Trotse roomse onderwijs- burcht van weleer wordt tehuis voor bejaarden Ruzie ontsiert installatie van verenigingsraad Dierlijke torpedo in Leids museum Verbouwing kost 3,5 miljoen Markten en veilingen VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Openbaar in het kwadraat" L De burgemeester van Oegstgeest, jhr. T. A. J. van Eysinga, be heert reeds geruime tijd de portefeuille „voorlichting". Een van de vreugdevolle gevolgen hiervan is een persconferentie welke (bijna) maandelijks wordt gehouden in de B. en W.-kamer van het raadhuis. Onder voorzitterschap van bur gemeester Van Eysinga worden de plaatselijke correspondenten van de dagbladen uitvoerig voorgelicht over gemeentelijke aangelegenheden. Vele vraag tekens worden op voortreffelij ke wijze weggenomen door ambtenaren van gemeentewer ken en gemeentesecretarie. Kortom: het is een loffelijk streven dat wij vanganser harte toejuichen omdat de openbaarheid er ten zeerste mee gediend is. Maar gister avonds werd door enige raadsle den het voorstel gelanceerd om nog meer openbaarheid te be trachten en de persconferenties openbaar te maken. „Ik dacht het summum van openbaarheid reeds bereikt te hebben", ver klaarde de voorzitter, die over dit nieuwe geluid nog wel even moest nadenken". Wellicht is er een verlof lokaliteit te vinden om in te richten als een „Nieuwspoort?". Wie weet komen de „persjongens" nog eens naast de ambtenaren te zitten in het raadhuis omdat hun werkzaamheden ook „openbaar" worden. Degene die kan vertellen waar de grens ligt, mag het zeggen maar je kunt natuurlijk over drijven. Voorbereidings- besluit De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter gemeente secretarie (Breestraat 92) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de Gemeenteraad van 6 september '911, waarbij is verklaard, dat een herziening van het geldende be stemmingsplan wordt voorbereid voor het op de tekening Gr. St. 4204 nader aangegeven gebied, on geveer begrensd door de Leidse In valsweg. de Constantijn Huygens- 'aan, de Leeghwaterstraat en de door te trekken Warmonderweg. Leiden, 17 september 1971. De Burgemeester voornoemd. LEIDEN Bü de Labadiebank ten zuiden van Ierland kreeg de trawler KW 123 op 2 sep tember een zwaardvis in de netten. Er volgde een vreselijk gevecht, waarbij het woedende dier voor honderden gulden schade aan het vistuig aan richtte. Maar het slot van dat droeve liedje was, dat het ka daver een vrouwtje van 3.67 met een gewicht van circa 350 kilo voor f72.- verkocht werd aan het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek te IJ- muiden, die het doorspeelde naar het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Lei den. Daar lag de doldrieste houwdegen gistermiddag koud en verminkt te verflensen in zijn eigen stank. De „Leidse" zwaardvis is een groot exemplaar want de gemiddelde lengte van de bees ten bedraagt 2 tot 3,5 meter en het gewicht loopt van 60 kilo tot 150 kilo. Bij de voorlopige inventarisatie was in de inge wanden van het beest zo*n 20 kilo haring gevonden. Het museum kreeg in december 1869 een zwaard, dat gevonden was te Callantsoog en een hele vis van 211 centimeter die op 11 november 1922 op 6 kilome ter ten noorden van Noordwijk gevangen was. De-zwaardvis komt in de Noord zee nauwelijks voor en is in de noordelijke wateren niet alge meen. Hij heeft paaiplaatsen in