MIDDELINK KOOS VOOR KLIMMERS PENTERMANN LEGT TOEKOMST IN HANDEN VAN WIL STORM „Vernieuwd Laakkwartier aast op rentree in de tweede klasse RBC bundelt samen tegen macht KNVB Toekomstronde ongekend zwaar Honkbalteam van Zweden geen partij WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 PAGINA AMSTERDAM Hennie Penter- mann, 't 19-jarige wisselslagtalent, heeft zich bij de Amsterdamse zwemvereniging Het IJ als lid aan gemeld. Zij wil het laatste jaar voor de Olympische Spelen in München graag onder leiding van Wil Storm gaan trainen. Met Tine Lewis, de trainster van de Kon. AZ/HDZ, met wie zij tien seizoenen achtereen samenwerkte, heeft Hennie Penter- mann gebroken, omdat zij, haar in ziens, de laatste tijd te weinig voor uitging. Voor Wil Strom is dit de tweede aanwinst in korte tijd. Enkele maan den geleden meldde Bob Schoutsen, die na het hoogseizoen merkwaardig genoeg steeds betere tijden liet afdruk ken, zich ook bij haar aan. Zijn trai ner Joop Bartelsman stopte met zijn zwemactiviteiten bij De Dolfijn. Het besluit van Hennie Penterman kwam voor de insiders niet helemaal onver wacht. In de weken voor het drielan- dentoernooi in Wald Kraiburg, dat in augustus werd gehouden, had Nico van Dam, een van de KNZB-adviseurs zich op verzoek van de met vakantie zijnde Tine Lewis ontfermd over de grillige wisselslagkoningin. De voor uitgang in die korte periode was zo opzienbarend, dat zij er eindelijk in slaagde, waar zij al drie jaar op uit was. De verbetering van twee natio nale records. Met grote overmacht klopte de energieke Amsterdamse op de 200 meter wisselslag de Duitse Helga Mack en de Britse Sally Ri chardson. Haar eigen record vloog aan splinters: 2.31.1 werd 2.29.8. Ook op de 400 meter wisselslag toonde de (nieu we) Hennie Pentermann zich onge naakbaar. De beste streeftijd (5.21.9) ooit door een Nederlandse, haar club genote Gerda Lasooy gemaakt, werd met anderhalve seconde verbeterd. Twee prestaties van absolute Europese allure. Hennie Pentermann hield zich in die weken nog op de vlakte. Haar besluit naar Het IJ over te gaan, moet toen echter al steeds vastere vormen heb ben aangenomen. Drie jaar lang had zij onder leiding van Tine Lewis he mel en aarde bewogen om haar belof te in te lossen. Nooit maakte zij ech ter een streep vooruitgang. Tot Nico van Dam haar schema's bekeek, con clusies trok en zijn correcties aan bracht. Toen vlogen haar tijden als het ware vooruit. Dat zei Hennie Pen termann genoeg. Zij legde in Wald Kraiburg de verbazing over de tijden nog simpel uit :„Door ziektes heb ik in Mexico en in Barcelona niet voluit kunnen zwemmen. Ook tijdens de na tionale kampioenschappen in Den Haag kwam er niet uit, wat verwacht werd. Daarom ben ik nu zo blij met deze records. Ze geven mij eindelijk het vertrouwen terug voor de Olympische Spelen". Toen ook in de Europa Cupwedstrijd in Bratislava de opgaande lijn van haar prestaties werd doorgetrokken en zij verheugd uit het Matador-blad klom met weer een record op de 400 meter wisselsslajf achter haar naam (5.17.8), stond haar vertrek bij de Kon. AZ-HDZ vast. Temeer, omdat vooral in die wedstrijd haar aan het licht kwam, dat de tijd nog veel scherper gesteld kan worden. Zij opende name lijk met een redelijke vlinderslag (1.12.3), waarna zij op haar zwakke punt, de rugslag in het Europese ge zelschap sterk terugviel naar een te leurstellende zesde plaats met 1.25.3 Op de twee laatste onderdelen (schoolslag in 1.28.8 en vrije slag 1.11.4) van dit