Rsiclac Souratit KLEUTERGELD NIET VERDUBBELD Vliegende oma afgelopen nacht in Frommer Hotel gestorven Lijn Loevesijn in het spoor van Jan Derksen en A l ie van Vliet Uitgeput door heen en weer vliegen „Flipper is niet intelligenter clan herdershond Aantal levensmiddelen wordt duurder SPORTTOTO BEROEP AANGETEKEND LEIDSE SPAARBANK Meisje (5) dood ,,Het Centrum verdwijnt per 1 oktober Delfts kind gedood bij brand in tent Landelijke Pastorale Raad van start P. van Zeil secretaris KVP-fractie V ormingscentrum in Den Haag dicht Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank NV. Leiden - Directeui drs. J. 14- M. Bradei. Hoofdredacteur. F. J. Plug- Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand f 6.95, kwartaal 20-65, Jaar f80,15. Per post: per kwartaal 23.95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.480 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nederland I: 19.10 uur Dubbeldekker- tjes; 21.00 uur Film Notorious; 22.40 uur Studio Sport. Nederland II: 19.05 uur Eddy ready go; 20.31 uur Zingen met de politie; 21.05 uur Spel zonder grenzen. VERANDERLIJK Vooral in de avond en nacht plaatse lijk een bui, morgen overdag op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Matige tot krachtige aan de kust eerst krachtige tot stormachtige wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen rond 14, gen ongeveer 19 graden. Alet een gouden, twee zilveren en een bronzen medaille is de Nederlandse vertegenwoordiging op de baan tijdens de wereldkampioenschappen wel niet :o goed te voorschijn gelreden als werd verwacht, maar het is altijd nog een oogst om tevreden mee te zijn. De laatste dag leverde de helft van de plakken op: goud voor sprinter Loevesijn, die regelrecht naar de wereldtitel stormde, en zilver voor stayer Jaap Oudkerk, die naar de tweede plaats reed achter een ongenaakbare Theo Vcrschueren. De rest van de buit kwam van amateur-stayer Bert Boom (brons) en achtervolgsler Keetic Hage (zilver). Op de foto wereldkampioen bij de profsprinters Loevesijn, links de in de finale verslagen Belg Robert van Lancker. Veertien jaar is het geleden, dat Nederland voor de laatste keer een ivereldkampioen sprint bij de profs had Op de baan van Rocourt streden toen Arie van Vliet en Jan Derksen. Loevesijn is dus hun „opvolger op afstand". lY.i verslaggevei SCHIPHOL. De 80-jarige Amerikaanse mevr. Sara Krasnoff. die enige maanden achtereen met haar 14-jarige kleinzoon Mitchell Howard Gelfand bijna dagelijks per KLM heen en weer over de Atlantische Oceaan is gevlogen, is de afgelopen nacht in het Frommer Hotel op Schiphol over leden. Eerder deze week werd de bejaarde dame door een lichte hartaanval getroffen. De behan delende artsen waren toen van mening, dat zij alleen wal rust in het hotel nodig had. Het vrijwel dagelijks heen en weer vliegen moet haar te zeer hebben uitgeput. Intussen zijn uit Cleveland berichten gekomen als zou aan het zonderlinge heen en weer vliegen van de bejaarde dame en haar kleinzoon een familievete ten grondslag liggen, waarbij de groot moeder haar kleinzoon uit handen van zijn vader wilde houden. De vader van Howard, Leonard Gelfand, is vanmorgen op Schiphol aangekomen. Hij zou van plan geweest zijn de grootmoeder te laten vervolgen wegens ontvoering Howards vader, Leonard Gelfand, woont in Orange Ohio en is weduwnaar, mevrouw Kras noff is 80 jaar oud en woont in University Heights, een voorstad van Cleveland. De jongen woonde bij zijn grootmoeder, terwijl zijn vader werkte en hij ging dikwijls met haar op reis. Hij zag zijn vader eens in de drie dagen. Enige tijd geleden verdwenen de jongen en zijn grootmoeder. „Wij de grootmoeder grote bedragen ■en bank had opgenomen en blijkbaar heen en i vloog met Howard over de Atlantische Oceaan", aldus de advocaat van Howards vader. Twee weken geleden vroeg de advocaat aan de politie en de officier van justitie van het district