Promenade venijn zat voor Steenstraat in de staart TWEEDE HEARING WANDELGEBIED: Parkeren en busdiensten blijven knelpunten Bouw derde Merenwijk- brug al begonnen SALOMON maandblad van EN SEX Bil N.Z.H. Sassenheim trekt 15 mille uit voor reconstructie sportpark Pré-Olympisch basketbal in Leiden? WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Stoomtrein weet ondag zal de trein twee- ritten langs Voorhout maken, om 12.40 uur en om 17.45 uur. Het gaat langs Voorhout VOORHOUT Dc historie zal een klein beetje herleven in hier om de jubileumviering van de Ned. Ver. van Belangstellen- ?n in het Spoor- en Tramwezen. Van de Deutsche Bundesbahn huurde deze vereniging een stoomlocomotief met 15 rijtuigen uit het jaar 1924. De ritten op zondag zijn voor iedereen toegan Voorhout op zaterdag 11 septem ber. Dan passeert tussen 16.50 en 17.00 uur een stoomlocomotief het kelijk. Er is plaats voor 1200 reizigers. Kaartjes kunnen ge kocht worden op de stations Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht. LEIDEN Veel weerstand kwam er aanvankelijk niet van de bewbners van de Steenstraat en omgeving, gisteravond in de hoorzitting over de vorming van een wandelgebied in de Leidse binnenstad. Meermalen hoorde men in de traag voortkabbelende stroom van opmerkingen onomwonden bijval met de gemeentelijke plannen. Tevoren had gespreksleider D. Kret, wethouder van stadsontwikkeling, met zijn gehoor afgesproken, dat de bijeenkomst niet langer dan tot half elf zou duren. Tegen half tien moest de wethouder zelf vragen gaan stellen om de vaart erin te houden, maar op de valreep ontstond er plotseling een vrij felle discussie toen enkele zakenlieden beweerden, dat het uitroepen van de Steenstraat tot semi-wandelgebied voor hun nering de dood in de pot zou zijn. Aanstichter van deze discussie was de heer Van Praag, exploitant van het Lido-theater die beweerde, dat niemand het met de opvattingen van de wethouder eens was maar dat de kritiek pas later zou komen, wanneer de plannen worden uitgevoerd..Leef baarheid zei hij is vrijheid ge ven en niet die vrijheid van hoger hand beknotten. Dat is geen demo cratie". Hij speelde het op de die nende taak van de wethouder". Waarop de heer Kret hem voorhield dat het 't noodlot is van wie een die nende taak ten opzichte van de ge meenschap heeft, dat wat ten dienste is van de een, strijdig is met de be langen van de ander. Poffertjes De heer Van Praag had vlam gevat toen de heer Slingerland (rederij Harland» onder applaus zei, niet te geloven in een gebrek aan parkeer ruimte zolang er een poffertjeskraam op de rijbaan wordt geplaatst die vier parkeerplaatsen in beslag neemt. Die poffertjestent komt namelijk te genover de bioscoop. Daartegen had de exploitant van Lido protest aan getekend maar de wethouder stelde zich op het standpunt dat men de Leidenaar op 3 oktober zijn traditio nele poffertjes toch niet mocht ont houden: „Ik weet waarachtig niet, 'waar we die kraam anders moeten plaatsen wanneer iedereen zegt als-ie maar niet voor onze deur geplaatst wordt". Opmerking uit de zaal: „Zet hem dan op het stadhuisplein!". Wethouder: „U moet mij niet uit dagen. Als hij daar moet komen, dan komt hij daar ook" en hij verwees naar het protest tegen de plaatsing van de viskramen toen de markt van de Botermarkt moest verdwijnen. Niemand heeft daar nu nog bezwaar tegen. Lege bussen Een ander strijdpunt werd het rij den van de vaak lege autobus sen door de