Culturele Raad Leiden wil de Witte Singel behouden Dienstencentrum gaat werkterrein uitbreiden Leidse raad gaat gemeentebegroting anders behandelen WAT SIEN IK Detailpunten in openbare ANVM laat Leiden gelag betalen bioscopen in LEIDEN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 PAGINA 3 Kosten restauratie Sint-Elisabethof miljoen duurder LEIDEN De restauratie van het Sint Elisabethof aan de Oude Vest is ruim 1 miljoen gulden duurder uitge vallen dan aanvankelijk was beraamd. De Stichting Sint Elisabeth Gasthof heeft de gemeente verzocht om een bij drage van 10 procent in de hogere kos ten. B. en W. stellen de raad voor daar mee akkoord te gaan, hetgeen neerkomt op een uitgave van 106.467, Door de bouw van het gebouw voor de A-faculteit blijft universiteit niet veel méér over dan een fiets- en voetpad, borstwering met vier „balkons". Midden op de huidige rijbaan uitstrekt. Onder het terras ligt een parkeerkelder, die bij voor gemeente gestelde parkeereisen (van minimaal 450 auto's), gemeente! vervangen door een brede betonnen brug als „Defensie" Is verzocht, bij het herzien van het bestemmings aanleggen van een weg ter blijkens deze maquettefoto van het bouwbureau van de Dat wordt van het water gescheiden door een betonnen voert een opgang naar het terras, waarover zich het complex baat te klein geacht wordt om te voldoen aan de door de Het rustieke brugje bij het Patersstraatje wordt door de gemakkelijke verbinding naar de Doelengracht. Aan plan voor het kazerneterrein, gronden te reserveren voor het breedte van vijftien meter. LEIDEN De Culturele Raad van Leiden heeft gisteravond besloten, B. en W. schriftelijk te laten weten, dat hij zijn eerder kenbaar gemaakte be zwaren tegen de onderbreking van het Witte Singel-tracé door het gebouw voor de a-faculteiten onverkort staan de houdt. De gemeenteraad wordt een afschrift van deze brief gezonden, met de bedoeling, dat het hoogste bestuurs college van de stad zich in de raad De Culturele Raad nam dit besluit, buiten beschouwing latend, of de bouw van het „Witte Singelplan" wel een onderwerp is dat op zijn agenda thuis hoort zoals voorzitter prof. mr. W. H. Nagel zich afvroeg. Prof. dr. A. Brouwer, die het voorzitterschap van de vergadering voor de duur van dit agendapunt van hem overnam, vocht het zenden van het schrijven niet aan als het maar geen „bezwaarschrift" zou zijn. Maar toen de raad zich als geheel emotioneel voor het behoud van de singel verklaarde, distanti eerden beide professoren zich „quali- tate qua". Dc heer W. H. van Rooijen verklaar de dat zijn bezwaar nu niet de toren gold maar de kelder, die het singel tracé ruw zal doorsnijden. Hij streed de noodzaak daarvan aan omdat de alternatieve mogelijkheden niet vol- LEIDEN Wanneer de raad met een desbetreffend voorstel van B. en W. akkoord gaat, wordt de ontwerp- gemeentebegroting 1972 en het inves teringsplan 1972 t/m 1976 volgens een geheel nieuwe opzet door de raad böandeld. B. ui W. stellen voor de ontwerpbe groting en het investeringsplan in 8 speciale openbare begrotingscommissies te behandelen, waarna een commissie voor algemeen bestuurlijke aangelegen heden wordt ingesteld die samen met het college van B. en W. bepaalt welke punten in de plenaire raadszitting aan de orde zullen komen. Een en ander zou kunnen leiden tot de opstelling van een Schooltandverzorging in gezondheidscentrum LEIDEN Ook de Stichting School tandverzorging gaat gebruik maken van het gezondheidscentrum, dat ge vestigd wordt in het gebouw op het Bevrijdingsplein. Van het centrum gaan verder gebruik maken de kruisverenigingen, het Ge neeskundig Schooltoezicht, en