Ook chrysant nu virusvrij van bloemenveiling Volksspelen en kaasmarkt Bodeg raven Nieuwe tribune Alphen Eindstation was Roelof arendsveen Koningin onthult beeld Machinaal rooien fresiaknollen wordt mogelijk Molen gemaal (24) PAGINA' 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 NA TIEN JAAR VAN ONDERZOEK ROELOFARENDSVEEN Een bloemenhandelaar, die zijn chrysan ten boopt op de velling E.M.S. in Roelofarendsveen ziet sinds hort op de aanvoerlflsten een vet stempel gedrukt staan met de aandui ding, dat de waar ,.E.E. virns-tested" Is, Sa zal bijna elke moeder, die voor de gezelligheid weieens een bosje chrysanten koopt, waar- whjjnlijk de schouders ophalen en zeggen: „Wat heb ik daar nu mee te maken?" Toch heeft ook zjj haat bjj dat stempel. Het be tekent namelyk, dat de bos chrysanten vrij is van virussen en dat daardoor de kleur mooier Is en dat tevens de bloemen langer mee gaan. meer armslag te geven. In aan bouw is een complete admini stratieve afdeling met bovendien laboratoria voor de Keurings dienst Groenten en voor de Keuringsdienst Siergewassen. Ook komt er een vergaderzaal welke tot nu toe improvisorisch was aangebracht in een van de kassen. Het laboratorium voor de Keu ringsdienst Groenten krijgt naast de reeds bestaande appa ratuur. een klimaatskamer. Dit allernieuwste systeem (slechts een paar bedrijven in West- ZWAMMERDAM ZWAMMERDAJVÏ Koningin Juliana onthult vrijdagmiddag 19 november een beeld van I zer Frederik Barbarossa in Zwammerdam. Dit beeld zal worden geplaatst als een blijvende herinnering aan het feit, dat 800 jaar gele den voor het eerst in Zwammer dam sprake was van een wa staatskerk. Het beeld, gemaakt in opdracht van het Hoogheem raadschap van Rijnland, komt te staan aan het eind van brugstraat waar eens de oude brug over de Rijn heeft gelegen. In deze proeftuinen en -kassen bij bloemenveiling EMM in Roelofarendsveen wordt al jarenlang gewerkt aan het virusvrij maken van bloemen. Europa hebben er een) biedt o.m. de mogelijkheid om de te kiemen monsters met wagentjes naar binnen te rijden. Half augustus is men gestart met de nieuwbouw en half november hoopt men deze moderne accom modatie in gebruik te nemen. Hern i Amsterdam Het virusvrij maken van de chrysant (het zorgen voor gezond basismateriaal) is het werk ge weest van de Stichting Tuin bouw Keuringsdienst die haar zetel heeft in Roelofarendsveen. Tien jaar lang is daar in de proeftuinen van de Stichting en met name door de afdeling Nederlandse Keuringsdienst Siergewassen, gesleuteld o.a. aan de chrysanten want ook anjers, freesia's, geraniums en cyclamen krijgen er volop de aandacht. Ze worden er als het ware van de wieg tot het graf in de gaten gehouden. De freesia en de anjer hebben daar al de rijpe vrachten van geplukt want zij zijn reeds virus vrij gemaakt. Nu is dus ook de chrysant met het predikaat virusvrij op de bloemenveiling te verkrijgen. Wat daar voor is komen kijken vertelde ons de heer Hedgers, technisch leider van de afdeling chrysanten. onderzoek heeft tien jaar geduurd" zegt hij". De eerste stappen lagen op het proef station in Aalsmeer waar ir. Hakkaart de chrysant voor het eerst in de kraag heeft gepakt. Later is de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen zich in de materie gaan verdiepen. Het onderzoek gebeurde daar op zui- jver wetenschappelijke basis. Wij waren tenslotte het eindstation". i En met „wij" bedoelt de heer Hed- ,>gers dan de mensen van de A proeftuin en de 600 leden die zijn aangesloten bij de afdeling chrysanten. Hoe de werkwijze in de proeftuinen is geweest wordt duidelijk als we met enkele deskundigen een excursie door de kassen maken. In het laboratorium begint het prac- tisch onderzoek (destijds met vijftien soorten tezamen zo'n 100.000 stekken). Van te voren uitgeselecteerde moederplanten worden de uiterste groeipunten. die even groot zijn als een apeldeknop, in een steriele kamer op een voedingsbodem gezet. Als de