Sargassozee en Middellandse zee en voedt zich voornamelijk met haring, makreel en soms inktvis. De zwaardvis, leeft eenzaam soms in paren en bij uitzondering in grotere groe pen. De dieren zwemmen ge woonlijk dicht naar de opper vlakte maar kunnen tot 500 a 800 meter diep duiken. In volle vaart lopen ze naar schatting veertig tot vijftig zeemijl per uur. Medewerkers van het mu seum begonnen gistermiddag de dierlijke torpedo te ontle den, waarna geraamte en mis schien ook organen ten dienste van het onderwijs worden ge ëxposeerd. Abbenes spijkerde oude school dicht ABBENES Op feestelijke wijze is gistermiddag in Abbenes de nieuwe „School met de Bijbel" geopend. Nadat eerst de oude school door de jeugd was dichtgespijkerd trokken 137 schoolkinderen in blikslagersoptocht naar de nieuwe school. Daar werden de kinderen in de klassen lange tijd met spel en zang bezigge houden. Op 15 oktober i.s. zal de school officieel in gebruik worden genomen door weth. Jongelie. WARMOND. De metamorfose van de trotse roomse onderwijsburcht, het grootseminarie in Warmond, begint vaste vormen aan te nemen. In maart van het volgend jaar zullen de eerste demente bejaarden hun intrek nemen in het dan gedeeltelijk voltooide complex. Franciscaanse Bejaardenzorg. Deze stichting beheert een zestal tehuizen, waaronder De Wilbert in Katwijk. Het ligt voor de hand dat er op verschillende terreinen een vrij nauwe samenwerking tussen de Katwijkse en Warmondse vestiging zal plaats hebben. Het karakter én de functie van Mariënhaven, genoemd naar klooster dat in vroeger dagen in Warmond heeft gestaan, zal echter verschillen van die van De Wilbert. In Warmond zullen alleen demente bejaarden een onderdak krijgen, terwijl dat hoofdzakelijk mensen uit deze streek zijn. Het tehuis zal capaciteit krijgen van 200 bedden. Het is de bedoeling dat het gehele complex in de tweede helft van 1972 in gebruik zal kunnen worden genomen. Geestelijk vader van het project is de Oegstgeestse architect G. Prinsen, die in zijn schik met deze opdracht. „Ik vind het erg fijn om een gebouw als dit weer een nuttige bestemming te kunnen geven. Heel fijn zijn natuurlijk ook de mogelijkhe den die een dergelijk gebouw heeft. De ligging bijvoorbeeld werkt erg inspirerend. Veel ruimte, veel bomen, schitteren de entree en zo. De oude Bis schopslaan bijv. willen we weer de hoofdtoegangsweg ma ken. Jarenlang is .men via de zijkant het gebouw genaderd, nu gaat dat weer centraal ge beuren." VERTROUWD De heer Prinsen is in de loop dei- jaren vertrouwd geraakt met het bouwen en verbouwen van bejaardentehuizen. Toch is hij niet a priori een voorstander van dergelijke instituten. „Ik ben een voorstander van inte gratie van bejaardenwoningen in de normale woningbouw plannen. Bejaardentehuizen moet je alleen bouwen als het strikt noodzakelijk is, als het werkelijk niet anders kan. Zo als hier in Warmond bijvoor beeld, waar het gaat om de mente bejaarden. Maar zolang men zich nog kan bedruipen moet die mogelijkheid gegeven worden. Ik geloof dat je dan een heel eind kunt komen met het bieden van zoveel mogelijk service. Maar. zoals ik al zei, er zijn gevallen waar geen an dere oplossing is dan het bou wen van tehuizen. Voorwaarde is dan echter dat je zorgt dat het dan ook een echt tehuis is. Ook al is dat laatste al weer een besmet woord aan het worden. Het komt namelijk