Driedaagse staking in Suriname Faculteiten geneeskunde eens met regering UITGEWEZEN TSJECH MAG TERUGKOMEN OM ZICH TE VERDEDIGEN Ook Spanjaard het land uit Edgar Vos maakt de vrouw weer mooi Inval bij Intoerist in Londen Verzet tegen regering Banzer ^«1 Aanslag op trein in O.-Pakistan .Jx-TEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De 22-jarige gevluchte Tsjech Jiri Broz, die woensdag ons land is uitgezet, nadat zijn verzoek om een verblijfsvergunning en politiek asiel werd afgewezen, mag in ons land terugkomen om herziening van zijn zaak te bepleiten. Intussen heeft het ministerie van Justitie het verzoek om een verblijfsvergunning van de 20-jarige Spanjaard Menas Garcia Pellicer afgewezen. Deze Spanjaard deserteerde een maand geleden uit het Spaanse leger en meldde zich vrijwillig bij de politie te Leeuwarden- Vandaag zou hij op het vliegtuig naar Barcelona worden gezet. De Tsjech was enkele maanden geleden in Athene uit een reis gezelschap weggelopen en via Italië en Frankrijk uiteindelijk op 4 juli ons land binnengekomen. Gisteren meldden wij reeds dat het volgens de Nederlandse autoriteiten niet op hun weg lag de Tsjech als vluchte ling toe te laten, nadat hij eerst geruime tijd in andere landen was geweest. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM De eerste Amster damse couture première werd giste ren gegeven door Edgar Vos en hij bracht zijn bijzonder goede collectie bijeen onder de naam: Beautiful People Look. „Hiermee bedoel ik", aldus de couturier, „dat we weer gewoon móóie vrouwen zullen gaan zien". Die bedoeling is geslaagd: bij hem geen doldwaze of slordige rariteiten maar modieuze kleuren van uitstekende snit in genoeg afwisseling om elke vrouw te kunnen flatteren. Edgar heeft zijn zinnen gezet op enkele zaken die de hele collectie:, doorspelen. de schilderskiel, het broekpak, het Chanelachtig tailleur, de zeer grote mantelkraa'g, vindingrij ke zakken (drie in een), opvallende ceintuurgespen, tee-sjiirts met lieve kleine borduurseltjes die ook op som mige van de vele gedistingeerde I zwarte jurkjes zijn neergedwarreld 1 Het allereerste getoonde model was een mantel van beige imitatiebont (Flausch) gecombineerd met zijden matting; deze originele jas werd ge kocht door Ellen Vogel voor een ko mend toneelstuk met „sex" in de titel. Er volgden variaties op deze mantel in grijs en zwart. Hierna een opmer kelijke Redingote in zwarte wollen stof met afneembare pelerine, een van de mantels die,Edgar naakte, in een diffusion-collectie voor de ^Bijenkor ven. .(Diffusion is een mooi woord voor betere-confectie waarvan het"ontwerp- door een ware couturier is bedacht en onder zijn toezicht uitgevoerd). Een andere eveneens zwarte mantel bleek echter alleen maar een taillelange pe lerine. gedragen over een mouwloze robe-manteau met wollen koltrui. De lengte van de mantels reikt tot onder de knie, die van de jurkjes tot op of iets boven de knie. Voor broekpak en tailleur (met Cha- nelplooien in de rok) is tweed, tweed gelijkende jersey, maar ook veel chenille en fluweel Van Heek- Schuttersveld gebruikt. De pantalons zijn smal of breed, naar het u lijkt. De lengte: tot op de voet, halverwege de kuit .(mei. eendeer brede manchet^ of tot aan "de knfe, terwijl de moge-" lijkheid van de - broekrok blijft be- Onder de jasjes van vele pakken zien we dan de tee-shirts met een in strass geborduurd tekeningetje, soms een beestje, een olifantje of konijn. De apotheose van het broekpak is een smoking uit zwarte wollen crêpe met satijnen kraag over zwarte chiffon blouse. De schilderskiel stelt, zoals dat een schilder betaamt, geen grenzen aan de fantasie. Met of zonder sluiting is een ruim jak in elk soort materiaal, kleur en dessin, en daarom eventueel zeer gekleed bijvoorbeeld in zwart fluweel met goudbronzen boeketjes bestrooid. De lengte van de maakt het vele vrouwen mogelijk slank te zijn in een pantalon, die zij eerder niet konden dragen. Na een allerliefste serie gedessineerde jurkjes uit wollen crêpe, soms verge zeld van een bescheiden zichtbare cu- lotte, komen we aan het vele zwart voor de avond: soepel vallende model len met aangeknipte vlindermouwen of strakke wit-satijnen manchetten; de jurken smal van boven en ruim tot wijd naar benedep uitvloeiend, in zij den jersey, zijden en wollen crêpe, organza, eventueel met fluwelen moiré j of kant gedecoreerd. Behalve het telkens genoemde zwart koos Edgar Vos ook veel