Rijn moet tijdig omgelegd worden RIJNSBURG Knegtel heeft mooiste stand van de Leidato Ontwikkeling Alphen wordt anders gestagneerd Jury besliste uiteindelijk nIf1 i was altijd al plaatsje vol bedrijvige handel VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT i 4 - 4 4^ i Volgens dit uitgestippelde tracé wordt de Rijn bij Alphen verlegd. Met rapport tracht Alphen provincie gunstig te stemmen ALPHEN AAN DEN RIJN Aan de medewerking van de provincie zal het afhangen of de vaaromlegging van de Oude Rijn in Alphen a. d. Rijn ook inderdaad, zoals gepland, voor het einde van 1979 gereed zal zijn. Op de eerste plaats dient, om in de binnenstad vrij spel te hebben, van de zijde van de provincie zo snel mogelijk te worden begonnen met de aanleg van de provin ciale weg, die komt te lopen ten zuiden van Ridderveld. Bovendien moet de ge meente Alphen aan den Rijn voor de uitvoering van het programma van de vaaromlegging, kunnen beschikken over de nodige financiën. Zou dit laatste niet liet geval zijn, dan betekent dit dat de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn danig zal worden gestagneerd. Vooral de plannen die er bestaan rond Ridder veld II komen dan in het nauw. Om zo beslagen mogelijk ten ijs te komen heeft de afdeling gemeentewer ken van Alphen aan den Rijn een lijvig rapport samengesteld over de Rijnom legging. Met dit rapport tracht men de provincie gunstig te stemmen „want", zo zei gisteren burgemeester R. M. Gal las bij de officiële overhandiging van het eerste exemplaar aan de directeur gemeentewerken ir. C. Hakstege: „Als je in de huidige moeilijke financiële situatie succes wilt hebben, dan moet je je plannen goed presenteren. Met dit rapport willen we de provincie ervan doordringen, dat als de vaaromlegging niet wordt gerealisserd, dit een aantal nare consequenties zal hebben. We zijn nu in een stadium waarin we onze hand ophouden." Hoewel in het verleden al heel wat is' geschreven over de Rijnomlegging biedt dit prachtig uitgevoerde rapport een aantal nieuwe gezichtspunten. De heer Hakstege over het rapport: „Het tracé van de Rijnomlegging, de strook ten zuiden van Ridderveld, stond al een tijd vast. Het bleek echter dat deze zaak de gemoederen in Alphen aan den Rijn nogal bezighield. Daarom zijn we ook wat dieper in de materie gedoken. Nu beschikken we ook over de gegevens van verkeerstellingen op bruggen, re- creatie- en beroepsvaart." N. van Leeuwen nam I afscheid brandweer J BODEGRAVEN De heer N. van Leeuwen heeft gisteren in besloten kring afscheid genomen van de vrijwil- el lige brandweer. j Burgemeester Croles bracht de loop- baan van de heer Van Leeuwen in 1 herinnering en overhandigde hem een oorkonde en het onderscheidingsteken van de Ned. Ver. voor de Brandweer. I Verder werd het woord gevoerd door de I heren Zekveld namens het korps en Adriaanse en Van der Giesen als hoofd- nk commandanten. LTB dag naar Heiloo Roelofarendveense 3p: ROELOF ARENDSVEEN Woensdag 15 september gaat de LTB Roelof - ort arendsveen en omstreken een tocht ma- ken naar Heiloo. Het is een jubileum want het is dit Jaar voor de 25ste keer dat de oogst- dankdag gehouden wordt. De daginde- linf is: 10.00 uur plechtige eucharistie viering, 12.30 uur samenkomst bij de Kruisberg en 13.30 uur plechtig lof met processie en Te Deum. De offergaven, die in natura naar het altaar gebracht worden, zijn bestemd voor geestelijk gehandicapte kinderen in „De Harte- Volgend jaar weer Jeugdland Nieuwveen NIEUWVEEN Gisteren hebben de leiding en helpsters van „Jeugdland" afscheid genomen tot volgend seizoen. L> Op de videorecorder zag men nog j eens het enthousiastme waarmee de ve- - 1c kinderen aan de door hen geqrgani- l| seerde vakantiespelen deelnamen. Nieuwveens „Jeugdland" was een expe- |_j riment dat even enthousiast is ontvan gen als het in een tijdbestek van nog i geen twee weken