nog al eens voor dat het mei bejaardentehuizen de kant van ziekenhuizen opgaat. En dal moet ten koste van alles ver meden worden. Je moet er van uitgaan het klinkt wel een beetje cru maar het is wel zo die mensen hebben levens lang in zo'n gebouw. En daar om moet er een huiselijke sfeer Het gedeelte dat het eerst afgele verd wordt is de uit 1811 date rende vleugel van het gebouw. Daar hebben de uitvoerders, de Eindhovense gebroeders Van Heeswijk, het grootste gedeelte van hun mankracht geconcen treerd. De totale verbouwing zal ongeveer 3,5 miljoen gulden gaan kosten. Burgerlijke stand en C. H. Bentvelsen, Gerrit, P. Groot en G. van der Laan. Willem M. z.v. A. Kastelijn en A. E. Jansen. KATWIJK Geboren: Marco z. v. M. Glasbergen en C. Guijt, Krista d. v. M. J. Durieux en E. H. M. Leuring; Carolien d. v. M. J. Durieux en E. H. M. Leuring Ward z. v. P. van 't Hoender- daal en A. Greebeld Ronald. H. z. v. J. van der Horst en M. Nagel, Jeroen H. A. z. v. G. M. Hellwig en M. E. de Mey, Arie z. v. B. Vlieland en C. Remmel- zwaal, Nicolaas z. v. A. de Ja ger en M. C. van Beelen, Neel- tje C. d. v. W. L. van de Kooi en W. A. van der Does, Wietze C. z. v. W. L. van de Kooi en W. A. van der Does, Ingrid C. v. d. J. C. van der Niet en W. van Dijk, Cornelia d. v. C. van der Plas en E. de Koning, Willem A. z. v. H. S. P. Vink en Y. C. Kluiver, Hendrikus A. z. v. H. S. P. Vink en Y. C. Kluiver, Monique d. v. A. Schaap en M. Guyt. Ondertrouwd: A. C. v. Beelen en G. M. van Beelen, J. v. Duyven- bode en G. Haasnoot, L. P. Lan ge en J. C. den Haan, T. J. M. Westgeest en A. M. Hogewo- ning, A. Plug en J. J. M. van Asperen, C. Schaap en S. Kuijt, W. J. Nij hof en M. M. Vermee- ren, L. Schaap en W. A. Zuij- derduijn, T. van Norden en W. C. Guijt, J. W. van Rijn en N. Brouwer, C. G. M. Brussee en J. van Belzen, C. v. Iperen en J. A. Sormani, P. T. Paap en M. Krijgsman. Gehuwd: J. W. Faasse en A. M. van Tongeren, J. den Haan en K. Barnhoorn, J. Buis en G. van den Oever, C. N. Kuijt en P. Vermeulen, W. J. van Aken en G. M. J. van Tol, C. Gutter en E. van Starkenburg, D. van den Oever en A. van Beekum, J. R. Bloot en A. M. Zandber gen, C. J. van Driel en M. Guijt, J. G. M. Bominaar en P. A. B. van Wasbeek, A. M. C. van Roosmalen en G. G. M. Paardekoper, J. B. den Dekker en J. Loef. Overleden: D. D. de Gunst 67 jr., A. P. Boelhouwer 87 jr., J. Noordhorn 69 jr., N. Ouwehand 5 jr. en S. Oudshoorn 3 da- gen. LEIDEN Geboren: Richard z.v. W. L. Onstenk en M. C. Oudshoorn, Sabine Nathalie d.v. E. de Vin en M. C. H. Kampinga, Thfeodorus J. Zandvliet, Ralph Armin Emill z.v. E. R. P. Akrum en N. F. L. Jie-A-Sang, Cornelis Leendert z. v. C. L. van Dam en J. F. Sterckel, hof de Moed en M. D. Janssen. A. H. E. Regeer, Ever Jaar, Th. Los echtg. Broeders 78 Jr., C. J. van Amster dam, man 75 jr.. M. M. van Tigge- len wed. v. A. Blommers 81 jr., E. M. Sluis wed. v. M. J. Dleben 59 Jr., Y. D. M. Decoster zoon 9 mnd., J. Nieboer man 79 Jr.. M. N. de Wolf echtg. v. L. Gijsman 74 jr., F. M. Bender echtgen. van A. van Roljen 56 jr., P. C. N. Hoogstraten hangen. Die mogelijkheid heb je ook weer in een gebouw als dit. Lekker brede gangen waar vogelkooien neer zou kunnen zetten. We kunnen ook een zonnige tuinkamer creëren. ,In dit geval doemt er wel weer een moeilijkheid op, het feit dat hier uitsluitend demente bejaarden komen. Daarom