nummer vocht zij zich uiteindelijk verrassend terug naar een toch nog alleszins bevredigende derde plaats. Dat record stelde haar en de KNZB- adviseurs gerust. Nico van Dam in Bratislava: „Als zij nu nog haai zwakte bijschaaft, komt zij uit op een wereldtijd". Die opdracht wordt in handen gelegd van Wil Storm. Daarbij zal zij kunnen rekenen op alle mede werking van Hennie Pentermann, die aan het slot van dit seizoen heeft gezien, dat zij kan. wat zij wil. Voor München zal zij zich waarschijnlijk specialiseren op de 400 meter wissel slag. Hennie Pentermann vindt dat nummer volwaardiger dan de 200 meter. HANS DE BRUYN Hennie Pentermann wil in Mjinchen haar zwemcarrière afsluiten. Daarvoor zei zij haar trainster Tine Lewis vaarwel t bij de trainster van het IJ. Wil Storm. Joi Coler is een van de KNVB-bestuursleden, die de „aanslag" van RBC moet opvangen. B. J. Ingels, de vïce-voorzitter van de Roosendaalse gevonniste club, (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. R.B.C, is het zat. De conflicten met de K.N.V.B. de laatste tijd hebben in Roosendaal een stemming gekweekt, die elk moment kan uitbarsten in een totale aggressie ten opzichte van de Voetbalbond, die na het vonnissen van een aantal clubs afgelopen vrijdag opnieuw olie op het reeds getemperde vuur wierp door de competitiewedstrijden van de noodzakelijk naar het amateurvoetbal afgestapte clubs plotseling af te gelasten. „De amateurstatus van de spelers moest eerst, worden onderzocht", heette het en daarmee werden de clubs voor de zoveelste keer voor 't blok gezet en liepen dan meteen een achterstand op in de kersverse voetbalcompetitie. „We voelen ons als kleuterjongens bahandeld". ageert een felle B. J Ingels. vice- voorzitter en perscontactman van RBC. „We hebben maandagavond een vergadering gehad met het be stuur en we zijn bijzonder veront waardigd. Ons geduld is zo langza merhand op. Er wordt gewoon met. ons gesold. Eigenlijk wordt het tijd dat heel Roosendaal opstaat, in el ke hand een baksteen neemt en oprukt naar de KNVB. Met hand en tand verdedigen heet dat. Juridisch heeft RBC het ook geprobeerd, maar die opzet is voor lopig niet geslaagd. Slechts een ho ger beroep kan op langere ter mijn uitweg brengen. Maar zo lang in die faze, waarin de KNVB in het gelijk is gesteld, voelt de Roosendaalse club zich een speelbal van de macht van de Bond. „Mor gen hebben we een bespreking over het geval met de KNVB" meldt de heer Ingels „en als er daar niet redelijk wordt gepraat, zullen ze wat beleven!" Hij spreekt fel, bijna woedend: „We hebben vergaande plannen om die KNVB ook eens wat te laten zien. Die machtspositie kunnen we echt wel doorbreken, als het moet. Dat heb ben er al veel geprobeerd en daar om weet ik dat we niet alleen staan. We zijn iets van plan en dat gaat heel erg ver Belachelijk Wat RBC dan wel van plan is, daarover wil de heer Ingels zich "iet uitlaten. Hij zwijgt plotseling en hult alles in een geheimzinnig heid die gebaseerd is op voorzich tigheid. „Nee", zegt hij, „wat, dat zeg ik nog niet, wacht maar af" 't feit dat de KNVB-spelers die een schadeclaim hebben ingediend niet tot het amateurvoetbal toegelaten worden, hangende het al of niet toekennen van de claim, vindt de heer Ingels ronduit belachelijk. „In de eerste plaats is er geen enkele speler van ons die een schadeclaim heeft ingediend, dus zijn ze op dit moment amateur en hadden ze af gelopen zondag kunnen spelen. Bo vendien is het belachelijk om een speler die