Ambassadeur bemiddelt ax ONTSLAGEN PATERS BLIJVEN OP PORTO RICO Britse soldaat omgekomen namens KVP-groepen komen met alternatief programma IN MONTEVIDEO Geen vergelijk tussen Nederlandse dominicanen en Portoricaans episcopaat Hoogtepunt sportweekeinde lag in het water Kapitein Heleana gearresteerd Groenoordhal blies laatste adem uit i Nasa wil luchtmatras van therapeut R. Steuer VERDWAALDE PATROUILLE IN IERLAND AANGEVALLEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62c jaargang, no. 18.478 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 32, Leiden, postbus (exc. B.T.W.) 0,2 1 I 23.95, per laar f 11, telefoon 22244 - Giro 103UÜ3 - Bank: Amio-bank N V Leiden - Directeur, dis J. H- (VI Bradei Hoofdredacteui I Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heruer lp. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63. maand ƒ6.95. kwartaal ƒ20.65. jaar ƒ80.15. Per post Selectie uil programma voor maan dag: Ned. I 19.30 uur Netzilik; 21.05 uur Arsène Lupin; Ned. II 20.31 uur Tokio 21.00 uur Geen tranen voor Joy, film. ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vooral in de nacht plaatselijk een bui, maar morgen ook zonnige perio den. Matige tot krachtige windt uit zuidwest tot west. Minimumtempera turen rond 13, maxima morgen rond 20 graden. (Van e «■slaggevers) DEN HAAG Dc Nederlandse ambassadeur in Monte video. dr. II. van Blankesicïn. zal vanavond om achl uur Nederlandse tijd aan de Uruguayse minister van Buitenlandse Zaken Jose Mors Otero tekst en uitleg geven over hetgeen Ajax lieeft bewogen niet uit te komen tegen de Zuidainerikaanse kampioen Nacional voor de strijd om de wereldbeker. Die weigering van Ajax is in de hoofdstad Montevideo aangekomen als een slag in het gezicht van alle Uruguayzcn, en de opwin ding die er het gevolg van is dreigt uit te groeien tot een internationaal schandaal. Vandaag moet de kwestie op diplomatiek niveau tol klaarheid komen. Het bestuur van Ajax heeft een brief gezonden aan'de Nederlandse ambassadeur, die namens 6e voetbalvereniging zal bemiddelen, om zodoende te voorkomen dat de kwestie op de betrekkingen tussen beide landen een nadelige invloed zal hebben. Het is in de Latijns-Amerikaanse verhoudingen namelijk niet ongewoon dat een voetbalconflict tot ver buiten de sta dions wordt uitgevochten. Heel recent is nog het con flict tussen El Salvador en Honduras, twee Middenam- erikaanse staten, dat zelfs tot een complete oorlog uil- Voorlopig verwacht het ministerie van Buitenlandse Zaken niet dat het in de kwestie Ajax-Nacional tot een conflict zal uitlopen, waarbij de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen gevaar lopen te worden ver stoord, maar het is niet ondenkbeeldig dat bij een eventueel onbevredigend antwoord van de kant van Ajax het handelsverkeer er enige nadelige gevolgen van ondervindt. Hoe hoog de kwestie in Uruguay wordt opgenomen, blijkt uit het feit dat president Jorge Pacheco Areco zich vorige week zelfs over de kwestie heeft laten voorlich- en. Bron van alle ellende is een interview dat Ajax- voorzitter Van Praag heeft toegestaan aan een Uruguay se journalist, waarin vermeld werd dat Uruguay onvol doende garanties zou bieden voor de veiligheid van de Ajaxspelers. In de brief van het Ajaxbestuur wordt uiteengezet dat de slecht Engels sprekende journalist de heer Van Praag woorden in de mond heeft gelegd die deze nooit heeft gebruikt. De heer Van Praag weigerde gisteren overigens alle commentaar. wemwedstrijden in Bra tislava vormden het onbetwis te hoogtepunt van het sport- - weekeinde. De damcsploeg