wordt zo'n tehuis toch al gauw een compromis tussen sfeer en kille zakelijkheid. Demente mensen hebben veel behande ling nodig. Zo kun je geen tapijten gebruiken, want de vloeren moeten op de eerste plaats gemakkelijk te reinigen zijn. Daarnaast moet je je na tuurlijk afvragen in hoeverre deze mensen interesse hebben in een sfeervolle aanpak. Zelfs de artsen zetten hier vraagte kens bij. Demente bejaarden schijnen sfeer slechts inciden teel te ervaren. Vandaar dat wij in Warmond een tehuis bouwen, grotendeels vol gens de conventionele aanpak. Dat kan moeilijk anders. Maar ik vind het niet zo erg want ik werk toch meestal op deze ma- n'er NIEKJAN VAN KESTEREN Vrije Jeugdclubs beginnen zondag ZOETERWOUDE De even stoom te hebben afgeblazen van het zomerkamp gaan de Vrije Jeugdclubs die hun on derkomen hebben in 't „Spinne- web", het voormalige Graalhuis aan de Zuidbuurt. weer van Zondag a.s. kunnen de jongens en meisjes, ook zij die al lid wa ren zich aanmelden op de eer ste gezamenlijke clubbijeen komst die van 2 tot 3 uur wordt gehouden. Zij kunnen dan actief bezig zijn met klei en, spatten en het maken van papieren bloemen en pruiken. Ook de ouders zijn daarbij van harte welkom. Ook de film die tijdens het jongste zomerkamp is opgenomen zal dan worden vertoond. In Warmond is r miljoen gulden hard in de weer het vroegere seminarie te verbouwen tot een tehuis voor demente bejaarden. Bezoekuren ziekenhuizen (zoektijden Kliniek icn: 3de klas alle dagen 5 en van 18.45-19.30; 2de ille dagen van 11.30-12, va 16 en van 18.45-19.30; 2de kla van 11.30-12 (aUeen vaders) va 15-16 en van 18.45-19.30. Baby's e kleuters: zo., ma., wo„ vrij. e zat. van 15-15.30; df. en do. va ■akllnlek: 3de rchlat tot 12 e: Jelgersmakliniek: i 16.45-17.45 uur; zaterdag zondag 11-11.45 en 13-15 u Alphei lijks took zc klas: van 10.30-11.00 klas: i 18.01 Noordwijk, Sole aamafdeling: echtgenote! 16 jaar geei klasse patiCn igs van 1 tot 3. dinsdag half 3, donderdag half 8 en zaterdag LEIMUIDEN Op de WWem van der Veldeweg in Lei- muiden is mer mstvrnrddag met een takelwagen lange tijd bezig geweest om deze vracht auto weer recht te krijgen. De chauffeur van het voertuig raakte van de weg toen hij op de smalle weg uit moest wijken voor een tegenligger. Eenmaal van de betumweg af lukte het hem niet meer zijn wielen uit de drassige walle- kant te sturen. Na nog een aantal meters te hebben ge reden kantelde hij half. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van het feit dat mejuffrouw A. Lans een kwart eeuw in dienst is van de gemeente Alphen aan den Rijn werd de jubilaresse gistermid dag op het gemeentehuis har telijk gehuldigd door onder an dere haar collega's en burge meester R. M. Gallas. Mejuf frouw Lans. op de secreatarie werkzaam als machineschrijf ster, ontving vele cadeaus. KATWIJK AAN ZEE. Als alles loopt zoals is gepland dan zullen volgend jaar rond deze t\jd op het terrein van het Rotterdams Zeehospitium, ter hoogte van de Sportlaan, twee nieuwe paviljoens worden geopend voor blijvende huisvesting van zwaar lichamelijk gehandicapten. In elk van de paviljoens komen acht kamers; vier eenpersoons en vier tweepersoons plus voor elke groep apart een huiskamer. Tevens komt er een hobby- en oefenruimte. Het aantal paviljoens waarin de zwaar lichamelijk gehandicapten zijn ondergebracht, is dan gestegen tot zes en