van Surinamefilms Peter Creutzberg Brandt en Barzel Rusland naar manifestaties in ons sport land Prinsjesdag concert in Houtrust Treinverkeer in de war Verbetering betrekkingen Cliff Richard in Evangelisatiefilm Spanje meldt 14 gevallen van cholera Betoging van 300 artsen in Spanje Staatslening van 8 pet WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT DEN HAAG Op dinsdag 21 sep tember a.s., Prinsjesdag, organiseert de Stichting Algemeen Haags Comité, ter afsluiting van de feestelijkheden rond de opening van de Staten Generaal, het traditionele Prinsjesdagconcert in de Houtrusthal. Het concert wordt uitgevoerd door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Als solist zal de befaamde pianist Eduardo del( Puevo en. Uitgevoerd zullen worden de Ouverture „die Hebriden", van Felix Meldelssohn-Bartholdy, het Pianocon- an Robert Schumann en tenslotte Jymfonie nr. 9, „Uit de Nieuwe Wereld" Antonin Dvorak. De toegangsprijs dit concert is f2.50. Leden van het Algemeen Haags Comité en C.J.P.-hou- behoeven slechts f 1.50 te betalen, ramma's kosten f 0,25. De toe- skaarten zijn vanaf 1 september erkt'ijgbaar aan het Comitékantoor, hvarteweg 16 A en van 8 september af an de bekende voorverkoop adressen, i.m. bij Dagblad Het Binnenhof, Prin- egracht 42. I DEN HAAG Na lang stilzwijgen is de cineast Peter Creutzberg, nadat hü vier jaar geleden op nogal omstreden wüze de staatsprijs voor de film in de wacht had gesleept, terug in ons land met zes nieuwe films van zijn hand. I Twee daarvan, handelend over met uit roeiing bedreigde diersoorten, werden vorige week reeds in Amsterdam ver toond. Den Haag kreeg de première van een tweetal films over het in Suriname ingepolderde gebied rond de nederzet ting Wageningen. UTRECHT (ANP) De NS hebben gisteren last gehad van een reeks cala miteiten, waardoor het treinverkeer in de war raakte. Tegen vijf uur ontspoorde in Zandvoort tijdens het rangeren een locomotief, waardoor het treinverkeer tussen Zandvoort en Haarlem en omge keerd tot negen uur niet mogelijk was. Tegen 6 uur bleef tussen Rotterdam CS en Rotterdam Blaak 'n defecte trein ste ken. De trein moest worden weggesleept, waardoor vertragingen ontstonden. reportage over het leven in Wagenin gen werd om technische redenen het Xenonlicht zou te koel zijn vanuit de zaal geprojecteerd op een doek, dat het formaat had van een zakdoek. Een eer lijke beoordeling van deze film-op- postzegelformaat is daardoor onmogelijk. Toch werd wel duidelijk, dat dit werkje meer voor insiders was geproduceerd de bevolking van het Surinaamse Wa geningen zelf, die er misschien veel ple zier aan zal beleven maar totaal geschikt is voor internationale sumptie. Creutzberg revancheerde z: na dit filmpje voor huis-, tuin- t kengebruik met de in opdracht stichting voor ontwikkeling van machi nale landbouw in Suriname vervaardigde „De gouden zwamp". Alleen kwamen we in die film aldoor beelden tegen, die we net eerder en minder fraai gepro jecteerd in de film Wageningen hadden gezien. Na een imponerende inzet, het ontginnen van oerwouden en het vrucht baar maken van moerassen, gaat echter een commentator vrij overbodig de zaak nog eens toelichten met als resultaat een door de opdrachtgevers gehandicapte film, die veel sterker had kunnen zijn, had men de beelden alleen aan het woord gelaten. Peter Creutzberg de polder Wageningen. Een nogal zwakke presentatie van vele werk, dat Creutzberg, vrijwel heel alleen, heeft moeten verrichten deze