In diensten centrum kan de oude dag weer inhoud krijgen Bollenexport blijft zorgelijk variëteiten Deuren staan open voor nieuwe verkenning OUD maar ook JONG SPORT LEIDEN Op de dag van zyn vijfenzestigste jaar pleegt de mens „bejaard" te noemen. De maatschappij stuurt de werkende man of vrouw naar huis met pensioen met de mede deling dat hjj of zy nu „van een welverdiende rust mag gaan genieten En we krijgen allemaal van die dag af onze AOW. „Fijn!", zegt de één, „dan kan ik eindelijk eens iets gaan dóén"; hij bedoelt, iels dat hij prettig vindt. Voor diegenen is dit geen probleem. Anderen hebben er meer moeite mee. Zii voelen zich letterlijk „naar huis gestuurd". De maatschappij heeft een punt achter hen gezet. Het bejaard-zyn heeft de bittere klank van het vérjaard-zyn. afgedaan hebben. De vraag is nu maar of dat juist is en iedereen die vijfenzestig jaar is thuis moet blijven zitten omdat de maatschappij hem in die richting heeft gedirigeerd. Het antwoord daarop moet ieder mens persoonlijk geven. De maatschappij mag dan grenzen trekken, maar het is de mens zelf die de inhoud van zijn leven bepaalt en de werkelijke grenzen trekt. Hij bepaalt of de deur achter zyn rug gesloten moet worden, of dat hy nn nieuwe verkenning. juist die deur moet openen 1 Verleden jaar juni gaf Duke Ellington 71 jaar oud een concert in Amsterdam. Juist vóór zijn optreden vroeg een journalist hem: „Voelt u zich niet wat te oud om nu nog op te tre den?". Het antwoord was: „Iedereen kan elke dag van zijn leven een volkomen ander mens worden, als hij maar creatief blijft. En oudoch, wat is oud? Ik ken mensen, die op hun twintigste jaar nauwelijks meer leefden". Een ieder die op verkenning uit gaat, beleeft iets van het avon tuur. En daarvoor hoeft men niet de prairie in. De mens kan het avontuur in zichzelf ont dekken, of in zijn directe omgeving of in zijn eigen stad. Maar hij moet wel op zoek en hij moet ook een weg trachten te vinden. Het avontuur dat hij in zichzelf ontdekt kan zijn. dat eenzaamheid een fictie is, een deur, die hij voor zichzelf gesloten hield het volgende avontuur is de stap naar buiten en het ontdekken van de an der, of hét andere. Ieder kan op elk r leven e<*n ander Het zijn de woorden van een wijs man. Duke Ellington moet dit in zijn rijke leven ook zo ervaren hebben. „Als hij maar creatief blijft", heeft hij er bij gezegd. Die creativiteit beoogt geen onsterfelijke roem. Crea tiviteit is vóór alles de behoefte iets te maken; het kan een borduur- of een breiwerk zijn, het kan een tekening zijn, een constructie van het een of an der, opgebouwd uit heel een voudig materiaal, het maken van muziek, een toneelspel, ja zelfs het luisteren naar muziek, het lezen van een boek of het kijken naar een toneelspel be hoeft creativiteit. Maar in het maken van iets geeft men zichzelf. Het ontdekken van een geheel nieuw terrein, van ongekende mogelijkheden en talenten geeft de mens het gevoel, het grote avontuur van zijn leven te ervaren. Daartoe heeft men in ons land, ook in Leiden, aan vijfenzestig-plus sers de gelegenheid gegeven. genen die iets hebben begrepen van het grote probleem van van mensen, die in hun leven met lege handen kwamen te staan, of dit nu de ouderen onder ons zijn of gehandicap ten. Zij zijn het. die met groot enthousiasme, <x>k met bewo genheid voor de medemens, dit probleem hebben aangepakt. Verenigd in de Stichting ..Het dienstencentrum" Leiden beoogt men ouderen en gehandicapten uit hun isolement te halen. Men heeft de mogelijkheden tot creatieve bezigheden ge opend. daarbij de nadruk leg gend op de gezelligheid van gezamenlijk „iets doen" Dit kan zijn: tekenen en handen arbeid. bloemschikken. zin gen en gymnastiek. En dege nen. die zich nog wat onzeker voelen om zich aan dit grote avontuur te wagen, welnu, die kunnen er even binnen wippen voor een kopje koffie en een gezellig praatje, ook voor het bespreken van hun problemen, kortom: men vindt er altijd een gastvrouw, die hen de weg wijst. Er zijn drie centra: het Morskwartier in de gemeen schapsruimte Lage Morsweg- hoek Dijkstraat, waar men