Charly Bosveld oorzaak van doelpunt en gelijkmaker Zwitsers deelden eerste knock out uit in Ronde van de Toekomst EREDIVISIECLUBS IN ACTIE TEGEN WANGEDRAG VAN SUPPORTERS Schwartz: zwakte van Levski is uitgebuit UEF A-cup VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 „We willen het eerst zelf proberen, maar als het niet lukt, zullen we de hulp van de politie inroepen teneinde wanordelijkheden, veroorzaakt door supporters te voorkomen", besloten de supporters verenigingen ran oostelijke en noordelijke eredivisieclubs. (Van onze sportredactie) DEVENTER Op initiatief van de „Vrienden van FC Twente" zijn de vertegenwoordigende supportersvereni gingen van oostelijke en noordelijke eredivisieclubs (FC Twente, Eagles, NEC en Vitesse) FC Groningen was verhinderd maar toonde zich geïnteresseerd in de ontwik keling gisteravond in het stadion van de Deventer eredivisieclub Eagles bijeengekomen om zich te beraden over te nemen maatregelen tegen het steeds toenemende ivangedrag van de supporters. Op het programma stonden prograi onder meer de gedragingen verenig van het publiek tegenover de bezoekende vereniging PolitiG en de meegekomen suppor ters, het opvolgen van de 1 aanwijzingen van de sup poosten. het gooien met le ge emballage (flesjes blikjes e.d.) naar spelers of pu bliek. de De oostelijke supportersvereni gingen. met 'de heer K. op de Beke uit Enschede als woordvoerder, zijn van me ning dat zij een belangrijke bijdrage kunnen leveren in de verbetering van het ge drag van de supporters. Zij denken dit te kunnen berei ken door medewerking van pers, radio en televisie, als mede door publicaties in de Als eerste resultaat van de bijeenkomst is men geko men tot het samenstellen van een circulaire, te plaat sen in de programmabladen van de verenigingen, waarin men een dringend beroep doet op het publiek zich on der alle omstandigheden correct te gedragen. Men denkt ook aan het uitreiken van folders voor de bezoe kers van de wedstrijden. De heer Op de Beke: „Wij zijn bereid onze leden beschik baar te stellen om de sup poosten van de verenigingen assistentie te verleden bij ongeregeldheden rondom het terrein. Ook denken wij de helpende hand te kunnen bieden wanneer molestatie van de scheidsrechter (buiten het stadion) dreigt Indien wij niet met eigen middelen erin slagen de zaak tot een oplossing te brengen, zijn wij bereid ons te wenden tot de politie met het verzoek maatregelen te willen ne- De oostelijke supportersclubs rekenen erop, dat de con- takten zich zullen uitbrei den tot de clubs in de overige delen van het land, opdat men te zijner tijd tot een overkoepelend orgaan zal kunnen komen. Men is er zich terdege van bewust een misschien niet te verwezen lijken ideaal na te streven, maar toch hoopt men met het zetten van deze eerste stap voldoende goodwill te kweken. De heer Op de Be ke: „Wij zijn van plan onze acties voort te zetten. Door dat de supportersclub van FC Groningen niet aanwe zig was, konden wij nog niet tot het vormen van een gemeenschappelijk bestuur komen. Dit zit er in de toe komst wel degelijk in". SOFIA Een moment van onoplettendheid van Spajta's doel man Pim Doesbyrg kwam d,e Rotterdamse ploeg bijna duur te staan. Hij zag na 42 minuten in het duel voor Europa Cup II tegen Levski Spartak Sofia de Bulgaar Aladjov niet staan in het muurtje dat de verdedigers van Sparta hadden opgetrokken voor zijn doel voor de vrije trap die Panov kreeg te nemen nadat hij door Bosveld onderuit was gehaald. Aladjov spurtte uit het muurtje toen Panov schoot en keihard verdween de bal door het gat langs de verbouwereerde Doesburg. Het tot dan toe stug verdedigende Sparta, soms met kunst- en vliegwerk, liep daardoor een achterstand van 10 op maar de equipe van Elek Schwartz herstelde zich uitstekend en gaf Levski geen kans door te drukken en de marge nog groter te maken. Integendeel, de iaAtste twintig minuten nam Sparta het initiaief over van de fel aanvaïï«ide Bulgaren en scoorde zelfs nog de gelijkmaker door Bosveld die. indirect de oorzaak was geweest van de Bul gaarse treffer. Aanvankelijk gaf niemand iets voor de