Jan Boer Sentrum ging weg circustent omdat werd Regio Leiden volgend jaar zonder vuilbelt STICHTINGSBESTUUR: TE CONTROVERSIEEL DE CULTU Kermis om meer mensen te trekken Ministers uitgenodigd voor confrontatie met universitaire wereld VERKEER Glibberrijm 1 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA Welke plaats of stad heeft ze niet. Die pittoreske bankjes, rykelük gevuld met heren die al een jaar tje ouder zijn, maar zich vaak nog erg jong voelen. Altijd zoeken ze elkaar op. En altUd vinden ze er plezier in om te praten met elkaar en samen een sigaretje te roken. Wekelijks toeren wij door de stréek en laten u 'een heel klein beetje meeluisteren. IN L1SSE, onder de gro te eikenboom tegenover de drogisterij, zat 385 jaar bij- elkaar toen onze -fotograaf laiigs kwam. Gerard van der Meer (86), Frans Lierd- sen (68), Karei Daudy (87), Jan Eeuwijk (70) en Toon Koridon (74). De dorpskern, Het Vierkant, is hun favo riete praatplaats want dat ligttenminste ver verwij derd van het woningbouw- gewoel in de Poelpolder. Vijf getaande gezichten, veroorzaakt door zo'n slor dige halve eeuw rooien, planten en schoffelen. De zelfde werkzaamheden op het bloembollenland wor den nu ook nog verricht zij het met één groot verschil. De werktijden verschillèn dag en nacht. „Om vijf uur 's morgens op stap", zegt Jan Eeuwijk, „en 's avonds r huis. Dat v ken. Reken er maar niet op dat we op een doordeweek se avond in het café zaten. Daar was geen geld voor en bovendien was je blij als je op je bed lag. „In het weekend, zo bekennen ze stuk voor stuk, haalden ze hun schade weer ruim schoots in. Dan gingen ze Bond (vroeger Volksbond) een kaartje leggen in de of ze pakten met een aantal vrienden een biertje in 't Haantje. „Die gezelligheid vind je tegenwoordig niet meer" zegt Gerard van der Meer terwijl hij ter verge lijking een aantal sappige herinneringen ophaalt uit de tijd dat in Lisse de stoomtram nog reed. Tegen woordig leeft men te ge haast. Iedereen wil veel geld verdienen maar daar bij verliest men uit het oog dat vriendschap veel meer waard is". loom burgerweg moet wegens overlast dicht LEIDEN De Algemene Raad van de Gemeenschappelijke Vuilverwerking vooi Leiden en Omgeving zit met de (vuile) handen in het haar. De raad heeft, van het gemeciïtebestuur van Leiden een schrijven ontvangen, waarin wordt aan gekondigd dat de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg wegens „verbetering van het leefmilieu, dat, vooral gedurende de zomermaanden, op onaanvaardbare wijze is aangetast" per 30 september 1972 definitief wordt gesloten. De Algemene Raad heeft nog geen vervangend terrein het oog, waarin een nieuwe vuil- stortput gegraven kan worden. gelijk belangrijke beperkende bepalingen doen opnemen in de verordening waarin het storten is geregeld. Zo willen B. en W. van Leiden dat afvalstoffen, die, in de vuilverbrandings installatie vevwerkt kunnen worden, voortaan aan de stortplaats worden ge weigerd. Bovendien zal grof- en onver brandbaar vuil. dat niet uit Leiden af komstig is, niet meer op de stortplaats geaccepteerd worden. B. en W. motiveren deze beperkingen met het argument dat de stortplaats aan de Roomburgerweg vanaf het in gebruik nemen van de vuilverbrandingsinrich ting in 1967 uitsluitend bedoeld was voor die afvalstoffen, die niet in die inrich ting verwerkt konden worden. Dat kon toen. nog opidat de put nog niet hele maal vol was en omdat de omgeving nog niet bebouwd was. Niettegenstaande dat de vuilnisbelt zo zorgvuldig mogelijk werd afgedekt, ont stonden er in de zomers van 1970 en 1971 toch branden, als gevolg waarvan de omwonenden