Zigeuner familie moet het land uit Prinses Beatrix: geen imitatiebont ÊeidaeSoivta/nt S Motie over celibaat zaait onrust onder Spaans episcopaat Bezinning op één christelijke partij Weekend retour IN AR-GELEDEREN 11 meter hoge muur rond Schiphol Israël vernoemt woud naar Luns 14,5 miljoen ingezameld VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT NA VERBLUF VAN ZES JAAR (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Vierentwintig le den van de zigeunerfamilie Pierre Bergerie uit Deventer mogen na een verblijf van zes jaar niet langer in Nederland blijven. De politie van Deventer overhan digde namens het ministerie van Justitie de statenloze Ber- geries de weigering voor een OVERVAL OP GELDLOPER: BUIT F 10.000 AMSTERDAM (ANP) Een geld- loper van schoonmaakbedrijf G. A. de Gast in Amsterdam is gister middag vlakbij het bedrijf op de Wecsperzüde door een ongeveer 25-jarige man met een hard voort werp neergeslagen en beroofd van zijn geldtas met ongeveer tiendui zend gulden. De die ongeveer 1.75 lang was zonnebril droeg, verdween in een grijze BMW met het ken teken EK-28-25. Vermoed wordt dat de man een oud-werknemer van het Amsterdamse schoonmaakbe drijf is. Hij verdween na zijn overval met grote snelheid in de richting de Wibautstraat. Politie-auto's ten de achtervolging in, maar raak ten het spoor bijster. Hei kenteken bleek niet te behoren bij de grijze ar overvaller wegreed. Het was van een oude Ford, ongeldig verklaard. verblijfsvergunning, omdat „geen klemmende overwegin gen van humanitaire aard aan leiding kunnen geven tot het verlenen van een zodanige ver gunning". De vier gezinnen met in totaal zestien kinderen die worden bedreigd met landuitzetting, woonden zes jaar in de omge ving van Deventer op het regi onale woonwagencentrum Sal- De woonwagenbewoners zijn van plan actie te voeren tegen deze toepassing van de vreemdelin genwet. Het maatschappelijk werk van het woonwagencen trum wil Kamerleden inscha kelen, om deze formele weige ring ongedaan te maken. De Bergeries, die noch lezen noch schrijven kunnen, willen per sé in Deventer blijven. „Al moe ten we er voor vechten", zo was het commentaar. Ontvoerder bankiersgezin doodgeschoten WASHINGTON (AFD-DPA) knerikannse FBI-agcnlen hebben p'Aeren in een motel in Mariette «i de staat Georgia een zwaarbe wapende ontvoerder gedood en een bankiersgezin bevrijd dat dertig uur in gijzeling was gehouden. Twee federale politiemannen liepen schotwonden op. De ontvoerder, Marvin Grissom, was dinsdag het huis van de banker Smith binnengedrongen en had hem, zijn vrouw en twee dochters onder bedreiging met een pistool gedwongen naar het motel te rij den. Grissom eiste dat Smith later naar de bank zou rijden en de kluis zou openen. Toen de ont voerder donderdag zag dat het mo tel was omsingeld, opende hij het vuur. Terugschietende politieman nen troffen hem dodelijk. Het ban kiersgezin bleef ongedeerd. Uw Mening Minister Van Agt van Justitie heeft al eens eerder de bon zen van de voetbalbond op z'n nek gehad-door z'n uitspraken over de wenselijkheid van een wettelijk tuchtrecht voor het beroepsvoetbal. Dat was toen hij nog geen minister was. Het pleit voor de moed van deze minister dat hij nu hij deel uitmaakt ,van het kabinet deze kwestie weer aan de or de stelt. De affaire-Cruyff heeft aangetoond, dat er iets niet klopt met de voetbalwet- spraak. Bij de kwestie-keizer gaat het al niet anders. De beroepsvoetballers slaan of trappen elkaar binnen de lij nen zowat een ongeluk om na de wedstrijd rustig te verkla ren, dat er niets aan de hand was. Ondertussen hebben dui zenden toeschouwers de be trokken overtreding gezien; er als de tv aanwezig is zelfs miljoenen. Blijven dergelijke overtredingen door dé verkla ringen van de elkaar in be scherming nemende profs on gestraft, dan wordt de voet