WERELDTITEL VAN LIJN LOEVESIJN MAAKT VEEL GOED Jaap Oudkerk sukkelde naar tweede plaats Affaire Cruyff roept vragen Pessoa: attractie CHI Houtrust Wolde liep op Schiphol al sneller op De absolute top komt Vaatwasmachine IEMCO NV WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT VARESE Veertien jaar na het legendarische sprintduel Jan DerksenArie van Vliet (1957 Rocourt) heeft Nederland weer een wereldkampioen op de sprint: Lijn Loevesijn. Hij werd door de vaderlandse kolonie in Italië geknuffeld als een geschenk uit de hemel, want Nederland kon best een gouden plak gebruiken na de mislukte oogst bij de amateurs en Lijn Loevesijn is een jongen aan wie het succes graag ge gund wordt. Zijn leefwijze voor de wielersport en zijn kame raadschappelijke inslag hebben hem een populaire plaats gegeven. Maar het was vooral het eerst dat in Lijn Loevesijn bewonderd wordt, want hij heeft zich door een periode van tegenslagen moeten werken voor hij aan de top kwam. Zijn eerste profseizoen vorig jaar. had ernstig te lijden onder het verlies van zijn ou ders. Hij kwam door die tragische huiselijke omstandigheden minder goed voorbereid aan de start. Op het wereldkampioenschap in Leicester werd hij toch derde. De voorbereiding op de titelstrijd in Varese was even min zoals die zijn moest door een valpartij in juni waardoor Loevesijn enige tijd uit de roulatie raakte en die zijn kansen in Varese leken te miniseren. En nu dan de regenboog- Flair niet uitgesproken optimistisch over zijn financiële kansen van slagen op deze specialiteit. ..Ik weet niet hoe ik erover moet denken. Zoals het er nu bijstaat kun je niet zeggen dat er dikke boterhammen te verdienen zijn. maar ik hoorde dat ze in veel landen van plan zijn de sprintnummers flink te brengen. België. Engeland en Duitsland zouden er volgens mijn in formatie nogal wat aan gaan doen en is dat zo. dan zit ik natuurlijk goed. Dat betreft dan de zomermaanden. Voor de winter maakt Loevesijn zich geen zorgen. Voor het wereldkampi oenschap begon, was ik al zeker van voldoende contracten, maar ik had toch een goede uitslag nodig om dat totaal op te voeren. Dat was mijn grote doel hier. Maar dat het visite kaartje wereldkampioenschap zou zijn, had ik natuurlijk nooit gedacht. Van zoiets mag je alleen maar dro- PETER HEERKENS telg) Lijn Loevesijn was geen moment bang toen zijn supporters hem met fiets en al op de schouders namen. De vreugde over. de verworven wereldtitel was daar veel te groot SCHIPHOL De grote favoriet voor de 13e internationale mara thonloop van Enschede, die zater dag wordt gehouden, de Olympi sche kampioen Mamo Wolde, is uit Ethiopië in Nederland aange komen. Op Schiphol stonden drie lieftallige meisjes van de EnsChe- dese VVV klaar om de inmiddels 37 jaar oude Mamo Wolde en de 23-jarige ..Coming man" op ma- rathongebied, Yetebarek Belete, eveneens uit Ethiopië, welkom te heten. Met lange passen beenden de twee lopers vervolgens naar de perskamer. In de pier hadden zij al spoedig een voorsprong ge nomen van zeker honderd meter op de meisjes, die dit tempo maar moeilijk konden bijhouden. Mamo Wolde, luitenant in de kei zerlijke lijfwacht, zal zaterdag de strijd aanbinden met ongeveer 250 lopers uit achttien landen, onder wie enige gerenommeerde Japanners en Engelsen. De groot ste concurrentie zou hij echter wel eens kunnen ondervinden van zijn 14 jaar jongere landge noot Belete, een tengere verlegen gestalte, van wie men niet direct zou zeggen dat hij beroepsser geant is in het Ethiopische leger. Yetebarek Belete heeft Wolde nog kortgeleden bij