@3* Christelijke inspiratie staat voorop Russisch staatscircus: in één woord fenomenaal Episcopaat Peru hekelt bisschoppen rijke landen ntj Gratis reizen Fokker verwacht orders F-28 Vuile lucht in Rijnmond Waarnemend KVP-voorzi tter Th. Laan over samenwerking met ARP en CHU Gesprek Brandt- Brezjnev over Eur. veiligheid £eidae(2ou/ta/ni W' Vuil water oorzaak van vliegramp ONFEILBAARHEID PAUS BIJ OUD-KATHOLIEKEN Kerk en wereld Band tussen vredes IN DISCUSSIE Priesters werven leden voor Pax Christi projecten Bisschoppen zien synode als bijdrage tot kerkvernieuwing Verzoek Pax Christi LEIDSE COURANT Roemeense ambassadeur Bogdan. Deze overhandigde president, waarvan de inhoud en de aard niet bekend zijn gemaakt. en onzer verslaggevers) [OTTERDAM Wie over cir cussen denkt in de geest van: als je er één gezien hebt ken je ze allemaal wel. is nog nooit te gast geweest bij het Russi sche staatscircus. Men moet heel diep in de buidel van su perlatieven tasten om een juis te omschrijving te vinden. Fe nomenaal is waarschijnlijk de meest passende karakteristiek. Daarmee waren ongetwijfeld de duizenden het eens. die gis teravond in het Rotterdamse Ahov de Nederlandse première meebeleefden van het geweldi ge applaus dat voortdurend door de immense hal klater- Een belevenis, zo'n voorstelling. Naar Westeuropese maatstaven gerekend misschien wat eenzij dig, omdat zij hoofdzakelijk is gebaseerd op acrobatiek en evenwichtskunst, maar mijn hemel: wat voor acrobatiek en balans. Men ziet er een kwartet charmante meisjes een lucht- nummer weggeven, sierlijk als het bolsjoi-ballet, kundig als een computer achter. hoogrek en levende brug de perfectie onmogelijk gewaande stunts verrichten, volgt ademloos een groep igleurs, die letterlijk en fi- Wurlijk een geheel nieuwe snpak demonsteren. En als Hg) op de vuurpijl voor ons ■•Khans wordt men gecon- /ronteerd met een groep arties- en hoogdraad. Niet zo- (ADVERTENTIE) 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- RSTegittoiatiebewijs óf paefoto'C's) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS (ADVERTENTIE) IERLANDS CONGRESGEBOUW Prins Willem MexamJefztèl Slechts één voorstelling ENSEMBLE SENEGAL AFRIKAANSE FOLKLORE 45 DANSERS/MUSICI TRADITIONELE DANSEN EXOTISCH, MYSTERIEUS EN AUTHENTIEK. EEN „FÉERIE AFRICAINE" WOENSDAG 22 SEPT. 20.15 UUR maar een beetje balanceren op een strakke kabel, maar bij voorbeeld met driehoog omhoog klimmend in een hoek van 45 graden en dan in dezelfde „op bouw" op rolschaatsen terug. Het gaat allemaal griezelig nauwkeurig, het is allemaal adembenemend griezelig. )e eenzijdigheid betekent overi gens niet. dat er geen enkel Het programma opent namelijk met een berenshow om ontroerd van te geraken, zoveel kunnen die logge dieren; zo soepel, bij na blii verrichten zij hun kun sten. Én dan zijn er de Djigui- tenkozakken, mannen die slechts één ding niet kunnen: normaal in het zadel zitten. Voortdurend hangen zij op de vreemdste manieren aan hun op volle snelheid snellende paar den: ernaast ervoor, eronder. Ook in de ruiterkunst schijnt al les te kunnen. Het programma, dat nog tot het einde van de volgende week in Rotterdam te zien is en dan naar Groningen gaat, wordt in een geweldig tempo gepresen teerd. Voorzover er toch nog „gaatjes" te vullen zijn is er Oleg Popov, de veelzijdige ar tiest. Hij jongleert, balanceert en vertoont geheel nieuwe clownerieën. Een geweldige man, ook nog artistiek direc teur, die het slotapplaus deelde met Toon Hermans, twee grote artiesten die elkaar erg bewon- (Van