donkerbruin (o.a. met contrast van kobalt-blauw), roest, roze, rode tinten en wit. De Fransen zouden deze collectie „femme-femme" noemen. Wij' moeten het doen met een minder betoverend woord: vrouwelijk. Het Kamerlid Voogd (P.v.d.A.) hoopt herziening van de beslissing van Justi tie te verkrijgen, omdat de Tsjech in middels van de Franse politie te horen heeft gekregen, dat hij binnen een week Frankrijk moet verlaten. De heer Voogd meent, dat de Nederlandse justi tie met de beslissing tot uitwijzing een te groot risico heeft genomen. De ge dachte dat Jiri Broz wel in Frankrijk politiek asiel zou krijgen blijkt te opti mistisch te zijn geweest. Het Kamerlid vindt dat met de uit wijzing van de Tsjech onbegrijpelijke haast is gemaakt. Hij had niet eens de tijd om zijn zaken te regelen. Volgens het ministerie werd deze haast veroor zaakt doordat Jiri Broz, die van Eind hoven naar De Bilt was verhuisd, niet op de hoogte kon worden gesteld van de beschikking tot weigering van zijn verblijfsvergunning. Daardoor kwam voor hem de uitzetting zo onver wacht. Als hij in ons land terug is krijgt hij alsnog een afschrift van de beschikking waarvan hij dan herziening kan vra gen. Hij mag in ons land blijven om de beslissing af te wachten. De vandaag uitgezette Spanjaard kwam een maand geleden zonder pa pieren liftend in Leeuwarden aan. Daar meldde hij zich bij de politie, die hem insloot. Menas Gracia Pellicer loopt bij terugkeer in zijn land de kans wegens desertie te worden veroordeeld tot drie iaar cel en drie jaar dienst in de Sahara. Hij deserteerde in paniek na een slaande ruzie. LONDEN (Reuter) Twintig leden de rechtse zionistische Heroet-be- weging zijn donderdag het kantoor van Russische reisbureau Intoerist in Londen binnengevallen en hebben daar klanten en personeel een half uur lang vastgehouden. Zij deden dat uit-protest egen het gevangen houden van Svlva ialmanson. die in december vorig jaar n Leningrad tot tien jaar gevangenis- s veroordeeld in de zaak van de nislukte vliegtuigkaping. Bolivia LA PAZ (Reuter) Al het onderwij zend personeel in het Boliviaanse mijn- kladje Potosi is gisteren voor onbepaal de tijd in staking gegaan. Het is het teken van georganiseerd verzet iegen het nieuwe rechtse bewind van kolonel Hugo Banzer sinds dat op 22 ugustus aan de macht kwam q bloedige gevechten. De leerkrachten willen met hun actie I i tegen de arrestatie van akbondsleiders als onderdeel van de portdurende jacht op sympathisanten i de afgezette linkse president Juan Torres. Veel politieke, vakbonds- en udentenleiders zijn sinds 22 augustus ndergedoken uit vrees eerdaags te zul- 'n worden opgepakt. Bezorging aan huis van post en krant op prijs gesteld DEN HAAG (ANP) Dc Nederlan ders z\jn erg gehecht aan postbezorging aan huis. In de personeelskrant „Aange tekend" van de PTT staat dat b(jna drie kwart, om precies te zijn 72 procent van degenen, die post ontvangen, er zelfs in de toekomst wel iets extra's voor over zou hebben om te kunnen bleven zeg gen: „Daar is de post". Het blad grondt zijn mening op een in opdracht van de PTT door het Nipo in gesteld onderzoek. De postdienst wilde graag de waardering voor postbestelling afmeten aan die voor thuisbezorging van andere artikelen, zoals de krant, melk brood. De vraag of me stelt zodanig, dat komst iets extra's haalde de volgende bezorging op prij: Tien er in de toe- >or over zou hebben, de post 72 pet.. de krant 70 pet., melk 58 pet. en brood 45 pet. Ht hoofd van de afdeling marketing en verkoop post, die het onderzoek ganiseerde, de heer I. Verdouw, vindt de uitslag positief. Hij is zich er overigens van bewust, dat er wezenlijk onder scheid bestaat tussen post, krant, melk en brood Immers: krant, melk en brood wil men hebben en men weet zeker, dat ze op talrijke verkooppunten te vinden zijn. terwijl men nooit zeker weet of er post is. Prins Bernhard danst de ceremo niële dans mee, vangen werd tijdens een visite aan een dorp van Karo-Ba- takkers. Hij werd zelfs gekleed als vorst van de Karo- Batakkers. Mr. Everts krijgt VN-functie NEW YORK (AP) De Nederlander Jacob Everts (55) is benoemd tot direc teur van de afdeling belast met de verzorging van investeringen in het bu reau voor de coördinatie van hulppro gramma's van de dienst voor de ont wikkelingshulp van de Verenigde Na ties. De heer Everts, is meester in de rechten. Hij is gehuwd en heeft zeven kinderen. Tenor John van Resteren, sopraan