Aanleg Leidse Baan gaat onverstoorbaar verder Nog geen klokkenspel in Zoeterwoudse raadhuistoren Rector magnificus voor een half jaar Prof. dr. W. R. O. Goslings: van microbiële ziekten naar academische bastion Hoger beroepsonderwijs moet soulaas kunnen bieden bij huidige universitaire problemen Stille voorbereiding Pauwbrug Vijf maal drie wordt centraal alarmnummer voor Leiden J. Bosman: Dertig rooien in de toren niet te verkopen aan bevolking Forum Leidse kappers was een groot succes VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN In het nieuwe gedeel te, het zgn. OLCO-gebouw, op het uitgebreide complexenterrein van het Academisch Ziekenhuis trekt een aankomend rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Leiden bevrijdend zijn colbertje uit. Te gen een door het vensterglas ste kende gloeizon is zelfs geen tro- pengeharde hoogleraar bestand. Prof. dr. W. R. O. Goslings, inter nist, op wiens waarlijk niet gerin ge schouders op 6 september offi cieel de rectorale waardigheid van Nederlands oudste universiteit komt te rusten, is wel warmte ge wend. Hij leidde 16 jaar op Su matra's oostkust de medische dienst van wat rond de tweede wereldoorlog nog de Hollandsch- Amerikaansche Plantage Maat schappij heette. In 1951 kwam de ze wetenschapsman een impo sante verschijning, maar met ee: paar allervriendelijkste ogen on der de zware wenkbrouwen voorgoed naar Nederland terug. Prof- Goslings (64) blijft na 6 sep tember hoofd van de afdeling microbiële ziekten van de hoofd afdeling inwendige geneeskunde, maar hij zal betrekkelijk weinig op zijn nog niet geheel aangeklede kamer deze functie kunnen waar nemen. „Ik zal wel op de hoogte- blijven van de algemene zaken binnen mijn afdeling. En dan heeft men meteen mooi de tijd or het hier wat gezelliger te maken". Van de microbiologie, de witte jas (met een stethoscoop in een van de zakken) naar het strenge bastion van 'n in onze dagen ingewikkelde academische wereld. Prof. Goslings zal als opvolger van prof. Soeteman een soort „overgangs-rector magnifi cus" zijn. Hij blijft aan tot het tijdstip waartegen de rector onder de nieuwe structuren zal worden benoemd volgens de wet Universitai re Besturrshervorming 1970. Dat zal naar schatting zó ongeveer over een half jaar zijn. „Daarna moet de zaak open zijn voor het college van deka- nen, dat een voordracht heeft op te maken. De nieuwe rector zal 't gevoel moeten hebben, dat hij de steun heeft van de hele universitaire sfeer. Hij moet heel duidelijk weten of hij past in de structuur die we dan hebben", Als secretaris van de se naat heeft prof. Goslings een groot deel van de voorbereiding tot her structurering meegemaakt. Hij zegt nu, dat hij graag zal helpen bij het afmaken totdat de nieuwe structuur werkelijk van de grond is gekomen. En na de rectorale periode zal hij met liefde op een gegeven moment weer teruggaan naar zijn werk op het terrein van de infectieziekten en de antibiotica; tenslotte staat op dit gebied zijn leerstoel. De nieuwe voorzitter van de Leidse academi sche senaat is geen zwartkijker, hij heeft met de zon leren leven en dat heeft zijn optimisme versterkt. „In Leiden hebben wij een democrati sche overgang gevonden naar de nieuwe structuur zonder dat dit gro te botsingen heeft veroorzaakt, zoals in Amsterdam en in andere steden wel het geval is geweest. Trouwens, persoonlijk heb ik helemaal geen moeilijkheden met deze democratise ring". Een punt van meer zorg is de overstroming van verschillende fa culteiten, omdat op deze subfacultei ten slechts een beperkt aantal stu denten worden toegelaten is de nu merus fixus waarschijnlijk voor meerdere faculteiten een bijna on overkomelijk toekomstbeeld. Heel belangrijk vindt prof. Goslings, dat de relatie tussen het universitair en hoger beroepsonderwijs