Leiden garandeert aan buurtgemeenten energie voor huizen en scholen ONTSNAPPING VAN DE APENPLANEET Apenkooi met 'n dubbele bodem Kermis in De Zilk draaide uitstekend Kleuter bont jack Spectaculair verloop in Ronde Noordwijk Dokter Bazuin 25 jaar bij G.G.enG.D. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 De derde Apenplaneetfilm is er. Dat betekent dat we na het succes van de eerste twee een soort Dracula- effect kunnen verwachten.- Binnen kort telt filmland evenwel kinderen uit de apenkooi als er zonen en dochters van griezelgraaf ronddolen. Al is in de tweede apenfilm hun planeet vergaan, drie van de den kende chimpansee's zijn in een rakei gekropen en tijdig naar de derde film gevlucht. Voor wie het niet weet, de apenplaneet is de aarde, maar dan wel in het jaar 3955 wanneer apen heersen en de onmon dige mens tot slavernij is gedoemd. De vluchtelingen zijn de uit vorige films bekende Cornelius en Zira plus een dokter Milo. Maar ook op aarde wacht ze ellende. Het (Amerikaanse) mensdom voelt zich bedreigd en gaat jacht op ze maken, vooral als blijkt dat vrouwtjesaap Zira in verwach ting is. Natuurlijk is het de grootste denkbare waanzin, maar regisseur Don Taylor heeft er een best onder houdende film van gemaakt. De grapjes die uit de omkeer-situatie mens-aap voortkomen zijn aardig, al ligt de moraal er wel duimdik bo venop. Vóór de apen het loodje leg gen is de chimpansee-baby geboren en zijn eerste woorden zijn de laat ste op de geluidsband van dit apen- spektakel: „Mama, mama". We zul len het bijdehandje vast nog in een hoop vervolgen mogen bewonderen. Nader Adres onbekend LUXOR Het leven van een Parij- se politieman gaat niet over rozen. Dit moet Lino Ventura ondervinden in José Giovanni's „Dernier domicile connu" naar de roman van Joseph Harrington. Zijn vrij hardhandig op treden levert hem kort na de begin titels niet alleen een reprimande van zijn superieuren op. Hij wordt weg gepromoveerd naar een wijkbuereau, waar hij met assistente sexmaniak- ken in bioscopen moet opsporen. Tenslotte krijgt hij toch weer een kans op het meer normale recher chewerk. Samen met zijn assistente moet hij binnen acht dagen een kroongetuige voor een moordproces opsporen, die zonder nader adres achter te hebben gelaten, zijn biezen heeft gepakt. Wat volgt is een lange zwerftocht door Parijs waarin aller lei markante typetjes tenslotte zo veel tips geven dat de politieman de gezochte op het spoor komt. Hand langers van de beschuldigde hebben hem echter op een veilige afstand geschaduwd en ook zij zijn dus de vermiste op het spoor. Niettemin weet de politieman zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Maar aan het nogal wrange slot is zijn toegewijde assistente toch wel van hem vervreemd. Nudes on the rocks REX Charlie Robinson, 'eens een gevierd revuekroniek, komt in de tijdmachine van een bevriende uit vinder terecht en belandt, niet ge heel tot zijn ongenoegen, per onge luk in het stenen tijdperk. Hij wordt geconfronteerd met op Neandertha lers gelijkende wezens, die hem het leve danig zuur maken. Een prettige bijkomstigheid voor hem is, dat het vrouwvolk textiel als overbodige ballas beschouwt. Zij verrassen en verleiden hém met hun inderdaad niet onaanzienlijke proporties. Zoals dikwijls is het verhaal ondergeschikt gemaakt aan de behoefte een zo groot mogelijke hoeveelheid bloot te laten zien. Wat dat betreft is War- Rose. regisseur-camaeraman- irioschrijver, volkomen 