£eidóe (Sooxa/nt HOGERE LASTEN EN BEZUINIGINGEN Meeste aandelen in bezit „Gouda Vuurvast" vtS Geen resultaat in ontmoeting Heath en Lynch Opwindende plezierrit Rechter verbiedt staken bij drie grote maatschappijen Kabinet heeft na moeizaam overleg begroting met nare maatregelen gereed Personeel „De Porseleyne Fles ongerust directeur en medewerker ééu jaar geëist, Surinaamse vakbonden verliezen proces: Mr. R. vraagt zelf ontslag Korter werken bij NKF-siaal Koningin zal keizer Hirohito ontvangen Kard. Martin na twee dagen bij waterval gevonden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.4 Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur drs. J. H- M. Brader» Hoofdredacteur F J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M- Heruer Advertenties (exc. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur) Abonnement per week 1.63. maand 6.95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. Peyton Place; WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 BESTENDIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en vrij zonnig weer maar ook enkele wolken velden. Overwegend matige oostelijke (Van een onzer verslaggevers) j DEN HAAG. Het kabinet-Biesheuvel heeft de besprekingen over de begroting 1972 afgerond. Het kabinet acht een aantal pijnlijke operaties I noodzakelijk. Bij de lastenverzwaring wordt gedacht aan drie voorstellen: De wiebeltax wordt ook voor 1972 toegepast, waardoor de belastingen tijdelijk voor een jaar worden verhoogd: dit keer niet met drie, maar met vijf procent. De inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting zal voor een deel achterwege blijven. De omzetbelasting zal voor een aantal levensmiddelen worden verhoogd van vier tot veertien procent. De motorsport enige Pargse een dankbaar decor voor de presentatie van enige van hun ontwerpen. Van links naar rechte: een blouson van leer met lapin, een blazer in wollen Schotse ruit en een linnen met bont gevoerde combi- naison. Voor meer mode- nieuws zie elders in dit blad. MIN. NELISSEN Minder werkelozen n minder vacatures DEN HAAG (ANP) In augustus is het aantal werkloze mannen gedaald, het aantal werkloze vrouwen gestegen en heeft het aantal vacatures voor man nen en vrouwen een achteruitgang on dergaan. zo blijkt uit de gisteren door het ministerie van Sociale Zaken ge publiceerde werkloosheidscijfers. Het kabinet is zijn regeertijd gestart met het vooruitzicht onsympathieke be slissingen te moeten nemen. Het vond in de erfenis van het vorige kabinet een .veel' groter tekort over de lopende begroting dan mocht worden veronder steld. Dit maakte de noodzaak van een soberder politiek groter. Verder zal het vermoedelijk .langer duren voor de rijksfinanciën gezonder zijn gmnaakt, waardoor het kabinet pas later kan beginnen met hef aanpakken van knel punten in de samenleving. In urenlange vergaderingen vaak tot diep in de nacht beeft premier Biesheuvel de uiteenlopende meningen oover» de noodzakelijke maatregelen tot elkaar 1moeten 'brengen. De kernvraag was: Moeten d' ..igende uitgaven door bezuinigingen verder worden terugge bracht, of moeten de inkomsten door belastingverhogingen worden opgevoerd. De ministers Uit de VVD en DS'70 gaven de voorkeur aan bezuinigingen, terwijl de ministers uit de KVP, ARP en CHU meenden dat aan lastenver zwaring niet viel te ontkomen. Een zware" eis van de VVD was ook dat de inflatiecorrectie Volgend jaar door gaal. Naast de genoemde voorstellen waren er al enkele andere verhogingen van belastingen en accijnzen aangekondigd. Desondanks zullen de voor 1972 ver wachte inkomsten waarschijnlijk ni,et voldoende zijn om de stijgende uitgaven te kunnen dekken. Ondertussen rust op de fractieleiders van de