thans na der wordt bezien. „Door een nauwe re samenwerking zal wellicht een deel van de studenten veel beter excellent hoger beroepsonderwijs kunnen volgen als voorbereiding voor de latere maatschappelijke taak dan alleen maar door het halen van een -academische titel wordt gesug gereerd. We moeten met de grootste snelheid en grote prioriteit naar die verbetering zoeken. De uitbouw van het hoger beroepsonderwijs zal ac tiever mede ter hand moeten worden genomen". Iedereen heeft recht op universitair onderwijs, luidt een rechtvaardige stelling, een stelling die door prof. Goslings wordt onder schreven. Onder het opsteken van een sigaartje plaatst hij hierbij echter wel een adagium: „We worden be zocht door de zonden van de voorva deren. We weten allemaal dat vroeger (en dat is echt nog niet zo lang geleden) het academisch onder wijs bestemd was voor een elite gezelschap. Voor een man van de Technische School trok men de neus op. Als we naar Indonesië kijken PROF. GOSLINGS zien we heel wat anders. Daar heeft de academische titel zeker vroe ger nooit als bepaalde eis ge staan, vooral niet binnen de onder nemingssfeer. Daar zijn mannen zonder titels op de hoogste posten terechtgekomen; men kijkt daar meer naar de persoon dan naar de titel van de opleiding Indonesië is nog steeds een levende realiteit voor deze hoogleraar in de microbiële ziekten en antibiotica. Hij maakte deel uit van een team van zes Nederlandse hoogleraren (vier medici uit Leiden, één uit Amster dam en één van de Groningse medi sche faculteit) dat deze maand in Djakarta en Soerabaja de eerste Boerhaave-cursussen in Indonesië heeft gegeven. Men heeft daar in vele colleges, besprekingen en dis cussies laten zien en horen hoe in Nederland deze nascholingscursussen voor specialisten worden georgani seerd. In Leiden was prof. Goslings in dit opzicht al een man van het eerste uur. „Twee weken hebben wij op deze twee Indonesische medische faculteiten bijzonder plezierig ge werkt. We hebben onze collega's daar een indruk gegeven van onze ervaring betreffende de vooruitgang op de gebieden van de medische kennis, de behandelingsmethode en het onderzoek". De medische wereld in Indonesië is buitengewoon goed op de hoogte van de ontwikkeling van het medisch kunnen en onderzoek, ondanks de vaak geringe mogelijkheden om bij voorbeeld kennis te nemen van de buitenlandse vakliteratuur; de kos ten hiervan zijn namelijk zeer hoog. Niet zelden ontbreken echter de technische hulpmiddelen om de ken nis in praktijk te brengen; laborato ria en technische faciliteiten konden niet meegroeien omdat de economi sche mogelijkheden tekort schoten. Prof. Goslings vertelt, dat Indonesië graag zijn medici in Nederland ken nis zou willen laten nemen van de vooruitgang van het medisch hande len. „In ons land bestaat de moge lijkheid daartoe. In Indonesië heeft men eveneens contacten met de Ver enigde Staten, maar daar vragen ze alleen maar „observers", die slechts mogen „waarnemen" zonder aan het eigenlijk handelen deel te nemen". En dan is er nog altijd in de archi pel de oude band met ons land. „De oudere medici, de leidende figuren, zijn allen nog opgeleid in de Neder landse sfeer. Nee, het was voor ons zessen geen plezierreisje naar Dja karta en Soerabaja. We hebben twee weken hard gewerkt. Maar de ont vangst was heel hartelijk en overal ontmoetten we een positieve respons op wat we deden. Die contacten zullen we trachten te blijven ont wikkelen. Dat zal ongetwijfeld zowel voor de Nederlandse als Indonesische geneeskunde gunstig zijn. Zo is er niet alleen hulp van onze kant, maar het betekent gelijktijdig een verrijking van de Nederlandse me dische kennis, bijvoorbeeld ten aan zien van grote problemen zoals de volksziekten, die daar anders zijn dan bij ons. Er zijn