ALS DE BOLLEN VAN HET LAND ZIJN WORDT VOORHOUT GROTE F AMR IF, Veertig evenementen voor Lissenaren Grootste snelle geheugen van academische computers LAURENS IN HALVE EEUW OP JAARPRODUKTIE VAN 6,5 MILJARD SIGARETTEN Sassenheim zorgde weer voor veel evenementen Directeur koninklijk onderscheiden Feest in Hillegom start met klaverjassen Huurtarieven Stadsgehoorzaal worden 12,5 procent verhoogd PAGINA LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 SASSENHEIM Voor de Oranje feesten die op dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 september wor- ien gehouden heeft 't bestuur weer voor een aantrekkelijk programma gezorgd. In de namiddag van dins dag worden er in „Ontmoeting" voorstellingen gegeven voor de jeugd van de kleuterscholen door Frank Kooman met z'n poppentheater. Om 19.00 uur wordt het Lunapark aan de Willebrorduslaan geopend. Om 20.30 uur is er op het Sportpark aan de Menneweg de derde Oranje Tap toe, waaraan door de volgende korpsen medewerking wordt ver leend: Showband BATO, Haarlem; het Eerste Leidse Jeugdorkest „de Burcht"; het Tamboer en Trompet terkorps „MCC"; Drum- en Showband „Adest Musica" de plaatselijke be kende band. Om 19 30 uur opening van een driedaags evenement, geor ganiseerd door de Gezamenlijke Ho reca in de tenthal op het Luna- Wocnsdag: Sportontmoeting van scholieren van de openbare school, Antoniusschool en Annaschool op het schoolsportveld. 's Middags om 13.30 uur autopuzzelrit over 50 km. om de wisselbeker en vele andere prijzen. Om 14.00 uur schatgraven in de zandbak van de speeltuin aan de Baanbrekersweg voor kinderen van 4 tot 6 jaar. 14.30 uur boegsprietlo pen over de vijver aan de Charbon- laan voor jongens en meisjes van 14 jaar en ouder. 14.30 uur middag voorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar in de tenthal van de gezamen lijke Horeca op het feestterrein, waar in een groots programma Swie- bertje, Bromsor, Saartje en meneer Hanekraaier komen. Om 15.30 uui is er een viswedstrijd aan de Ring vaart aan de Sassenheimer Pont, waaraan ieder kan meedoen. Om 19.30 uur is er in de tent op het feestterrein een drive-in-show van Radio Veronica, met als discjockeys Rob Out en Lex Harding, 's Avonds is er bij goed weer lampionoptocht met medewerking van de Harpe Da vids uit Noordwijkerhout en Adest Musica. Donderdag: 9.30 uur wandeltocht over 10 km. voor deelnemers boven 8 jaar. Om 10.00 uur is er een behendigheidswedstrijd voor brom fietsen nabij het feestterein. 's Mid dags begint het programma om 13.30 uur met tonknuppelen op de weide voor het Koningspark voor mannen -van 16 tot 80 jaar. Van 14.00 uur tot VIM uur is er in de tenthal van de 1 gezartanlijke Horeca op het feestter- I rein dans en muziek. Om 15.00 u,ur I is er hindernisrace met tobbetjesste- I m op de weide van het Konings- I park, voor ploegen van twee perso nen. Om 15 00 uur is er ringsteken op de fiets voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar op het Konings park. 's Avoncfs om 19.30 uur is er weer een Drive-in-show van Radio Veronica op het feesttei rein, met als disc.jockey's Ton Collins en Klaas Vaak. De festiviteiten worden beslo ten om 23.00 uur met een groot vuurwerk aangeboden door de SA- MA. VOORHOUT Voorhont en de Oranjefeesten dat zyn twee zaken die onverbre kelijk met elkaar z^n verbonden. Als de bollen weer van het land z^jn en niet meer tot laat op de avond wordt gewerkt, dan schudden de Voorhouters voor één keer alle zorgen van zich af. Dan worden ze één grote familie en maken ze er samen steeds weer een onvergetelijk feest van. Dit jaar