Kansen voor Rhodesië op München L KANAALBEDWINGSTER EBBELAAR OVERGELUKKIG MET RECORD RDG favoriet in damtitel strijd voor clubteams Wereldrecord Amerikaanse estafetteploeg JEZEK GEHEIMZINNIG MET DE OPSTELLING Prestatie vergde negen maanden training en f3000,- ,Ge vonnisten mogen spelen VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 MüNCHEN. De kans is groot, dat Rhodesië in 1972 deel zal nemen aan de Olympische Spelen in München. In de nacht van woensdag op donderdag werd op het congres door de Nationale Olympische Comités in München voorgesteld Rhodesië te laten deelnemen aan de Olympische Spelen: „Onder dezelfde vlag en met hetzelfde volkslied als tijdens de Spelen van Tokio 1964" Dat wil zeggen de Engelse vlag en het Engelse volkslied. Dit voorstel zal het Internationale Olympische Comité (IOC) volgende week tijdens de bijeenkomt in Luxemburg moeten behandelen. De Nationale Olympische Comitè's kwamen met het voorstel, omdat de internationale positie van Rho desië nog steeds ongewis is. Men vond dat Rhodesië daarom een kans moest krijgen, om aan de spelen deel te nemen. Rhodesië, dat zich in 196 5 van Engelans afscheidde en onder Ian Smith de zelfstand igh eid uitriep, was in 1968 bij de Spelen van Mexico niet vertegenwoordigd, om dat er vooral door Afrikaanse sta ten bezwaar was gemaakt tegen de apartheidspolitiek vn Rhodesië. Of Rhodesië inderdaad in München zal verschijnen hangt volgens de nationale Olympische comités al leen nog van president Ia'n Smith af. Omdat tijdens de vergadering van de Olympische comitè's in München het voorstel met 76 stem men tegen 6 onthoudingen werd aangenomen, is het zeer waar schijnlijk dat het IOC volgende week akkoord gaat, te meer daar in München achttien leden van ioc meestemden. Rhodesië is door de organisatoren in MüncHen overigens al uitgeno digd. ItllNSK Als de Amerikaanse zwemploeg gedacht had stimulerende tegen stand te ondervinden van de toonaangevende naties in Europa, is de toernee ongetwijfeld een teleurstelling geworden. Misschien, dat de morele tik in eigen huis voor de concurrentie een jaar voor de Olympische Spelen, de reden is geweest. Verder lylet de toernee nutteloos, zo groot is de .suprematie van de sterren format ie. Na de afstraffing, die Oost-Duitsla nd in Leipzig vorige week kreeg, is het nu in Minsk de beurt aan Rusland en Groot-Biïttannië. De eerste dag leverde het gebruike lijke beeld op. Van de in totaal tien dames- en herennummers eindigden er negen in een Amerikaanse over winning, waarvan vijf individuele onderdelen dubbel. Voor de enige uitzondering zorgde de deze week nog in Nederland actieve Russische schoolslagzwemster Galina Stepa- nova met een overwinning op de 100 meter schoolslag in een uitste kende tijd van 1.15.3 Haar Europese record staat op 1.14.7. Voor Groot-Brittannië was er hele maal geen eer te behalen. Voor de bes\e Britse klassering zorgde wis selslagzwemster Shelagh Ratcliffe: derde op de 400 meter. Hinderlijk Er werden gisteren in Minsk overi gens nog weer betere prestaties ge leverd dan het afgelopen weekeinde bij de confrontatie met Oost-Duits- land. Zo bleven op de 100 meter vrije slag dames zowel Linda John son als Kim Peyton (beide VS) on der de minuut met hun tijden van 59.6 en 59.7, wat dit jaar alleen door de Australische medewereldrecord- houdster Shane Gould was ge presteerd (58.9). Samen met Deena Deardruff en Shirley Babashoff deed het tweetal een geslaagde aan val op het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag estafette, dat al hinderlijk lang (sinds de Europese kampioenschappen september 1970) in Oostduits bezit was geweest. Met 4.00.7 werd het een verbetering van eentiende seconde en bleef de be geerde 4 minutengrens buiten be- De tussentijden van de Amerikaan se zwemsters waren: Linda John son 1.00.0, Deena Deardruff 1.01.8, Shirley Babashoff 59.0, Kim Pevton Enkele andere wereldrecords wer den in Minsk op een haar na ge