Ceidac Som-ont Piratenzender in aanbouw in België Maurice Chevalier in villa verschanst Musicalsongs van Lex Goudsmit Bij NOT nu 5000 scholen aangesloten Uitwedstrijd? Neem een 2-pluskaart. PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 (ADVERTENTIE) Op de bres voor de binnenstad T*OT de tweede wereldoorlog heeft Ne- derland zich, globaal gezien, bitter weinig bekommerd over de leefbaarheid van zijn binnensteden. Het woningbouw- cn verkeersbeleid was er vaak erbarme lijk; de zorg voor culturele waarden kwam wel eens aan haar trekken, maar meer dank zij het toeval dan als resul taat van een duidelijk beleid. Misschien heeft na 1945 de noodzaak om verwoeste stadskernen te herbouwen ook in door de oorlog gespaarde gemeen ten een forse stoot gegeven om hun stadskernen eens kritisch te gaan be kijken; bovendien ging de verkeersexplo- sie haar eisen stellen en groeide ook bij de kleine man het verlangen naar meer woongerief. Gemeentebesturen ontwaak ten of ze zijn bezig langzaam wakker te worden. Jammer genoeg hebben zij die, ge dwongen of vanzelf, vroeg wakker ge worden zijn, lang niet altijd hun atten tie door een goed beleid laten volgen. Doods I)E voorbeelden van een geslaagde stadsreconstructie zijn schaars; in menig geval heeft de modernisering het niet meer te corrigeren resultaat opge leverd dat wat herbouwd werd, na de piekuren van door-de-weekse bedrijvig heid een doodse indruk maakt. Geen wonder dat zo'n binnenstad als leefmilieu niet voldoet aan enkele ele mentaire voorwaarden; en helemaal geen wonder dat bij het overal aan de orde komend vraagstuk van de binnenstads sanering belanghebbenden zich zorgen maken; mensen die er wonen zowel als mensen die een goede stadskern waar deren als een cultureel en/of sociaal goed in onze samenleving. Legio zijn de gevallen waarin recon structie en sanering door de overheid zonder enige „inspraak" van belangheb benden is uitgevoerd. Stedebouwkun digen, architecten, verkeersexperts, eco nomen, zij mochten allemaal hun stenen aandragen, maar „de anderen" kregen meestal een passieve rol te spelen. Gevolg? Een sky-line gold vaak als dominerende factor waaraan de leef baarheid ondergeschikt werd gemaakt; kleine zakenlieden mochten bij de „repe tities" nog wel eens een partijtje mee- blazen, maar kwamen bij de „uitvoerin gen" zelden aan bod. En de gewone bur gerij werd meestal pas bij het geding betrokken, wanneer van een plan via de pers een plaatselijke kwestie was ge maakt. Het bleek een weinig rooskleurige toestand. Anders fELUKKIG is er, met of zonder druk, het een en ander aan het veranderen. Niet alleen deskundigen en officieel er kende organisaties als Monumentenzorg zijn gesprekspartners waarmee gemeen tebesturen serieus rekening gaan houden. Uit menige hearing hebben plaatselijke overheden begrepen, dat ze plannen, waarop uitsluitend deskilndigen van in vloed waren geweest, moesten herzien en dat ter beslissing de raad iets anders moest worden voorgelegd. In verschillende gevallen komt tot onze oprechte vreugde dit „anders" neer op meer leefbaarheid voor de te herbouwen stadskern, op meer aandacht voor de binnenstad als woonfunctie en minder nadruk op de commerciële en verkeerstechnische aspecten. Een ontwikkeling die zo door moet gaan. Want naarmate de natuur met haar fauna en flora verder van de stads bewoner komt af te liggen, wordt de be hoefte aan een leefbare stadskern groter. In de meeste gevallen zal juist daar het meer ruimte reserveren voor gras, bloe men, bomen en een vijvertje een plezier en opluchting zijn voor de generaties