veel stank-overlast on dervonden En ook als de vuilnisbelt niet waar het stadhuis de straat mee aanveegt LEIDEN Het bezorgde gemeen tebestuur van Leiden heeft weer eens een geweldig plan op stapel staan: de prijzen voor de huur van de Stadsgehoorzaal moeten met on middellijke ingangverhoogd wor den met 12%. Gezien allerlei in het verleden al gepasseerde gebruiken, zal de gemeenteraad wel weer zon der blikken of blozen „ja" en „Amen" zeggen, waarna de cultuur met een nieuw probleem kan wor den geconfronteerd. Want laten we wél wezen de Stadsgehoorzaal is in eerste aanzet een cultuur-die nend bouwwerk, ook al mogen we niet verhelen, dat talrijke niet cul turele instellingen de exploitatie draaiende moeten houden. Maar hoe u het ook wenden of keren wilt: al le verenigingen en instellingen, die een poging willen ondernemen de Leidenaren een culturele avond ter plaatse te bezorgen, mogen 12% meer zaalhuur betalen, terwijl ze met geen enkele mogelijkheid kans zullen zien om de toegangsprijzen ook met een gelijk bedrag te ver hogen, want dan komt er geen hond meer in de zaal, want Leidse honden zijn niet zo cultureel. Ik ben nu werkelijk benieuwd of er op de een of andere duidelijke manier tegen deze beslissing zal wor den geprotesteerd. Zou de Culturele Raad iets gaan ondernemen? Ik be twijfel dat zeer, want dit wel wat vleugellamme college zit nog een beetje in de maag met de antwoord brief, die het gemeentebestuur heeft geschreven op een protestbrief, die de Culturele Raad aan B. en W. 2ond over het Witte Singelproject. Die brief heeft U waarschijnlijk niet ge lezen, maar wees dan maar zo goed om aan te nemen, dat het protest "iet ongegrond was en dat het B. en W-antwoord een lachertje was van -ó grote orde, dat je je met verba- -ing kunt afvragen hoe zo'n brief ge signeerd kan worden. Het zou te veTQelijken kunnen zijn met iemand die een ander een aanrijding bezorgt, waarna het been van het slachtoffer geamputeerd moet worden. De aan rijdende partij komt dan met een treurig gezicht verontschuldigingen aanbieden om daarna op te merken: „Wees blij, dat je nu een houten been hebt, dan kun je geen kriebel meer voelen onder je voetzolen". Ja lezers, zo gaat dat in Leiden, een stad ivaar al in de geschiedenis staaltjes van zuinigheid aangetoond kunnen worden, waar we nu nog de wrange vruchten van plukken. Wat denkt U bijvoorbeeld van een op dracht aan een schilder in 1485 om de ruitjes van het Stadhuis groen te verven? Of een dergelijke opdracht aan een schilder (Jacob Hughezoon om precies te zijn), die franje moet schilderen aan vaantjes voor de stadstrompetten? Allemaal tekenen van leven op stand, die er niet was. Wanneer we zó door moeten gaan, zijn er twee mogelijkheden: ófwel radicaal alles wat met cultuur te maken heeft (zou er toch nog een gedachtensprongetje bijzitten, dat cultuur iets overbodigs is? in de stof- kast der vergetelheid bijzetten óf gedifferentieerd pogen iedere vorm van cultuur te steunen. Maar wan neer we kiezen voor dat laatste kan een zaalhuurverhoging er NOOIT doorheengedrukt worden, tenzij men tegelijkertijd de subsidie zou verho gen met veel meer dan die 12%, of de vermakelijkheidsbelasting zou af schaffen. Maar het beleidsmes zal wel weer niet zo goed van meer dan twee kanten snijden. Zouden we toch maar niet gaan verlangen naar de dagen vóór de tweede wereldoorlog toen Stadsgehoorzaalentree zonder belasting mogelijk was wanneer de prijs de twee kwartjes niet te boven ging? Als we de geldontwaarding nu eens goed gingen calculeren, waar kwamen we dan? In ieder ge val niet waar de gemeente Leiden ons schijnt te