belooft het feest tot een onge kende hoogte te gaan stygen, want een kwart eeuw Oranjevereniging is iets dat extra gevierd moet worden, wy doken in de stoffige notulenboeken om eens na te gaan hoe de Voorhouters in het verleden feestten. Natuurlijk gaat de historie van verkleedpartyen, optochten en dansavonden veel verder terug en daarom tevens even een korte voorbeschouwing over de vooroorlogse periode. Zolang tv Voorhouters zijn zolang zijn er Oranjecomités geweest. Ben van de grootste manifestaties die deze feest- deskundigen op hun naam hebben staan is ongetwijfeld het Onafhankelijkheids- feest in 1913. Maar ook daarna wisten de Voorhouters wel raad met hun drang naar gezelligheid. Erg georgani seerd was het in die tijd nog niet. want bijna elke buurt had toen zijn eigen feest. Dat duurde zo tot 1937 toen in Voorhout voorlopig voor de laatste maal kermis werd gevierd. De crisisjaren braken aan en de Voorhouters hadden wel iets anders te doen dan feestvie ren. Tot na de oorlog werd de bonte feesttrein op een dood spoor gezet. In '46 echte, het eerste jaar na de be vrijding. werd het beestje weer van stal gehaald en het vuur hoog opge- Hoky-poky Er werd enorm gefeest. Dansen deed men midden op straat en daarbij ging vooral de hoky-poky er als koek in. De feesten waren zo gezellig dat vanaf de preekstoel de vermanende vinger omhoog ging. „Mensen dit kan niet zo doorgaan" werd er gezegd en toen had nog niet eens die optocht plaatsgevon den waarin iemand in zijn jeager onder broek rondliep. De eensgezindheid in Voorhout was plotseling ver te zoeken maar daar kwam spoedig een eind aan De diverse buurtverenigingen bundel den de klachten wat tenslotte op 3 april 1946 de oprichting van de Oranje vereniging tot gevolg had. Voorzitter werd de heer Deutekom en secretaris de heer Kok. De eerste kermissen wer den gehouden op en langs het Fore- holteterrein waar nu het Kievitspark ligt. Fakkeloptocht, ringsteken te paard, tilbury, noem maar op; in Voorhout deden ze het. Binnen veertien dagen na de oprichting hadden zich al 500 leden laten inschrijven en toen het jaar 1946 om was. was 70% van de Voor- houtse bevolking lid. Dit betekende dat er 1400 lidmaatschapskaarten waren uitgegeven. Triest besluit In Voorhout leek er met zo'n enorm aantal leden geen vuiltje meer aan de lucht. De waarheid werd echter heel anders. Juist toen in '48 de feesten massaal onder voorzitterschap van Jan Piet Sehulte werden klaargestoomd begon de samenwerking .met het ge meentebestuur te kraken. Dit had ook een comité in het leven geroepen dat de Oranjefeesten zou moeten organi seren. De Voorhouters namen dat niet. De 23e juli 1948 leak het gedaan te zijn met do Oranjevereniging Voorhout Na urenlange debatten werd besloten dat het lidmaatschapsgeld terug ging naar de leden en dat deze tevens per circulaire zouden worden ingelicht over het trieste besluit. Maar Voorhout zon der Oranjefeest is geen Voorhout meer en de burgemeester keurde daarom op de valreep dan toch maar het feest programma goed. De kermis was ge red. De vrouw van de burgemeester kreeg toch bloemen en ook de wieler wedstrijd ging gewoon door Niet alleen •de sfeer tijdens de Oranjefeesten was geweldig, ook tijdens de vergaderin gen die dearaan vooraf gingen. Voor al de periode dat Bertus Prins de voor zittershamer hanteerde, waren de ver gaderingen voor de bestuursleden een Deze unieke foto uit 1913 (archief Joop Warmenhoven) laat een versierde groep uit de toen gehouden historische optocht zien. De groep komt van de Jacoba van Beierenweg over de spoorbaan het dorp