Antoinette Tiemessen en Gert Timmermans (van links naar rechts met hengels) neurieden gistermiddag melodieën uit de opera „De Parelvissers", toen ze in Zutphen een kansje waagden in een viswedstrijd om twee auto's. Zaterdagavond aanstaande zingen Antoinette en John operettemelodieën in een concert met het Overijssels Philharmonisch Orkest in de Zutphense Buitensociëteit onder dc titel „Eln Abend in Wien". i NATIONALE PLANNING LEIDEN Het Interfacultair Over leg van de Nederlandse faculteiten der Geneeskunde (I. O. G.) staat positief tegenover het regeringsvoorncmcn om voor universitair en hoger beroepson derwijs een geheel nieuwe procedure voor planning en begroting in te stel len. Met de regeringsplanncn (ingege ven door voorstellen van het adviesbu reau McKinsey) zal hel volgens het I. O. G. mogelijk worden een beleid te gaan voeren voor het geheel van taken, dat de medische faculteiten en de aca demische ziekenhuizen vervullen voor de nationale gezondheidszorg. McKinsey adviseerde om een continu proces van planning, begroting en eva luatie op gang te brengen, waarbij elk PARAMARIBO (ANP) Volgende week maandag, dinsdag en woensdag zal er in Suriname gestaakt worden tegen het sociaal en economisch beleid van dc regering. Dc Surinaamse minis ter-president dr. J. Scdney heeft beslo ten zijn officieel staatsbezoek aan India in verband met de aangekondigde sta king uit te stellen. zijn tegen de politiekee samenstelling van de regering in Paramaribo, maar dat men reorganisatie nodig acht omdat enkele ministers niet thuishoren op de post die zij bekleden. De centrales noemden de namen van de minister van Economische Zaken J Rens en van de minister van Financiën H. Radakishun. Een vakcentrale keerde zich ook tegen de minister van Volksgezondheid dr. R. Vonsee. Bij de reorganisatie van het kabinet zou de vakbeweging een urgentiepro gramma willen voorstellen en bereid zijn enige verantwoordelijkheid te wil len dragen in de vorm van garanties „voor het in bedwang houden" van de vakbonden. Inmiddels heeft de vereniging vhn werkgevers, het Surinaams Bedrijfsle ven, haar leden geadviseerd zich strikt te houden uan hel beginsel ..geen loon voor niet verrichte arbeid". Voorts wordt geadviseerd de vakcentrales aan- De gouverneur van Suriname, dr. J. H. E. Ferrier, heeft bij de opening van het zittingsjaar van het Surinaams par lement gezegd dat de invoering van het minimumloon de volle aandacht heeft van de regering. Ook voor de regeling van arbeidsgeschillen en ongevallen zal de arbeidswetgeving verder worden uit gebouwd, aldus Ferrier. NEW DELHI (A.F.P.l. Volgens het Indiase persbureau PTI is begin deze week in Oost-Pakistan tussen Tsjitta- gong en Dacca een personentrein op een door Bengaalse vrijheidsstrijders ge plaatste mijn gereden. Zeker honderd mensen zouden daarbij de dood hebben gevonden. De trein vervoerde eveneens proviand voor de Pakistaanse regerings troepen, aldus PTI. jaar de plannen voor de toekomst wor den bijgestuurd. Dat alles op natio naal niveau. Op het ogenblik maakt elke universi teit zijn eigen begroting, die weer los staat van de begroting van het acade misch ziekenhuis. De touwtrekkerij tus sen de verschillende faculteiten om de universitaire begroting rond te krijgen wil het I. O. G. vervangen zien door een belangenafweging op landelijk ni veau. Wat dan weer de weg opent naar een gecoördineerd nationaal beleid voor het totale medisch onderzoek en onder wijs. Volgens het I. O. G. dat zijn visie kenbaar maakt in het vandaag versche nen weekblad „Medisch Contact", moet het ministerie van Volksgezondheid bij dit beleid medeverantwoordelijkheid dragen met het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen vanwege de zware rol, die de academische zieken huizen vervullen als regionale centra. Willy Stoph volgt Ulbricht op BERLIJN (AFP) Premier Willy Stoph van de DDR zal Waller Ulbricht opvolgen als voorzitter van de Oostduit- sc staatsraad, zo is gisteren in goed in gelichte kringen in Wcst-Bcrlijn verno- Ulbricht, die 79 jaar is, heeft zich enige tijd geleden voor een rustkuur teruggetrokken. Op 3 mei van dit jaar droeg hij de leiding van de Communis tische Partij over aan Erich Honecker. Hij bleef „erevoorzitter". (ADVERTENTIE) sir NAJAARSBEURS (beatrixgebouw)+INTER DECOR (bernhard-en irenehal) Y OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, zondag 5 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7