heeft in korte tijd een opzien barende vooruitgang geboekt, in cijfers tot uitdrukking im bij deze Europa Cup wedstrijden. Een formidabele tweede plaats achter Oost- Duitsland maar voor erkende inmachten als Rusland en Hongarije was de beloning Nico van Dam en zijn wakkere ploeg. Bijna hadden de heren, die in Turijn in de B-groep uitkwa- naar dc a-groep toen een resultaat gezorgd. Zij stonden hen achteruit wierp. Te op het punt te promoveren ktarten in een estafette k taties te melden. Bert Boom, de ainateurstayer, kon zonder steun van zijn te zwakke landgenoten niet op tegen de wraakexpeditie die de gang makers Walrave en Koch te gen dc KNWU ondernamen. Zij voerden hun Duitse „sleep", de stayers Gnas en I'odlesch naar het goud en hel zilver. Voor Boom was er brons. Voor Keetie Hage, die zelf verwonderd was dat zij de finale achtervolging bereikte, was er zilver. Een fraaie pres tatie die echter werd over schaduwd door de decepties die de tandem en de plocgach- tervolgers op dc baan strooi den. En er werd natuurlijk ook ge voetbald. Na de derde compe titiedag voert Feijenoord. als enige ploeg in de eredivisie die nog geen punt verspeelde, de ranglijst aan. Ajax en Sparta ontmoetten elkaar en raakten een punt achter door dat zij het op 11 hielden. Van de ploegen die vorig sei zoen tot de grote zes behoor den. zijn FC Den Ilaag, FC Twente en PSY achterop ge raakt. Hun plaatsen worden (voorlopig?) ingenomen door verrassend energieke ploegen als NEC. DWS, MVV en Tel star. Een nieuwe ontwikkeling in Neerland» hoogste afdeling oi sche- e verhouding die binnenkort wordt rechlgetrok- Bij hun teleurgestelde terugkomst uit Porto Rico van links naar rechts de ontslagen pater Lohman (even op vakantie, maar gaat weer terug naar Porto Rico) en het driehoofdig pro- vincialaat van de Nederlandse Do minicanen, de paters Vijverberg, Van Waesbergen én Robben. Ramp veerboot BKINDISI (AP) De Italiaanse politie heeft vanmorgen kapitein Dinii- trios Antipas van de door brand getrof fen Griekse veerboot Heleana gearres teerd toen hy per boot uit Italië traclit- te komen. Tenminste 26 personen zyn m het leven gekomen, toen de veer boot zaterdag ongeveer 40 km. ten noorden van Brindisi in brand raakte. Antipas wordt beschuldigd van dood door schuld, het te zwaar beladen van zijn schip, varen zonder voldoende brandbestrijdings- en réddingsmateriaal het verlaten van de veerboot toen 'g een groot aantal passagiers aan boord was. Het uitgebrande wrak is door de Italiaanse politie in beslag ge- (Zie ook elders in dit blad) «■stormpje van nare gevolgen LEIDEN Het zon zaterdagmiddag heeft gehad voor d© Leidato. Zaterdagmiddag omstreeks een uur of vijf sloeg de 100 meter lange zeppelin, die boven de Groenoordhal hing, los van haar kabel en kwam op één van de bliksemafleiders van de hal terecht. Die prik van de bliksemafleider had op de zeppelin het effect van een speld op een kinderballonnetje. Het duurde een paar minuten en toen pfft, kwamen de resten van de ballon naar beneden. Triest lagen de grote zilverkleurige lappen te flad deren in de storm. De technische dienst werd onmiddellijk ingeschakeld om de resten op te ruimen. Geen blikvanger boven de Groenoord hal, tenminste dit weekeinde niet. Di rect nadat het incident was voorgeval len, werd alles in het werk gesteld om een nieuwe ballon te krijgen. Het is ge lukt. Vandaag hangt alweer een grote zilveren sigaar boven de Groenoordhal. Als het touw nu maar weer niet breekt. (ADVERTENTIE) Aanvang Dansles NIET DEZE WEEK DOCH: a.s. Zondag en 7 - 9 10 en 11 September evert castelein Hooglandse Kerkgrachl 48 Leiden - Tel. 01710-23583-32710 (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG De K.V.P.