kansen vên Sparta. Levski, in de striemend koude regen aangemoedigd door slechts een dikke 10.000 toe schouwers de rest liet het met dit weer afweten op de onoverdekte tribunes van het kille stadion begon meteen met een grootscheeps offen- Gesteund door de aanvallende verdedigers Gaidarski Bul gaars international en absolute uitblinker in dit duel en Jeisjev en de middenveldspe lers Aladjov en Stojanov werd de Bulgaarse aanvalsmachine ruimschoots voorzien van goede passes. Sparta moest zich be perken tot een verdedigende rol maar dat lag ook in de lijn der verwachtingen. De vraag was of de Rotterdamse defensie het geweld van Levski, zou kunnen weerstaan. Tot gerust stelling van het handjevol Rot terdamse aanhangers lukte het, al was het soms met veel moeite. Bikkelhard Na een kwartier kreeg Sparta meer vat op het spel. Visser had slechts in de eerste minu ten moeite met Vesselinov maar kreeg toen regelmatig assistentie van uitblinker Bos veld, die een geweldige inzet toonde en er bikkelhard tegen aan ging, tal van overtredin gen maakte maar een belang rijk aandeel had in de ontrege ling van de Bulgaarse aanval len. Eykenbroek had de moei lijke taak de snelle en hard schietende Tzvetkov uit te schakelen en slaagde daarin met glans. Naarmate de tijd verstreek werd duidelijker dat Levski, bestem peld als een razendsnelle, ge vaarlijke ploeg, te sluiten was. Sparta had bovendien het voor deel van de weersomstandighe den in Sofia. Het veld was spekglad en dat is voor een verdedigende ploeg zonder meer een pluspunt. Sparta mocht dan in de eerste helft geen gelegenheid gekregen hebben gevaarlijk voor het doel van Miehailov te komen alleen Kristensen. Sofia „Geen grote wed strijd, maar wat wilt u? Het is Europa Cupvoetbal en dat kerheid dat de conditie van mijn spelers beter was". De gelukkigste man bij Sparta vriendschappelijke wed strijd. We kijken alteen maar naar het resultaat. En kreeg de bal ineens goed op de slof. De keeper had geen schijn van kans. Waarom de bijzonder tevreden Elek Schwartz. „Ik ben zeer con tent. De hele ploeg heeft kaart uit zijn zak haalde, is me onduidelijk. Ik riep al leen hard „buitenspel". Dat was voor die Griek voldoen voor stuk hebben de spelers zich aan de opdracht ge houden. We hebben de zwakte van Levski goed uit- de. Maar er gebeurde wel gekkere dingen. Ik ben twee keer in mijn gezicht ge spuugd door een speler van garen conditie tekort zouden zien spelen en had de ze jammer genoeg niet". De grote man van Sofia: Charley Bosveld. Hij maakte de gelijkmaker, waardoor Sparta met het volste vertrouwen de return tegemoet ziet. opererend op rechts en op links, en Van der Veen kwa men tot een schot Levski kwam evenmin tot grootse da den. Het meeste gevaar bij de Bulgaren kwam nog van Pa nov. een speler met een kei hard schot in de benen en Tzvetkov die het Doesburg en kele keren lastig maakte De Rotterdamse doelman maakte echter geen fout, tot de 42ste minuut. Greep om de Rotterdamse muur om ver te kunnen halen. Levski wist dat het aan een voor sprong van 10 niet genoeg had. Trainer Varsov had zijn team na de rust opnieuw met de opdracht „aanvallen" in het veld gestuurd, maar al spoedig bleek dat Levski niet het uit- Rijden voor een ballpen AMBI Er mankeert veel aan deze Ronde van de Toekomst. Alle buiten landers bijvoorbeeld vra gen zich af hoe het mo gelijk is, dat de Fransen toestemming hebben kunnen krijgen voor het zware parcours, dat ge heel in strijd is met de voorschriften van de UCJ en zeker tegen het eind van het seizoen te veel van de amateurs zal vra gen. Men vraagt zich ook af hoe de organisatie met een prijzenschema is durven komen, waarin dagelijks tien coureurs iets kunnen verdienen. Die prijzen in natura zijn voor de op dit ge bied verwende amateurs dan nog aan de lage kant ook. In de openings tijdrit kreeg de wnnaar een versnellingsapparaat, dat een beetje vooraan staand amateur normaal toch al van de betrokken firma ontvangt. De tien de prijs was een vier- klcurenbalpen.... Alleen de cindprijs in het individueel klassement is de moeite waard: een Peugeot 204. Maar het nge i het