Leids City Centrum: akkoord maar wel in fasen uitvoeren Noord wij ker hout feest er weer lustig op los STREEKOVERLEG OP LAAG PITJE Kleuretsen en keramische kunst bij Van der VOETGANGERSNOTA EN BREESTRAAT-PROMENADE SRV Leidschendam in nieuw bedrijfspand AGENDA Open scholencomplex in De Hoornes te Katwijk LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1"571 ALPHEN. Gisteren zijn in Alphen Gerda van Veen (22) en Johan Hameyer (24) getrouwd. Bij het raadhuis vormden de jeugdleden van AVV '36 een erehaag voor hun leidster. Op de receptie waren veel leden van het zangkoor Jubilate Deo aanwezig, omdat de bruidegom deel uitmaakt van het koor. Risico's moeten beperkt blijven LEIDEN ..Laten wij in 's hemels naam het paard niet achter de wagen spannen door als een kip zonder kop ons overijld in allerlei avonturen te storten", aldus mr. J. van Willigen, secretaris van het Leids City Centrum gisteravond tijdens de derde en laatste hearing met betrekking tot de nota voetgangersgebied. Het Leids City Cen trum, dat zich geschaard had onder de omwonenden van de Breestraat, die gisteravond aan de beurt waren om gehoord te worden, liet ook weten wat men wél wil met de binnenstad, in het bijzonder met de Breestraat. Een afsluiting op korte termijn, een abrupte' afsluiting van de Breestraat voor particulier vervoer wordt door het LCC verworpen. Dat er iets gebeurt met het oogmerk om de functie van de binnenstad, vooral de winkelfunctie, te versterken, akkoord, aldus de heren Brummer en Van Willigen, maar graag wel op een manier waarbij risico's te overzien zijn. In dit verband pleit hel LCC voor een gefaseerde doorvoering van de plannen. In fazen, om telkens te kunnen beoordelen hoe een en ander is uitgepakt, maar ook om zonder al te veel schade terug te kunnen. Het gefa seerde toegroeien naar een semi-prome- nade Breestraat zou volgens het LCC als volgt kunnen verlopen: Faze I: uitbreiding van de kort-par- keergelegenheid rond de Breestraat; enige bewaakte parkeerterreinen voor semi-langparkeerders; duidelijke ver wijsborden naar de parkeerplaatsen; afsluiting Hoogstraat - Nieuwe Rijn; Het duidelijk bewegwijzeren van door gaande routes (wat al kan beginnen bij de afslagen van de rijkswegen). Faze II: rijrichting Papengracht - Langebrug omdraaien (een knelpunt is o.a. het kruispunt Langebrug - Steen- schuur); parkeerverbod Breestraat en faze III: afsluiting Breestraat tussen Papengracht en Gangetje; verbetering en verfraaiing van de Breestraat door overheids- en particulier initiatief (ver lichting, luifels, bloembakken, vitrines etc.) en bouw van parkeergarages. Bij een integrale doorvoering van de plannen rond de Breestraat vreest het LCC bovendien een grote "verkeerschaos, derhalve een toenemende onbereik baarheid. En bereikbaarheid, aldus de machtige belangengroep van binnen stad-ondernemers. is een eerste voor waarde voor hel levend houden van een oude binnenstad. Wethouder Kret van stadsontwikkeling, ook op de laatste avond vraagbaak, gespreksleider en „gebeten hond" voor degenen, die iets wensen af te reageren op de overheid, liet zich tijden de séance niet verleiden tot een uitspraak over het voorstel van het LCC. Wethouder Lijten van econo mische zaken wilde echter wel kwijt, dat het LCC-plan hem op het eerste gezicht als een verstandig plan voor kwam. „Ik heb bovendien alle vertrou wen in het beleid, dat mijn collega in deze zal voeren." Een pertinente uitspraak deed wet houder Kret wel over de