zijn deuren heeft open gezet van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur (tel. 24.790). De binnenstad, gevestigd in ..Huis over 't Hoff", Gerecht 10. telefoon 23007. elke och tend. behalve zaterdag, van 9 12 uur. De Zeeheldenwijk. ook wel het eiland gnoemd, heeft een hulpdienst voor het gratis verlenen van lichte diensten. Inlichtingen hierover kan men krijgen 's morgens van 910 uur bij de dames: Beyer-Ten- deloo (tel. 43754), Kaak-Har- tendorp (tel. 26433), Kromhout- de Blauw (tel. 43078). Loeken- bach-Oostendorp (tel. 30897) en Veerman (tel 20176). Een vier de centrum in De Kooy is nog in voorbereiding. In beperkte mate is ook een warmemaal* tijdvooi-ziening-thuis aanwezig; deze geschiedt in samenwer king van de Stichting Dien stencentrum Leiden met de üVV-dienst „tafeltje dek je". Inlichtingen hierover kan men krijgen bij mevrouw Polder man-van der Handel. tel. 40681. Ons bezoek aan Gerecht nr. 10 gold de tekencursus. Wij wer den ontvangen door de direc trice van de Stichting Dien* stencentrum Leiden, mej. G. Timmers, de heer M. Y. Schou ten, die haar bij haar werk zaamheden assisteert, en de gastvrouw op dit adres, me vrouw M. Barnard. In ons ge sprek kwam nog eens nadruk kelijk naar voren het karakter van het „open huis", waar ie dere vijfenzestigplusser binnen de gestelde uren van harte welkom is en waar hij ook tegen een zeer billijke vergoe ding kan eten. Een zeer kleine vergoeding wordt ook gevraagd de kosten zijn zo gering, dat nie mand zich daardoor bezwaard lan voelen. De tekencursus wordt geleid door de heer M. P. den Hollander. Zijn taak en zijn visie heeft hij kort samenge vat: „Te veel ziet men de mens naar zijn economische waarde; zodra hij economisch heeft af gedaan, bestaat hij niet meer, Dat is een dwaas en fout standpunt!" En dat h'ii daarin gelijk had be wezen de resultaten van een tiental enthousiaste curisten. druk bezig met tekenen en kleuren. De meesten van hen waren niet dan na enige schroom over de drempel geko men met een „ik heb zoiets nog nooit gedaan". „Dat geeft niet." kregen zij te horen, „gaat u maar zitten en begin maar". Dat begin kostte enige moed. „Zou het niet gék worden" was de vrees van een ieder, die zich over het tekenpapier boog. Maar gek werd het nooit. De een begon met het kleuren van het tekenvel en ,in die kleuren ontstonden tekeningen. De an der tekende bomen of bloemen. Weer een ander een huis. Maar toen kwam de ontdekking van de ongekende mogelijkheden: hun werk groeide. Zij bleken tot vormgeving in staat, van iets dat hen had beziggehouden. Voor de een was dat een herinnering aan een mooie omgeving, voor de ander een gedicht- een oorlogs gedicht, waarvan- de emotie in de tekening werd vastgelegd, primitief, maar herkenbaar. Weer een ander zocht het in de decoratieve richting met felle emotionele kiemen of tekende een dier. Het waren alle op zich opmerkelijk goed geslaag de tekeningen. Dit alles onder leiding van de heer Den Hol lander rustig hier en daar wat aanwijzingen gevend, maar meer ook niet. Een ieder is op zichzelf aangewezen. Het moet voor al deze mensen een wonderlijke ontdekking zijn, d3t in een ieder veel meer leeft, dan men voor mogelijk had gehouden. Méér nog, dat deze dingen niet aan leeftijd zijn gebonden Het ligt in de bedoeling, een ten toonstelling te houden van bo vengenoemd werk. Bijzonder heden worden nader bekend gemaakt. Wij kunnen deze cur sussen: tekenen, zingen, bloem schikken en gymnastiek een ie der van harte aanbevelen. Ga eens op avontuur! Wie weet wat u in uzelf zult ontdekken? En vergeet vooral niet de pret tige contacten, die u legt met mensen met dezelfde interesse di" u hebt! B. RIJNDERS HAARLEM In de calamiteits toestand van de Nederlandse bloembollenexport naar de V.S.. die precies ten tijde van de verscheping door de extra-in voerheffing van tien procent werd overvallen, is in zoverre verlichting gekomen dat zen dingen van schepen die voor 15 augustus j.l. de havens hadden verlaten met bestemming V.S., buiten de nieuwe regeling val len. Daardoor wordt ongeveer 20 pet. van de najaarsexport van