onze correspondent) SCHIPHOL De Nederlandse werkmaatschappij van het con cern Fokker- V.F.W. verwacht binnenkort tien belangrijke or ders voor de F 28. Dit heeft de heer H. J. Grobbe, lid van de directie gisteren meegedeeld toen bij een uiteenzetting gaf over de gang van zaken in bet bedrijf. Hij bevestigde dat er vóór. de zomer van het volgen de jaar 750 werknemers 'zullen moeten afvloeien, tien percent van het totale bestand. Daarbij zijn ongeveer 300 geleen de arbeidskrachten die nog dit jaar zullen moeten verdwijnen. De 450 Fokkermedewerkers die overblijven, hoopt men via het natuurlijke verloop, kwijt te raken maar volgens de heer Grobbe zal een gering aantal werkelijke ontslagen nodig zijn. Hij liet het getal 200 val len. De ontslagen zullen naar verwachting gelijkelijk over de vijf Fokkervestigingen in Ne derland worden verdeeld. Mo gelijk kunnen een aantal me dewerkers in de Duitse tak van het concern worden geplaatst. De vliegtuigafdeling in Keulen bijvoorbeeld zoekt momenteel zestig vliegtuigmonteurs. „Het is denkbaar", aldus de heer .Grobbe. „dat die uit Woens- drecht kunnen worden betrok ken waar Fokker momenteel voor honderd mensen geen werk heeft." Werkelijke beslissingen zullen pas vallen wanneer de vakbon den overleg hebben gepleegd met de zusterorganisaties in ROTTERDAM (ANP) In de afgelopen nacht heeft het openbaar lichaam Rijnmond opnieuw gewaarschuwd voor toenemende luchtvervuiling. Rijnmond stelde fase twee in, inhoudend een dringend ver zoek aan het bedrijfsleven be paalde werkzaamheden uit te stellen en extra controles te verrichten. Gisterochtend gold in Rijnmond voor de eerste keer de nieuw ingestelde alarmfase 3, de verdergaande ingrepen van de industrie ver langde. In de loop van de dag werd deze alarmfase weer op geheven. Duitsland en België. Met name verlangt de vakbeweging infor maties over de Duitse tak van het concern. Deze inlichtingen zullen volgens de heer Grobbe ongetwijfeld gegeven worden. Bij Fokker spelen concreet de volgende factoren een fol. Aller eerst loopt de produktie van de F 27 terug. In 1969 verden 40 toestellen van dit type gebouwd tegen 24 in 1970 en 24 dit jaar. Bovendien vreest de directie concurrentie te krijgen in vorm van de F 27 vliegtuigen die langzamerhand op de twee dehands markt beginnen te verschijnen. Daarom zijn er voor 1972 maar 18 F 27's in het produktieschema opgenomen. Men probeert aldus de order portefeuille over een langere periode uit te smeren. He1 nieuwe type F 28 wordt gepro duceerd in een aantal van 2C stuks per jaar. Dit is tien min der dan aanvankelijk in de be doeling had gelegen, maai volgens de heer Grobbe is dt markt als gevolg van de reces sie sterk achtergebleven bij de verwachting. steld, (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT „De samenwerking van KVP, ARP en CHU zal meer moeten zijn dan een optelsom van de drie. Door programmering van hun idealen moet de toekomstige christen-democratische party werf kracht krygen bU alle bevolkingsgroepen. Na het formuleren van een politieke beleidsvisie moeten wü kunnen aantonen, dat achter dit alles de christen-democratische inspiratie staat. De Christen-Demo cratische party kan geen imago halen uit een vage verwijzing naar ehristeiyke beginselen, maar uit de wyze waarop zy duidelijk en ondubbelzinnig oplossingen voorstelt." Aldus vanmiddag (zaterdag) waarnemend KVP-voorzitter Th. Laan in Utrecht tijdens een bijeenkomst van het KVP- partijbestuur, waar hij nogeens pleitte voor het totstandkomen van één christelijke partij