wel een schadeclaim heeft ingediend, maar nog niet eens weet of hij iets krijgt, al meteen uit te sluiten. Die jongens zijn per slot van rekening ook uit noodzaak en enkel door toedoen van de KNVB naar de amateursec tor teruggekeerd. Kunnen zij toch niks aan doen?". In de kou Over de lopende competitie vertelt de heer Ingels: „Nu hadden we er ons sportief bij neergelegd, dit sei zoen bij de amateurs te spelen. We hebben' ons daarop ingesteld en ons voorbereid en daar sta je al gelijk tegen een achterstand op te kijken. Wie weet krijgen we ko mende zondag wel een telegram van de KNVB dat alles is afgelast als we al op het veld staan. Een opgave van reden was er vorige keer al niet bij. De Bond permit teert zich van alles. We zullen in ieder geval een declaratie indienen bij de KNVB van de gemaakte kosten. En wat de competitie be treft: als we nog meer achterstand oplopen, wordt dat een fictief ge beuren. Dan loopt immers alles door elkaar. Kijk, we gaan donder dag met de KNVB en de andere clubs die zijn teruggekeerd uit het betaald voetbal praten. Elk mo ment kan de bom barsten. Per slot van rekening staan zo'n drie tot vierhonderd voetballers achter ons en hun belangen staan op het spel. Die zullen wij verdedigen. Ook nu we verdorie door onze eigen Bond in de kou worden gezet". RBC heeft het tegen de macht van de grote bond totnutoe af moeten leggen. Maar volgens de heer In gels kan ook- daar een eind aan komen. „Of ik het buiten de KNVB heb kunnen doen? Reken maar Als we gaan doen, wat we van plan zijn, kun je iets beleven, wan1 er is hier een semming gekweeki om van te beven en te sidde- AMSTERDAM- Joop Middelink heeft voor de Ronde van de Toekomst, die op 16 september van start gaat met een individuele tijdrit over 7,6 kilometer in Albi en eindigt op 26 september in Saint-Etienne, de volgende renners aangewezen: Fedor den Hertog (Ermelo), Frits Schür (Hoogezand), Henny Kuiper (Denekamp), Wim Keileners (Born), Jo van Pol (Montfort), Cees van De organisatie van de ronde eiste het volle pond: namelijk, dat de KNWU de totale reiskosten, dus Nederland— Albi en Sint-EtienneNederland voor haar rekening zou nemen. Het geld daarvoor was er niet. Maar profsponsor Mars, werd alsnog bereid gevonden om bijna de gehele reiskosten voor zijn rekening te ne men. De ploeg zal dinsdag 14 septem ber vanaf het restaurant Kongo nabij Breda per autobus naar Parijs ver trekken. Daar wordt overgestapt op de nachttrein naar Albi. Zwaarste De komende ronde van de Toekomst is bijzonder moeilijk. Joop Middelink is dan ook van mening, dat deze ronde het zwaarste amateurevenemenl is dat opit werd gehouden. In elf dagen moet het veld (waarxchijnlijk twaalf ploegen van elk zeven coureurs) een totale afstand van ruim 1600 kilo meter overbruggen. In het parkoers zijn maar liefst 21 cotes en cols opge nomen, waaronder de befaamde ber gen uit de Tour de France als de Col de Perjuret, de Col du Minier, de Col de Perty, de Col de Vars, de Col d'Isoard, de Col du Galibier, en de Cols des Sauvages. Middelink heeft hiermee bij de sa menstelling van zijn ploeg rekening gehouden. „Ik weet dat deze jongens allemaal behoorlijk kunnen klimmen. Maar wat ze in het hooggebergte zul len presteren is ook voor mij een volkomen open vraag". Schema Het routeschema ziet er als volgt uit: 16 september: individuele tijdrit over 7,6 km in Albi. 17 september: twee etappe Albi-Albi- over 1325 km met de Cote de Canabou (3e cat.). Mende over 199 km, met de Cote de Chabrits (3e cat.). 