veelvuldiger voorkomende ziektebeelden. Op epi- demologisch terrein kunnen wij in Indonesië ervaringen van gewicht opdoen. Alleen zijn we afhankelijk van de financiële middelen die de Nederlandse regering ter beschik king kan stellen". In elk geval heeft prof. Goslings in Djakarta en Soerabaja twee medische faculteiten ontmoet, die het liefst zouden zien dat deze Boerhaavecursus elk jaar in Indonesië werd herhaald. Ook zal men daar graag de helpende hand aannemen die wij vanuit Nederland „in medicis" kunnen aanbieden op die terreinen, waarop deze Indonesische facul teiten dit zouden wensen. LEIDEN Hèt Leidse alarmnummer voor brandweer en eerste hulpdienst is voortaan: 33333. Orafdat seconden kunnen tellen als het om mensenlevens gaat, gooit de gemeente er tienduizend folders tegenaan (die onder meer worden ver spreid via de Leidato-stand van de brandweer) om jong en oud vertrouwd te maken met dat nieuwe centrale alarm nummer. Het nummer is dag en nacht bereik baar en niemand zal er ooit de in- gesprektoon krijgen wat van het politie- nummer (5 x 4) niet altijd kan worden gezegd. Weinig seconden nadat via 5x3 een alarmering binnenkomt, rukken al naar gelang de omstandigheden de eerste hulpdienst of de brandweer of beide uit en intussen is dan met feil loze zekerheid ook de politie gewaar schuwd. In de folder wordt afgerekend met het fabeltje, als zou het alarmeren van brandweer of EHD de waarschuwer geld kunnen kosten. Alleen de kosten van het ambulancevervoer worden later de (verzekering van de) vervoerde patiënt in rekening gebracht. Omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat het bellen van een ander nummer, zoals dat van de politie, vertragend kan werken, ls het brandweer en EHD mo menteel geen moeite te veel om de hele bevolking vertrouwd te maken met het centrale alarmnummer. Via dat nummer bereikt de waarschuwer een ongekend aantal hulp- en reddingsmogelijkheden. De uitrusting van de eerste hulpdienst wagens behoort tot de modernste van ons land. De brandweer beschikt onder meer over een gespecialiseerd team van kikvorsmannen met een eigen wagen (waarin de „duikers" zich verkleden tij dens het uitrukken) en dan heeft de brandweer ook nog de beschikking over een rampenwagen met een perfecte uit- ruisting, die alleen bij de brandweer van Haarlem zijn weerga vindt. Samengevat: bij verkeersongelukken, brand, verdrinking, ongevallen, explo siegevaar) en rampen voortaan uitslui tend bellen: 5x3. OEGSTGEEST Voor het forum van de Nederlandse Kapperspatroonsbond af deling Lelden en Omstreken, bestond gisteren bijzonder veel belangstelling. In het forum hadden dan ook enkele prominente figuren plaatsgenomen, de heer H. van Buuren (voorzitter NE- VOK,) de heer J. Perdaan (Accountant) de schrijfster mevrouw R. Jurgens en de heer J. Lambermont. die tevens als voorzitter van het forum optrad. Het forum kreeg het deze avond niet gemakkelijk, want het werd danig on der vuur genomen. Naast de typische kappersproblematiek 'kwam ook die van de ondernemer aan de orde. Vragen werden onder meer gesteld over de LEIDEN. Vrij onopvallend zijn na de bouwvakantie de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de bouw van de nieuwe Pauwbrug over de Oude Vest. De activiteiten beperken zich ogen schijnlijk tot het afbreken van de panden Oude Singel 228 en 228a door de firma De Bolster. Maar de aannemer, aVn Hees NV uit Utrecht, die het bouwen van de brug tegen een bedrag van 1.064.110,20 op zich genomen heeft, liet al wat dx-ij - vend en varend materiaal aan de wal meren. Binnenkort kan het baggeren en het slaan van een damwand beginnen. Voor het gehele werk worden 220 werk bare dagen gerekend. In de praktijk wil dat zeggen dat de brug over 1% jaar opgeleverd kan wórden. De brug zal rusten op twee pijlers, die