Pieterskerk- wijk. „Nolens volens is deze wijk erbij gehaald als parkeermogelijkheid, maar dat moet dan ook tijdelijk zijn tot er andere mogelijkheden geschapen zijn (parkeergarages). En laat ik wel even duidelijk zijn: zolang ik wethouder ben wordt er niet gebroken in de Pieters- kerkwijk ten behoeve van het ver- Een van de laatste sprekers tijdens de serie hearings en het zijn er velen geweest die rijpe of onrijpe ge dachten hebben .toevertrouwd aan het geduldig draaiende bandopname-appa raat was de heer J. van Egmond: „Ik heb hier eerder gehoord: „Wat Kret in zijn hoofd heeft dat zet hij door". Laat het geen plan zijn om een plan. U moet een impuls willen geven aan de binnenstad en het zakenle- Opening met postduiven LEIDSCHENDAM Gistermidag heeft de directeur van SRV, de heer C. Boonstra, het nieuwe, 2V* miljoen kos tende, pand van het Groothandelsbedrijf W. van Wijk en Zonen N.V. aan de Westvlietweg te Leidschendam door het laten uitvliegen van 200 postduiven, on der het motto „SRV en'Van Wijk slaan de vleugels uit", officieel in gebruik gesteld. De lieer Boonstra had tevoren voor enige honderden genodigden waaronder de wethouder P. C. Boone en H. L. van Dongen van Leidschendam, gewezen op de verbluffend snelle groei van de fir ma Van Wijk. Sinds 1966 is de omzet gestegen van 6 naar 171/* miljoen. De voornaamste reden hiervoor is naar zijn mening de grotere service en het ge mak voor de huisvrouw in deze tijd van versoberingen en vermindering van ser vice. Hij wenste de drie directeuren de heren M. en J. van Wijk en de heer Van der Geest succes met deze „expan sie vso formaat". TCsfhouder Boone zei verstomd te staan over de moed van de firmanten en herinnerde aan de moeilijkheden die het bedrijf door gebrek aan ruimte in de Venestraat en Nieuwstraat had on dervonden. In de ontvangstruimte van het ge bouw is een uit acht delen bestaand kunstwerk aangebracht, „de mens en zijn voeding" voorstellend, dat werd aangeboden door de voorzitter van SRV, Den Haag en omstreken namens de 140 leden, door het personeel, de architect en de De heer M. van Wijk zei in een dankwoord onder meer dat een hechte band tussen afnemer en leverancier, maar ook tussen de directie en personeel een eerste vereiste is om succes te hebben. Het nieuwe pand betekent voor het bedrijf een ware verlossing. Jarenlang is geïmproviseerd met noodloodsen en opslag in de buitenlucht, in het nieuwe gebouw met een magazijnruimte van 4.320 m2 is nog rekening gehouden met een toekomstige uitbreiding. Op het ex peditieperron kunnen 10 vrachtwagens gelijktijdig laden, de kantoren en ver koopruimten zijn royaal gehuisvest en voor de 50 personeelsleden is een ruime kantine aanwezig. In de royale afhaal is een gedistilleerdwinkel en 'n koffie hoek aanwezig. B. en W. Lisse: LISSE De raad van Lisse zal bin nenkort nader geïnformeerd worden over de wijze waarop men van de heer Mon- tagne afscheid gaat nemen. Dit ant woordden B. en W. gisteravond in de raad op een vraag van de KVP'er Paar- dekooper. De heer Mens stelde voor om de be veiliging bij de Eeekbrug nog een keer in de commissie bedrijven te bespreken. Wethouder De Kort zei dat er intussen verschillende verbeteringen zijn aange bracht zoals grotere seinlichten etc. Voorts overlegt men met Rijkswater staat om bij de Beekbrug de weg in een driebaansweg te veranderen. Ir. Paar dekooper informeerde bij het college hoe hét stond met het streekoverleg. Hij werd niet veel wijzer. Alleen zijn eigen