en één verkiezingsprogram voor de verkiezingen van 1975. Volgens de heer Laan moet in overleg met ARP en CHU ge streefd worden naar een proce dure, die tijdig duidelijkheid verschaft over karakter en vorm van samenwerking. OREANDA (DPA) Bondskan selier Brandt van West-Duits- land en de Russische partijlei- der Brezjnev hebben gisteren j in Oreanda op de Krim „actue- j le kwesties van de Duits-Russi- sche betrekkingen", en interna- j tionale vraagstukken van ge- meenschappelijk belang bespro ken, waarbij vooral de Europe- ae veiligheid een grote plaats innam. Behalve deze mededeling van Duitse en Russische zijde hier over werden geen nadere in lichtingen gegeven over het lange onderhoud van beide po litici, dat gistermiddag tijdens een boottocht op een staats- jacht op de Zwarte Zee werd voortgezet. Voor het gesprek begon, had Breznjev aan Duitse journalis ten te kennen gegeven, dat hij mogelijk een bezoek aan Bonn zou brengen. „Ik wil deze mo gelijkheid niet uitsluiten", zei hij. „In ieder geval moeten de voorwaarden daarvoor gescha pen worden. Voor alles moet ik een uitnodiging krijgen". stuurgroep inge- larin besturen en frac- de drie partijen zijn vertegenwoordigd. Deze groep begeleidt en bevordert de sa menwerking, die onder meer zou kunnen inhouden: verdere uitbreiding van samenwerking en taakverdeling tussen de fracties van Eerste en Tweede Kamer, een verder uitbouwen van samenwerking en taakver deling tussen de wetenschappe lijke bureaus, een samenwer king tussen de partijbureaus op zakelijk terrein en in de com municatie met het kader, een afstemmen van het voorlich tingsbeleid en het stimuleren van gezamenlijke werkbezoe ken, kaderdagen en toernees. De stuurgroep zou opdracht moe ten geven voor liet op basis van de christelijke uitgang spunten ontwerpen van een ge meenschappelijke politieke be leidsvisie. De KVP stelt een beleidscommissie in, waarvan een aantal leden afgevaardigd worden naar de stuurgroep. Met inschakeling van het we tenschappelijk bureau van de KVP moeten studie- en kader- dagen worden georganiseerd, zodat een partijraad in later stadium zinvol en goed voorbe reid over de toekomst kan be- Ex-koning Idriss van Libië, die volgens een Libanees persbureau door een volkstribunaal zal worden berecht. Hij wordt beschuldigd van politieke en administratieve corruptie. De ex-koning, waarvan hier een archieffoto, is destijds bij een staatsgreep uit het land gevlucht. Vredesweek voor velen gecompliceerde kwestie IVIET typisch Nederlands, maar typisch menselijk is het. dat actie voor Biafra, Oost-Pakistan of de Memisa, mits de aanpak goed is, een gegarandeerd succes wordt, terwijl andere idealen zoals algemene ontwikkelingshulp en vredesactie, maar moeizaam op gang komen. Een van de voornaamste redenen van dit verschijnsel is naar onze mening, dat de mensen zich het snelst laten roeren door ongecom pliceerde feiten: een kind dat honger lijdt, mensen die van hun huis verdreven worden, achtergebleven volkeren die nog lijden aan vreselijke ziektes die in de westerse samenleving vrijwel uitgebannen zijn. Gaat het om zaken waarbij een wereldbeschouwing om de hoek komt kijken, waarbij bewust of onbewust politieke verschijnselen ais factor in het geding gebracht worden, dan is menigeen de kwestie onmiddellijk mindei sympathiek. Het lijkt ons reëel om ervan uit te gaan, dat de door hel interkerkelijk vredesberaad gepropageerde Vredesweek (die mor gen begint) met deze handicap te maken heeft. ZOWEL in katholieke kringen als by de protestants-christelijke