bloembollen naar de V.S. niet getroffen. Dit wordt meegedeeld in „Bloem bollenexport". het mededelin genblad van de bond van bloembollenhandelaren. Nog eens ongeveer 20 pet. van deze najaarsexport, namelijk de z.g. „ex-warehouse" zendingen en de geschenkzendingen, levert geen acute problemen op. De schade op korte termijn is dus terug te brengen tot ongeveer 60 pet. van de najaarsexport, die in moeilijkheden is geko men door de extra-heffing, ter wijl de waardevermindering van de dollar cok nog haar schadelijke werking ten tijde van de levering uitoefent. Daarenboven, aldus „Bloembol lenexport", blijft de toestand zeer zorgelijk wanneer we naar de toekomst kijken. De exportprodukten bestemd voor Amerika zijn 10 pet. duurder geworden, hetgeen bijvoorbeeld bij bloembollen in de komende voorjaarshandel gevoelig aan komt. A. Middeldorp rector van christelijk lyceum LEIDEN Tot rector van het Christelijk Lyceum „Dr. W. A. Visser 't Hooft" aan de Kager- straat te Leiden is benoemd de heer A. Middeldorp. De heer Mid deldorp was conrector van het christelijk lyceum. De vacature waarin door zijn benoeming werd voorzien, ontstond door de benoe ming van rector D. J. Steenkamp tot inspecteur van het voortgezet onderwijs te Amsterdam. Hoorzitting voor beeldende kunstenaars LEIDEN De Culturele Raad Leiden heeft alle beeldende kunstenaars in het gewest Lei den uitgenodigd voor een hoor zitting in de expositiezaal van „Ars Aemula Naturae". Op de agenda staan: de nieuwe opzet van de toekenning van de Rembrandtprijzen van de gemeente Leiden; de nieuwe opzet van de Triënnale van het gewest Leiden en de vertegen woordiging van de Leidse kun stenaars in de sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Leiden. Omdat de Tweede Triënnale van het gewest Lei den werd uitgesteld tot het voorjaar-1972 en de Culturele Raad het college van B. en W. voorstelde, de toekenning van de Rembrandtprijzen aan deze Triënnale te verbinden, was een nieuwe verordening nodig ter vervanging van de bestaande verordening betreffende de uit reiking van de Rembrandtprij zen. Maar voordat de nieuwe verordening vaste vorm krijgt, wil de Culturele Raad eerst de de kunstenaars horen. CAASMARKT LEIDEir. 17 sept - Aanvoer: 2 partijen goudsc; 5- par tijen leidse kaas. handel goed. Prij zen (in gu Jens per kg): goudse le KAASMARKT ALKMAAR. 17 SC Aanvoer: 30.000 kg. handel Commissienoteringen (In gu per kg): fabriekscdammer 3.75. 1,75. drt appelen 9—18. 70. stambonen roten, gekooki os 66—76, prei 36—44. mlddelgrof 6—17. ,65. peren 57—59, a: lijvte 10- nijbonen 6 NOORDWIJK Het Noordioijk.se bejaar denkwartet Arie van As (73), Jan van Bee- len (75), Jan van Abs- woude (72) en Mari ans van Hal (75) heeft al honderden kletkoek- uurtjes doorgebracht op de praatbank tege nover de Noordwijkse midget golf club. Niet ïilijk het den dat ze het dik wijls over het verle den hebben en dan zijn ze het over één ding allemaal eens; de mentaliteit van de mens is veranderd. Marinus van Hal zegt daarover terwijl hij de tweede pijp na zijn middagdutje stopt: op elkaar aangewe zen. Daardoor had je ook een veel grotere vriendenkring. Ieder een kende iedereen en dat zorgde voor een vast? band. Nu is het heel anders. Tegen woordig is het ieder voor zich en God voor ons allen", aldus ex- bollenar beider Van Hal. Met de mens veranderde volgens Jan Beelen oók Noordwijk. Het bol lenland heeft langza merhand plaats moe aken i iet nleg „Noordwijk heeft het primair altijd van de toerist moeten hebben. Als we die kwijt ra ken komen we gelijk in de narigheid te zit ten". Erg veel komt dit onderwerp op de bank niet ter sprake want de vier hebben het bijvoorbeeld liever over de plaatselijke politiek. Hoewel ex- molenaar Jan van Abswoude ruiterlijk bekend dat ze van po litiek totaal geen kaas hebben gegeten schu wen ze het onderwerp niet. Partijprogram ma's kan ze niet sche len. Wel maken ze met zijn viertjes onderling uit welke figuren hardhandig uit de Noordwijkse raad irden ge- NOORDWIJK SJC ver keert in grote geldzorgen. Het hoger uitvallen van investeringen en „enkele tegenvallers" hebben