Loon- en prijsstop in VS zal niet verlengd worden Boek van de Maand: Weer onlusten in Londonderry Ibt 10 oktober 6.90 PSP-er van der Lek geschokt terug uit Suriname Bonn en Pankow oneens over tekst 7, i: Pantserwagen doodt kind m,. Bouwstop heeft geen invloed op studieverloop Alimentatie tot derde van het inkomen man (daarna 13.80). Bommenmeisje ontmoette Arabier bij hasj-roken Plan open entree voor A'damse Schouwburg Veren-comité Mij. mag betogen in Den Haag -ill VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) WASHINGTON' (Reuter-AP) De destijds in de VS afgekondigde loon- en prijsstop loopt 13 novem ber af en zal niet verlengd worden, zo heeft presi dent Nixon verklaard. Er zal evenwel alles aan wor den gedaan dat de VS niet meer besmet worden met het virus van de „hollende inflatie". Nixon zei, dat steeds nieuwe maatregelen genomen zullen worden om de Amerikaanse economie tegen de inflatie te beschermen, als de loon- en prijsstop een maal opgeheven is. Deze stop is 15 augustus afge kondigd. In het komende zittingsjaar van de volks vertegenwoordiging zal Nixxo nieuwe voorstellen voor belastinghervorming indienen met het doel nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Over de internationale economische situatie zei Nixon, dat de V.S. het zich niet kunnen veroorloven een blijvende muur van tarieven en contingenten om zich heen te bouwen, maar hij maakte niet bekend, wanneer de invoertoeslag van tien pet zal worden ingetrokken. Hierover lichtte elders minister Rogers een tipje van de sluier op. Op een bijeenkomst van Amerikaanse en Japanse economische deskundigen zei hij, dat de V.S. blijven vasthouden aan de eis van een belang rijke opwaardering van de yen en andere valuta's „Een land als Japan met een chronisch overschot moet de noodzakelijke maatregelen nemen, zoals ver groting van de invoer, het opheffen van export-sti mulerende maatregelen, het opvoeren van de kapi taalexport en het opwaarderen van zijn valuta om de betalingsbalans in evenwicht te brengen", aldus minister Rogers. Met hoeveel de yen opgewaardeerd zou moeten worden, zei hij er niet bij, maar Ameri kaanse deskundigen denken in de orde van vijftien procent. Rijmpjes en versjes, uit de oude -doos Een olifantje hielp staatssecretaris Vonhoff gisteren bij het inmetselen van een steen in een leerlingbouwplaats in Artis. De steen werd geplaatst ter herdenking a het vijfentwintigjarig bestaan van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Op de achtergrond Mies Bouwman, die de leiding uan alles had. SCHIPHOL (ANP) Met de mede- lint: dal hy ten zeerste onthutst is r wat hü beschreef als wantoestanden sociaal en economisch gebied is dr. im van der Lek, voormalig Kameriid de PSP, gisteravond op Schiphol Ncgekeerd van zyn 10-daags bezoek i Suriname. Hy zou daar namens het nfdbestuur van de PSP een solidari- tsbezock brengen aan het door de Nationalistische Republiek te Udcn congres. Hetzelfde gold voor leden van het Surinaraecomité, Paerl en René Graanoogst. Het tres werd in verband met de sta in Suriname na de eerste dag ge- °rst en afgelast. Evenals de PSP in Strland is de PNR in Suriname een kleine partij. Zy bezit in do Suri- »mse staten een zetel die wordt be ted door de advocaat, politicus, vak- "dsleider mr. Eddy Bruma. Men beseft in Nederland onvoldoen- aldus dr. Van der Lek, „hoe groot werkloosheid in Suriname is" en hij emde daarbij een percentage van Procent. Circa een vijfde deel van de 1-000 zielen tellende Surinaamse be- Iking is volgens hem ondergebracht in 'te krotten met slechts enkele vier de meters oppervlakte. 