Minder vee stelt Vebo voor raadsel Woningbouw in Binnenhof morgen officieel gestart Oudeliedenhuis bouwt nieuw op Oranjegracht Amstel bij Zoetemelk Barrière voor wandelgebied Leiden moet opcenten heffen WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN. Tweehonderd tweeëntachtig blaarkoppen en zwartbonten, 132 schapen en 81 geiten „van den bloede" vormden vanmorgen de kern van de vijfendertigste VEBO-tentoonstelling. Het evenement, in de Groenoordhad gehouden, werd om tien uur door burgemeester: Vis geopend met een speech vol waardering en beste wensen. Hoe wel de kwaliteit van het aangevoerde fokvee door de keurmeesters „stukken beter dan het vorig jaar" genoemd werd, maakten de organisatoren zich zorgen over het feit dat er om nog onopgehelderde redenen aanzienlijk geringere deelname was. Als je op de VEBO kans wilt maken op een goede jurywaardering dan is een van de vereisten, dat de dieren er tot in de puntjes verzorgd uitzien. Daar waren deze boeren zich ook terdege van bewust en daarom waren zij al vroeg in de morgen aan het schrobben en boenen. Bet mooie weer gaf de veetentoon stelling overigens een verheu gend aspect méér dan andere jaren. Het was ïiameljjk moge lijk om het slotdéfilé van het bekroonde vee buiten op het gazon te houden,, wat de dieren tot grote trots van de gelukkige inzenders beter deed uitkomen dan bij een indoorparade moge lijk was. Bij een evaluatie tot slot van het evenement werd besloten de oorzaken van de plotseling ver minderde deelname minder inzenders inzender - drijven en te hoge kosten. Aan de VEBO-tentoonstelling was ook een kaaskéuring verbonden, waarvoor 96 inzendingen waren gekeurd. Zowel voor Leidse als voor Goudse kaas werden twee eerste prijzen toegekend op basis van 91 van de 100 punten. Vorig jaar was er maar één eerste prijs met 98 punten, een aantal dat nu door méér inzenders behaald werd. Conclusie: de kaas was beduidend beter van kwaliteit. De VEBO kenmerkte zich pok nu weer door de gezellige drukte en de belangstelling voor de voor lichtingsstands over kaasberei ding, veevoeders en bemesting, laar meer vee per De wedstrijden voor de jongeren te onderzoeken. Het vormden een genoeglijk wereldje en om de Groen- Collecte voor het K.W.-fonds LEIDEN De collecte, die in Leiden werd gehouden voor het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding heeft f 22.477,39 opgebracht. LEIDEN lil beginsel hebben B en W ingestemd met de ves tiging van een bejaardentehuis voor „Het Oudeliedenhuis" (aan de. Herengracht) op een Koffiebende komt er nog goed af BODEGRAVEN Tientallen pak ken koffie, gestolen uit een fa briek te Bodegraven, vloeiden breeduit door de Rijnstreek. De grote clandestieneleveraar daar van stond nu voor de Haagse politierechter. Hij was voorafgegaan door de dieven, het personeel van de afdeling expeditie van dat Bo degraaf se bedrijf. Een 29-jarige magazijnbediende uit Leiden had evenwel ontdekt wat zich afspeelde en had voor zijn zwijgen een deel van de buit geëist. „Het was een stomme streek van me" gaf hij de rechter te kennen. De officier constateerde dat voor deze he ler reden tot clementie aanwe- zig was. Daarom luidde de eis 100 gulden boete. Hoewel de Verdachte uiteenzette dat hij door zijn ontslag toch al zwaar gedupeerd was, bleef het von nis overeenkomstig de eis. LEIDEN De financiën acht het noodzakelijk gezien de zorgwekkende fi nanciële toestand van de ge meente - dat de gemeente Leiden opnieuw opcenten gaat heffen op de hoofdsom van de grondbelasting. Door een wijziging van de bepa lingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen zou de gebruikelijke heffing per 1 ja nuari 1972 vervallen. Zolang niet een belasting op onroerend goed wordt geheven, is het mo gelijk dat de gemeente zelf een dergelijke heffing oplegt. De wettelijk toegestane maximum- opcenten bedragen nu 60 op centen van de gebouwde eigen dommen en 30 opcenten onge- bouwd. De finciële commissie, van mening dat deze maximale aantallen opnieuw geheven dienen te worden, stelt de raad In een pre-advies voor het hui dige peil te handhaven. De jaarlijkse opbrengst wordt ge raamd op f223.000,Zes en een half procent van deze hef fing wordt door het rijk aan de gemeente in rekening ge bracht. terrein aan de Nieuwe. Rijn tussefï