FEDOR DEN HERTOG BELOONT INSPRAAK MET HET ZILVER Wim Ruska redde het judogezicht Succesdag voor David Broome FC Den Haag zonder „Sjakie OODENBURG-U.V.S NACIONAL WACHTTE TEVERGEEFS OOK PSV MAG NIET MEER PUNTEN VERT IF.7.F.N VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 MENDRISIO. Toen 'K.N.W.U.-wegcoach Joop Middelink aan het begin van dit seizoen de moed had om Fedor den Hertog inspraak en volmachten te geven bij het vormen en voorbereiden van de ploeg voor de honderd kilometer, was het begrip voor die moderne aanpak niet algemeen. Fedor den Hertogdie I merkwaardige soms. Dan weer de kinderlijk blij zingende „falderaldera"-jongen, dan weer de ernstige filosoof. Hard fietsen, ja dat kan Den Hertog. Maar I leiding geven? Captain zijn? De bijval, die Joop Fedor den Hertog echter wilde van geen kritiek weten. Hi] spaarde de zwakke elementen in de ploeg van verwijtende woorden, en wentelde alle die hij op zijn schouders laadde, af. Als het over hem ging, die buffel met zijn macht, die leider met zijn groot gebleken kwaliteiten, praatte Fedor den Hertog de lof weg. „Hij slechts een clown, hij deed zijn plicht", sprak hij strak voor zich uit starend. Maar de clown had, zoals meestal in een programma, het num- gered. Zonder Fedor den Hertog er voor Nederland geen tweede plaats (op 1.38 punten van- de verras send winnende Belgische ploeg) ge weest. Wat hij op de brandend hete autobaan in Italië afsjouwde, en hoe hij Schur en Van den Hoek door hun inzinkingen sleurde, was van onbe schrijfelijke waarde voor het verove- i-an het zilver dat na alle ellende bij de samenstelling van de ploeg als sensationeel succes in de Neder landse boeken van deze wereldkampi oenschappen kwam. Dank zij Fedor den Hertog en, toch niet te vergeten. Aad Duyker, die als enige het beulswerk van de captain kon verlichten, en die de medaille met neeverdiende. Frits Schur en Aad den Hoek waren daar te licht Ze klapten in elkaar nog voor [de helft van de wedstrijd gereden Joop Middelink probeerde die zwakte weliswaar goed te praten ilAAach. ze hebben allemaal hun best i gedaan"), en ook Fedor den Hertog wilde als leider over de drie van geen J kwaad woord weten („iedereen heeft I een aandeel geleverd"), maar de in zinking was duidelijk geweest. Aad van den Hoek benadrukte dat met zijn eerlijke bekentenis: „Eigenlijk ben ik helemaal niet de man die dat zilver echt verdient". Frits Schur was zijn figurantenrol in de vreugde rond de huldiging snel vergeten. „Nee. ik óen niet ontevreden. Och ja, het ging iniet gemakkelijk, maar dat weet je -Itevoren. De 100 km is een zwaar Middelink ondervond bij het overdragen van de macht aan Fedor den Hertog was niet algemeen. Maar op de autobaan ChiassioMendrisioLugano kreeg de bondscoach gelijk. Daar rekende Fedor den Hertog af met alle vooroordelen en verhief het beleid van Middelink tot dat van grote klasse- Want Fedor den Hertog, en niemand anders, loodste het zilver op de honderd kilometer binnen. Hij werd daarbij alleen geassisteerd door Aad Duyker. Invaller Aad van den Hoek stelde teleur. Frits Schür ook. Slijtageslag Aan de jonge Aad van den Hoek, (die (volkomen uitgeput over de finish kwam), knaagde de slijtageslag al na 20 kilometer, Frits Schur kreeg de grote klap rond de 40e kilometer, waarna beiden zich voornamelijk be perkten tot het volgen van het tempo dat Fedor den Hertog er met mede werking van Aad Duyker kon inhou- Ondanks de inzinkingen van Schur en Van den Hoek, bewaarde Fedor den Hertog de eenheid en dat was een geweldige verdienste. Hij hield be kwaam in als hij zijn koppositie voor even overgaf aan Aad Duyker, en ging vaderlijk naast zijn twee zwoe gende en ploeterende collega's rijden om ze te inspireren. „In de laatste ronde hoorde ik van