'echteloosheid, massa-ontslag, het breken van praktisch elke sociale Cholera teistert vluchtelingen fcW DELHI (AFP) In de door stromingen getroffen Indiase staat ir zijn in twee districten de afgelo- dagen circa 250 mensen aan chole- 'verleden. De epidemie heeft zich arschijnlijk uitgebreid via het water de gezwollen rivieren, die besmette n meevoeren. In de grensstaat ighalaja zouden in twee weken tijds 1 zieken zijn gestorven. De meeste entoffers zijn vluchtelingen uit Oost- kistan. voorziening en rechteloosheid van de meeste werkers waren andere tekort komingen, die de pacifistische politicus tijdens zijn verblijf in Paramaribo ver drietig hadden gestemd. Ook hekelde hij wat hij noemde de uitbuiting van het volk in een staat met zo weinig mensen, die in uitzichtloze armoede leven ondanks de enorme bo demschatten en ondanks de jarenlange ontwikkelingshulp van in totaal wel 800 a 900 miljoen gulden. De voornaamste schuld van deze toe standen wierp dr. Van der Lek op de vele conservatieve regeringen, die in Su riname aan het bewind zijn geweest en daaronder rekende hij ook de huidige regering van premier Sedney. Voorts was hij „erg geschokt over het sociale wanbeleid, dat door Nederlandse bedrijven in Suriname wordt gevoerd. ..Zij hebben een absolute macht over hun arbeiders, die gedekt wordt door de huidige regering en naar we dezer dagen weer eens heel duidelijk geïllustreerd hebben gezien ook door de rechterlijke macht. Nog nooit heb ik zo goed beseft wat het woord klassenstrijd betekent. Voor mij had dat woord altijd een dog matische bijklank van allerlei theorieën die mij nimmer hebben overtuigd, maar als er sprake is van zeer schrijnende klassentegenstellingen, dan is dat wel in Suriname", aldus dr. Van der Lek. BELFAST (Reuter-AP) In Londonderry (Noord-Ierland) zyn gisteren omvang- I ryke onlusten uitgebroken, nadat een driejarig jongetje door een Britse pantser- wagen overreden en gedood was. De dood van het kind brengt het aantal doden j in Noord-Ierland op 102. Er werden barricaden opgeworpen en een grote menigte smeet met stenen naar de Britse soldaten. Elders in Ulster, in Hannahstown kwam een kapitein om het leven toen hij probeerde een bom onscha delijk te maken. Twee soldaten werden gewond. Het Britse parlement wordt van het zomerreces teruggeroepen voor een twee daags debat over Noord-Ierland, dat op 22 september begint. Het debat wordt gehouden op verzoek van oppositieleider Wilson. IRA-leider Cahill. wie de toegang tot de VS ontzegd is, is gisteren in Dublin teruggekeerd. Hij werd door rechercheurs voor ondervraging meegenomen. Dit tot grote woede van de groepering die hij vertegenwoordigt, de Sinn Fein. Kort na zijn terugkomst vertrok het Noordierse parlementslid Paddy Kennedy naar de VS om daar geld in te zamelen voor „Noordierse vluchtelingen en gezinnen van geïnterneerden". DEN HAAG (ANP) Minister jhr. mr. M. L. de Brauw (Wetenschapsbeleid) is van oordeel, dat de temporisering van de aanvang van nieuwe werken bij instellingen van wetenschappelijk on derwijs van geen of weinig invloed zal zijn op het verloop van de studie van aanwezige studenten. De minister heeft zijn oordeel ter kennis gebracht aan de Tweede Kamer in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Masman over de bouwstop bij het wetenschappelijk on derwijs. In dat antwoord zegt de be windsman, de instellingen van weten schappelijk onderwijs verzocht te heb ben voorshands geen nieuw aan te van gen werk aan te besteden, ook indien de plannen reeds goedgekeurd waren. Van deze maatregel zijn uitgezonderd, aldus het antwoord, de bouwvoorzienin- gen van urgente aard ten behoeve van de academische ziekenhuizen en de in een gevorderd stadium van voorberei ding verkerende bouwvoorzieningen voor de studentenhuisvesting. Van in uitvoering zijnde werken zal geen on derbreking plaatshebben. Over de aan deze temporiserings- maatregel ten grondslag liggen de fei ten en overwegingen zegt minister De Brauw, dat een en ander verband houdt met de in het regeerakkoord overeenge komen versobering bij het wetenschap pelijk onderwijs in het kader van de terugdringing van de overbesteding. GESCHEIDEN VROUWEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ongev. 