opmerking: „het staat zeker op een laag pitje" werd bevestigd. De heer Paardekooper deed de suggestie om ook raadsleden in de commissie die zich met deze zaak bezighoudt te benoemen.. Paardekooper vroeg zich ook af of er nog een hearing komt voor de bewo ners van de Narcissenstraat. Wethouder De Kort merkte op dat dit geen zin heeft omdat de bewoners hun zin hebben gehad en er aan de straat niets wezenlijks zal worden veranderd. Creatieve avond voor jongeren ZOETERWOUDE De Katholieke Plattelands Jongeren organiseren vrij dag een creatieve avond. In het Don Boscohuis kan men dan wandschilderen, vlak-schilderen, solde ren met gipsafwerking, aardappeldruk, figuur spatten, klei bewerken, dia's ma ken, collages maken, bloemschikken en sieraden maken. Nieuwe belangstellen den zijn van harte welkom. Noordwijks echtpaar vijftig jaar getrouwd NOORDWIJK Het echtpaar J. van der Steen-Moene was gisteren vijftig jaar getrouwd. In Noordwijk genoot de heer v.d. Steen vroeger jaren vooral bekendheid in het toneelleven van de bloembadplaats De toneelclub „Louis Bouwmeester'* benoemde hem zelfs tot ere-hd. LEIDEN. De bewoners van het Sint-Elizabeth Gasthuishof hebben gisteren ee\ Er gingen zevenendertig patiënten en vijftien personeelsleden met- de boot. „de i de Turfmarkt. NOORDWIJKERHOUT Het hoog tepunt van het gemeenschapsleven van Noordwükerhout wordt toch elk jaar weer gevormd door de Oranjefeesten in de eerste volle week van september. De grootste drukte in de bollenbedrijven Is achter de rug en als het zakelijk niet al te slecht is geweest, is de stem ming om feest te vieren gauw gewekt. Ieder jaar weer weet het bestuur van de Oranjevereniging zijn werk gesteund door het medeleven en medewerken van de gehele Noordwjjkerhoutsc gemeen schap en zo ook dit jaar. De deelname aan de volksfeesten was opnieuw over weldigend. Na de kinderspelen en de gulle trac- taties voor de schooljeugd was er dins dagavond de promenade langs de dik wijls kunstzinnige en altijd zorgvuldig opgemaakte etalages. Prijswinnaars wa ren dit jaar C. v.d. Berg-Smit, P. Nulkes. Fa. Mens, P. v.d. Burg, Kap salon De Duif, P. Laros. P. van den Nieuwendijk en Ijzerhandel v.d. Voort. En na de bezichtiging en bewondering van de etalages was er het trefpunt van het intieme en ontzettend gezellige Lu napark op de Brink. De kaarters waren verzameld in het parochiehuis aan de Kerkstraat om voor hoge prijzen te klaverjassen. De volksfeesten begonnen woensdag morgen. Het tonknuppelen trok 115 deel nemers en de prijzen gingen naar J. Kerkvliet, L. Warmerdam, A. Duiven voorden, P. van den Burg. C. v.d. Burg en A. van Denzen. Ruim 70 deelnemers wierpen 'ook woensdagmorgen vroeg de hengel uit in de 'Guldemondsvaart. Q. Warmerdam sloeg er 23 stuks uit. Uit de stofwolken in het rulle zand van de nieuwbouwwijk Victor III kwamen G. J. van den Nieuwendijk en C. Hach- mang als prijswinnaars in de cycle- erosswedstrijd voor bromfietsen naar voren, op de voet gevolgd door G. van Leeuwen en H. Hachmang. Het sprietlopen op de speelweide werd een succes voor Kees Hachmang en Mieke Duijn en op de vijf kilometer hardlopen ging de ereprijs naar de Sassenheimer Bert Smit. Achter hem finishten W. van Gijlswijk, Henk Groe- newoud uit Noordwijk, Leo Duiven voorden en Karei v.d. Veek. Een van de oudste volksfeestnummers, het ringsteken te paard, werd gewon nen door Kees Immerzeel. Ben Willem- se werd tweede. Aan dit oersterke feestnummer namen dit jaar nog 27 deel nemers