liet totale aantal bewoners tot zeventig. Op de foto: enkele leden van de Stichting Rotterdams Zeehospitium bij de bulldozer, die zojuist de spits van het werk heeft afgebeten. KOUDEKERK Gisteravond is in de raadzaal van Koudekerk een Verenigingsraad geïnstal leerd. Deze raad gaat als alge meen bestuur van het Vrüe Tüdscentrum „De Ridderhof" fungeren. Burgemeester Van der Linden gaf een overzicht van de werkzaamheden van het voorlopig bestuur en van de plannen die nu een jaar in wording zijn. Ir. Kroes gaf een technische toelichting, terwijl de heer Slot de financiële zijde belichtte. Over de plaats van het toekomstig centrum werd gezegd dat nu toch wel sterk gedacht wordt aan een situe ring ten oosten van het zwem bad. .EIDEN, 17 sept. - AANVOER: stie ren 25, melkkoeien 70. vette koeien 304. vare koelen 45, vette kalveren 50. vette schapen 300, fokschapen 120. vette lammeren 1514, varkens (zeugen) 45. schrammen 18. biggen 462. geiten 62, veulens 8, totaal 3023. PRIJZEN (in guldens per stuk): fokstieren 1300-1600; slachtstleren per kg gesl. gcw. 5,00-5,50; melk koeien 1200-1850; vette koelen per HANDEL: vette koei kalm, vctl DO, C I 250— len per kist eist 160—180. 25—27. Selderij Gemeentesecretaris Van Brakel vertelde dat de NSF geen sub sidie wil geven voor dit doel. Van provincie en CRM hoorde men nog niets. Na de pauze werden de leden van de Vere nigingsraad geïnstalleerd. De eerstvolgende vergadering moet een definitief stichtingsbestuur benoemd worden. Het gemeen tebestuur heeft als kandidaten gesteld burgemeester Van der Linden en mevrouw Le Large- Van Breukelen. Van het voor lopig bestuur hebben zich be schikbaar gesteld: de heren Van Aalst, ir. Kroes, Hogenes, Van Brakel en Slot. Tijdens deze enthousiast verlopen ver gadering deed zich een pijnlijk incident voor. Bestuurslid Van Öosten (ook voorzitter van de voetbalclub) was niet aanwezig Hij bleek overhoop te liggen met mevrouw Le Large. Nadat eerst de heer Slot mevrouw Le Large hemelhoog had geprezen vroeg daarna de heer Schrier (secretaris van de voetbalclub) het woord. Tot verbijstering van de aanwezigen deed hij een felle aanval op mevrouw Le Large. Zij moest zich vol gens de heer Schrier voortaan met haar eigen zaken bemoeien i.p.v. met die van de voet balvereniging. Mevrouw Le Large had n.l. in de raad aan gedrongen op een hogere bij drage van de v.v. Koudekerk in de exploitatiekosten van het sportpark. Vandaar de boosheid van de voetballers. ZOETERWOUDE Na een suc cesvolle start gaat SJZ zondag naar Rijpwetering voor dc tweede competitiewedstrijd. Aanvang half drie n.m. De supportersbus vertrekt vanaf Haasbroek om twee uur. LEIDEN. Op het kruispunt AtjehstraatDriftstraat raakten twee auto's frontaal met elkaar in botsing. Er was zware mate riële schade. De betrokken per sonen zijn allen licht gewond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Marathon met blinddoek SYDNEY (ANP) De Neder landse hypnotiseur Nico van der Bilt heeft een door het Australische dagblad The Sun georganiseerde zestien km lan ge marathon, waaraan ruim 2.000 personen deelnamen, ge blinddoekt uitgelopen. De tijd van de geblinddoekte Van der Bilt was 82 minuten; de tijd van de winnaar, een beroeps atleet, was ruim 47 minuten. „Nick" Van der Bilt had oude Engelse pennies met plakband voor zijn ogen laten binden en daaroverheen een met plak band