die na deze op een huis in de stad en werk in de stad aangewezen zijn. Boekenfondsen jyiINISTER Van Veen vindt dat het maximum van 200 gulden per jaar als studiebeurs voor een jongen of meis je dat voortgezet onderwijs volgt, een redelijk bedrag is. Wel zal vooral bij de aankoop van boeken het kosten- peil van het éne schoolsoort merkbaar kunnen verschillen van dat van het andere soort; maar in het algemeen durft de minister van Onderwijs te constateren ..dat op die scholen waar men boeken fondsen heeft ingesteld, het normbedrag van de studietoelage toereikend is". Maar voor het ministerie van Onder wijs is het gemakkelijker op het nut van een boekenfonds te wijzen, dan voor scholen om ze in te stellen en in stand te houden. Wie betaalt de investeringen, die vooral na het invoeren van de mam moetwet met de snel wisselende onder wijsmethodes omvangrijk zijn? Hoeveel werkuren gaan er niet zitten in de ad ministratie van zo'n fonds? Misschien kan het openbaar onderwijs deze problemen gemakkelijk oplossen. Voor het bijzonder onderwijs lijkt ons de kwestie evenwel minder gemakkelijk dan minister Van Veen voorgeeft. En dan valt de rekening van de ouders toch weer duurder uit dan vol-, gens de theorie van de studiekostentoe lage zou moéten. Mogelijk uitgerust voor tv (Van onze radio- en tv-redactie) ANTWERPEN Het Nederlandse rampenschip „De Horizon" zal in opdracht van een Zwitserse gToep financiers in België worden omgebouwd tot piratenzend- schip. Dit is gisteren bevestigd door de nieuwe eigenaar van „De Horizon", Charles Caron, directeur van Caron's rederij in Antwerpen. Volgens de heer Caron hoeft het niet bij een piratenradiozender te blijven. Naar zijn zeggen is het heel goed mogelijk, dat er een t.v.-piraat wordt uitgerust. Zijn bedrijf heeft tal van aanvragen liggen voor een geschikte boot, die als t.v.-piraat ingericht kan worden. Met dit soort ondernemingen is de reikwijdte van de zender een groot probleem. In België heeft men daar een oplossing voor gevonden. Volgens Caron is er een plan in ontwikkeling, dat voorziet in de uitrusting van een coaster, die ligplaats voor de Belgische kust moet kiezen, en dan via twee afgedankte ballonnen van de U.S. navy televisiebeelden naar het vasteland zou moeten relayeren. Op die manier zouden die uitzendingen op 400 kilometer zijn te ontvangen. De navy- ballonnen moeten 100 meter boven het schip komen te hangen. Hoewel deze plannen zich in een minder vergevorderd stadium bevinden als die' voor ,,De Horizon" wordt er in België wel aan gedokterd. „De Horizon" zal waar schijnlijk plaats kiezen voor de Belgische kust ter hoogte van Heist op de Berg. Dat is dezelfde plaats waar 10 jaar geleden de piratenzender Uilenspiegel de eer ste radio-uitzendingen verzorgde. Het is de bedoeling, dat de nieuwe piraat Franstalige en waarschijnlijk ook Nederlandse uitzendingen gaat verzorgen. Als „De Horizon" geschikt bevonden wordt voor zijn nieuwe functie, zal het schip onder Panamese vlag of onder die van Liechtenstein worden gebracht. Over de reikwijdte van de zender is nog wei nig bekend. Het schip zal met volledige nieuwe installaties worden uitgerust. (ADVERTENTIE) Ditisbetrecept: Kaasfonduevan Nedeiiandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met ■out, peper, nootmuskaat en wat kirsch, igen. Binden me Honderdduizendste lid Evangelische omroep HILVERSUM (ANP). De Evange lische Omroep heeft het honderd duizendste lid ingeschreven. Daarmee heeft deze omroep normatief voldoende leden om C-omroep te worden. Waar echter de praktijk bij alle omroepen heeft