wek- scheerapparaten. eenvoudige draagbare radio's, sigarettenaanste kers en de simpelste bromfietsen. ROLHOCKEY- TOERNOOI >EN HAAG Op de rolschaats- baan „De Eekhoorn" aan de Leyweg wordt zaterdag en zondag een nationaal rolhockey- toernooi georganiseerd door Hollandia met deelneming van De Dennenberg (Valkennwaard nationaal kampioen De Lichtstad (Eindhoven), Hel mond-West, ZRC (Zaandam) en de Haagse verenigingen The Rolling Stars, Hollandia en Re sidentie. Aanvang zaterdag 10 uur, laatste wedstrijd 21 zondag resp. 10 en 16.45 uui ALBI. „Ik heb kriebel benen en als het zo hard prikt, gaat het meestal moeilijk", had Fedor den Hertog voor de start van de openingstijdrit van de Ronde van de Toekomst gezegd. Het klonk als een grap maar het was serieus bedoeld. Dat werd de Ne derlanders op het auto circuit van Albi duidelijk nadat Den Hertog als voor laatste zijn 7,6 km tegen het horloge had beëindigd. Den Hertog was verslagen. Hij had in zijn specialiteit verloren van twee Zwit sers, van de 23-jarige Josef Fuchs de eerste drager van de gele trui dus en van de twee jaar jongere Bruno Hubschmidt. Den Hertog, die wel sterke con currenten als de Franse Marcel Duchemin (door Den Hertog na diens snelle rit begroet als „mon sieur Chrono"), en Regis Ovion, en de Tsjechen Jan Smolik en Jiri Mainus achter zich had ge laten, was zeer teleurgesteld. ..Er komen wel meer dagen maar ik had er een beetje op gerekend te Dit net zo'n teleurstelling als het feit, dat ik bij de wereldkam pioenschappen in Varese in de achtervolging niet bij de laatste acht kwam. Ik geloof, dat het niet goed is met mijn keel. Het is net of er harde stukken in zitten", zei hij, steeds zijn keel schrappend. Toen hem verteld De Zwitser Josef Fuchs werd, dat hij op Fuchs acht se conden had verloren (10.05.3 voor de Zwitser tegen 10.13,4 voor Den Hertog), concludeerde hij: „Dat is wel erg veel op zo'n korte afstand". Natuurlijk zocht hij naar een oor zaak. Hij wilde zijn gedeeltelijk falen een derde plaats is toch altijd nog een zeer goede pres tatie in zulk een sterk gezel schap niet gooien op de inci dentrijke reis, die de Neder landse ploeg achter de rug had. Dinsdag in de namiddag had de bus, waarmee het gezelschap van Breda was vertrokken, het op de autosnelweg vlak voor Parijs begeven en omdat Joop Midde- link geen hotel had kunnen vinden, had de ploeg in de ka potte bus moeten overnachten. Woensdag had men er zo lang over gedaan om met een inmiddels uit Nederland gearriveerde bus naar het moeilijk - bereikbare Albi te rijden, dat de geplande training van 150 km moest ver vallen. „-Misschien heeft die uit puttende reis er wel wat mee te maken. Dat was natuurlijk geen voorbereiding voor mij, maar of dat alleen de schuld is, zou ik niet durven zeggen. Ik reed niet hard genoeg", aldus Den Hertog, eerlijk als altijd. Hij draait nooit om de zaken heen, zoekt ook zelden uitvluch ten. Hij was verslagen in zijn specialiteit en aanvaardde dat als een goed sportman. Ploegleider Middelink moest trou wens ook aanvaarden, dat zijn equipe in de tijdrit bijna geheel teleurstelde. Hij had zijn hoop gevestigd op Den Hertog voor het individuele klassement en een beetje gerekend op een hoge klassering in het ploegenklasse- ment met sterke tijdrijders als Wim Kelleners, Hennie Kuiper en Frits Schür. Behalve de Lim burger Matthieu Pustjens reden alle Nederlanders onder hun kunnen. Zat het dan toch in die mislukte busreis? Alleen Hennie Kuiper, die ook door de buiten landers als een kandidaat voor de eerste vijf was getipt maar ruim een halve minuut langzamer was dan Fuchs, maakte er een toespeling op. „Het kan ook niet als je twee dagen in een bus hebt gezeten". Hoe het ook zij, Nederland kwam aanmerkelijk minder gelauwerd uit de proloog dan menigeen had verwacht. De Nederlanders ston den echter niet alleen. Ook de Fransen en de Tsjechen hadden gehoopt de eerste oogst te kun nen binnen halen, maar slaagden evenmin. Het venijn zat in deze tijdrit niet in de staart, niet hele maal tenminste. Want Hub schmidt, die als enige vrijwel dezelfde tijd noteerde over de eerste en over de