groepen is ervaren, dat kerkelijke activiteiten die binnen het kader van de vredesactie ontplooid worden, zelden de grote massa enthousiast maken en soms zelfs verzet uitlokken. De Wereldraad van Kerken heeft het weer gemerkt, toen ze besloot tot subsidies waarmee bewegingen die strijden tegen Zuid-Afrika's apartheids politiek gesteund worden. In veler ogon is ook de kerkelijke vredesactie terechtgekomen in „links" vaarwater. Wie tot de feiten doordringt en wie ontvanke lijk is voor de ook door het Vaticaanse Concilie onderschreven stelling dat volgens Christus' opdracht de Kerk zich minder geïsoleerd van de wereld moei houden en meer midden in de wereld moet staan, kan ontdekken dat er voor argwaan geen reden is. Wel zijn er een paar complicaties die bijdragen tot misverstand. Ten eerste de hardnekkige pogingen van sommigen om de vredesactie te maken tot een verlengstuk van wat op nationaal niveau „een linkse politiek" heet; ten tweede de weinige aandacht welke sommige vredesapostelen besteden aan onrecht in landen die in de politieke zin links heten; ten derde de onzekerheid bij velen dat bij de osmose tussen Kerk en wereld die plaatsvindt het gezicht van de wereld de gelaatstrekken Christus zal blijven tonen. IJ zouden de nationale Vredesweek al voor geslaagd vinden, wanneer komende dagen c is ernstig werd nagedacht en misverstand n belangrijk deel r deze problemen kunnen worden weggenomen. Ook het Nederlands episcopaat, dat intensief aan het interkerke lijk vredesberaad deelneemt, zal weten dat bij de vraag „hoe de vrede verwerkelijken?" onder het katholieke volksdeel uiteenlo pende opvattingen leven. Over de oorzaken hiervan wordt wel eens te gemakkelijk heengestapt Maar omdat juist bij een door de Bijbelse inspiratie tot leven gebrachte vredesactie niet uitgegaan wordt van een vrede van Castro of Franco, noch van de vrede van Washington, Peking of Moskou, moet iedereen in zich de opdracht voelen volgende week gewetensvol over de vrede na te denken en ervoor te doen waartoe hij zich op grond van een gewetensvolle opinie verplicht acht. Dat persoonlijke opvattingen dan aan groepsgewijze meningsver schillen gepaard blijven gaan, kan men ook in het Evangelie lezen. Auto-rijden wordt duur, stilstaan nog duurder WIJ zien nog niet zo snel, dat alle maatregelen welke het auto rijden in Nederland duur maken ook een vermindering van de verkeersdrukte tot gevolg zullen hebben. Evenmin lijkt aannemelijk, dat een soort van parkeerbelasting de hoeveelheid „geconstrueerd blik" op de straat zal verminderen Het zal ongeveer wel net zo gaan als met de sigaretten en d* alcohol; iedereen klaagt dat deze genotmiddelen verschrikkelijk duur worden, maar hit gebruik vermindert niet noemenswaard. Wellicht blijft het voornaamst* gevolg, dat er overgeschakeld wordt op minder dure merken. Zo zou het ons niet verwonderen, wanneer straks ook de prijzige auto's wat minder goed in de markt komen te liggen. Zeker wanneer de op de helling staande parkeerbelasting een oplopend karakter gaat krijgen, zal de burger die een nieuwe auto gaat kopen, overwegen om zijn fiségal verlies te compenseren door een wal minder dure aankoop. In elk geval wordt autorijden duur en het bezit van een auto zonder daarmee een redelijk aantal kilometers te rijden nog duurder, tenzij men een eigen „opslagplaats" weet Want de kilometerprija klimt hoger, naarmate men langer stilstaat Niettemin wordt het voor de overheid straks een toer om haar nieuwe maatregelen waterdicht te verklaren. Wie minder gaat