geleerd, dat een bepaald percen tage leden niet aan de wettelijk ge stelde bepalingen voldoet en daardoor niet meetelt, wordt ernaar gestreefd nog vóór eind september het aantal van 120.000 leden te bereiken, waardoor de Evangelische Omroep per 1 janu ari 1972 C-omroep zal worden. In de afgelopen week werden meer dan tien duizend nieuwe leden geboekt. HILVERSUM (ANP) Dezer dagen heeft de stichting Nederlandse Onder wijs Televisie (N.O.T.) de 5000e school- geregistreerd, die over een televisiè- toestel beschikt. Sinds het televisie toestel voor het basisonderwijs als een normaal leer- en hulpmiddel wordt be schouwd en de kosten van aanschaf niet langer voor rekening van de scho len komen, is het aantal scholen, dat over een t.v. beschikt, snel gestegen. Op 1 september van het vorig jaar waren er nog 3200 geregistreerde scho len met een t.v.-toestel, in 1969 waren het er 1450 en in 1968 slechts 900 Volg uw club zaterdag of zondag voordelig op 't spoor. Hoe ver ook weg. 2 personen f 30.- 3 personen t 35.- 4 personen f 40.- 5 personen f 45.- Op 12 september 83 jaar (Van [•respondent) Nieuw programma Neerlands Hoop Het cabaretduo „Neerlands hoop in bange dagen" heeft in het Shaffy-theater in Amsterdam zijn nieuwe programma ten doop ge houden. Het tweetal Frank de Jonge en Bram Vermeulen wist de zaal weer enkele uren lang bezig te houden met hun spitse conferences en vele liedjes, waaronder Elsje zit in hopsy- topsyland, weet u ook waar de uitweg is?, een vrolijke soldaten- potpourri. Maria Dolores en Jua- nita Sambabal. Met hun nieuwe programma, getiteld Neerlands hoop in Panama zal het duo twee seizoenen lang in diverse theaters optreden. Staking bij t.v. in Suriname De Surinaamse regering heeft de tv-studio's in Paramaribo gesloten in verband met reorganisatie maatregelen bij de Surinaamse televisie. Het personeel, dat heeft meegedaan aan de drie daagse staking, mag de gebouwen niet betreden. De schrijver-dich ter Dobru (pseudoniem voor Ro bin Ravales). die bij de relletjes in de Surinaamse hoofdstad werd aangehouden, bevindt zich nog onder arrest. Hij zou de stakers onder arrest. Hij zou de stakers tot ongeregendheden hebben aangezet, en de vakbondsleider Herrenberg, die ook worden verdacht van op ruiing wordt nog gezocht. VPRO-Campus, het barre alterna tieve t.v.-programma zit er weer op. Gisteren kwam het uit Friesland en het had weer een ledenwervende re gionale inslag voorzover wij het za gen. Dat was niet erg ver overigens. We keken naar het jeugdgedeelte voor acht uur: best aardig, al is het wel behelpen in vergelijking met een studio-uitzending. Later op de avond hebben we er slechts af en toe een oog aan gewaagd. Het leek telkens op alle vorige Campusuitzendingen De TROS bracht het Wereldnatuur- fonds-gala-cabaret. Al bezienswaardig om alle gekroonde en ongekroonde gasten die daar in die Londense nachtclub aanwezig waren. Bovendien een bü vlagen erg goed programma van louter topsterren, dat bovendien toonde dat ook topsterren bun zwak ke momenten hebben. Voorafgaand wijdde de TROS een ei gen programma aan het Wereldna- tuurfonds. We willen niet zeggen dat hier de onderste steen boven kwam. maar er werd toch wel een goed inzicht gegeven in de redelijkheid van de doelstellingen van het fonds. Met name kwam dit tot uiting in. het vraaggesprek van Jaap Molenaar met prins Bernhard, de president van het fonds. Die zette begrijpelijk uiteen dat dit werk van eblang is, ook in de wetenschap dat er andere verschrik kelijk belangrijke zaken aan de orde zijn. Omdat namelijk het hier gaat om