binnen. Dat er niet veel treinverkeer was, kan men wel zien aan de pratende mensen midden op de overweg. De dame op 't paard, voorstellende Jacoba van Beieren, was een dochter van Toon Jansze. De dame, die het paard leidt, is Jannetje Hoogeduyn, die later naar het klooster zou gaan. Voorhout had toen een station en de trein nog niet elektrisch) stopte op verzoek. De oude dame met het witte kapje, kijkende naar de optocht, is de moeder van de heer Leen Prins. De kinderen, die op het hekje zitten, zijn nu A.O.W.'ers. In 1956. de vereniging telde toen ruim 1000 ledc-n. kwamen er ernstige finan ciële moeilijkheden om de hoek kijken. Het was toch al passen en meten om de bejaarden hun jaarlijkse uitgaans dag te bezorgen, maar nu steeg de nood ten top. Over de sigaren hoefde niet te worden ingezeten, want daar zorgde immers De Groot altijd voor. Br moet worden gecollecteerd om de financiële gaatjes te dichten. De bejaar- dentocht cn het etentje gingen dat jaar gewoon door. Deze terugblik in het verleden gaf slechts beknopt weer hoe de Voorhou ters de afgelopen vüfentwintig jaar feest hebben gevierd en welke moei- Hjkheden zy daarvoor hebben moeten overwinnen. Dankzy een aantal harde t werkers is men er steeds weer geko men. Ook dit jaar zal het wel weer lukken al wil de huidige vice-voorzit- ter wel opmerken dat de organisatie van de Oianjefeestcn op het ogenblik teveel drukt op schouders van te wei nigen. „\V'e zitten te springen om men sen", zegt hy, „elk aanbod van krach ten ontvangen wc met open armen". LISSE De bevolking van Lisse gaat een najaarsfeestweek tegemoet zoals in de geschiedenis van Lisse nog nooit is voorgekomen. De orga nisator van deze week, het bestuur van de harddraverijvereniging, heeft bij het opstellen van het programma niet alleen oog gehad voor de paar densport maar heeft ook aandacht geschonken aan een aantal andere faciliteiten. In deze week zullen met minder dan veertig evenementen de aandacht van de Lissenaren opeisen. De naiaarsfeestweek valt dit jaar van 24 t/m 30 september. In het programmaboekje van de harddra verijvereniging „Lisse en Omstre ken" kan men weer alles over deze week vinden. Terecht merkt wet houder P. van Leeuwen in zijn voor woord in dit ,boekje op dat de er varing van de medewerkers er borg voor is de festiviteiten te zullen la ten slagen. Want er is enorm hard gewerkt door de organisatoren. Hier onder laten wij de belangrijkste pun ten uit de evenementenlijst volgen. Programma Op vrijdag 24 september zal we derom de bekende puzzelrit voor automobilisten worden gehouden 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur. De start is op de Sportlaan. Ten hoogste 150 personen kunnen deel- Zaterdag 25 september staat een druk programma te wachten: 89.30 uur viswedstrijd voor de jeugd aan de Ringvaart; 1011.30 uur viswed strijd voor de 65-plussers aan de Ringvaart; 912.00 uur schilderwed strijden op de Haven; 911 uur rol- schaatswedstrijd op het Ooievaars plein Poelpolder: 917 uur Pony wedstrijden nabij de Ruishornlaan: 10.00 uur v.m. officiële opening „Ont moetingscentrum" Poelpolder; 14.00 tot 16.30 uur wandelpuzzeltocht voor de jeugd: 19.30 uur grote gondel vaart in Ringvaart. Zondag 26 september van 4.30 tot 16.15 uur voetbalwedstrijd met mu zikale show op het Sportpark aan de Spekkelaan. Maandag 27 september Jaarmarkt in de Kanaalstraat; 13.30 18.00 uur feestelijke filmmiddag voor Bejaarden in „Welkom"; van af 19.30 tournooien voor bridge, dam men, klaverjassen, kruisjassen, scha ken, sjoelen, tafeltennis (in diverse vergaderzalen en gelegenheden in Lisse); 19.00 uur Volleybal-tournooi in de Sporthal (4 velden) en in de Sportzaal van het Fioretti-College (3 velden). 