de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst zelf. Teneinde een zo opti maal mogelijke bezetting van het cen trum te verkrijgen zullen ook nog ande re onderhuurders voor enige ruimten in het centrum worden gezocht, zo heeft het college van B. en W. aan de raad laten weten. RAADSVOORSTELLEN On teigeningsplan Houtkivartier-zu id LEIDEN Het college van B. en W. heeft de raad van Leiden voorgesteld orn. te besluiten: akkoord te gaan met.het onteige ningsplan. dat het college heeft opge steld voor „Houtkwartier-zuid", zodat Itz.t op de gronden tussen de Boerhaa- velaan en de sportlaan 115 flatwonin gen gebouwd kunnen worden; garant te staan voor een geldlening van 3.100.000, die de Stichting Bejaar dencentrum Lorentzhof aangaat bij de i kijkpost spaarbank ter gedeeltelijke fi- Mnciering van de op 6.330.000 geraam de stichtingskosten van de inmiddels ■n aanbouw genomen bejaardencen- een krediet te verlenen van ruim een kwart miljoen gulden voor verandering van inrichting, aanschaffing van meu bilair en uitvoering van onderhouds werkzaamheden t.b.v. het schoolgebouw Maresingel 54; de heer R. H. Muntinga als hoofd over te plaatsen van de Gunningschool naar de Du Rieuschool: de heer A. L. Kimpel eervol ontslag te verlenen uit zijn functie van hoofd van de lagere school De Scharkel aan de Zuidsingel, de heer Kimpel wordt van de De Horst, bijzondere school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen aan de Hoge Morsweg; mevrouw H. Trotuv-Wijnstra te be noemen tot hoofdleidster van de open bare kleuterschool aan de Rijnsburgers- jjngel. (De Boterbloem); ir. M. de Jong te benoemen tot ge meentelijk commissaris bij de N.V. tódsche Duinwater Maatschappij; beschikbaar te stellen een krediet van bijna 17 mille voor de uitkering van de schadeloosstelling met de daarover verschuldigde rente wegens vervroeg de ingebruikneming van enkele perce- kn tuingrond van de firma D. en A. verböon, gelegen nabij de Hoge Mors ig; drs. H. H. Koot (32) te benoemen tot ronrector van' de Louise de Coligny- 'Vholengemeenschap. commissies aantal beleidsalternatieven welke het belangrijkste onderwerp van de ple naire raadszitting zouden kunnen vor men. Het ligt in de bedoeling dat de openbare commissievergadering in de loop van november worden gehouden. Het grote voordeel van deze procedure i9 volgens het college, dat men zich in de plenaire vergadering kan beperken tot de hoofdpunten tmen zich dus niet hoeft te vermoeien met detailpunten) en men beter kan komen tot behande ling van de belangrijke geschilpunten. B. EN W. VAN LEIDEN Schooladviesdienst niet alleen voor leerlingen uit sociaal achtergebleven wijken LEIDEN B. en W. van Leiden vinden niet, dat de Schooladviesdienst zich uitsluitend en alleen moet rich ten tot leerlingen van scholen uit so ciaal achtergebleven wijken. „Het werk van de dienst zou op onverant woorde wijze verschralen", zo heeft het college de gemeenteraad laten we ten. De Werkgroep Leidse Onderwijsdag heeft in het verleden op beperkte taak stelling van de dienst aangedrongen, omdat een algemene omschrijving „de positieve discriminatie van het school- zwakkere arbeiderskind zou verzwak ken". B. en W. zijn van mening, dat „binnen het raam van de algemene, brede taakomschrijving de arbeid van de Schooladviesdienst in sterke mate zal leiden tot bijzondere aandacht voor de groep waaraan de werkgroep in de eerste plaats aan dankt". Hillegomse raad huldigt zilveren wethouder Van Dam HILLEGOM Het Hillegomse raadslid W. van Dam is gisteravond door de Hillegomse raad gehuldigd, omdat hij deze week precies 25 jaar wethouder is. Naar een speciaal ont werp kreeg de zilveren wethouder