Cuyahoga om hulp. Aangezien de vrouw het Kennedyvliegveld van New York bijna nooit ver laat valt zij buiten diens jurisdictie. „Mevrouw Krasnoff heeft besloten de jongen van zijn vader weg te houden", aldus de advocaat. Waarom, dat wist hij niet. Grootmoeder en kleinzoon zijn ook al enige méilen naar Israël gevlogen en zijn door bekenden eens gezien op het internationale vliegveld van Los Angeles. Ongeveer tien dagen geleden vloog de vrouw naar Cleveland om meer geld te halen. Howards vader en de politie spoedden zich naar het vliegveld om te trachten haar tegen te hou den. maar kwamen toen een paar minuten te laat. SYDNEY Reuter Een Britse professor heeft de juistheid in twijfel getrokken van een populaire theorie, volgens ivelke dolfijnen over een super-intelli gentie zouden beschik ken. In een toespraak tot studenten aan de universiteit van Sydney zei professor Richard Harrison, professor in de siteit van Cambridge: „Vele mensen vergelij ken de intelligentie van dolfijnen met die van mensen. Ik zou zeggen, dat dolfijnen ongeveer even intelligent zijn als een intelligente herders- De 50-jarige professor Harrison, die gedurende 25 jaar studie heeft ge maakt van de levensge woonten van dolfijnen zei dat indien deze die ren werkelijk over een super-intelligentie zou- dèn beschikken, zij ze ker niet hun tijd zouden verdoen met het opdui ken van geldstukken „en andere stompzinnige kunstjes". Hij zei dat door t él evisie films. waarin dolfijnen optreden, men de prachtige lichaamsbe- heersing van deze die ren verward heeft met 1 intelligentie. DEN HAAG De samenstelling van de rijksbegroting 1972 verkeert thans in een eindfase. Het kabinet heeft hieraan een bijzonder zware opgave, omdat door een fors aantal bezuinigingen gepro beerd moet worden de stijging van de uitgaven binnen de perken te houden. Hierbij heeft het kabinet rekening te houden met de wensen van de regerings- voelden niets voor verdubbeling van het partijen, zoals die bij het debat over de kleuterschoolgeld. Het kabinet wil met regeringsverklaring begin augustus naar deze bezwaren rekening houden, en zal voren werden gebracht. Eén van die dan ook niet komen met voorstellen om wensen betrof de schoolgelden. De con- het kleuterschoolgeld per 1 januari te fessionele regeringspartijen maakten verdubbelen. Als gevolg hiervan moetj ernstig bezwaar tegen verhoging van de naar andere bezuinigingen worden ge- schoolgelden. Vooral de KVP en CHU zocht. N.Y. DOA mag bevolkings gegevens niet meer verwerken DEN HAAG. Dé tussenstand van toto no. 3 was vanmorgen: eerste prijs drie meldingen, tweede prijs 79 meldin gen, derde prijs 1018 meldingen. (ADVERTENTIE) Zaterdagavond en zondagmiddag AANVANG 2 Ulubs voor BEGINNERS Plaatsing nu mogelijk - Bel 01710-53139 TOPDANSAVOND iedere zondag ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE! Fit zijn? Leer dansen E.C. leert het U graag en steengoed Deze week vangen we aan in Leiden en de Bollenstreek. evert castelein Leide'n - TeUoi 710-23583-327 io Van een onzer verslaggevers I ALPHEN AAN DEN RIJN De j N.V. Dienstverlening Overheidsadmini- I stratle uit Alphen aan den Rijn heeft bij de Raad van State beroep aangetekend j tegen een ministeriële beschikking, waarin de stopzetting wordt geëist van de gemeenschappelijke regeling op adrai- nistratief gebied. De N.V. DOA. doeh- teronderiieming van de N.V. Sanisoin, verzorgt voor een aantal gemeenten o.a. de automatisering van de bevolkings- i administratie. Op 7 september wordt I het beroep in de Raad van State in be- I handeling genomen. In de ministeriële beschikking, die vandaag in de Staatscourant is gepubli- i ceerd, staat dat een herwaardering heeft j j plaatsgevonden met betrekking tot de I vraag in hoeverre particulieren inge- 1 schakeld kunnen blijven bij de opslag en i verwerking van de bevolkingsgegevens i met behulp van elektronische appara- tuur. De eisen, die