Langestraat en Waard- gracht. Het plan daartoe past in de gemeentelijke inzichten tot de herbevolking van het saneringsgebied Herengracht- Zijlsingel. De commissie van Openbare Werken geeft de gemeente- raad in overweging, met haar ontwerp-voorstel voor het Aj bouwrijpmakep, van de gron den akkoord te gaan. Begin september heeft de raad beslo ten tot de aankoop van pan- den aan Langestraat en Oran jegracht, die na goedkeuring door GS aan de gemeente over gedragen en ontruimd moeten worden. Voor de eerste bouwfase van het bejaardentehuis zal een stuk van het saneringsterrein ter grootte van 27.70 m2 bouwrijp gemaakt moeten worden. Het geheel van uit te voeren wer ken omvat het dempen van 'n deel van Oranjegracht en Waardgracht, het verwijderen van bruggen en walmuren, de aanleg van riolering en be strating en het treffen van maatregelen voor het verver sen van het water in de reste- rénde grachtgedeelten in hel saneringsgebied. Bovendien moet nog ca. 340 m2 straat worden aangelegd. Kosten van de werken worden begroot op 595.000,—. De commissie verzoekt de raad in een tweede ontwerp-voor stel het crediet voor aankopen van onroerende goederen bui ten het saneringsgebied He rengracht Zijlsingel met 25.000, te verhogen. Foto: De plaats waar het nieuwe Bejaardentehuis komt op de achtergrond „Het Oudelieden huis" waarvoor gracht en brug het veld moeten ruimen. Gerda Edens' werk bij LAK LEIDEN De eerste tentoonstel ling van het Leids Academisch Kunstcentrum in het Acade miegebouw aan het Rapenburg zal gewijd zijn aan de Spaarn- damse kunstenares Gerda Edens. Gerda Edens maakt wandkleden en textielobjecten. Waar het de grotere vlakken betreft, werkt zij voornamelijk met touw. Dit is een bijzonder intensieve be zigheid. Zij haakt vlakken, die zij later aan elkaar bevestigd. Edens werk was eerder te zien in Haarlem en op de recente biennale van Lausanne. De tentoonstelling in Leiden duurt van 24 september tot 21 okto ber. Het Academiegebouw is dagelijks behalve in de weekends tot 17.00 u LEIDERDORP De eerste paal in het bestemmingsplan Bin nenhof zal morgenmiddag wor den geslagen door Leiderdorps burgemeester M. A. van der Het plan Binnenhof ligt tegen de Dwarswatering aan en wordt zuidelijk afgesloten door het toekomstig winkelcentrum Winkelhof. In Binnenhof ko men ongeveer 500 woningen, meest in laagbouw. In het geheel komen er slechts twee flatgebouwen. De onderste twee lagen daarvan worden beschikbaar gesteld voor be jaarden en alleenstaanden, ter wijl de bovenste lagen maison nettes zullen inhouden. In het plan komen ook een aan tal algemene voorzieningen voor. Zo zal Sportschool Van Houdt er binnenkort nieuw gaan bouwen. Het complex, dat de heer Van Houdt laat bou wen omvat o.m. een sportzaal of dojo, een sauna en een wo ning. Voorts komen er een schoolsportterrein, een sport zaal of dubbel gymnastieklo kaal, drie basisscholen en een kleuterschool er. een brug naar sportpark het De Bloemerd, dat ligt aan de overkant van de Dwarswatering. Een van de wegen, die het plan begrenzen, is de Gallaslaan, de vorige burgemeester van Lei derdorp, tijdens wiens ambt speriode het plan Binnenhof op papier werd gezet. RIJPWETERING. Wat_ moest Amstel gistermiddag bij Joop Zoetemelk? Zou er sprake zijn vari een nieuwe ontwikkeling in de gang van- zaken rond het al dan niet afdeling sport en publiciteit van Amstel bij Zoetemelk. Het lijkt een onduidelijke zaak, omdat- Amstel geen profploeg heeft. Waarschijnlijk ging het om 'n adviserende bespreking lussen Joop Zoetemelk en Herman Krott over 't. contract dat hij. gisteren tékende met Flandria. BREESTRAAT DICHT: LEIDEN De „Nota voetgan gersgebied", die al gespreksstof heeft opgeleverd voor drie hoorzittingen, was gistermiddag onderwerp van de eerste open bare vergadering van een raadscommissie, ooit in Leiden gehouden. De commissieleden konden de mening van hun fracties nog niet weergeven omdat die zich pas met ingang van vandaag over de nota zul len beraden. De indruk van de vergadering was er daardoor een van vaagheid. Wel was duidelijk, dat met name de af sluiting van de Breestraat voor gemotoriseerd verkeer in de komende beraadslagingen een bijzonder moeilijk punt zal Uitganspnt van het gesprek waren de reacties die op de nota zijn gekomen