een wedstrijd in Ethiopië op overtuigende wijze teruggewezen. Voorspelling De coach van beide Idpers. Wel- demeskel Kostre. wilde zich niet aan een voorspelling wagen. „Qua conditie is Belete op het ogenblik duidelijk de beste, want Mamo Wolde heeft juist een voortgezette militaire opleiding achter de rug waardoor hij noodgedwongen zes maanden op non-actief heeft ge staan. Tijdens een marathon telt echter niet alleen liet uithou dingsvermogen, ervaring is min stens zo belangrijk, en die heeft Wolde in zo'n ruime mate. dat ik niet durf te zeggen wie zaterdag zal winnen". Een volkomen verdiend tricot dat hij °P n met flair veroverde op de Belg Robert 4°roncïe: van Lancker zou Lijn Loevesijn een de Ned< halve finale de Italiaanse kampioen Alberto Turrini verslagen had. Aan Robert Finale van Lancker zou Leijn Loevestijn een 'lalj,e 4- taaie krijgen. Ik ben door hem geïm- 4.32.69, 1 poneerd'zei hij na de halve finale van de Belg, ..door de manier waarop hi.i Johnson versloeg. Als je de we reldkampioen klopt moet je wat kun nen". Twee keer probeerde Lijn Loe vesijn het in zijn finale tegen Robert van Lancker met zijn specialiteit :Een lange spurt. De eerste keer mislukte die door een val in de ronde (Loeve sijn was te stijl naar beneden gedo ken! waarna overgestart moest wor den. Toen maakte de 22-jarige Am sterdammer geen fouten en won zo als hij wilde. Tegen zijn lange rush kwam Robert van Lancker te kort. Ook in de twee manche al was het verschil toen minim. Onder stormach tig gejuich van Italiaanse supporters, begroet Nederland na 14 jaar een wereldkampioen en het toeval wilde dat de man die opgèvolgd werd 'aan de wieg stond van dit succes. Jan Derksen. Hij nam Lijn Loevesijn onder zijn hoede toen die ouderloos werd en in de wielersport zocht naar zijn cadans. Alle wielerkennis die hij in zijn rijke carrière verzamelde, stel de Jan Derksen fn dienst van zijn snelle stadgenoot die voor de Neder landse sprint een nieuwe periode in luidde op de baan van Varese. iap Oudkerk (Ned) DEN HAAG. Topscheids- rechters (Lau van Ravens: „Treed straffer op, tucht- commissie") waren al lang de overtuiging toegedaan dat de hardheid van de Nederlandse profs zo langzaam aan veel te groot werd. Te zware overtre dingen drongen het voetbal als kijkspel steeds meer naar de achtergrond. De manoeuvre van de tuchtcommissie van de KNVB (de vroegere strafcom- missie) om vanavond alsnog het door de Arnhemse scheidsrech ter Sjef Dorpmans over het hoofd geziene „eigen rechter- tje" spelen van Neerlands troe telkind nummer één: Johan Cruyff onder de loep te nemen, moet daarom als een logisch gevolg van de algemene veront rusting in -de Nederlandse voet balwereld worden gezien. Maar wat deze hele affaire zo in teressant maakt is een uniek aspect. nieuwe reglementsbepaling in het strafrecht van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond gedokterd om daardoor een onderzoek naar een „incident" te kunnen instellen zon der dat de scheidsrechter de overtre ding met een officiële waarschuwing bestrafte. Nu het moment van de praktische toepassing er is, schrikt iedereen van de mogelijk onoverzich telijke consequenties. Ilardop vraagt men zich af: „Wordt de scheidsrech terlijke macht ondermijnd als een strafcorrectie volgt?" en „Wat zal eventueel de daadwerkelijke draag wijdte zijn voor de Nederlandse ar biters met hun commissiebestuur?". Vragen, die in de boezem van de scheidsrechterswereld veel onrust hebben gezaaid. Naar buiten wordt over de onzekerheid met betrekking tot deze „testcase" echter zoveel mo gelijk angstvallig