Rose Kennedy BEMIND DOOR VELE MANNEN De Kennedy- Vrouwen Joan Kennedy, echtgenote van de enig overlevende broer, Edwan in de nacht van 18 juli 1969 raakte Edward Kennedy's auto van de weg en stortte van een smalle brug in het diepe, donkere water. Hij was niet alleen. Een jonge vrouw, Mary Jo Kopechne, zat bij hem in de wagen en ver dronk. Was dit een vloek de vloek die op alle Kennedy's heeft gerust? Met die woorden begint de Amerikaanse Nobelprijswinnares Pearl S. Buck haar boek over de Kennedy- vrouwen. De Kennedy's vormen met hun hoogtepunten van macht en succes en hun dramatische dieptepunten van dood en ver driet de meest besproken clan van de jaren zestig en zeventig. En velen geloven dat hun rol nog lang niet is uitgespeeld en dat na Joseph jr., John F. (de president), Robert F. (de presidentskandidaat) en Edward M. (of hij nu zijn politieke come-back maakt of niet) een ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 nieuwe generatie Kennedy's klaar staat om de fakkel van de eerzucht over te nemen en bran dend te houden. Wie zijn de vrouwen die achter deze mannen stonden en staan? Pearl S. Buck heeft daarover een fascinerend boek geschreven dat vanaf vandaag als feuilleton in onze krant zal worden gepubliceerd. president, die een Onassie is geworden. Rose Kennedy groeide in weelde op als de dochter van een geslaagd politicus in Boston. John F. Fitz gerald, bijgenaamd Honey Fitz. Haar moeder was een rustige vrouw, dol op haar huis. In feite zo dol op haar huis, dat ze niet hield van de openbare bijeenkom sten en feesten waar haar man zo verzot op was en haar dochter Ro se nam vaak haar plaats als gast vrouw in. Bedenk eens hoe waar devol dit contrast in haar ouders voor een mooi intelligent jong meisje was! Ze leerde houden van de bruisende, uitgelaten, ontemba re vader en hem te begrijpen, ze vermaakte zich zelfs over zijn ge woonte bij alle mogelijke gelegen heden, Sweet Adalinete zingen en ze leerde al vroeg de wijsheid een man toe te staan zichzelf te zijn, wat dat dan ook inhield. Maar haar werkelijke leven speelde zich thuis af, in de omgeving van haar moeder, een nogal conventioneel leven. Ze bezocht de St. John's School in Boston-Noord ze woonde in de buurt van Codman's Square in Dorchester, waar ze op vijftienjarige leeftijd eindexamen van de middelbare school deed, en haar vader, die toen burgemeester was, overhandigde haar trots het welverdiende diploma, want ze was een goede leerlinge. Daarna ging ze naar de kloosterschool van het Heilig Hart op Common wealth Avenue in Bostons aristo cratische Back Bay en later naar Manhattanville College in New York. Nog later voltooide ze haar opleiding aan een Duitse klooster school in Nederland, en in die rus tige, mooie omgeving verkreeg ze de kalmte en vredelievendheid die sindsdien zo kenmerkend voor haar zijn geweest. Ze keerde terug naar het luxueuze huis in Boston als de oudste, mooie en geliefde dochter. Daar vond ze. terwijl ze als gastvrouw optrad voor haar vader in diens drukke en veelomvattende politieke le ven, ook nog tijd voor een eigen leven. Zij en haar zuster Agnes gaven kateehismuslessen in het noordelijke deel van de stad. ze werkten voor liefdadigheidsvere nigingen. maar hielpen ook hun vader bij zijn verplichtingen ten opzichte van belangrijke mensen; ze traden als tolk op voor Franse en Duitse geleerden naar het in ternationaal congres waarvoor hun vader het initiatief had genomen Zo trots was hij op zijn mooie dochter Rose, dat hij een keer op weg naar het zuiden, naai Palm Beach, zijn reis in Washington on derbrak om haar aan president William McKinley voor te stellen En toch leerde dit mooie meisje al vroeg het noodlot te aanvaarden als