balrechtspraak door het pu bliek als belachelijk ervaren. Bovendien wordt het toch al tanende gezag van de scheids- rechters verder ondergraven. Strenger optreden van de scheidsrechters heeft geen en kele zin, als de door de scheids rechters getroffen maatrege len achteraf niet erkend wor den, bijvoorbeeld doordat de overtreders worden vrijgespro ken. Minister Van Agt heeft kennelijk meer gevoel voor een goede err sportieve gang van zaken op de voetbalvelden dan de voetbalbond, want de ze laatste vindt het helemaal niet nodig om haar tuchtrecht spraak te verbeteren. J.v.S. ZEIST (A.N.P.) Prinses Beatrix, die probeert de vrou wen in Nederland en daarbuiten ervan te overtuigen, dat ze geen bontjassen moeten dragen die zijn gemaakt van de huiden van in het wild levende dieren die met uitsterving worden bedreigd, voelt ook niet voor imitatiebont. ,Het dragen van een nylon imitatie van een luipaard- jas", zo zei ze donderdag tijdens een gesprekje op het kantoor van het Wereld Natuurfonds in Austerlitz, ,.is psychologisch fout, om dat de belangstelling voor en de behoefte aan echt lui paardbont er toch door wordt gestimuleerd. Je bent ervoor of ertegen", aldus de prinses, „maar als je er tegen bent, moet je ook hele maal niets dragen, dat erop lijkt. Het moet zover komen, dat het helemaal niet meer „in" of chic is om luipaard of bont van andere zeldza me dieren te dragen". De prinses vertelde, dat de ac ties tegen het dragen van bont van diersoorten, die niet speciaal voor dat doel kun nen worden gefokt, in de Verenigde Staten en Enge land al veel succea hebben. In Europa zijn nog landen waar het minder goed lukt, maar ze hoopt dat vrouwen, die vaak in de schijnwerpers van de belangstelling staan, bekende filmsterren bijvoor beeld, daar ook het goede voorbeeld zullen gaan geven. Prinses Beatrix ontmoette in Zeist ook de Amerikaanse mrs. Barbara Harrison, die vijftien jaar op Borneo een project van het Wereld Na tuurfonds voor een apen- chèche heeft geleid. Mrs. Harrison is nu lector aan de universiteit van Cornell. Prinses Beatrix kocht ook het zilveren aapje voor de actie Goenoeng Leuser. Ze over handigde de aankoopsom, 27,50, aan mrs. Barbara Harrison. Mrs. Harrison maakt een reis door Europa om een onder zoek in te stellen naar de handel in uitheemse dieren, zoals apen en vogels. Zij is hier een fel tegenstandster van, omdat naar haar me ning de meeste mensen der gelijke dieren alleen aan schaffen als statussymbool zonder enige notie te hebben hoe ze verzorgd moeten wor- De zigeunerfamilie Bergerie met de onheilstijding: na een verblijf van zes jaar het land SCHIPHOL (ANP) In nauw overleg met de NV Luchthaven Schiphol gaat de KLM voor een bedrag var ruim l'/i mil joen gulden over enkele hon derden meters 10 tot 11 meter hoge betonnen muren plaatsen bij de hangars 10 en 11 op Schiphol-oost. teneinde de ge luidshinder bij het proefdraai en zoveel mogelijk te beper- Een akoestisch onderzoek heeft uitgewezen, dat deze hechte barrière ook op grotere af stand, dus in Amstelveen en Aalsmeer een belangrijk ge- lu ids verminderend effect bij het proefdraaien der motoren teweeg zal brengen. Zoet houden, of waarheid erkennen T^LKE Nederlander, die zich de moeite heeft getroost om het regeerakkoord-Steenkamp en daarna de regeringsverklaring- Biesheuvel te doordenken, weet dat het kabinet dat proberen moet de lijn te vinden voor het regeringsbeleid in een economisch heel moeilijke periode, óp het bekende vaderlandse compromis berust Van de met angst en vreze tegemoet geziene miljardennota voor 1972 kan verwacht worden, dat het compromis erin merkbaar is. Want de regering-Biesheuvel weet dat van de partijen die niet bij haar samenstelling betrokken waren, slechts in bescheiden mate steun te verwachten valt. Op de keeper beschouwd zal de oppositie vermoedelijk