Steenstraat. De heer Gompelman (drogist) deed een sug gestie aan de hand: laat één pendel bus de passagiers van het station naar de rand van de stad brengen, bijvoorbeeld de Hoge Rijndijk, waar het bustraject begint. De heer Kret, die dat uit het oogpunt van openbaar vervoer dat juist gestimuleerd dient te worden een monstrum noemde, kreeg onmiddellijk bijval van de heer Jonge jan, exploitatiechef van de NZH. Die vertelde dat er per uur 31 bus sen door de Steenstraat rijden, waar van er 15 hun rit bij het station be ginnen. De laatste nemen het me rendeel van hun passagiers op in Breestraat en Korevaarstraat en dus zijn ze in de Steenstraat nog leeg. Hun vertrekpunt is derhalve niet naar de Hoge Rijndijk te verplaatsen. Wanneer men weet, dat 30% van het publiek dat in Leiden winkelt en de markt bezoekt, per bus wordt aan gevoerd, zal men zich realiseren dat er voor hun vervoer wellicht 60 klei nere pendelbussen nodig zouden zijn. Markt-parkeerplaats Aan het begin van de bijeenkomst had Ben Zonderop, voorzitter van de Centrale Vereniging van Ambulante Handel en landelijk bestuurslid van die organisatie, betoogd dat welis waar de winkeliers gepolst waren bij de samenstelling van de nota „Voet gangersgebied" maar toch zeker niet de bezoekers van de markt waar aan hij toevoegde warm voorstander van de plannen te zijn. De handela ren op „de meest onmogelijke markt van Nederland" weigeren alleen zich voor de realisering ervan opnieuw in een hoekje gedrukt te worden. Hij bepleitte daarom voldoende parkeer ruimte te garanderen op korte af stand van het centrum om te voor komen dat je de mensen naar Oegst- geest, naar het Engelendaal of naar Leidschenhage jaagt. John Staats („enkele belangen aan de Beestenmarkt") vroeg (tijdelijke) parkeervoorzieningen op het voor malige veemarktterrein, dat onge bruikt ligt op een minuut afstand van de Steenstraat. Maar de wet houder maakte hem duidelijk, dat bedoeld terrein psychologisch on gunstig ligt en dat het treffen van voorlopige maatregelen die enkele tienduizenden kosten „als onzin nig wordt ervaren". Tijdelijke voor zieningen kunnen bovendien geen basis zijn voor een beleid, aldus de heer Kret. Gunstig resultaat Een van de aanwezigen, die een zaak heeft in de Haarlemmerstraat, toonde zich enthousiast over de re sultaten van het experimentele voet gangersgebied in die straat. En de heer Zonderop, die de doodgedrukte Plannen voor een overdekte markt op t Schuttersveld in herinnering riep, verklaarde op de vraag van een van oe aanwezige raadsleden dat hij daar nog steeds achter staat „als er voor ons geen plaats meer is in de binnen stad. Maar als de plannen voor de Breestraat doorgaan, geef ons dan maar een plaats op de Breestraat". In het geroezemoes aan het eind van de bijeenkomst stelde een van de aanwezigen de vraag: „Maar die promenade, komt die er nou of niet?" Hij had beter kunnen vragen: „Hoe zal de promenade, die het gemeente bestuur voorstaat, er uit zien, zolang nog enkele belanghebbenden te veel concessies eisen van het algemeen belang. LEIDEN. Dezer dagen is een begin gemaakt met de bouw van de derde Merenwjjkbrug, die uitsluitend voor voet gangers cn fietsers bestemd is. De brug is 10.30 m lang en 7.20 m breed, de doorvaarthoogte bedraagt 1.35 m. De brug komt ter hoogte van de nu in aanbouw zijnde flats aan Arendshorst en Condor- horst. Het werk, waarvoor 85 werkbare werkdagen (circa 17 ideale weken) staan genoteerd, wordt voor 