mist. Mark Spitz zag zijn poging om het record op de 200 meter vlinder slag weer van de Westduitser Hans Fassnacht (2.03.3) af te nemen door een slecht keerpunt mislukken. Hij tikte aan na 2 minuten 04.1 secon den. Zijn landgenoot Gary Hall mis te op de 200 meter wisselslag het wereldrecord van de Zweed Gunnar Larsson op een halve seconde: 2.09.8 tegen 2.09.3. De uitslagen zijn: ;i. Nadesjda Matjoel Susie At wood (VS) 5.1' vrije slag estafettes: BVSSUM. Corrie Ebbelaar, de blonde zwtminstructrice uit Bussum, die in de nacht van zondig op maandag in tien uur drieënveertig minuten het Kanaal wist te bedwingen; is weer thuis. In en in gelukkig met haar record en een tikkeltje verbaasd over alle publiciteit, die er nu rond haar is loSgebrand. ,Als je zo'n tijd lang ergens naartoe denkt en naartoe leeft, is het toch heel normaal dat je het op een 1EÏÏ „Eigenlijk had ik in augustus al 'er willen zwemmen", vertelt Corrie. naar het weer was slecht. Dat hel lang zou duren voor het weer goed werd, had niemand verwacht. Maar al die tijd zit je daar in Dover. Je moet ergens slapen en je moet goed eten. Het geld vormt dan ook het grootste probleem voor de meeste Kanaal- Samen met andere lange- !standszwemmers trainde Corrie da- j gelijks in de haven van Dover, wach- lend op een kans om de zware over- steek van Engeland naar Frankrijk te maken. Ze ging 's zondagsmiddags om bij Shakespeare Beach het water in en kwam er na 10 uur en 3 minuten, om middernacht, bij Wich- ait. „Ik had voor mezelf berekend, dat ik wel onder de twaalf kunnen blijven", weet Corrie. gegeven moment ook doet. Daar is niets bijzonders aan", stelt ze zelf nuchter vast. Corrie heeft alles zelf opgeknapt. Het trainen, het huren van de volgboot, het kiezen van de bemanning en het aanwijzen van de ..pilot", de coach voor onderweg. Haar prestatie vergde niet alleen negen maanden intensieve training, maar ook een bedrag van drieduizend gulden. ..Maar dat ik zo hard zou gaan, had ik zelf ook niet verwacht". Want Corrie ging hard. Ze brak het uit 1964 daterende dames-Kanaalre cord, dat op naam stond van de be faamde Greta Andersson met bijna 3 uur en bleef slechts twintig minuten boven het record voor heren. Dat laatste record had ze misschien ook nog wel kunnen verbeteren, ware het UTRECHT Het sectiebestuur van idfltamateurvoetba! heeft gister- fond ifc iltrecht onder leiding van de r J. W. van Marle vergaderd over negen „gevonniste" clubs inzake de (vang van deze verenigingen in het mateurvoetbal. Door de heer Jaspers 'fird verslag uitgebracht over de he lheiden, die de clubs haddén ingezon- fin teneinde aian de voorwaarden voor llating tot het amateurvoetbal te pnen voldoen. fit de beschikbare gegevens is geble- d, dat de verenigingen voorwaarde- i kunnen worden toegelaten tot het lateurvoetbal. De clubs kunnen met niddellijke ingang aan de competitie elenemen. ksloten is voorts, dat de negen clubs defonisch aan het secretariaat van de zondagamateurvoetbal uiterlijk terdagavond aanstaande een lijst van «Iers zullen doorgeven, die tegenover e clubbesturen hebben verklaard geen ffdering inzake schadeloosstelling te jfibben ingediend of alsnog te zullen in- Tijdens de vergadering is gebleken 'I de besturen van de volgende zeven "bs RCH, EDO, HDVS, Baronie. NO- D, Limburgia en RBC op de genoemde Onvaarden hun vastgestelde competi- Wedstrijden zondag aanstaande be- 'd zijn te spelen. ZFC en AGOVV I gen echter geen kans voor zondag «staande deze aangelegenheid te uinen regelen. In dit verband werd "°r het sectiebestuur besloten de com- wtiewedstrijden van deze beide clubs zondag aanstaande af te gelas- (Van onze dammedewerker) DEN HAAG. De nationale damcompetitie voor clubteams gaat morgen van start- In de ereklasse, waar gestreden wordt om het kampioenschap van Nederland, komen uit: Huizum (Leeuwarden), D.C. Groningen. Twentes Eerste (Hengelo), R.K.D.V. Huissen, V.A.D. (Amsterdam), R.D.G. (Den Haag), P.D.V. (Papendrecht) en