„Deel Wassenaar krijgt teveel aan verkeershinder" Gevarieerde expositie in kasteel Duinrell: werk van groen tot rijp Secundaire weg no. 16 nodig voor ontlasting rijksstraatweg RAPPORT NAAR B. EN W. Kunst en kibboets in Waag JONGEREN EN HUN DEBUUT LEIDSE AGENDA LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers Als verbeterende suggesties WASSENAAR Onder het motto „Keer het verkeer" vragen de aanwonenden onder hebben bewoners van de Lange Kerkdam, Van Oldenbarne- ISSSf-hSL ^nvntrin^Vnh'^vAr0 - verlichting, invoering inhaalver- veldtweg en Van Zuylen van Neijeveltstraat zich gebundeld bod, één richtingsverkeer op de in werkgroepen, die voor elke straat afzonderlijk, maar Lange Kerkdam van de Van Ol- tezanien „het tracé" van mening zijn dat het verkeer niet denbarneveldtstraat tot Lang- meer gelijkelijk over Wassenaar wordt verdeeld. Door z'ujïei, v™Neij>veltstPraat. V*" diverse omstandigheden, die in een uitvoerig rapport zijn neergelegd, klagen deze bewoners over verkeersoverlast in Zolang de Noordelijke Rand- verscheidene soorten lawaai, roet, onveiligheid die het we£ niet is aangelegd, een groot «draagbare in ruime mate ronden overschrijden. Leidsebaan, Duinweg) zijn de «17TF7H 1 1 toenemende verkeer ondervin- werkgroepen van mening, dat „zo V W H- nnrrlPil den' lanë dan maar" ter plaatse ver- beteringen-moeten worden aan- - 7* Hoog^zijn dc percentages be- gebracht; te meer omdat de vverk- Stflfin liprkpprr woners," die in ernstige mate hin- groepen van mening zijn, dat het MV u\z-'tcc-f u der door lawaai ondervinden. In tijdelijke van alle procedures rond Dp worirornonon Wiuu hoeverre deze cijfers zijn opge- de verkeerskwesties. wel eens •n on fnHor aa t schroefd, valt uiteraard niet te zeer lang zouden kunnen duren <n en ander aan te tonen een berekenen. Het aantal aanwonen- overzicht van de ontwikke- den dat van mening is dat het ge- Aan B. en W. zou het nu de verk®er °p het tra5e varenelement door de toename van taak moeten zijn, de verbeterin- bl ni Van,cïo hel verkeer niet is vergroot, valt gen aan te brengen; in het rap- vnnr+c m te verwaarlozen. De omwonenden port doen de werkgroepen eer nncW °Hp „tf" ^,nq^zouden- volgens het rapport, groot aantal (alternatieve) sug- omwonenden ingesteld, siechts in geringe mate van het gesties aan de hand. waaruit het openbaar verwoei; gebruik maken college van B. en W. vrijelijk en een wezenlijke behoefte aan de kan plukken, bussen wordt niet aangetoond. ;elegd; geluidsmetingen verricht alternatieven bestudeerd om de bestaande overlast te keren en daardoor het leefklimaat, in af- ■achting van hel gereedkomen an de Noordelijke Randweg, te verbeteren. Het door de drie straten ont- itane „tracé" zou in verhouding ot andere straten die verkeer cunnen verwerken, een te veel m het goede krijgen De werkgroepen geven als oor aak op, onder meer, de ANWB- lorden op de Rijksstraatweg en 'P het kruispunt den Deyl, die \en goed en mogelijk beter noor delijker gelegen afslagen zouden cunnen aangeven. In het rapport i'ordt voorts gewezen op overige erkeersborden die steeds in de ichting van het bedreigde ,.tra- verwijzen, de bollenroute en verkeer van en naar Zijlwa- ering. verkgroepen geven een op- omming van de verkeersstro- die noodzakelijkerwijs door iet tracé of gedeelten ervan 'loeien., maar ook van verkeer, at andere routen zou kunnen lemen, dat is vrijwel alle ver- Den Haag naar Katwijk/ 'oordwijk. Wassenaar zuid duinrell, Slag). Ook het bollen- erkeer wordt hieronder verstaan. 