een Delfts blauw bord met het wapen van Hillegom met aan de achterzijde een inscriptie. Het dienstencentrum in de Mors, een door velen gewaardeerd trefpunt. doende zijn onderzocht. Voor Kees Buurman betekende dat nog maar een deel van het hele probleem. Erger achtte hij het, dat het Witte Singel plan bestuurlijk zo malafide wordt doorgedrukt, waax'bij zelfs de gemeen teraad een rad voor ogen is gedraaid. Zo zou de raad tijdens de beschou wingen over het bouwplan niet op de hoogte geweest zfin van de voorgeno men situering van de parkeerkelder, die als een blok van 160 x 15 x 2,80 meter de Witte Singel onderbreekt. Daardoor wordt het gezicht op de sin gel, waar bovendien 25 tot 30 kastan jes zullen verdwijnen, ernstig aange tast. Voorts verliest de singel zijn ring wegfunctie, wat, naar de sectie Leidse historie vreest, ingrijpende consequen ties voor de binnenstad zal hebben. Mej. F. Kuenen, verklaarde zich van mening dat onvoldoende inzicht be staat in de mogelijkheid tot behoud van de singel door het projecteren van de toegangen aan de Trekvlietzijde. Muziekfeest: LEIDEN De kans besaat, dat het bijna tot traditie geworden „Najaars muziekfeest" in de Stadsgehoorzaal dit jaar aan Leiden voorbij gaat. De Algemene Nederlandse Vereniging van Muziekgezelschappen, dat het con cours had uitgeschreven voor de week ends van 13-14 en 20 -21 november a.s. heeft nog afgezien van honoraria etc. voor juryleden op haar begroting een post van ƒ2.750— aan reis- en verblijfkosten voor hoofdbestuursleden en genodigden opgevoerd. De begroting heeft een négatief slot. Toen een aan merking gemaakt werd op de gewraak te post, plaatsten de organisatoren de opmerking dat o.a. de gemeente Am sterdam wel belangstelling heeft voor het evenement als 'stok achter de deur'. In antwoord om he1 verzoek van b. en w. om van advies te dienen, heeft de culturele raad van Leiden de begroting voor een critische beschouwing in han den gesteld van zijn sectie muziek. Leiden wil- meer scholen voor beroepson der wijs LEIDEN Het Leidse gemeentebe stuur blijft er naar streven meei scholen voor middelbaar en hoger be roepsonderwijs in de Sleutelstad te stichten. Het verwacht echter niet, dat Leiden veel kans maakt in de komende jaren met nieuwe hogere beroepsopleidingen te mogen starten, zo blijkt uit een schrij ven van het college van B. en W. aan de raad, waarin het college stelt dat Leiden een grote achterstand op het ge bied van het hoger beroepsonderwijs zal houden. Wat betreft de vestiging van het middelbaar en lager beroeps onderwijs is het college optimistischer. Het stelt dan ook voor zo spoedig mo gelijk de terreinen aan te wijzen w op die scholen gebouwd zullen moeten worden. LEIDEN De stad Leiden telt ruim tienduizend zelfstandig Avonen- de bejaarden en ligt daarmee met ruim 11 procent boven het landelijke gemiddelde \'an 10 procent. Een kwart van al dié Leidse bejaarden woont in de binnenstad, TuinstadAvijk en Noord (met name de Kool). Daarnaast wo nen 886 Leidse bejaarden in tehuizen. Om dat .grote aantal zelfstandig avo- nende bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten blijven werd ruim een jaar geleden de stichting Diensten centrum Leiden opgericht, die vorig jaar met haar Averk begon en sinds dien al aardig aardig voet aan de grond heeft gekregen in een deel van de stad. Directrice is mevrouw G. Timmers en als halftimé-medewefksters zijn aan de stichting verbonden mevrouw J. H. Nieuwenhuizen-cle Wekker en mevrouw H. Ph. Brakxhoofden-Rhe- bergen. Zij worden bijgestaan door j tientallen vrijwilligers. Het werk staat I of valt met vrijAvilligers en ook die werden gevonden, met name