19 september: vierde etappe. Mende- Lodeve (178,5 km) met de Col de Perjuret (2e cat.), de Col de Montjar- din (2e cat.) en de Col du Minier (2e cat.). 20 september: vijfde etappe. Laudeve- Orange (179) km) met de Cote de Laudeve (3e cat.). 21 september: zesde etappe: Orange- Digne (175 km) met de Col de Perty (2e cat.). 22 september: zevende etappe. Digne- Briangcon (190,5 km) met de Col du Labouret (2e cat.), de Col Sint-Jean (2e cat.), de Col de Vars (le cat.) en de Col d'Isoard (le cat.). 23 september: achtste etappe. Brian- gon-Montmelain (147,5 km) met de Col du Galibier (le cat.) en de Cote des d'Aiton (3e cat.). 24 september: negende etappe Mont- melain-Annemasse (117.5 km) met de Col du Frene (2e cat.) de Col de Leschaux (2e cat.) en de Grande Gor ges (3e cat.). 25 september: tiende etappe Pont- d'Ain-Roannes (138 km) met de Cote de Parassoir (3e cat.) en de Col de la Cambuse (2e cat.). 26 september: 11 etappe eerste helft. Individuele tijdrit van 40 km. rond Roannes. Tweede helft Roannes-Sint- Etienne (128.5 km) met de Cote Thisy (3e cat.). Col du Sauvages (2e cat.) en de Cote du Duernet (3e cat.). 17 september: tweede etappe Albi- Albi over 132,5 km met: de Cote de Canabou (3e cat.). 18 september: derde etappe. Albi- Mende over 199 km, met de Cote de Chabrits (3e cat.). Dongen (Oud Gastel) en Jan Spetgens (Someren). Bijna was dit evenement voor Nederland op het laatste nippertje niet doorgegaan. Gisteren kreeg de KNWU bericht van de Franse organisatoren, dat zij niet akkoord gingen met het voorstel van de Wielerunie om alleen de reiskosten NederlandParijs vice versa te betalen. JOOP MIDDELINK open vraag Sponsordirecteur Pellenaarsploeg verongelukt BREDA. Op weg van Rotter dam naar Breda is gistermiddag de heer J. Heere, directeur van Goudsmit-Hoff, dodelijk veronge lukt. De heer Heere reed met grote snelheid op een trailer en werd uit de auto geslingerd. Hij was op slag dood. Hij was 51 jaar. Het Nederlands honkbalteam heeft gisteravond tijdens de Europese kampi- oenschappen in Parma in zeven innings met 14-0 gewonnen van Zweden. De Zweden waren in feite geen partij voor de Nederlanders, die na twee innings al met 6-0 voorstonden. Toch bleek dat de Scandinaviërs in vergelijking met enke le jaren geleden een grote vooruitgang hebben gemaakt. Vooral in het veldspel ging het aan merkelijk beter. Mede daardoor kon de Zweedse werper Strand in de derde, vierde en vijfde inning de schade be perkt houden. In de zesde slagbeurt was het echter weer mis toen vijf Nederlanders over de thuisplaat kwa- Scoreverloop: Extase verraste op Nootdorp (Van onze paardensportmedewerker) NOORDORP Ook gisteren ver scheen de noorderling Klaas Woudstra weer met enkele paarden aan de start. De topman op de kleine baantjes, die enorm snel op de baan van Nootdorp van start kan gaan en dit ook nu wee^ deed, boekte dit jaar al meer dan hon derd overwinningen. Met Ineke Hanover was Woudstra weer favoriet in de Odessa-Prijs. Maar met „één neusje" werden Ineke en Klaas geklopt door Glorïant met Kees Vergoy. Giel van der Togt kwam op de derd<* plaats met Gittering Juwel. In de dra verij voor leerlingen faalde de toren hoge favoriet Gudo van Bonni. Verras send zegevierde Extase, voor Higgens, die steeds aan de leiding was ge weest. - De uitslagen v 1 Jarvi» m A. pl 2.60 1.30 1.70 ko[ Een van de Nederlandse troeven in de Ronde van de Toekomst is ongetwijfeld Fedor den Hertog. De krachtrenner Ermelo bewees nog op de