het toesloeg. Ze was Ierse van geboorte, en in het conservatieve gezelschapsleven van het oude Boston werden Ieren als indringer* beschouwd. Toen Rose zich aan meldde als lid van de Junior Lea gue werd ze geweigerd. Accepteer- ze die weigering deemoedig? Welnee. Ze stichtte haar eigen or ganisatie, de Ace of Clubs, die net zo exclusief als de Junior League werd. Ze richtte de Travel Club op, ze werd presidente van de Len nox Club en was lid van andere organisaties waar 'ze belang in stel de. Het waren nooit louter gezel ligheidsverenigingen. Ze had een ernstige trek in haar karakter en om haar belangstelling te wekken en vast te houden moest zo n orga nisatie een nuttig doel hebben. Zo doende werd ze een belangwek kende combinatie van haar luimi ge vader en haar rustige, huiselijke moeder. Beuiind Naast dit alles was ze ook nog aan trekkelijk en vele mannen bemin den haar. Haar debuut in de Ierse society was van een unieke pracht en praal, waarvoor vierhonderd vijftig rijke jonge mannen en vrou wen uit Boston waren uitgenodigd Een van de mannen die haar naar men zei ten huwelijk gevraagd hebben was de Engelsman sir Tho mas Lipton, bekend zeiler, thee magnaat en een vriend van haar vader. Nu spot Rose als het feit ter sprake komt, maar ze spot met een glimlach, alsof ze heimelijk ergens plezier om heeft. Ze koos de vurige, roodharige Joseph P. Kennedy, een jonge bankier, die kon bogen op een enorm geslaagde financiële carrière. Hij stond al aan het hoofd van de Co lumbia Trust .Company in Boston- Oost en was. op vijfentwintigjari ge leeftijd, de jongste bankpresi- dent in Massachusetts. In weerwil hiervan was hij geen gunsteling van haar vader, die zich dan ook tegen het huwelijk verzette. Toen Joe de verlovingsring aan haar vinger schoof gebeurde dat op het trottoir. Haar vader, Honey Fitz. weigerde hem binnen te laten. In 1849 vertrok Patrick Joseph Kennedy weg uit het dorp New Ross in het graafschap Wexford in Ierland en scheepte zich in de haven van Cork in naar Amerika. Het was het jaar van de grote hongersnood, veroorzaakt door vijf jaar aardappelziekte. Patrick Joseph moet een zekere kracht gehad hebben. Want velen als hij door Pearl S. Buck stierven in de smerige, overvolle ruimen van afgetakelde Vracht schepen. Maar Patrick bleef in leven en zette voet aan wal op Noddle's Island, een deel van Boston, en vond daar zijn nieuwe wereld. In de achterbuurten van Boston stichtte Patrick Joseph Kennedy zijn eigen grote familie. Hij was pas zesentwintig jaar en hij "was een vaardig kuiper geworden. Hij had meer geluk gehad dan de meesten van zijn metgezellen tij dens de overtocht. Omdat hij een Rose Kennedy, moeder van John, Robert en Edward. Eunice, zuster van de drie gebroeders, die gehuwd is met Sargent Shriver- vak beheerste kon hij de wrede uitbuiting vermijden waarvan de Ierse katholieken gewoonlijk het slachtoffer werden. De perso neelsadvertenties in de kranten bevatten vaak de waarschuwing; „Voor Ieren onnodig te sollicite ren". Hij trouwde met een sterke, brave Ierse en ze kregen drie dochters. Maar hij wenste 'n zoon en in 1858 werd deze. de nieuwe Patrick, geboren. Maar helaas, voordat de familie tijd had groot te worden en tot aanzien te ko men. stierf de eerste Patrick, de vader. De moeder, Bridget Mur phy, hield het gezin bij elkaar en later kreeg de tweede Patrick 'n zoon die door zijn vrouw, Mary Hickey. eveneens Patrick werd genoemd. Maar ze verwisselde de twee namen omdat ze niet wilde dat haar zoon later „Junior" ach ter zijn naam zou moeten- zetten. En zo nam Joseph Patrick Ken nedy zijn plaats in in de stijgen de lijn van een grote Amerikaan se familie, alleen al door geboren Sterk zijn Ik geloof dat