rijden omdat de benzine duur wordt en de extra-heffingen op de motorrijtuigen hoog, zal aarzelen een deel van het jaar niet te rijden, omdat hij toch parkeerbelasting moet betalen. En wie eenmaal flink betalen moet, redeneert: dan ook maar ervan genieten. Wat tot gevolg zal hebben, dat de verkeersstroom geen meter dunner wordt en de overheveling naar de openbare vervoersmiddelen te verwaarlozen zal zijn. Het enige steekhoudende argument van de overheid zal zijn, dat het tekort op da begroting gedekt moet worden, dat dit tekort mede veroorzaakt wordt door de kostbare verkeersvoorzieningen en dat wie profiteert, er maar voor betalen moet Dat is de enig» redenering welke de belastingbetaler volgen kan. HAMBURG (DPA) Vervuild water Is de oorzaak geweest van het neerstorten Wj Ham burg op 6 september van een BAC-111 straalpassagiersvlieg- tuig van de chartermaatschap pij Paninternational. In het watersysteem, dat gebruikt wordt voor opvoering van de stuwkracht van de straalmoto ren, bevond zich een nog niet vastgestelde andere vloeistof Bij het ongeluk kwamen 25 mensen om het leven. Op de komende vergadering hun eigen cultuur en con- van de bisschoppensynode sumptlebeschaving opdrin- zal de afvaardiging van de gen. Als subprodukt van het bisschoppen van Peru een kapitalisme is het Latijns- scherpe en radicale bijdrage Amerikaanse volk er zich leveren aan de discussie» van bewust dat eLke struc- over het onderwerp „recht- tuurlijke verandering, die vaardigheid in de wereld". het nastreeft, op onverbid delijke tegenstand stuit bij De grote lijn hebben zij vast- elke machtsgroep, die alleen gelegd in een gezamenlijke denkt aan zijn eigen privi- verklaring. Daarin spreken leges. Pogingen van een de Peruaanse bisschoppen ontwikkelingsland om tot zich uit voor de nationalise- economische zelfstandigheid ring van buitenlands eigen- te komen, hebben tot gevolg, dom in de Zuidamerikaanse dat de rijke landen hun in- landen. Naar de opvatting vesteringen terugtrekken. de onrechtvaardigheid in de wereld. In Rome gaan over de verkla ring van de Peruaanse bis schoppen geruchten, dat het Vaticaan er niet zo erg mee ingenomen is en zelfs ge verklaring wat af te laten zwakken. In welingelichte Romeinse kringen wordt een dergelijke interventie overigens hoogst onwaar schijnlijk geacht. Aan het jaarcongres van de Oud-Katholieken, dat van 2» tot 25 september in Wenen wordt gehouden zullen ongeveer veertig oud-katbolieke theologen deelnemen, onder wie enkele bis schoppen uit Oostenrijk. Duitsland, Zwitserland, Polen en Nederland Hoofdthema van het congres is de discussie over het dogma van de panseiyke onfeilbaarheid, het moeiiykste punt in het oecumenische gesprek met de Rooms Katholieke Kerk. Aan alle Nederlandse priesters is het verzoek gedaan om de Pax Christi beweging te steunen door hun lidmaatschap. Het verzoek is gedaan op basis v»n een onderzoek dat door de Nij meegse universiteit in samen werking met de KRO onder priesters Is gehouden. Daarnit is gebleken dat veel priesters De Pax-Christiebeweglng welge zind zijn, maar nog niet als lid zijn toegetreden. In een brief schrijven negentien priesters. die aangesloten zijn Omdat de missie-secretarissen van de Nederlandse bisdom men van mening zijn dat de Vredesweek (1926 septem ber) en de Wereldmissiedag (24 oktober) niet „als losse stenen in de vijver van het kerkelijke najaarsprogram ma" mogen vallen, hebben zij in samenwerking met het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missiewerken en het Landelijk Secretariaat