bevestigde blinddoek. Hij volgde het parcours door het luisteren naar de voetstappen van andere deelnemers. De organisatoren van de mara thon dreigden eerst met poli- tie-ingrijpen omdat Van der Bilt naar hun mening er een circus van ging maken. Zij beschouwden het als een „ern stig" sportevenement. Behalve beroepslopers liepen echter ook kinderen van negen jaar, huisvrouwen en een grootva der van eenentachtig mee LEIDEN De Leiderdorpse Schaakvereniging begon haar nieuwe seizoen met een simul- taanwedstrijd. De heren C. Berg en W. de Haas bonden de strijd aan tegen club- en thuis- spelers. De heer Berg haalde 90 procent. De belangstelling van de thuisspelers was zo groot dat men op het onderlin- gen competitie veel nieuwe le den verwacht. Leids Vredes- kontakt informeert LEIDEN Morgen begint wat Leiden en omstreken betreft de vredesweek. Iets eerder dan officieel, dat gebreurt zondag, maar het enthousiasme was blijkbaar zo groot dat de mogelijkheid er was de datum te verschuiven. Morgenavond opent bur gemeester Van der Lin den van Koudekerk in de Prins Bernardstraat een stand met informatie en verkoop van artikelen uit de derde wereld. Hij is een van de autoritei ten die zich loyaal op stelt ten opzichte van de ze vredesweek, die in dit gebied gestimuleerd wordt door het Leids Vredescontact. Een in de bestuursleden deze organisatie is Lex Soeteman. Hij ver telde iets over de gang van zaken rond de vre desweek en het thema van dit jaar. „In februari hebben we een cursus ge organiseerd over geweld en geweldloosheid. Daar zijn verschillende spre kers geweest, o.a. De Zwaan, de schrijver van „Amerika in Termijnen", en mr. Doessen, de ad vocaat van de Zuidmo- lukkers. Het doel van de zelf te laten denken over het thema, ze enthousiast maken zodat ze echt mee konden doen aan de vre desweek. De belangstel ling was vrij groot. Ge middeld waren er zo'n 100 mensen. Het resul taat was dat we in april met een heleboel mensen bij elkaar zijn geweest. Die eerste grote groep is in een aantal kleintjes uiteen gevallen. Ieder groepje is zich gaan richten tot een be paalde groep van de be volking. De werkende jeugd, de lagere scholen, de middelbare scholen, een aantal wijken in de stad. en de verschillende randgemeenten. Ook daar was de medewer king goed. In Hazers- woude zelfs uitstekend, in Voorschoten slecht. Daar reageerden de ker ken namelijk niet op onze oproep. En dat terwijl de kerken el ders juist een erg inspi rerende ról spelen. De Herensingelkerk doet bijzonder goede dingen. Zondag a.s. wordt er bo vendien in een aantal kerken gepreekt over een facet van de vredes week. Op die manier be reik je natuurlijk een heleboel mensen. Weèt je overigens welke mensen, het meest ontvankelijk zijn voor onze ideeën? Op de eerste plaats na tuurlijk de jongeren on der de 25 jaar, maar ook oudere mensen, in de buurt van de 65 jaar. De groep daartussen blijkt geen tijd te hebben. Rest de vraag wat wil het Leids Vredescontact nu eigenlijk bereiken? Lex Soeteman kan het in een paar zinnen duidelijk maken: „Deze week wil len wij de mensen leren het strucutrele geweeld te herkennen. Het ge weld dat ander geweld uitlokt. Men schreeuwt als de Ambonezen de Indische ambassade be moeien schreeuwen om dc stap daarvoor. De oor zaak dat het zover komt is ook geweld".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3