confessionele partijen de zware taak hun fracties te overtuigen van de noodzaak tot lasten verzwaring en bezuinigingen De sanering van de rijksfinanciën zal het kabinet de eerste jaren weinig armslag bieden. Tegen de achtergrond van allerlei wensen, die vooral bij de confessionele partijen leven, kan dit aan de verhouding tussen kabinet en parlement heel zware eisen stellen. Oppositieleider Den Uyl heeft intus sen al aangekondigd dat de PvdA een tegen begroting zal indienen en daarmee alternatieven zal aangeven voor het ka binetsbeleid. LONDEN Dc Chinese kelner Nyuk Fong Pang is ruim duizend gulden armer, maar daarvoor is de wereld het verhaal van zijn eerste opwindende rit per auto door Enge land rijker. De kelner, die geen woord Engels spreekt, maakte in een geleende Franse auto een plezierrit door Ro chester. In de drukke hoofdstraat reed de auto achteruit een heuvel af op eep dubbeldeksbus die werd be stuurd door een Indiër. De chauffeur stapte uit om de Chinees de les te lezen, maar kwam tot de ontdekking dat de taalbarrière onoverbrugbaar was. Terwijl hij zich verstaanbaar probeerde te maken reed Nyuk nog eens keihard tegen de bus aan. Vervolgens schoot de wagen vooruit Nyuk reed een straat met eenrich tingsverkeer de verkeerde richting in. Hij stoof af op een motorrijder van de politie, die dank zij een bliksemsnelle manoeuvre een fronta le botsing wist te vermijden. Nyuk Fong Pang reed verder. Zijn vertrouwen in eigen kunnen nam toe. Hij draaide zonder aarzelen een andere straat met eenrichtingsver keer in. Natuurlijk ook weer in de verkeerde richting. Daar kwam de auto tot stilstand met een roodgloei ende koppeling. Hij begon de auto te duwen, maar vergat dat hij boven aan een tamelijk steile helling stond. De auto kreeg vaart en al spoedig draafde Nyuk er achter aan. Voorbijgangers zagen Nyuk achter de auto aanhollen. Hij zwaaide wild met zijn armen, maar het einde kwam toen de auto het kantoor van de plaatselijke afdeling van de con servatieve partij binnenreed. Voor de kantonrechter bekende hij schuld aan elf verschillende overtre dingen en betaalde de boete van ruim duizend gulden. Nyuk wilde voor de rechter best gebruik maken van het recht op het laatste woord, maar alleen als hij Chinees mocht spreken. Ernstige gezichten bij het personeel (Van een onzer verslaggevers) DELFT Onder het personeel van de Kon. Delftse aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" heerst momenteel grote onrust. Sinds gistermorgen wordt er door de 300 personeelsleden nauwelijks meer gewerkt, omdat men in grote onzeker heid verkeert pvcr het behoud van de werkgelegenheid. Reden voor de onze kerheid over het behoud van de werk gelegenheid zijn tal van geruchten, die de personeelsleden en de ondernemingsraad van buiten het bedrijf bereiken over allerlei transacties van de aandelen van „De Porceleyne Fles". „Wie is nu eigenaar van het bedrijf en wat gebeurt ermee Is de vraag die het personeel sinds gistermiddag bezig houdt De meest ingrijpende wijziging, die het personeel vreest, is de sluiting van een der drie hoofdafdelingen van het bedrijf, de afdeling architectonische sier- produkten. Dit zou voor een belangrijk deel van de personeelsleden ontslag be tekenen. Onder de Werknemers doen geruch ten de ronde dat het grootste deel van de aandelen thans in handen is van de heer E. C. van den Boovenkamp, direc teur van de N V. Gouda Vuurvast. De grote angst onder het personeel is dat hierdoor het beleid veranderd zou wor den. Directeur Van den Boovenkamp van N.V. Gouda Vuurvast bevestigt dat momenteel 70 pet. van alle aandelen van het bedrijf in zijn handen zijn, d.w.z. in handen van de Holding Maatschappij van de N.V. Gouda Vuur vast, de N.V. Gebr. Nagtegaal. „Maar