Ccldóc Somotii Tupamaros laten Britse ambassadeur Jackson vrij Groot oproer in VS-gevangenis Kampeerboer krijgt nieuwe ontheffing miree Studentendemonstratie tegen onderwijsbeleid Van Gelder Apeldoorn niet dicht CIPIERS GEGIJZELD Tweetal dreef drie dagen op zee rond Boete van 170,- voor Snowdon GS Zuid-Holland erkennen vergissing Boekenkasten buitengenet SPORTTOTO Speuracties clandestiene bouwsels Klik-klak pols 25 SEPTEMBER [N DEN HAAG 62c jaargang, no. 18.488 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 10300.'. Bank: An Advertenties (exc. B T W.) f 0.24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorg per kwartaal 23,95, per jaar 94.55. Ned. I: 20.21 uur Liedjes van Lex Goudsmit; 21-30 uur Paardesport: 22.50 uur Luchtige informatie. Ned. II: 19.05 uur Uit de wereld der insektcn; 20.21 uur Die Meistersinger In Brandpunt hedenavond de woon situatie in oud-west in Rotterdam en de onrust in de Bredase koepel gevangenis. (Ned. II. 22.35 u.) RUSTIG WEER Flinke zonnige perioden en bijna overal droog. Weinig wind. Vannacht hier en daar mist en minimumtempe raturen van 11 graden aan zee tot 6 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen omstreeks 19 graden. MONTEVIDEO (Reuter-HFP-EFE) D. Britse ambassadeur Geoffrey .Jackson is gis teravond na een gevangenschap van acht maanden en een dag door de Uruguesc guer rillabeweging van de Tupamaros in vrijheid gesteld. De 56-jarige diplomaat, die op 8 ja nuari in Montevideo was ontvoerd, verkeert in goede gezondheid. Kort na Jacksons vrijlating maakte president Pacheco Arec-o bekend, dal hij de strijdkrach ten had belast met de leiding van „de strijd tegen ondermijning en terrorisme". De ope raties tegen de Tupamaros vielen tot dusver officieel onder het gezag van de politie Om 19.55 uur plaatselijke tijd donderdagavond beide Jackson aan bij een kerk in Montevideo's noordelijke buitenwijk Nieuvv-Parijs. Hij was daar geblinddoekt achtergelaten. Hij vroeg de koster, die opendeed, de pastoor te roepen en vertelde hem, dat hij opdracht had de kerk binnen te gaan en. daar te wachten. ,,Ik wist direct wie hij was; ik herkende hem van de foto's in de kranten", zo zei pater José Maria later. ,,Ik voel me goed", zo had Jackson hem meegedeeld. De pastoor waarschuwde telefo nisch de politie en de Britse ambassade, die Inmiddels al door een onbekende vrouw ervan op de hoogte was gesteld, dat de ambassadeur zich in die kerk bevond. Jackson, die al jaren een hartaandoening heeft, werd onmiddellijk overgebracht naai het Britse ziekenhuis in de hoofdstad voor een medisch onderzoek. Hij was gekleed in lichte zomerkleren en keurig geschoren. Drie uur later keerde hij terug naai zijn ambtswoning om in zijn eigen bed uit' te rusten van alle vermoeienissen. Uit het ziekenhuis belde de ambassadeur zijn vrouw in Londen op om haar het heuglijke nieuws mee te delen. Mevrouw Jackson was al enkele dagen na de ontvoering naar Enge land teruggekeerd en daar ingetrokken bij haar getrouwde zoon. Ambassadeur Geoffrey Jackson Twaalf Hagenaars stelen ton bijeen in 3 maanden (Van t ?rslaggeversi Een bij het gevangenisoproer pe- wonde bewaker t wordt per ambu lance weggebracht. AMSTERDAM (ANP) Tijdens een bijeenkomst van het personeel heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Van Gelder Papier, drs. A. Habbema, medegedeeld, dat de Apeldoornse vesti ging van Van Gelder, in tegenstelling tot eerdere plannen, niet zal worden geslo ten. Zelfs zullen de werkzaamheden van het Apeldoornse bedrijf nog wor den uitgebreid. Naast de bestaande werkzaamheden zal in Apeldoorn namelijk in de toe komst onderzoek