'ge slaagd. Als filmer moet Rose de klas een keertje overdoen. Liefdesorgiën REX Dat Hendrik VIII zich niet alleen met regeren heeft bezigge houden, laat regisseur Carlton de Serge duidelijk naar voren komen in zijn produktie „De liefdesorgieën ,van Hendrik VIII". Hendrik haaft nauwelijks tijd om zich met lands belangen bezig te houden. Dat kan ook niet anders, want steeds weer fladecren er fraai gevormde vrou wen rond hem en steeds weer zet Hendrik (Laurence Adams) zijn gou den kroon af om elders van zich te laten spreken. Dat het tenslotte toch niet zo goed afloopt met Hendrik is dan ook geen wonder. Bloody Mama CAMERA Regisseur Roger Cor- man, vooral bekend door zijn voort reffelijke kijk op het doen en laten van de mens, weet ook in „Bloody Mama" weer zijn mensenkennis in knappe opnamen om te zetten. Een belangrijke bijdrage leveren onge twijfeld ook de sterspelers Shelly Winters en Pat Hingle. 's Nachts, het moment had niet beter gekozen kun nen worden, speelt de gruwelfilm „Frankenstein". Deze tophit als het 'gaat om koude rillingen en angtaan- jagende close-ups is nog steeds het schoolvoorbeeld van de gruwelfilm. Reprises STUDIO-LIDO Jaques Tati en Bert Haanstra hebben elkaar in Yes monsieur Hulot weten te vinden. Hoewel beiden een totaal andere be nadering van acteurs en onderwer pen hebben, spelen beide grootmees ters het klaar een aantal grappen in elkaar te draaien die elke bioscoop bezoeker van het begin tot het eind bezig zal houden. Ook James Bond blijft nog een week in Leiden. „Je leeft maar twee keer" zal echte rechtgeaarde op sensatie beluste filmkijkers handen vol kijkgenot be zorgen. Vooral de keren dat James spektakelstukken in het luchtruim uithaalt, stijgt de spanning ten INVESTERINGSSTOP VOOR SLF: LEIDEN De concessiegemeenten van de SLF zullen niet de dupe zUn van de investeringsstop voor de energiebedrij ven, waartoe de Leidse gemeenteraad besloot. B. en W. van Leiden hebben de gemeentebesturen van de concessie gemeenten laten weten dat zjj de direc teur van de energiebedrijven gemachtigd hebben om binnen de begroting 1971 „al die investeringen te doen, welke nodig zijn om de onmiddellijke energie voorziening ten behoeve van woning bouw en geraeenschapsvoorziienngen mo gelijk te maken". Het schrijven van het Leidse gemeente bestuur aan de collega's van de energie- afnemende gemeenten bevat het besluit dat de raad maandag j.l. genomen heeft op het voorstel dat B. en W. van Leiden de besturen van de concessiegemeenten na de overlegbijeenkomst van vorige week voorlegde. Dat besluit luidt: a. lid IV van het besluit van 28 juni 1871 te handhaven in die zin, dat vanaf die datum geen nieuwe inves teringen ten behoeve van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Elektri citeit worden gedaan, voor zover tot de uitvoering van voornoemde inves teringen niet reeds namens de gemeente contractuele verplichtingen waren aangegaan voor voornoemde datum; b. nadere maatregelen met betrekking tot de investeringen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit te overwegen, nadat het antwoord van de ministers van Financiën, Binnen landse Zaken en Economische Zaken op de brief van Burgemeester en Wethouders van 19 juli 1971, afd. Fin. (A.F.B.) no. 9823, zal zijn ingekomen De Raad heeft hiermede opnieuw uit drukking gegeven aan de bezwaren, welke bij onze gemeente bestaan tegen de werking van de huidige regeling van de centrale financiering. B. en