thans aan de besehei- j j ming van de privacy van de burger en de beveiliging van de gegevens worden j gesteld, nopen tot een standpunt, dat opslag en verwerking van bevolkings- gegevens slechts mogen geschieden bij i een instelling, die rechtstreeks in beheer is bij de overheid. Daar de N.V. DOA een particuliere instelling is, wordt de bevoegdheid in- I getrokken om voor een aantal gemeen ten de automatisering van de hevol- kingsadministratie te ROTTERDAM (ANP). In het l>ük- zigtziekenhuis in Rotterdam is in de afgelopen nacht de 5-jarige Anita Kro- winkel uit Maassluis overleden. Het meisje was gisteren zwaar gewond bü Verwacht wordt, dat het kabinet ook wil sleutelen aan de belastingen, te meer nu de belastingopbrengsten over het eerste half jaar van 1971 nogal zijn tegengevallen. Het ia de. bedoeling, dat voor een aan tal levensmiddelen de omzetbelasting zal worden verhoogd. Deze levensmid delen zijn nu belast met het lage 4 pet btw-tarief. Overwogen wordt een aan tal van die levensmiddelen over te heve len naar het 14 pets-tarief. Het duur der maken van de levensmiddelen zal Redactie las bericht in eigen krant (Van een onzer verslaggeversi 1 UTRECHT Het katholieke dagblad ..Het Centrum" te Utrecht gaat per 1 oktober verdwijnen. De redactie, be- staande uit 17 journalisten heeft deze mededeling tot haar zeer onangenamc verrassing in haar eigen krant moeten lezen, nog voordat zij officieel ingelicht was. Een deel van ..Het Centrum" is namelijk afkomstig van „De Gelderlan der" te Nijmegen, dit sinds 1967 toen het dagblad werd overgenomen door de I N.V. Audct te Nijmegen. Met het verdwijnen van „Het Cen trum" verliest Utrecht tevens het enige katholieke regionale dagblad voor i Utrecht en omgeving, dat tol ver voor i de oorlog van grote betekenis is ge- j Vanmorgen deelde de N.V. uitgevers? j I maatschappij ..Neerlandia' uitgeefster van onder meer ..Het Centrum en in 1967 ondergebracht in de N.V. Audet te Nijmegen, mee. dat met de N.V. Utrechts Nieuwsblad" overeenstemming j bereikt is over de overname van Het I Centrum. Nadien kwam de mededeling, j dat het dagblad per 1 oktober officieel J ophoudt te bestaan. I Een deel van het ruim honderd man personeel zal moeten afvloeien. De 1 hiervoor benodigde instanties zijn over een en ander ingelicht. wel enige invloed hebben op het prjjs- index-cijfer voor de kosten voor levens onderhoud. maar deze invloed zal be trekkelijk gering zijn. Nog geeü beslissing 13 genomen over de vraag, of de inflatiecorrectie over de loon- en inkomstenbelasting even tueel moet worden uitgesteld. Hiertoe zouden dan wetswijzigingen moeten worden ingediend. De wettelijk gere gelde correctie is geen echte belasting verlaging, maar behelst een teruggave van de meer-opbrengst der belastingen, die door de geldontwaarding wordt ver kregen. Vooral de WD wil aan deze inflatie correctie vasthouden. Maar de confes sionele partijen zijn eventueel bereid de correctie van de belastingtarieven niet toe te passen. Dit dan als gevolg van de dringende noodzaak om de inkomsten van het rijk op te voeren. Desnoods voelen de confessionele partijen er wel voor, de inflatiecorrectie bijvoorbeeld voor de helft toe te passen. Zou de be groting er erg slecht voor staan, dan kan het achterwege laten van de cor rectie als laatste strohalm worden ge bruikt. wat voor het rijk een voordeel van meer dan 500 miljoen zou betekenen. SCHIERMONNIKOOG (ANP) Bij een brand in een tent op Schiermonnik oog is gisteravond laat de 5-jarige Marco Rakier uit Delft oni het leven gekomen. Zijn 13 maanden oude broer tje Mischa werd met ernstige brandwon den per helikopter overgevlogen naar het ziekenhuis in Leeuwarden. Het ongeval ontstond toen de heer Rakier water wilde opzetten voor de afwas. Zijn vrouw was op dat moment even weg om kennissen weg ie bren gen. Hij pakte bij vergissing de jerry can met petroleum en bracht dit aan de kook