Levensruimte voor iedereen vervoer b|>jf< °p 7J Hoort homofiel voorgenomen peil er voor ons bij? VREDESWEEK 1971 Subsidie openbaar Verkeer in Morsbuurt n ergernis Dr. Kortmannstraat is na verlaging Asschuurbrug belangrijk verbeterd JU VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Uitgerkend één week per jaar houden wij ons positief bezig met het elkaar over een weer accepteren als mens in een uitgebaalnceerde vredige samenleving. Van 19 tot en met 26 september „vieren" we de Vredesweek; de overige 51 weken zal blijken of we er profijt van hebben gehad, of dat we nog steeds de wolven voor elkaar zijn die sinds de oudste tijden hun aard niet hebben verloochend. Er zijn in de wereld zonder vrede stukken onrecht die ge forceerd moeten worden, waar dc koevoet onder moet. „We zullen er de handen aan vuil moet endurven maken, anders komt die vrede er nooit." Dit is de stellige mening van pastor Schlatmann, die tussen de zielzorgerlijke bedrijven in de Antoniusparochie van Leiden Zuid-West door ook nog dage lijks in zijn flatje aan het Stationsplein 134 (tel. 32556) de handen vol heeft aan een brok hulp voor mensen in nood. Voor hem is het een stuk bewogenheid voor mensen „met zuurstofgebrek", omdat zij het slachtoffer vaak zijn van een onrechtvaardige verdeling van de levensruimte. Twee jaar geleden begon Jan Schlatmann met enige refor matorische pastores (een werk dat was opgezet vanuit de Leidse pastoresvergadering) hulp te bieden aan mensen, die zich bewust zijn als homofiel door het leven te moeten gahn. Een minderheidsgroep, maar voor pastor Schlatmann groot en concreet genoeg om er hele maal disponibel voor te zijn omdat ze nog steeds in de ver drukking is. Op het ogenblik „draaien" er in Leiden twee kringen van homofielen (van ongeveer 20 leden elk) en een derde kring staat op het punt van functioneren. Een keer in de maand komt men bijeen om te praten over zorgen en om standigheden die deze mensen gemeen hebben. Er worden dan hele bomen opgezet Slechts weinigen van ons weten hoe ontzettend belangrijk juist dat praten is voor deze mensen; voor sommigen is het de enige vorm om een uitlaatklep te hebben. Jan Schlatmann is niet op publiciteit uit, maar waar hij zich zorgen over maakt is drempelvrees bij velen om uit een benauwende beklemming te komen. „Je ziet het topje van de ijsberg, maar het gaat juist om de onzichtbare massa. Er zijn altijd mensen, die ner- l?ns met zichzelf en hun pjatbehoefte heen kunnen. Kt vaste kringen lopen wel. dsar maak ik me niet sappel over". h ^Als vertegenwoordiger van het pastoraat vind ik me verant- woord bezig met deze gediscri mineerde groep, op grond van het evangelie, dat geen onder scheid van personen kent. Ie dereen heeft recht op ruimte en leven en op geluk zoals hij is. Ik wil deze jongens en meisjes die met hun geaard heid moeten leren leven op zoeken waar ze zijn. He' is elementair christelijk als je hen gaat staan. Ik wil iemand zijn die vopr hen klaar staat. Vooral ook in de Kerk zullen we dit moeten beseffen. Nu krijg ik nog wel eens het gevoel, een pastor voor die m te mogen zijn zonder voor ze te mogen knokken. Aan die valse verdraagzaam heid moet een einde komen". de dagen van „geen woorden, maar daden" komen de woor- bij mensen zoals Jan Schlatmann dit keer op de eer ste plaats. Praten kan wonde- doen, of in elk geval be- Pastor Jan Schlattmann: een stoel, koffie en een sigaret aanvullend voorstel komen. De socialist Dc Graaf was het debat over dit onderwerp be gonnen met de opmerking dat men niet alleen over subsi diëring maar vooral ook voor de bevordering van het open baar vervoer moet gaan den ken. De heer Brouwer (PC) was het met de heer De Graaf eens. Hij wilde gaan praten met de betrokken gemeenten en de busonderneming. Me vrouw Van Lookeren (D'66) pleitte voor een brede schaal beschikbaar stellen van dienst regelingen. De KVP'er mr. dr. Oomen trok de optimistische opmerkingen van de sprekers in twijfel. Hij wilde de subsi diekraan liever niet te ver vrijdend opluchten. „Deze dienstverlening" zou eigenlijk tot het normale pakket van ie dere zielzorger en arts moe ten behoren. Aan