Tachtigjarige met twee liefhebberijen i VUILOVEN VAN LEIDEN DEFECT Rijnland mag verder werken in Zwanburg Uitwisseling Leiden/Krefeld Damtop komt naar Leiderdorp Steenstraat is en bloc tegen nota van Kret Haring en wittebrood Molen- gemaa (26) VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURAMT PAGINA 7 Vuurwerk schrok Warmond wakker WARMOND Heel Warmond schrok zich gisteravond om streeks negen uur een hoedje. Zware knallen weerkaatsten in de lucht kleurde rood. I Haastig kwamen velen naar bui ten. De onheilsplaats was gauw gelokaliseerd. Op een buiten aan de Leede werd een groots tuinfeest gehouden. Ter ver hoging van de feestvreugde werd zwaar vuurwerk afgesto ken. Dat alles ter gelegenheid van het gouden jubileum van de heer W. Verweyen, directeur van V. en D. Den Haag. ALPHONS SCHLATTMAN: A LEIDEN. In het Waaggebouw is gisteravond een fototentoonstelling over de kibboets geopend. In de wat kale ruimte van de Waag speelt permanent een bandrecorder met Israëlische muziek. De opzet van de tentoonstelling is een zo breed mogelijke voorlichting te geven aan degene die als vrijwilliger in een kibboets wil gaan werken. De heer Duyverman, de wethouder van onderwijs, zei verheugd te zijn over de historische plaats van de tentoonstelling. Tot slot bedankte de heer Bachra, de voorzitter van het Genootschap Nederland-Israél, voor de afdeling Leiden, allen, door wie de tentoonstelling in zo korte tijd (zes dagen) van de grond kon komen. LEIDEN „Mijn vader zei al tijd: Je moet twee dingen ont houden. Je moet eerst aan een ander denken en dan aan je zelf. En: je bent nu wel op de Vischmarkt geboren maar het had ook de Duizenddraadsteeg of zo kunnen zijn". Dat parool heeft Alphons A. L. M. Schlatt- mann altijd hooggehouden. Vandaag wordt deze markante persoonlijkheid tachtig jaar. Meer dan veertig jaar „zo lang het bestaat" heeft de jarige daadwerkelijk geijverd voor het ziekentriduüm. Een andere „hobby" van hem is de missie. Een missionaris klopte nooit vergeefs bij hem aan om hulp. De enig overgebleven, tastbare sporen van deze even stilzwijgende als vanzelfspre kende steun zijn de vele luid- klokjes, die boven missieposten in rimboe- en ontwikkelingsge bieden over de gehele wereld oproepen tot de plicht tegeno ver God en de mensen. Zo hangt er in de bush van Nieuw Guinea een klokje, dat de na men draagt van John F. Ken nedy en van ds. Martin Luther King („I had a dream"). Hij kreeg daarvoor ontroerende dankbrieven van moeder Ken nedy en van Coretta King. „Zakelijk heb ik mijn hele le ven op de Hoogstraat gesleten" vertelt de jarige. Vader Schlattmann, als zovele textiel handelaren uit Duitsland af komstig, had een winkel aan de Vischmarkt. Al vroeg verliet Alphons één uit een gezin van 12 het ouderlijk huis. Hij woonde bij een tante in Woerden, in Haarlem, ging naar „St. Louis" in Roermond en leerde het vak in Utrecht bij V D: intern en tegen een loon van f 125,per jaar. Na dat hij nog enige tijd in Am sterdam had gewerkt, volgde hij zijn vader op in de zaak. die na de stadhuisbrand van 1929 verhuisd was naar de Hoogstraat. Terugziend, zegt de heer Schlattmann: „Ik heb er een prettig leven gehad en het was een hele dobber, dat ik er om gezondheidsredenen uit moest. Maar ik ben nu i helemaal gezond. Ik wil niet mopperen of klagen: ik wil dankbaar zijn en daar heb ik alle reden toe, om de vitaliteit die God me gegeven heeft en waardoor ik nog zoveel doen kan. Er zijn veel mensen, die gepensioneerd worden en iets willen doen, maar ze ten niet wat. Maar zo moeilijk is dat toch niet? Er is zoveel hulp nodig. En met nauwelijks te temperen enthousiasme maakt hij de woorden van „een leuk, oud mannetje bij ons in Oegst- geest" tot de zijne: „Uitstappen kan ik altijd nog: dat hemeltje blijft wel". YIARMOND Rijnland N.V. ag ook object 3 van de wa- Wjouwkundige werken in de Zmnburgerpolder uitvoeren. Dt Warmondse raad besloot