dat verandert niets aan het beleid in het Delftse bedrijf", aldus de heer Van den Boovenkamp, „ik begrijp de onrust in bet bedrijf niet". Volgens de heer Van den Boovenkamp is er geen sprake van komend ontslag van personeel. „We hebben juist meer personeel nodig, we kampen al enige tijd met een personeelstekort en de heer Geluk blijft gewoon directeur". De N.V. Gebr. Nagtegaal bezat reeds veertig procent van de aandelen van het Delftse aardewerkbedrijf. Onlangs heeft de heer Van den Boovenkamp nog eens een pakket vaai dertig procent van alle aandelen opgekocht van de erven van een Duitser, die onlangs overleden is. Na afloop van de vergadering vanmorgen met de ondernemingsraad deelde directeur Geluk mee er niet in geslaagd te zijn de onrust onder zijn driehonderd personeelsleden weg te Er wordt momenteel onderhandeld over verkoop van de overige dertig procent van de aandelen van het Delftse bedrijf. Naaf alle waarschijnlijkheid zullen ook deze resterende aandelen in handen komen van de N.V. Gebr. Nagtegaal, ADVERTENTIE Ruime vogelkooi 19.95 Bijbehorend badje slechts 1, - FAMA - alles voor huisdieren BREESTRAAT 3 LEIDEN TELEFOON 33311 (ADVF.RTF. NT J F) 237 vlotte heren 1 gevraagd om steengoed én gezel-f t lig dansen te leren. Wij gaan be-x I T ginnen. Welkom evert casteleinf PAR1MARIBO (ANP) De werk nemers van de Suralco. Billiton en Bruynzeel mogen niet staken. De Suri naamse vakbonden hebben een kort geding dat door deze drie buitenlandse maatschappijen aanhangig was gemaakt verloren. De rechter in Paramaribo be paalde gisteravond laat dat het stakings parool een uur na ztfn uitspraak moest worden ingetrokken. Kort hierop riepen de radiostations berichten om afkomstig van de vakbonden, waarin de arbeiders van deze drie bedrijven werden opgeroe pen aan het werk te blijven of te gaan Na het bekend worden van de uitspraak trokken enige personen naar de Palmen, tuin achter het gonvcrneurspaleis en stichtten er brand. De brandweer had weinig moeite het vuur te doven. De Sux-alco. Billiton en Bruynzeelhout- DEN HAAG (ANP) De 62-jarige Haarlemse rècther mr. H. G. R. heeft bij de Kroon zijn ontslag als rechter aan gevraagd. HU is rechter bij de ar'ronclis rmentsrechtbank in Haarlem. Er is nog niet op zijn verzoek beslist. maatschappij hadden de vakbonden voor de rechter gedaagd omdat de staking volgens hen in strijd is met de C.A.O.'s Ze hadden ook de vakcentrales gedaagd, omdat zij de bonden tot staken zouden hebben aangezet. Vandaag wordt de uitspraak verwacht in het kort. geding dat de Stichting Machinale Landbouw tegen de Wage- ningen werknemersbond heeft aangespan nen Dinsdag werd het werk op het rijst bedrijf Ir, Wageningen stilgelegd. Gisteren, de tweede dag van de alge mene 3-daagse proteststaking, was het beeld hetzelfde als de eerste dag. Bii enkele bedrijven waren meer personeels leden op het werk verschenen terwijl in andere gevallen meer stakers werden geregisstreerd. Inmiddels heeft een aantal Nederland se organisaties zich solidair verklaard met de Surinaamse arbeiders. Het Suriname-Comité. De Amsterdam se studentenvereniging ASVA. de Fede ratie van jongerengroepen van de P.v.d.A.. de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders. Sjaloom en Clase Nederland protesteren legen de grove aantasting van het stakingsrecht van de Surinaam se arbeiders. De organisaties klagen Billiton, Bruyn zeel en de Stichting Machinale Landbouw aan die „tot het uiterste pogen de Suri naamse werkende bevolking hnaF ge rechtvaardigde aanspraken op de op brengsten van haar arbeid te onthouden" (Van o s rechtbankverslaggever) DEN HAAG Tegen de hoofdfigu ren rond de aanslag op Radio Nordsee. Veronica directeur Bull V. en diens medewerker