11 deze verkeersstromen tezamen ouden van het drie-stratige tra een nodeloze trechter maken. Gele tram De activeerders beginnen hun "wijten aan B. en W. met in- jang van november 1961, toen Gele Tram op een vrije baan 'erd opgeheven. Daarvoor kwam n de plaats een zware stroom [utoverkeer. vermeerderd met '00 lawaai, stank en roet produ- r"ende bussen per dag. In het rapport wordt erop ge mzen, dat door deze bussen al- •en al gevaarlijke situaties ont man. Ook wordt, als gevolg van e verkeersonveiligheid melding smaakt van ongevallen op het ?cé: 182, dat is 20% van het 'assenaarsc totaal. Het aantal Waargewonden bedroeg 29, dat 55% van het totaal. De werk- roepen spreken voorts over over at door filevorming, milieuver- atreiniging door geluidshinder n uitlaatgassen, schade aan ei- endommen (trillingen), niet zeer Usterrijke verkeersinstallaties -borden, het toenemende par eren van auto's en fietsen. Alle bewoners van de aan het tracé gelegen woningen 282 hebben een enquête-formulier ontvangen. Hieruit kon een beeld worden gevormd van de hinder o'« deze omwonenden van het B. en W. van Wassenaar WASSENAAR In de eerstkomende raadsvergadering zal een pre- ,advle8 van Burgemeester en Wethouders aan de orde komen, opge steld naar aanleiding van de „open brief" van de Werkgroep Milieu beheer van de Rijksuniversiteit Lelden inzake de secundaire weg 16. B. en W. wijzen er op, dat inmiddels Gedeputeerde Staten de open brief beantwoord hebben, zy komen in dat antwoord, na overweging van de door de werkgroep aangehaalde argumenten en met erken ning van de vele positieve gedachten daarin tot de conclusie, dat naast een stimulering van het openbaar vervoer de aanleg van de secundaire weg 16 (nieuw) met kracht dient te worden voortgezet. B. en W. van Wassenaar onder schrijven deze zienswijze. De aanleg van deze weg is voor Wassenaar van zeer groot be lang. omdat zij zal bijdragen tot ontlasting van de Rijks straatweg. waarnaar door Was senaar reeds jarenlang ge streefd wordt alsmede tot ver mindering van het verkeer, dat in verband met de drukte op de rijksweg via sluipwegen een weg door het dorp zoekt. De provincie is met de wegaanleg reeds een eind gevorderd. Alle nodige gronden zijn vrijwel verworven, De rijwieltunnel bij de Horsten, een duiker nabij Schakenbosch alsmede voorbe lastingen bij de Papelaan zijn reeds gereed gekomen, terwijl het betrokken viaduct bij de Papelaan is aanbesteed. In eerste instantie gaat het aldus het Wassenaarse college hier dan ook om een pro vinciale aangelegenheid. Een nadere brief van de werkgroep d.d 12 augustus geeft het colle ge geen aanleiding tot het ma ken van nadere opmerkin gen. LEIDEN De tentoonstelling vui foto's over dc kibboets en van Is raëlische kunstvoorwerpen, die lie Genootschap Nedcrland-lsrncl in di Waag inricht, wordt vanavont door wethouder dr. J. P. Duyver man geopend. De tentoonstelling, die mede beoogt de aandacht te vestigen op een ex positie in het Haagse Gemeente WASSENAAR De hand weefster Alexandra en de schil der-tekenaar Coen de Groot heb ben in kasteel Duinrell een zeer gevarieerde tentoonstelling in gericht. Er hangt en staat werk van bekende mensen én van jongeren die hier hun debuut maken. Het is een collectie van