-radikalcn, de K.V.P.-jongeren en de groep-Cou- wenberg binnen de K.V.P. werken aan een alternatief partijprogram aan de hand waarvan de K.V.P. vol gens deze groeperingen samenwerking moet zoeken met de ARP en de CHl' De drie groepen proberen namelijk te verhinderen, dat de K.V.P. teveel concessies zal doen by haar streven naar een algemeen christelijke volks partij met de twee andere christelijke partijen „Liever geen samenwerking, dan een samengaan, waarbij van een vooruitstrevend K.V.P.-program niets meer overblijft. Dit is ook de reden, waarom onder mer de K.V.P.-jongeren streven naar een driehoofdige leiding van de partij met professor Steenkamp als politiek leider. Ovér het voorzitterschap van de partij zal het hoofdbestuur zich zeer binnenkort beraden. De drie groepen, die zaterdag in Amersfoort bijeengeweest zijn om zich te bezinnen op de problemen som migen spreken zelfs van moeilijk- (Van een or DEN HAAG Amerikaanse ruim tevaartdeskundigen uit Houston heb ben de hewegingstlierapeut de heer R. Steuer uit 's-Gravenzande bena derd over zijn gigantische lucht matrassen, die hij gebruikt bij zijn therapie voor gehandicapte kinderen. Hij heeft een uitnodiging ontvangen deze matrassen voor dc deskundigen te demonstreren. De Nasa heeft in principe besloten enkele matrassen aan te schaffen voor de training van de ruimtevaarders. Nasa meent, na een demonstratie met de luchtmatrassen van de heer Steuer voor de Westduitse t v. te hebben gezien, dat zij beantwoorden aan de voorwaarden voor de training van ruimtevaarders: het sneller fit krijgen van astronauten na een ruimtereis, het verhogen van hun conditie en het oefenen van de zoge naamde kangeroesprong, de astronauten zich op de ten bewegen. Begin september zal de heer Steuer in Frankfort opnieuw enkele Nasa- deskundigen ontmoeten. BELFAST (AFP). Een Britse legerpatrouille, die gistermiddag per ongeluk over de grens met de Ierse republiek raakte, is onder vuur genomen, nadat de patrouille erin geslaagd was naar Ulster terug te keren. Een soldaat sneuvelde en een tweede werd gewond. Dorpsbewoners bekyken de nog rokende Britse pantserwagen, die door Ieren in brand werd gestoken, toen het voertuig op Iers grondgebied terecht was gekomen. heden binnen de K.V.P., gaan er van uit, dat de K.V.P. zich niet mag laten inkapselen )bij haar streven naar een voruitstrevend beleid vol gens net program-Steenkamp. De groepen zijn bevreesd, dat een on vervaard streven naar de algemeen christelijke volkspartij met A R, en C.H.U. aanleiding kan geven tot dit inkapselen. Daarom willen zij duide lijkheid scheppen en hebben, dat dit niet gebeuren zal" „Anders maar geen samenwerking", aldus deze groepen, die 'vrezen, dat vooral van de kant van de A.R.P. problemen kunnen rij- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL'. „Het ontslag aan zeven Nederlandse paters domini canen, dat door bisschoppen in Porto Rico is gegeven, staat in geen enkele verhouding tot het werk dat ze hebben gedaan. De beslissing is niet rechtvaardig omdat de priesters geen gelegen heid hebben gekregen zich te ver dedigen en niet de reden hebben vernomen van hun ontslag. Boven dien betekent dit ontslag ook een bedreiging voor de overige pries ters die er werken". Aldus do paters F. van Waesbergen en M Vijverberg, die deel uitmaken vatf het driehoofdig bestuur van dt Nederlandse orde der dominicanen. Ze zijn na een verblijf van een week in Porto Rico, waar ze ge