wereldkampioenschappen in Mendrisio zijn grote klasse. Zijn beulswerk leverde daar zilveren medaille op in de ploegentijdrit. avond in Nootdorp gehouden draverijn ltopp 2.GO trio 100.60. HILVERSUM XVIII PRIJS 2400 m: 1 Exla- (R Pools) 3.27.1 1.27.0, 2 Hlggings, 3 Dirk - 12.80 pl 3.40 2.10 4.50 kopt ie v. T< 16.30. ODESSA PRIJS 2( 2 Ineke Har Glorïant CM Freule. Toto wlnn 1.80 pl 1.40 1.40 1.70 kopp 3.90. ROSTOV PRIJS 2000 m: 1 Fred Signal (W. Stort) 2.51.5 1.25.8, 2 Fabiola Spencer, 3 Eros Klnley. Toio wlnn 7.10 pl 2.60 1.60 1.50 kopp 4.40 trio 126.70. ZAGORSK PRIJS 2360 m: 1 Joke Dartel (T. Kooyman) 3.26.2 1.27.4. 2 Iwan Mac H, 2 Guit. Toto win 1.90 pl 1.40 1.70 kopp 2.70. SARPSBORG In een wedstrijd voor het Europese Kampioenschap voet- ba] voor teams van spelers onder 28 jaar hebben Noorwegen en Frankrijk gisteravond in Sarpsborg gelijkgespeeld mei 44. Bij de rust stond Frankrijk (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Laakkwartier „buurtvereniging" bij uitstek zal de komende competitie in de derde klasse van de K.N.V.B. moeten uitkomen, tezamen met stadgenoot H.B.S., dat eveneens de trieste gang moest maken. Voor velen „rood-zwartgeblokten" een onverteerbare zaak, zodat ingrijpende maatregelen werden getroffen om spoedig tot betere resultaten te komen. Trainer Jan Eversdijk: „Direct na het vorig seizoen ben ik naar het bestuur gestapt en ik heb voorgesteld een adviescommissie aan te stellen, die in samenwerking met mij de twee hoogste elftallen zal gaan formeren. Erevoorzitter Reinier v- d. Ven, Piet Corsmit en Wim van Vliet elkeen heeft zijn sporen in Laakkwartier dik verdiend waren hiertoe graag bereid en met mij vormt dit een kwartet, dat niets zal nalaten te komen tot een sterk geheel". Er waait een frisse wind door Laak kwartier. Een wind, die vorig seizoen reeds als een briesje voelbaar was maar die te laat opstak om het degre- datiespook nog weg te blazen. Ex-eerste elftalleider en nu coördinator Harry Corsmit zegt ervan. „Men moet dit niet uitleggen als zou de leiding geslapen hebben. Integendeel! Misschien is er vorig seizoen wel le véél gedaan, De bouw van onze nieuwe accommodatie bijvoorbeeld, eiste alles en iedereen op en velen met mij zijn het erover eens dat deze activiteiten waardoor aan andere dingen noodgedwongen werd voorbij gegaan debet zijn geweest aan de degradatie". Laakkwartier heeft in het kader van de vernieuwing het (te) enge pad van hel antieke amateurisme uiteraard binnen de door de KNVB gestelde per ken verlaten In de garderobe van de nieuwe, moderne massagekamer lig gen buiten de bekende rood-zwart-ge- blokte shirts nu ook moderne witte en rode uitrustingen en trainingspakken uitgestald. Vice-voorzitter Zoutendijk: .Wij zijn echter nog niet zo modern om aan sponsors te denken. Daarom géén „Hema" of „VenD" op de ruggen maar gewoon „Laakkwartier". Onze club heeft een taak in de dichtbevolkte woonwijk Laakkwartier en daarom die nen wij baas in eigen huis te blijven" Beslist niet tevreden is men over het werk dat de vorige trainer Frans v.d. Nolk v. Gogh heeft verricht. De heer Corsmit: „Een goede trainer en bovenal een geweldig mens! Desondanks zijn wij blij dat merkbaar eindelijk het „Nolk-effect", zoals wij dit noemen, aan het verdwijnen is. De straffere aanpak van Eversdijk wordt eigenlijk nu pas voor 100 procent geaccepteerd en zal beslist vruchten gaan afwerpen". Eigen kweek Blij is me Hans Bartel! Borghardt n: Holland Sport Want hoewel Laakkwar tier het liefst met