W. van Leiden stellen in hun schrijven aan de energie-afnemende ge meenten vast: „Vorenvermeld besluit zou er echter niet toe mogen leiden, dat de gemeenten in het directe verzorgingsgebied van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit in de uitvoering van hun beleid' ten aanzien van die zaken, welke van essentieel belang zijn voor die gemeen ten, door de investeringsstop voor de energievoorziening extra worden be lemmerd". Daarom hebben zij in overleg met de commissie voor de Stedelijke Licht fabrieken de directeur met ingang van gisteren gemachtigd, die investerin gen te dien, die in het kader van de begroting gedaan kunnen worden om te voorkomen dat woningbouw en gemeen schapsvoorzieningen knel raken. Maar verder schrijven B. en W.: „Ten aanzien van alle overige investe ringen dienen voorstellen tijdig te wor den ingezonden". VOORSCHOTEN. Mejuffrouw G. Jansen van de Gevers Deynootschool in ^oorschoten zit veertig jaar in het onderwijs. Woensdag 22 september wordt er ter gelegenheid van dit gouden jubileum een receptie ge houden in het jeugdgebouw De Werf achter de gereformeerde kerk; aan vang acht uur. Speelterrein aan Geraniumstraat voor oudere jeugd LISSE Door B. en W. van Lissc is aan de raad voorgesteld een krediet van f 22.000— te verlenen voor de aan leg van een speelgelegenheid voor de wat grotere jeugd uit de omgeving Broekweg-Geraniumstraat op een bin nenterrein, omsloten door de Geranium straat, Gasstraat-Narcissenstraat en Broekweg en gelegen tussen dc op dit binnenterrein reeds gebouwde Chr. Nat. Kleuterschool en het gebouw van de Postduivenvereniging. Het terrein zal hoofdzakelijk moeten worden bezien als een terrein waarop balspel kan worden beoefend. Daarom wordt een wal aangelegd, om de omwo nenden zoveel mogelijk tegen hinder te beschermen. Er worden geen speel- werktuigen geplaatst. Voor de kleinere kinderen zijn in de omgeving al enige speelterreintjes aanwezig. De toegang wordt gedacht aan de zuid-oostelijk ge legen doorgang naar de Geraniumstraat tussen twee woonblokken. Bona Stars oefent tegen B.C. Paulus LEIDEN Zaterdagavond zal het voorlopige eerste team van Bona Stars uitkomen tegen de jonge, ambitieuze en van veel lengte voorziene ploeg uit Tilburg, B. C. Paulus met o.a. oud-Bona Starsspeler William Bailley en inter national Anton v. Helfteren in de gele deren. Dit team heeft vorig seizoen een beslissingswedstrijd van Harlem Cardinals verloren en zodoende de pro motie naar de eredivisie gemist en is een geheel andere ploeg dan de balar tiesten van Suvrikri, tegen wie de Stars gisteravond in het veld traden. Deze wedstrijd werd met 6466 verloren. (Advertentie) DE ZILK Begunstigd door het mooie zomerweer zijn de volksspelen in De Zilk op grandioze wijze geslaagd. Pok de vele attracties op het kermis terrein kwamen goed aan bun trekken, vooral de auto-scooterbaan was bij dc jeugd in trek, maar ook de draaimolen voor de kinderen was steeds volledig bezet. Ook de overige kramen hadden geen reden tot klagen. De belangstelling bij de diverse spe len was enorm groot, vooral het tobbe steken en tonknuppelen waren evene menten waar velen van genoten. De winnaars van de volgende spelers wa- Doeltrappen: 1 Wim Ruigrok, 2 Kees Kors, 3 Arie Houdijk. Tonknuppelen: 1 N. Meiland, 2 Kees Weijers, 3 P. Hoogewerf, 4 Ted van Mastklimmen: 1 Leo Lengers, 2 Phil Tobbesteken: 1 Jan v. Maris, 2 Carla de Winter, 3 George Lengers, 4 Trudi van Haaster, 