87.730 uitgevoerd door de firma N. en Th. Overdevest te Voorschoten. Pas in de nabije toekomst zal worden besloten, hoe het verbindende tracé van wandel- en fietspad naar de Willem de Zwijgerlaan zal gaan. Over dit tracé wordt overleg gevoerd o.m. me het bestuur van de volkstuindersvereni ging in Noord. Sex en openbaar vervoer is ook an no 1971 nog een tè gewaagde combi natie. Dat heeft de redactie van het maandblad NZH, de Noord-Zuid- Hollandse vervoersmaatschappij, aan den lijve ondervonden. Welwillend als altijd was zij Toegaan op gelui den vanuit het bedrijf, die wel eens wat anders op de voorpagina wilden dan oerdegelijke gele bussen in een vloeiend perspectief: „Stel het open baar vervoer niet voor als een saaie, nette meneer; kom eens met 'n wat speelser en dynamischer aanpak". Nog steeds welwiyend werd de welgebouwde Willeke van Ammel- rooy. bekend van Mira en TV, uitge nodigd voor de dynamische facelift van dg NZH, waarop prompt een andera^groep in het bedrijf aan het morren sloeg: „Het NZH-blad is „De Lach" niet". Welwillender dan ooit heeft de redactie voor het nazomernummer de kerk in het midden gelaten en zich een waar Salomonsoordeel ver oorloofd. De voorkant wordt dit nummer onder de slogan „mini en bus" opgefleurd met de bevallige Ir ma Strikkers, waarmee dynamiek nog ruimschoots aanwezig blijft. „Bus en mini", een deugdzaam prentje van een olijke kleuter bij een reuzebus siert de achterkant. WATERPOLO De Zijl bij laatste acht in bekerstrijd LEIDEN De Zijl is in de strijd om de KNZB-beker een ronde verder geko men. De Leidenaars versloegen HZPC-2 in Voorburg met 32. In het begin van de wedstrijd hielden de partijen elkaar goed in evenwicht: het werd 10 door Frits Welling' en even later maakte Visser gelijk voor HZPC. De betere conditie en grotere snelheid van De Zijl gingen echter een belangrijker rol spelen naarmate de strijd vorderde. Rob Schouten scoorde door snel opzwemmen 21, en een snelle rush van Jacob Spijker werd door zijn broer Albert afgerond. Hierna ging De Zijl op balbezit spelen, waar door de zege veilig werd gesteld. Vlak voor tijd scoorde Visser nog zijn 2e doelpunt V erkeersinstallatie in Sassenheim-Noord laat nog enige tijd op zich wachten SASSENHEIM Het zal nog wel enige tijd duren voor de verkeers- installatie op het beruchte kruis punt Sassenheim-Noord een feit zal zijn. Weliswaar besloot de raad gister avond zich achter de plannen voor een dergelijke installatie te scharen, maar de burgemeester deelde mee dat hoewel de installatie besteld is het toch nog wel even zal aanlopen. De kosten van de verkeersingreep worden geraamd op 100.000,De gemeente zal 725 gulden per jaar moeten bealen. De heren Van der Fange en Platje vroegen naar de re constructie van de weg. Ook die zal volgens de voorzitter nog wel even op zich laten wachten. VALKENBURG. Langs de Hoofd straat in Valkenburg prijken sinds enige tijd bovenstaande borden. De bedoeling ervan is de voorbij snor rende automobilisten erop te wijzen, dat hier de invliegtrogvoor het nabije vliegveld begint. Dus niet naar het laag overkomende lucht- nachtmateriaal kijken, maar naar 'iet gewone aardse gedoe. Bovendien wordt met klem geadviseerd de neiging om de vingers in de oren te stoppen te onderdrukken en hard nekkig het stuur te blijven om klemmen. SASSENHEIM Voor de herinde ling van het sportpark werd gister- avond in de raad een bedrag van 15.000 gulden uitgetrokken. De heer Van Biezen kreeg