eigen kweek de opmars zal aanvangen is men beslist niet tegen de komst van ex-profs. Evers dijk: .Jongens die betaald gevoetbald hebben zijn bij ons gewoon hnrdstikke welkom, maar „gehengeld" wordt er niet! Zij zullen zich bij de club aan moeten passen en niet de club bij hén! Zoals de zaken er momenteel voorstaan, mag ik terecht optimistisch zijn. De selectie die het eerste elftal gaat vor men heeft een gemiddelde leeftijd van 21 jaar. Het tweede elftal dat vorig seizoen promoveerde en nu in de res. eerste klasse uit gaat komen haalt ternauwernood de 23! Deze jongens ko men voor negentig procent uit de junio ren. Uiteraard weet ik dat „terugko men" altijd moeilijk is maar de kans is naar mijn mening zéker aanwezig. Zeker mede dank zij de „vernieuwing", de wat professionele aanpak die ik bijzon der toejuich". Dat ook het nieuwe Laakkwartier zijn slatus als grootste buurtclub niet zal verliezen, bewijzen de woorden van de nijvere free-lance terreinknecht „Ome Bas Snoek" (78 jaar waarvan vijftig jaar lid) die kort geleden nog de moed opbracht le verhuizen om aldus dichter bij zijn werkterrein te komen: „Eerste, tweede of derde klasser. .man, wat deert het? Laakkwartier blijft Laak kwartier. óók met nieuwe shirtjes! En da's goeie...! Ook bij HBS. reeds geheel gewend aan de nieuwe behuizing aan de Daal en Bergsel. 'n driemanschap, dat trainer v.d. Pijl gaat assisteren. De heren J. Visée, L. W de Boer én oud eerste elftalspeler Hans Schweneke, welke laatste als voorzitter van de commissie optreedt, hebben zich daartoe bereid verklaard „Niets bijzonders", zegt de heer Visée. „alleen is de hulp voor onze trainer iets uitgebreid. Vorig seizoen was de heer Ruygrok verantwoordelijk voor de opstelling en ondanks de wat ongelukkige degradatie treft hem geen •nkel woord van kritiek. Men moet ons driemanschap plus de trainer gewoon zien als een soort elftalcommissie het geen geenszins „ouderwets" is. In geen enkele club is één man verantwoorde lijk, zelfs niet in het betaalde voetbal. Geloof mij, de kritiek zou zo'n man vermorzelen!". HBS is vrij vroeg aan de training on oefencampagne begonnen en ditmaal heeft cricket doorgaans de concur rent van koning Voetbal niet gepre- veleerd. De oefenwedstrijden werden en worden bij voorkeur op doordeweekse avonden afgehandeld, omdat de tempe ratuur op de zondagmiddag gedurende augustus zich nu niet bepaald leent do inzet te bevorderen. En het is juist deze inzet die men zo graag bij de Kraaien die zich overigens óók in moderner en meer flatteus voetbalcostuum hebben gestoken verdubbeld wil zien. De commissie is er zich van bewust, dat haar geen eenvoudige taak wacht, ze ker niet omdat het vrijwel vaststaat, dat aanvoerder Pim van de Vegt zeker in hel begin van de competitie zal ontbreken. Studieredenen zijn hiervan de oorzaak. Verwachtingen worden bij HBS be slist niet uitgesproken. „Beslist niet", aldus de heer Visée, „daarvoor spelen té veel factoren mee. Al heb je als com missie of als trainer wel degelijk iets in de hand. zodra de scheidsrechter voor het begin fluit zijn het elf jongens, die het moeten klaren. De factor geluk, die nu eenmaal bij het voetbal hoort is echter door geen mens te bespelen. Van ons dan ook géén uitspraken als: We moeten zonodig in een jaar terug, want we moeten helemaal niets! Wél kan men het erover eens zijn dat als de inzet aanwezig is de beloning toch zal volgen. De afdeling telt twaalf ploegen-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13