in de Zeeheldemvijk en het Morskwartier. In eerstgenoemde wijk waren zeventig LEIDEN Voor alle ouderen in Leiden organiseert het Diens tencentrum Leiden vanaf 14 september a.s cursussen in het maken van wandversie ringen met gebruik van pa pier en textiel; figuurzagen: rond 5 december, het maken van cadeautjes; rond Kerst en Oud- en Nieuwjaar, het maken van ansichtkaarten. De cursussen worden gegeven op dinsdag vanaf 10 uur in Dienstencentrum Binnenstad, Gerecht 10: woensdag vanaf 10 uur in Dienstencentrum Mors kwartier, Dijkstraat 2A. De kos ten bedragen 0,50 per keer, ma teriaal en koffie inbegrepen. Het Dienstencentrum Leiden drijft vrijwilligsters nodig er kwamen tachtig aanbiedingen! En dus kwam zowel daar als in het Morskwartier en sinds april van dit jaar ook in de binnenstad het werk op gang. In Morskwartier en binnenstad be schikt men nu zelfs over een eigen honk, een „gemeenschapsruimte", te weten het gebouw op de Lage Mors weg en het gebouw Gerecht 10. Deze centra blijken al gewaardeerde tref punten te worden. Het centrum in de Mors is dagelijks van 9 tot 12 open en dat aan het Gerecht vi tot 5 uur hier kunnen ook warme maaltijden worden gebruikt. Wat het feitelijke hulpdienstwerk betreft, kunnen vrijwilligers kiezen uit acht mogelijkheden: a. oppas, gezelschap houden, ai lezen, briev-en schrijven: b. boodschappen doen, vergezellen naar arts. pedicure e.d., uit wandelen gaan: c. tussen de middag bezorgen var Avarme maaltijden van Dienstencen trum en UW; d. lichte verzorging zoals haar was- j sen en voeten wassen; f. karweitjes in huis of tuin; g. met een auto vervoeren; h. een of meer woningen van al leenstaanden in het oog houden. Wat de warme maaltijden betreft: deze worden tegenwoordig verzorgd vanuit het centrum in de Mors. Twee keer per week worden hier zo'n hon derd diepvriesmaaltijdcn Avarmge- maakt, om vervolgens bij de gegadig den te worden thuisbezorgd. Om nu voor de veelzijdige activitei ten van het Dienstencentrum en met name voor het Avijksgewijs in opbouw zijnde hulpverleningsAverk de aan dacht van velen te vragen, houdt de stichting op 22 oktober 's avonds om 8 uur „open huis" in de Maranatha- kerk in de Mors. De opbouw van het werk gaat inmiddels onverminderd door en zeer binnenkort zal het Averk ook in twee andere stadswijken op gang komen. de gefrustreerde mannetjes in „Waf zien ik?' er is weer hoop voor de Nederlandse speelfilm LIDO Over de onbetAvistbare topper onder de films die deze week in Leiden draaien kunnen we kort zijn. Onze recensent Milo heeft in onze editie van gisteren uitvoerig in jubelende beAvoordingen over Paul Verhoevens verfilming van Albert Mols „Wat zien ik" geschre ven. Het is zonder meer aanbeve lenswaardig deze „sex" film, die ook ongetAvijfeld internationaal hoog genoteerd zal worden, te gaan zien. Men zal veel plezier beleven aan „Blonde Greet", „Haar van Boven" en hun gekke mannetjes met seksuele frustraties. De bekentenis CAMERA Dit bioscooptheater aan de Hogewoerd vertoont deze week voor elck Avat wils. 's Middags draait er voor de jeugd de prachtige kleurenfilm „Sebastiaan vindt een vader" en 's avonds kan men ge nieten van een thriller, „The lady in the can Avith glasses and a gun" die zeer vakkundig is gemaakt en Avaarin de spanning er tot het laat ste moment in zit. Vrijdag- en za terdagnacht draait de beste van de drie: „De bekentenis". Na een tAvee- tal sfeervolle, goed geconstrueerde thrillers te hebben gemaakt schijnt regisseur Costa-Gavras een nieuAA' genre ontdekt te hebben, de sociaal beAvogen politieke thriller, waarin hij op onbarmhartige Avijze aan de hand van historische feiten en pro cessen