film tot stand te brengen. het DEN HAAG De pas opgerichte stichting „Woord cn Beeld" die zorg gaat dragen voor de vertoning evangelische films, heeft het eerste produkt van World Wide Pictures, uit Suske en Wiske: HET BROMMENDE BRONS Vergeefse aanval Puttemans op record 5000 m BERLIJN Emilc Puttemans, de Icine Belgische lange afstandloper die e laatste weken in topvorm verkeert, iceft gisteravond in het Olympisch Sta- j n Berlijn een vergeefse aanval j op het Europees record 5000 meter, dat met 13.22.0 op naam van e Bedford staat. Zijn tussentijden j de eerste (2.42.0) tweede (5.21.6) en de kilometer (8.05.4) waren uitste- d. De Belg kon het tempo echter niet handhaven en finishte uiteindelijk in 13.34.8. Vera Nikolic, de Europese kampioene op de ftOO meter, liet wereldrecordhoudster Hi\degat4 Falck, die de eerste 400 me ter in 57,t seconden liep, rustig begaan, maar sloeg, toen de Duitse duidelijk in moeilijkheden kwam, toe De Joego-Sla- vische won in 2 min. en 1 seconde. De voornaamste uitslagen dames: !00 m.: 1 Schittenhelm (W-Dld) 11.4. 2 elten (W-Dld) 11.4. Anum (Ghana) 23.2, 2 Heiten >4. 1 Frese (W-Dld) 53.5, 2 Kafer ast.) 53.6. im.: 1 Nikolic (J-Sl) 2.01.0, 2 Hoff- nn (Can) 2.02.8, 3 Sykoa, (Oost) 1.3, 4 Falck (W-Dld) 2.04.5. ogspringen: 1 Gusenbauer (Oost) 1.84. ren: 400 m.: 1 Jodan (W-Dld) 46.1, 2 ihlöske (W-Dld) 46.2. 1 Winzenried (VS) 1.46.2, 2 Saisi en) 1.46.6. ijl: 1 Jipcho (Ken) 3.56.4, 2 Arese (It) 56.7, 3 Keino (Ken) 3.56.9. LEVENSLANGE SCHORSING Straf Phillips werd opgeheven LEICESTER Een speciale commis- van de Engelse „Football Association" toft gisteren tijdens een zitting in eiccster de levenslange schorsing van vroegere Mansfield Town-speler Brian lillips opgeheven. 36-jarige Phillips werd in 1963 recht om voetbal te spelen voor het 'en ontzegd wegens omkoperij. Hij is plan onmiddellijk weer aan de 'g te gaan, zij het niet bij een club uitkomt in de League, fa afloop van de zitting gaf de com- n verklaring uit, waarin wordt ader;dat men gezien de antwoorden verzekeringen van de heer Phillips dans het gesprek besloten had 'de horsing met ingang van heden op te ffen. Ier gsm a remise o51" tegen Tsjegolev TlFLIS. De Nederlandse dammer gsma heeft gisteren in de derde ronde 1 het toernooi om het Europese kam- •enschap remise gespeeld tegen oud- reldkampioen Tsjegolev. Van der Sluis r'oor van wereldkampioen Andreiko. )e uitslagen van de derde ronde: Gantwarg (Rus.)—Rabatel (Fr.) 20, •rkhov (Rus.)Zorn (It.) 20, Tsjego- (Rus.)Bergsma (Ned.) 11, Andrei- (Rus.)v. d. Sluis (Ned.) 20, Deguee Mg.)—Kadarabek (Tsj,-Sl.) 02. i-s all Ebroken partij tweede ronde: An- !tkoKorkhov 20. de school van Billy Graham aan de pers vertoond. Het is de kleurenpro- duktie „His Land" met Cliff Richard cn Cliff Barrows in de hoofdrollen. „His Land" is een semi-documentaire die in de eerste plaats wil laten zien hoe waar de woorden van de profeten van het Oude Testament waren. De door James F. Collier gemaakte film speelt zich geheel en al in Israël, de hand van bijbelwoorden, oude filmbeelden en de huidige wer kelijkheid in bijvoorbeeld het Hulah- dal, in Jeruzalem en Beersheba wordt getoond hoe het Beloofde Land inder daad weer de status kreeg die in de bijbel voorspeld werd. Daarbij wordt geheel en a] voorbijgegaan aan de problemen zoals die nu in Israël lig gen, vooral met betrekking tot de Palestijnen. Naast de juichende beel den over de vooruitgang zien we ar melijke Bedoeïnen rondzwerven, maar zij komen