20.30 tot 22.00 uur ont vangst exploitanten van het Luna park door het Bestuur Harddraverij veren :j,;ng in Warang Djawo. Dins dag 28 september: 16.00 uur opening Lunapark: 19.00 uur muzikale rond gang door de gemeente van „Canite Tuba"; 22.00 uur groot vuurwerk. Woensdag 29 september: Sportwed strijden voor de jeugd met de vol gende schoolwedstrijden: zwemmen in „De Lis", voetbal en atletiek op het Sportpark; 19,00 uur muzikale rondgang door liet dorp van „Trou moet Blycken"; 20.3023.00 uur Koekslaan op het kermisterrein; Donderdag 30 september: 8.00 uur vlaghijsen op het Vierkant; 7.30 9.30 uur grote viswedstrijd aan de Ringvaart; 10.00 uur trommel op tocht voor de kinderen; 9.0012.00 uur Ponywedstrijden op het par keerterrein Keukenhof aan de Sta tionsweg; 8.3012.00 uur behendig- heidsrit en verkeersfeest voor de jeugd; 13.0017.00 uur internatio nale Kortebaandraverijen op de Van Lyndenweg met rassen-defilé tijdens de draverij tussen le en 2e omloop. Voor de draverij is een bedrag van 4.300.aan geldprijzen beschik baar 1ste prijs 2.000,2e pr. 1.000,3e pr. ƒ600,4e pr. ƒ400,—; 5e pr. 200,— 6c pr. ƒ100,Aan de pikeur van het winnende paard zal de zilveren tulp worden uitgereikt. NOORDWIJKERHOUT. In cie straten van Noordwijkerho ut werden gistermiddag in het kader van de Oranjefeesten ie traditionele wielerspektakels gehouden. Voordat het grotere wielervuurwerk werd ontstoken reden allereerst de jongeren tot veertien jaar. Winnaar in deze klasse werd Leon ard v. d. Linde. Hierna volgde voor de al wat oudere deelnemers een wedstrijd op toerfietsen. Karei Teeuwen was de rapste op het bochtige parcours. Hij werd op geringe afstand gevolgd door Tjeerd Dijkstra en C. v. d. Berg. Het klapstuk van de middag vormde tenslotte de wielerwedstrijd over tachtig kilometer. Daarbij heeft de grote favoriet voor de eindoverwinning. Jan Spetgens, het niet waar kunnen mnfcen. Na. enkele spectaculaire ontsnappingen van onder anderen Marcel Pehnings, werd tenslotte Jan Breur op otrrassende wijze winnaar. Jo van der Pol werd tweede, terwijl Peter Legierse, Ring Cornelisse en R. v. d. Trigt beslag legden op de derde, vierde en vijfde plaats. Nieuwe behuizing Centraal Reken-Instituut LEIDEN De Leidse universiteit gehikt op het ogenblik over het groot- snelle geheugen van bij de Neder- oflse universiteiten en hogescholen 'Kestelde computers, waardoor grotere "•blemen sneller kunnen worden op- e,ost- De nieuwste aanweinst van het «raai Reken-Instituut van de Leidse "versitcit (een snelle IBM 360-65 en lüll K-nselgeheugen) staat met de andere aparatuur in de nieuwe tailing van het Instituut aan de ^senaarseweg. Het complex waaraan er jaar is gewerkt en dat tien miljoen hii n^11 ^eeft Rckost, zal In januari '72 ml i661 wor(,en geopend. In oktober ^"en de laatste afdelingen van het Instituut verhuizen van de oude vesti ging aan het Stationsplein naar de Wassenaarse weg. In de nieuwbouw zal tevens het Mathematisch Instituut vn de universiteit worden gevestigd. Het Centraal Reken-instituut krijgt aan de Wassenaarseweg de beschikking over een nuttig vloeroppervlak van 8700 vierk.meter voor college- en collo- quimzalen en een grote computerzaal (600 m2). Het Instituut een van de grootste computercentra in ons land is thans in staat van de capaciteit van tussen drie- en vierhonderd program ma's per dag op de oude computer -te groeien naar een capaciteit van duizend programma's per dag. Het Reken-instituut staat ten dienste