stelling neemt tegen de po litiestaat. Was het in „Z" de po litieke moord op dr. Lambrakis door het Griekse kolonelsbeAA'ind, in De bekentenis onthult hij de achter grond van de Praagse processen in 1952, Avaarin een aantal in ongena de gevallen hoge partijfunctionaris sen plotseling allen ruiterlijk er kenden zich schuldig te hebben ge maakt aan spionage en landver raad. De bekentenis is een genade loze film, omdat Costa-Gavras in koele objectieve beelden van Cou- tard laat zien hoe machteloos de individu is in een gemeenschap waar het recht wordt verkracht door een groep die de macht stevig in handen heeft gekregen. Een be nauwend brokje geschiedschrijving, waar Kafka's „Het proces" maar vriendelijke fictie bij is. Geluk bij ongeluk bekende Louis de Funes systeem. Veel mimiek, veel visuele grappen. Ook in ditmaal een vrij eenvoudig gegeven dat geraffineerd wordt uit gewerkt. De Funes speelt de rol van de geslaagde self made man Roubier die een aantal concurren ten op een nogal kwalijke manier op een zijspoor zet. Het bos der begeerte REX Zoals gewoonlijk is er ook deze week in het bioscoopthea ter aan de Haarlemmerstraat veel bloot te zien. „Het bos der begeer te", liegt er niet om. Barbara Klin- gered en Francy Fair hebben onder regie van Gottlieb hun uiterste best gedaan zo onverhuld mogelijk te werk te gaan. Het is ze aardig ge lukt. Ook in de avondvoorstelling komen de liefhebbers van de sex- film in Rex aan hun trekken. In „Handel in liefde" kunnen ze zien hoe de zedenpolitie handenvol heeft. Alyse en Chloë LUXOR De film Alyse en Chloé kan worden beschouwd als een geslaagde tegenzet van de Franse filmindustrie die de laatste jaren het gebied van sex-films heel wat concurrentie heeft te dulden van landen als Zweden, Denemar ken en Duitsland: tenminste, als men afgaat op het kleurgebruik dat nauwelijks meer dan rozige vlees- tinten omvat. Het zeer magere ver haaltje, dat enkel dient om het le- dikantverkeer te reguleren, gaat over een jong, aanvankelijk ver liefd paar, dat werkzaam is in het snelle wereldje van de reclame. De verleiding ligt elk uur van de dag op de loer. Alyse zwicht voor een vurige lesbienne, Chloé en Luc aa'erpt zich met volledige overgave in de armen van een struise meid. Fysisch klopt het allemaal wel in deze film, maar psychologisch heb ben de filmmakers er niet veel van gebakken. The go-between STUDIO „The go-between" (de boodschapper) is een film naar een boek van Harold Pinter. Dat alleen was voor de heren critici in Cannes niet voldoende om er de Gouden Palm voor uit te reiken. Ook de regie van Joseph Losey en de ac- teerkunst van Julie Christie cn Alan Bates hebben in niet geringe mate bijgedragen in het succes. Het verhaal speelt in de vorige eeuw op een groot landgoed waar een jongen wordt geconfronteerd met de liefde van een paar. Wanneer hij op zijn 13e verjaardag de geliefden intiem bijelkaar ziet, wordt hij ge schokt. Hij is er duidelijk nog niet rijp voor en het heeft dan ook een funeste uitAverking op hem. Hele- Leo Colsten (Dominic guard) i maal Pinter, verre van plezierig. go-between. VOORSCHOTEN. Aan de westzijde van de Vliet of het Rijn- en Schiekanaal, even ten zuidwesten van de Kniplaan staat de Knipmolen. Het is een grondzeiler met oud- Hollandse wieken, die een vlucht hebben van 14,80 meter. De Knip molen, die omstreeks 1800 gebouwd werd, is eigendom van de ge meente Voorschoten. Sinds hij in 1960 gerestaureerd is, is hij weer geheel bedrijfsvaardig, maar niet in bedrijf. Het water kan ongeveer 0.85 meter opgevoerd worden met het gesloten ijzeren scheprad buiten de molen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3