een kant vind ik het jammer, dat ik een soort specialist moet zijn die mensen ervoor moet bewaren dat ze bij anderen met het hoofd tegen de muur lopen. Toch ben ik heel dankbaar voor dit werk, dat met een stoel, koffie en een sigaret be gint. Je kunt enorm veel doen als „praatpaal" en aan menta liteitsbeïnvloeding in bredere zin. Ook het terugspelen op de ouders is van groot belang. Voor een vader en moeder is er de eerste „schok" die ze moeten opvangen, met het zicht op een moeilijke toekomst. Bij veel ouders tref ik gelukkig een eerlijke bezorgdheid: hoe moet dat met die jongen, of dat meisje; waar raakt-ie in ver zeild?' Aan d< groep image' homofiele bevolkings- nog steeds een „rotte verbonden, die be paald wordt door een aantal extreme figuren, waarin de jongelui die pastor Schlatmann te hulp geroepen hebben zich zelf vaak niet herkennen. „Het zijn geen getoupeerde jongetjes van de Kal verstraat; daar hebben ze zelf ook een grote hekel aan. En laat men vooral niet denken, dat homofielen al lemaal bij elkaar een bende sex-maniakken zijn. Een der gelijke indruk die men net zo goed kan opdoen in de wereld van de heteroseksuelen, moet maar eens verdwijnen. Het is wel degelijk zo, dat zij voor elkaSr een stuk menselijke ge borgenheid en levensvervulling kunnen betekenen. Wat ons te doen staat, is het wegwerken van vooroordelen tegen een minderheidsgroep die onder so ciale druk leeft. Moraalloos ge drag? Wie oordeelt daarover? Heeft u enig idee, hoe moei zaam men een eigen stijl cre- eert. zonder een algemeen geac cepteerd voorbeeld". Onkunde is het grootste element van het vooroordeel, vindt Jan Schlatmann; in alle lagen van de bevolking. 7.0 is het contact met de huisartsen in de mist geraakt. Nooit is van die zijde gereageerd op het verzoek van pastorale zijde om informatie op het bureau van de artsen te krijgen. ..In Leiden is ons werk (ik word prachtig geholpen door jongeren uit eigen kring) erg gestimuleerd door het grote nationale trio. dat al een jaar of twaalf in Nederland pasto rale begeleiding van homofie len beoefent: de gereformeerde predikant ds. Brussaard, ds. Klamer (radiopastoraat) en pa ter Gottschalk. De rvarlng van deze mensen is ook voor ons in Leiden een grote steun. Ik heb van hen geleerd, in degenen die onze steun zoeken vooral geen barmhartigheidsgroep te zien, ze niet als meelijwekken de zielepieten te bevoogden. Wat wij doen is heel mense lijk: iemand tot z'n recht laten komen. Er mag geen ghetto- sfeer ontstaan, een soort beves tiging van „het tweede leven". Als homofiele jongere zul je de scheiding der geesten moeten aandurven en ie onder geen voorwaai'de opsluiten in een hokje. Ach. het liefst zou ik me in de kortst mogelijke tijd overbodig willen voelen. Maar dit „nensioen" zie ik nog niet zitten" In de eerste opzet wilde dit initi atief voor de homofielen een alternatieve mogelijkheid bie den naast instellingen zoals COC. bars en andere meer pro vocatieve uitingen, waarbij de ze mensen volgens Jan Schlat mann, soms gewoon tussen de wal en het schip vallen, omdat ze daar niet aan toe zijn of niet believen ertoe te behoren. „Ik wil overigens niet twijfelen aan de edele bedoelingen van integratie die een instelling al^ het COC heeft. Maar je treft dan zo gauw een misschien wat uitdagende fysionomie aan van: het moet nou maar eens uit zijn met dat gedonder. Waar het óns om gaat is men selijke ruimte te scheppen, in clusief alles". „Maar pater', zei eens een be zorgde en verdrietige moeder van een homofiele zoon tegen pastor Schlatmann, „het is toch zónde?" Ik heb toen geant woord: „Homofiel zijn is even min zonde als heterofiel zijn deugd betekent; voor beiden gaat het om trouw aan de con crete levensopdracht temidden van de anderen. Het laatste wat ze moeten doen is zich isoleren met eigen gevoelsgeno- ten en het verbreken van de oude contacten uit de tijd „toen men nog van niets wist" en die nu niet meer van „hun" wereld zouden zijn. Duikend voor de realiteit bereik je de integratie Zo zijn er overal om ons heen mensen in nood. mensen die door discriminatie niet vrij kunnen ademen; of het nou negers of