tracht hebben het conflict tussen de ontslagen Nederlandse domini canen en de Portoricaanse bis schoppen bij te leggen, niet erg optimistisch over een gunstige regeling van het conflict, zoals ze vanmorgen op Schiphol meedeel den. Volgens pater Van Waesbergen hebben politieke overwegingen een rol gespeeld bij het ontslag. „De zeven Nederlandse dominicanen zijn jonge mensen, die so ciaal heel sterk bewogen zijn. Dit roept nogal wat weerstanden op. Waarschijn lijk worden onze confraters beschouwd 'als progressieve Nederlanders, die niet passen in het traditionele denkpatroon van dc terughoudende Portoricaanse geestelijkheid", aldus pater Van Waes bergen. De drie bisschoppen hebben zich by het ontslag beroepen op canon 454 van het kerkelijk wetboek waarbij zonder opgaaf van reden geestelijken uit hun functie kunnen worden ontheven. Tegen- de twee Nederlandse dominicaanse oversten werd gezegd dat in ieder geval geen morele, pastorale of politieke mo tieven ten grondslag liggen aan het ont slag. „We kunnen niet met ze samen werken", was het enige dat de Neder landse oversten kregen te horen. Pater Van Waesbergen zei ervan over tuigd te zijn dal de sociale bewogenheid van de ontslagen Nederlandse domini canen een andere visie heeft gegeven op de Kerk en het gezag. Een visie die de Portoricaanse bisschoppen niet welge vallig is. „De bisschoppen in Porto Rico hebben geen contact met de gelovigen en juist dit contact wordt door de progres sieve Portoricanen op prijs gesteld. De ontslagen Nederlandse priesters hebben veel steun gekregen van katholieke leken en negen andere Nederlandse dominica nen die in Porto Rico werken. Pater Van Waesbergen zei uitdrukke lijk, dat de ontslagen dominicanen niet aangesloten waren bij een politieke partij. „In hun sociale opvattingen in de praktijk kwamen ze wel in het vaar water van links georiënteerde groeperin gen". Zes de ontslagen Neder landse priesters blijven voorlopig op Porto Rico tot er een oplossing is gevon den. De zevende, pater F. Lohman, is thans met vakantie in Nederland. „Ik ga echter wel terug, ik ben als psycholoog werkzaam op Porto Rico en heb daar contractuele verplichtingen. Bovendien kan ik de Portoricanen, op wiens verzoek ik destijds tot priester ben gewijd, niet in de steek laten", aldus pater Lohman. Het incident heeft de spanning tussen Groot-Brittannië en de Ierse erpubliek vergroot. De Britse troepen scholen la ter van Noord-Ierland naar het grond gebied van de republiek om zich te Ver weren tegen de sluipschutters. Kort na het vuurgevecht, dae ten half uur duurde eiste Groot-Brittannië van Dublin een diepgaand onderzoek en de belofte, dat de naar schatting zes sluip schutters zouden worden opgepakt. Het zijn vermoedelijk leden van Ijet verbo den Ierse republikeinse leger. Bij een nader onderzoek van zowel Noordierse als van lose zijde is gebelken, dat het grensicidenl bij Crossmaglen zich als volgt heeft toegedragen: twee Britse pantserwagens waren bij een patrouille- tocht op het grondgebied van de Ierse republiek geraakt. De grens is in dit ge bied, vooral op de kleine wegen, niet ol slecht aangegeven. Voordat de patrouille kans zag om te keren, W3ren de pantser voertuigen omringd door circa 150 ver bolgen Ieren, die één van de wagens in brand staken. De inzittenden konden me: veel moeite overstappen in het tweedi voertuig. Toen dit op Noordiers gebier was teruggekeerd, werd het door gt wapende mannen onder vuur genomer waardoor één Britse militair op slaj werd gedood en een andere gewond.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1