worden ge fundeerd op 818 heipalen met een ge zamenlijke lengte van 12.123 meter. In het karwei zijn ook opgenomen het ver nieuwen van de kademuren tussen Oost- dwarsgracht en Koolstraat, het leggen van 279 meter straatriool en als „laatste hand" een aanzienlijk stuk bestratings- BTW. Een BTW die zwaar drukt op het kappersbedrijf. Ook kwam de samen werking tussen de NKKB het CBK en het KNOV aan de orde. Tussen de hoofdbesturen van deze bonden is al van een grote mate van samenwerking sprake, maar politiek gezien ligt de totale integratie wat moeilijk. Schrijf ster Rie Jurgens, wierp een blik in de toekomst, waarin de grenzen tussen het dames en herenvak steeds verder zullen vervagen. Ook wees zij de aanwezigen op de vele mogelijkheden die het kap persvak biedt. Het aan de orde stellen van de CAO werd aanleiding tot een klein loondebat. Ook de collectieve re clame, een zaak die al jaren in Leiden speelt, werd even aangestipt. De vele vragen werden door het forum bijzon der vakkundig beantwoord. Als dank voor een avond ingespannen werken werd het panel door de heer Langezaal bloemen aangeboden. Eerder op deze avond waren verscheidene punten aan de orde gekomen. Voorzitter Langezaal stond geruime tijd stil bij de vooruit gang van het herenvak. Dit was vol gens zijn zeggen in een niet geringe mate te danken aan de grote belang stelling voor de technische clubs. Deze technische clubs. Voor beide technische groot belang voor de uitwisseling van nieuwe ideeën en vondsten. Voorzitter Langezaal vond het een bijzonder ver heugend teken dat nu ook veel dames kappers mee zijn gaan doen aan de technische clubs. Voo beide technische clubs zijn trainers aangesteld. Voor het damesvak is de bekende kampioen me vrouw Y. Standaard aangesteld, bij de heren de heer Van Koersel. Uit leden van de technische clubs wordt een de monstratieteam gevormd. Ook dit jaar houdt de bond weer een Kerstkapshow. Op 25 oktober zal men in de Burcht vele fraaie feestkapsels kunnen bewon- ZOETERYVOUDE De gemeenteraad had gisteravond veel moeite met het voorstel van B. en YV. om f25.000,— uit het fonds „Dorpsuitleg" te bestefmen voor de aanschaf van een klokkenspel, bestaande uit 18 klokken oor het to rentje van het raadhuis. Men stond in het algemeen wel sympathiek tegenover het voorstel maar men vroeg zich toch af of andere zaken geen voorrang ver dienden te krijgen. Met name werden genoemd het zwembad en de tennisba- Burgemeester Detmers, die het voor stel met verve verdedigde, zei dat al gelden gereserveerd zijn. Het fonds „Dorpsuitleg" is speciaal bedoeld voor dit soort bestedingen. De heer J. Bos man meende toch dat dit moeilijk te verkopen is aan de bevolking, als men bijvoorbeeld ziet dat de Zuidbuurtseweg in een slechte staat verkeert en „wij voor dertig rooien in die toren gaan hangen". Nadat burgemeester Detmers aan de hand van de jongste cijfers had voorge rekend dat na de reserveringen, zoals onder meer voor het zwembad, er nog f 359.000,beschikbaar is in het fonds „Dorpsuitleg", waren de raadsleden nog niet „omgeturfd", integendeel, het was een nieuw argument om het voorstel aan te houden. De twee nieuwe raadscommissies zul len er wel komen, maar er waren nogal wat op- en aanmerkingen over de re dactie van het conceptbesluit, zodat de raad in een volgende vergadering een gewijzigde visie krijgt voorgelegd. Dr. T. Pley plaatste toch wel enkele kantte keningen. Daaronder was het punt van de opnebaarheid van de vergaderingen van de commissie. Bij het voorstel om een overeenkomst aan te gaan met de N.H. kerkvoogdij inzake de woningbouw nabij „Ons Huis", kon burgemeester Detmers me dedelen, dat 's morgens juist de premie beschikking was binnengekomen, zodat spoedig met de bouw van de negen huizen een aanvang kan worden ge maakt. Er is