homofielen of anders zins gediscrimineerden zijn. „Soms lijkt het vechten tegen de bierkaai", verzucht Jan Schlatmann, „maar aan die mentaliteitsverbetering zullen we toch werkelijk met z'n al len moeten meewerken. Voor lopig hebben we nog een lacu ne op te vullen, in te springen waar een gat zit in het maat schappelijk (en ook godsdien stig) welzijn. In deze mensen, voor wie ik probeer klaar te staan, vind ik zelf een bron van inspiratie; ze raken me. M'n grote zorg geldt echter de genen met de drempelvrees die de problemen niet meer aan kunnen, de mensen die ik niet ken (men spreekt wel eens van 5 procent, maar dat aantal is het zéker) en in hun schulp blijven zitten door die druk kende mentaliteit om hen heen". TON PIETERS jfUWKOOP Op 26 septem- s. hopen Cornelis van Dl iouien (79), Nieuwkoper van :n Johanna Maria Com- 2) uit Rietveld hun gou- 'en huwelijksfeest te herden- Beide echtelieden verke- nog in een uitstekende ge- -J ondheid. Het feest met de 5 po1 fetrouwde kinderen en de 18 jiprt :!oinfcinderen zal worden ge- t v» Bierd tn de kantine van het wnpeerferrein. familie Van Houten dreef vele lang het sigarenwinkeltje tie Gunst", waar je ook van We» kon krijgen, wat in de catalogus van een bekende zaadhandel uit de omgeving, aangeboden werd. Aanvanke lijk begonnen met een bode dienst op Woerden, eerst met paard en wagen en later met de auto, is de heer Van Houten vooral bekend, ook in de hele omgeving, als incasseerder van het waterleidingbedrijf, van het ziekenfonds, van een levens verzekeringsmaatschappij en van het Groene Kruis. Ook aan het verenigingsleven nam hij actief deel. Zo was hij jarenlang bestuurslid van de plaatselijke kiesvereniging, ge durende 40 jaar voorzitter van de Stille Omgang en al sinds 40 jaar zit hij nog in het be stuur van de IJsclub (nu Land- ijsbaan). Het knusse sigarenwinkeltje van voorheen is sinds einige jaren afgebroken en vervangen door een fraaie moderne zaak, ge dreven door een dochter er haar man. Hier wonen de heer en mevr. Van Houten in gezellige ruime kamer, geheel op zichzelf, genietend van rustige oude dag en met rechtvaardigde voldoening te rugziende op een welbesteed Negen ton voor Schilderschool OEGSTGEEST Door de ontbin ding van de pachtovereenkomst met de N.V. Hogewoning krijgt de gemeente de beschikking over een aanzienlijk terrein aan de Rhijr.geesterstraatweg- De Voscuyl. Op een gedeelte hiervan zal straks de Dr. Schil derschool gebouwd gaan wor- De raad stelde hiervoor een krediet van 9 ton beschikbaar. Mevr. Van Lookeren (D 'Rö) in formeerde naar de mogelijk heid om gelijktijdig met de school een gymnastieklokaal te realiseren. Volgens wethouder Temminck was dit niet te ver wachten, omdat er enkele ge vallen zijn die eerder aan de beurt komen, n.l. Ie zalen bij de Oudenhofschool en de chr School aan de Kamperfoelie- Vergeeld Leidse Courant 22 October 1921 - In Zevenhoven gebeuren op de ze dag de vreemdste dingen. „Vanmorgen passeerde hier een avion die verdacht laag vloog. Hoewel verder niets bijzonders viel op te merken werd hij door velen nagestaard om een eventueele noodlanding te zien. Er gebeurde echter niets van dien aard. Een vroegere plaats genoot C. v d. L., later vliege nier geworden, bracht op deze wijze in het voorbijgaan een groet aan zijn moeder, die hier woont. Zoodra hij het dorp ge passeerd was steeg hij weer de hoogte in en ging zijns- weegs." Een paar uur later hebben de Zevenhovenaren weer iets over te praten. „De postbode E., alhier op zijn route brieven rondbrengende, kwam bij den landbouwer S. in de Kous, toen hij achter het hek wilde gaan, uit te glijden en vu het water. Hij wist zichzelve te redden doch was natuurlijk doornat. Hij moest naar huls teneinde drooge kleeren aan ti trekken en kon toen verdei zijn werk ten einde bren gen." openbaar stelde bedragen t '70—'72. Mocht i komst toch nog maatregel nemci college op de vastge- lor de periode en afwijkende dan zal het i W. met een opendraaien. „De gemeenten kunnen de tekorten evenmin blijvend opvangen als de ver voersondernemingen". De libe raal Cleton merkte op dat het verlenen van subsidie aan het openbaar