gezwegen. Zelfs Sjef Dorpmans, die nu wordt afgeschilderd als de man. die de fout maakte, stelt zich voorzichtig op. Als hij onmiddellijk had uitgeroepen „Maar wat krijgen we nou?" zouden velen van zijn collega's hem waar schijnlijk spontaan de hand hebben •kM VANAVOND VOOR TUCHTCOMMISSIE ■in zeggen. Maar nu niet. Daarvoor heeft Sjef Dorpmans een simpele verklaring: „Een ander zou mis schien wel hoog op zijn tenen zijn gaan staan, maar ik ben zo'n iemand niet. Ik loop nooit vooruit op de feiten. Eerst wil ik wel eens weten wat de tuchtcommissie allemaal be zield heeft om zover te gaan. En daar, en dat durf ik wel te stellen, ben ik vreselijk benieuwd naar." Mocht het doel van deze „unieke" bijeenkomst in Utrecht zijn, dat als nog een straf wordt opgelegd voor het vergrijp van Johan Cruyff („voor mij staat dat nog niet vast. Het kan best zijn dat ze alleen maar willen Hoopvol Met Leijn Loevestijn zijn er weer hoopvolle tijden aangebroken voor de Nederlandse sprinterij, want die kon best wat leven gebruiken. De 22-jari- ge Amsterdammer bracht de belang stelling er vorig jaar al wat in toen hij overstapte naar de profs en met een bronzen plak op de wereldkampi oenschappen van Leicester debuteer de. Er lijkt voor hem een aardige toe komst weggelegd wanneer de baandi- recteuren tenminste de sprint veelvul- diger opnemen in hun programma dan tot nu toe. Daarom is Lijn Loevesijn welen wat zich heeft afgespeeld en daarmee Schluss") dan kan deze zaak nog een indrukwekkende nasleep krijgen. „Dan", vervolgt Sjef Dorp- mans, „wordt het waarschijnlijk hoog tijd voor een ernstig beraad binnen de scheidsrechterswereld. Een hoop collega's zullen het wel eens hoog kunnen opnemen". Joh. Mar tens, voorzitter van de scheidsrech- terscommissie, zegt daarover: „Wij houden ons voorlopig vast aan de jurisdictie van de KNVB. Dan is een straf alsnog uitspreken, dacht ik. geen haalbare kaart. Al moet ik er eerlijkheidshalve bijzeggen dat ik niet precies weet wat er de laatste tijd in dat opzicht is gewijzigd". Ook hij verwacht veel moeilijkheden als de tuchtcommissie op een later tijd stip nog kan ingrijpen. „De taak van de scheidsrechter, die al ontzettend moeilijk is, zal er alleen maar nog moeilijker door worden". Vreemd in dat opzicht is dat onder de vijftig telefoontjes, die Sjef Dorpmans da gelijks moet afhandelen, er geen van een collega bij is. Soms teleurgesteld door zo weinig interesse? „Ach nee", mijmert hij weinig overtuigend. „Wij zijn nu eenmaal eenzame men sen in dit wereldje". HANS DE BRUYN I VARESE. Eindelijk na lang wachten droeg Theo Verschueren de regenboogtrui. Om zijn hals bungelde een gouden medaille en zij speelden het Belgisch volkslied voor hem. Hij had de internationale stayers wereld, na jaren van vechten, aan zijn voeten gebracht in een wedstrijd, die zeker niet als de spectaculairste van de laatste tijd de geschiedenis ingaat (daarvoor was de macht van Theo Verschueren te groot), maar wél als een van de zwaarste- Slopend door een briesende wind, die het halve deelnemersveld van de fiets haalde, onbarmhartig hard door de vaart waarmee Theo Verschueren de zweep liet knallen. Alleen Jaap Oudkerk (en dat was een pure verrassing) kon hem goed volgen, maar kwam tenslotte toch ook macht tekort om Theo Verschueren van zijn eerste wereldtitel te houden. (ADVERTENTIE) Amerikanen in voor-Olympiade superieur KIEL Gisteren was de „dag van de Amerikanen" bij de voor-olympische zeilregatta, die op de rede van Kiel wordt gehouden. In vier van de zes klassen zegevierde een vertegenwoordi ger van de nieuwe