Katwijk saneert driftig; maar wat komt er terug? EVERT CASTELEIN i J '4B Paardensport is meer dan alleen maar er op zitten i y voordelige mddepriikjes „Wij zoekeo het in de hogere sferen* AAV 36 getuige van huwelijk Gerda v Veen heeft het al veertig jaar in de benen DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Op de plek waar nu nog deze bouwval staat, zullen in de toekomst toch huizen verrijzen. En toch geen gehoorzaal. KATWIJK Katwijk wordt er niet mooier op de laatste tijd. De niet te stuiten bevolkingsgroep noopt al ja- ren tot voortdurende uitbreiding van de bebouwde kom en de kille nieuw- I bouw gedijt best in de buitenwijken. Maar ook liet hart van Katwijk is aangetast. Dat is geen bericht van vandaag of gisteren. Al sinds een aan- j tal jaren worden er stelselmatig oude huisjes opgekocht en vernietigd. Als j de saneringsstorm is uitgewoed blijft er een wanstaltige toestand over. Vooral Katwijk aan den Rijn is in dit opzicht zwaar getroffen. In de om- i geving van de Commandeurslaan (zie foto). Achterweg. Grote Steeg en Pe- persteeg is de oude dorpskern veran- derd in een zee van welig tierend on- kruid. Op sommige plaatsen bestaat j deze situatie al tien jaar zonder dat I er noemenswaardige veranderingen zijn opgetreden. De kans dat dit ha veloze gebied vergroot wordt door nog meer afbraken is bijzonder groot. I Sommige mensen in Katwijk Rijn ma- j ken zich daar boos om. Zij vinden dat het gemeentebestuur wel erg gemak- i kelijk denkt over deze ontwikkeling. Vooral door de recente ontwikkelin- j gen rond het postkantoor en het po- litiebureau zijn de inwoners van Kat wijk Rijn toch al tot de veronderstel ling gekomen dat hun dorpdeel er maar een beetje bij hangt. Ze gru wen nog bij de gedachte aan het schouwspel dat zich enkele weken geleden voor hun ogen ontvouwde toen midden in het dorp. op een toe vallig omheind stukje sanering, een stel koeien liepen te grazen. Tussen de twee Katwijken in staat al sinds mensenheugenis een oude, bijzonder omvangrijke schuur (foto). Naarmate er meer nieuwe huizen ge bouwd werden detoneerde het ge bouw De eigenaar de heer Cornet (ook eigenaar van hotel Savoy) maak te echter geen aanstalten zijn bezit aan de gemeente over te doen omdat hij op die plaats een gehoorzaal wil de bouwen. Daar voelde de gemeente weinig voor en daarom bleef die oude schuur maar staan. Een vervelende zaak omdat aan weerszijden van het obstakel resp. het zwembad en de sporthal werden gebouwd zodat er steeds een vlek op het visitekaartje van Katwijk bleef zitten. Men ver wacht nu echter dat er binnen niet al te lange tijd een oplossing gevonden zal worden en de heer Cornet de oude schuur zal verkopen. De grond is op genomen in het bestemmingsplan, dat nu ter goedkeuring, bij GS ligt en zal benut worden voor woningbouw. Ook elders in Katwijk wordt er driftig gesaneerd. Het oudste stukje van het dorp, achter de Varkevisser- straat in de buurt van de Zuidstraat, ontvouwen zich respectabele vlakten, die voor een naargeestige aanblik (ADVERTENTIE) Henny van den Hof LEIDEN Een 44-jarige fietster liep .een vleeswond aan het rechteronder- been op toen zij van de Aalmarkt de Vrouwensteeg in wilde rijden en een 15-jarig bromfietser haar passeerde. De bromfietser liep een hersenschudding LEIDEN Op scheepswerf Boot aan de Sumatrastraat heeft een 21- jarig ijzorwerker uit Gouda zijn enkel banden gescheurd doordat hij in een UW MENING Amateurisme Op de Leidato zag ik dat op de af deling „Vaardige