als antwoord op 'n vraag dat dit binnen niet al te lange tijd zijn beslag zou krijgen. De heer IJssledijk vroeg zich in verband met het verwijzen van Leiden naar de ge westraad af of Sassenheim zich niet te vroeg bij de gemeenschappelijke regeling van de brandweer heeft aan sloten. De burgemeester antwoordde hem dat de gewestraad geen bevoegdheid van handelen heeft. De heren Platje en Gorter vroegen zich af nu de i brandweer en de B.B. naar elkaar I toegroeien er over een jaar niet weer een andere regeling nodig is. De voorzitter geloofde niet dat dit nodig zou zijn omdat dit toch een langdu rige zaak zou zijn en de plaatselijke brandweer voldoet aan alle feiten. I Tijdens de rondvraag vroegen de he- I ren Platje, Gorter en Hulsbergen naar de sterke verontreiniging van het open water in de Zandsloot en de af takking achter de flat in de Gla dioolstraat. Men stelde voor de zui veringsinstallatie te reconstrueren en de omwonenden te waarschuwen bij verontreiniging. De burgemeester zei zeer positief te staan tegenover de zuiveringsinstallatie omdat deze vol komen voldoet. De verontreiniging was vorige maand volgens hem te wjjten aan het noodzakelijk openen j van nooduitgangen voor de zware re- genval. Samen met het overtollig i 1 water uit de riolering komt dan niet verwerkt afval in het open water te- recht. Zoiets kan zich zeven maal per jaar voordoen. RIJPWETERING Vrijdagavond a.s. om 8 uur vergadert de v.v. Rijpwete- ring in het clubgebouw. Op de agenda staan enkele belangrijke punten. MOLENGEMAAL 21 ALPHEN AAN DEN RIJN. Een eldorado voor liefhebbers van molens is Alphen aan den Rijn. Negen mo lens, waaronder een gang van drie grond- zeilers in Aarlander- veen, telt deze ge meente- Vandaag even de fotolens op de naamloze wipmolen in de polder Steekt (ten noorden van de spoor- in LeidenAlphen, ongeveer vijfhonderd meter ten oosten van het -oudse Rijpad). Dat deze in prima staat verkerende molen geen iaam heeft, is wel een beetje verwonderlijk, want men heeft bijna ier eeuwen de tijd gehad om er een te vinden. Het bouwjaar is vermoedelijk 1597! Sedei-t 1963 is deze molen uitgerust met een stalen vijzel, die behalve door de wind aangedreven kan worden door een elektromotor. Tenslotte nog wat technische gegevens: op de met riet gedekte ondertoren staat een bovenhuis, dat geteerd is en gedekt met gepotdekselde planken. De wieken, die een vlucht hebben van 26,40 meter, zijn gevormd volgens het systeem Fauël. LEIDEN Na tevergeefs te hebben geprobeerd de Europese Indooratletiek- kampioenschappen naar Leiden te ha len proberen Sportstichting en Groe- noordhaldlrectie Olympisch basketbal in Leiden te laten verspelen. Volgend jaar worden namelijk in Ne derland van 30 april-14 mei de voor ronden verspeelden van de Pré Olympi sche Spelen basketbal. De Nederlandse Basketbal Bond heeft als een van de kandidaten op het oog Leiden. De sportstichting heeft in een schrijven aan B. en W. om een garantiebedrag verzocht van dertigduizend gulden. Krekelbergs reclame De kinderen van de duisternis zijn slimmer dan die van het licht. Dat had pater Krekelberg kunnen weten, toen hij in het verre Maastricht de eerste steen gooide. Dat deed kinderen van het licht in de duisternis verke ren om ongestraft des paters voorbeeld te kunnen navolgen. Zo was er binnen drie weken gedonder in de glazen van een seksboetiek aan de Haven te Lei den. In hun bezorgdheid om de zedenver» wildering, bezorgden Krekelbergs