Toen hij zijn vergissing ontdekte en het gas uit wilde doen, ontvlamden de petroleumgassen. Bij zijn poging om de kinderen uit de slaapcabine te halen, kreeg hij moeilijkheden met de rits. Toert hij de tent opengereten had was het voor een van de twee slapende jongens al te laat PER 1 SEPTEMBER 1972 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Met ingang van 1 sep tember 1972 start de reeds eerder aange kondigde Landelijke Pastorale Raad met zijn werkzaamheden, In deze raad zullen zitting hebben de zeven bisschoppen, leden van het algemeen bestuur, 56 per sonen gekozen door de diocesane raden en 25 personen, die door een kiescollege gekozen zullen worden. Zij zullen zich gaan bezighouden met het instellen van een onderzoek naar alles wat tot de pas torale activiteiten behoort, zich daarover een mening vormen en er praktische conclusies uit trekken. Verder wordt een Centraal Bureau van de Nederlandse Kerkprovincie opgericht. Het bureau moet onder meer optreden als secretariaat van de Landelijke Pas torale Raad en van de bisschoppenconfe rentie. De bisschoppen vormen het be stuur van het Centraal Bureau. Een nog te benoemen secretaris-generaal zal met de dagelijkse leiding belast worden. Hij wordt bijgestaan door een beheers- en beleidscommissie bestaande uit zeven vicarissen (van de zeven bisdommen) en door oud-minister dr. M. A. M. Klompé, prof. dr. R. A. de Moor te Tilburg en de heer J. F. Knijff té Voorschoten. DEN HAAG Binnenkort is de benoe ming te verwachten van de heer P. van Zeil uit Utrecht tot secretaris van de Tweede-Kamerfractie der KVP. Hij volgt de heer P. van der Sanden op, die Kamerlid is geworden. De heer Van Zeil is lid van het partijbestuur der KVP cn vakbondsbestuurder bij do ka tholieke bond van vervoerspersoneel. Zijn naam is ook gc"*»"nid voor het voorzitterschap van de KVP. Het meer van Lugano is in lioge mate vervuild. Tussen het vuil drijven dode vissen en als dan toevallig een stormpje opsteekt, wordt het helemaal een chaos waarnaar deze baadster weemoedig kijkt. - I Zie xplosi irtbo „De die op de Grevelingen - Conflict bestuur-staf (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het vormingscentrum voor werkende jongeren aan de Van Beuningenstraat te Den Haag de „Stichting voor Vorming van Jongeren In beroep en bedrijf" wordt opgeheven. Het bestuur van de stichting, die verantwoor delijk is voor het beheer van liet centrum, heeft gistermiddag dit besluit genomen omdat naar z^jn mening het centrum onbestuurbaar geworden was. Er zUn 35 doden gsvaUea. Flatbewoners N ago ja worden r Een conflict tussen de twaalf mede werkers en het bestuur over de wijze waarop het vormingswerk gedaan zou moeten worden en over de manier waar op het centrum bestuurd diende te wor den kon niet tot een oplossing worden gebracht. Van beide zijden waren hier- iver voorstellen gedaan, die voor geen an de partijen aanvaardbaar bleken. Het bestuur zag uiteindelijk geen an dere oplossing dan een liquidatie van stichting en centrum. In Den Haag blij- nu nog twee vormingscentra over. terwijl er een wachtlijst van gegadigden bestaat, die circa vijfhonderd jongeren omvat. De twaalf vormingsleiders cn vijf andere medewerkers is ontslag aan gezegd Het nieuwe cursusseizoen was niet begonnen. De vormingsleiders beraden zich nu over verdere stappen Het centrum kwam enkele maanden ge leden in het nieuws, toen de directie van Siemens haar jongeren verbood nog langer cursussen te volgen in dit cen trum. Oorzaak van dit geschil was even eens een verschil in opvatting over de wijze waarop vormingswerk bedreven zou moeten worden. Gibraltarrots bedwongen GIBRALTAR (AP) Drie Engelsen, Martin Boysen. Henri Day en Mick Burke hebben als eersten de noord oostelijke zijde van de rots van Gibral tar beklommen. Over dc 450 m. hoge rots wand deden zij ongeveer vijftien uur

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1