deel. Vanmorgen om 9 uur werd op de speelweide in de Boekhorst be gonnen met het vogelschieten, waaraan door de leden van de Schuttersvereni ging „De Duinklievers" druk werd deel genomen. De afvalrace duurt tot diep in de middag. LEIDEN Gedurende de maand sep tember exposeert in Galerie v. d. Vlist aan de Botermarkt de Haarlemse gra ficus Joost Verkruisen (31) een aantal opmerkelijke kleuretsen. Deze autodi dact beweegt zich blijkens deze collectie op het surrealistisch-fan- tastische vlak. Bovendien is het niet Trimmen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het trimmen dat vorig jaar ook in Zoeterwoude van start ging blijkt aan te slaan. De groep onder leiding van Han Trimp heeft zich steeds uitgebreid en aan het einde van het vorige seizoen werd ter afsluiting een „openbare les" gegeven op Haas broek. Vrijdagavond om 20.15 uur komen de heren weer in aktie S.J.Z. stelt hiervoor haar sportcomplex met lichtinstallatie inclusief kleedkamers met warme dou ches en de bar ter beschikking. Nieuwe leden van de trimgroep kunnen zich di rect aansluiten en evt. inlichtingen krij gen bij de heer Trimp. De training is zo opgezet da iedereen aan zijn trekken komt en iedereen is vrij te stoppen wan neer hij wil. alleen picturaal, maar ook technisch zeer knap uitgevoerd. Het roept echter dikwijkl wel vraag tekens, tenminste als de kunstenaar er zelf geen verklaring bij noteert. Het werk schijnt te zijn gemaakt uit het onderbewuste, maar het kan ook ver standelijk bewust zijn geëtst. Dit valt natuurlijk door het beschouwen alleen moeilijk te beoordelen. Maar afgezien van deze vraag grift Verkruisen prachtige etsen. Het kleurgebruik is vrij beperkt. Opmerkelijk is zijn blijkbare voorliefde voor het zonne- motief. Verpleegsters geslaagd LEIDEN In het St. Elisabeth Zie kenhuis te Leiden zijn op 6 en 7 september geslaagd voor het diploma ziekenverpleging A. de zusters A. W. H. de Bruyn; C. H M Castelein; M. C. A. M. Hoogeveen; A. L. E. van Hoorn; J. C. M. Kraan; F. Th. M. Leenen; A, M A A. Paardekooper; J. B. Planken Kor ving; M. M. Schuiling; M. J. C. Smit: M. A. Veefkind v. Ronden; .1 C de Voael. M. E. Zuidwijk van. Beek, M. J. W Zwart. Hoewel deze prenten door ieder be schouwer wel verschillend worden ge waardeerd en geïnterpreteerd, wijzen we toch graag op bladen als „Zwan gerschap" (Wie zal jij straks zijn?), „Wij tweeëen", .menselijke gestalten opbloeiend uit exotische plantengroei, het technisch zeer subtiele „Krulsna- vel met jongen" op „Diertje uit het maagdarmkanaal" en „De vreugde van een groot gezin", een compositie van pré-historische dierfiguren. Ten slotte wijzen we graag op een sterk blad Het leven van de berg", dat ook compositair zeer sterk is. Lia Honhoff en de Zaanlavder Henk Dik exposeren tegelijkertijd een aan tal keramische produkten. De eerste maakt grappige gekleurde bric a bruc- achtige figuurtjes als „Blauw boer tje" en „Vrouw Holle". Edel van vorm is een heel mooi groen vaasje. Het werk van Dik is heel anders van structuur. Plastisch fraai is „Woonto ren". Het werk is nog de hele maand september te zien. tezamen met de permanente. echter eveneens met nieuw werk aangevulde exposities. WILLEM PRINS. vanavond praatavond van 18.00 tot 22.00 uur Vanavond staat het LOI-ge- bouw open voor alle vragen over schriftelijk èn mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen Leiderdorp, Leidsedreef vlakbij de Zijlbrug in het ver lengde van de Willem de Zwij- Telefoon (01710) 