waarden die met betrekkelijk gerin ge moeite ook voor volgende geslach ten behouden kunnen blijven. De prins der Nederlanden is actief op dit terrein, maar ook op andere gebieden. Door deskundigen op al die gebieden wordt hij heel hoog aangeslagen. De prins zou eigenlijk vaker op het scherm moeten komen... De TROS luidde ook Firato '71 in. Met een nogal bloedeloos programma dat in wezen weinig n'euvvs bood en dat de indruk vestigde dat de makers van elektronische apparatuur vooral trachten hun verkoopcijfers op te voe ren door bizarre vormgeving van die apparatuur. Vg. PARIJS Zondag wordt hij 83 jaar. Dat zal geen grote feestdag worden, want hij leeft terugge trokken in zijn villa 'La Louque' in Marnès-la Co quette op dertig kilometer afstand van Parijs. Hij ontvangt er niemand, rjeemt geen telefoon op. leest noch beantwoordt brieven, ook geen kranten meer en kijkt zelfs niet meer naar de televisie. Naar alle waarschijnlijk heid zal de buitenwereld hem nooit meer levend Dat haast uitgebluste le ven duurt al maanden, sedert hij het Ameri- KAANSE ZIEKENHUIS Parijs verliet, waar hij eind maart van dit jaar werd opgenomen na een hartaanval. De slag trof hem in Londen. Een Engelse uitgever had hem uitgenodigd naar de Brit se hoofdstad te komen ter gelegenheid van de pre sentatie aan de pers van het laatste deel van zijn gedenkschriften. Zijn se cretaris Felix Paquet huurde een speciaal vliegtuig om hem met spoed over te brengen naar Parijs, want meer dan eens had Maurice de wens te kennen geven te willen sterven in zijn ei gen huis. Inderdaad ging het ge rucht, dat de zanger zijn einde nabij was. De beste tegenspraak was. dat Maurice zich na zijn ont slag uit het ziekenhuis in zijn villa zou laten foto graferen en dat gebeurde. Maar op de foto was het de lachende optimistische Maurice van vroeger niet meer. Hij was plotseling een oude, beverige man geworden, die zich met moeite staande hield zo lang de camera's op hem gericht waren. Sedertdien heeft hij zich niet meer in het openbaar laten zien. Oude vrienden proberen nog wel eens bij hem binnen te lopen, maar verder dan de in- 'gang komen zij niet, te ruggestuurd door een dienstbode, die steevast herhaalt dat mijnheer Maurice Chevalier niet thuis is. Teleurgesteld gaan de vrienden weg en kijken nog een paar maal met weemoed naar dat raam op de eerste verdie ping, waar achter bijna neergelaten gordijnen Maurice ligt, alleen met al zijn vele herinneringen uit een veel bewogen le ven. Tot de kamer hebben alleen toegang een dokter. NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.05 uur:- Voor jonge mensen 19.20 uur: Nader bekeken 20.00 uur: Journaal AVRO 20.21 uur: Liedjes van. LexGoudsmil 21.00 uur: Televizier 21.30 uur: Paardesport 22.45 uur: Journaal EV. OMROEP 22.50 uur: Luchtige informatie NEDERLAND II Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Uit de wereld der insekten KRO 19.30 uur: Natuurfilm Survival 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Die Meistersinger, 22.35 uur: Brandpunt 23.05 uur: Journaal NEDERLAND I TELEAC 10.30 uur: Cursussen NCRV 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Tony ziet ze vliegen, film 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: A present for Dickie 19.30 uur: Mijn idee over uitvindingen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land i 21.45 uur: Reisverslag vis- expeditie 22.35 uur: Dagsluiting 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: 19.30 uur: Koning Klant 20.00 uur: Journaal Zomaar en Zomer- 21.45 uur: Ella Fitzgerald, zanjl 22.40 uur: Achter het nieuws I 23.05 uur: Journaal HILVERSUM i NCRV: 18.00 NCRV en bloc: act. progr. LUZ. illustratie. (18.19 UilZ. v.d. PSP. ist- en vlieg- llingen. 