Ministerie trekt steun gezinsvoorlichting in EIGENWIJZE" SCHOENMODE VAN BAT A-INTERNATIONAL NEDERLANDSE VEERBOTEN ZIJN VEILIG Produktiviteit in bouw is ver achtergebleven ONTSLAG 250 MEDEWERKERS n idealisme zal er wel orden gefrustreerd 134 ontslagen in confectie Veel vragen bij regering bezoek Berlijn Manifestatie Bouw blijft bij": Genade voor genadekruid CH 707telt federatie voor Burgemeester Thomassen wil conflict oplossen LEIDSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS 19* LEIDS RAADSLID WIEBENGA NAAR V.N. „1 w LEIDEN Het Leidse raadslid mr. Jan-Kees Wiebenga (24) gaat bin nenkort naar New York om daar als „niet ambtelijk lid der koninkrijks delegatie" de 26ste Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Hij is de vertegen woordiger van de jeugd in deze de legatie. die ongeveer drie maanden met de wereldpolitiek geconfronteerd gaat worden. Jan-Kees Wiebenga zit ondanks zijn leugd al jaren in de politiek. Hij is enige tijd voorzitter van de Neder landse Studenten Raad geweest, („In die tijd bespraken we met Veringa de prblemen bij het universitair on derwijs") en maakte ook deel uit het ter ziele gegane Leidse Jon- gerenparlement. Hij is geen Leide- vah geboorte, nochtans heeft hij zijn hart verpand aan deze stad. Toen mevrouw dr. De Leeuw on langs het raadslidmaatschap neer legde, nam hij haar plaats in de VVD-fractie in. Waarom is Jan-Kees Wiebenga liberaal? Net uit bed, bo venlijf nog ontbloot formuleert deze jonge politicus op zijn kamer aan het Rapenburg zijn credo: „Omdat ik geloof dat in deze partij het minst slecht tot uitdrukking komt wat ik het liefst zou willen: de volledige ontplooiing van ieders activiteiten". Wordt de underdog daar niet het slachtoffer van? Jan-Kees Wiebenga: „Het moet wel worden ingebed in sociale systeem. Iedereen moet de kans krijgen. Dat is nog niet het geval, maar wanneer iedereen de kans krijgt, zich volledig te ontplooi- 5 er van „underdog" zijn geen sprake^ meer". Waar naar gaat de specifieke be langstelling van Jan-Kees Wiebenga uit? „Speciaal naar de agglomeratie- politiek. Dat komt mooi uit. want als assistent van de juridische faculteit ben ik op het ogenblik bezig met onderwerp over het samenvoe- van gemeenten. Dat is wel niet precies hetzelfde, maar het heeft er wel veel mee te maken". Voor de koninkrijksdelegatie is hij geselecteerd door de politieke jonge- iverenigingen. De minister van Buitenlandse Zaken benoemde hem daarna tot eerste vertegenwoordiger i de jongeren in een dergelijke delegatie. Dat betekent echter niet, dat V/iebenga zijn eigen mening in de Assemblee mag uitdragen. Voor waarde tot uitzending was, dat hij zich moet houden aan de instructies drs. Schmelzer. Hij vindt dat normaal. „Ik vertegenwoordig per van rekening mede de regering, dus trek ik èèn lijn met de afvaar diging van deze regering." Dat houdt niet in. dat Jan-Kees Wiebenga pri- over alle problemen dezelfde zienswijze heeft als de regering. Zo zegt hij over het al of niet toelaten de Volksrepubliek China tot de VN., dat hij daarvan altijd al een voorstander geweest is. „Dat neemt rchter niet weg, dat er yoor Taiwan ook een plaats moet zijn. Tenslotte wonen ook daar enkele miljoenen Jan-Kees Wiebenga gaat drie maan- naar de metropool New York. Wat is zijn taak? Kort gesteld komt het hier op neer, dat hij eenmaal terug in Nederland de politieke jongeren moet informeren over de gang van zaken binnen de V.N. Hij wordt het doorgeefluik van de V.N.