Middelink dat er misschien een medaille inzat, en dat heb ik de jongens toen steeds voorge houden. Meer niet. Nee. geen harde woorden. Met vloeken en tieren be reik je immers niks". Nadat Fedor den Hertog en Aad Duy ker de zesde plaats lang geconsoli deerd hadden, kwam in de laatste 25 kilometer een opzienbarende omme keer in de kansen. Op dat beslissende moment ook, kregen ze iets meer steun van Schur („tegen het einde kwam 'ik er dóór") en Van den Hoek („de gedachte dat we zilver konden ha len. gaf me ineens vleugels". Het re sultaat was verbluffend: Een tweede plaats. Zilver voor de ploeg die met zoveel pijn en moeite tot stand kwam. Mysterieuze krachten in de sport..Ze vielen terug te voeren tot de rol van Fedor den Hertog, die niet alleen een verschrikkelijk hard fietsende renner bleek, maar bovenal een uiterst be kwaam leider. Het „scoreverloop" van de wed- 25 kilometer: 1. Rusland, 2. op 13 seconden Italië, 3. op 22 seconden Hongarije, 4. op 22 seconden Polen, 5. op 28 seconden België, 6. op 31 secon den Nederland. 50 kilometer: 1. België, 2. op 7 secon den Rusland, 3. op 15 seconden Italië, 4. op 27 seconden Hongarije, 5. op 31 seconden Polen, 6. op 36 seconden Nederland. 75 kilometer: 1. België, 2. op 1.26 Italië, 3. op 1.40 Rusland, 4. op 1.42 seconden Hongarije, 5. op 1.43 secon- Fedor den Hertog voorop rijdend) sleurt zijn vermoeide ploeggenoten de laatste kilometers van het parkoers achter zich aan. Hij won er de zilveren medaille mee. den Polen, 6. op 1.48 seconden Neder land. 100 kilometer: 1 België. 2. op 1.38 seconden Nederland, 3. op 2.21 secon den Polen. PETER HEERKENS Uitslag ploege 2 min 31.72 s lederland (den J.d. gHoek 2.14.0: Selgie (Herr Hertog. Duijker. Schuei .13, 3. Polen (Barcik, Szoz 2.14.52.37, 4. Itali 2.15.02.19 15.04.41, 6. Spanje 2.15.05.06, t Duitsland 2.17.18.25 ,12 8.38.29, 13. Tsjecho Slow; lenrljk 2.19.14.85, 15. Car »U ROTTERDAM- David Broome, wereldkampioen bij de springruiters in :970, maar op twintigjarige leeftijd bij de Olympische Spelen van Rome in .960 reeds winnaar van de bronzen medaille achter de gebroeders Raimondo Eoud) en Piëro (zilver) d'Inzeo, was op de twéede dag van het internationale pneours hippique te Rotterdam de grote man. De Engelsman won het kioofdnummer, het springconcours om de Prijs van de Scheepvaart, tevens lie tweede kwalificatiewedstrijd voor de Grote Prijs van de Stad Rotterdam, m bezette zowel de tweede plaats in het jachtspringconcours om de Prijs 'an de Kralingse Plas als in het springconcours om de Prijs van Erasmus, taarin het de deelnemers vrij was hun parkoers te kiezen. Deze laatste twee bringevenementen werden gewonnen door respectievelijk de Duitser tarl-Heinz Giebmanns met Angelina en de Engelsman Harvey Smith met 'phnny Walker. In de prijs van de Scheepvaart, een springconcours met veertien hin- en (17 sprongen) met een maxi- ale hoogte van 1.50 meter, waarin alleen op „schoon" doch ook op tijd eest worden gereden, toonde Broome Sportman zijn klasse. Als bakens zich op te richten had hij twee Kurrenten van Europese klasse, de derlander Anton Ebben, die als eer- Kairouan tot een foutloos par as gekomen in de uitstekende 85.4 sec., en zijn landgenote Weli Drummond Hay. die eveneens "jos door het parcours was gegaan in de tijd van 85.4. Met hen waren wel enkelen met een schone lei in bos verdwenen, zoals de Duitser "go Simon, de Brit Mac Mahon en de lg Storme, doch hun tijd was niet 'reikend voor een van de ereplaatsen, oome reed een prachtig parcours en lijd van 80.8 sec. zou voor allen, die ia hem kwamen, onaantastbaar blij— Er kwamen overigens na hem nog «hts twee foutloze parcoursen, n.l. van itz Ligges en Harry Wouters van den (ADVERTENTIE) ondag a.s. 2.30 uur DE LEIDSE DERBY Kassa open: 