binnenskamers de wens uitspreken dat de levensda gen van Biesheuvels team langer zullen duren, dan politici van links en uiterst recchts in het openbaar wenselijk noemen. Maar speculeren op de uitkomst van zo'n spelletje schijn en wezen, kan deze regering niet. Ze moet het hebben van een betrouwbare steun die door de vijf regeringspartijen dient opgebracht te worden; en vla deze par tijen moet er dus rekening worden gehouden met de achter ban van christen-democratische groepen, DS'70 en de VVD. Tijdelijk? {AP financieel-economisch terrein zal dit een zekere voorliefde met zich meebrengen voor tijdelijke maatregelen. Al vaker is de Nederlandse burger zoet gehouden met de hoop, dat het extra strenge gezicht van de fiscus maar één, twee of maximaal vier jaar zal duren, omdat dan volgens de ministers die het weten kunnen, het wolkendek minder dicht wordt, de zon doorbreekt en het fiscale lijden geleden is. Dezelfde tactiek heeft ook vaak geholpen bij teleurstelling over het helemaal niet of slechts ten dele doorgaan van beslissingen die men zo graag genomen zou zien. Men moet trouwens niet denken, dat dit verschijnsel een patent van coalitiekabinetten is; ook een regering volgens het „progressief akkoord" zou niet buiten dit wapentje kunnen. Elke kabinetsformateur, premier of minister die ermee werkt heeft de hoop dat terwijl tijdelijke middelen worden toegepast het klimaat verbetert en het getij voor definitieve maatregelen zal aanbreken. Helaas wordt hierbij nogal eens vergeten de burgers ontvankelijk te maken voor de waarheid die ook als het getij anders wordt, gelden zal. Van de lasten die dinsdag a.s. worden aangekondigd zal een flink deel echt niet tijdelijk zijn. Om de eenvoudige reden dat bepaalde noodzakelijke structurele maatre gelen nooit met tijdelijke middeltjes binnen het bereik der mogelijkheden zullen komen. Overtrokken MINISTER VAN AGT heeft de eerste de beste keer dat hij een praatje met de pers maakte al geleerd, dat zelfs een vertrou welijke sfeer iemand die bewindsman is noopt om zorgvuldig op zijn woorden te letten. Geen journalist heeft bij zijn berichtgeving overgeslagen dat prof. Van Agt zijn positie tegenover de oorlogs misdadigers van Breda onder meer moeilijker dan die van zijn voorganger vindt, omdat hij „Ariër" is. Zou hij gezegd hebben: „omdat ik anders dan oud-minister Polak niet van Joodse bloede ben" dan was zijn bedoeling vermoedelijk anders en ook beter overgekomen. In elk geval weet de nieuwe bewindsman voor Justitie nu, dat zelfs het door vrijwel iedereen begeerde en bevorderde streven naar openheid en openbaarheid als feit onverlet laat, dat zwijgen soms beter dan spreken is; dat ambtelijke taal een bewindsman altijd minder kwetsbaar maakt dan een spontaan, minder nauwkeurig afgewogen taalgebruik. Die wetenschap kan hem van pas komen, wanneer hij nog eens mededelingen moet doen inzake het vreem delingenbeleid, non-conformistische groepen enzovoort. Een beetje overtrokken vinden we het overigens, dat onmiddellijk vanuit de volksvertegenwoordiging weer vragen gesteld zijn over dit incident. Kamerleden zijn kennelijk goede krantenlezers, maar prof. Van Agt zal ook zonder vragen vanuit de politieke sector naar aanleiding van de kritische kanttekeningen welke de communicatie-media bij zijn verspreking gemaakt hebben, wel middelen hebben weten te vinden om duidelijk te maken dat elke bedoeling van discriminatie hem vreemd is. Of Van Agt door scha-en schande wijzer worden moet, weten we niet; hij zal vermoedelijk wel meer behoedzaam gaan worden en Weer kunstroof ROME (DPA) Slechts één dag na het terugvinden van vijf meesterwerken, die uit een Venetiaanse kerk waren gesto len, is er opnieuw een kunst diefstal gepleegd in deze stad. Ditmaal hadden dieven het voorzien op een schilderij van de heilige Blasius, 185: snl (Van een onzer MADRID Dertig Spaanse bissch pastorale conferentie te verlaten aannemen waarin paus Paulus celibaat van de priesters te her aantal gedelegeerden verdedigd d hulpbisschop van Sevilla. 