44451* .BRASILIANA' Kleurrijke show in Stadsgehoorzaal LEIDEN Gisteravond bracht de dansgroep „Brasiliana" uit Rio de Janeiro, gevormd door zwart-, bruin- en bijna blankhuidigen met vele tussenschakeringen, een wervelende en soms ook wel overrompelende show in de stads gehoorzaal. Aangekondigd als een der meest opwindende en meeslepende shows ter wereld een aankon diging overigens waar wij altijd met min of meer reserve tegeno ver staan was het inderdaad een bont en goed uitgekiend spektakel. Het afwisselende ge heel van popmuziek en Zuid- Amerikaanse dansen als Samba, Bossa Nova, Bayon en wat al meer werd met zuidelijk enthousiasme op de planken gebracht. Ef werd spectaculair gedanst, er werd goed gezongen en luid ruchtig muziek gemaakt (met o.a. een voortreffelijke trompet) maar het was jammer dat althans in dat gedeelte van de zaal waar wij een plaats vonden de muziek door de luidsprekers soms verwerd tot een onontwar baar geluidsbombardement. Het geen ook van invloed was op de (Portugese) zang, waarvan het woord evenzeer in die geluids baaierd ten onder ging. Maar kleur en bewegingsritme maak ten veel goed, al was de enscene ring lang niét altijd vrij van kitsch. Alles bij elkaar genomen was het entertainment, dat het veelkoppige publiek blijkens de reacties wel waardeerde. Het was een evenement vol kleur en fleur, veel donker vrouwelijk schoon in de letterlijke zin van het woord dik gekleed of bijna bloot, er waren fluoriserende lichteffecten, er was veel clownerie, er waren wilde dansen op harde muziek. Maar of dit. carnavaleske „Brasi liana'' een afspiegeling was van de levensvreugde in het door de menselijke tegenstellingen zo be ruchte Zuid-Amerika, zoals het fraai uitgevoerde programma suggereerde? Willem Prins Inbrekers in Leiden actief LEIDEN Uit een lederwinkel aan de Haarlemmerstraat is een bedrag van 350 gulden gestolen, daarna heeft men zich toegang ver-schaft in een elektrici teitszaak en voor 100 gulden gestolen. In beide gevallen heeft men de deur opengebroken. Uit een huis aan de Haagweg is een geldkistje ontvreemd met allerlei vreemde en oude munten met een geza menlijke waarde van f1750,gulden. Men seint ons om in de vergeelde stijl van de Leidsche Courant in die jaren te blijven door den buitenge woon droogen zomer staat een kastan jeboom aan den Ouden Singel, bij de Oostdwarsgracht, voor de tweede maal dit jaar in bloei. Tusschen de bruine verdorde bladeren zijn de witte bloe sems duidelijk zichtbaar. In de omgeving van Leiden heeft men een eigenaardige ziekte onder de mussen geconstateerd. Op de snavel en om de ogen namelijk vertoonden zich kleine aandoeningen van korre lig, bruin voorkomen. De ziekte schijnt op hoenders en duiven over te gaan. Men zie zijn pluimvee derhalve goed na en dan heeft men slechts tweemaal daags met een penseel, ge doopt in zuivere creoline (geen carbol) aan te stippen en er voor te zorgen, dat de oogen der diertjes niet worden geraakt. De korstjes vallen na het opdrogen af. Onze sportredacteur luidde het nieu we voetbalseizoen van 11)21 op onna volgbare wijze aldus in: De zomer gaat weer enden. De machtige trap perskoning heeft zijri herauten weer uitgezonden om z'n stoeten met schelklinkend bazuingeschal bijeen te roepen. Zeker, we hebben van den zomer genoten, gewandeld langs bos- schen en weiden onder een pralend blauwen hemel, gespelevaard op het zacht blauwe ivater en warmte ingea demd, heerlijke zonnewarmte strand en duinenmaar zo langza merhand