21.05 rspel. (Herh.) tarist-zanger. Als het weer het toelaat maakt Maurice aan de armen van zijn twee ver pleegsters een korte wan deling in de tuin. Als re gel blijft hij dan even staan bij de buste van zijn moeder ,La Louque', die hij zijn hele leven lang bijna als een heilige heeft vereerd en die al leen, zonder hulp, de kin deren verzorgde, toen dc dronken vader het gezin zonder meer in de steek had gelaten. Voor dat borstbeeld doet Maurice een kort gebed, want het gerucht wil, nooit officieel bevestigd, dat Maurice tot het katholieke geloof be keerd is door pater Bou logne. die operatief een nieuw hart kreeg. Vanzelfsprekend leeft Mau rice op dieet: als middagmaal een weinig groente, een stukje kaas en een met water aange lengd glas wijn. 's Avonds een beker soep. En om negen uur het licht uit. Maurice weet, dat zijn dagen geteld zijn. Kort geleden heeft hij een nieuw testament laten maken, waarin hij niet, alleen zijn buitenverblijf in Ris Oranges bij Parijs, maar ook zijn villa in Marnés.la Coquette ver maakte aan een centrum voor behoeftige arties ten. De dagen des mensen, zegt de prediker, zijn ze ventig jaren en, zo wij zeer sterk zijn, tachtig ja ren. Tot die sterken be hoort Maurice Cheva- HILVERSUM II HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende .16 (S) Op het eerste gehoor: klas: zeker, progr. v. Claude Belloni. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Buitenl. comm. 13.00 Vliegende schij ven: verzoekpl. progr. voor de militairen. 14.00 (S) P.M.: een weekbl. met veel plat jes. (16.00-16.02 Nws) NOS: 16.30 Inzet: een progr. over amateuritische muz. beoefe ning. HIRO: 17.00 Hiro-mag. KRO: 17.30 (S) Stereo: licht platenprogr. Nederlanders. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Attl 22 55 (S) Prettig weekend. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III 18.00 Nws. 18.02 Mix. vanaf de Firato. IS" BELG1E 324 n 23.10 Lichte i Postduivenber. progr. <7.33 Van de voorpag.; 7.54 VPÏ 9.55 Reiswijzer.) 10.30 (S) Zaterdag inforr,' muz. en inform.show. <11.00 Nws.) 13.00-11 13.11 VARA-Varia. 13.14 Act. 13.25 (S) Dij jeugdprogr. NOS: 14.30 HILVERSUM 1 in. 20.00-22.00 Popstat selagenda. 13.» Hou het scherm in 't oog De thans 58-jarige acteur Lex Goud smit, die vooral als Tevje uit de musi cal Anatevka nationaal en internatio naal grote bekendheid verwierf, en dat ook volgende maand hoopt te krij gen voor de rol van de Romeinse slaaf Quasilus in de musical Funny Thing, staat centraal in een amusementspro gramma van de A.V.R.O.-vanavond. Lex Goudsmit brengt bekende en voor sommige televisiekijkers misschien minder bekende songs uit verschillen de musicals ten gehore. Zo bijvoor beeld „Een vaststaand feit", „Pak wat je pakken kan", „Kijken naar de vrouwtjes", „Sabbath gebed", „De grand boem-boem", „Als ik straks de kerk maar haal", „Guys and dolls", „Een hart dat bonkt", „Sis geen nee" (Genesis), „Ik ben verliefd", „Dagen en nachten", „Als 't effe lean" en „Vaar wel". Aan het programma, waarvan de muzikale leiding in handen is van Ferry Wienneke, wordt voorts mede- geweekt door Tabe Bas, Martin Kafig, Rita Boas-Koopman en de balletgroep Ned. I 20.20 uur. Wind blaast Ned. Danstheater Overleg over C.A.O. in Kon. Schouwburg omroep hervat DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater zal op dinsdag 14 september het seizoen openen met een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Het