wereld. Voor de 1 star-zeiler James Schoonmaker wis het de vierde achtereenvolgende zege. De Deense oud-olvmpische kampioen Paul Elvström, die na drie races even eens nog ongeslagen was, moest in de solingklasse voor het eerst in deze sterk bezette wedstrijdenreeks, waaraan zei lers uit 36 landen deelnemen, een te genstander laten voorgaan. De overwin ning ging naar de Amerikaan Warwick Tompkins, die de Deen naar de tweede DEN HAAG. Toen jonkheer Feith in mei wat schuchter meedeelde bij de „come-back" van het C.H.I. in Den Haag een internationaal ruiterveld te verwachten, wist hij niet, dat zijn (gewaagde) optimistische toekomst visie er waren immers nog geen bindende afspraken gemaakt nog overtroffen zou worden. Want de ruiters, die 10, 11 en 12 september naai de Houtrusthallen komen, dragen niet alleen het stempel „internationaal", maar behoren al sedert jaren tot de absolute top. Natuurlijk heeft het feit. dat een ander concours van allure, het C.H.I.O. in Rotterdam, een week eerder wordt gehouden èn dat de unieke winsommen (de prijzenpot is „gevuld" tot 55.000 gulden) een record voor Nederland betekenen, een grote rol gespeeld bij de inschrijvingen. De olsle Nederlandse ;rte- Kijk bij IEMCO BOSCH TOP HIT inh. 12 couverts aterontharder 1098 TIJDENS DE LEI DATO 869— cadeaubon 20. NIEUWE RIJN 32 - TEL. 24244 genwoordiger was ook nu F.D.-zeiler Fred Imhoff, die voor een voortreffelij ke tweede plaats zorgde. Wederom toonde de befaamde Deen Hans Fogh zich ongenaakbaar. Hij triomfeerde en voert met grote voorsprong op Imhoff het algemene klassement na vier van Uitslagei raken: (VS). ment: 1. Keiii (O.-Did.) 51 i mpestI. Fostt r (Ned.). Al| I Staartjes (Ned.) Stars: 1. Sclu (W.-Dld Algei put. Flying di I imhoff (Ned.). Algemeen klas 1. Tompkins .li Schulz-Heik (V I (W.^DtdTes^'f pnt. Finjollen Juday Gb.). Alger Toch beaamt jonkheer Feith. de voorzitter van de Stichting ter bevor dering van de paardesport in het 's-Gra- vanhaagse agglomeraat tijdens de pers conferentie in Nieuwspoort: „We hebben ard voor gewerkt om topruiters naar Den Haag le halen. Vooral met Nelson Pessoa hebben we veel besprekingen gehad - Maar ook hij toonde sympathie voor ons „jeugdig streven en komt met Nagir en San Coeur. „Ik weel", voegde de burge meester uit Voorburg eraan toe. „dat je als voorzitter eigenlijk nooit trots mag zijn, maar als je nu Pessoa De kansen lijken voor de Braziliaanse grootmeester om in het bezit van een van de forse geldprijzen te komen, maximaal. Op 29 augustus bewees Pessoa de mogelijkheden van Nagir. Het befaamde paard, dat juist zes maanden ziek was geweest, behaalde bij zijn rentree de eerste plaats in de Grote Prijs van Sankt Gallen. Uit Duitsland komen o.a. Alwin Schoc- kemöhle, met zijn twee uit Nederland afkomstige paarden The Robber en Gold Dream en Hans Günther Win kler, die het internationale toernooi in Dublin beheerste. Engelse sterren zijn wereldkampioen Davis Broome, die Manhattan en Bally Willweell rijdt en Harvey Smith met Even Jones en Goldpoint. Kansrijk Frankrijk wordt vertegenwoordigd door de befaamde amazone Janou Le- fèbvre, die kansrijk is met haar paar den Belle Plume en Troubadoure en het 19-jarige natuurtalent Gérard Ra- meix, Frankrijks hoop voor de toe komst. Verder verschijnen, van de in totaal 36 internationale ruiters, verte genwoordigers van België, Ierland, Zweden en uiteraard Nederland Harry Wouters van de Oudenweyer, Anton Ebben en Hans Brugman jr. hebben de laatste jaren een reputatie opgebouwd. Jonkheer Feith: „Volgens mij zullen de Nederlanders goed voor de dag