plantjes eenmaal ontkiemen dan komt de lange lijdensweg het verdere onderzoek. Stap voor stap en kas voor kas wordt de Aanbesteding scholen Merenwijk LEIDEN Op een terrein in het eerste compartiment van de nieuwe Merenwijk worden drie lagere scholen gebouwd. De gemeenteraad heeft daarvoor op 3 augustus een krediet goedgekeurd. De commissie van financiën heeft de leden van de raad nu een preadvies gezon den waarin ze voorstelt, de school gebouwen onderhands aan te besteden. groei naar de volwassenheid ondergaan. Ondertussen houden deskundige ogen elk blaadje nauwkeurig in de gaten. Virus- zieke planten, meestal een aan tasting door luizen, worden de nek omgedraaid. De onderzoe kers uit Roelofarendsveen, ze testen op hun complex aan de Sotaweg eveneens bloemen en groenten, hebben de chrysant klein gekregen. Ze zijn er nog niet want even belangrijk vooi de 600 telers in Rijnsburg, het Westland en de Veen, is de juis te teelttechniek. Want als die niet klopt dan is alle werk voor niets geweest. Het proefstation in Roelofarends veen (8 ha land en 2500 m2 glas) is inmiddels uit het jasje ge groeid. Hard wordt er op het ogenblik daarom ook gewerkt om de acht man vast personeel Burgerlijke stand VOORSCHOTEN Geboren: Bernadina Chr. H. d. v. J. K. W. Mark en H. J. M. Goeman, Menno F. z. v. R. D. J. Woert- man én H J. van Asselt, Rem- co z. v. J. A. Houtzager en L. W. Bruggeman, Taco z. v. J. Tjalkens en W. A. Costers, jan A. M. z. v. A. J. Van Galen Last en W. V. Manni, Arnoud W. M. z. v. J. van Bemmelen en C. G. Vlekke, Birgitta S. d. v. W. A. Jaarsma en F. P. Y. van den Bos, Martijn L. z. v. J. O. A. Schuttevaer en N. Span genberg, Gabriëlle M. J. d. v. C. Buijs en M. K. 't Hart, Catharina D. a. v. W. F. H. Pilaar en P. H. E. Voüte, Rei- nier R. z. v. R. F. Beek en E. A. Boelhouwer. Ondertrouwd: E. J. M. Schilte Voorburg en A. M. M. de Bruïjn, G. J. Kruis en J. M. van der Meer, A. Stouten en M. J. C. van der Steen Leiden, W. C. J. van Westerop War mond en S. P. M. Beurze, H. Parrel en Jvr. F. A. de Buvry de Mauregnault Leiden, A, van Th. L. van Kalke- Leiden. Gehuwd: B. P J. Akkerboom Delft en E. M. H. Diekmann Leiden. W. R. van Mulligen en C. M. J. J. Klnuke. Overleden: J. Blok 94 jr.. J. M. Tervooren 78 jr.. A. F. Vlekke 62 jaar. HAZERSWOUDE Geboren: Mark, zoon van: van den Berge, Dlngenis Middenstand City Alphen bang voor klanten verlies LEIDEN Een vrij groot aantal middenstanders heeft gister avond met de heer Hakstege directeur Gemeentewerken, en inspecteur Van Voorden van de politie gepraat over de sugges tie om van dc Van Mander- sloosstraat een voetgangersge bied te maken. Eerst werden dia's vertoond over de situatie in andere steden waar men al eerder dergelijke stap pen heeft gezet. Tijdens de dis cussie kwamen een paar zaken steeds terug, het klantenverlies en het expedïtieverkeer. Het zal uitermate moeilijk zijn op dit laatste punt tot een bevre digende regeling te komen. Voor de bewoners van de rech terzijde zouden er misschien maatregelen genomen kunnen worden maar omdat men de instelling van een voetgangers gebied ook moet zien vanuit het cityplan, kan de gemeente geen geld vragen om dit ver volgens over twee jaar weer ongedaan te maken. tvelijksaangiftenSteenwt 5) en Grit, Jantje, (28: arg, Pieter. (24) en van rarije Adriana, (23); Locker, Geor LEIDEN Voor de fresiakwe kers zal het binnenkort mogelijk zijn de fresiaknollen machinaal te rooien. Enige kwekers maken al gebruik van een prototype, dat goed voldoet. Door deze me chanisatie kan op kleigrond een tijdwinst op de rooiwerkzaam heden van, veertig procent wor den gemaakt. De firma Wülfinghoff uit Rijs wijk is de grote gangmaker van het projekt. waarvoor nauwe lijks te interesseren fabrikanten waren te vinden. Na veel aan drang bleek de plant- en rooi- machinefabriek Excelsior uit Bo ven karspel bereid een prototype te ontwerpen voor het machinaal rooien van de fresiaknollen in kassen. De machine