niet verder uit de verf dan als pittoreske plaatjes. De enige niet- Christen die profijt trekt van de film is een Arabische bedelares in Jeruza lem, die door hoofdrolspeler (als je dat zo mag noemen) Cliff Barrows een aalmoes toegestopt krijgt. De zich ten dienste van de evangelisatie stellende Cliff Richard vorige week nog in Nederland mag vooral in het twee de deel van de film een aantal songs zingen die het geloof verheerlijken. Verder is hij voornamelijk de aange ver van Cliff Barrows, die de op zichzelf uiterlijk fraaie beelden onder streept met bijbelteksten en commen taar. „His Land" eindigt met een al gemene boodschap tot het lezen van de bijbel en het volgen van Jezus Christus. De film zelf is een zwak en nogal tweeslachtig Christelijk pleidooi. BONN (AP-REUTER) Algemeen wordt verwacht dat de betrekkingen tussen Bonn en Moskou verder zullen verbeteren, nu bondskanselier Willy Brandt aangekondigd heeft dat hij bin nenkort naar de Sovjet-Unie zal ver trekken voor besprekingen met de Rus sische leiders. Ook de leider van de CDU-oppositie. Rainer Barzel zal, op uitnodiging van Moskou een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. De uitnodiging om met premier Kosy- gin te komen praten kreeg Brandt via ambassadeur Falin. Hij zal waarschijn lijk ook een ontmoeting hebben met partijleider Brezjnev. Wanneer het be zoek precies plaats heeft is niet bekend gemaakt, maar men verwacht dat Brandt nog deze maand vertrekt. Het gesprek zal of in Moskou of aan de Zwarte Zee plaats hebben. Of minister van Buitenlandse Zaken Scheel mee zal gaan is niet zeker. Scheel vertrekt 26 MADRID (AFP) De Spaanse rege ring heeft gisteren in een telegram aar de Wereldgezondheidsorganisatie in Ge- nève gemeld dat veertien op zich zelf stande gevallen van cholera zjjn gecon stateerd. Zes hiervan hebben zich in de provincie Barcelona voorgedaan en overige acht in de provincie Valencia. Volgens een communiqué van 1" Spaanse ministerie van Volksgezondheid gaat het orn gevallen van een goedaardig soort cholera, „el tor". „De gevallen houden verband met de toeneming van het verkeer van reizigers die uit Afrika terugkeren naar hun landen", aldus de mededeling. De mededeling van de Spaanse rege ring volgde op onbevestigde berichten over circa veertig choleragevallen in Barcelona en nog veel meer in Valencia Maandag hadden 107 artsen uit Bar celona in een gemeenschappelijke brief de gezondheidsautoriteiten inlichtin. gen geëist over „de huidige situatie be treffende de cholera-epidemie in Span je". september naar New York om daar de zitting van de algemene vergadering van de VN bij te wonen. Het parlement van West-Berlijn heeft gisteren geen algehele instemming be tuigd met een verklaring van het stads bestuur waarin het Berlijnakkoord tus sen de grote vier onderschreven wordt: de CDU stemde tegen. dat bijvoorbeeld wel stelt dat joden, Mohammedanen en Christenen voor de Schepper gelijk zijn, maar eindigt met de stelling dat wie Christus niet als zijn persoonlijke heiland kan zien, een „eeuwige scheiding" bij het Laat ste Oordeel mag verwachten. De stichting Woord en Beeld zal „His Land" gaan verhuren door het gehele land, waai'bij vooral gemikt wordt op kerken, sociale instellingen, scholen en evangelisatiemeetings. Tentoonstelling „Banden met het Zuiden" Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van het Nederlands- Belgisch Cultureel Akkoord organiseert Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht in haar zalen aan de Agnieten- straat 1 een tentoonstelling onder de titel „Banden met het zuiden". Op deze expositie, die duurt van 17 september tot en met 14 november, zal gevarieerde collectie Zuidneder landse kunst getoond worden, daterend de twaalfde tot en met de acht tiende eeuw. Alle stukken zijn afkomstig uit de noordelijke bisschoppelijke musea, zijn door het bij die instellingen heersende ruimtegebrek voor een groot deel zelden of nooit geëxposeerd geweest. Behalve schilderijen en beelden zullen er ook handschriften, oude drukken en kunstnaaldwerk te zien zijn. De tentoonstelling gaat vergezeld van een catalogus met uitgebreide niet alleen kunsthistorische informatie, terwijl de bezoeker ook meermalen per dag een dia klankbeeld over de expo sitie zal kunnen volgen. EXAMENS visser OIMIU- ueii HaagVoor hei men volledig bevoegd onderwijzer zijn aagd: J. Booster Schiplulden. R. D. G. p Leidschendam. A. Klijn Den Hang. C. MADRID (Reuter) Meer dan 300 artsen in Spanje hebben zich gisteren in hun klinieken cn ziekenhuizen opge sloten, uit solidariteit met zeven leden van de staf van de psychiatrische afde ling van het grote Madrilecnse Francis co Franco-ziekenhuis, die sedert woens dag vorige week betogen. Zij willen, dat ongeveer veertig we gens „ongedisciplineerdheid" ontslagen collega's, die ook betoogd hadden, weer in dienst genomen worden. De oorzaak van de moeilijkheden is een besluit van de regering, het aantal bedden voor geesteszieken in het Francisco Franco ziekenhuis van 170 tot 80 te vermin deren. De Spaanse regering meent, dat de behandeling van geesteszieken beter kan geschieden in speciale instellingen, terwijl de protesterende artsen volhou den, dat in kleine klinieken en zieken huisafdelingen deze patiënten beter verzorgd worden. Borsumij-Wehry omzet ving kostenstijging iop DEN HAAG Het eerste halfjaar 1971 heeft voor Borsumij Wehry in vergelijking met de overeenkomstige periode in 1970 een omzetstijging van ongeveer 10 procent laten zien. Deze toeneming ving de kostenstijging op. De commerciële resultaten voor het tweede halfjaar ontwikkelen zich vol gens prognose en tenzij de huidige va lutacrisis nog een onverwachte wending zou nemen, wordt verwacht dat het jaarresultaat over 1971 niet lager zal zijn dan dat over 1970, aldus een mede deling ven het bedrijf. DEN HAAG (ANP) De minister in Financiën heeft besloten over te gaan tot de uitgifte van een 8 pet. staatslening. Het bedrag van de lening wordt na sluiting van de inschrijving vastgesteld. Indien op de inschrijvingen reductie wordt toegepast, ,zal deze systematisch geschieden. De koers van uitgifte zal uiterlijk op woensdag 15 september 1971 voorbeurs worden bekend gemaakt en in de offi ciële prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel van die dag worden gepubliceerd. Op de lening zal de eerste tien jaar geen aflossing plaatsvinden. Daarna, te beginnen op 15 oktober 1982 zal aflos sing geschieden in 15 jaarlijkse termij- afwisselend 7 pet, 6 pet en 7 pet jaar, zodat telkenmale in drie opeenvolgende jaren 20 pet van de le ning wordt afgelost. Versterkte of alge hele aflossing is de eerste 10 jaren niet toegestaan. ,SIWERKO" DANST IN DEN HAAG TOM MARIE-ANN en de bankrovers van half ach» RUSS (llltUUI- dl Sterke biljarters in E.K. pentatlon AMSTERDAM Van 8 tot en met oktober wordt in Amersfoort het j 'Pees kampioenschap individuele [»mp gehouden. *lnemers hieraan zijn de Belgen Tnond Ceulemans (titelhouder) en Dielis, de