willen hebben. JAN DOOyE. brandt, is het hun bij bepaalde wind richting onmogelijk, om de ramen van hun huizen geopend te houden. Deze situatie is nog onlangs aanleiding ge weest tot een interpellatie in de gemeen teraad van Leiden. Na rijp beraad zijn B. en W. tot de slotsom gekomen, dat onmiddellijke sluiting en afdekken van de stortplaats de enig-afdoende oplossing Maar omdat er niet onmiddellijk over een andere stortplaats ,kan worden be schikt en omdat er voor de afvoer van onverbrandbare afvalstoffen, zowel als voor grove verbrandbare afvalstoffen (in afwachting van een kraakinstallatie voor het verkleinen van stoffen in deze cate gorie) toch een stortplaats moet zjjn. hebben zjj besloten nog één jaar met de sluiting van de belt te wachten. LEIDEN Het Kreatief Sentrum verkeert in een crisis. Deze week heeft Jan Boer, grot man bij de oprichting van het Sentrum, ontslag genomerv als beheerder-administrateur. Met hem stapten nog een paar mannen van het eerste uur op. Zij kunnen zich niet langer verenigen met het beleid dat de laatste tijd door het stichtingsbestuur gevoerd is. Jan Boer was tot juli van dit jaar de as waar om het Kreatief Sentrum draaide, maar sinds dien is hij langzaam uitgerangeerd. Gistermorgen spraken wij met hem. Volgens mij gaat het Sentrum bin- i twee maanden failliet als men op deze manier doorgaat. Het publiek wordt hier de baas. Er wordt een ter- uitgeoefend. Dat heeft men aan zichzelf te wijten want men heeft een beleid gevoerd dat er op gericht was zoveel mogelijk mensen naar binnen te lokken. De enige manier waarop dat zeker lukt is het brengen van goedkoop amusement. Hèt is hier een circustent geworden. Daarmee is het Sentrum zijn doel voorbij geschoten. Ik ben er niet 4 priori een tegenstander van dat er amusement geboden wordt dat nogal de commerciële kant opgaat maar dan moet dat wel op een financieel en organisatorisch juiste wijze gebeuren. Tijdens mijn vakantie is het Stichtings bestuur de nieuwe lijn gaan volgen terwijl men wist dat ik de enige die verstand van de zaak had. Er is ook een duidelijke verschuiving ouge- treden in 't soort publiek wat we heb ben. Het publiek dat in het begin regel matig kwam zien we nu niet meer. Maar ja, wat wil je met pornofilms AANGEKOCHT DOOR NILLMIJ. Bel Airhotel in Noordwijk wordt opleidings centrum NOORDWIJK De Eerste Nederland- Nillmij. heeft het Bel Airhotel aan de Kon. Ast'ridboulevard te Noordwijk aan Zee aangekocht met de bedoeling hierin opleidingscentrum te vestigen. Het hotel zal worden verbouwd. Men ver wacht dat het volgend voorjaar als op leidingscentrum in gebruik kan worden genomen. de Leidse Jeugd Actie, van belang i.v.m. de subsidiëring, veranderd is. Vol gens de heer Van TUkeren, deel uitmakend van de LJA, is dit niet het geval. „De subsidiëringsbepaling is niet on mogelijk geworden. Een aantal activi teiten zijn nl. voor subsidie uitgescha keld. Als men bijv. een beatband wil laten komen valt dat buiten de subsi dieregeling. En voor zover mij bekend is de subsidienorm niet overtreden. De verschillen in opvattingen met betrek king tot het beleid beschouwen wij als een zaak van het Sentrum zelf. Wij bemoeien ons daar niet mee. Persoon lijk vind ik echter ook dat men er te weinig creatief bezig is". Dat is ook het punt waar Jan Boer zich druk over maakt. „Ik ben altijd een voorstander geweest van een Krea tief Sentrum waarin het mogelijk is met mensen te praten over onderwer pen, zoals politiek, wetenschap e.d. Op die manier bestaat de kans dat er een publiek komt waarvoor het Sentrum bedoeld is. Lijnrecht hier tegenover staat de me ning van het