rfsteravond het werk aan deze maatschappij te gunnen. Dit ondanks het feit dat het kar wei f 377.505,duurder uit komt dan de raad aanvankelijk had gewild. De werkzaamheden aan object 3 gaan nu f2.357.505,— kosten. Vorige maand bepaalde de raad, dat het werk moest worden uitgevoerd voor de prijs die hij in zijn hoofd had en liefst nog voor een lagere prijs. Kon Rijnland NV daar niet aan vol doen, dan zou een aanbesteding op uitnodiging plaatshebben. Begin deze week deed Rijnland NV prijsopgaaf. Het bedrag is bijna 4 ton hoger dan de raad wilde. Desondanks stelde het college van B. en W. de raad gisteravond voor met Rijnland NV in zee te gaan. De argu menten waren: 1 deze prijs is redelijk, 2 wanneer we met deze prijs niet akkoord gaan, moeten we een aanbesteding op uitnodiging houden, het werk wordt daardoor zeker een maand vertraagd, hetgeen met zich meebrengt renteverlies van een kwart miljoen gulden per maand en 3 Rijnland NV heeft altijd goed werk gele verd. De KVP'er Van der Kroft, die namens de hele raad sprak, ging "kort op deze argumenten in en kwam tot de slotsom dat het college helemaal gelijk had. „Onze bedoeling was 4 ton te bezuinigen. Voor twee ton is daaraan voldaan en we zien wel dat die andere twee ton bezuinigen niet te realiseren is." De heer Van der Kroft vroeg het college wel of het met een nota wil komen, waar in een visie is neergelegd hoe bij grote projecten voortaan gehandeld moet worden. De kwestie heeft te veel van raad en college geëist, vond de heer v. d. Kroft. Baldadigheid in Oegstgeest OEGSTGEEST Een paar korte berichten uit de Oegstgeestse raadsvergadering. Er komt een directiekeet op de Voscuyl. Dit tot de uitbreiding van de kleedgelegenheid. De heer Slaghek werd geïnstal leerd als raadslid voor de VVD. Hij volgt de heer Borgelo op. Diens plaats in de gewestraad wordt ingenomen door zijn partijgenoot Gmelich Meyling. D» baldadigheid neemt ook in Oegstgeest hand over hand toe. Mevr. De Wael-Malefyt (WD) pleitte voor het instellen van een natuurwacht. De heer Oli vier had een pragmatische op- lossing: de politie moet weer gaan patrouilleren op de fiets. LEIDEN Wie op zaterdag. 2 oktober in aanmerking wil ko men voor haring en wittebrood, kan zich daarvoor morgen, za terdag 18 september, laten in-, schrijven. De inschrijving is, als vanouds in De Burcht, van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds. Voor de zesenzeventigste keer zal de „Drie October Vereeniging" die nu al 85 jaar bestaat - het historische gebeuren uit 1574 herhalen. Het is niet eer aangelegenheid voor een be paald deel van de Leidse be volking zoals wel een: wordt gedacht maar vooi alle Leidenaars die de viering van „3 October" in ere wilsen houden. Ongeveer 9.000 perso nen komen de laatste jaren ha ring en wittebrood halen; eer aantal dat zeker niet minder mag worden maar dat, gezien de traditie, nog moet groeien. De Leidse bakkers zorgen ook dit jaar voor vers brood. De haring is, op het schoonmaken na, gereed voor gebruik. LEIDERDORP B. en W. van Leiderdorp willen bij de afde ling lichamelijke oefening en sport van de Verneiging van Nederlandse Gemeenten advies inwinnen over de huidige en toekomstige behoefte aan voor zieningen voor de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefe ning in Leiderdorp. De rijksoverheid erkent de des kundigheid bij de subsidiepoli tiek. Alleen al om opportuni- teitsredenen is het gewenst, al dus B. en W. een advies te LEIDEN De vriendschapsban den tussen Leiden en Krefeld (West-Duitsland) worden aan zienlek uitgebreid. Daartoe zijn onder andere afspraken voor een uitwisseling van en kele raadscommissies gemaakt. Begin 1972 gaat de Leidse commissie Stadsontwikkeling naar Krefeld en komt de Kre- lelder tegenvoeter van de com missie Reiniging, havens en Warenmarkten naar Leiden. Het doel van die uitwisselingen |s, het verbreden van kennis, inzicht en ervaring. Dit