is opgezet. Men heeft i een batig saldo kunnen boeken dat benut zal worden als eerste inzet voor volgend jaar. NIEUWKOOP In het gemeentelijk wembad zijn weef de jaarlijkse wed- i strijden gehouden tussen de basischolen de gemeente. Uitslagen eerste werd O.L. Pieter de Graafschool met beker, c; tweede werd H. Hartschool, derde werd 1 Chr. Maranathaschool en vierde werd Antmuisschool Noordn. LEIDEN Dc origineelste stand van de Leidato. Dit predikaat kreeg gisteren de stand van firma Knegtel uit Leiden, van de jury, die de moeilijke taak in dc schoenen geschoven had gekregen om alle stands op de Leidato te beoordelen op verkoopkracht, originaliteit en op de beste inrichting. Dat deze laatste prijs gewonnen is door de firma Bulthuis, is helemaal niet gek. In deze betrekkelij ke kleine stand was een keur van stijlvolle klassieke meubelen te zien. De stand was ingericht als een kamer, maar het sfeervolst werd ze toch wel, doordat de stand aan drie kanten geslo ten is. Die jury, bestaande uit mevrouw H. C. Simons-Kersten, de heer Evert Cas- telein en de heer R. A. Dekker heeft het beslist *iiet gemakkelijk gehad. Daar van getuigt het grote aantal eer volle vermeldingen. Eervolle vermeldin gen die er waren voor de acht banket bakkers van Leiden en omgeving. Een erg leuk ingerichte stand met heel veel kleine bakkertjes, die de hele dag druk .bezjg waren om de heerlijkste dingen klaar te maken. Het meest aantrekke lijke aan de stand was de dozen-quiz, waar een enorme taart mee te verdie nen was. Andere eervolle vermeldingen waren er voor de stand van Hulshoff N.V.. Kooymans Fuchsia's en voor de stand van de Rijks- en gemeente poli tie. De laatste stand trok veel belang stelling. Elke dag waren er drommen kleine jongetjes die nou ook wel eens wilden zien wat de politie deed. Als dan ook nog even op een van de moto ren mochten zitten was dat helemaal het einde. Toch had de stand niet al leen maar een propagandadoel, want er zat ook constant iemand voor werving van nieuwe krachten. Behalve dq stands die gehuurd wa ren, waren ook verscheidene zogenaam de 'vrije stands. Stands die erg sympa thiek aandeden. Een verademing tussen alle verkoopstands. Twee ervan moeten we beslist noemen. Die van het Roode Kruis, helemaal achter in de hal en die van de ..Vogelwacht Rijnland', in de hobbyhal. In de stand van het Roode Kruis worden allerlei soorten handwer- Geen aquedact, maar brug op Rijnkruising niet Kennedylaan In het rapport zijn zeven alternatieve tracés behandeld. Van elk daarvan zijn de voor- en nadelen uitvoerig opge somd, alsmede de consequenties voor de waterhuishouding, de globale kostenin- dicaties en de realiseringskansen. Het tracé ten zuiden van Ridderveld kwam er het beste vanaf. Enige nadeel, en veel Alphenaren vinden dat een belangrijke, is het besluit van gemeentewerken om op de Rijnkruising - Kennedylaan niet een aquaduct maar een brug te bou wen. Volgens de heer Hakstege zijn de belangrijkste redenen de grote kosten en het verschil in lengte van de oprit- Hij gelooft niet dat het scheepvaart- en landverkeer veel hinder van de brug zal ondervinden. „De hoogte van de brug is ruim voldoende om tijdens het spitsuur dicht te blijven", aidus zijn commentaar. De vaarwegomlegging van dc Oude Rijn zal ook tot gevolg hebben dat het Bijlemecr nu door het vrachtverkeer benut zal gaan worden. Tonnen zullen de vaarroute aan gaan geven. Deze ingreèp zal bijna geen invloed hebben op de recreatieve functie van het meer. Van gemeentezijde verwacht men dat het Bijlemeer in de toekomst hoofdza kelijk dienst zal gaan doen voor oever- recreanten en slechts voor een beperkt aantal zeilers. Fa. Tissing opende nieuw meuheleentrum LISSE De firma Tissing Woningin richting heeft gisteren in Lisse aan dc Heercweg een nieuw meubclccntrum geopend, waarin onder meer een kin dercrèche voor de klanten is