Excelsior (Den Bosch). Ten opzichte van vorig jaar hebben vrijwel alle teams veranderingen ondergaan- Zo heeft landskampioen Twentes Eerste versterking gekregen van de Haagse kampioen uit 1954, Van der Burg, waardoor de Hengeioërs weer favoriet zijn. V.A.D. heeft haar tiental wat verjongd en is beslist sterker geworden. Huizum zag Harm Wïersma naar Groningen vertrekken, dal mede hierdoor een gevaarlijke outsider is geworden. is», jBOLOGNA België heeft gisteren bet toernooi om het Europees kampi- «ïchap honkbal in Bologna met 10-5 iwonnen van Zweden. België zal nu «komen tegen de winnaar van West- 'itsland-San Marino voor de bezetting de derde plaats. In Parma versloeg «je Frankrijk met 12-2. RDG kan wederom op de steun van Ton Sijbrands rekenen terwijl Holst- voogd, de Zuidhollandse kampioen, en de sterke Van der Vossen tot de RDG- gelederen zijn toegetreden. Kansrijk tevens debutant Papendrecht en Huissen. Excelsior heeft zich steeds in de ereklasse kunnen handhaven doch zal nu wel eens in aanmerking kunnen komen voor één van de twee laatste plaatsen, die degradatie betekenen. RDG ontvangt morgen Huissen in het gebouw van de Rijkswaterstaat, Ko- ïiingskad'e 4, aanvang 13 uur. De Hage naars weten zich gesterkt door een 20 voörsprong doordat Sijbrands zijn voor gespeelde partij heeft gewonnen. Sijbrands kan zaterdag -niet meedoen omdat hij momenteel in Rusland ver blijft voor de verdediging van zijn Eu ropese titel. De nationale hoofdklasse, verdeeld in twee groepen, bestaat uit: Groep I, DC'T (Twijzelerheide). EDC (Enschede). BDV (Bennekom), DCY (IJmuiden), VAD 2 (Amsterdam), Constant (Rotterdam) MDV (Monster) en Philips (Eindhoven). Groep II, Ons Genoegen (Drachten), D.C. Almelo, WSDV (Wageningen). Ons Genoegen (Utrecht), Hoofdstaddammers (Amsterdam). LDV (Leiden), Het Oosten (Rotterdam) en VOS (Kerkrade). Nieuw is de invoering van de regio nale hoofdklasse. Hierin zijn vier ge westen vertegenwoordigd. In gewest IV Zuid-Holland en Zeeland, zijn de deel-' nemende ploegen: D.V. Alblasserdam. niet dat ze op ongeveer een mijl voor de Franse kust zo'n-last had gekregen van de daar meestal heersende stro mingen. „Op een gegeven moment, ik dacht dat ik nog ongeveer een half uur moest zwemmen, want ik zag de Franse kust al. kwam ik gewoon niet meer vooruit. Ik bleef maar op een punt „hangen". Drie kwartier heb ik moeten vechten tegen die stromingen. Langzaamaan kwam ik eruit en toen eindelijk was ik er: ineens zag ik zand onder me. De laatst^ vijf meter heb ik gekropen. Voor ik probeerde op te staan. Ik was gewoon een beetje dronken. Ik wilde alleen nog maar liggen". Ofschoon Corrie tijdens de oversteek de gebruikelijke inzinkingen heeft gekend, bleef haar slagentempo vrij constant: tussen de 70 en 74. „Ik heb nogal een snel tempo", licht zij toe. „Als ik het niet de hele weg vol kan houden, ga ik eruit. Ik wil niet terugvallen". Mentaal Corries inzinkingen waren dan ook zuiver mentaal: „Dan kon ik alleen nog maar denken aan lekker eten, slapen en een warm bad. Maar dan dacht ik weer aan alles, wat ik ervoor gedaan had en al het geld dal het had gekost. En dan zette ik maar weer door". „Hel doet je dan allemaal niks meer. Je voelt ook geen angst meer voor kwallen, of om ergens tegenaan te zwemmen. Overigens waren er weinig kwallen in het Kanaal, al bleek er bij aankomst wel eentje in mijn badpak te zitten". Zij had daar onderweg niets van gemerkt. Bussums „Kanaalkoninging", kreeg haar eerste zwemlessen toen ze zeven jaar was. Het duurde drie jaar voor ze het kon. want Corrie had watervrees. „Maar toen ik het eenmaal onder de knie had wilde ik ook direct alles". Zij werd samen met haar jongere zusje lid van de zwemvereniging in Naaiden. De trainster van deze club, mevrouw Wil Bunschoten-Van Breu- kelen zag wel iets in de beide meisjes Ebbelaar. Ze zei hun, dat ze maar iedere dag moesten komen trainen. Op Corri DDV (Dordrecht). DIO (Den Haag). Zuiderpark (Den Haag). Damlust (Gou- da), KDC (Katwijk), Den Burcht (Voor- burg) en GDC (Goes.). Sensatie Tiflis. De Nederlandse dammer Piet Bergsma heeft tijdens het Europees j kampioenschap om de persoonlijjke ti tels. dat in Tiflis wordt gehouden voor j sensatie gezorgd. In de vijfde ronde versloeg hij de Russische grootmeester J Gan'twarg, die tot dan toe samen met zijn landgenoot Andreiko de leiding in het klassement had. Van de andere Nederlandse deelnemers behaalde Sybrands tegen Van der Sluis, een een- I voudige overwinning. De Rus Andreiko. die totnogtoe slechts een punt verspeel de. heeft na de misser van Gantwarg de kop alleen overgenomen. Hij zegevierde gisteren over de Fransman Rabatel. die nauwelijks te genstand bood. Sybrands is na de vijfde ronde de beste Nederlander in het klas sement; hij heeft drie punten achter stand op Andreiko. M-winningen bij elkaar, •ertell Corrie, „op een d je te oud voor jeugdwedstrijden en bovendien gaat je enthousiasme tanen. Je wilt dan wel Liefde Haar liefde voor het lange-afstand- zwemmen deed Corrie Ebbelaar op in Zuid-Afrika. waar ze vorig jaar au gustus „heenging om „eens iets anders te zien en te beleven". Ze werkte er als verkoopster en kwam in aanra aking met twee lange-afstandzwem- mers. Peter Bales en Dennis Pearson. Corrie ging samen met hen trainen en bleek die hele belangrijke eigenschap voor het lange-afstandzwemmen te bezitten: ze kan volhouden. In het afgelopen jaar. haar eerste als lange- afstandzwemster. heeft Corrie Ebbe laar tien records weten te breken. Zo behaalde ze de derde plaats in de in juli gehouden IJsselmeermarathon en daar de die Medemblik zwem liever lange afstanden in een groot water dan in een zwembad", vertelt Corrie Ebbelaar, „In een zwembad, zwem je maar heen en weer en het is de hele tijd precies hetzelfde water". Of ze volgend jaar beroeps wordt?. „Ik weet het nog niet. Ik zou het best willen. Fijn geld verdienen en lekker vrij de wereld „Maar", voegt ze ook hier weer heel nuchter aan toe, „daar moet ik eerst nog met een aantal mensen over pra- ANTOINETTE UITERDIJK DEN HAAG. Kostbare punten en vette premies voor de spelers staan zondag weer op het spel in de eredivisie. Feijenoord is nog zonder puntenverlies de vierde wedstrijd doorgekomen, terwijl Ajax gelijkspeelde tegen Sparta. MVV en Telstar noteren een ach terstand van twee punten en FC Den Haag en Sparta hebben al drie punten moeten afstaan. Reeds morgen worden al drie wed strijden gespeeld. Feijenoord treedt in Deventer aan tegen de Eagles en Ajax trekt naar de FC Groningen Het zijn lastige wedstrijden voor de bezoekers, die mdeten proberen er zonder punten verlies af te kernen. In Eindhoven speelt PSV tegen Volendnm, een goede gelegenheid voor de teleurgestelde trai ner Kurt Linder om de aanhang een overwinning te laten zien. Gelijk FC Den Haag en Sparta staan in punten gelijk en in Het Kasteel ont moeten de elftallen elkaar, met Lou van Ravens als scheidsrechter. Strenge leiding zal wel nodig blijken, want vaak zijn de ontmoetingen tussen Spar ta en FC Den Haag (vroeger ADO) dan ontaard in een-te-hard-duel Elek Schwartz, thans trainer-manager van Sparta, was gisteren erg opgewekt, om dat Hans Eykenbroek en Nol Heijerman j de training hebben hervat en weer tegen de Zuiderparkers kunnen aantre den. Verleden zondag werd zonder deze twee cracks met 1-0 'verloren van FC r Twente, vandaar dat „Oom Elek" blij is met de terugkeer van hen. Ook ditmaal gaf FC Den Haag trainer Jezek geen opstelling vrij. Uil veertien namen, zal Jezek zijn keuze maken. Hieronder bevinden zich Thijs Wijngaarde en Sjaak Roggeveen, maar ontbreken de geblesseerde Harrie Hes- tad en de nog niet herstelde Paul Rood nat De veertien geselecteerden: Thie. v. d. Burch, Weimar, Mansveld, Kore- vaar. Advocaat, De Zoete, Berg, Pas Couperus, Roggeveen. Kila. Wijngaarde en reserve-doelman Henny Ardcsch.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13