12.00 uur. Oudenweijer met Fanal II in 104 secon- e Nederlanders bij de protocolaire waren. Ebben als derde, Wouters van den Oudenweij- als achtste. Ook in de prijs van Erasmus, de „toegift" van de middag, bleef Harry Wouters, ditmaal met Sa lerno, zonder fouten, doch ook deze prestatie leverde hem door zijn lage tempo (84 sec.) niet meer op dan de achtste plaats. Met een zeer uitgekiend parcours, feilloos gereden in de bijzon der snelle tijd van 57.7 sec., werd Har vey Smith met Johnny Walker de glo rieuze winnaar hiervan en wederom stond Broome (met Jeremy) hoog geno teerd: Tweede met een tijd van 61.2 Bijna helemaal verscholen achter het hoofd een van de laatste hindernissen. Weer was LUDWIGSHAFEN- Wim Ruska heelt op de eerste dag van de wereldkampioenschappen judo in Ludwigshafen voor een geweldige Nederlandse uitsmijter gezorgd door voor de tweede maal in zijn carrière beslag te leggen op de wereldtitel in het zwaargewicht. De eenendertigjarige Amsterdammer zegevierde in de finale van het slopende eendaagse toernooi op beslissing van de Japanse scheidsrechter Ruska consolideerde, hoewel hij tegen het eind duidelijk in moeilijkheden was, tenslotte zijn lichte voordeel. Het publiek in de overvolle Friedrich Ebert-halle. dat zijn favoriet Glahn eigenlijk pas tegen het einde begon aan te moedigen, slikte de beslissing van de arbiter aanvankelijk mokkend, maar nog voor het volkslied was ge speeld sloeg de stemming definitief in het voordeel van de „blonde reus" om. Niemand kon de overgelukkige Ruska toen zijn wereldtitel meer ontnemen. Zijn tweede in het zwaargewicht, be haald. vier jaar na de eerste in de Amerikaanse stad Salt-Lake-city. Ruska: „Het was weer tijd voor een groot succes. Ik moest me waai-maken, vooral na de kansen, die ik dit jaar van de bond heb gehad. Van februari tot mei heb ik in Japan kunnen trai nen. Vanmorgen voelde ik dat het goed zou gaan en ik hield mijn zelf vertrouwen, ook toen de zaken zich niet al te gunstig voor mij ontwikkel den. Maar ik was wel blij dat ik Glahn pas in de finale tegenover me kreeg. Je weet wat voor een tegen stander dat altijd voor mij is". Osawa over de Weslduitser Klaus Glahn. Ruska behaalde tijdens de 10 min. durende eindstrijd licht technisch voordeel, dat aan het eind de doorslag bleek te geven. De Westduitser noch de Nederlander durfden in de finale al te duidelijke initiatieven te nemen, bevreesd als zij waren om de ander in de kaart te spelen. Het werd zodoende een finale, waarin de voor- en omzichtigheid een hoofdrol speelden. Terugval Wii Afgezien van de prestaties Ruska mocht op de eerste dag van een Nederlandse terugval op de we reldranglijst worden gesproken. Met name het optreden van Ernst Eugster en Peter Snijders in het half-zwaar- gewïcht was zonder meer beneden het verwachte niveau. Ernst Eugster. winnaar van de bronzen medaille alle categorieën bij de wereldkampioen schappen in 1969 in Mexieostad. trof in de tweede ronde na een bye in de eërste de Japanner Sasahara. die in Ludwigshafen zijn titel verdedigt. Een nederlaag tegen deze gigant was te voorzien en daarom ingecalculeerd. Sasahara zou immers zijn poule wel winnen, waarna Eugster via de her kansingen terug zou kunnen komen. Maar in de herkansing was het even snel afgelopen. En dat had, tegen de Oostenrijker Kyburz. niet mogen ge beuren. Hoe dan ook. Eugster kreeg een waza ari tegen in een moment van onoplettendheid, en kreeg van Kyburz geen kans zijn fouten goed te a maken. Hetzelfde heeft Peter Snijders min of meer ervaren. Na een overwinning op de Zuid-Slaviër Zuvela stuitte hij op de Weslduitser Barth. De Nederlandse oud-Europees kampioen kon tegen Barth. die werd opgezweept door het drieduizend koppige publiek, geen mo ment domineren. Het