3e pastorale conferentie in Madrid wordt bijgewoond door 285 afge vaardigden, onder wie tachtig bisschoppen, aartsbisschoppen en kardinalen. Naast de onenigheid omtrent de motie hebben de bisschoppen en priesters op verschillende pun ten overeenstemming bereikt. Er verslaggevers) »ppen hebben gisteren gedreigd de als de vergadering een motie zou rad gevraagd de regels voor het zien. De motie werd namens een oor mgr. Antonio Montero Mereno, zijn een aantal resoluties aan genomen, die, als zij inderdaad worden uitgevoerd zullen leiden tot grotere burgerlijke vrijheden en' grotere onafhankelijkheid van de kerk. De vergadering hoopt dat zowel de kerk als de staat hun privi leges tegenover elkaar zullen opgeven. Thans geniet de Spaan se kerk vrijstelling van belasting en is het Spaanse bewind ge rechtigd bisschoppen te be (ADVERTENTIE) Zaterdag heen. zondag terug. Extra voordelig. dagretourfl.- ~v voordelig V uit met NS de vergadering tot flinke on enigheid gekomen, toen ruim Guerrilla strijders in Bolivia gedood LA PAZ (Reuter) Boliviaanse militairen hebben bij een bot sing ten noorden van Santa Cruz negen linkse guerrilla strijders gedood. Hiermee is het aantal guerrillastrijders dat ge dood werd, tot 24 gestegen se dert het nieuwe rechtse bewind van kolonel Hugo Banzer een streng optreden tegen hen in bet vooruitzicht had gesteld. veertig afgevaardigden protes teerden tegen vermeende ver draaiing van meningen die in een opinie-onderzoek onder veel Spaanse geestelijkheden waren verzameld. Look Magazine verdwijnt van Look Magazine hebben bekend gemaakt dat de uitgave van het blad inet het nummer van 19 ok- 'tober zal worden gestaakt. Gradncr Cowles, voorzitter van de directie en hoofdredacteur van Cowles communications, noemde stijgende kosten en vermindering van de inkomsten uit advertenties de hoofdoorzaken van de verdwij ning van bet blad. Hongaarse Tu-134 stort neer: 41 doden WENEN (Reuter) Een Hongears passagiervliegtuig van het type TU- 134 is gisterenochtend met 41 pas sagiers en acht bemanningsleden bij Kiev in de Sowjet-Unie veronge lukt. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het toestel, van Russi sche makelij, maakt een vlucht van Boedapest naar Kiev. Op twee Amerikanen na zijn alle slachlof- .fers Hongaren. Kapitein Medina, hier by zijn entree in Fort McPherson, waar hij zich moet verantwoorden, heeft gisteren verklaard niet verant woordelijk te zijn voor de massamoord van My Lai in 1968, waarvoor zijn luitenant Calley al veroordeeld is. Zijn militairen waren er voor een „goed gevecht" met een Vietkongbataljon en volgens de rapporten van de inlichtingendienst zouden de meeste burgers het dorp hebben verlaten. (Van één onzer verslaggevens) DEN HAAG De voorzitter van het Joods Nationaal Fonds in Nederland, de heer S. G. Engelsman, heeft gis teren op de Israëlische am bassade in Den Haag aan van Buitenlandse Zaken, een tamarindeboompje dat zal worden geplant in het Joseph Luns-woud in de omgeving van Ahihud. Gali- Tet de aanleg van het Joseph Luns-woud wil het Joods Nationaal Fonds de voorma lige bewindsman eren als een trouwen vriend die zich voortdurend heeft ingezet voor de Israëlische zaak. De heer Engelsman memoreer de uitvoerig de steun die ntr. Luns tijden zijn 19-jari- ge bewind als minister van Buitenlandse Zaken heeft gegeven aan Israël. Iedere Nederlander wordt in de gelgenheid gesteld om bomen a f7.50 in het Joseph Luns-woud te planten, waarvoor dan certificaten worden afgegeven met de naam qn het aantal geplan te bomen. Geld voor dit doel kan worden overgemaakt ten name van het Joods Na tionaal Fonds in Amterdam op postgiro 