de Noordwijkse vereniging in een moeilijk parket ge bracht. De laatste twee jaar bedroegen dc uitga ven ongeveer f 7000 meer dan dc ontvangsten. Daar er geen reserves zijn bete kent dit dat de onbetaalde rekeningen zich opstape- 30 juni moest ongeveer 11.000 worden betaald ter wijl nog geen duizend gul den in kas was. „Vroeger werd veel door zelfwerk zaamheid bespaard, maar de clubliefde, die je vroe ger had. is minder gewor den. Nu zijn betaalde krachten op ons complex aan het werk. Bovendien komt de BTW nog eens om de hoek kijken" zegt voorzitter C. H. G. Goudri- aan, die de toesland niet alarmerend wil noemen. Om het tekort in le lopen zullen, zo blijkt uil een adviserend schrijven van mr. Penning, investerin gen. die beslist niet nood zakelijk zijn, achterwege moeten blijven. „Het be langrijkste plan, dat hier door wordt getroffen is de aanleg van de centrale verwarming in kantine, bestuurskamers en kleed kamers, wat naar schat ting f 4000 zal kosten". Zaalvoetbal uitkomen is geadviseerd contact op te nemen met de bedrijfsarts. Actieve voetballers is aangeraden toestemming te vragen aan de verenigingsbestu ren. Maar wat wordt ge daan om te voorkomen dat bedrijfsteams ter verster king van de eigen gelede ren scoutingwerk verrich ten bij andere bedrij- Strafzaken UVS gaat de (straf )zaken hard aanpakken. Het be stuur en de jeugdcommis sie zijn vastbesloten om verkeerd ingerichte aggres- sie op het voetbalveld de kop in te drukken. Over treders van de voetbalwet en overschrijders van de sportiviteitsgrenzen kun nen rekenen op een zeer strenge straf. Wie volgt dit schot iaak in de sportieve huishou ding? Damesvoetbal „Hoewel de coupenaden nog wel lang een probleem zullen blijven, hebben de dames zich uitgesproken over een effen geel shir met zwarte broek en gele kousen", valt in het Cuyl- nieuws van de v.v. UDO V Dat Het al voetbaltoernooi voor bedrijfsteams, georgani seerd door de Sportstich ting vangt as. maandag aan. In de Groenoordhal. waar de concurrentiestrijd tussen de bedrijven op het sportieve vlak tot woens dagmorgen zal voortduren, wordt begonnen om zeven uur. Deelnemers, die niet regelmatig in wedstrijden de modelijn, die de oetbalslers van UDO zul len gaan volgen. Of de keukenprinsessen, die zich brij van spelregels zullen moeten worstelen hun idea len niet in de doofpot zullen zien verdwijnen, is niet aannemelijk. Vijftien da mes hebben de potten en pannen gelaten voor wat ander(e) vaat(je) te tappen. Is bij SVLV het dames voetbal voorlopig nog een kille affaire (het onder werp is in de ijskast be land). bi) UDO gaat het een hartverwarmend ge beuren worden. JAN PREENEN toonstelling van led Voorschotense Kunstkring, nlngstijden: dagelijks van 14.00. u. en van 19.00-21.00 uur. DIENSTVERLENING LEIDEN De poloicllnische behandeling ongevallen wordt van dinsda ('s :nhuls. Vrijdag - en informatledier Urlusplantsóen a Bezoekuren ziekenhuizen icademisch ziekenhuis: dage behalve op dinsdag van 19-00 uur: dinsdag van 13.00-14.00 zaterdag en zondag van 14.30 lezoektijden Kliniek Verloste «ÏÏ.j" uü!t' 1st? Alle dagen vanaf half Iwat 'mi Krasmafdeling: 3de klas: van J 1 16 en van 18.45-19.30; 2de HU ro, SlTS f?' 14 00-15 00 uur. van 19.00-19 crh alléén voor echtgenote nel erafdeling: van 14.00-15 van 18.00-18.30 uur. dinsd va !^?„"ï?„?d?nén.«T,rV"a4» wijk. Sole Mio: klasse Burgerlijke stand LEIDERDORP. Onder Hans Vas Dias (42) en Hendrika Visscher (33). Getrouwd: J. Ederveen Ch H. Jakoby (23); J. F. D ring (22) en A. van Deijn (2 J Roest (23) en M. W. We i (19). Overleden. C. Schreuder (65); van de Weert (83). OEGSTGEEST Geboren: - drea Florien, d.v P. N. J. Zu: erwijk en J. F. Broug; Willi Sander, z.v. W. Termorshuü en J. C. Hofstra; Jason AlexJ der. z.v B. E. Melton en Sheperd; Boris Jan Jozef, J. J A. Pisschops en M. E. van Diesen; Tai Wee. z.v Lim en K. N. Goei. Getrouwd: R. A. M Bitter G. E Bleeker; J. .J. M. Verb; en A. H. Bank; P. T Werkhoven en C. E. van Ti' hoven; H Oudshoorn en E. Delft Overleden W A. Heijsen; W van Gijlik; B. J. P. Sijp

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4