Norbert J., eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gistermiddag evenals tegen dc drie duikers, die de aanslag hadden gepleegd een jaar gevangenisstraf met af trek. De officier van justitie achtte het tweetal medeplichtig aan de geweldda digheden. Zij ontkenden explosies te hebben gewild; er was slechtg over brandstichting gesproken. Beide verde digers concludeerden tot vrijspraak. De rechtbank doet uitspraak op 21 septem ber. (Zie verder pagina 15) (Van onze correspondent) LONDEN Het elf uur lange gesprek over Noord-lerland tussen de Britse premier Heath en zijn Ierse ambtgenoot Lynch op Heath's buitenverblijf Chequers heeft niets opgeleverd, maar er kan ook niet van een mislukking gesproken worden. In oktober of november zal een nieuwe ontmoeting plaatshebben. PREMIER LYNCH werktijdverkorting in1 duktic van haar warm wals» passen aan de verminderde is noorl7.akcliik geworden door de re» geruime tijd aanhoudende situatie de staalmarkten in de hele wereld. Heath heeft de opvatting van Lynch v erworpen, dal hereniging van Ierland tn Ulster de enige oplossing is, Hij is i.et ook niet eens met de mening van Lynch dal cc ze ook de vertegenwoordi ger van de Noordierse katholieken is. i Dat laatste zou betekenen dat Lynch een soort vetorecht krijgt over alle hervor- mingen in Ulster en betrokken moet zijn i bij alle gesprekken over de verbetering van de poritie van de katholieken in j Ulster. Heath verwierp voorts een voor- I stel van Lynch om VN-waarnemers te stationeren langs de grens Ierland-Ul- -ter. Lynch op zijn beurt voelt niets voor een conferentie tussen hem. Heath en de Noordierse premier Faulkner. Hij meent dat het katholieke volksdeel van Ulster bij zo'n gesprek onvoldoende vertegen woordigd is De Britse minister van Binnenlandse Zaken. Maudling zal in Ulster aan de ronde tafel overleg plegen met de Noord ierse regering, de katholieke leiders en de protestantse leiders over door Londen 1 le nemen initiatieven. Twee belangrijke oppositiegroepen in Ulster, de Labour- partij en de katholieke vereniging voor burgerrechten willen met een dergelijke conferentie niets te maken hebben. DEN HAAG (ANP) Keizer Hirohito van Japan zal wel een ontmoeting heb ben met de koningin. Minister-president mr. B. W. Biesheuvel heeft dit aan dc Tweede Kanier meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP- Kamerlid A. G. van der Spek. „Het internationaal gebruik breng! mc^c. dat het staatshoofd van een bevrienü land, tlerland bezoekt, door de konin- '""I rdt". aldus de (Van onzp correspondent) LOURDES De 80-jarige kardinaal Martin, sedert twee dagen spoorloos verdwenen tijdens een tocht in dc. Pyreneeën bij Lourdes, is gevonden en overgebracht naar een klooster. Gisteren tegen het middaguur hadden de gendarmes alle hoop opgegeven de kardinaal nog levend te vinden. Het zoeken werd gestaakt. Tegen vijf uur in de middag toen de gendarmes al op de terugweg waren, hoorde iemand langs een rotswand bij een waterval een stem om hulp roepen. Het was inderdaad de stem van de kardinaal. Terstond werd een helikopter gewaar schuwd, die het slachtoffer naar Lour des vervoerde. De doktoren hebben hem onderzocht en kwamen tot de con clusie dat de prelaat weliswaar ver moeid is maar naar alle waarschijnlijk heid geen verdere gevolgen van zijn avontuur zal ondervinden. Een ijzer- sterke gezondheid en voortdurende trai ning in het hooggebergte hebben hem door do moeilijke 48 uur van zijn ver missing heengeholpen. Toen kardinaal Martin uit de helikopter stapte, uitte hij zijn verwondering over het grote aantal kerkelijke functionarissen dat hem opwachtte: ..Alleen de paus ont breek nog", merkte hij op

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1