onderge bracht. De receptie die gisteren ter gelegen heid van de officiële opening werd ge houden werd zeer druk bezocht. De firma Tissing is ontstaan uit een kleine manufacturenzaak in Lisse. In de loop van de jaren is het bedrijf sterk ge groeid. Op het programma van deze firma staat nog de bouw van een he renmodezaak aan de Kanaalstraat. Bij de opening van de nieuwe zaak zei de heer Tissing jr. het te betreuren dat in Lisse nog steeds geen koopavond is ingesteld. Knegtel op de Leidato. De vogelwacht Rijnland, de laatste tijd nogal eens in het nieuws met de „dode eenden affaire", trekt ook op de Leidato ten strijde tegen de milieuver ontreiniging. Op een prettige manier, door de verkoop van stickers en posters. Erg leuk is de serie „Dag Vogels". Dat de „Vogelwacht Rijnland" de mensen, maar vooral de kinderen aanspreekt, is een bewezen feit. In de stand staat een nest met eieren met daarin de op brengst van een collecte (zes gulden) die twee kleine meisjes kwamen aan bieden. Iedereen die nu nog naar de Leidato gaat moet zeker niet verzuimen de twee laatste stands te bezoeken. Antiekdiefstal LEIDEN Uit een antiekzaak in de Diefsteeg zijn verschillende voorwerpen ontvreemd met een gezamenlijke waar de van f 160.- De inbreker sloeg een ruit in en graaide uit de etalage wat hem voor de hand kwam. ROELOFARENDSVEEN Maandag avond aanstaande om kwrt voor acht organiseert de vogelvereniging „De Dia- mantvink" in café „De Franse Brug" een propaganda-avond voor leden cn langstellenden. Een spreker zal een leiding houden over het kweken eigen vogels, daarna zal men zich der kunnen laten informeren. Dienstencentrum geeft cursussen DIENSTCENTRUM LEIDEN LEIDEN Het Dienstencentrum Lei den begint op 7 september in het cen trum Gerecht 10 en op 8 september in het centrum Dijkstraat 2a (Morskwar- tier) met cursussen wandversieringen en figuurzagen. In het centrum Binnenstad kan men vanaf 8 september tussen 2 en 4.30 uur weer kaarten, biljarten en sjoelen. Rond 5 december zal gelegenheid gege ven worden tot het maken van cadeau's en rond Kerstmis voor het maken van ansichtkaarten. HAZERSWOUDE. Het dorp met de wiipmolens, zo zou men Hazerswoude ook kunnen noemen. Eer der in deze rubriek lieten we al de „Blauwe Wip of Gere- molen" zien; vandaag aandacht voor de korenmolen „Nieuw Leven", een van de vijf wipmolens, die Hazerswoude rijk is. In de kom van de gemeente staat deze wipstellingmolen, die in 1810 werd gebouwd. Sinds het herstel in 1944 heet hij „Nieuw Leven", daarvoor droeg hij de naam „de Zwaluw", zoals ook eens de polder molen van de Hazerswoudse Boterpolder heette. De „Nieuw Leven" (niet meer in gebruik, maar waarschijnlijk nog wel bedrijfswaardig) is met ,,'t Haantje" in Weesp de enige wip- korenmolen met stelling in Nederland. LEIDEN. ,4ad Koren, dg haljspeler van het eerste van U.V.S. is gisteren in het huwelijk getreden met mejuffrouw Gemma Bavelaar, Een erehaag van pupillen stond het bruid»»>aar oo t* wachter, to-- h«; jveiled. Dc Werkplaats in nieuw gebouw LEIDEN De „Oecumenische Werk plaats" gaat na twee maanden va kantie zondag 5 september aanstaan de om half elf weer open. In de „Oecumenische Werkplaats" zoeken jonge mensen van allerlei ker ken en lichtingen naar nieuwe vormen voor de gemeente van Christus in deze tijd. Tegelijkertijd willen ze samen werken aan concretisering van het evangelie in onze samenleving. Ieder, die daaraan een bijdrage wil leveren of die er meer over wil weten, is zondag aanstaande welkom in de Jan Vossen- steeg 17 te Leiden. SJZ ontvangt DHL op Haasbroek ZOETERWOUDE S.J.Z. sluit zon der zijn oefenprogramma af tegen een sterke tegenstander. Het ontvangt om half drie op „Haasbroek" de Delftse tweedeklasser D.H.L., die in het afgelo pen seizoen de districtsbeker veroverde. De ex-L.F.C.'er Arnold Duffels, die af gelopen zondag een opvallend debuut maakte