mocht niet groter worden dan een flinke freesmachine en moest op een breedte van 3.10 meter kunnen draaien. De knollen mochten niet worden beschadigd. Na vele besprekingen, proefnemingen en mislukkingen is men erin ge slaagd een prototype te ontwer pen dat de knollen zonder scha de de grond uithaalt. Daarna kunnen deze met de hand den opgeraapt. Een aantal West- landse kwekers en de firma Wül finghoff legden gezamenlijk 5000 gulden op tafel om de voorlopige onderzoekkosten te kunnen dek ken. Een probleem bij de proef nemingen vormde het gewas. Dat diende te worden verwij derd voordat de machine zijn werk kon gaan doen. Hiervoor werd de 's-Gravenzandse NV Brinkman ingeschakeld. Een zo genaamde tondeusemaaibalk is overigens alleen in de winter maanden nodig wanneer het ge was erg stevig is. De machine heeft een rooster dat uit twee delen bestaat: opneem- en een zeefbek. In de opneembek wordt de fijne grond eruit gezeefd en in de zeefbek blijven de knollen en de grove kluiten over. Die worden achter de machine neergegooid. Met de hand kunnen de kralen en de knollen er later worden uitge- raapt. De machine verwerkt per 7 minuten exclusief oprapen dertig meter. Het rooien met de hand levert per uur negen tot veertien meter op. Schoonmaker na biertrip tegen boom LEIDEN Het was de 35-jarige schoonmaker uit Leiden niet zo kwalijk te nemen dat zijn op gave omtrent een aantal glazen bier dat hij op een avond had gedronken, niet zo precies meer Bij de politie had hij een aantal van twaalf genoemd doch nu, nuchter voor de politierechter, kwam hij niet hoger dan „een stuk of acht". Acht of twaalf, heel veel verschil maakte dat niet want het stond vast dat de schoonmaker op de Zijlsingel met de door hem slecht be stuurde auto tegen een boom en vervolgens tegen een he- werk was gereden. De officier eiste ondanks het nog blanco strafregister 250 gulden boete. Verder tien dagen voorwaarde lijk en een jaar intrekking van het rijbewijs, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het vonnis werd tenslotte twee we ken onvoorwaardelijk gevange nisstraf en zes maanden v waardelijke intrekking van rijbewijs. De heer Hedgers bij een b virusvrije chrysanten. Van Brecht 50 jaar Schrama WASSENAAR De heer J. van Brecht uit Wassenaar viert za terdag 't 50-jarig dienstverband bij Schrama-veevoeders in Lei den. De jubilaris, recipieert die zaterdag, 25 september in het Jeroenhuis aan de Wassenaarse Kerkstraat van half 3 tot half 5. Het huwelijk in „Huis Ter Leede" BOLLENSTREEK Onder het motto „Trouwen in deze tijd" wordt a.s. zondag in Huize Ter Leede in Sassenheim weer een bijeenkomst gehouden onder lei ding van de jongerenpastoor pa ter M. van Langen uit Lisse Begonnen wordt met een Eu charistieviering. Daarna zullen de deelnemers van gedachten gaan wisselen over de vragen rond het kerkelijk huwelijk. Na dere inlichtingen kan men krij gen bij de pastoriën en het Jon gerenpastoraat, Heereweg 277 in Sluiting van openluchtbad LEIDSCHENDAM Het open bad van het sportcomplex zal zaterdag voor het laatst in dit seizoen, van 9 tot 16 uur, voor het publiek zijn geopend. Tus sen 14 en 16 uur zullen er bij die gelegenheid voor de jeugd nog wat wedstrijdjes zijn. Om 14 uur zijn er afvalraces voor jongens en meisjes tot en met (i 14.15 uur voor 11 tot en met 14 14.30 uur voor 15- oudere kinderen, drie is er prijs- kinderen 1 jaar en oi jarigen e Om kwart Geen tuberculose onder Katwijkers KATWIJK Het in 1971 ge houden bevolkingsonderzoek in Katwijk heeft aan het licht ge bracht dat geen van de inwo ners besmet is met actieve long- tuberculose. Bij twee mannen werd wel in actieve longtuberculose gecon stateerd terwijl 72 mannen en 24 vrouwen longafwijkingen hadden. Afwijkingen aan het middenrif werd geconstateerd bij 70 mannen en 50 vrouwen en afwijkingen van het hart bij 92 mannen en 192 vrouwen. Borst- kasafwijkingen tenslotte werd ontdekt bij 121 uitreiking Om 15 uur hlnder- niszwemmen