worden verricht naar de ontwikkeling en vervaardiging van nieuwe papiersoorten, zodat het Apel doornse bedrijf de ontwikkelingsfabriek van het totale concern wordt. In verband daarmee is het ook niet nodig dat er perosneel wordt ontslagen, omdat de ruim 700 werknemers allen in dienst kunnen blijven bij het Apel doornse bedrijf. ATTICA (A.P. - Reuter). In de staatsgevangenis tc Attica (staat New York) zün gevangenen met langdurige straffen in opstand gekomen. Na een dag van verwoede strijd, brandstichting en onderhandelingen hadden 1280 oproerlingen 31 bewakers als gijzelaars in handen. De gévangenen waren vannacht nog heer en meester in een deel van het uiterst strenge strafgesticht. Zij hebben van de staat de belofte los- j gekregen, dat geen represailles zullen worden genomen, wat betekent dat de gevangenisautoriteiten hen niet zullen kunnen straffen. Wel zullen zij terecht j kunnep staan op grond van de bepalingen van het strafrecht. DEN HAAG Elf mannen en een vrouw zijn in do afgelopen maand door de Haagse politie aangehouden op ver denking van een grote serie inbraken in Den Haag en omstreken en een tien tal autodiefstallen in heel Nederland. Behalve in Den Haag opereerden de twaalf ook in Rijswijk, Leiden. Leid- schendam en Katwijk. Alle twaalf zijn afkomstig uit Den Haag. Ze gingen in steeds wisselende groepen op pad. Het merendeel van de diefstallen heeft zich in de laatste drie maanden voltrokken. De waarde van de gestolen goederen, voor zover de lijst nu compleet is, bedraagt ruim negentigdui zend gulden. Alle verdachten, behalve de vrouw, zijn ingesloten in het huis van bewaring, van waaruit er één in het afgelopen weekeinde met vier anderen alweer is ontsnapt. CHIAVARI (Rtr) Een Nederlander en een Brit hebben drie dagen op de Middellandse Zee in een rubberboot rondgedreven voor zij ontdekt en aan boord genomen werden door een Ita liaanse vissersboot. De 20-jarige Nederlander, een stu dent uit Rotterdam en de 26-jaeige Brit vertrokken maandag met hun hond uit de Franse badplaats Saint Tropez. Zij waren van plan in hun rubberboot met buitenboordmotor naar Corsica en van daar naar Elba te varen. Maar toen het weer ruwer werd. werden hun kompas, levensmiddelen en water door een golf overboord gespoeld. De toestand van beide mannen is bevredigend. HAY'WARDS HEATH (Renter) Lord Snowdon. de zwager van koningin Elizabeth van Engeland, is tot een boete van ongeveer 170 gulden ver oordeeld wegens roekeloos rijden. Aanleiding hiertoe vsas aanrijding met de auto van een persfotograaf Hel incident, gebeurde na afloop een feest bij het doip Haywards Heath in Zuid-Engeland, waai fotograaf Ray Bellisario. volgens Lord Snowdon, die zelfook fotograaf is, door hinderlijk optreden de pret van zijn kinderen zou hebben bedorven. Bellisario heeft1 hel trouwens al eer- do- met leden van het Britse konink lijke huis aan de stok gehad over de wijze waarop hij zijn werk- doet: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Kampeerboer W. T. van den Berg uit Meerkerk, die tevens voorzitter is van de Stichting Vrije Recreatie, heeft zijn zin gekregen Hij mag nu twaalf caravans op zijn boerderij hebben. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verleenden hem onlangs een ontheffing van de landschapsverordening, waarmee de heer Van den Berg de eerste kampeerboer werd met een officiële kampeervergunning. Hij maakte echter ernstige bezwaren tegen een aantal voorwaarden en overwoog zelfs in beroep te gaan bij de Kroon. G.S. zijn nu volledig tegemoetgekomen aan de wensen van de heer Van den Berg. Zij hebben de ontheffing ingetrokken mtt vervangen door een nieuwe. De heer V. d. Berg verweet G.S. in strijd te handelen met de beginselen van behoorlijk bestuur, omdat het college met zijn voorwaarden vooruit zou zijn gelo pen op een nieuwe verordening, die door Provinciale Staten nog moet worden goedgekeurd. De bezwaren golden vooral de waarborgsom van duizend gulden, de beplantings- en onderhoudsvoorwaarden. In de nieuwe ontheffing is geen sprake meer van deze fel bestreden voorwaar- G.S. hebben zowel mondeling als schrif- telijk verklaard dat er een „ambtelijke STUDENTENACTIE AMSTERDAM (ANP) S(udentcn van de bibliotheek en documentatieaoa- demie in Groningen hebben gisteravond bij de opanbare leeszaal en bibliotheek aan de Keizersgracht in Amsterdam een actie gehouden uitprotest tegen het voornemen dat staatssecretaris H. L. J. Vonhoff van CRM zou hebben om dc openbare bibliotheken te verplichten tien maal hogere tarieven te vragen dan die nu gelden. De studenten zetten boekenkasten buiten en plaatsen daarop teksten als „cultuurbeleid, elitebeleid". Een en an der gebeurde overigens met volledige toestemming van de directeur van de leeszaal, die verklaarde aangenaam verrast te zijn geweest door de actie van de Groningers vergissing" is gemaakt. Bij het opstel len van de eerste ontheffing was te veel uitgegaan van een modeltekst en werd geen rekening gehouden met de bijzon dere omstandigheden. Leidse politie blijft zoeken naar jongen LEIDEN De Leidse politie naarstig naar de juistheid van vijf tips die tot nu toe binnengekomen zijn over de verblijfplaats van Johannes Moerland, de Leidse jongen, die sinds 1 september vermist wordt. Volgens een tipgever is hij vorige week donderdag in Amster dam op het Centraal Station gmien. De overige aanwijzingen zijn afkomstig wit Leiden. Olievlek verdwenen DEN HAAG (ANP) Dc grote olie vlek, die woensdag voor de Noord- hollandse kust tussen Petten en lJmui- den ontstond als gevolg van olielodng door een Griekse tanker, is geheel ver dwenen. Toen het oliebestrijdingsvaartuiz van rijkswaterstaat „Smal Agt" gisteren ter plaatse kwam was er al niets meer van de olieverontreiniging te zien. (ADVERTENTIE) voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert de mode die haar past! 336.108 gulden voor totowinnaar DEN HAAG Voor toto 4 van het vorige weekeinde beell zich slechts één .deelnemer aangemeld met dertien goede voorspellingen. Hjj ontvangt naast de 168.054 gulden voor de eerste prijs te vens de premie ter grootte van een zeflde bedrag. De cjjfers van sporttoto 4 zpn: Deelnemers: 684.413. Inleg: 1.589.167. Ie prps: 168.054. Eén winnaar, die indien er geen reclames worden inge diend ook de premie van 168.054 ont vangt en dus 336.108 krijgt. 2e prijs: 168.054, 37 winnaars, per kolom bruto f 4542. 3e prijs: 168.054. 508 winnaars, per kolom bruto 330.80. In de strijd'werden tenminste elf be-: wakers getvond.' De gevangenen gebruik ten in de gevechten vuisten, stokken en 1 andere wapens. De politie bediende zich i van traangas. Van viiurwapêns werd echter geen gebruik gemaakt In de streng bewaakte gevangenis werden- énkele branden gesticht en het vrouwelijk kantoorpersoneel in het ge- bouw moest in allerijl geëvacueerd i •worden. 