was de West- Duitser die in de aanval ging, drie keer technisch voordeel haalde en te recht tot winnaar werd uitgeroepen. Te vrezen viel dat zijn vechtlust niet voldoende zou zijn voor de poule overwinning, met ondermeer de Ja panner Sato nog te volgen. Deze bleef inderdand gemakkelijk tegen Barth overeind, hoewel niet letterlijk, want hij maakte de partij op de grond met een van zijn gevreesde houdgrepen af. Voor de gespannen toekijkende Peter Snijders was het toen meteen afgelo- "Wirtt Kti&ia op het erepodium. Gelaten gaat de spontane vreugde-uitbarsting van het Duitse publiek aan hem uoorbji Rechts: zijn finaletegenstander Klauw Glahn. De debuterende Peter Adelaar, met zijn 2.10 meter en 140 kilogram de langste en zwaarste judoka van het toernooi, heeft moeten ondervinden dat gewicht en kracht lang niet altijd beslissend zijn. De Amsterdamse reus is overigens vrij gemakkelijk uit zijn evenwicht te trekken, iets wat de Rus Goetsoe snel door had. Deze verras sing van de Europese kampioenschap pen in Gotenburg. hij stond daar in de finale zwaargewicht tegen Wim Ruska. strafte de immobiliteit van de Nederlander genadeloos af. vicht: Eer groep j ter Snijder (Ned.). Ernst Eugster (I ihara (Jap.) versl. i tig sec. met beern Howlller (O.-Did. SCHIPHOL. Tijdens een tus senlanding op Schiphol van de Zuidamerikaanse voetbalkampioen Nacional heeft Ajax noch Feijen- oord contact gezocht met het be stuur van de Uruguayaanse ploeg. Nacional kwam gisteren rond het middaguur aan uit Glasgow, waar het woensdagavond met 30 van Celtic had verloren, en reisde latei- in de middag in een lijntoestel van Olympic Airways door naar Athene voor het spelen van twee wedstrij den tegen Panathinaikos en PAOK. Voorzitter Restuccia van Nacional deelde tijdens het oponthoud op Schiphol mee, dat er met Apjax ook geen afspraak was gemaakt voor een bespreking op het vliegveld. „Wij zouden 't wel erg op prijs gesteld hebben als het Ajax-bestuur contact met ons had opgenomen om de moeilijkheden rond de wereldbeker uit te praten. Die wedstrijd behoort tenslotte gespeeld te worden. Dat staat in art. 1 van het reglement dat tussen de UEFA en de Zuidamerikaanse Voetbalbond daarover is opgesteld. Uw eigen .kam pioen van vorig jaar, Feijenoord, heeft trouwens op grond van dit reglement de strijd wel aangebonden. Inderdaad voor ziet het reglement niet in sancties wan neer een club weigert te spelen, al zijn JACHTSPRINGCONCOURS 1. Karl Heinz Giebmanns (W.-Dld.) roome <Gb.: Capt. Edward Campion AO" PO i di (Gb.) iet the 1 (Ned.) Xenophon: 1. Dr. R. Kli iet York 1257 pnt.; 2. H. E ""1 pnt.; 3. Mevi Prijs a 1167 p t niusioi :nedictus-Li Walker Broome (Gb.) met Jeremy 0-61.2 si Fritz Ligges (W.-Dld.) met Goldika sec.; 6. Eric Schoemaker (Ned.) met Blanc 0-74.1 sec.: 7. Anton Ebben (Ned Ceylon 0-74.4 sec.: 8. Harry Wouter den Oudenweijer (Ned.) mei Salerno (Ned.) Smith (Gb.) DEN HAAG In de eredivisie ze telt Feijenoord al op het eregestocl- te met een punt meer dan stadge noot Sparta en zijn grote rivaal AJAX. Het miljoeucnelftal van PSV staat ten opzichte daarvan zeer on gunstig geklasseerd, want de Eind- hovenaren staan vier punten achter op de leider. Ook FC Den Haag kijkt legen een achterstand van drie pun ten aan. zodat geen punt meer ver speeld mag worden om niet al te ver achter te komen op de kopgroep. Feijenoord zal zich aan het hoold van de ranglijst wel handhaven. Of zorgt DWS met zijn nieuwe trai ner Pini v.d. Meent voor een verrassing? Aiax krijgt thuis te ma ken met het doelpuntloze Excclsi- FC Den Haag trekt naar debutante Vitesse in Arnhem. De Gelderse ploeg, welke bij keuze promoveerde, heeft in de drie gespeelde wedstrij den niet ééu enkel punt behaald cn scoorde slechts één doelpunt. Daaren tegen moest