komen". Wat de financiën betreft maakt het organisatiecomité zich niet bezorgd. De voorzitter weet: „We hebben door o.a. een subsidie en garanties van de gemeente een sluitende begroting. Bovendien loopt de voorverkoop (kaart- Nelson Pessoa, de Braziliaanse topruiter, neemt alvast een hindernis van betekenis. Een beetje training vooraf kan tenslotte nooit kwaad. Gezien het sterke deelnemersveld zal het C.H.I. in Houtrust een moeilijke klus voor hem ioorden. ten van f 25,-) goed". Voordat dadelijk Den Haag sinds 1940 weer een hippisch festijn van allure zal kunnen begroeten, moet er nog heel wat werk worden verzet. De tennishal van Hout rust wordt maandag „omgetoverd"; dan zal een lading Limburgs leem- zand de grond „ontsieren". Vanaf 10 september zullen dagelijks 4000 paar densportliefhebbers drie dagen lang pure topsport tijdens de veertien wed strijden kunnen beleven. Het organi satiecomité: „Het aantal dagen is voor de eerste keer groot, maar niet te groot. Dat kan later komen. Het is de bedoeling, dat dit evenement elk jaar terugkeert". KEES KOOMAN En toch heeft die kans er voor de veteraan onder de Nederlandse stayers ingezeten, want de laatste vijf minuten kampte Theo Verschueren met een zo zware mentale inzinking, dat hij aan de rol begon te zwalken en zelfs losraakte van zijn gangmaker Noppie Koch. „Ze nuwen", legde Theo Verschueren later uil. „Pure zenuwen. Ik zag dat Oudkerk buiten verwachting goed reed en lk dacht: verdomme, ga ik nou weer ver liezen of hoe zit het. Ik werd zo ner veus dat ik mezelf bijna niet meer in bedwang had". Maar achter hem sukkelde ook Jaap Oudkerk op het beslissende koersmo- ment. „Ik zat er door", bekende hij eerlijk. Met hangen en wurgen, in een uiterste poging zijn nerveusiteit onder bedwang te houden, kwam Theo Ver schueren de laatste rondes door, maar toen was hij ook wel zoals dat in wielertaal kernachtig heet „compleet kapot". Oorzaak: een volledig doorgeze ten zitvalk. Weggevoerd van het erepo dium kon hij amper lopen van de pijn en steunend op de schouders van de journalisten, waggelde hij naar de kleedkamer. „Eigenlijk", kreunde hij, „was het onverantwoord om deel t* nemen aan deze finale, maar lk wist dat het moest om dat vandaag mijn grote kans lag. Ik heb over die blessure nooit gepraat, om mijn tegenstanders niet op het spoor te zetten van mijn zwakte. Maar o, wat was ik kwetsbaar. In de 100 km lange race was er weinig van te merken geweest, zo ve nijnig joeg Theo erschucren zijn tegen standers van zich weg. De macht waar mee hij dat deed, bood alle speculaties over combines, want daar is in stayers- finales zelden gebrek aan, volkomen in de grond. Er viel niet samen te spelen door de figurantenrol, die Theo Ver schueren Iedereen oplegde met zij" overmacht, en die na enkele rondes al leidde tot een overduidelijke afsplitsing van het veld. Op Jaap Oudkerk na werden alle coureurs gedubbeld. Piet de Wit zelfs zo dikwijls, dat hij tenslotte uit de baan gehaald werd. Slachtoffer van de harde koers, werd ook nationaal kampi oen Cees Stam, die zwaar teleurstelde met een vierde plaats op vier ronden achterstand. Hij was in eerste instantie de vernieling ingedraaid door Verschu- erens landgenoot Proost, die eveneens met een doorgezeten zitvlak sukkelde, en daarom bij voorbaat gedoemd was snel af te stappen. Hij kwam slechts in de baan om Cees Stam direct na het vertrek zo op te houden, dat hij er I later de weerslag van zou ondervinden Dat lukte. Na dat succes stapte Proost 1 dan ook meteen uit de baan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7