Nederlander Hans Vul de Spanjaard Jose Galvez, de Osman Roland Dufetelle, de West- «er Siegfried Spielman en de Oos- njker Franz Stenzel. In deze week JCtl vijf spelsoorten worden gespeeld: IV o, bandstoten, driebanden, anker ka- ,j 1 (47-2 cn anker kader 71-2. AMSTERDAM (ANP) Onder het personen uit de USSR, bestaande uit de motto „Sovjettydgcnoten - de USSR heer Lew Koelidzjanow, president van vandaag" zullen in geheel Nederland de Sowjet-bond van cinematografan 17 september tot en met 11 okto I bcr, allerlei culturele manifestaties cn I sportevenementen worden gehouden. Het festival „Sovjcttjjdgenoten" is ontstaan op initiatief van dc vereniging „Nedcrland-USSR", die begin van d't jaar een cultureel accoord sloot met de vereniging „USSR-Nederland-Moskou". I kou". Een van de onderdelen van dit ak- 1 koord behelsde de bevordering van een culturele manifestatie, die de naam heeft gekregen „Sowjettijdgenotcn de USSR vandaag". In de USSR zal een soortgelijke manifestatie betreffend? Nederland worden gehouden, die op 1 november aanvangt. In het oder van het culturele staatsverdrag zal ors Na tionaal Ballet gedurende één maand door de Sowjet-Unie op toernoe gaan. Verder zullen in Moskou, o.a. exposities te zien zijn van de fotograaf Cas Oort- huys en de graficus Harry van Krui- ningen, alsook van onze Nederlandse bloemen. Ter gelegenheid van de manifestatie i Nederland komt de opperste Sowjet der USSR, mevrouw Nona Gaprindasjwili, wereld kampioene schaak, lid van de Sovjet der Georgische SSR, de heer Sjan Za- kenfeld, voorzitter van de unie van vriendschapsverenigingen in de Let landse SSR, de heer Wladimir Wolod'n, president van de Sowjet-bond van beel dende kunstenaars en de graficus de heer Rimtaoestas Gibawitsjoes uit' de Litause SSR. Bij het Amsterdamse Philharmonisch Orkest komt op 1 oktober componist Aram Chatsjatocrjan dirigeren in het Concertgebouw van Amsterdam er. op 2 oktober in Emmen, vergezeld van twee solisten de celliste Natalja Sjachowska- ja en de violist Viktor Pikaisen Zij zullen Chatsjatuerjans cello- en viool concert vertolken. De belangrijkste so listen van het Bolsjoi-ballet, Wladimir Wasiljew en Jekaterina Maximowa, ge ven drie voorstellingen met het Natio naal Ballet van 28 september tot 1 oktober in Amsterdam en Den Haag. Jn het City-Theater tc Amsterdam gaat op 30 september de Sowjet-fllm .De giot< première (regie ui Ose- row). Het uit Archangelsk afkomstige 75 personen tellende dansensemble „Siwer- ko" geeft voorstellingen in Den Haag (4 oktober), Gorinchem (5 oktober), Til burg (6 oktober), Hilversum (7 oktober), Deventer (8 oktober), Utrecht (9 okto ber) Rotterdam (10 oktober) en Amster dam (11 oktober). Keurturners Onder auspiciën van het KNGV zal in de steden Groningen (2 oktoberi. Goor (4 oktober), Utrecht (6 oktober). Helmond (8 oktober) en Haarlem (10 oktober) een groep van 15 keurturners uit de Sowjet-Unie demonstraties ge ven. Onder hen bevinden zich ex-we reldkampioen Michail Woronin en na<i- onaal kampioene Larisa Petrik. Wereldkampioene schaak mevrouw Nona Gaprindasjwili speelt in Amster dam en Amstelveen enige simultaan seances, terwijl het Russische ijshockey - y-team (wereldkampioen sinds 1963) team (wereldkampioen sinds 1963) september) en in Utrecht (22 septem ber). In geheel Nederland zullen exposi- van de manifestatie „Sovjettijdge- noten" op het gebied van grafiek, kunstnijverheid en foto's te zien zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9