voor meisjes en om 15.25 uur voor jongens. Om 15.50 uur: prijsuitreiking- Tussen 14 en 16 uur zullen bovendien alle vergeten en ge vonden voorwerpen bij het bui tenbad worden uitgestald. DAF frontaal op lichtmast SASSENHEIM Gistermorgen om omstreeks half twaalf reed een dame (59) met haar Daf frdhtaal tegen een lichtmast. Door onbekende oorzaak was zij de macht over het stuur kwijtgeraakt. Haar wagen werd totaal vernield. Zij zelf kwam met een paar shijwond- jes en de schrik vrij. ALPHEN. Zondagmiddag om kwart voor twee voor de aanvang van de wedstrijd Alphenr—V.E.P. zal de nieuwe tribune van de Alphenaren officieel geopend worden. Het is op dit moment nog niet bekend wie dat gaat doen. De tribune biedt plaats aan zeshonderd mensen, is acht rijen hoog, 400 m lang en 5 m breed. De kosten bedragen eigenlijk 80.000 gulden, maar door zelfwerkzaamheid werd dit beperkt tot 58.000 gulden. Op de kaasmarkt van Bode graven een echte boerenkaas. BODEGRAVEN Gistermor- De uitslag: 1. Willibrordschool, gen is de kaaskoningin op hei 2. St. Jozefschool, 3. Erasmus- bordes van 't gemeentehuis ont- school, 4. Pax Christi-school. vangen door de voorzitter van de Wethouder Jongeneel reikte de markteommissie, wethouder Jon- prijzen uit. In het zwembad was geneel. Door het luiden van de grote belangstelling voor de bel begon daarna de gewone ter. Het vijftal uit de Karei kaasmarkt. Doormanlaan. Tweede werden de Een groepje kinderen bood de manlaan. Tweede werden de koningin bloemen aan. Om 10 „Waterspringers" uit de Tromp- uur kwamen de zelfkazende boe- straat en derde het vijftal uit de rinnen bijeen in 't Anker. De Vijverlaan. kaashandelaren verzamelden zich om 11 uur in het gemeente huis. Tijdens deze bijeenkomst werden de prijswinnaars be kend gemaakt in het raden van kaasgewichten. Partij 1: 1. J. v. d. Giesen, 2. P. van der Stok, 3. J. Jongeneel. Partij 2: 1. Gel derblom, 2. Van Es, 3. Van Heemskerk. Partij 3: 1. H. Wind- horst, 2. G. Voordouw, 3. De Meyere. 's Middags werd er een voetbaltoernooi gehouden voor de zeven Bodegraafse scholen. Schip loopt vast in Haven LEIDEN Een 126 ton metend vrachtschip is bij de Havenbrag aan de grond gek pen en heeft voor ongevea 5000,schade opgelopen. He; schip kwam bij het achteruit varen in moeilijkheden i met het achterschip tegen d( walkant op. HAZERSWOUDE De Katholie ke Plattelands Jongeren, a Hazerswoude, start morgei vond het winterseizoen in he' Michelshuis. Daar wordt avonds om acht uur de speel film „De kanonnen ven Nava- rone" (met Gregory Peck hoofdrol) vertoond. Leden beta len f 2,— entree; niet-leds zijn welkom tegen betaling f 3.-. Promotie van P. J. I. M. de Waart LEIDSCHENDAM De heer P. J. I. M. de Waart, raadslid van de KVP in de Leidschendamse gemeenteraad zal vrijdag in Am sterdam zijn proefschrift „Het onderhandelingselement in de vreedzame regeling van ge schillen tussen staten" en de daarbij gevoegde stellingen verdedigen. Promotor is prof. mr. A. J. P. Tammes, de pro motie vindt plaats in de aula van de Universiteit van Am sterdam, de Lutherse Kerk. Pa ranimfen van de heer de Waart zijn dr. H. J. Roethof en mevrouw M. P. A. de Waart- Vesseur. LISSE Zaterdag 18 sep tember: „Het baken" achter Re- hoboth, feestavond voor jeugd leden Zwemclub Lisse. Aanvang 19.30 uur. LEIDERDORP. - Vandaag zijn we weer terug in het molenrijke Lei derdorp, een ge meente dat willen we graag eens vermelden die zich de laatste jaren bij zonder heeft in gespannen voor het behoud van .r de molens op ÉÉliSi Ül haar gebied- De wipmolen hiernaast is de Munniken- molen. Hij staat langs de weg LeiderdorpIToogmade en de Dwarswetering en werd gebouwd in 1890, een jaar nadat een brand zijn voorganger, ook al een wipmolen, had vernield. De wieken, die oud-Hollands van vorm zijn, dreven een gesloten ijzeren scheprad aan. De 193 hectare grote Munnikenpolder is grotendeels bestemd voor woningbouw.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4