programma vermeldt de vol gende balletten: „Square", een choreo grafie van Hans van Manen op muziek .van Zoltan Sziliassy; de pas de deux „After Eden" van Lee Hoiby; „Grosse Auge" eveneens van Hans van Manen op muziek van Beethoven en het ballet ..Twice" dat in 1970 z'n wereldpremière beleefde in Sadler's Wells te Londen. Op woensdag 27 oktober zal het Dans Theater met nieuw werk komen. UTRECHT (ANP). De vier bij de omroep-CAO betrokken vakbonden gaan binnenkort weer samen met de omroepleiding praten over voorstellen, die bij de laatste CAO-besprekingen werden aangehouden. Als dit overleg mocht leiden tot een aanvulling op de CAO voor dit jaar, dan zullen de beide NVV-bonden (Mercurius en Algemene Bopd van Uitvoerende Kunstenaars) nagaan of het hun mogelijk is alsnog akkoord te gaan met de CAO voor 1971 Beide bonden distantieerden zich van het contract en steunden o.m. prik- acties bij radio en televisie. De eerste aflevering van het EO- jongerenprogramma „De wind blaast waarheen hij wil..." wordt een uitzen ding met muziek en informatie voor jonge mensen. Men zal kunnen zien en horen hoe jongeren langs allerlei wegen Jezus Christus leerden kennen en er nu van willen getuigen. De opnamen voor dit programma werden gemaakt in België tijdens een meeting van „Operatie Mobilisatie". Ned. I 19.05 uur. Aan alle stranden In de serie zendingsdocumentaires onder de titel „Roept uit aan alle stranden" wordt ditmaal het eerste programma uitgezonden. Daarin spreekt Meindert Leerling met enkele mensen uit het zendingswerk en voorts met Arie de Carpentier in Je ruzalem, die onder joden en Arabie ren evangeliseert. Regie Dirk Var- wijk. Ned. I 19.20 uur. Wij stellen u voor Een serie ongedwongen televisiepro gramma's op de late avond, waarin grote en kleine zaken, bekende en minder bekende personen aan u wor den voorgesteld. In deze aflevering o.a. een bekende Nederlander een 100-jarige grootmoeder en uit Ca nada Merv en Merla Watson. Ned. I 22.45 uur. Die Meistersinger In de serie KRO-Zomertheater zendt de KRO-televisie het eerste en tweede bedrijf van de opera „Die Meistersin ger von Nürnberg" uit van Richard Wagner, uitgevoerd door de Hamburg- se Staatsopera. Het derde en vierde bedrijf van deze opera wordt door de KRO-televisie uitgezonden op zondag avond a.s. De opera „Die Meistersin ger von Nürnberg" geldt als de enige ..komische" opera van Wagner, zij het met de nodige ondertoon. De compo nist maakte in dit werk tevens van de gelegenheid gebruik een persoonlijke vijand van hem, de Weense muziek criticus Hanslick, belachelijk te ma ken in de figuur van Beckmesser. de foutenturver. Hoofdfiguur in de opera is ridder Walther von Slolzing die aan een zangwedstrijd wil meedoen, omdat de winnaar van deze wedstrijd de hand mag vragen van Eva, de dochter van goudsmid Pogner. Zijn voornaam ste tegenstander is Beckmesser, de stadsschrijver. De enige die in ridder Walthers capaciteiten gelooft, is de jonge Hans Sachs, schoenmakersleer ling. Hij helpt het jonge paar door een nachtelijke aubade van. Beckmes ser te verstoren, maar verhindert de poging van ridder Walther om Eva te ontvoeren. Ondanks het feit. dat Backmesser het lied. dat Walther von Stolzing op de zangwedstrijd wil zin gen. tevoren vindt, en als eigen bij drage zingt, weet de ridder toch de wedstrijd te winnen. In de hoofdrollen Richard Cassily (Walther von Stol zing). Toni Blankenheim (Beckmesser) en Arlene Saunders (Eva). Muzikale leiding: Leopold Ludwig. Regie: Joa chim Hess. Ned. II 20.21 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2