van de gehele universiteit, het Acade misch Ziekenhuis, het instituut voor Precentieve Geneeskunde TNO en en kele andere in Leiden gevestigde we tenschappelijke instellingen. Een van de grootste „klanten" is de Sterrenwacht, waarvoor het instituut o.m. de door waarnemingen met de radiotelescoop te Westerbork verkregen gegevens ver werkt. Een andere belangrijke activiteit van het instituut vormen ook de werk zaamheden voor Eurotransplant, waar aan, aangezien hiervan levens kunnen afhangen, steeds zo nodig prioriteit wordt verleend. HILLEGOM Voor de 66ste maal worden in Hillegom de jaarlijkse traditionele najaarsfeesten gehouden. Organisator is hel bestuur van de Hillegomse harddraverijvereniging. Vrijdag 17 september vindt de ope ning plaats in café-restaurant „Flo ra". waar om 19.00 uur een klaver- jastoernooi met 120 deelnemers plaatsheeft. Een half uur later start voor atuomobilisten een puzzelrit achter restaurant „Treslong", waar ook de prijsuitreiking plaats zal vin den. Onder auspiciën van Hillegoms Hengelsportvereniging „De Vroegte Wint" gaan vijftienjarigen en ouder zaterdagmorgen 18 september strij den in een viswedstrijd die aanvangt om 07.00 uur in de Ringvaart (vanaf de Vonneperweg). De inschrijving en prijsuitreiking vindt plaats in het Dorpshuis „Het Eiland", Beinsdorp. De sport voor sterke Hillegomse mannen, (tonknuppelen) vindt plaats op het terrein langs de Willem de Zwijgerlaan voor deelnemers van 21 jaar en ouder. In Hillegoms zwem bad „De Vosse" vinden vanaf 09.00 uur zwemwedstrijden plaats om het kampioenschap van Hillegom en die zaterdagmiddag om 14.00 uur gaat het grote Lunapark op het parkeer terrein Jonkheer Mockade haar poorten openen en blijft geopend tot en met 21 september. Zaterdagmid dag 18 september is er om 14.00 uur weer een hengelwedstrijd ditmaal voor jongens van 8 tot en met 12 jaar in de Noorder Leidsevaart bij de Kalkhovenbrug. Om dezelfde tijd is er steltlopen voor jongens op de rolschaatsenbaan achter de Juliaryi- school en dit wordt gevolgd door de meisjes vanaf 15.00 uur. Jeugdige artistieke inwoners kunnen deelne men aan de straatteken wedstrijd op de speelplaats van de Mariasehool aan de Mariastraat van 14.30 tot 16.00 uur. Voor ingezetenen van Hil legom is er met luxe wagens een rijvaardigheidswedstrijd op het pra- keerterrein achter Treslong (15.00 uur). Zondag 19 september wordt in de Sporthal „Treslong" van 14.00 17.00 uur een Volleybal-toernooi ge houden: 1 junioren. 1 dames- en 1 herenwedstrijd. Maandagavond hou den de jongens van 10 tot en met 14 jaar op de feestelijk verlichte Leek- straat vanaf 19.00 uur de zeepkisten races. waarvoor de karretjes be schikbaar staan en vindt daar even eens het hardrijden op „langzamere" fietsen plaats voor heren en dames boven de 17 jaar. Dinsdag 21 sep tember Middelpunt van de Volks- en Kinderspelen is dan het terrein langs de Willem de Zwijgerlaan vanaf 09.00 uur tot 12.00 uur.. Wa- terdragen met hindernissen voor meisjes van 10 tot 12 jaar starten om 09.00 uur. Tegelijkertijd het mastvechten voor jongens van 10 tot en met 12 jaar. Het ouderwetse Hol landse Volksvermaak tobbetje ste ken voor dame en heer boven de 18 jaar zal ongetwijfeld honderden be langstellenden trékken. Aanvang 09.00 uur. Een uur later is er voor dames van 13 tot 20 jaar het z.g. hobbel fietsen en jongens van 13 tot en met 16 jaar bekampen elkaar in het mastvechten vanaf 09.00 uur. Voor niet-deelnemers is er een foto wedstrijd voor alle ingezetenen van Hillegom in zwart-wit of kleur. Deze dienen de volksfeesten, kermis en harddraverij tot onderwerp te heb ben. 