uiteenlopende artistieke kwali teiten die zeker niet in aanmer king zal komen voor „de expo sitie van het jaar" maar waarop toch mooie dingen te zien zijn. De lezer zal ons ten goede hou den dat wij deze keer speciaal gekeken hebben naar de tweede groep, namen die volkomen on bekend voor ons waren en die nu juist de fleur van het tentoonge stelde vormde; zo is daar het merkwaardige werk van een da me die zich Eve noemt, zonder meer, en een eigenaardig soort toegepaste kunst pleegt; fijnzin nig, vrouwelijk, romantisch maar in ieder geval zeer origineel. Zo vervaardigt zij een nieuw soort Iconen die sterk doen denken aan wat men vroeger in Vlaan deren en Brabant de „Heilig- dommekes" noemde: heiligenfi guren in een milieu van gedroog de bloemen satijn en fluweel. Ze werden dikwijls in de kloos ters gemaakt met behulp van z.g. sanctjes. Maar Eve schildert ze, en hoe! Bloemen schijnen haar force te zijn, getuige de be schilderde bordjes en het pronk- kastje. Bovendien heeft zij nog iets van de sterk figuratieve zin uit het begin van deze eeuw overgenomen waarin de sprook jessfeer vertolkt werd door een stijl die het midden hield tussen de decoratie en de zelfstandige voorstelling: de vrouw met het hertje. Poppen De poppen van Wim Fraeyho- ven. Ook nog nooit gezien. Een moeilijke materie. Ze worden zo gauw banaal, grotesk of alge meen. Deze kunstenaar heeft ze net als wijlen Van Tusschen- broek een eigen karakter mee gegeven door harmonische ver houdingen van alle details: de koppen, de handen (die meestal maar zózó gedaan worden) en vooral de kostuums die van kwa liteit zijn wat de stoffen aangaat en volkomen in stijl met het type gehouden werden. De „Pope" en die „IJsheilige" vinden we zijn mooiste exemplaren. Het is voor namelijk een kwestie van goed aangewende fantasie. Zulk een imaginaire gave bezit ook Wou ter Van Oever; anders zou hij zulke houtsculpturen niet kun-? nen maken, ze zijn zo aan de na tuur ontleend met andere zaken aangepast en gaan dan een eigen bestaan leiden. Wie deze ten toonstelling bezoekt, moet voor al zijn grote decoratieve paneel bekijken, gemaakt van stukken hout, opgeraapt op het strand en gecombineerd met riet en blaadjes van judaspenning. Er staan hier portretbustes van Thérèse de Groot die van een zuivere visie op de mens getui gen. Ook zij schuwt het experi ment niet maar dat blijft dan binnen de perken van de opvat ting die altijd estetisch is. Maus Muller Massis toont een aantal wandkleden in felle kleu ren en rijke garneringen, ze be horen zeker tot het goede soort maar komen toch niet boven die algemene middelmaat uit. Zo worden er ontelbare gemaakt door heel Nederland. Dat kan van de tapijten van Alexandra hoegenaamd niet gezegd worden, die vormen een „tegenhanger" door 'n bijna stoere eenvoud, zo wel in het patroon als in het ma teriaal. Zij houdt van gedempte kleuren waarin het groen een hoofdrol speelt. Dan de ..bekenden'-: Paul Ci troen (die in dit gebouw zijn atelier heeft) met z'n grote ge weldige koppen. Hans van Effe- ren met 'n paar kernachtige te keningen. Sierke Schroder; 'n paar rode krijttekeningen die van Watteau konden zijn, de keramiek van Kamerlingh On nes, altijd zo apart door de per fect in beeld gebrachte humor, Ronie Meerts met haar zichtbaar geworden vertellingen zoals de Familieportretten uit het Fin de siècle. Al dikwijls gezien steeds weer