597000. onder vermelding van ..Joseph (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Do afdelingen van de ARP gaan gespreksgroepen vor men om het thema „een algemene (christelijke) partij" te be ha ndelen. Het hoofdbestuur heeft daarover documentatiemateriaal aan dè^afdelingen toegezonden. Over de bevindingen zal in de loop van 1972 een verzamelrapport verschijnen. In de vragenlijst bij de documentatie komen onder meer de volgende vragen voor: Bent u van mening, dat er verband moet bestaan tussen de geloofsovertuiging en politiek Moeten christenen en niet- christenen elkaar op een pro gramma van actie in een partij kunnen vinden, waarvan de ze delijke beginselen van christen dom en humanisme de basis zijn? Anglicaanse bisschoppen steunen katholieken ULSTER (ANP) Vijf Angli caanse bisschoppen in Ulster hebben het in een gezamenlijke verklaring opgenomen voor de rooms-katholieke bevolking In Noord-lerland. Zjj onderstreep ten, dat de rooms-katholieke bevolking als geheel niet ver antwoordelijk mag worden ge steld voor de activiteiten van het verboden Ierse republikein se leger. Inmiddels heeft Groot-Brittannië een begin gemaakt met de terug trekking van 500 soldaten uit Ulster. Dit besluit heeft de pro testantse gemeenschap in Belfast verbaasd en geschokt. Na de terugtrekking zullen nog 12.000 Britse soldaden in Ulster zijn gelegerd. partij waarin ook niet-christenen die wel tot eenzelfde praktische politieke opstelling komen, worden opgenomen? Indien u voor zo'n partij bent, aanvaardt u dan een niet- christen als volwaardig lid? Moet de samenwerking met C.H.U. en K.V.P. in de toekomst worden geïntensiveerd? Zo neen, wrat moet er dan naar uw mening gebeuren? Als er een nauwere samenwerking komt, wilt u dan naar een partij toe in 1975? Vindt u dat A.R.P., C.H.U. en K.V.P. bij de volgende landelijke verkiezingen met een gezamen lijke kandidatenlijst moeten uit komen? Acht u in Nederland toekomst aanwezig voor een politieke par tij, die als partij haar bezig zijn wil toetsen aan het evangelie? AMSTERDAM (ANP) De totale opbrengst van dc in 1970 ge voerde acties (exclusief kerke lijke inzamelingen tijdens de eredienst of na afloop daarvan, de sporttoto, de paardentoto en enkele kleine loterijen) kan ge schat worden op ruim 145'/s miljoen gulden. Dit wordt opgemerkt in het jaar verslag over 1970 van het cen traal archief en inlichtingenbu reau inzake het inzamelings wezen. Een deel van de op brengst, bijna 28 miljoen gul den, kwam uit bijzondere lan delijke inzamelingen zoals Schip Ahoy, Art is moet blijven, Oost-Pakistan, Peru en collec tieve Israël-Actie. Dodelijk schot bij stoeipartij AMSTERDAM (ANP) De 24- jarige cafétari a houder W. E. K. uit de hoofdstad, die tijdens een stoeipartij in mei zijn 21- jarige buffetjuffrouw Henny M. Verhoef per ongeluk dood schoot, is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het meisje had in een afwerend gebaar een klap tegen het vierloopspistooltje gegeven toen K. dat op haar voorhoofd ge richt hield, waardoor het wa pen was afgegaan. De cafétaria- houder had het pistool ge kocht om dat de politie hem had gewaarschuwd dat énkele Surinamers lets van zins tegen Ziekenfonds moet legale abortus toch betalen (Van een onzer verslaggevers) HOORN De Raad van Beroep voor Sociale Verzekeringen in Haarlem heeft hot Hoornse „Ziekenfonds voor West-Fries land" verplicht de kosten voor de abortus, die een West friese vrouw door een erkend medisch team had laten verrichten, te betalen. De directeur van het ziekenfonds, verwacht niet dat men tegen deze uitspraak in beroep zal gaan. Het is totnutoe de enige uitspraak over het vergoeden van abortuskosten in ons land. Andere ziekenfondsen in Noord- Holland kunnen nu moeilijk weigeren een legale abortus te vergoeden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9