's Middags om 12.00 uur vindt op de Abellalaan (uitbreidingsplan Elsbroek) de kortebaandraverij om het „Kampioenschap van de Zuid" plaats, waarvoor hoge geldprijzen ter beschikking staan. Voor de Volks- en Kinderspelen kan men zich doen inschrijven op woensdag 15 september a.s. van 14.3017.00 uur en van 19.00—21.00 uur in hotel ..Flora"', Hoofdstraat 55. (Van e r verslaggevers) De sigarettenfabriek Laurens in Den Haag bestaat vandaag een halve eeuw. In aanwezigheid van onder meer bur gemeester mr. V. G. M. Marijnen. enke le buitenlandse gasten en het personeel is dat vanmiddag gevierd in een speci aal daarvoor ingerichte fabrieksruimte. Tijdens die feestelijke bijeenkomst is de directeur van Laurens, de heer N. G. Klijn, koninklijk onderscheiden. De ver sierselen behorend bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau werden hem opgespeld door wethouder A. J. Dankelman. Nagenoeg gelijk met het vijftigjarig jubileum heeft Laurens een filterversie van het merk Caballero geïntroduceerd, die vanaf 20 September in de winkel verkrygbaar is. Deze sigarettenfabriek is in de vijftig jaar van haar bestaan uitgegroeid van een bedrijf met twintig werknemers en een half .miljoen sigaretten per maand tot de grootste in Nederland. Ruim een derde van de jaarlijks in Nederland opgerookte sigaretten komt uit de fa briek in de Binckhorstpolder. In totaal 6.5 miljard stuks. De jaaromzet be draagt hier 400 miljoen gulden. Op 14 juli 1921 begon men met een beginka pitaal van 3 ton in een pand aan de Rijswijkseweg. Bijna dertig jaar later verhuisde de zich sterk ontwikkelende sigarettenfabriek naar de Binckhorst polder. waar de totale oppervlakte van het terrein momenteel 38.000 vierkante meter beslaat. 650 mensen vinden er emplooi. Dagelijks verlaten acht ver schillende merken deze fabriek. Van de totale omzet wordt 45 procent afgezet via sigarenzaken, dertig procent via kruideniers en het resterende gedeelte via allerlei andere kanalen. Laurens h eft 24.500 verkooppunten in Neder land. De machines kunnen per minuut bijna 2500 sigaretten verwerken, de in- pakmachines 9000 pakjes per minuut. Directeur Klijn is onderscheiden door zijn verdiensten in het bedrijfsleven. In Nederland zijn zeker vier miljoen siga rettenrokers. die voor een groot deel door Laurens van gerold tabak worden voorzien. Men verwacht dat nog meer mensen naar de sigaret zullen grijpen, ook al worden door den lande verschil lende anti-rookacties gevoerd. Het be drijf in de Binckhorst heeft nog vol doende mogelijkheeden om een uitbrei ding te realiseren. DIRECTEUR N. G. KLIJN LEIDEN Wanneer de raad van Leiden met een desbetreffend voor- I stel akkoord gaat, worden de huur- i tarieven van de Stadsgehoorzaal per september met 12,5 procent ver- I Het is volgens B. en W. noodzakelijk I de tarieven aan te passen in verband met de kostenstijgingen die sinds 1 ja nuari vorig jaar hebben plaats gehad. He1 'arief voor het och'endgebrulk ^an de kleine zaal en de foyer worden wat in sterkere mate verhoogd in verband met de relatief hoge exploitatiekosten. B. en W. stellen de raad ook voor de exploitatie van de Stadsgehoorzaal weer in handen te geven van de heer Milikan en de gemeentelijke vergoeding voor het door hem te voeren beheer (inclu sief de verhuur van de zalen) van 105.000 'gulden te brengen op 125.000 gulden per jaar. B. en W. menen de ver goeding met 20 mille te moeten verho gen, omdat de opbrengst van de buffel - exploitatie de laatste jaren zeer sterk is teruggelopen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5