nog een klein lichtpuntje voor de fa. H. v. d. Poel en Zn., Hoge Rijndijk 125, aan wie een vergunning voor het vergroten van het pand is geweigerd. De stedebouwkundige van de gemeente heeft deze zaak in behan deling. „Minnesota" mag naar Zoeter- woude komen, zei de raad. Er waren wel enkele opmerkingen over de lozing van het rioolwater. Er zal een voor waarde worden gesteld dat, als Rijn land dit zou weigeren, er maatregelen zullen worden genomen. Bij de aanvang van de vergadering besloot de raad de minister van Volkshuisvesting te vragen waarom de kubieke meterprijs van scholenbouw in Zoeterwoude goedkoper zou moeten zijn dan in Leiden, zoals gesteld in de normen. Bij de rondvraag stelde de heer A. Eversteijn vragen over het uitblijven van de noodlokalen voor de kleuter school „Hummelhof" en de Sjaloom- school. De kleuters staan te dringen voor de toelating. Burgemeester Det mers zei dat het advies van de inspectie enige tijd vroeg, en vond het uitblijven van de beslissing van G.S. niet onrede lijk lang. De heer L. v. d. Post sprak over de watervervuiling in de Grote Westeindse Polder, 'n Ingeland heeft monsters laten nemen, waaruit is gebleken, dat het als drinkwater voor koelen ongeschikt is. Nadrukkelijk verklaarde de voorzitter dat hier een taak voor Rijnland ligt in wiens handen de rioolwaterzuivering is. De heer W. v. d. Ploeg vestigde de aandacht van het college op de verbin ding die er zou komen voor voetgangers tussen de nieuwe straat in de Loethe en het Watertje. Dit gaat dringen om dat de woningbouw ter plaatse is ge start. Treslong heeft wintertheater program gereed HILLEGOM Voor het komende winterseizoen heeft Treslong een veelbelovend theaterprogramma samengesteld. Aan de diverse programma's werken mee: Paul Cammermans, Sylvia de Leur, Adèle Bloemendaal, Leen Jon- gewaard, Ton Lensink en Maxim Hamel, Ted de Braak en Mieke Bos, YVilleke Alberti en Rients Gratema. Maandag 4 oktober komt het blijspel „Sex a la meunière" (Last of the red hot lovers) van Neil Simon voor het voetlicht. De ver taling is van Annie M. G. Schmidt. In de hoofdrollen spelen Paul Cammermans, Ellen Vogel, Marielle Fiolet en Sylvia de Leur. Dinsdag 2 november is er het cabaretprogramma KIJKTAAR- NA met Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard, waarvoor o.m. Guus Vleugel, Jaap van de Mer- we en Eli Asser de teksten schre ven. Verder spelen mee Kika Mol (de dochter van Albert Mol) en Rob van de Meeberg. De Hoofd stad Operette brengt dinsdag 30 november de operette „Das Drei- maderlhaus" van Franz Schubert. Dinsdag 25 januari: „Harten Vrouw" (The Secretary Bird) een blijspel met Ton Lensink, Marja Habraken, Maxim Hamel en Leo- tien Lelivelt. Bijgestaan door Mieke Bos presenteert Ted de Braak zijn cabaretprogramma „Tête a Ted" op dinsdag 15 fe bruari '72. Een oorspronkelijk Engels blijspel van W. Gibson, bewerkt door en onder regie van Willy van Hemert „Twee op de wip" brengt Willeke Alberti en Jeroen Krabbé voor het voetlicht, op 29 februari. Dinsdag 14 maart presenteert Reints Gratama zijn show „Met de schrik vrij. Van de ruim zevenhonderd zitplaatsen zijn er inmiddels bijna vierhon derd door de abonnementshouders gereserveerd. Men kan voor alle voorstellingen nog een abonne ment nemen liefst voor 15 september a.s. in Treslong of telefonisch onder 02520—15347. VOORSCHOTEN Protesteren of niet, de aanleg van de provinciale weg 16 bis of Leidse Baan" tussen Leiden en Den Haag gaat onverstoorbaar voort zoals deze foto laat zien. De „Leidse Baan" gaat in Voorschoten over de Papelaan heen en de bouw van een viaduct is hier in volle gang. Nu zijn de plannen ook niet van vandaag of gisteren. Toen de eerste stemmen tegen deze weg opgingen, was de aanleg al begonnen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3