5 Henk Warmerdam. Groot was de verrasing toen het paar Sjeng-Tul ten tonele verscheen bij het tobbesteken, dit paar kreeg de prijs voor de meest originele kleding. Bij de puzzelrit auto's ging de le prijs naar Ton Ruigrok, 2 Gerard Meskers, 3 Carla Bartels en 4 Th. Klinkenberg. De troostprijs ging naar de pechvogel van de dag de heer P. Godefroy, die met zijn auto ergens in Nederland is blijven steken. In het Van Nispengebouw aan de Sportlaan werden de prijzen door burgemeester Bosma uitgereikt. (ADVERTENTIE) Kijk... bij IEMCO wasautomaat BAUKNECHT WA 610 5 kg inhoud goed centrifugeren 1274.— TIJDENS LEIDATO 899— Cadeaucheque 50. IFMCQ N.V. NIEUWE RIJN 32 - TEL. 24244 voorfëfSö halve prijs HOOGMADE Maandagavond a.s. komt na geruime tijd van onderbreking de NKV Vrouwenvereniging om 19.30 in Huize van der Ploeg. Die avond staat er een breimodeshow op het pro gramma. Behaaglijk warm bontjack van prachtig acrylborg. Onde 92-110 (2-5 jaar). 53 50 nu, (maat 92) vi De gisteravond ter gelegenheid van de opening van de driedaagse kermis gehouden lampionnenoptocht trok mede. ook dank zij het uitstekende weer. grote belangstelling. Enkele honderden kinderen, al of niet vergezeld van hun ouders, maakten, gewapend met een kleurrijke lampion, een tocht door Koudekerks straten. De muziekvereniging Kunst tta Arbeid verleende aan dit altijd weer boeiende kinderfestijn muzikale medewerking. Jan de Rukkert greep zege NOORDWIJK De traditionele Ron de van Noordwijk, waarin outsiders en nieuwelingen aan de start komen, ken de dit jaar een bijzonder spectaculair Was het bij de outsiders doordat C. v. d. Burg al bij het begin de leiding nam, en deze niet afstond totdat hij voor het laatst de lijn gepasseerd was; bij de nieuwelingen was het vanwege het feit, dat één van de kanshebbers in het begin een lekke band kreeg en toen, van achterin het peloton, terugkwam bij de kopgroep, om in de laatste twee ronden een voorsprong op te bouwen, en hiermee de race te winnen. Deze glorieuze winnaar was de Amsterdam mer Jan de Rukkert, van de wielerver eniging „De Bataaf". Beide winnaars werden gehuldigd door miss „Augusti- nus" Noordwijk. Daarnaast werden zij de eigenaar van een aantal prachtige prijzen die de Noordwijkse middenstand beschikbaar had gesteld. Zo was er voor de winnaar van de outsiders een prach tige racefiets, geschonken door een gro te rijwielhandel in de Molenstraat, of tewel Jac. de Lange. Tweede bij de outsiders werd T. v. Beek, op de derde plaats eindigde A. V. d. Niet, hierbij moet echter wel opgemerkt worden, dat winnaar Van de Burgh hen wel op een ronde achterstand had gereden. Een bijzondere prijs was voor K. Caspers, beschikbaar gesteld door een naamge noot, omdat hij als oudste deelnemer de race uitgereden had. LEIDEN „Om u dc waarheid te ccggen, toen ik 25 jaar geleden naar Leiden kwam, na tien jaar huisart senpraktijk in het Drentse Schoon- »ord (gemeente Sleen), was hier op iet gebied van de gezondheidszorg log veel te organiseren. Wat in Drente de gewoonste zaak van de wereld was. moest hier in de uni versiteitsstad Leiden nog worden op gebouwd. De zuigelingen- en kicu- ierzorg bijvoorbeeld waren hier in Leiden nog in de sfeer van dc ar menzorg. van het charitatieve. Ik moest constateren, dat de -zuidoost hoek van Drente Leiden zeker twintig jaar vooruit was." Aan het hoofd is dokter J. G. Ba zuin, directeur van de GG en GD, (de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst), die