Handen" tentoon gesteld hobby- en liefhebberijwerk te koop werd aangeboden. Daar ik me al jaren afvraag wat liefhebberij, wat hobby en wat vakbeoefening is, en wat het verschil tussen een amateur, een hobbyist en een vakman inhoudt en op die vraag nog nooit een behoor lijk dóórdacht en overdacht en af doend antwoord heb gehad, zou ik graag eens zien dat in de eerste plaats i de Leidatocommissie deze vraag eens beantwoordde. Maar dan zijn we er nog niet. Want wat ziet bijvoorbeeld de belasting als amateurisme en hob- I bybeoefening en als beroepsuitoefe- ning? Is een vak iets waar per sé mee verdiend moet worden! Is een vak per j sé iets waarmee men in zijn onder houd mee moet kunnen voorzien? Is vakbeoefening die economisch niet verantwoord is geen vak maar een hobby? Wanneer kunnen de onkosten van een hobby of vak een aftrekbare post worden op het belangstingbiljet? I Genoeg vraagjes. U ziet reeds dat de J beantwoording niet to eenvoudig is en dat men er niet alleen zelf zeggen- schap over heeft zich amateur of be roeps te noemen. Daarbij komt nog dat men de woorden amateurisme en hobbvisme gebruikt voor niet-serieus te nemen werk. FRED. VOS i NOORD WIJK Over een paar maanden vertrekt Henny van den Hof uit Noordwijk richting Deurne. Daar gaat hij in het Nederlands Hip pisch Centrum een opleiding volgen voor leerling-pikeur. Henny is daar mee een van de bevoorrechte jonge ren want niet voor iedereen is deze studie in het mekka van paarden- wetenswaardigheden weggelegd, wetenswaardigheden weggelegd. Om dat het aantal aanvragen vijf inaal zo groot was als het aantal beschik bare plaatsen in het centrum moest scherp worden geselecteerd. Na een zware proeve van bekwaamheid op het gebied van dressuur, springen en theorie afleggen werd Henny in de directiekamer meegedeeld dat het wel snor zat met zijn paardenkennis en dat hij daarom voor de cursus werd ingeschreven. Voor Langeveldmanege uit Noord- wijk reden om in het clubhuis aan de Langevelderlaan de vlag te hij sen want daar staat Henny als me dewerker genoteerd. Dat Henny on danks dit niet geringe resultaat op hippisch studiegebied toch nog on der aan de paardenladder staat blijkt wel als we een gesprek met hem willen hebben over het wel en wee in de wereld van de paardensport. Manege-directeur A. van den Anker deelt mee dat als er vragen gesteld gaan worden hij de honeurs waar neemt. Niet ten onrechte want de paardensport heeft voor deze ken ner bij uitstek weinig geheimen, meer te verbergen. Natuurlijk wordt Henny er ook bijgeroepen want hij is nu een beetje het paradepaardje van de manege geworden. Wat ver legen schuift hij bij als Van den An ker opmerkt: „Ga maar zitten joh. ALPHEN AAN DEN KUN Na ooi-gereden tc zijn in echte ouderwetse oetsjes is gistermiddag in Alphen de rainster van de AAV'36 ('omb. me juf- de heer J. II. Mei kindersliow Stadsgehoorzaal ALPHEN. De damesleden van de Alphense Zeskampploeg hebben zich voor de wedstrijd, volgende week woensdag in het Duitse Essen, een nieuw kostuum ingemeten: een jump-suit met een laag op de heupen hangende brede riem. Zeskampfau Gerry Verkade heeft de kostuums gemaakt. Het materiaal is van "n synthetische stof en heeft een zachte lilakleur. Zaterdag vertrekt de ploeg LEIDEN In de Stadsgehoorzaal ordl woensdagmiddag 15 september inaf 13.30 uur een kindershpw gehou- ;n. Aan het programma werken mee: haag gevormd. J de kindergoochelaar Hanson. Jan van n het koor Jubi- ^en jjcld, de metro-poppenkast en