- keuken. Wat stdt Jan-Kees Wiebenga zich eigenlijk van de V.N. voor? „Ik ver wacht. dat mijn idealisme om de volkeren samen te laten praten in zoverre gefrustreerd zal worden, om dat er heel moeizaam tot overeen stemming gekomen zal worden over punten als bijvoorbeeld een we reldregering waar we het eigenlijk llemaal allang over eens zijn". DEN HAAG (A.N.P.). Het ministerie van C.R.M heeft de Nederlandse Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting meegedeeld, dat deze stichting niet meer in aanmerking komt voor subsidie in 1972. Deze beslissing betekent ontslag voor circa 250 medewerkers in vaste dienst van deze landelijke organisatie, een aantal mensen in dienst van plaatselijke afdelingen en ook het einde van werk voor enige honderden, die op honorarium basis zijn ingeschakeld. „Dit nieuws was voor ons 'n volslagen i verrassing", aldus directeur Th. J. Booy vanmorgen. Hij vertelde dat staats secretaris mevrouw Van Veenendaal gis teren een kleine afvaardiging van de federatie heeft ingelicht. „Ons personeel is nog niet op de hoogte", aldus de direc- De personeelsleden in vaste dienst van de federatie hebben een rechtspositie regeling, die overeenkomt met die van ambtenaren. Dit houdt in dat zij vallen onder de rijkswachtge'dregeling. De federatie kreeg voor dit jaar nog een subsidie van zes miljoen gulden. Dit bedrag zou voor het komende jaar weer hoger moeten zijn in verband met ge stegen kosten. Directeur Booy zei, dat de federatie gezien de bezuinigings tendens wel rekening had gehouden met enige beperking van activiteiten, maar dat men deze rigoureuze maatregel beslis: niet had voorzien. De Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting wil proberen, met steun van gemeenten, het werk op plaat selijk niveau nog op een of andere wijze voort te zetten. Dit werk omvat voor lichting aan huisvrouwen en cursussen in onder meer koken, naaien en bloem schikken. De federatie heeft circa vijftig j afdelingen en 'n aantal regionale centra. Zij geeft verder het blad „Ons Gezin" (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Net hadden we in Parijs en Rome gezien dat de schoe nen deze winter slanker zullen zijn. de punt weer in oude glorie is hersteld en laarzen zeker iels meer voorop marcherend. of Bata-International toonde gisteren in het Amsterdamse Amstel-Hotel de tegenovergestelde op vatting. Hier wel degelijk laarzen MEPPEL (ANP) De confectieindus- trie Rademakcr te Meppel heeft besloten binnenkort te sluiten. Er ztfn niet alleen onvoldoende liquide middelen om de schuldeisers te betalen, maar ook wordt voor de produktie onvoldoende afzet ge vonden. Voer de 64 personeelsleden is. in afwachting van de definitieve sluiting, vergunning aangevraagd voor een werk tijd van nu) uur. Getracht wordt voor het bedrijf gegadigde of voor het personeel andere werkgelegenheid te De confectiefabriek Gebr. Koners- mann N.V. in Amsterdam heeft een re organisatie van haar algemene en com merciële aldelingen bekendgemaakt, als gevolg waarvan aan 70 medewerkers ontslag moest worden aangezegd voorop. De meeste reikend tot aan de knie. enkele tot aan de dij en zc staan op blokhakken. Zijn ze van leer. dan is de kleur voornamelijk bruin, ook wel zwart en rood-wit. Is het materi aal suède. dan zien we mooie bestor ven kleuren blauw, grijs, rose tot verschoten rood en andere tinten. Bij de Ieren modellen bestaan de garne ringen tiit biezen van een contrast kleur. langs de bovenrand, met ifi de lengte genaaide plooitjes, of opzij ge zette kwastjes: in de soepel zachte sucde modellen een versiering van doorgeregen strips, of nestelgaatjes boven langs de schacht. In de plaats van slanke schoenen hiel de dikste knotsen „waarin de militai ren-look te herkennen is", aldus de ontwerper: zowaar, het zijn bepaald kistjes en ze hebben nog buldogneu- zen ook. De kleuren komen overeen met de laarzen. Tenslotte zijn er dan enkele slanke pumps, nog met wat handjeswerk op de wreef, maar mo dieus en elegant. Bata International heeft ook enkele boutiques met bijzonder hippe kleer tjes. Het spreekt dat de meisjes die de schoenen toonden daarin gekleed wa ren zeschokten of sprongen er rit misch dansend mee op een podium. Zulke lieve kinderen in een soort gestreept, getailleerd herenkostuum, compleet met shirt, das en zacht vil ten deukhoed, sigaret in de mondhoek, dansend op die buldogschoenen met koorddikke veters of handenwerk over het hoge voorblad, die zijn