Nederlandse jongeren op zoek naar het „waarom" van ISRAEL i VOOR ONBEPAALDE TIJD OP REIS: Ideaalbeeld brokkelt af maar werkelijk heid is eindeloos boeiender ZATERDAG 18 SEPTEMBER 197l! Annelles van den Houten (21) uit Rijswijk, schrijfster van bijgaand artikel, is na haar eindexamen MJVI.S. aan het Lodevvijk Make blijde College in Rijswijk enige jaren in de journalistiek werkzaam geweest, zy vertrok in juni voor onbepaalde tyd met andere Ne derlandse jongeren naar een kibboets in Is raël, om daar als vrywlügster te werken en om te proberen het „hoe ei staat Israël te ontdekken. Wonen in de kibboets Jakum ten zuiden van Netanya. Tussen Tel Aviv en Haifa. De Klaagmuur, waar de Israëliër zijn wanhoop en zijn toekomstverwachting bemediteert- De „rekketrek' moet rage worden (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT In twee ploe gen van elk dertien man. werkt de Maastrichtse rub berfabriek Ceylon N.V. hard aan de produktie van de nieuwste rage: de rekketrek, ofwel in goed Engels de „U- atretch". Een blauw rubber band. bijna 2*/t meter lang, die de rol op de fitheidsmarkt van het veel omstreden „wieltje" moet gaan overne- De Maastrichtse fabriek heeft van de Dharma Training Company uit Amsterdam een order gehad voor de ver vaardiging van meerdere honderdduizenden banden. Per uur rollen aan de Maas trichtse Sandersweg zo'n 1600 meter „rekketrek" uit de ma chine, goed voor bijna 700 banden. Wanneer dit eenvou dige hulpmiddel voor het soe pel maken en houden van de spieren inderdaad een rage wordt, verwacht directielid A. J. Daniels van de N.V. Ceylon in totaal zo'n 2miljoen me ter te moeten vervaardigen. Genoeg om ruim de helft van de omtrek der aarde mee in te pakken! De Dharma in Amsterdam heeft hooggespan nen verwachtingen over de „rekketrek": Het is een vinding van een En gelse schoonheidsspecialiste, Maria Andrews, die de lei ding heeft over de in Enge land zeer bekende Town and Country Health Club, waar van 18.000 mensen lid zijn. Ze heeft de U-stretch een half jaar lang onder haar leden uitgeprobeerd en die waren erg enthousiast. Daarna heeft ze de band in Engeland op de markt gebracht, waar hij nu een grote hit is. .Wij hebben de rechten voor de rest van de wereld verwor ven, en we rekenen er vast 9 op toch zeker een paar hon derdduizend banden te gaan omzetten", aldus de heer Da niels. „We hebben de U-stretch officieel in Nederland willen introduceren via het pro gramma „Zie zo zomer" van de Tros. Willeke van Ammel- rooy zou de talloze mogelijk heden van de band demon streren. Op het laatste mo ment is dat echter misgelo pen. Maar dat neemt niet weg, dat we er zeker van zijn. dat de U-stretch het „wieltje" met lengtes gaat slaan." De toekomstige gebruiker of ge- bruikster kan het met de band (die om de voeten wordt bevestigd, en dan maar lek ker uitrekken) in het begin kalm aan doen. De eerste paar keren elke oefening 5 keer herhalen, daarna elke dag twee keer meer, totdat de oefening zonder moeite twin tig keer herhaald kan wor den. JERUZALEM—TEL AVIV—HAIFA. Men ontkomt er niet aan na drie maanden Israël; het land heeft twee gezichten, het leeft in twee werelden. Aan de ene kant de eeuwenoude joodse cultuur, de Klaagmuur. Aan de andere kant Tel Aviv met zijn souvenirwinkels, zijn bars, zijn moderne instelling. Enerzijds de verbitterde zwerf tocht naar een eigen zelfstandig bestaan, anderzijds de onrust, de demonstraties, de protesten, de stakingen, ook in dit land, in dit Israël. Na drie maanden Israël staat men voor vele vraagtekens, voor allerlei problemen, voor ontelbare raadsels. Plomp verloren op een zomerse dag met een vlieg tuig overgezet van Amsterdam naar Tel Aviv vraagt men zich telkens weer af, welk ge zicht, welke van de twee Israëlische we relden de toekomst van dit ongekend- boeiende land zal bepalen. En men denkt: stelt het buitenland, stelt Nederland dit prachtige land, dit volk