15.000 leden tellende bond van gescheiden vrouwen „Divortium" wil dat de hoogte van de alimentatieverplichting voor gescheiden vrouwen wordt gesteld op een derde van het inkomen van de man. De bond heeft dit gisteren bekend ge maakt na een gesprek met minister Van Agt (Justitie). De minister heeft de bond Divortium en vertegenwoordigers van de groep „Onders zonder kinderen" gisteren ontvangen in verband met het op 1 oktober in werking treden van de nieuwe echtscheidingswet. Minister Van Agt deelde na afloop van het gesprek mee dat binnen enkele maanden een rapport te verwachten is van een speciale commissie over de financiële positie van gescheiden vrou- Weet u het nog? De driekusman, van je simpe, sampe, sompe, torentje,torentje bussekruit en al die andere versjes en rijmpjes die we vroeger met z'n allen scandeerden. Bij het hoepelen. Bij het tollen of bij spelletjes als de zevensprong. Kostbare stukjes jeugdsentiment die nog springlevend zijn.Kijkt u maar in het nieuwe Boek van de Maand. Daar vindt u ze allemaal, omlijst door charmante illustraties die u weer helemaal de sfeer van uw kindertijd laten proeven. Maar het is niet alleen een zoet gevoel var» heimwee dat dit boek zo boeiend maakt. Terwijl u in „Rijmpjes" bladert zult u ontdekken dat uw goeie, ouwe kinderrijmpjes nog even aardig, spits en actueel zijn. Ook voor kinderen van vandaag. En dat is zeker een goede reden om dit boek snel te kopen. Tot 10 oktober verwerft u het voor de helft van de prijs. En zolang de voorraad strekt. Divortium en de groep „Ouders zon der kindern" vonden allebei dat de eventuele afschaffing van de kinder bijslag voor het eerste en tweede kind funeste gevolgen kan hebben voor ge scheiden vrouwen met kinderen. TEL AVIV (AP) Henriëtte YVind- meyer het Nederlandse meisje dat zon der het te weten een koffer vol spring stoffen aan boord van een Israëlisch vliegtuig heeft meegenomen op verzoek van een Arabische kennis, heeft giste ren gezegd dat ze goede vrienden wa ren geworden by het roken van mari- De politie van Israël zei dat het meisje door een Arabische guerrilla was bedrogen. Het incident en een soortge lijk geval waarbij een Peruviaans meisje was betrokken, gebeurden de vo rige week. In beide gevallen zijn de springstoffen niet ontploft en werden door de politie ontdekt. De beide meis jes, die door de Israëlische politie zijn ondervraagd sinds hun aankomst, zijn gisteren op een persconferentie versche- Beraad Berlijnakkoord (Van onze correspondent) BERLIJN Bij de onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland over de uitvoering van het Berlijnakkoord heeft men te kampen met moeilijkheden, die zich concentreren op de tekst van de Duitse vertaling. De eerste ontmoeting tussen de beide onderhandelaren, Bahr (W-Dld) en Kohl (DDR) eindigde al na drie uur. Bahr vloog daarna naar Bonn terug om ver slag uit te brengen. Een andere ont moeting, namelijk tussen een Westber- lijnse en Oostberlijnse functionaris duurde niet veel Janger. Naar verluidt zou de DDR willen onderhandelen over een tekst die afwijkt van de officiële vertaling in het Duits, die door de vertegenwoordigers van dé VS, Rusland, Engeland en Frankrijk is goedgekeurd na hun besprekingen in Berlijn. De MINISTER SOHMELZER Uitlatingen Luns voor eigen rekening DEN HAAG (ANP) Dc regering acht zich niet verantwoordelijk voor uitspra ken van oud-bewindslieden. Zij onthoud zich daarom van commentaar op de mededelingen die oud-minister van Buitenlandse Zaken Luns. in een t.v.- uitzending op 22 augustus heeft gedaan over de gang van zaken bij de confe rentie van Genève van 1955 met de Indonesische delegatie. Minister Schmelzer (Buitenlandse Za ken) heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Schwarz (D'66). Deze wilde weten waarom nu pas tot openbaring van „het geheim van de conferentie van Genève van 1955" werd overgegaan en waarom dit moést gebeuren door een ex-minister. DDR heeft het over „betrekkingen" tus sen West-Berlijn en de Westduitse Bondsrepubliek en niet over „banden", zoals staat in de originele teksten, in het bijzonder in de Britse versie. In Bonn en in West-Berlijn schijnt men vast van plan het been stijf te houden. Wel is men algemeen van gevoelen dat de meningsverschillen tenslotte wel uit de weg geruimd zullen worden. Vier bewapende bandieten zijn gisterochtend in Londen met een bedrag van bijna een miljoen gulden vandoor gegaan na een bank directeur onder bedreiging met ee. geweer van zijn huis te heb bei gehaald, hem naar de bank l< hebben gereden en hem gedwongei te hebben de kluizen te openen Toen het personeel aan het werk wilde gaan, werd het in een kluis op de begane grond opgesloten Op de foto: politie in burger onder zoekt het interieur van de bank Bankdirecteur ontkent