om de ogen aan uit te kijken. Maar in de praktijk is het leven helaas geen eeu wige shovel We zien ze gekleed in „achterlijke" minirokjes, zo goed als in Londense Een enkele elegante schoen jerseypakken en gaucho rokbroeken: de laarzen doen het er best onder. Later zijn ze uitgedost in Joego-Slavi- sche fantasieën en dansen hartstochte lijk met hun gelaarsde benen. Er komt ook een team op de proppen, dat het midden houdt tussen cricket en voetbal en daarbij draagt elk lid een afgezwakt model voetbalschoenen. En allemaal verschrikkelijk leuk tot knettergek, toegegeven. Maar wel de oorzaak van 't feit, dat de rqodellen het aan dat provocerend benenwerk beter Alleen de slankere leest, door Bali International Jourdan-trend genoen; (Jourdan is een van de beste Pari.ii schoenontwerpers) wijkt af van de do minerende sporief-jeugdige leesten. Velen boven de 30 jaar (en vel daaronder) zullen van dit sport: jeugdige moeten afzien, tenzij ze ju: staan op knotsen van schoenen en schokkend en dansend door het lev gaan. Griekse ramp onmogelijk (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND. De eisen van veiligheid,-waaraan Nederlandse veerboten volgens de wet moeten voldoen, zijn dermate scherp, dat een ramp, zoals die zich in het afgelopen weekeinde voltrok op de Griekse veerboot „Heleanna" praktisch onmogelijk kan voorkomen. Dat is de over tuiging van zowel de directies van Nederlandse veerdiensten als van de scheepvaartinspectie. Vu7 tot tien geweerschoten en een aantal schoten uit een 9-mm-pistool zijn zondagavond door deze opening kogelvrije glas afgevuurd op het personeel van het politiebureau van de wijk Ingleside in San Francisco. De schutters doodden een wachtmeester en verwondden een vrouw, die op het bureau werkzaam was. „Natuurlijk zet een ramp als die met de Heleanna je aan een zelfonderzoek of alle veiligheidsmaatregelen aan boord van de eigen schepen voldoende zijn. Maar de uitkomsten van die onderzoeken zijn altijd geruststellend", aldus een woordvoerder van de Provinciale Stoom boot Diensten in Zeeland te Vlissingen. Naar zijn mening is het risico van een catastrofe nooit helemaal uit te sluiten. BERLIJN (DPA) De onderhande laars van de Westberlijnse senaat en van Oost Duitsland zullen op vele open vragen een antwoord moeten vinden als zij na dc parafering van de raamover eenkomst over Berlijn door de Grote Vier hun onderhandelingen zullen be ginnen over een regeling voor bezoeken van Westberlijners aan Oostberlijn en Oost Duitsland. Desondanks rekent men in welingelichte kringen in Oost Berlijn op een snel succes. In tegenstelling tot de gesprekken tussen Bonn en Oost-Berlijn gaat het bij deze onderhandelingsronde vooral om technische vraagstukken, waarvan het vinden van een oplossing in eerste instantie een taak van de DDR is. Onder meer moet worden vastgelegd het aantal bezoeken dat kan worden afgelegd, het verschil tussen bezoeken aan Oost-Berlijn en aan Oost Duitsland en de omschrijving van de inreispapie- ren. De Oostduitse communistische par tij heeft eind juli namens de DDR. EN Oostberlijn het volgende voorstel ge daan: of zesmaal een tot twee dagen of eenmaal tot dertig dagen bezoek jaar lijks. Dat zou echter in tegenspraak met de overeenkomst van de grote vier tegenover de Westduitse bezoekers van het Oostelijk stadsdeel een aan zienlijke benadeling betekenen. De Gro te Vier waren overeengekomen dat burgers van de Bondsrepubliek op ver toon van hun reispas zonder opgave van redenen- op elk moment toestem- ming krijgen Oost-Berlijn en Oost- Duitsland te bezoeken. Tandemtitel naar Oostduitsers VARESE De Oostduitsers Otto en Geschke zijn wereldkam pioen geworden op de tandem. Zij versloegen in de finale de West duitsers Barths en Müller. Aan vankelijk werd Oost-Duitsland ge diskwalificeerd na Westduits pro test, maar de jury kwam later op die beslissing terug. De bronzen medaille ging naar de Fransen Trentin en Morclon. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De arbeids- produktiviteit in de bouw is de afgelopen vijftien jaar veel minder toegenomen dan in de andere be drijfstakken. „Als het overal zo was als in de bouw, dan zou ons welvaartspeil thans niet veel hoger zijn dan in het begin van de jaren NIJMEGEN (ANP) Een Nijmeegs wegenbouwbedrijf zal met groot mate riaal aan de slag gaan om de laatste exemplaren van het in ons land nog voorkomende plantje genadekruid voor de ondergang te behoeden. Van het genadekruid, dat onooglijk is als ieder ander onkruid, doch waar aan vroeger grote geneeskrachten wer den toegeschreven, groeien nog slechts enkele exemplaren in Hongarije. Het werd overigens in Europa uitgestorven gewaand, tot enkele botanici hel plantje onlangs aantroffen bij een waterplas in Ewijk in Nijmegen, uitgerekend op een plaats die omgeploegd zou worden voor dijk verzwaring. Na ruggespraak tussen diverse in stanties is nu besloten, dat genade zal worden verleend aan het laatste genade kruid. Bij een soortgelijke waterplas in Ewijk wordt een zorgvuldig samenge steld bodembed gereedgemaakt, waar naar met behulp van een wegenbouw bedrijf het gehele grasveld met al het daarin voorkomende onkruid en gena dekruid gaat verhuizen naar de nieuwe omgeving. vijftig. Eén van de belangrijkste gevolgen hiervan is dat woningen en gebouwen naar verhouding tot industrieprodukten steeds duurder worden. Dit kan niet doorgaan, want de consument zal op den duur trachten zich op andere wijze te helpen. Wij prijzen ons dan zelf uit de markt". Dit zei vandaag ir, C. J. Louw, direc teur van de Ballast-Nedam Groep, in zijn inleiding tijdens de in de Rotterdamse Doelen georganiseerde manifestatie j „Bouw blijft bij" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting i Vakopleiding Bouwbedrijf. De manifes- tatie heeft tot doel zich te bezinnen op de kwaliteit van de opleiding en de I situatie in het bouwbedrijf. Ir. Louw verklaarde nog. dat wil de bouwindustrie meedoen aan de econo mische groei, de arbeidsproduktiviteil zal moeten stijgen. Dan z.ullen er in 1985 drie huizen per man per jaar tot stand moeten worden gebracht tegen thans anderhalf huis. Dr. ir. A. Twjjnstra, directeur van het i Raadgevend Bureau Twijnstra en Gudde, vond bijblijven in de bouw een econo mische noodzaak. Hij noemde het de hoogste tijd,' dat het bedrijfsleven zich gaat bezinnen op de ontplooiing van zijn mensen, van de meerderheid en niet van de „elite" alleen. Ook de ouderen moe ten blijven leren. De opleidingsmogelijk heden zullen moeten worden ingepast in de normale bedrijfsactiviteiten. Het be drijfsleven, maar vooral ook de leer meesters zullen moeten inzien, dat hun „leerlingen" het belangrijkste bedrijfs kapitaal vormen. Treinvertraging door onenigheid over treinkaartje (Van onze correspondent) KRUININGEN De trein Vlissin- sjen-Roosendaal heeft gisteravond een kwartier vertraging gekregen door een hoogoplopend verschil van mening tus sen twee Duitse studenten en de trein- conducteur over de geldigheid van een treinkaartje. De conducteur liet de trein in Kriiiningcn zelf stoppen en zette de studenten uit de trein. De rijkspolitie van Rijmerswaal heeft het misverstand, dat veroorzaakt was door de taalbarriè re, tenslotte uit de wereld kunnen hel pen. De studenten mochten daarna hun Korea Noord- en Zuid-Korea zijn overeengekomen voorbereidende Rode- Kruisbesprekingen te beginnen op 20 september in de grensplaats Pan- moendjom. Het gaat om het vraagstuk I van de Koreaanse families, die door de Koreaanse deling zijn gescheiden. Naar I schatting zijn tien miljoen Koreanen I hierbij betrokken. De studenten uit München zijn begin deze maand met een retour, dat geldig was voor drie maanden, van München naar Roosendaal gereisd. In Roosendaal namen zij een reour naar Arnemuiden, in de veronderstelling dat dit retour eveneens voor drie maanden geldig was. Zich van de prins geen kwaad bewust, stapten ze daarom gisteren in I Arnemuiden