is het resultaat van een be zoek dat een twaalf man sterke delegatie van het Komitee für Auslandfreundschaften uit "Krefeld woensdag aan Leiden heeft gebracht. De delegatie stond onder leiding van Rats- herr Dieter Radke. De Krefel- ders werden ontvangen door de Leidse Commissie Internationa le Uitwisselingen, die was aan gevuld met enkele raadsleden. Burgemeester Vis trad als gast heer op. Besloten werd o.m. nog, dat na dere regelingen worden uitge werkt voor uitwisselingen op het gebied van jeugd, sport en cultuur. Hierbij hebben de bei de stadsbesturen op het oog, dat de deelnemers aan de uit wisseling bij elkaar logeren om de stad en de bevolking zo goed mogelijk te leren ken nen. Gespreksdiensten Raad van Kerken VOORSCHOTEN De oecume nische werkgroep Voorschoten zal in het komende seizoen weer een aantal gespreksdien sten beleggen onder auspiciën van de raad van Samenwer kende Kerken te Voorscho ten. De predikant De Beus, Bilderbeek en Reedijk zijn bereid gevon den bij de voorbereiding van de diensten behulpzaam te zijn. Het ligt in het voornemen een aantal actuele problemen aan de orde te stellen, waarmee de toepassing van de wetenschap in de samenleving de mens confronteert. De eerste dienst is zondag 19 september om 10.45 uur in het Creatief Centrum, Molenlaan 32. Het thema is( Gezond zijn. Als gespreksleiders treden op dr. Ch. de Beus en dr. H. M. .T. Krans, arts. ALPHEN AAN DEN RIJN De heer W. Verhoeven is gisteren in het bedrijf van de Stokvis N.V. in Alphen aan den Rijn gehuldigd vanwege zijn zilve ren jubileum. Naast de vele toespraken, onder anderen door directeur R. Hüsen, ontving de -jubilaris als blijk van waarde ring voor zijn werk een gouden jubilcumspeld. vragen aan de VNG. „Is de vereniging namelijk van oor deel dat een bepaalde sccomo- datie noodzakelijk is dan zal zij in een later stadium even eens bereid zijn gunstig te ad viseren over een eventuele subsidieaanvrage". Het rapport, dat ongeveer drie maanden na de opdracht kan worden uitge bracht, kost naar schatting f 3.500.-. B. en W. doen aan staande maandag nog meer sport in het voorstellenpak- ket. Op 7 oktober is een damsimul- laanseance in Leiderdorp gep land met prominenten als Ton Sijbrands, Ilarm Wiersma cn Piet Rozenburg. De seance zal worden gehouden in verband met het 60-jarig jubileum van de Koninklijke Nederlandse Dambond, di in de weck van 4 tot en met 9 oktober een natio nale propagandaweek organi seert. De aan tevragen subsidie wordt geraamd op f 250.-. Barbecuefestijn op tennispark BODEGRAVEN De Bodegraaf- se tennisclub is de onderlinge wedstrijden begonnen. Er wa ren enkele verrassende uitslagen. Zo won T. Praalder van R. Nieu- wenhuis en mevr. Heringa als eerste geplaatst, verloor van mevr. Van der Boon. Zaterdag avond zal er een barbecue-fes tijn worden gehouden op het ten- Warmond gaf gul WARMOND De Memisa-acti. „Geef gezondheid" heeft ii Warmond een bedrag van ruin 6800 gulden opgebracht. betekent dit een bij drage van 1,50 gulden. In het totale bedrag is niet inbegre pen de girokaarten die recht streeks'naar de girodienst wer den gezonden. ALPHEN. Alphen heeft de Zeskampploeg gisteravond op zeer spontane wijze ingehaald. Toen de ploeg op het raad huisbordes verscheen kregen de leden van de ploeg een daverende ovatie. Burgemees ter Gallas sprak 'n welkomst woord. „Wat hebt u", aldus de burgemeester, „ons in 'de heksenketel in Essen in span ning laten zitten. Nd de eerste nummers hadden we het eigenlijk niet meer". Ook Aad van Ommen, de captain van de ploeg, hield een korte toe spraak. Hij haalde de span nendste ogenblikken uit de wedstrijd nog eens voor de geest. Over de nabije toe komst, het wel of niet aan blijven als captain, wilde hij zich nog niet uitlaten. Na de toespraakjes, die door Cres cendo van een muzikale om lijsting werden voorzien, kon de Alpheuse bevolking de ploeg in het raadhuis felici teren, Op