diefstal diamanten HERFORD (DPA) De 57-jarige spaarbankdirecteur in Herford, die gis teren werd gearresteerd omdat hij me deplichtig zou zijn aan de mysterieuze verdwijning van diamanten ter waarde van ruim twee miljoen gulden, heeft met klem tegengesproken, iets met deze zaak te maken te hebben. De advocaat van de spaarbankdirec teur heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij elke sèhuld aan het ver dwijnen van de diamanten van de hand wijst. Aan de andere kant sluit de advocaat niet uit, dat andere personen een zekere lichtvaardigheid bij het be waren van de diamanten hebben mis bruikt. De spaarbank in Herford had op 22 juni van dit jaar twee verzegelde pak jes met diamanten ter waarde van ruim twee miljoen gulden van de Alge mene Bank Nederland in Amsterdam toegezonden gekregen. Nadat de waar devolle pakjes een maand in de kluis van de Herfordse bank hadden gelegen, zonder te zijn afgehaald zond de Her fordse spaarbank de pakjes weer naar Nederland terug. Toen de ABN de pak jes tenslotte opende, ontdekte zij in plaats van diamanten slechts stukjes lood, die het zelfde gewicht hadden als de verd\venen diamanten. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van het „Amsterdams toneel", de nieu we bespeler van de Amsterdamse stads schouwburg. heeft het Initiatief geno men om de straatruimte voor de wan delaars bij de Stadsschouwburg te ver groten door nagenoeg de gehele en treehal tot publiek terrein te maken. De architect Cees Dam heeft daar voor een schetsplan ontworpen, dat glo baal begroot is op 2,2 miljoen gulden. Realisering van dit plan is echter een zaak van het gemeentebestuur. Thans is alleen de passage voor de toegangshal publiek terrein. De vrij toegankelijke ruimte zal volgens hot plan lopen tot aan de rotonde, die dan de entree tot de schouwburg wordt. In de publieke ruimte zijn winkels, vitri nes on vrijstaande kassa's en een infor matiestand geprojecteerd. In deze ruim te zullen met projecties en geluid de toneel- en andere voorstellingen kun nen worden geannonceerd. Verder is het de bedoeling de twee trappehuizen in dc voorhal, die naar de goedkopere rangen leiden, te laten vervallen. Allo bezoekers zullen dan via de rotonde naar de grote trappehuizen gaan. In de foyers zullen ronde bars worden geplaatst. In do uitbouw aan de zijkant van het pleintje waarin nu de directiekantoren zijn gevestigd, is een restaurant, ge dacht is aan een bistro, geprojecteerd. Een soort gevelband, waarin plaats Is voor een lichtkrant, zal volgens hel plan rond de schouwburg komen. FICTIEVE ONGEVALLEN (Van een onzer verslaggevers) j DEN IIAAG-TERNEUZEN Gisteren heeft het comité actie Westerschelde Veren Zceuws-Vlaanderen. zijn officiële protestbrief tegen de dreigende verho- sing van de veertarieven naar de minis ter van Verkeer en Waterstaat gezon den. In deze brief verzoekt het comité om op 16 oktober tot de minister te worden toegelaten, teneinde de be zwaren tegen een verhoging van de veertarieven toe te lichten. I Inmiddels heefi het comité van de Haagse politie vernomen, dat er tegen een demonstratieve tocht door Den I Haag op die dag geen bezwaren be- i staan. Het comité ontvangt uit geheel i Zeeland, maar ook uit de rest van Nederland, bewijzen van bijval. Er zijn meer dan 20.000 stickers met het op schrift ..verentarief-grootongerief' ver- I vaardigd. voor miljoenen opgelicht GENUA (AFP) De politie van Genua heeft gisteren dire personen gearres teerd wegens oplichting van een grote verzekeringsmaatschappij voor een be drag dat in de miljoenen guldens moet lopen. De oplichters hadden zich toegelegd op het voorwenden van verkeersonge lukken en zich daarbij verzekerd van de medewerking van talrijke mensen: schade-experts en andere functionaris sen van de bewuste maatschappij, gara gehouders, bankemployé's, en zelfs art sen Ze vulden schadeformulieren in zoveel mogelijk ernstige botsingen be schrijvend om de uitkeringen op te drijven. Dc zaak kwam aan het licht toen de maatschappij, geïntigeerd door het gro te aantel verkeersongevallen in het ge bied van Genua vergeleken met de landelijke cijfers, een diepgaand onder zoek instelde

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11