en de uitspraken die ge daan werden op de hearings. Het raadslid Oo'sterman- (D'66) nam het meest verstrekkende stand punt inhij meent dat- de voet gangersnota niet los is te zien van de binnenstadsnota. Daarin hadden prioriteiten gesteld moeten worden; de verschillen de binnenstadsfuncties hadden een bepaalde puntenwaarde ring moeten krijgen; de nadruk ligt nu z.i. vrijwel uitsluitend op de winkelfunctie. Het stimu leren van het winkelgebied maakt, dat de andere functies van de binnenstad niet ge waardeerd worden. Kortom: de heer Oosterman had liever een visie uit de nota vernomen. - Wethouder D. Kret stelde daar tegenover dat elementair het wandelgebied in relatie is ge bracht met de winkelfunctie en de laatste met de nieuw te vormen winkelcentra buiten de gemeente. Daarbij is geen uit spraak gedaan over de omvang die het wandelgebied moet hebben. De heer Jonker waar schuwde de wethouder niet vast te lopen op de verschillen in uitgangspunt tussen beide nota's maar de heer Kret op perde dat je als je het geheel niet aankunt toch zeker wel een deel mag aanpak ken, maar dat je niet van fase ring moet uitgaan, omdat dat al gauw de uitvoering van het plan met twee jaar vertraagt. Conclusie van de heer Jon- géjan, bedrijfsleider van de NZH, was tenslotte: „Als de Breestraat niet dichtgaat, weet ik niet, hoe het dan wél moet." Maandagavond a.s. zal de ge meenteraad zich over de vor ming van een voetgangersge bied in de binnenstad uitspre ken tijdens een vergadering die om zeven uur begint in het stadhuis maar die vanaf half negen ten behoeve van het pu bliek wordt voortgezet in de Stadsgehoorzaal. Omdat op één avond het netelige onderwerp niet afgehandeld kan zijn komt de raad op maandag 27 sep tember opnieuw bijeen. Poelpolder zamelt gelden in voor ontmoetings centrum LIS SE Burgemeester Drs. A. J. Berends zal op zaterdag 25 september het ontmoetingscen trum in de Poelpolder officieel openen. Momenteel wordt het gebouw al volop gebruikt voor de kerkdiensten, het Kruiswerk en de zondagsclub. Om de subsidie voor dit ge bouw veilig te stellen moet de eigen bevolking van de Poelpol der een bedrag van 7500 gulden bij elkaar brengen. Er zijn al forse, bedragen binnengekomen o.a. een gift van 1000 gulden van de winkeliers van het Winkel centrum. Om het resterende be drag bijeen te brengen worden twee feestavonden georgani seerd. Op zaterdag 16 oktober een dansavond in „Jeugdsenti ment", en op vrijdag 26 oktober een openbare veiling in het dorpshuis. Halve eeuw in veevoeders LEIDEN De heer J. van Brecht gaat op zaterdag 25 september het feit herdenken dat hij een halve eeuw in dienst is bij „Schrama Veevoe ders" te Leiden. Zijn werkgevers zullen hem tij dens een receptie in „Het Je- roenhuis" te Wassenaar in de bloemetjes zetten. De receptie wordt gehouden van half drie tot half vijf. Burgerlijke stand LEIDEN- Geboren: Martijn Ro bert, zn. v. F. R. Hohmann en W. M. Duynstee; Steven Christian, zn. v. G. M. Goudberg en T. L. M. de Rooij; Huig Jan zn, v. L. J. Limburg en N. van der Plas; Mathijs Fredc- rik Cornelis zn. v. C. Kroon en W. F. de la Rie; Natalie Johanna Lam- J- - J. G. de Jong en J. H. C. den Hollander; Sabine c J. Penseel en S. van Leeuwen: sabeth dr. v. J, Ravensberg en M. Spijker: Gordon Siegfried z dr. v. F. Zandberger Borg: Miralda dr. v. J." Langc- i C. J. G. Pol: Leonie Elena en E. den Bak; v. M. J. van Engelen Scholtcn; Alexander zn. v G. Ofwegen en J. M. Veldho- Johannes Jacobus zn. v. A. M. O. Dreef; Manuela R. C. Maria Jacoba Y' Verwijk en J. C Lodewijk Carel nigs en I. van driku.' Veldci r. W. L.'C. Bru- Roy Hen- zn. v. J. T, Loomans am: Carlos Leonardu; Jongmans en C. J. v R. A. de Meiji elie; Roelant Bernhard Thee L. E. 1 kens: W. Bekooy en E. J. C van Fruchten; B. C. Straatman en D. A. C. Nielen; C. L. Hoogvliet en R. Sa- 81 jaar; J. Klok, echtger C. van Putten, echtgcn. van en, 53 jaar: R- A. J. M. Vink, jaar; M. A. de Jonge, echt- i L. J. Flerloos, 36 jaar: A. chop, zoon, 19 jaar: H. van en, man, 69 jaar; H. F. van nan, 62 jaar; M. G. Kroon, jaar: N. Verbiest, man, 80 Groenewegen, weduwe van i der Hee, 91 jaar; C. Struik, H. J. Beugelsdijk, jaar: P. FreV Berk, vrouw, dijk. echtger jaar; G, C. Kamper, r

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3