vervoer vooral een intergemeentelijke zaak be hoort te zijn. Geerlof stelt vragen over vuilnisbelt in Aarlanderveeii AARLANDERVEEN-ALPHEN Ook het raadslid Geerlof is in de geruchtmakende zaak rond de Aarlanderveense vuilnisbelt gedoken. In een brief van 15 september stelt hij het ge meentebestuur namens een aantal inwoners van het dorpje eerst een paar inleidende vra gen, o.a. of het gemeentebe stuur weet dat er een vuil stortplaat is en of B. en W. ook niet vinden dat een onwettige bestaande toestand geprobeerd wordt te legaliseren tegen het verlangen van de bevolking. Hij vraagt ook naar de maatre gelen die het college denkt te nemen om de .hinder tot een minimum te beperken. Geerlof wil vooral weten welk toezicht men gaat houden om storting of lozing te voorkomen vuil door anderen dan de gunninghouder. Zijn laatste vraag heeft betrekking op wat er gaat gebeuren als deze stortplaats weg is. Kan het col lege garanderen, zo vraagt de heer Geerlof, dat er nooit i zoiets in Aarlanderveen De Does gaat vroeger dicht LEIDEN-L'DORP Het zwem bad De Does in Leiderdorp sluit dit jaar enkele dagen eer der dan gewoonlijk zijn poor ten. De andere verwarmde zwemba den in Lelden en omgeving als Poelmeer en De Vliet zijn geopend tot en met volgende week donderdag, maar het bas sin van het Leiderdorp6e bad moet geschilderd worden. Daarom Is" het daar zaterdag of (bij goed weer) zondag de laat ste zwemdag. LEIDEN De verkeersdrukte op de Morswcg en het schrijnende gebrek aan parkeerruimte in het Transvaalkwartier waren aanleiding tot het merendeel van de klachten die gister avond geuit werden op de PAK- hearing in de Transvaal- buurt. De wijkbewoners kunnen hun auto's niet meer kwijt, wat blijkt uit het vele stoepparke- ren. Vooral de kinderen van de nog geen drie meter brede De la Reystraat hebben last van de wagens. Vijf bewoners van deze straat waren daarom allemaal voorstander van het afsluiten van deze straat, het liefst nog met een bloembak. Kinderen uit de hele buurt ble ken trouwens overlast te on dervinden van het verkeer als ze naar de kleuterschool „De eerste stap" aan de Morsweg willen en daarvoor moeten oversteken. De belangstellenden voor de hearing spraken over betere beveiliging (zebra, stop lichten) maar ze vreesden dat er voor een klaar-over-brigade van volwassenen die dage lijks paraat zal moeten zijn onvoldoende mensen te krijgen zijn. Bij de Rijnzichtbrug wil len de bewoners van de Trans- vaalbuurt en Morskwartier graag een zebra voor volwas sen voetgangers. „Wijkraads lid" Theo Dirks opperde, de ge meenteraad voor te leggen, het vrije terrein achter de benzine pomp bij de Rijnzichtbrug te doen bestraten en er wat lijnen op aan te brengen. Dan zullen er driemaal zoveel auto's op kunnen staan dan nu. Daarmee moet de ergste nood gelenigd zijn, wanneer tenminste de om wonenden dan zo toeschietelijk willen zijn, hun auto niet pal voor hun deur te houden. Er kwamen ook veel klachten over het milieu. De meest trieste is wel dat er af en toe dode katten begraven worden in de zandbak van de Trans- vaalhof, waar overdag kinde ren spelen. Veel honden en katten gebruiken de zandbak ken als toilet. Een van de om wonenden zoekt nu iemand, die bereid is de zandbak elke avond te sluiten en 'm 's mor gens weer te openen dan zal het PAK zorgen voor een net of een deksel. Een aantal bezoe kers meldden dat de riolering veelal nog beerputten en lozing op de Rijn stinkt. Onder hen was een dame van de Morskade die overlast van ratten ondervindt. Van elders in de oude Mors kwamen klachten over ratten en mui zen, de aanwezigheid van die dieren werd voor een belang rijk deel geweten aan de slech te „verzorging" van de spoor dijk. ZOETERWOUDE De verlaging van de Asschuurbrug en de daarmede samengaande recon structie van de Dokter Kort mannstraat naderen hun vol tooiing. Het aannemingsbedrijf Van Bokhoven N.V. uit Goude rak, dat in april met het werk een aanvang maakte, hoopt op 30 september gereed te ko- Deze week is de laatste van de vier bitumelagen aangebracht waardoor dit een totale dikte heeft gekregen van 21 cm. De noodbrug over de Korte Mie- ning ten