even boeiend. Sterke handen Na de rondgang spraken wij nog even met de liandweefster Alexandra die in een vleugel van dit oude huis haar werk plaats heeft. Een jonge vrouw (31) vol energie en met sterke handen. „Voor dit vak moet je flinke knuisten hebben' zegt zij „want het is een zwaa: bedrijf. Als ik zestig ben hoop ik niet meer achter mijn getouw te zitten Negen jaar geleden begon zij met de weverij die zij op ,,'t Paapje" in Voorschoten leerde en vier jaar zit ze nu hier op Duinrell, te midden van de na tuur. Of die haar inspireert? Heeft dit weelderige groen iets te maken met haar kleurenkeu- zen? Ze zegt dat de natuur toch geen buitengewone indruk op haar maakt. Overal zijn kleuren, ook in de stad heb je tenslotte groen. Zij streeft vooral naar eenvoud. „Exclusief, maar niet excentriek" is haar hoofdmotief. Kleuren, grijs, groen, turkoise, maar nooit iets dat fel opvalt of er uitspringt. Zij exposeerde in Doesburg, in de Wassenaarse bibliotheek en waar nog meer? Zij vindt dat niet zo verschrikkelijk belang rijk. Wal er van haar getouw afkomt, daar gaat het om. Er knmen nogal eens toeristen hier kijken. In groepjes meestal, mensen van de camping, dagjes mensen. Op tweede Pinkster dag waren het er maar liefst 4Ü0. Of ze ook les geeft? Nee, daar heeft ze geen zin in, dat kost te veel moeite. Vóór ze het snappen en „een cursus is zo saai" vindt ze. Maar ze gaat wel eens op bezoek bij vereni gingen om er iets over te ver tellen en als hier mensen ko men die om een demonstratie vi agen doet ze het ook. Een oud klassiek handwerk, daar heeft men gelukkig nog interesse voor. Maar dan al weer lang genoeg gepraat. Alexandra gaat liever aan het werk, een nieuwe sche ring spannen. J.V. Jonge erenmissen in Zevenhoven starten ZEVENHOVEN Het jongeren koor van Zevenhoven heeft de repetities weer hervat. Zater dag a.s. heeft om 19.00 uur de eerste jongerenmis plaats. De mis staat in het teken van de vredesweek, celebrant is pater Happel uit Rotterdam. In okto ber begint de jongerenmis op 16 oktober eveneens om 19.00 LTV Zevenhoven opent seizoen ZEVENHOVEN De LTV „Zc- venhoven-Nieuwveen" opent haar winterseizoen op maandag avond 20 september om 20.00 uur in het Dorpshuis. Het Productschap van Groenten en Fruit zal via dia's en film het belang van groenten en fruit onderstrepen. Tijdens de pauze zal men een groente snack kunnen proeven en wordt een gratis verloting gehouden van zakjes fruit. Ook introdu- cées zijn welkom. De voor 27 september aangekondigde mo deshow gaat niet door. DONDERDAG U SEPTEMBER: Clubhuis „Het Mierennest Wljk- hearing voor 't PAK over klachten Bezoekuren ziekenhuizen raamafdeltng: echtgenoten; uur, dinsdag voor vaders. 16 jaar gèen Q RÓTISSERIE haute cuisine spécialités du chef Q IE BISTRO tijpisch Franse gerechten service sur assiette El CRÊPERIE t Pannekoekenhunfje anno 1907 SCHOUT- EN SCHEPENEN Q CAMERS exclusieve parties in privé sfeer Zr. Jorna weg uil Nieuwkoop NIEUWKOOP Wykverpleegstcr /r. Jorna gnat per 1 november a.s. Zij was sinds april 1967 in dienst van de afd. Nieuwkoop, Noorden en Aarlanderveen van het Wit Gele Kruis. Zij is aangesteld bij het sociaal medisch centrum in Den Haag. In haar plaats is als wijkverpleegster aangesteld zr. E. van Rijn uit Schiedam. Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel 33144*

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7