Stichtingsbestuur. Theo Vroegindewey weerlegde gesecondeerd door zijn medebestuursleden Fred van den Burg en Ton Crone gistermiddag de aantijgingen van Boer. Maar één mening „Jan heeft de zaken veel te veel in eigen hand gehouden. Nu kan hij ons wel beschuldigen van ondeskundigheid op financieel gebied maar daar heeft hij het dan zelf naar gemaakt. Vooral de laatste tijd was er maar één mening juist en dat was de zijne. Bovendien valt het met onze positie wel mee. Wij zitten persé niet in de rode cijfers. Jan stelt ook dat wij buiten zijn weten om de beleidslijn omgebogen hébben. Maar hij vergeet dat het ging om een vakan tieprogramma. Dat was niet de tijd om projecten op te zetten. Vandaar die kermistoestanden waar hij het over heeft. Nu zie ik bij voorbaat al niet wat daar op tegen is, het is in ieder geval de juiste wijze om veel mensen binnen de muren te krijgen. En als die mensen er eenmaal zijn kunnen we verder gaan werken. Dan kunnen we ze zover krijgen dat ze wat kreatiefs gaan doen. Jan wil de zaak tot een te kleine groep beperken. Als het hem niet beviel sloot hij de deur vai grote zaal en stootte hij mensen Dan handelde hij in feite even aggres- sief als degenen die hij er uit wilde gooien. Je moet het geweld, dat is hier naar individueel, niet opfokken. Het moet besproken worden met de betrok kenen. Voorlopig zou den we Boer niet Jan Boer rechtsin de dagen, dat het Sentrum nog een droom was, samen met 'zijn mede-initiatiefnemer Buck Goudriaan. Ook die is inmiddels van het toneel verdwenen LELDEN De ministers mr. C. van Veen (onderwijs en wetenschappen) en jhr. mr. M. L. de Brauw (weten schapsbeleid en wetenschappelijk on derwijs) hebben nog niet officieel la ten weten of zij al dan niet zitting zul len nemen in een forum, dat 30 sep tember in De Burcht te Leiden wordt gehouden. De twee bewindslieden zijn uitgeno digd, omdat de organisatoren van de teach-in van mening zijn „Dat een scherpe en open confrontatie van be staande opvattingen over het onder wijs en de plannen van de nieuwe re gering kan bijdragen tot een verant woord beleid en tot het voorkomen van door velen ernstig gevreesde en wel licht onherstelbare schade". Voor het forum, dat onder leiding zal staan van P.v.d.A.-senator mr. G. J. P. Cammel- beek zijn verder uitgenodigd de heer J. A. Korma, hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, dr. W. A. T. Meuwese, onderwijsdes kundige, drs. J. den Uyl, kamerlid, drs. R. van der Velde, wethouder van on derwijs in Amsterdam en de studente Ankie Verlaan. De organisatie van de teach-in is in handen van de universitaire Progres sieve Partij, de T.A.P.-conventsraad, het bestuur van het Stafconvent, het Vormingswerkcentrum en de Leidse Studenten Federatie. ZOETERWOUDE In de openings wedstrijd van de competitie ontvangt S.J.Z. zondag op „Haasbroek" het Leidse V.T.L. Het elftal is als volgt geformeerd: doel: Jan Fengler, achter: Jan van Teij- lingen, Albert Bosman, Guus v. d. Geest en Leo v. d. Ham; midden: Theo van Klink en Louis van Veen, voor: Koos Romijn, Henk v. d. Zwan, Loek Helder, Jacques van Slingerland. Reserves: Jaap Olsthoorn, Leo van Teijlingen en Cees van Velzen. Aanvang: 14.30 uur. De vuilnisbelt aan de Rozenburger- weg. Het einde van het storten is in zicht. De omwonenden zullen daar niet om treuren Cursussen ij L.J.A. bij LEIDEN Voor de 18e keer orga niseert de Leidse Jeugd Actie een serie cursussen, waarbij dit jaar han denarbeid, volksdansen, op kamp en kerstversieringen maken op het pro gramma staan. De cursus handenarbeid wordt ge splitst in handenarbeid als vrije-tijds- besteding, handenarbeid A en