stil le strijders bij herhaling hun bood schap, „Houd Uw stad rein", dwars door de ruit waarachter tot hun er gernis „de schunnigheidook voor minderjarigen duidelijk waarneem baar ligt uitgestald. Laat men in het midden of de kinderen van het licht gelijk hebben (want in hun recht staan ze natuurlijk niet) dan moet men nóg vaststellen, dat ze een niet onaanzienlijke reclame voor de ge wraakte boetiek hebben gemaakt. De buurt heeft dat ook zo begrepen. In een anoniem briefje aan een van de dagbladen in Leiden, laten geërger de omwonenden weten, dat er aan de Haven nooit met stenen zou zijn ge gooid als de eigenares van het zaakje, die maling heeft aan haar omgeving, er niet haar aanstootgevend bedrijfje begonnen was. Rembrandt en Bouwelouwe Plezier-reder Slingerland, man rijk aan ideeën, vroeg zich gisteravond tij dens de hoorzitting over het voetgan gersgebied in de Leidse binnenstad hardop af: „Waarom spreken we nog langer over Beestenmarkt? Ik heb er in geen vijftig jaar een beest gezien. Laten we het 't Rembandtsplein noe men, er een gezellig groenstrookje in leggen en dan dat mooie beeld van Rembrandt van de Witte Singel halen, waar de vreemdelingen het nooit kun nen vinden". Erkentelijk voor de suggestie, ver klaarde wethouder D. Kret dat ge noemde straat zijn naam droeg om de zelfde reden als waarom de Volders gracht Voldersgracht heet: „ik heb er nog nooit een volder gezien". En toen Slingerland aanbood: „Ik kan er U nog wel een leveren", vond de wethouder wellicht bang dat dc Beestenmarkt nu tóch nog Rembrandtplein zou moe ten worden een ander voorbeeld voor de hand: en de Bouwelouwe- steeg dan? Ik heb nog nooit een Bou welouwe gezien"! Van wanten weten is niet genoeg Van wanten weten is nog niet vol doende om naar de Canarische eilan den te mogen gaan. Daarvoor moet men tenminste van wollen wanten we ten. En misschien minder van wan ten dan wel van wol. Bovendien moet men behoren tot het gilde van de textielverkopers in. een van de 52 belangrijkste plaatsen van Nederland, waartoe hel Interna tionaal Wol Secretariaat ook Leiden en Alphen aan den Rijn rekent. Na een reeks van cursussen en lezingen over moderne verkoopkunde, klanten service en warenkennis, in het bijzon der van wol, gaat het IWS dat gilde een examen afnemen in de vorm van de wedstrijd „Wie van Wol Weet Wint". Een aantal „mystery"-mannen en -vrouwen, zich voordoende als ge wone klanlen, treedt op als examina tor. Zij voelen hun slachtoffers aan de tand op het gebied van alles wat met wol te maken heeft. Per plaats roe pen zij steeds één winnaar uit die als diploma een vacantiereis voor twee personen naar de Canarias krijgt. Ook de détaillislen worden in de actie betrokken. Van hen verlangt het IWS dat zij een etalage maken, die op de meest originele wijze aansluit btf de Wolmerk-campagne „Hou Holland Mooi": De prijs, die „de bazen" kunnen winnen bestaat uit een hele adverten tiepagina in een van de plaatselijke dagbladen. Uit Leiden hebben 18 win kelbedrijven voornamelijk uit de binnenstad op de wedstrijd inge schreven. De jury bestaat uit een mo de-adviseuse, een textiel-publicist, het reclamebureau van het Wolsecreta riaat en de bedrijfsleider van een groot-winkelbedrijf die zijn sporen in het etalagevak heeft verdiend. De etalagewedstrijd in Leiden en Alphen duurt van 6 tot 19 september; de personeelswedstrijd van 6 septem ber tot 3 oktober.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3