Pau- Oebele. die met de kinderen een een songfestival Uiteraard trok dit sporthuweli.il de zijde van de atletiekvereniging belangstelling. De jeugdleden van vereniging hadden op het bordes De bruidegom is lid vi late Deo. Ook tijdens de recepti hotel Toor ontving het ionge paar gelukwensen alsmede tal van geschen- wedstrijd doet Staan daar wordt je zo moe van." Met zijn tengere gestalte, gestoken in een nauwsluitende rijbroek en dito laarzen, zou Van den Hof zo voor een succesvol jockey door kun nen gaan. Hij zit er wat stilletjes bij. Het praten laat hij liever over aan Van den Anker. Die wil allereerst duidelijk orde op zaken stellen; het kaf van het koren in de paarden sport scheiden. „Paardensport, al dus luidt zijn definitie, „is een paard op jouw aanwijzingen laten doen wat je wilt. Op een beschaafde ma nier wel te verstaan." Verenigingen die dat voorstaan krijgen van Van den Anker het predikaat manege. De rest, er zijn er volgens hem heel wat, zijn doodgewoon verhuurinrich- tingen. „Wat die mensen doen," zegt hij, ..zouden wij voor geen prijs durven. Dat heeft niets meer met paardensport te maken. Je leert er geen paard rijden maar alleen hoe er op te zilten. Neem bijvoorbeeld veel van die paarden op het strand. Als ze eenmaal gewend zijn om bij paal dertien om te draaien dan doen ze dat ook. Geen sterveling die daar verandering in kan brengen." Lan geveldmanege zoekt het in wat ho gere sferen. Neem nu alleen maar de kleding. Weliswaar wordt niet als vroeger naar buiten gereden met bolhoed en slipjas maar een cap is wel het minste wat je moet dragen. „Een klein beetje stijl moet er we zen." zegt Van den .Anker. „Je gaat loch ook niet voetballen in je bikini. Deze entourage wil echter beslist niet zeggen dat de paardensport slechts is weggelegd voor een elite gezelschap. De leden van de Lange veldmanege komen weliswaar voor een grool deel uit de wat beter ge fortuneerde kringen professoren, doktoren) maar dat er daarom spra-1 ke zou zijn van een bepaalde sfeer spreekt Van den Anker tegen. „Ie dereen kan lid worden. Wie of wat hij ook is." Wel bekent hij ruiterlijk dat de manege streeft naar meer dan alleen het vervullen van een recrea tieve functie. De sport staat op de Langevelderlaan nummer één en dat i betekent dat je met je hit gaat cros- sen, dressuur gaat rijden en boven- j dien nog een aantal andere sporti- i viteiten op de paardenrug uitvoert, i Henny van den Hof <19» slaat in j Deurne een nog uitgebreider pro gramma te wachten. Hij zal boven dien nog eens te maken krijgen met voltige, ziekte- en gezondheidsleer, I (alles wat op en aan het paard zit). Drie maanden lang zal hy van 's j morgens zes tot 's avonds negen in de tang worden genomen om tenslotte naar Noordwijk terug te kunnen ke ren met het getuigschrift leerling- Manege-directeur Van den Anker heeft er goede hoop op dal de jonge dierenvriend zal slagen. Uit erva ring weel liij dal Hennv van den i Hof de belangrijkste karaktertrek ken van een goede pikeur in zich heeft; takt bij het omgaan met men- HERMAN VAN AMSTERDAM Op de foto: liet jonge I organiseert, bij het j deren een meehte- koop aan 1 vanaf 10.1)0 floop krijgen de kin- kleine verrassing. Kaartver- J de zaal op 15 september NrEUWKOOP Het winterprogram- ma van de NKV-vrouwenbeweging is bekend. Er staan de Nieuwkoopse da mes nogal wat gezellige avonden te wachten, zoals een groots opgezette bin go-avond, diverse demonstratie-avonden en een waarop het toneel aan bod komt. De groep