van het Interkerkelijk Vre desberaad een werkschrift samengesteld, waarin het thema „Vrede met alle ge weld" onde-- de aandacht wordt gebracht. De bisschoppen van Nederland zullen op zondag 26 september in een brief aan alle gelovigen aandacht vragen voor de tweede vergadering van de bisschoppensynode die op 30 september in Rome begint. De bisschoppen zullen er in hun brief op wijzen dat zij deze synode zien als een bijdrage tot de vernieuwing van de lcerk, ook zullen zij de samenhang benadrukken die er is tussen de beide discussiestukken, te weten „het ambtelijk priesterschap" en „de rechtvaardigheid in de wereld". paat dient de hele kerk effi- roep op de bisschoppen in ciënte steun te geven aan de rijke landen om „zich de totstandkoming van „een eindelijk eens te bezinnen op socialistische, humanistische hun opdracht en zich te reali- en christelijk geïnspireerde seren dat zij met hun doen en maatschappij". Zij verwijten laten schuldig zijn aan de de bisschoppen van de rijke onderdrukking van andere landen mede schuldig te volkeren. In hun verklaring zijn aan de onderdrukking eisen de Peruaanse bis- van de arme volken. schoppen dat de Kerk dui- In hun verklaring staat onder delijk steun geeft aan de Het is voornamelijk bedoeld voor de pastores in de basis zielzorg en voor de begelei ding van de Vredesweek. Het biedt tnkele gedachten die m_*n in d - tijd van de Vredes week tot Wereldmissiedag in de verkondiging zou kunnen gebruiken. In een aanbeve ling schrijft kardinaal Al- frink: „De zaak van de vrede De internationale Pax-Christie- king tot de discussie over de beweging heeft aan de rechtvaardigheid in de we- secretaris-generaal van de reld. Om de bisschoppen in bisschoppensynode in Rome Rome te informeren heeft het verzoek gericht in de Pax Christie de namen ge- synodeaula een aantal des- noemd van zes deskundigen bij Pax Christi, dat zij ervan overtuigd zijn dat het van groot belang is dat de kerk aandacht besteedt aan de. vele vragen rond vrede en ontwik kelingssamenwerking. Om daaraan te werken is een tota le aandacht nodig, omdat het te maken heeft met heel de wijze van leven en denken van de mens. De negentien pries meer: „Zoals alle landen regeringen die een recht- van de Derde Wereld zijn vaardiger en menseiyker wij het slachtoffer van de maatschappijstructuur pro- maatschappelijke systemen, beren te vestigen. Van de die onze economische moge- synode eisen ze, dat deze lijkheden uitbuiten, onze namens de gehele kerk haar politieke beslissingen con- veroordeling uitspreekt, troleren en ons met geweld principieel en concreet, over is geen zaak van een bijzon dere elite, voor mensen, die er tijd of geld voor hebben of er in gespecialiseerd zijn. Het is een zeer ernstige zaak. die iedereen aangaat over eenkomstig de beschikbare mogelijkheden". kundigen toe te laten van van organisaties als de Ver- organisaties, die het opnemen enigde Naties, het Wereld voor de onderdrukten in de verbond voor de Arbeid, de wereld. Naar de mening van Wereldfederatie van Katho- Pax Christi zouden de bis- lieke Jongeren de Internatio- schoppen daardoor sneller en nale Vastenactie (Cidse) en gemotiveerder tot besluiten de Internationale Caritas- kunnen komen met betrek- beweging. ters wijzen erop dat de priester door hun lidmaatschap helpen de pastorale inhoud van het vredeswerk te versterken, ter wijl Pax Christi op haar beurt de zielzorgers kan helpen nieu we mogelijkheden te ontplooien in de lokale gemeenschap.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7