. Ri cheux (Fra-Reg) 5.13.58; 8. Huelamo (Sp) z.t.; 9. Vavra (Tsj) 5.14,02; 10. Chavy (Rhonde-Alpen) 5.14,12; 12. Kraft (WD1) z.t.; 13. Guilard (Fra) z.t.; 14. Van Dongen (Ncd) z.t.; 15. Stelnmayer (Oostenr.) z.t.; 16. Pust jens (Ned) z.t.; 17. Den Hertog (Ned) z.t.; 18. Imbrogno (Polen) z.t.; 19. Melero (Sp) z.t.; 20. Nogeus (Fra-Reg) z.t.. Fedor Den Hertog behoudt de leiderstrui. Algemeen klassement: 1. Den Her tog (Ned) 14.37.42; 2. Thalmann (Zwi) 14.43.26; 3. Ovion (Fra) 14.44.06. 4. Hava (Tsj) 14.44.15; 5. Melero (Sp) 14.48.20; 6 Richeux (Fra-Reg) 14.48.45; 7. Nogues (Fra-Reg) 14.50.08; 8. Aigueparses (Fra) 14.55.10; 9 Hrazdlra (Tsj) 14.55.22; 10. Pcrcz- Soltva (Sp) 14.55.35; 11. Stocker (Zwl) 14.5616; 12. Bertrand (Fra- Reg) 14.57.49: 13. Pustjens (Ned) 14.57.51. 14. Chabran (Rhone-Alpen) 14.58.32. 15. Huelamo ISp) 14.58.46.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11