die dit verzorgt is St. Caecilia uit Noorde. LEIDEN „Mijn vader wilde er eerst niets van weten. In ons katho lieke milieu stond men in die dagen nog wat afwijzend tegenover het dansen". Maar Evert Castelein be gon toch. Nadat zijn moeder een goed woordje voor hem had gedaan en hij honderd gulden had geleend om een grammofoon te kunnen ko pen, begon „de dansschool, uitslui tend voor katholieken, onder leiding van Evert Castelein". Vorige maand bestond de school, die gevestigd is aan de Hooglandse Kerkgracht. veertig jaar. Veel druk te heeft de oprichter en eigenaar er zeil' niet van gemaakt, maar voor ons was het jubileum toch wel een reden om er nog eens op terug te komen. „Het is allemaal begonnen op de dansles bij de heer Opdam (destijds gerant op sociëteit Miner va en in zijn vrije uren „dansmees ter" zo vertelt de man wiens naam tot in de uithoeken van Rijn land en het topje van de Bollen streek een even vertrouwde klank heeft gekregen als de walsen van Strauss en de tango's van Malando. „Ik werd bij Opdam kampioen ama teurdanser en ik wist, dat dansen voortaan mijn vak zou zijn". Evert Castelein zwaait nog altijd de scepter over de dansschool, die pas vorig jaar het altijd nadrukke lijk gevoerde predicaat katholiek liet vallen, maar inhoudelijk op het punt van goede smaak en manier gei-n water in de wijn deed. Ontel baar velen uit Leiden en omgeving hebben bij Evert Castelein dansen geleerd. Op duizenden had op den duur ook het commando „changer" geen uitwerking meer: „We hebben nu kinderen op dansles van men sen, die elkaar hier hebben leren kennen zo vertelt zoon H. Caste lein, die al enkele jaren de artistiek en zakelijke sores van zijn vader deelt. „En ook bij de kinderen he> opblo. rtig jaar volle zalen en Voor de heer Castelein is de onlangs bereikte mijlpaal geen aan leiding geworden om geheel uit de school te stappen. Het vak met alle elementen van de nieuwe tijd boeit hem thans nog evenzeer als enkele decennia terug, maar nog belang- rijker vindt hij het, dat de jeugd hem is blijven accepteren. „Ik ge loof wel, dat dat komt omdat ik me de moeite neem om me in de jeugd te verdiepen", aldus Evert Castelein. „Wat natuurlijk niet inhoudt, dat ik er zelf geen duidelijke mening op na houdt. Een puntje als de etiquette bijvoorbeeld. Ik ben hele maal voor gelijke beloning van man of vrouw voor hetzelfde werk, vrou wen moeten tot elk vak worden toe gelaten, maar ik betreur het als de kleine galantheden tegenover de vrouw verdwijnen". Hoewel de dansschool van ouds her een instituut is waar men stijl dansen leerde wil de heer Caste lein nog wel kwijt, dat door hem de vrije beweging op de beat als posi tief wordt ervaren. Het zich vrij le ren bewegen is ook weer belang rijk voor het goede stijldansen, dat vroeger misschien ook wel eerst te krampachtig werd beoefend. „Ik heb er bijvoorbeeld ook altijd voor geijverd, dat de jongelui onder het dansen normaal en ongedwongen met elkaar praten. Heel belangrijk. De meeste huwelijken mislukken, omdat de mensen niet met elkaar kunnen pralen". Castelein Sr., een man, die het van de jeugd moet hebben en er jong bij bleef, gelooft duidelijk in de toekomst. liet eerste jaar van hel vijfde kruisje gaat hij in met een vernieuwd interieur, met een nieu we bar en met een geluidsinstallatie met de nodige „overpower". Wat anders als de grammofoon van hon derd gulden waar hij mee begon. „Een beetje geluid heb ik soms wel

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3