de foto: de gehele ploeg voor het gemeentehuis. De joker, die zoveel extra- punten opleverde, staat in het midden. Vuilstortplaats aan Roomburger- weg wordt extra-belast' LEIDEN. Door niet te voorziene omstandigheden moet de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg de eerstkomende dagen inten siever gebruikt worden dan de bedoeling was. In de nacht van woensdag op donderdag is namelijk één van de twee ovens van de vuilverbrandingsinstallatie aan de Gabriel Metsustraat in het ongerede geraakt. De oven moest voor onbepaalde tijd buiten gebruik gesteld worden. De tweede oven, juist weer in ge bruik na een onderhoudsbeurt, kan maar 700 ton huisvuil per dag aan. Het aanbod van vuil beloopt 1200 ton per dag. Met ingang van maandag hoopt de gemeente Leiden een pendel voor het overtollige huisvuil naar de verbrandingsinstallatie in Den Haag geregeld te hebben. Tot maandag zal het echter naai de stortplaats aan de Roombur gerweg gebracht worden. Teneinde overlast hiervan te voor komen, worden maatregelen ge troffen. Zo is opdracht gegeven, het gestorte vuil onmiddellijk met grond af te dekken. Supergrote schoolreünie in Noordwijk NOORDWIJK Tussen de vier en vijfhonderd oud-leerlingen van de Noordwijkse Openbare School zullen vanavond de gast van het schoolbestuur zijn als de laatste instelling in het LI- DO-theatcr officieel gedenkt, dat de school veertig jaar be staat. Uit alle delen van het land. uit Duitsland, Frankrijk en België, zijn aanvragen ge komen om de festiviteiten rond dit jubileum mee te mogen vie- Tussen de bedrijven door zal een gerenommeerd orkest de dansmuziek verzorgen en tus sen die bedrijven door zal con ferencier Harry Touw en een keur van medewerkers voor de vrolijke noot zorgen. Voorafgaand aan de ouderen- avond is Lido het domicilie het huidige leerlingenbestand van de Openbare School ge weest. In optocht vanaf de school opgetrokken hebben de 260 kinderen kunnen genieten ran Franklins Wonderland Jeugd- 'en aanzien van verdere activi teiten in het kader van het 40- jarig jubileum kan gezegd worden, dat zaterdagavond beatfestijn een passend feeste lijk tintje voor de jeugd van 12 tot 20 zal geven en dat op woensdag 22 september in Noordwijkse Northgohal team van oud-leerlingen in strijdperk zal treden tegen team van Noordwijkse leerkrach ten. teneinde de krachten te meten in de rage van dit ment: zaalvoetbal. Proefbus naar Uithof universi lei t LEIDEN Voor de duur vai zeven weken zal de NZH, bij wijze van proef, een bus inleg gen tussen het station en eind van de Wassenaarseweg De bedoeling van de proefneming is, na te gaan of er door de voortschrijdende ingebruikne ming van de nieuwe gebouwen op het universitair uitbreiding sterrein aan de Wassennc weg. De experimentlcc bus wordt aangeduid als „lijn 17" Ze zal rijden via Rijnsburger- weg cn Wassenaarseweg, het eind waarvan ze keert terugrijdt. Er zijn vier halte plaatsen langs de route. De vervoerstarieven en voorwaar den zijn dezelfden als die voor het door de NZH verzorgden stadsvervoer. De universiteit heeft zich garant gesteld de dekking van een exploita tieverlies voor de duur van het experiment dat op 4 oktober begint en op 26 november wordt besloten. Aan de hand van de resultaten wordt in vember besloten of het vaste dienstvervoer wordt opgeno- Gevaarlijke jacht op verbodsborden VOORSCHOTEN In de wijk Noord-Hofland te Voorschoten is een gevaarlijke souvenir- jacht ontdekt door de dienst openbare werken. In de spoor lijn Leiden - Den Haag v.v. is een recht van overpad voo boerdeij Van der Hulst in dé Stevenshofjespolder. Deze boer derij heeft ook nog weiland in Noord-Hofland. De bebouwing van de Voorscho- (ense wijk Noord-Hofland is thans op ongeveer honderd ter van het spoorwegoverpad gevorderd. Op verzoek vai buurtbewoners heeft de dienst openbare werken enige m den terug het overpad bevei ligd door het aanbrengen borden en