de ex-Ajacicd Gert Bals zevenmaal de bal uit het net plukken! Op papier heeft de FC Den Haag weinig moeilijkheden, maar het zal niet de eerste keer zijn dat het heel anders uitpakt dan men denkt. Het elftal van de Zuiderparkers wordt pas later door trainer Jezek gefor meerd. Sjaak Roggeveen zal echter niet van de partij zijn, omdat hij door griep het bed moet houden. René Pas cn Aad Kila zijn de moge lijkheden. Theo v.d. Burch komt we derom aan bod omdat Thijs Wijn- gaarde nog steeds met aanpassings moeilijkheden tobt. Buiten Gert Bals teil hel elftal van trainer C'or Brom nog enkele beken de namen. De stoere Theo van Tole do werd als spits aangetrokken van Excelsior cn een seizoen eerder kwam de middenvelder Ben Werts van NEC over. In de verdediging staan onder meer Bosnia (ex-Sparta) en Nico Kunst (oud-Feijenoord). De overige eredivisiewedstrijden zijn FC Twente—Sparta; Telstar—PSV; FC Utrecht—NEC; MVV—Go Ahead Eagles; VolcndamNAC en tenslotte als sluitstuk: FC Den BoschFC Groningen. Speelde het B-elftal van FC Den Haag verleden zaterdag de uitwed strijd tegen de Ajaxreserves gelijk (00). .morgen aanvang 14.30 uur komt debutant Blauw Wit op bezoek. Het Haagse elftal is als volgt samengesteld: doel: Ardesch; achter: Wijngaarde, v. Vliet, Dc Jong, De Caluwé; midden: v. d. Wulp (cx- RVC)„ Ouwehand. Lochtenbergh; voor: v. Eeden. Looye cn v. Hijkoop. er wel strafmaatregelen in opgenomen tegen de club die weigert in de return match uit te komen. Maar ik vind het geheel in de geest van het reglement dal. sancties worden getroffen tegen een club als Ajax, die helemaal niet wenst te spelen". Aldus de voorzitter. „Wij maken een tussenlanding in Zürich, waar ik over deze zaak een gesprek zal hebben met de voorzitter van de UEFA, Gu6tav Wiederkehr". Van een verzoek van Feijenoord voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Nacional wist Restuccia officieel nog niets af. „Ik heb van dat verzoek alleen via de pers vernomen, maar tijdens deze Europese tournee kan de wedstrijd in ieder geval niet plaatsvinden, want na de wedstrijden in Griekenland spelen we op 7 september in Frankrijk tegen St Etienne, waarna we óp 8 september reeds naar Montevideo terugvliegen". In december staat echter een tweede tournee voor Nacional op het programma en als de wedstrijd tegen Ajax definitief van de baan is, zal Nacional volgens haai voorzitter gaarne tegen Feijenoord uit komen. Alle hoop op een ontmoeting met Ajax had Restuccia echter nog niet opgegeven. Hij deed de suggestie, dat de KNVB in het conflict alsnog bemiddelingspogingen zal aanwenden. „De data hoeven geen beletsel te vormen. Wij zijn bereid op donderdag 11 november de eerste wed strijd in Amsterdam te spelen en op woensdag 8 december de return in Mon tevideo. Met deze laatste datum heeft Ajax zich trouwens aanvankelijk akkoord verklaard". Tot slot zei de voorzitter„Het zou ons spijten, als de strijd om de wereld cup een jaar zou worden onderbroken en wij zouden het met name op prijs stellen, wanneer ons de eer te beurt zou vallen in hetzelfde Olympisch Stadion om de wereldbeker Ie kunnen strijden, waar ons land in 1928 de olympische gouden medaille wist te Amateurploeg voor wereldtitelstrijd MENDRISIO I)e zes amateurs, die morgenmiddag op het circuit van Men drisio in het wereldkampioenschap op de weg zullen starten, zijn dc 25-jarige Fedor den Hertog (Ermelo), dc 24-jarige Nederlandse kampioen Jan Spctgens (Someren), de 19-jarige Anloine van den Bunder (IJzendijke). de 22-jarige Cees Koeken (Achtmaal), de 20-jarige Cees Priem (Goes) cn de 19-jarige Henk Poppc (Oldcnzaal). laatste controle door dokter Ab Rozijn, die ze stuk voor stuk v-o.' honderd proeent in orde bevond.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9