voelden we toch wee: nog eerst onuitgesproken verlangen, dat onhoorbaar kwam aanzwellen, dat steeds heviger werd en tenslotte ongemerkt het gesprek van den dag werd, om uit te trekken naa groene velden en het lieve leventje weer te gaan genieten van voetbal- vreugd en zonnige blijdschap.Gro te hemel, kom daar nou eens mee op onze hedendaagse slagvelden met ka-] pitalen als inzet en hup, naa Stedelijk Mm nUorménuit de17e'eeuw Wape"S Rijksmuseum van Volkenkunde: (tel 32641) 'ot medio januari „Tlderida". lentoonstel- ng over het leven en bedrijf van een iost-Groenlandse samenleving gedurende 5 Galerie 't hoekje bij'de pomp: (tel. om) 501) tot èn met 17 sept., tentoonsteUmv DIENSTVERLENING Behandeling na ongevallen: De poliklini sche behandeling na ongevallen wordt var dinsdag 12 uur ('s middags) tot woensdag 11 uur waargenomen door het Diaconessen- i door hel Acader ilitle: EHD V.V.V Stationsplein 3, Lelden, tel 01710- 23439 en 34994. Ma. tot en met za. 9-20 zon en feestdagen 10-16 uur. Het Bureau Gezamenlijke Voorlichting Sociale Wetgeving houdt de e( woensdag van iedeie maand van 's t dags 57 uur zitting in het gebouw de Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, evendaal 1. hoek Garenmarkt. rrkt. riidat K. Dekker chef Huisvesting LEIDEN de heer K. H. Dekker, sedert februari van dit jaar waar nemend chef van hel bureau huisves ting, is door burgemeester en wethou ders van Leiden benoemd tot chef van het bureau. De benoeming is ingegaan per 1 september. Hiermee is in de vacature voorzien, die half februari j.l. ontstond door het afscheid van de heer K. Woudstra. De nieuwe chef huisvesting is 17 december 1930 geboren. Hij kwam op 1 juni 1970 bij het bureau huisvesting ln dienst. 15.00-20.00 10.00-11.S( Op dinsdag Is 10.00-12. kraamv APHW0ÊEË dag aeen bezoek. Bezoek Praematurenafde- Ilng (alleen voor ouders): dh wo, dc en vrij. van 18 30 18 4f Diaconessen hols: dagelijks 11 tot 12. 1.15 tol 2 en 7 tot 2de klas: alle dat Kraamafdelint n 15-15.30: dl. en do. v lag en vriidag 13 to' ot 12 en 2 tot 3. TEGSTGEEST - Directeur Cleypool M-rlaat Huis ter Duin NOORDWIJK In de Spiegelzaal van het hotel Huis ter Duin zal de directeur van dit hotel, de heer G. Sleypool, tijdens een informele receptie afscheid nemen. De receptie is gepland van 16.00 lot 17.00 uur. KATWIJK Aan de raad zullen bin nenkort plannen ter goedkeuring wor den voorgelegd om in de Hoornes, tussen de Van Lierestraat en de Bildtlaan een z.g. open scholen complex te bouwen. Een r.-k. lagere school is reeds in aan bouw, terwijl de openbare school al in gebruik tü. Daarnaast zal dan nog een sportzaal verrijzen, alsmede een r.-k. kleuterschool. Het „open" scholencomplex houdt in. dat naast afsluitbare school-speelplaats. eveneens speelplaatsen worden gemaakt waarop de jeugd kan spelen, ook wan neer de school gesloten is. Deze ter zouden van een asfaltlaag i. Andere terreinen van t mat voorzien zouden kunnen dienen 0( voor spelen in groepsverband. Door de verschillende speelplaatsen niet op hetzelfde niveau te leggen, tevens een omzoming toe te passen van struiken, wordt bereikt dat geen rijwiel- verkeer zal plaats vinden langs de ge et bouwen. Tevens is een sportzaal ont worpen aan de Zwanenburgerweg (na' ste bij de Tramstraat). Wanneer de beideDg sportzalen klaar zullen zijn, zal Katwijk geen tekort meer zijn aan ruim- i], ten om de schoolgaande jeug les licha melijke oefening te geven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4