tweede helft, was al lang binnen toen de grote mannen van start gingen. Zij wisten waaraan zij zich hadden te houden: de 10.10,5 van de jonge Zwitser. Alleen Josef Fuchs, in Varese door de Colombiaan Rodriguez van de wereldtitel gehouden en ver volgens door pech in de 100 km tijdrit in Mendrisio al binnen 25 km uit de Zwitserse ploeg verdwenen, ging nog harder. Na hem slaagden de Spanjaard Viejo (derde in Mendrisio), Den Hertog en de regerende wereld kampioen Regis Ovion er niet meer in zijn tijd te benaderen. Zwitserland had de eerste knock out uitgedeeld. In het Neder landse kamp was die slag hard aangekomen. Jo van Pol, Cees van Dongen (hij reed zijn eerste tijdrit overigens niet onverdien stelijk), Hennie Kuiper en Wim Kelleners („Ik heb een paar keer verkeerd geschakeld en ben in een bocht van de >veg geraakt") hadden niet aan de hoge ver wachtingen va». Middelink kun nen voldoen. Frits Schür had wellicht voor een lichtpuntje kunnen zorgen als zijn achter band het niet na anderhalve kilometer had begeven. Het „steken" van een wiel kostte nogal wat tijd, zodat er zeker dertig seconden voorbij gingen eer de Groninger de cadans weer te pakken had. Hij huilde niet toen hij terugkwam in de box het scheelde weinig. „Dat goed", stamelde wiel draaide i hij. Alleen Matthieu Pustjens, die als vervanger van Jan Spetgens in de formatie was gekomen, had vriend en vijand verrast met een lijd van 10.39,8. Middelink: ..Zie je nou, dit is een teken dat je de goede vorm hebt, want jij bent geen specialist in het tijd rijden". Op dat moment moesten Kuiper, Kelleners en Den Her tog nog rijden. Vandaar het „de volgende drie moeten het echter doen voor het ploegenklasse- ment" van Middelink. Hij had achteraf bezien die woorden wel willen inslikken. (Spa) 5. Mainus (Tsj) 10.22,5, 7. (Tsj) 1023,1, Almiespar- 10.23,7, 9. MittercgKer (Oos) (Zwl) 10.27,0, 12. Melerq 10.27.2. 13. Kltmczak (Pol) Smolik (Tsj) (Tsj) (Spa i (Ned) I igues (Fra-Reg t-Alper iiuime (Frn-1 (Ned) 10.36. Van vjc WH 52. Van Pol (Ned) 10.59,7, 59. Schut (Ned) ll.07,( s (Zwl wi) 8. houdingsvermogen had dat Sparta wel bezat. Het tempo, toch al niet ontstellend hoog. werd steeds trager en Sparta kreeg na twintig minuten de volle greep op het spel. Kleijn- jan, toch door Elek Schwart* ingezet, en Van der Veen (ver rassend opererend op de plaats die aanvankelijk voor Koudij- zer was weggelegd) kwamen tot aanvallende acties. Nadat Van der Veen keihard over had gekopt, scoorde Spar ta dat in de slotfaze de strijd in het matige duel dikteerde. de gelijkmaker. Een doelpunt, dat op naam kwam van Bos veld. Kristensen, aan banden gelegd door Gaidarski, kon zich een keer aan zijn directe te genstander ontworstelen en zette voor op het hoofd van Van der Veen die doorkopte naar Bosveld, die in de eerste helft een boeking opliep we gens een opmerking aan het adres van de Griekse scheids rechter Timoleon Lacius. Bos veld haalde ongelooflijk hard uit en Miehailov was kansloos. Een gelijkspel was meer dan waarop Sparta had gerekend. Het buitte de betere conditie in de slotfaze voortreffelijk uit. Deze conditie bleek beslissend in het duel dat voor het groot ste gedeelte werd beheerst door Levski, maar de Bulgaren mis ten een afmaker. Voor Sparta een resultaat dat alle vertrou wen geeft voor de return in Rotterdam, waar Sparta aan 00 al voldoende heeft om de ronde verder te kunnen ko- TON KOOMEN Geen" vlaggen, geen toeters SOFIA De Bulgaarse autori teiten hadden weinig op met de menigte enthousiaste suppor ters van Sparta. De heer Heij- ster, een 66-jarige fan die alle wedstrijden van Sparta volgt, zag zijn attributen een vlag en een vogelkooitje in de kleu ren van Sparta door de poli tie in beslag genomen, evenals toeters en vlaggen van andere supporters. Schreeuwen moch ten ze zoveel ze wilden, maar geen „reclame maken" voor Sparta. Heijster en de anderen konden hun spullen na de wed strijd afhalen. MADRID Atletico Madrid heeft gisteren op eigen terrein de eerste wedstrijd voor de UEF A-cup tegen Panionios uil Griekenland met 21 gewon-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11