op hun verlopen Neder- landse retourtje in de trein. De trein- j conducteur wees er tijdens de kaartjes- controle op, dat het kaartje niet meer geldig was. En daar wilden de studen- „Er kan bijvoorbeeld een aanvaring met een tanker ontstaan. Maar dat is uiterst onwaarschijnlijk. Elk schip beschikt over een marifooninstallatie door middel waarvan de kapiteins volledig op de hoogte blijven van het scheepvaart verkeer op de Westerschelde". Niettemin zijn aan boord van elk schip scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen. Elk schip heeft een Sprinkler-brand beveiliging, welke installatie elke brand onmiddellijk kan lokaliseren. Er is bovendien een overvloed aan blussings- materiaal aan boord. Beschikbaar is ook reddingsmateriaal in de vorm van sloe pen, vlotten en zwemvesten voor meer mensen dan het aantal passagiers dat op de schepen mag worden toegelaten. De bemanningen van de P.S.D.-boten weten hoe zij in tijden van nood moeten han delen en worden daar ook regelmatig op getraind. Waar de PSD en dat geldt trouwens voor nagenoeg alle veerdiensten niet over beschikt, zijn passagierslijsten. „Het invullen daarvan is natuurlijk gezien de enorme frequentie van de vaarten een onmogelijke opgave. Buiten de zorher- maanden proberen we, in verband met de statistieken, het aantal passagiers zo goed mogelijk te tellen. Maar in de zomermaanden, waarin we op de boten tussen Vlissingen en Breskens dikwijls meer dan 1000 passagiers aan boord hebben, is dat onbegonnen werk", aldus een PSD-woordvoerder. Voor de directie van de Stoomvaart maatschappij Zeeland, die een veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich onderhoudt, zijn recente rampen met veerboten niet of nauwelijks aanleiding een gewetensonderzoek in te stellen". De veiligheidsmaatregelen aan boord van de schepen, die regelmatig de Noordzee oversteken, voldoen volkomen aan de wettelijk gestelde eisen. Nadere details zullen we er niet over verschaffen. „Maar men kan gerust zijn. Want wij en de scheepvaartinspectie gaan natuur lijk niet over één nacht ijs", aldus de directie Ook de Maatschappij Zeeland houdt geen echte passagierslijsten bij. maar kan tijdens de vaart wel exact en a la minuten opgeven hoeveel mensen er aan boord zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de KVP-jongcren j en de ARJOS gevonden kunnen worden vor een plan van de C.H.-jongeren, dan zullen die drie organiasties spoedig in een federatie van jonge christen-demo- I cratcn gaan samenwerken. Dc C.H.-jon- j gcrenorgaaisatic zal zich zaterdag over j dit plan uitspreken. Als de KVP-jongeren en de ARJOS I positief reageren, zou de federatie al in het najaar tot stand kunnen komen. De I minste moeilijkheden worden van de KVP-jongcren verwacht. De federatie is bepaald voor een overgangsperiode. Na twee jaar zouden de drie jongerenorga nisaties moeten fuseren. Het meest ideale voor menige vrouw is een pruik, die twee totaal ver schillende modellen heeft. Wereld kampioen kappen Colin Lewis uit. Engeland demonstreerde zo'n pruik in Utrecht. Door de pruik honderd graden te draaien en even te kammen of te borstelen, kan het model veranderen van halflang glad tot lang in weelderige krullen. NA REL IN RAAD ROTTERDAM (ANP) Burgemees ter W. Thomassen van Rotterdam bereid al het mogelijke te doen om h conflict tussen de P.v.d.A.-fractie in de raad en het college van B. en W. weg ven op vragen van het P.v.d.A-raadslid Lamberts betreffende het ontwerp-cou- te nemen. Nadat gistermiddag het venant inzit van het conflict gaf burgemeester een schriftelijke verkla ring uit. Hierin schrijft hij dat van dc zijde van het college niets is of wordt verheimeiijkt. Iedere beschuldiging in deze richting dient volgens hem van de hand te worden gewezen. Vandaag z den bestuursleden van de P.v.d.A i gesprek met de burgemeester hebben om het conflict tussen hem en de P.v.d.A.-fractie bij te leggen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6