handen arbeid B, welke laatste twee met een diploma, erkend door het ministerie van C.R.M. kunnen worden afgeslo- Het afgelopen jaar meldden zich hiervoor plm. 300 leerlingen. Een nieuw onderdeel van de cursus han denarbeid als vrijetijdsbesteding is het pottenbakken (werken met de draai schijf) o.l.v. Sylvia Slijkhuis. De do centen voor de overige cursussen zijn: mevr. M. v. d Vlugt, mevr. T. A. M. Bongenaar, de heren A. Labordus, K. I. Mechelse, T. van Norden, H. Wort- man en W. v. d. Lecq. Maandag 13 september a.s is er in gebouw Ydo, Hooglandse Kerkgracht 4 (hoek Koppenhinksteeg), een voor- lichtings- en inschrijvingsavorid, waar bij de docenten aanwezig zijn om in lichtingen te verstrekken. Tot zover de kwestie Jan Boer. Iets anders is de reactie van de Leidse autoriteiten op de huidige situatie. Vroegindewey: „Ik geloof niet dat Steinbach nu plotseling met een nega tief rapport zal komen. Per slot van rekening heeft hij In het verleden altijd positieve dingen over ons gezegd zodat hij zich wel in een vreemd daglicht plaatsen als hij ineens j Geen coördinatie „Overigens zit het in Leiden nog steeds niet goed met het open jeugd werk. Er is hier een schrikbarend ge brek aan coördinatie. Wij zouden graag een groot overleg hebben tussen alle betrokken groepen, de politie, de LJA en alle jeugdhuizen. Er moet nl. gepro beerd worden de doorstroming van merisen uit Troef e.d. te bevorderen. Als zij rijp zijn om zelf dingen te doen kunnen ze hier terecht. Dat zou het bij ons ook allemaal een beetje vlotter doen gaan. Verder zou zo'n gesprek ook een gunstige uitwerking kunnen hebben op de politie. Misschien zou zij de zaak dan wat minder negatief benaderen". •NIEKJAN VAN RESTEREN Burgerlijke stand :n; Wolter, zn. v. A. B der Luit: Iris Reglno Pljnna' H. J. Ver wig, dr. v. \ngelique. P. C. Haltsmi dr. v. A. Zwart en P. Coi han, zn. v. A. C. Barnhooi. Blanket Natscha Catharina Francina. i.. v. H. E. v. Dijk en R. H. L. J. van den Bosch; Son Catharina Maria. dr. v. H. A. G. Hooijma en M. H. M. van der Ploeg. Gehuwd: O. A. Rijsdijk en A. M. Korbe J. A. P. van der Ham en I. A. van Haarler M. A. G. Severijns en H. R. H. Brussec-; T. Jap-Tjoen-San en R. E. Hostmann; smans en D. Zuiver; C. B. van Ark en Woll: J. van der Wal en G. van der Me F. H. G. Welling en L. M. Koohaas. GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat in ver band met de aanleg van een nieuwe brugverbinding de Singelbrug, gelegen over de Nieuwe Rijn (Zijlsingel-Utrecht se Veer), met ingang van 4 oktober a.s. voor de duur van ongeveer 3 maanden zal worden afgesloten voor ALLE ver keer (inclusief voetgangers) in beide rich- De vervangende route zal door middel van borden worden aangegeven. Leiden, 11 september 1971. GEMEENTE LEIDEN Tijdelijke sluiting Singelbrug voor de scheepvaart Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat in verband met de aanleg van een nieuwe brugverbinding de doorvaart van de Singelbrug, gelegen over de Nieuwe Rijn, mejt ingang van 4 oktober a.s. voor de duur van ongeveer 3 maanden zal ztfn gestremd voor alle scheepvaart- Lelden, 11 september 1971. Hirohito van Japan is zeker wel een vriend'lijk man en wie als vriend naar Holland gaat, komt nooit te vroeg maar steeds te laat. En Birma is vergeten. Als keizer was hij eens een god, maar vond dat zelf toch al te zot. Vergeten is zijn goddelijkheid, die stamde uit een oude tijd. Ook Birma is vergeten. Er is gemarteld en gedood, maar Hirohito's naam is groot. De heerser van het Zonnerijk wordt nu ontvangen op Soestdijk. Want Birma is vergeten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3