'Boven het gebouw hangen rook- wolken en bewakers lopen met geweren over de daken. (Van e r verslaggevi Haarlemmerstraat.hoek Mare Dure sigaretten niel goedkoper DEN HAAG (ANP) De. overigens geringe, prijsverlaging van de duurdere sigaret, die door de wijziging van de j accijnsheffing op tabak en tabakpro- dukten mogelijk zou zijn geworden, zal niet doorgaan. Dit is bij het vijftigjarig bestaan van de Laurcnsfabrieken door de directie van dit bedrijf medegedeeld. Reden van het niet doorgaan van de prijsverlaging, die enkele centen had kunnen zijn, is dc gestegen prijs van de tabakken. De prijsverhoging van de goedkoopste sigaretten gaat wel door. De wijziging van de accijnsheffing, de aande Staten- Generaal is voorgesteld, geschiedt in 't kader van de harmonisatie van belas tingen en accijnen in de EEG. ■«MO LONDEN De Britse medische wereld houdt zich gereed voor diagnose van de nieuwste epidemie in Engeland: de klik-klak pols. In de jongste aflevering van d British Medical Journal zegt d Londensc arts dr. J. Ashton dr et gevolg van hel klik-klak gi '■•ruik voornamelijk wordt gekei werkt door een vrij ernstige kno wing 'ie opzwelt en pün doet. Tjjn advies: Geef het oi '•-el vlug hoe het moet. ROERMOND In Roermond staat 'n speciale speuractie naar clandestiene bouwsels op stapel. Enkele ambtenaren van de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht zullen alle schuttingen, schuurtjes, serres, duivenhokken enz. in kaart brengen. De aldus verkregen lijsten worden nauwgezet vergeleken met de archieven van de dienst. Welke maatregelen tegen de eigenaren worden genomen, is niet bekend. De kennelijk geheime actie officiel weet men van niets moet de stad verlossen van alle clandestiene bouwsels, of ze nu jaren oud of splinternieuw zijn. ..Roermond wordt wijk voor wijk schoon gemaakt", zo heet het. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Nederlandse studenten gaan zaterdag 25 september in Den Haag demonstreren tegen het onderwijsbeleid van het nieuwe kabinet. Het initiatief daartoe is genomen door het actiecomité ..Amsterdams onderwijs". De Algemene Studentenvereniging Amsterdam (ASVA). de Utrechtse Studenten Faculteiten Grondraad en de Delftse Studenten Raad hebben reeds besloten dit initiatief te De ASVA belegde giste: avond een bij eenkomst uit protest tegen reeds ge- i nomen of op handen zijnde regerings maatregelen zoals collegegeldverhoging, beurzen verlaging, bouwstop, studenten stop, studieduurverkorting enz. Bij accla matie werd een motie aangenomen, waarin werd gesteld dat het instellen van wachtlijsten of andere vormen van j numerus fixus in strijd is met hët grond wettelijk vastgelegde recht op onderwijs Voorts wijst men in de motie oj de nood situatie wahrin de' faculteit zich be vinden en roept op tot strijd legen die genen die in eerste instantie verantwoor delijk zijn voor de situatie: de regering- Biesheuvel. Men verklaart zich solidair met de acties tegen de numerus fixus bij de andragogen, de historici en de medici. ASVA-voorzitter C. Vecht zei. dat het beurzenbeleid zo langzamerhand één van de grofste schandalen aan het worden is van de sociale poMtiek na de oorlog. Hij verklaarde verder, dat de ASVA niet zal -•chromen om volaend jaar over te gaan tot een collegegeldstaking Mogelijk ziet ze de toekomst van hel bolvormige t.v.-toestel in, deze bol Deze videosphere, een kogelrond t.v.-toestel, dat de kijker in de ruimtesfeer moet brengen, is een van de nieuwtjes op de vandaag geopende Firato in Amsterdam. Radio Caïro zond Israëlisch program uit CAIRO (AP) Een nieuwsuitzending van Radio Caïro werd vandaag onder broken door een vrouwenstem die zei: „Dit is de Israëlische omroep uit Jeru zalem". tot grote verrassing van de luisteraars in de Egyptische hoofdstad. Een technicus van Radio Caïro wildo alleen maar zeggen dat een „technische storing" in een van de frequenties van het radiostation verantwoordelijk was vooi dc Israëlische uitzending die 15 minuten duurde.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1