haken, waardoor het hek gesloten k an worden vooral de kinderen gew; schuwd worden voor het ge vaar van de spoorbaan. Regelmatig moet dd gemeente Voorschoten o.a. de bordjes ..Verboden Toegang" vervan gen. De gemeente is van me ning dat ongezonde belangstel ling voor de diverse verbods borden alleen voorkomen worden, indien de buurtbewo ners ook een waakzaam oog willen houden op deze onbevei ligde en daarom zeer gevaarlij ke spoorwegovergang. LEIDEN-ALPHEN De beker wedstrijd De ZijlAZC zal a s zaterdag niet doorgaan. Dit komt omdat de Alphenaren het komende weekend naar hel sportcentrum Papendal gaan. AZC gaat zich hier voorberei den op de komende competitie. De wedstrijd wordt verschoven naar zaterdag 25 september 19.30 uur, eveneens in de Mie- re weide te Katwijk. LEIDERDORP. Burgemeester Van der Have heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de woningbouw in het uitbreidingsplan Binnenhof. In het plan worden ongeveer vijfhonderd woningen gebouwd. Verreweg het grootste gedeelte daarvan zijn eengezinshuizen. Het plan-Binnenhof ligt tegen de Dwarswatering aan. Tussen deze nieuwe wijk en de Engelendaal komt nog de Winkelhof, een groot winkelcentrum. LEIDEN De winkeleirs. res— Wethouder K/et. j.0 vindt de tauranthouders en andere ne- Steenstraat, heeft zowel tijdens ringdoenden in de Steenstraat de hearing als tijdens de open- verwerpen en bloc de nota- bare vergadering van de ver wandelgebied en vragen de ge- keerscommissie geen overtui- meenteraad van Leiden aan- gende antwoorden kunnen ge- staande hetzelfde te doen. De ondernemers van de Steen straat schrijven de gemeente raad, dat het totale plan een gezonde visie mist om een im puls aan het winkelgebied te geven, dat het verkeer een grotere chaothiiillenstreken te moeilijk bereikbaar wordt en dat er geen redelijke alterna tieve oplossingen zijn gegeven voor parkeerruimte. Postkantoor in Katwijk a. d. Rijn 1 oktober dicht KATWIJK De „Nationalisten" van Katwijk Rijn hebben hun strijd verloren. Zij hebben de afgelopen maanden in woord en geschrift fel ge streden voor het behoud van de eigen identiteit van hun dorps- deel. De strijd spitste zich toe op het behoud van het post kantoor in de Rijnstraat. Het postkantoor blijft niet behou den. Per 1 oktober moeten de inwoners van Katwijk Rijn hun postale behoeften doen bij de aangrenzende supermarkt. „De Rippers" gaan strandwandelen RIJPWETERING Dc jeugd- en sportvereniging „De Rippers" opent op 25 september a.s. het seizoen met een strandwande ling van Katwijk naar Noord- wijk. - den tot 3 het Dorpshuis. De kosten zijn 50 cent per persoon. Als blijkt dat men aan een bus genoeg heeft om de wandelaars te vervoe ren, vertrekt men om twee uur van het Dorpshuis. Is de deel name groter, dan vertrekt er ook een bus om één uur. Er wordt niet in uniform gewan deld. LEIDEN. Het smeren van een transportband bü de Katwükse Beton Mortelccntrale kostte van ochtend de 29-jarige Katw(jker H. van Duin z(jn linkerarm. De heer Van Duin raakte verward in een lager. Een direct aan wezige arts kon niets meer doen om de arm te redden. ALKEMADE. De 145 hectare grote polder Wa terloos in de buurtschap Rijp- wetering wordt bemalen door de hiernaast afge beelde naamloze, maar daarom niet minder fraaie grondzei len Aan de west zijde van de Kop- poel staat hij. De molen werd in 1857 gebouwd, of liever herbouwd op de fundamenten van zijn voorganger, die door brand was verwoest. Dat was eveneens een met riet .gedekte „achtkant", die op zijn beurt in 1775 een wip molen verving. De oud-Hollandse wieken hebben een vlucht van 22,50 meter- Een groot aantal lezers heeft ons gevraagd, wat de achttiende aflevering van Molengemaal is geweest, omdat zij dat nummer missen in verzamelingen, die zij van deze serie hebben aan gelegd. Een no. 18 is nooit afgedrukt, omdat we pyen de tel kwijt waren

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7