morgen zijn 25-jarig jubileum viert als gemeen te-arts. In 1946 werd deze op 30 mei 1908 geboren predikantenzoon tot schoolarts benoemd in Leiden cn in 1958 volgde hij dokter Zijerveld op als directeur. Dat hij in '46 overstapte van het curatieve in het preventieve werk, was niet het gevolg van een langzaam gegroeide afkeer van de huisartsenpraktijk. In Drente had dokter Bazuin zich (ook op provinci aal niveau) al bezig gehouden met de sociale geneeskunde en de hier door gegroeide belangstelling, ge combineerd met huiselijke factoren onderwijsmogelijkheden voor zijn drie zoons deed hem besluiten een gooi te doen naar de Leidse schoolartsvacature. Nu, 25 jaar later, is er in feite niet één terrein van de algemene gezondheidszorg in Leiden, of dokter Bazuin heeft er bemoeienis mee. Door zijn functie én door zijn persoonlijke interesse en initiatieven rolde hij van het één in het ander. De GG en GD groeide met hem mee. Toen hij hier kwam, telde de dienst drie artsen, nu zijn dat er negen, onder wie een psychiater. Er zijn nu acht verpleegsters; dan zijn er de EHD'ers en het administratief perso neel en tenslotte is er dan ook nog het badhuis in de Lindestraat, dat onder de GG en GD ressorteert. Het aantal bestuursfuncties van dok ter Bazuin is bijna niet meer te tellen. Roode Kruis, schooltanverzor- ging, mytylschool, rheumafonds, Prin ses Beatrixfondsen ga zo maar door. Momenteel wordt een flink deel van zijn tijd in beslag genomen door het verpleeghuis Zuydtwijck in Zuidwest (156 bedden), dat in mei in gebruik wordt genomen en waarmee dokter Bazuin letterlijk dolgelukkig is. Er zijn trouwens meer dingen, die hem gelukkig stemmen. Om met zijn laatste grote „overwinning" te be ginnen: eindelijk is het centraal op- nemingsbeleid van de Leidse bejaar dentehuizen een feit geworden. Alle besturen geven nu hun wachtlijsten door naar de GG en GD, die volgens een uitgekein systeem van objec tieve maatstaven alle aanvragen om een plaatsje in een bejaardentehuis beoordeelt en vervolgens een advies uitbrengt aan het betrokken bejaar dentehuis. Dat advies is niet bindend maar zal over het algemeen wel worden opgevolgd, zo is afgesproken. Zuster Buitelaar is de coördinerende persoon in dit systeem (dat de be schikbare ruimte in de bejaardente huizen zo effectief mogelijk beoogt te verdelen.). Dokter Bazuin heeft in de afgelo pen 25 jaar mèèr idialen zien verwe zenlijken. „De Kruisverenigingen met hun consultatiebureaus functio neren nu veel beter dan toen ik hier kwam," zegt hij nu. „Bovendien is er nu een perfete samenwerking tus sen de Kruisverenigingen onderling, waartoe ook het Gezondheidscen trum in Noord en het over twee maanden te openen Gezondheidscen trum in Zuidwest veel bijdragen. Daar hebben wij dan particulier ini tiatief en overheid onder écn dak. De integratie is geregeld en moet alleen nog worden geperfectioneerd. Ook de jeugdgezondheidszorg is enorm ver beterd in samenwerking met de uni versiteit, de Schooladviesdienst en het Pedologisch Instituut." Maar de jubiiaris-van-morgen is meer een man van vooruitzien dun van terugblikken. Daarom presideer de hij vanmiddag weer de „club van Negen" (een vereniging van GG cn GD-direclcurcn), een leerzaam en blikverruimend contact, en daarom zal de jubileumviering voor hem slechts een korte onderbreking bete kenen van zijn veelzijdige organisa torsactiviteiten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5