in het eerste team is niet be schikbaar wegens een vrij ernstige bleseure aan de zijn kniebanden. Theo van Klink kon eveneens niet worden opgesteld omdat hij nog op vakantie is. Henk v.d. Zwan zal na lange tijd weer de aanval leiden. De ploeg is nu als volgt geformeerd; doel Jan Fengler, achter; Theo Schuur, Albert Bosman Guus v.d. Geest en Leo v.d. Ham, mid den; Jaap Olsthoom en Louis van Veen voor; Koos Romijn, Loek Helder, Henk v.d. Z^-an er- Jacqut- "as. Slinger de toren rond 1900. Bijna nog RIJNSBURG. De Europese bibliotheek in Zaltboramel heeft weer een nieuwe kraal aan haar snoer van oude ansichten geregen. Deze uitgeverij pleegt met de regelmaat van de klok oude prentjes van allerlei dorpen en steden tot een uitermate verzorgd werkje te bundelen. Dezer dagen kregen wij een exemplaar in handen dat handelt over Rijnsburg. Het Rijnsburg uit de jaren 18801930. De jaren van de eerste wereldoorlog en de bittere armoede. Sombere jaren derhalve. Het is geen somber boekje geworden. Er staan rustieke, lieve en naïeve prentjes in, die niets verhalen van de kinderarbeid, de ziekten en de kindersterfte zoals de schrijver S. Leenheer zelf zegt. Het boekje geeft echter wel een duidelijk beeld van de eenvoud en de ongecompliceerdheid van het leven in die tijd. De kleine huisjes en de nieuwsgierig naar de fotograaf kijkende mensen zullen voor velen in Rijnsburg eventjes de schok van de herkenning te weeg brengen. Wat te denken bijvoorbeeld van de Herenweg anno 1900? Een schilderachtig plaatje waarop het nauwelijks verwondering zou wekken als Floris de Vijfde om de hoek zou komen rijden. Ze staan er talloze prenten in het boek die vooral vaak inhaken op de handel. Niet ten onrechte, want Rijnsburg staat tenslotte voor een groot deel in het teken van die handel. Vroeger trokken Rijnsburgers als Hendrik de Mooij met hun hondekarren naar Den Haag. Behalve groenten verkochten zij ook kippen en konijnen. Verder spelen de bloemen natuurlijk een grote rol. Een plaatje van Pieter de Koning op weg naar de veiling met een kruiwagen vol bloemen illustreert duidelijk wat er nu wezenlijk is veranderd. Onthullend is ook de plaat van een tribune vol bekende gezichten. Mannen uit de jaren dertig, die vanonder hun borselino's toch nog een beetje trots in de camera staren. Men ontkomt er niet aan het Flora van toen het predikaat kneuterig op te plakken als de gigantische hallen van de huidige veiling in gedachten komen. Rijnsburg had toen ook nog niets van de glazen stad waar het nu op sommige plaatsen wel iets van heeft. Men behielp zich toen met houten trekassen, die zo laag waren dat de eigenaar, zoals de heer Blaser in 1923, er een kop boven uit stak. Tenslotte nog een beeld van de befaamde Dubbele Buurt, die nu nog gedeeltelijk in tact is. Gelukkig voor Rijnsburg. 2. Bloemenveiling Bloemlust omstreeks 1930. Een „tribune"- vol bekende gezichten. K - Zilveren speld PTT voor G. Vellekoop WARMOND Op een receptie gis termiddag in het Trefpunt ter gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum heeft de Warmondse PTT-directeur G. Vellekoop ervaren dat hij in Warmond >n bijzondere plaats inneemt. Onder de velen die de jubilaris kwa- en feliciteren waren ook de adjunct directeur van het rayon Leiden van de PTT, die vergezeld was van de heer G. WatC-, chr.' peE^one^ re**or <F heer Heys chef expeditie. De heer Ligt- voet overhandigde de heer Vellekoop de zilveren speld van de PTT en de ge bruikelijke enveloppe. Onder de aanwe zigen merkten wij ook op burgemeester Langemeijer, wethouder J. W. Snijder en leden van de kerkeraad van de Nederlands hervormde kerk. LEIDEN Doordat zij struikelde tij dens het hardlopen heeft een 18-jarig meisje uit Oxford tijdens de sportwisse- ling in Leiden een been gebroken. Het ongeluk gebeurde gisteravond tussen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3