niet te idealistisch voor- Maar dan staat men voor de Klaag muur: de tot steen vergroeide wanhoop van de joden uit de gehele wereld. En men her innert zich de boeken van professor Presser over „De Ondergang" van dit volk. Men her innert zich als jongere uit de geschiedenis lessen op de m.m.s., wat deze joden, dit Israël heeft doorstaan aan vernederingen, aan vervolging, aan martelingen, aan dood en verderf. En dan ineens slaapt men in Jeruzalem op een veranda met boven zich de volle, rijpe druiventrossen. Of men zit aan het meer van Tiberias, men wandelt in Nazareth en met verwonderde ogen sla je als jonge Nederlandse dit alles hier gade: letterlijk de struggle for live, het levens gevecht van een heel volk om eindelijk een werkelijk tehuis na eeuwenlange zwerf tochten over de aarde Willeke van Ammelrooy demonstreert de rekketrek ofwel de „U-stretch". Drie maanden Israël betekenen nauwelijks iets. Het is alsof je drie maanden lang gekeken hebt naar een film: soms in prachtige kleuren, soms in zwart-wit van de uiterste te genstellingen. Aan de Klaag muur bidt de Israëliër zijn verlangen uit. In het moderne Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa en wat daartussen allemaal nog ligt, leven de jongeren hun ei gen leven. Zoals wij jongeren in Nederland geleefd hebben en nog leven. Zij verlangen naar zekerheden, naar vrijheid in denken en doen, naar vrede. Zij vragen zich af. of hun le ven altijd maar moet bestaan uit vechten, uit oorlog voeren, uit het bewaken van de gren zen, van de veiligheid. En zij demonstreren en protesteren. Maar in het werkelijke Israël, dat na de Exodus gegroeid is tot wat het thans is geworden, zoeken de Israëli met harts tocht, met verbetenheid, soms met oorlog maar altijd met zeer gespannen waakzaamheid naar hun eigen leven, hun eigen toekomst in deze wereld. Twee gezichten, twee werel- Wanneer je een paar jaar al vanaf de middelbare school naar dit land verlangd hebt, sta je ineens in de werkelijk heid. Het vliegtuig wordt in Amsterdam volgestouwd met jonge Nederlanders, die als vrijwilliger een poosje, of voor onbepaalde tijd in dit land gaan werken Je komt terecht in de kibboets Jakum met zijn katoenplantage, zijn sinaasap pelboomgaard en zijn kleine (dat Directeur Daniels werkt met zesentwintig man aan de nieuwste rage. internationale wereld, en Israël is dan onder je bereik. Je pakt alles aan: als meisje sta je uren in de keuken, je boent en schrobt en daartussendoor wied je het onkruid tussen de katoenstruiken weg, of je kijkt iedere dag hoeveel groei er vandaag weer in de sinaasap pel zit. Intussen sta je 's mor gens om half vijf op, om ten minste de allergrootste hitte van de dag te ontlopen. En letter voor letter worden je al lerlei verhalen uit de bijbel waarover je een paar jaar ge leden eindeloos lang hebt moe ten studeren wat duidelij ker. Je ligt tegen de avond lui op de rotsen langs de Middel landse Zee en denkt aan het IJsselmeer, de Noordzee, ver weg in Nederland. .Je verge lijkt iedere dag weer. totdat je eindelijk tot de conclusie komt, dat iedere vergelijking mank gaat. Dat vergelijken in feite een aanslag betekent op de historie van dit Israël, het land waaraan wij christenen onze eigen religie te danken heb- an dit klimaat, dit leven eindeloos-veel verschilt is leven in Nederland) word je bevorderd tot koeien- meisje. Je verzorgt de kalveren en helpt bij het melken van de koeien. Je maakt de stallen schoon en desondanks voel je je hier gewoon thuis. Een paar jaar geleden, als je in de va kantie ging tomatenplukken in het Westland, of bollen pellen ergens in West-Friesland, kwam je 's avonds gebroken thuis. Hoe lang is dit allemaal eigenlijk al geleden met tussen Nederland en Israël niet een afstand van enkele uren vlie gen, maar van eeuwenlang an ders denken, anders leven. Sommige vrijwilligers krijgen heimwee naar de Nederlandse regen, naar de