behoeve van de fiet sers is verdwenen en ook zij kunnen nu gebruik maken van de verlaagde brug. Deze heeft nu ligplaats van de zware ge metselde leuningen afzettingen gekregen van open werk. Mede door hel verdwijnen van de hoge opritten heeft het geheel een veel vriendelijker aanblik gekregen. Een belangrijke bij komstigheid van de verlaging die op de eerste plaats ge schiedde om verkeerstechnische redenen. Het gedeelte tussen de Schenkelweg en Asschuurbrug is nu ook voorzien van een voetpad waardoor de veiligheid van de vele voetgangers die van de weg gebruik maken, sterk is verhoogd. Men kan het slechts betreuren dat het voet pad niet doorgetrokken is naar de Dorpsstraat. Het houdt nu wat abrupt op, waardoor voet gangers opeens weer op de rij weg terechtkomen. Het ni veauverschil tussen de rijbanen en fietspad, wat na de verla ging ontstond, blijft gehand haafd. In de laatste twee weken Werk eind september gereed die nog scheiden van de datum van oplevering zullen de voet paden worden afgewerkt, de wegbelijning worden aange bracht en de bebording plaats- A Ik gr AT" v' Kent ti Djorghx? Geen man overboord als dat niet het geval mocht zijn, want deze mensenkenner bij uitstek heeft in dc vaderlandse literatuur slechts bij uitstek een spoor van wetenswaar digheden achtergelaten. Toch is het weinige dat hij heeft geschreven ruimschoots voldoende om even bij stil te staan. Een van zijn meest inte ressante werken vind ik persoonlijk het boek „Verborgen krachten". Daarin doet Djorghi in acht hoofdstukken uit de doeken welke mysteries er in ons lichaam ver borgen zijn. Dat zijn er heel wat. Van de ruige hersenpan tot de eeltige voetknobbel ontleedt Djorghi de mens. Elke rimpel in het voorhoofd krijgt onder invloed van zijn gedaclitenwereld een speciale betekenis. Wat hij schrijft over de lijnen van de hand is erg inte ressant. Het beste is dat u uw hand met de hand palm naar boven, naast dit stukje legt zodat u op de voet kan volgen wat u in de toekomst nog te wachten staat. Djorghi onderscheidt in het lij- nennet van onze hand palmen drie hoofdlijnen; de verstandslijnde ge voelslijn en de levenslijn. Voor de levenslijn, die loopt om de bal van de duim. zit er heel wat in het vat. Als hij fraai ge vormd is, zonder onder breking doorloopt en een zacht-rose kleur heeft dan zit u goed. U heeft dan een link karakter en een goede gezondheid. Maar owee als er onre gelmatigheden in de le venslijn optreden. Berg u dan maar want een ge broken levenslijn is een zeker teken van moei lijkheden en levensge vaar. Is uw levenslijn breed en rood dan bent u volgens Djorghi zinnelijk maar is die zelfde lijn bleek dan bent u somber en wantrouwend. Boek delen spreekt ook de verstandslijn die loopt midden door de hand palm. Die lijn bepaald namelijk over hoeveel denkkracht een mens be schikt. Als de levenslijn samen met de verstands lijn uw handpalm binnen rukt dan wijst dat op natuurlijkheid en trouw. Is de verstandslijn fraai getekend dat bent u een praktisch mens met een goed normaal verstand. Een zwakke, bleke ver standslijn gaat onverbid delijk samen met opper vlakkigheid en verspil zucht. Een brede korte lijn met plompheid van geest. Veelzijdigheid is tenslotte weggelegd voor houders van verstandslij- nen die in verschillende takken uitlopen. De laat ste lijn, de gevoelslijn, zit ook vol met verras singen. Hij ontspringt meestal tussen de wijs- en middelvinger om met een flauwe bocht onder de pink uit te monden. Als bij u deze lijn zuiver en mooi getekend is dan straalt de goedheid, groothartigheid en rond borstigheid van u af. Een lange en diepe gevoels lijn Is ook niet slecht want dan loopt u over van harststocht en ijver zucht. Bedenkelijk wordt het weer als de gevoels lijn breed en bleek is want dat betekent: per versiteit. Een smalle en dunne gevoelslijn komt er ook niet te best van af, want dan bent u fleg matisch van aard, spoe dig ongelukkig en heeft u last van heftige ge moedsbeweging. Tot zo ver de uitleg van Djorg hi. Als u het allemaal maar flauwekul vindt knijp dan uw handen maar dicht. d{ I Pk

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5