een vrouw sterk moet zijn om met een sterke man te trouwen. Gewoonlijk trouwen sterke vrouwen niet met een slap pe man. Als ze het toch doen. houdt het huwelijk geen stand of is niet - gelukkig. Het moederin- stinct van de vrouw wordt schromelijk overschat. Er is na tuurlijk een periode in het leven van elke, of bijna elke vrouw waarin ze moeder wil worden. Althans, ze wil een kind hebben en als ze een kind heeft is ze noodgedwongen moeder. Maar die periode gaat. voorbij en tenslotte wil ze haar eigen leven verder leven. Ze wil geen man die haar als een moeder beschouwt. Mis schien ligt de kern van de moei lijkheden tussen man en vrouw in de Verenigde Staten in het feit dat de man van zijn vrouw verwacht dat ze ook zijn moeder zal zijn, terwijl de vrouw van de man verwacht dat hij alleen maar haar man zal zijn. Een wijze vrouw kiest een man die een man I'oen Rose Fitzgerald op het trot toir stond en Joseph Patrick Ken nedy de verlovingsring aan haar vingers liet steken, was ze al een sterke vrouw, bereid haar mach tige vader te trotseren, maar ze trotseerde hem kalm. want de kracht van de kalmte had ze van haai moeder geleerd. Er is geen kracht ter wereld zo onbedwing baar. zo onverzettelijk als de kracht van een kalme vrouw, die weet wat ze wil, en vastbesloten is het te krijgen. Rose kende Jo seph Patrick van kindsbeen af. Haar vader John was politicus, net als Joseph Patricks vader. Pat Kennedy. Als Joseph geen aandacht besteedde aan het knap pe slanke meisje kwam dat door dat hij nog te jong was hij was te jong en had het te druk. Te druk omdat hij leider van zijn groep was, wat voor groep dat ook mocht zijn. „Onthou goed", zei hij altijd tegen zijn broers en zusters, „als je geen leider kunt zijn, moet je niet meespelen". Dat werd zijn levensmotto. Een tijdlang paste hij het in zijn schoolleven toe. Maar op 'n ge geven ogenblik vond hij 't niet meer „rendabel" om naar school te gaan. Omdat hij het zo druk had en er altijd als de kippen bij was als een dollar viel te verdie nen, wilde hij van school af. Maar een onderwijzer die zag wat voor veelbelovend jongmens hij was. haalde z'n ouders over dat niet toe te staan. Hij ging terug naar school, terwijl Rose hoge cij fers haalde op haar internaat, en daarna ging hij naar Harvard waar hij tijdens de vakantie 5000 dollar verdiende met de exploita tie van een touringcar, en zakte voor een tentamen economie. Gastvrouw Na de universiteit maakte hij zich op om geld te gaan verdienen, niet op één maar op verschillende manieren. Terwijl Rose voor haar vader optrad en de meest voor aanstaande jonge schoonheid van de Ierse society in Boston was geworden, leerde Joseph Patrick hoe hij geld moest verdienen en beheren. Hy was vastbesloten rijk te worden en in weelde te leven in een prachtig huis, zoals de Cabots en de Lodges. Hij maakte lange dagen, in hemds mouwen achter zijn schrijftafel, maar als hij het kantoor verliet droeg hij de conservatieve kle ding van de bankier en een deuk hoed en had hij een ernstig uiter lijk. Onder dit uiterlijk kweekte li ij een hard gemoed, dat dacht hij tenminste. Hij leerde hoe hij een hypotheek moest executeren, hoe hij keihard moest onderhan delen. Hij wilde rijk worden. In oktober 1914, toen in Europa de legers opmarcheerden voor wat een wereldoorlog zou worden, trouwde Rose Fitzgerald met Jo seph Patrick Kennedy. VOLGENDE AFLEVERING: Elke moeder weent onder dit kruis Dne generaties Kennedy's: de oude thans overleden Joe Patrick, diens jongste zoon Edward, en kleinzoon Patrick Joseph. Ethel, weduwe van de drie jaar geleden vermoorde presidents kandidaat Robert, moeder van zijn elf kinderen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15