typische Hol landse luchten. Anderen begin nen langzamerhand weer te denken aan de welvaart, die zc thuis achtergelaten hebben: hun autootje, hun stereo, hun gezellige avonden, hnn bio- scoopje, him vrienden en vrien dinnen. Ze bevinden zich op de bekende gevaarlijke helling, die iedereen bekruipt, wanneer hij na de eerste sensationele weken in een ander land in de dagelijkse routine terecht- Weer andere vrijwilligers hebben zich duidelijk ingesteld, om er alles uit te halen wat maar mogelijk is. Zij praten met ie dereen, discussiëren over het voor en tegen van dit wonder lijke Israël, zwerven op hun vrije dagen door het prachtige land en bereiden zich voor op een langer verblijf, dan zij eerst gepland hadden. Zij heb ben voor onbepaalde tijd hun vroegere wereld achter zich gelaten, om nu eens eindelijk aan den lijve mee te maken, wat het zeggen wil een nieuw land, een nieuwe wereld, een nieuwe toekomst te helpen op bouwen. Het is bij dit alles onontkoom baar: aan je vroegere ideaal beeld over Israël wordt telkens weer geknabbeld. Telkens weer valt er een scherfje af. Maar daardoor juist besef je, dat de werkelijkheid veel boeiender is, dat dit land met hartstocht op zwerftocht gegaan is naar een toekomst in de wereld, die ten slotte dit Israël zal moeten kennen, zoals het geworden Drie maanden lang heb je nu jonge Nederlandse de film Oud en nieuw bij de poort in Oost-Jeruzalem. De eeuwe 1 worden hier via kameel en moderne stationcar verbondei dit land voor je ogen zien af draaien. Beelden, die opdoemen tussen de Libanese grens en de Dode Zee, beelden in de strook van Gaza, langs de Jordaanse en Syrische grens, beelden van verwoeste voorposten, die tel kens weer opgebouwd wer den. beelden van de oude bij- bijbelse plaatsen als 't Meer van Tiberias, Bethlehem, Nazareth, Jericho, het oude Jeruzalem. Beelden ook van woestijnoorlo- gen, en van een verbeten her stel, telkens weer. Je ervaart het voor en tegen van het le ven in een kibboets, waar de ouderen onzegbaar-veel gele den en gewerkt hebben en waar de jongeren zich al veel minder thuisvoelen. Althans to taal andere idealen hebben, dan de oudere generatie. Iet is eigenlijk ongelooflijk, dat er in dit land zoveel moeilijk heden zijn. Alles is zo rustig en vredig, denk je, zittend aan het Meer van Tiberias. Maar dan zie je de vele soldatenmeisjes en jongens, en realiseer je je weer de harde werkelijkheid. Het kost je als buitenlander als buitenstaander enorm, veel moeite iets van de Israëli's te begrijpen. Ze komen je kei hard voor zelfs bij de jonge ren staan de gezichten hard ..Maar dan weet je ook dat je dit land veel te veel met je westerse ogen bekijkt. Ook dit is echter niet vreemd, want Israël doet in allerlei opzichten erg westers aan. Totdat je ineens ontdekt, dat je je voor de zoveelste keer weer eens vergist hebt. De Israëli's blijken hard. materialistisch en dikwijls ook egoïstisch, totd je begrijpt, dat hier iedereu wel een familielid heeft v ren, soms nog veel erger: i Tweede Wereldoorlog, bij grote Exodus, bij de jarenlan grensschermutselingen en dens de oorlogen in Israël Hun optreden, hun uiterlij gedrag, hun karakter i sef je dan ineens gevorr in een hard verbeten gevec om het bestaan, om het lev zelf. Langzamerhand dringt door, wat de oudere general hier heeft moeten doorst om het land te brengen tot het nu al geworden is. land, dat in onze ogen een paradys iykt. Vraag echter niet wat de mt hier doorstaan hebben, geledf hebben om het zover te kri gen. Ook al heeft het de buitenlander, de buitel staander, de schijn var land twee gezichten heeft, twee werelden leeft. Op een aantal plaatsen gaat l struggle for life de stryd 0 het leven zelf dag en nad doorOp sommige plaats) denk je in een paradijs te I Het ideaalbeeld brokkelt af werkelijkheid is echter eindf loos boeiender ANNELIES V.D. HOUTEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12